Soekarno moet rust gaan nemen PRIJZENSLAG MAISON SPIER WEERBERICHT Sartono zal waarnemend president worden GRATIS KOOPUUR GOEMAAT Het was nooit de bedoeling"' december voordeel verkoop 10%-50% PESSEEE ÏEEKENS' slagerijen KKIG 96ste jaargang VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 No. 29316 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal: f.255 per maand: t 0 59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no o7055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041Redactie 21507 Tracht Soekarno zijn gezicht te redden? Reeds gistermiddag en wij konden er nog in een gedeelte van onze oplage melding van maken werd men verrast door merkwaardig nieuws uit Indonesië: premier Djoeanda had het Parle ment medegedeeld, dat president Soekarno die „geestelijk en lichamelijk vermoeid is" op medisch advies met ziekteverlof moet gaan en dat een be vriende natie aangeboden had als gastheer op te treden, voor de tijd dat de president zijn activitei ten stop zet. Gisteravond werd te Djakarta bekendgemaakt. dat de president mogelijk twee maanden rust zal gaan nemen in India, in het begin van januari a.s. Deze volledige rust in het buitenland zou hem voorgeschreven zijn door zijn arts, „opdat hij niet zou worden gestoord door de dagelijkse beslom meringen". Uit New Dehli wordt intussen gemeld, dat Soekarno tot nu toe de regering van India nog niet in kennis heeft gesteld van een voornemen, om naar India te komen. De Indonesische regering heeft voorts gisteren Nederlandse radioberichten, als zou president Soekarno door het Indonesische leger gevangen zijn genomen en een triumviraat, bestaande uit oud-vice-president Hatta, premier Djoeanda en de chef-staf generaal-majoor Nasoetion het bewind hebben overgenomen, als „belachelijk" gekwali ficeerd. De Indonesische ambassadeur in de V.S., Moe- karto Notowidigdo, heeft intussen in Washington medegedeeld, dat de voorzitter van het Indone sische Parlement, mr. Sartono, de functie van waarnemend president zal aanvaarden als presi dent Soekarno voor rust naar het buitenland gaat, zulks is bepaald in de grondwet. Premier Djoeanda heeft voorts verklaard, dat het nog te vroeg was voor een regeringsverkla ring betreffende de moordaanslag op Soekarno. Overigens blijft de berichtgeving over hetgeen zich in Indonesië nu eigenlijk afspeelt ten zeerste verward. Soekarno: „Ik ben er nog steeds!" President Soekarno heeft vandaag toen hij op weg was naar een vergadering van de Nationale Raad, een kort ogenblik gesproken met 30 buitenlandse journa listen, die hem stonden op te wachten. HU zeide tegen hen, dat de uit Amsterdam afkomstige geruchten over zijn heengaan, beweringen waren van mensen, „die hun wensen voor waar aannamen". „Dames en heren", zo zeide hij. „ik ben er nog steeds, opgewekt en wel". Glim lachend weigerde de president op vragen van de correspondenten te antwoorden. Vergezeld van Roeslan Abdoelgani, de vice-voorzitter van de Nationale Raad, en talrijke leden van deze organisatie, liep de president door de tuin van zjjn paleis naar het vergadergebouw om zyn zetel in te nemen als voorzitter van de Nationale Raad, die vandaag een vergadering houdt. stip waarop de situatie in Indonesië, als gevolg van de moeilijke economi sche omstandigheden en het geschil met Nederland over Nieuw-Guinea, steeds meer verward schijnt te wor den. Mr. Sartono. die enkele maanden ge leden Washington bezocht ter bestude ring van de Amerikaanse grondwet, wordt in de V.S. als een gematigde fi guur beschouwd. Men vraagt zich af of hij in staat zal zijn aan de machtsver houdingen het hoofd te bieden nu. als gevolg van het door Soekarno verdedig de beginsel van „geleide democratie" ook de communisten deel uitmaken van de regering. Volgens in bepaalde Amerikaanse kringen ontvangen inlichtingen behoeft, tenminste in de naaste toekomst, niet voor 'n communistische .putsch' te wor den gevreesd. Men heeft de indruk, dat de Indonesische communisten zich ge durende enige tijd nog tevreden zullen stellen met het aannemen van een af wachtende houding. De vraag, die men in Washington stelde, is of Sartono een weg zal weten te vinden voor een politiek van matiging in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Verwondering in Washington Amerikaanse deskundigen vroegen zich gisteravond af wat de werke lijke betekenis is van het besluit van president Soekarno om rust te gaan nemen en van zijn tijdelijke vervan ging door de voorzitter van het par lement, mr. Sartono. Men verwon dert zich in Washington over dit be sluit, dat werd genomen op een tijd- Om© verzicht eüij k HET bericht, dat wy gisteren nog juist in onze stadseditie konden opnemen en volgens hetwelk de Indonesische president Soekarno „we gens gezondheidsredenen" althans tij delijk zyn ambt zal moeten neerleggen, is hier te lande algemeen met een ge voel van ontspanning ontvangen. Dit vindt zijn oorzaak ongetwijfeld voor het belangrijkste deel in het feit, dat „Boeng" Kamo door de meesten wordt beschouwd als een exponent van de In donesische revolutie, als een volksmen ner, die door zijn psychologische kijk- op-de-massa en door zyn redenaars talenten een enorme persoonlijke invloed op miljoenen van zijn landgenoten weet uit te oefenen. In vele Indonesische ogen geldt Soekarno als de martelaar van het Nederlandse kolonialisme en als het idool van het Indonesische nationalisme. Dat de politieke strijd om West-Irian tot zulk een scherp conflict heeft ge leid, moet voor een niet gering deel worden geweten aan de ophitsende rede voeringen. welke de president in de laatste maanden aan de lopende band heeft gehouden en waarin hij voortdu rend uiting heeft gegeven aan zijn felle haatgevoelens jegens Nederland. Hy ging daarbij zó ver dat hij bereid was steeds groter invloed toe te staan aan de communisten, waardoor hij belang rijke politieke groeperingen zoals de Is- lamietische partijen steeds meer van zich vervreemdde en bezadigde figuren, zoals de voormalige vice-president Hatta dwong tot een misprijzende afzijdigheid en stilzwijgendheid. ER zullen maar weinigen zijn, die de rustkuur, welke president Soe karno in een „bevriend, naburig land" zal ondergaan, zullen aanvaarden 1 als een werkelijk en uitsluitend gevolg van zijn gezondheidstoestand en als een gehoorzaam gevolg geven aan de raad van zijn medische adviseurs- Algemeen overheerst de indruk, dat politieke motieven hier een zeer belang rijke rol hebben gespeeld en dat met name de uiterst rigoureuze maatregelen a jegens de Nederlanders en de alom pro- Nederlandse reacties daarop in het bui tenland. zomede het eigenmachtig op treden van de communistische vakbon- den velen de ogen hebben geopend voor deinderdaad uitermate acute dreiging van een economische ineenstorting. Het feit, dat Soekarno.in een van z'n laat- te redevoeringen zijn volk terwille van de louter idealistische strijd om Nieuw- Guinea alleen maar ontberingen in het vooruitzicht kon stellen, zal ook in de eigen kring als een weinig aantrekkelijk perspectief zyn beschouwd. MEN geve zich overigens niet over aan de illusie, dat Soekanio's (tijdelijk?) terugtreden kan wor den beschouwd als het einde van de anti-Nederlandse politiek. Hoogstens kan men er de hoop op gronden, dat enige matiging zal worden betracht en dat het Indonesische eigenbelang iets meer in het oog zal worden gehouden dan een van haat vervuld en verblind na tionalisme kon opbrengen. Wanneer deze ontwikkeling erop zou wijzen, dat de communistische invloed enigszins zou worden ingeperkt en daar enboven het nuchtere verstand in iets meerdere mate wordt ingeschakeld, dan zal Soekamo's rustkuur niet alleen hem zelf, maar ook zijn land ten goede komen. Voor het overige laten de politieke consequenties van dit besluit zich nog niet overzien. Advertentie DONDERDAG VAN 2.30—3.30 UUR (stempel 7) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. ^eiden - Noordwijk Katwijk - Rijnsburg „Diplomatieke ziekte?" In bevoegde kringen te Londen heeft men twee redenen opgegeven, die presi dent Soekarno zouden kunnen hebben geleid tot het besluit, naar het buiten land te gaan. De eerste reden kan een „diplomatieke ziekte'' zijn. Overstelpt door de gebeurtenissen zou hij hebben besloten ..zijn gezicht te redden", opdat hij niet zou behoeven terug te komen op maatregelen die hebben geleid tot een desorganisatie van de Indonesische eco nomie en die zelfs het bestaan van de staat in gevaar hebben gebracht. De andere veronderstelling houdt re kening met druk van communistische zijde: president Soekarno zou niet aan het hoofd van de staat willen staan bij een machtsovername door de commu nisten. die hij in het verleden heeft aangemoedigd. Militair beheer in Soerabaja Uit Soerabaja wordt gemeld, dat daar alle Nederlandse bedrijven onder mili tair beheer zijn gesteld. Tevens hebben de miü'ire antiriteiten in Soerabaja de „Simpan- Ciub" overgenomen. Volger. n bericht uit Eandoeng, hebben de militaire autoriteiten het clubgebouw in Tjimboeloeit. nabij Ban doeng, gesloten. Het oorspronkelijke ge bouw van deze club - welker leden voor het merendeel uit Nederlanders beston den - in Bandoeng, werd in 1955 ge bruikt voor de conferentie van de Aziatisch-Afrikaanse landen, terwijl het tegenwoordig door de Constituante voor haar vergaderingen wordt gebruikt. Het nieuwe clubgebouw in Bandoeng werd 2 weken geleden ingewijd. Verbod tot overdracht De plaatselijk militair commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar. heeft een verordening uitge vaardigd, waarbij het aan alle Neder landers, die zullen repatriëren, verboden wordt om zonder toestemming van de autoriteiten hun bezittingen aan andere personen over te dragen. Ook vaardigde hy een regeling uit voor de overdracht van eigendomsrechten van Nederlan ders. Er is een uit zes leden bestaande com missie van toezicht ingesteld, die con trole zal uitoefenen op de overdracht van Nederlandse eigendommen. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordi gers van het parket, de politie, het mi litair commando, het deviezeninstituut, het kantoor voor de prijsbeheersing en van de gemeente Djakarta. Tegen over treders van deze verordening, die met ingang van 7 december van kracht is verklaard zullen strenge maatregelen worden genomen. De verordening bepaalt o.m., dat .overdracht van rechten op eigendom men door Nederlanders aan wie dan ook verboden is. behalve met toestemming van de commissie van toezicht", en dat onder eigendommen worden verstaan alle roerende en onroerende goederen. Moiestverzekering blijft van kracht Op een vergadering te Amsterdam hebben vertegenwoordigers van de assu rantiemaatschappijen. die verenigd zijn in de thans 25 jaar oude Nederlandsche Luchtvaartpool N.V.. zich gistermiddag beraden over de persoonlijke ongeval lenverzekering (inclusief molest) up het leven van in Indonesië werkende Neder landers en Indonesiërs. De Luchtvaart- pool houdt zich n.l. niet uitsluitend be zig met de verzekering van vliegtuigen en passagiers. Ook op de grond kan men verzekerd blijven. Duizenden Ne derlanders, die in Indonesië werken bij cultuurmaatschappijen, rederijen, ban ken en fabrieken, hebben van deze mo gelijkheid gebruik gemaakt, zo ook vele Indonesiërs van deze bedrijven. Ter vergadering werd medegedeeld, dat onder deze verzekerden twijfel is gerezen over de vraag of onder de hui dige omstandigheden de polissen geldig zullen blijven. De vergadering kwam tot de conclusie, dat de polissen - welke maatregel ook door de Indonesische re gering ten aanzien van de Nederlandse bedrijven wordt genomen - inderdaad onverminderd van kraeht zullen blijven. Na afloop der vergadering werd meege deeld, dat aan dit standpunt geen en kel voorbehoud verbonden is. Handel over Hamburg? De Indonesische ambassadeur in West- Duitsland, de heer Zain, spreekt in Hamburg voor de Hamburgse Kamer van Koophandel. Zyn reis naar de grootste Duitse havenstad, waar de meeste overzeese Duitse handelsonder nemingen zyn gevestigd, wordt uiteraard in verband gebracht met de in Djakarta aangekondigde voornemens om de Indo nesische exporthandel naar West-Europa in de toekomst over de Bondsrepubliek te leiden. De heer Zain heeft gisteravond over deze plannen gesproken in een televisieprogram van de Westduitse om roep. Hij zei, dat hij niet het plan had om voor de Hamburgse Kamer te spre ken over een overhevelen van de Indo nesische handel van Nederland naar Hamburg, doch slechts gekomen was om te onderzoeken welke mogelijkheden er in die richting bestonden. 50.000 „gijzelaars' De onafhankelijke „Indonesia Raya" in Djakarta heeft vandaag Nederland gewaarschuwd om geen oorlogssche pen te gebruiken om de schepen, die tussen Indonesië en de naburige lan den varen, te hinderen, daar er op het ogenblik in Indonesië 50.000 Neder landse gijzelaars zyn. Het blad, de mening verkondigend, dat Nederland van deze oorlogsschepen ge bruik zou kunnen maken om de door Indonesië gebruikte schepen te verhin deren, vervolgt: „Nederland zal ervaren, dat schending van de Indonesische soe vereiniteit beantwoord zal worden met een onmiddellijke vergelding in de vorm van een volkomen boycot van alle Ne derlandse schepen en vliegtuigen in alle belangrijke landen van Azie en Afnka", daar Indonesië de vriend is van meer dan 20 Afrikaanse en Aziatische landen", j Laat de Nederlandse regering er ook aan denken, dat zij in 1 1 «s 60.000 De woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag heeft gisteravond de volgende verklaring afgelegd: 1. De Indonesische regering betreurt ten zeerste de overhaaste stap van het hoofdkantoor van de K.P.M., om schepen naar Singapore of elders buiten Indonesië te dirigeren. Het is nooit de bedoeling van de regering van de Republiek Indonesië geweest om K.P.M.-schepen in beslag te nemen. Indien op verscheidene schepen gewapende militairen aan boord zijn geplaatst, dan is dit slechts een maatregel, voortvloeiende uit de staat van oorlog cn beleg, om de verbindingen tussen de eilanden te g verzekeren. U In dit verband kan worden gewezen op de normale diensten van de andere scheepvaartmaatschappijen op Indonesië, zoals de Inter Ocean Lines, de K.J.C.P.L., de Rotterdamsche Lloyd, de maatschappij Nederland cn vele andere. De gevolgen van deze overhaaste stap van de directie der K.P.M. blijken uit de stagnaties in het vervoer van goederen en passagiers. 2. Het is nooit de bedoeling geweest en het is ook niet de bedoeling van de Indonesische regering om Nederlandse bedrijven te confiskeren of te nationaliseren. Deze bedrijven zyn nu overal in Indonesië onder regeringstoezicht gesteld om acties van derden te voorkomen. De Indo nesische regering beheerst de situatie volkomen. 3. Het is ook nooit de bedoeling van de Indonesische regering geweest om de ongeveer 50.000 Nederlanders uit te wijzen. Wel is aan de Neder landse regering gevraagd, de werkloze Nederlanders in Indonesië te doen repatriëren". Aldus de verklaring van de woerdvoerder van de Indonesische diplo matieke vertegenwoordiging in Den Haag. Vermoeide moeders en kinderen zitten in de aankomsthal op Schip hol na daar uit Singapore te zijn aangekomen met een chaitervlieg- tuig van de BOAC. De vaders, personeelsleden van de Unilever in Indonesië, bleven achter in dit thans zo woelige land. terwijl hun gezinnen zijn geëvacueerd. Het vliegtuig arriveerde heden ochtend in alle vroegte. i raditiegetrouw star ten wij op 14 december a.s. met onze jaarlijkse De belangrijke voorde len van deze speciale aanbieding zijn aan onze vaste klanten welbe kend. Onze "nieuwe dienten willen wij er gaarne op •wijzen, dat wij reduciie geven op al onze beken de merkkleding ASCOT SANTEGA SHELTER STURKA DUMAK VICTORY Haarlemmerstraat 175 gijzelaars op het spel heeft staan, en dat elke stap harerzijds, die kan wor den uitgelegd als een aanval op de Indonesische soevereiniteit, wanorde lijkheden tegen de Nederlandse onder danen zal uitlokken, die de Indonesi sche regering onmogelijk zal kunnen verhinderen of onder bedwang zal kunnen houden. Of de Nederlandse oorlogsschepen naar dit deel van de wereld komen als machtsvertoon, of dat zij daarheen wer den gezonden om de scheepvaart te hin deren, zij wakkeren het vuur van de anti-Nederlandse gevoelens nog meer aan en leggen de grondslag voor nog meer moeilijkheden tussen Indonesië en Nederland", aldus „Indonesia Raya". Soekarno op terugweg? Naar aanleiding van de bekendmaking dat president Soekarno binnenkort rust zal gaan nemen, schreef de „New York Times": „President Soekarno schijnt op de terugweg te zijnpolitieke, econo mische en maatschappelijke instabiliteit eisen hun tol in Indonesië", aldus het blad. (MEN ZIE lLDIRS) Geen extra vluchten naar Djakarta meer De Indonesische regering zal geen toestemming meer verlenen voor het landen van speciale vliegtuigen in Djakarta, omdat zy van oordeel is, dat er geen behoefte aan is. Dit werd gisteren bekend gemaakt door de be drijfsleider voor Azië van de Gantas- Boac. James Alexander, die zeide dat het besluit in die zin gisteren door het Indonesische ministerie van Verkeer ter kennis was gebracht van de Britse ambassade. De ambassade had landingsvergun ningen gevraagd voor extravluchten van de Boac. Qantas en Malayan Air way. Deze werden geweigerd, omdat de Indonesische regering van oordeel is, dat het vervoer kan worden ver richt door de normale diensten van de luchtlijnen, die Djakarta aandoen, en de speciale vluchten van de Garoeda. Alexander zeide, dat zyn kantoor in Djakarta voor december nog een boe- kingslijst heeft van 300 passagiers. Vol gens hem had de K.L.M. nog 500 boe kingen tot het einde van dit jaar. Een „Argonaut" van de Boac. die gis teren op Kemajoran had moeten aan komen, kon door het besluit der Indo nesische regering niet landen. De pas sagiers werden tijdig gewaarschuwd, doch (Advertentie) WEGENS ENORM SUCCES gaan wij door met onze Op al onze WINTERKLEDING belangrijke korting. JAPONNEN voor de HALVE PRIJS. ZIET ONZE ETALAGE HAARLEMMERSTRAAT 109 t o. Bata - Leiden Koningin en prinses Irene in Londen (Van onze Londense correspondent) Koningin Juliana is gistermiddag, vergezeld van Prinses Irene, op Northolt Airport geland. Zij zullen zaterdag het huwelijk bijwonen van de 25-jarige me juffrouw Ann Abel Smith, kleindochter van Prinses Alice, met de heer David Liddell-Grainer. Prinses Irene is een der bruidsmeisjes. De huwelijksinzegening geschiedt in de beroemde kapel van St. George, in het kasteel Windsor. Koningin Juliana en de Prinses heb ben hun mtrek genomen in Kensington Palace het oude paleis van Koning- Stadhouder Willem III, zij zullen maan dag naar ons land terugkeren. Prinses Sybilla van Zweden en haar dochter Prinses Christina, die eveneens bi' huwelijk tegenwoordig zullr^ -Ju, uiiTieerden ook in Londe" SPECIALE RECLAME per 500 gram MAGERE SPEKLAPPEN MAGER PEKELSPEK MAGER ROOKSPEK DIK ROOKSPEK 1.18 1.18 1.25 0.88 Haalt heerlijk spek, licht gezouten by Door een balk gedood (Speciale berichtgeving) De 30-jarige los-arbeider W. Kooistra is gistermiddag bij werkzaamheden op het terrein van de Coöperatieve Con- densfabriek te Leeuwarden om het leven gekomen. Men was daar bezig een balk met een kraan te verplaatsen. Toen het ijzer op ongeveer een meter boven de grond hing, liep Kooistra eronder door. De balk stootte tegen een hoop zand en viel uit de takel. De man werd op het hoofd getroffen 'en naar het Stadszie kenhuis vervoerd, waar hy kort na aan komst aan een schedelbasisfractuur overleed. Advertentie I vnn. (A_)L velen van hen bleven geduldig de gehele dag wachten in het passagekantoor van de Boac, in de hoop een plaatsje te kunnen krijgen in onverschillig welk vliegtuig, dat Djakarta zou aandoen. Een gecharterd toestel van de Garoeda heeft gisteren 44 gezinsleden van het K.L.M.-personeel naar Singapore over gebracht. Regen of sneeuw De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tydelyk regen of sneeuw. Overwegend matige, langs de kust krachtige of harde wind tussen noordoost en noord. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. (Op gemaakt te 11.15 uur). 14 DECEMBER Zon op: 8.43 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 0.20 uur; onder: 12.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.17 en 20.47 uur. Laagwater te 3.41 en 16.10 uur. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1