Kapitaalswerken van Oegstgeester begroting 1957 werden geschrapt Twee lokalen voor noodschoot DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 Subsidie maatschappelijke zorg verhoogd In de voltallige en vermoedelijk laatste raadsvergadering van dit jaar werd onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff een lange agenda in vlug tempo afgewerkt. Zo werd zonder discussie be sloten tot het verlenen van de gevraagde garantie in verband met de bouw van het nieuwe Diaconessenhuis te Leiden. Voorts werd het voorstel van B. en W. aanvaard tot onteigening van percelen aan de westzijde van de Geversstraat. Een verzoek van de woningbouwvereniging „Buitenkist" om be schikbaarstelling van voorschotten voor de bouw van 60 woningen werd in handen gesteld van B. en W. om preadvies. Mevr. M. v. d. Bos-Buurman werd herkozen als lid van de gemeentelijke commissie voor maatschappelijk werk. Tot onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand werd gekozen de heer A. Hilgeman. De aftredende en herkies bare leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen. Als nieuwe leden werden benoemd de heren F. W. Willemsen en A. T. Kraan. Op voorstel van B. en W. werden tal van verhuringen en verpachtingen ver lengd. Enige discussie ontstond inzake de mededeling van de voorzitter omtrent de regeling voor huurders, die tengevolge van stedebouwkundige maatregelen Schade lijden. In andere gemeenten wordt wel een tegemoetkoming gegeven in verhuiskosten, doch dit is voor Oegst- geest van geen belang omdat het gaat om bedrijfsverlies, hetgeen bezwaarlijk algemeen te regelen is. De voorzitter meende dat dit van geval tot geval be zien moet worden. De heer Van der Hulst wilde hierbij de pachters van lan derijen betrekken, doch hieromtrent komt later nog een voorstel. In herstemming kwam het voorstel van mr. J. G. Bergmeyer <KVP) tot toe kenning van vergoeding der kosten van het psychotechnisch onderzoek van leer lingen aan de Hofdijckschool en de R.-K. Jongensschool. In de vorige ver gadering staakten de stemmen, nu werd het voorstel verworpen met 87 stem men. Besloten werd niet over te gaan tot het verlenen van subsidie voor adviseur voor het amateurtoneel. STADSNIEUWS Kerkconcert Toonkunst in Remonstrantse Kerk Dinsdag a.s. vindt in de Remonstrantse kerk een kerkconcert plaats, te geven door leerlingen van de Muziekschool Toonkunst, met medewerking van het Toonkunstorkest, onder leiding van Louis Stotijn. Uitgevoerd worden werken van J. S. Bach, Mendelssohn. Handel, Corelli, Locatelli, Buxtehude, Reger, Distier, Wolf, Koetsier en Vivaldi. Er zullen zich zang-, orgel- en vioolleerlingen doen horen. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Truncus arteriosus persistens en atresie van een ostium arteriosum („Pseudo- truncus"), mej. A. Dekker, geboren te Rotterdam en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Les Nations Unies et la conservation des ressources de la mer", de heer H. P. Visser 't Hooft, geboren te Genève en thans wonende te Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. Recht de heer P. Langenberg (Leiden). OEOSTGEES7 Dr. K. J. Brouwer 70 jaar Onder zeer grote belangstelling heeft di-, K. J. Brouwer gisteren zijn 70e ver jaardag gevierd. Vooral uit de kringen van de zending ondervond de jubilaris zeer veel belangstelling. Onder hen die 'hun gelukwensen aan kwamen bieden bevonden zioh o.m. de secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, dr. Blauw te Amsterdam, en de rector van het Rijn lands Lyceum te Oegstgeest, de heer P. J. Naeff. Onder de talrijke brieven en tele grammen bevond zich ook een tele gram van h.k.h. Prinses Wllhelmina, hetgeen uiteraard op zeer hoge prys werd gesteld. Curatoren van de Zendingshogeschool, het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest en Wassenaar en vele anderen hadden voor bloemstukken gezorgd. Gisteren heeft in de kerkvoogdij- kamer van de Willemskerk te Den Haag de aanbesteding plaats gehad voor de bouw van de Johanneskapel aan de Bos besstraat der Nederlands Hervormde wijkgemeente 22, te Den Haag. Laagste insdhrijiver was N-V. Ingenieursbureau voor de Bouwnijverheid alhier met f. 303.400. WASSENAAR Wit Gele Kruis 30 jaar In het Verenigingsgebouw werd gister avond het 30-jarig bestaan gevierd van de plaatselijke afdeling van het Wit- Gele Kruis. De voorzitter, de heer W. S. Lubsen, begroette in het bijzonder wet houder T. J. M. Rees van den Ende als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur. Om de 30ste verjaardag van de afdeling niet geheel onopgemerkt voor bij te laten gaan werd een beroep ge daan op de Toneelvereniging „De Vriendschap" voor de opvoering van een toneelstuk, waarvan de aanwezigen, naar spreker hoopte, zouden genieten. Hij liet hierna nog een ernstig woord horen over de ongunstige stand van de financiën, hoewel het desondanks toch is gelukt de r.-k. organisatie voor gezondheidszorg draaiende te houden. Hoe dit mogelijk was werd verduide lijkt door de penningmeester, de heer W. J. A. M. Eysenck. Hij vermeldde het slagen van een obligatielening, een in samenwerking met het Groene Kruis verkregen betere subsidieregeling van de gemeente en een contributieverhoging. Van een nog aan de gang zijnde actie voor een bijdrage in het jubileumfonds wordt gehoopt, dat het negatief kapitaal zal veranderen in een positief. De leden van „De Vriendschap" voer den op het spel „Landhuis aan de grens" een griezelgeschiedenis, waarvan dus vanzelfsprekend werd genoten. De aan wezigen werden verder nog verblijd met een gezellig samenzijn. De postzegeltentoonstelling in Kas teel „Oud-Wassenaar" zal niet geopend worden dooi- de Commissaris der Ko ningin, mr. J. J. Klaasesz. maar door de pl.v. directeur-generaal der directie der P.T.Tmr. J. Klaasesz. hoofddi recteur P-T.T. ONTEIGENING De percelen van de fa. Gebr. v. d. Ameele zullen worden onteigend, tenzij er alsnog een minnelijke schikking komt, waarvoor de deur openstaat. Ver schillende leden zouden graag zien dat er binnenkort overleg wordt gepleegd. Drie landelijke uitwegen op de rijks weg worden opgeheven. De gemeente krijgt van het rijk f. 3000 doch moet f. 1000 kosten maken ten behoeve van de pachters, die langs de toegangsweg naar de rioolwaterzuiveringsinrichting hun landerijen nu moeten bereiken. GARANTIE Het berekende aandeel van Oegst geest in de garantie ten behoeve van het Leidse Diaconessenhuis bedraagt f39.125 De raad had geen enkel bezwaar deze garantie te verlenen. De verhoging van de subsidie 1957 voor de gemeentelijke commissie voor maatschappelijke zorg met f. 8000 werd goedgekeurd. Mevr. Smits-Witvliet, wees op de hoge kosten verbonden aan de verpleging in rusthuizen. Zij vroeg te onderzoeken of hierin geen bezuiniging kon worden verkregen, hetgeen evenwel volgens de heren Oostcrom (Pr. Chr.) en Veen (PvdA) niet tot gevolg mag hebben dat deze patiënten ver van huis in misschien goedkopere inrichtingen zouden moeten worden opgenomen. Wethouder J. den Ouden liet. dienaan gaande een geruststellend geluid horen. Van maatregelen als hier bedoeld zal geen sprake zijn. Na een woord van waardering van mevr. Smits voor het werk der commissie werd de discussie over dit agendapunt gesloten. BOUW VAN TWEE LOKALEN Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling één lokaal bij te bouwen aan de noodsehool, doch deze uitbreiding werd nu aangegrepen om een einde te maken aan de onvoldoende behuizing van de kleuterschool aan de Warmonderweg. Beide klassen dezer school zouden in de noodsehool kunnen worden onderge bracht, hetgeen de instemming heeft van de inspectrice van het kleuteron derwijs. De raad bleek niet zo enthou siast voor dit voorstel. De opheffing der school aan de War monderweg heeft tot gevolg, aldus mr. Slingenberg (VVD) dat verplaatsing nodig wordt naar een minder gunstige plaats in de gemeente. Hij verklaarde zich daar tegen. De heer van Kerkhoff (R-K) verbaasde zich over dit voor stel. dat hij in strijd achtte met de zuinigheid van B. en W. (bestedingsbe perking). Waarom zo vrijgevig? Vroeger toen er wel geld was is dit voorstel niet ter tafel gekomen. De strikte noodzaak van het onderhavige voorstel ontging hem. De wethouder van onderwijs dr. K. Simon Thomas zette uitvoerig uit een welke voordelen er aan de bouw van twee lokalen verbonden zijn. Ove rigens is het zo, merkte hij op, dat het gaat om een principebesluit, want kan er geen geld geleend worden dan kan de zaak toch niet doorgaan. Het voor stel van B. en W. werd met 96 stem men aangenomen. GEEN KAPITAALSWERKEN. In verband met de goedkeuring van de begroting 1957 door G.S. moesten vele kapitaalswerken worden afge voerd. De raad zag in dat er geen an dere mogelijkheid was zodat afvoering van die kapitaalsposten moest wor den aanvaard. Een pleister op de wonde bleek te zijn de mededeling van de voorzitter dat de Broekweg en speciaal de Rhijnhofweg worden ver beterd. De kosten kunnen worden be streden uit de normale onderhouds werken. Nadat de raad zich akkoord had ver klaard met de aanvrage tot subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor het jaar 1958 was er gelegenheid tot de rond vraag. BEJAARDENCENTRUM. De heer Slingenberg deelde mede, dat hij een uitnodiging had verwacht voor de leden van de raad bij de officiële in gebruikneming van de woningen van het bejaardencentrum. Hij vroeg hoe het stond met. de verhuur der woningen en de financiële deelname door de be woners. De voorzitter vroeg de heer Van Wei zen om deze vragen te beantwoorden, waartegen deze geen bezwaar maakte. Uit diens antwoord bleek o.m. dat. bin nenkort ca. 25 woningen bewoond zul len zijn en dat er tevens gegadigden zijn voor woningen aan de Piet. Hein- laan. doch dat er van deze woningen nog wel enkele'beschikbaar zullen zijn. De financiële regeling met de gegadig den bleek anders te zijn dan de heer Slingenberg meende dat afgesproken was. De heer Van der Voort sjjrak zijn vol doening uit over de wijze waarop de Dienst van gemeentewerken de glad heid der wegen had bestreden. De lieren Van Mameren en Blansjaar vroe gen de aandacht voor het gevaar voor wielrijders en bromfietsers op het rij wielpad bij de tunnel aan de Rijnzicht- weg. De voorzitter zegde toe aldaar een onderzoek te doen iristellen. De lieer Veen zou zo mogelijk liet pand Deutz- straat 16 graag zo spoedig mogelijk af gebroken zien ter verbetering van de verkeersmogelijkheid aldaar. De voorzitter wenste de raadsleden goede kerstdagen en een prettige jaar wisseling. In Indonesië zijn verloven ingetrokken Het hoofd van de voorlichtingsdienst van het Indonesische leger, majoor Har- sono, heeft medegedeeld, dat alle ver loven zjjn ingetrokken en alle troepen in de kazernes zijn geconsigneerd. Ook degenen, die thans met verlof zijn, val len onder deze maatregelen, zij moeten zich by hun legeronderdelen melden, al dus U.P. „Bevrijdingscorpsen" voor West-lrion In Bandjermasin, Zuid-Borneo, heeft de „Party voor de handhaving van Indonesie's onafhankelijkheid" aan de autoriteiten medegedeeld, dat zich 1.000 oud-strijders hebben opgegeven, die als vrijwilligers naar Westelijk Nieuw-Guinea willen worden gezon den om de Nederlanders te verdrijven. Volgens „Antara" zou de plaatselijk commandant van Bandjermasi hiervoor zijn erkentelijkheid hebben uitgesproken, doch tevens de raad hebben gegeven zich van willekeurige acties te onthou den, die aan de reputatie van het gehele land schade zouden kunnen berokkenen. In Djakarta zijn enkele studentenver enigingen overeengekomen een „opperste commando van studenten-strijders van Djakarta" in te stellen. De legerautoriteiten te "oerabaja over wegen om een speciale opleiding in te stellen ter verbetering van de gevechts kwaliteiten van een „Irian-detache- ment". Wijziging aangiftesysteem motorrijtuigenbelasting Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 1958 wijziging zal worden gebracht in het aangifteslel- sel voor de motorrijtuigenbelasting. De wijziging houdt in. dat de ontvangers der accijnzen motorrijtuigenbelasting- kaarten afgeven waaraan een vervolg- aangifte is gehecht. De toezending van aangifteformulieren zal na de afgifte van een dergelijke belastingkaart ach terwege blijven. De houders zullen er voor moeten zorgdragen, dat zij de ver- volgaangifte tijdig aan de ontvanger in zenden en de verschuldigde belasting voldoen. Aangezien de houders van motrrij- tuigen thans nog in het bezit Zijn van belastingkaarten, waaraan geen ver- volgaangifte is gehecht, zullen de ont- varigers voor de eerst in het jaar 1958 in te leveren aangifte een formulier voor een vervolgaangifte toezenden. De eis van de K.P.M. Naar de directie van de KPM te Amsterdam desgevraagd aan het ANP meedeelt houdt zij de belangen van aandeelhouders der vennootschap ter dege in het oog en wil zy mede juist om die reden voorshands geen com mentaar geven op de verschenen be richten volgens welke de maatschappij bij haar assuradeuren een eis tot schadevergoeding van ca. f 117 miljoen zou hebben ingediend wegens de door de Indonesische vakbonden in beslag genomen schepen. In assurantiekringen te Amsterdam is men van mening dat wanneer de sche pen van de KPM die door de vakbonden in beslag zijn genomen niet binnen 4 maanden aan de maatschappij worden teruggegeven, de KPM gerechtigd is bij haar assuradeuren volledige schadever goeding te eisen op grond van „kaperij". Indien echter binnen deze vier maanden de Indonesische regering de schepen zou overnemen van de vakbonden en ze on der haar beheer zou houden, wordt de zaak een procedure-kwestie tussen de KPM en de regering van de Republiek Indonesië. Rubberhandel ligt vrijwel stil Volgens waarnemers in Djakarta ligt de rubberhandel in Indohesië, die tot dusver een der belangrijkste ter wereld was, thans vrijwel stil als ge volg van de anti-Nederlandse maat regelen. Firma's, die gewoonlijk 400 ton rubber per dag verhandelen, zet ten tegenwoordig niet meer dan 10 tot 15 ton per dag om. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen wordt deze stagnatie veroorzaakt door twijfel over de te verwachten ge beurtenissen in de Republiek, het tekort aan inter-insulaire scheepsruimte, en het onttrekken van grote bedragen aan de geldcirculatie. Motie verlaging pachtnormen verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 40 tegen 70 stemmen de motie Egas verworpen waarin de regering werd uit genodigd de op 5 december afgekondigde verhoging van de pachtnormen onge daan te maken en in de plaats daarvan een subsidie te geven voor verbetering van bedrijfsgebouwen in de landbouw. Voor stemden P. v. d. A. en C.P.N. Amendement Droesen ingetrokken (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Droesen vanmiddag zijn amendement ingetrokken dat de strekking had de vertraagde uitkering aan de melkvee houders, direct uit te betalen en daar voor 50 miljoen gulden meer op de be groting voor 1953 uit te trekken. Minister Mansholt verklaarde dat het amendement voor de regering onaan vaardbaar was. Omdat de heer Droesen geen kabinetscrisis wenste, ook al niet in verband met de toestand in Indone sië, trok hij zyn amendement in, of schoon er een grote meerderheid voor was in de Kamer. WASSENAAR „Plezier-rijders" lieten ontvreemde auto in Antwerpen staan RESERVEWIEL EN ACCU VERKOCHT (Speciale berichtgeving) Aangehouden zijn een 23-jarige em- balleur uit Wassenaar en een 19-jarige visser uit Den Haag, twee bij de politie welbekende „plezier-rijders". Ook nu weer zijn zij ingerekend we gens ongeoorloofde praktijken met een auto, welke niet hun eigendom was. Zij hadden deze wagen gehuurd bij een in stituut, dat bemiddelt bij de verhuur van auto's van particulieren, die hun wagen met moeite kunnen bekostigen en hem van tijd tot tijd een dag of een week-end verhuren. De auto, waarmede nog geen duizend kilometer was gereden, werd eerst naar Amsterdam gereden en vandaar via Den Haag naar het zuiden des land. In Rijs- bergen werd het reservewiel in onder pand gegeven voor twintig liter benzine, waarna de reis werd voortgezet naar Antwerpen en Brussel. Hier hebben de jongelui getracht de wagen te verkopen, hetgeen niet gelukte. Wel werd de accu verkoclft. waarna de wagen in Antwer pen werd achtergelaten. Terug in Den Haag namen de knapen hun intrek in een logement, waar zij onder anderen enige kleding en een scheerapparaat ontvreemdden van mede-gasten. Om in hun onderhoud te voorzien, stalen en verkochten zij ondertussen enkele fiet sen. Reeds op 28 november werd de emballeur aangehouden. Zijn kornuit maakte zich uit de voeten, maar is thans ook in de kraag gevat. De echtgenote van de Amerikaan se president mevr. Mamy Eisen hower, gefotografeerd terwijl zij in een souvernirwinkel in Gettysburg kerstinkopen doet. Boelganin schreef ook aan dr. Drees (Van onze Haagse redactie) De Sovjetrussische ambassadeur in Den Haag, S. P. Kirsanow, heeft gister middag aan de minister-president, dr. W. Drees, een brief van de minister president van de Sovjet-Unie, maar schalk Boelganin, overhandigd. Volgens een mededeling van het Kabinet van de minister-president is de inhoud ongeveer gelijk aan die van de brieven, welke andere Westerse rege ringshoofden van Boelganin hebben ontvangen. Plechtig afscheid van minister Mansholt (Van onze parlementaire redacteur) In verband met de te verwachten be noeming van minister Mansholt tot lid in de Europese commissie van de Euromarkt, is het waarschijnlijk, dat hy deze week voor het laatst de begro ting van Landbouw heeft verdedigd in de Tweede Kamer. Voor mij is het steeds een vreugde geweest, zei de minister vanmiddag, de verantwoorde lijkheid voor het landbouwbeleid te hebben mogen dragen. Na een beschouwing over de algemene landbouwproblemen, besloot minister Mansholt: „Met zekere weemoed zou ik, tot een taak in Europees verband geroe pen, deze achterlaten. Maar ik doe dat dan in het besef, dat ik hoop voort te mogen werken in ander verband, in Europees verband, aan dezelfde proble men en dan vooral niet dat te doen, wat het land zelve kan doen. Voorzitter Kortenhorst herinnerde er aan, dat slechts eenmaal een motie is aangenomen inzake het beleid van minister Mansholt. Alle andere moties werden verworpen of ingetrokken. Nooit eerder in de parlementaire geschiedenis is het voorgekomen, dat een minister twaalf opeenvolgende jaren het minis terschap heeft gedragen met onbezwe ken trouw, toewijding en bekwaamheid. Dr. Kortenhorst stelde een motie voor, waarin de Kamer de bewindsman bij zijn afscheid hulde en dankbaarheid betuigt en hem voldoerring en succes toewenst in zijn nieuwe werkkring. Met luid applaus werd de inhoud van de informele motie bekrachtigd. In de koffiekamer was er daarna gele genheid van minister Mansholt afscheid te nemen. Aanslag te Oostrum (Fr.) veehouder op het hoofd GESLAGEN (Speciale berichtgeving) Een veehouder te Oostrum (Fr.) is gisteravond ca. acht uur in zyn garage door een onbekende met een zwaar voorwerp enige malen op het hoofd ge slagen. Hij bleef by bewustzijn, maar was zeer duizelig. De onbekende ver dween geheimzinnig in het duister. De aanslag gebeurde toen de veehou der met de auto uit Dokkum terugkeer de. Hij stond net met zijn auto in de garage, had de motor afgezet en stapte uit. In de dikke duisternis troffen hem enige felle slagen op het hoofd, die hem zijn bewustzijn dreigden te ontnemen. De veehouder heeft onmiddellijk aan gifte bij de politie gedaan. Het is mo gelijk dat een geldkwestie een rol heeft gespeeld bij deze aanslag. Schroot-directeuren in voorlopig arrest (Van onze Haagse redactie) De drie directeuren van de N.V. Zeeuwse Metaalmaatschappy, die be gin deze week zijn aangehouden als verdachten in de schroot-oplichtings affaire, zijn inmiddels verhoord door de Officier van Justitie in Den Haag. Daarna zyn zij evenals de reeds eerder voorgeleide referendaris van het ministerie van Economische Zaken in voorlopig arrest gesteld. Tournee Ned. Studentenorkest Na een .repetitietyd van twaalf 10- urige werkdagen zal het Nederlands Studenten Orkest zijn tournee 1958 maken langs een aantal Nederlandse steden. De baten zijn voor de Stichting het Nederlands Studenten Sanatorium, die de opbrengst zal verdelen over t.b.c.- patiënten en studiehulp aan blinde stu denten. Het orkest staat voor de vijfde maal onder leiding van Jan Brussen. Solist is de jeugdige Jean Louis Stuurop, die de laatste jaren successen heeft bereikt in binnen- en buitenland Hij zal spelen het vioolconcert no. 6 in Es gr. t. van Mozart. Koningin en prinses Irene naar Londen H. M. at Koningin is vanmiddag te 13,45 uur van Soesterberg naar Londen vertrokken ter bijwoning van het hu welijk van Ann Abel Smith. Zij was ver gezeld door Prinses Irene, alsmede door haar particulier secretaresse, jhvr. C. E. B. Roëll. Prines Beatrix zal morgen volgen. BEURSOVERZICHT Scheepvaarten licht in reactie Amsterdam, 12 december. Na de vaste stemming van gisteren voor verscheidene scheepvaartwaarden, waren deze vanmiddag lichtelijk in reactie. De berichten uit Indonesië had den geen enkele invloed op de koersen van de aandelen. De hoek van de scheepvaartwaarden was ook vanmid dag de belangrijkste ter beurze, de affaire was echter beduidend kleiner dan gisteren. Aandelen Rotterdamsche Lloyd moesten 3 punten van de winst van de vorige dag teruggeven. Scheep vaart Unies 1 en Maatschappij „Neder land" 2 punten in reactie. Aandelen KPM vormden een gunstige uitzonde ring en noteerden 2 hoger. Voor deze aandelen was de verklaring van de directie van de KPM, dat zij de belangen van de aandeelhouders terdege in het oog houdt, een goede stimulans. De overige scheepvaartwaarden prijshou dend doch merendeels 1 punt beneden gisteren. Ook de cultuurfondsen kwamen iets lager af en zo noteerden Ver. Deli's 56 7o als eerste koers waardoor 3 op de forse winst van gisteren (7 punten) werd verloren. Amsterdam Rubbers, HVA's en Senembahs min 1 Verder werden vernomen aandelen Internatio onveranderd, Lindeteves min 2, Natio nale Handelsbank prijshoudend en aan delen Nederlandsche Handel Maatschap pij wederom 2Vhoger op 142. Op de internationale markt was het vandaag uiterst rustig. Aandelen Kon. Olie schommelden rond de f 150.60. min f 0.50 vergeleken bij de vorige slotpnjs. 's Morgens werd nog f 151 voor de aan delen betaald door belangstelling van Zwitserse en Londense zijde. De aanhou dende olieprijsverlagingen in de wereld, tengevolge van de grote voorraden, die de concurrentie in de hand werken, zijn geen aanleiding voor de beurs, om tot aankopen van de olie-aandelen over te gaan. In de Uhilipshoek was alleen handel bij de opening. Het fonds stelde zich 1 boven gisteren. Unilevers kalm en 2 hoger. Aku's lichtelijk aangebo den leden een verlies van circa 2 KLM f 1 lager. Staatsfondsen goed prijs houdend. Aandelen Holland Meel werden verno men op 152153 7o. Deze aandelen wor den door anderen voor de prijs van 150 7o overgenomen. Tegen deze over name wordt, aldus beursgeruchten, op positie gevoerd door verschillende aan deelhouders. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 december. Londen 10.61'2—10.62; New York 3.72%—3.79tg; Montreal 3.88%—3.88Parijs 90.07% 90.17%; Brussel 7.58%—7.58%; Frank furt 90.21—90.26; Zürich 86.53%—86.58— Zürich (vr. fr.) 88.41%88.46%; StSock- holm 73.2773.32; Kopenhagen 54.83% 54.88%; Oslo 53.04%—53.09%Milaan 60.67%—60.72%; Wenen 19.57%—14.58%. Beurs van Amsterdam Donderdag 12 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 84 B 84B Grootboek obl. 3% 74 Ned. '47 3% (3) 83% 83H Ned. '51 3% 86% 87 Ned. '53 (3%) 84% 84% Ned. '56 3% 84% 84f£ Ned. '48 3% 79 78H Ned. '54 3% 80% 80% Ned. '55 I 3% 80% 80% Ned. '55 II 3% 81% 81% Ned. '37 3 80 80 Ned. W.B. lening 6% 104 104 Dollarlng '47 3 86% 87 Investeringscert. 3 8811 88 H Ned. 62-64 3 87% 87 Cert. NWS 58 Indië '37 A 3 83 83% Grootboek '46 3 80^ 80 V* ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 26 24 Nat. Handelsbank 74 72% Ned. Handelmij139% 142% Amst. Rubber 41% 40% Deli My.en (Ver.) 59% 56 H.V.A87% 85% Java Cult21% 21 Senembah 39 B 38 Vorstenlanden 11 11 A.K.U139% 137%e.d. Berkel's Patent (v) 168 166% Calvé Delft cert. 250 251 Kon. Pap. v. Gelder 171 170 Hoogovens cert233 233 Müller en Co. N.B. 277 280 Ned. Kabelfabr227 226 Philips 222% 223% Philips pref132% 132% Unilever318% 320% Wilton Feyenoord 191 189% Biliton 2de r181 Dordtse Olie gew. 749 740% Kon. Petr. (f.20.—151 150.50 idem (50 k f.20.—151.15 150.15 Holl. Amer. lijn 136 136 Java China Paket 122 115% K.L.M95 94 Ned. Stoomv. Mij. 120% 119 Kon. Paket Mij101% 102% Stoomvaart Mij. Ned. 131% 127% Nievelt Goudr. cert 152% 150% v. Ommeren cert. 200% 199% Kon. Rott. Lloyd 121 118 Ned. Scheepv. Unie 110% 109% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88 Den Haag 1937 1 3.. 78 78 Leiden 1947 87% B R'dam '37 I-III 3% 85% 86% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 92 93 Premieleningen A'dam '53 3 84 86 A'dam '51 2% 77 78 A'dam '56 12% 74% 74% A'dam '56 II 2% 83% 83% Eindhoven '54 2% 71% 74 Enschede '54 2%72 72% Den Haag '52 I 2% 83% 82% Idem II 2% 81% 82L R'dam '52 I 2% 82 L 82 Idem II 2% 83% 81% Utrecht '52 2% 89 89% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 190% 189 H.B.U. eert177 176 Rott. Bank 157 155% Twentsche Bank 153 150% Industrie Ondernemingen Albert Heyn190 190 Borneo Sum. H. Mij. 32 31% Ned. G. en Sp. fabr. 170 166% Kon. Ned. Grofsm. 84 Internatio 57% 58 Rott. Droogdok Mij. 440 Tieleman en Dros 8% 7% Ned. Mij. Walv.vrt. 53% 54 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 7% 7 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23H 23% Intern. Nickel 74% 73% Anaconda 43% 42% Bethlehem Steel.... 36 35^ Cities Service 52% 53% General Motors 34 34 Kennecott83 83 Republic Steel 39 39% Shell Oil 71% 70H Union Pacific 25 24% Un. States Steel 51 51 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 11/12 Edelmet. Kon. AA 55% Pref. w.a. idem 64GB Electrolas B 285% Holl. Constructie 301 302 Ing. bur. v. Bouwnijv 115 L Int. Kunststoff. Ind 35GL 35 Leidsche Wolspinn. Sikkens Lakfab. '53 128 %GB 129 G 373 Ver Touwfabrieken 139 136 Wernlnk's Betonm. 64 L 64 L Van Wijk Textiel 64 GB 64GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9