JA CR A AC! LIEVE! OOK NESCAFÉ 5 CA? .Kennis van Suriname bij huidige Statuut is absoluut noodzakelijk" i)emmeni£ Uw beste keuze... koop zo^n bus! In Suriname wordt aan de wereld een duidelijk voorbeeld gesteld 96ste jaargang Donderdag 12 december 1957 Tweede blad no. 29315 Minister Pos opende tentoonstelling „Waarom alleen belangstellende leken?" „Ik heb maar al te graag de uitnodiging om deze tentoonstelling te openen aanvaard, daar ik overtuigd ben van het grote nut van meer kennis over de bevolking van Suriname in Nederland. Herhaaldelijk is mij gebleken, dat zelfs de hoogste autoriteiten zich soms niet meer dan een vaag beeld kunnen vormen van Suriname. Deze tentoonstelling verheugt mij echter des te meer, daar de opening is gesteld aan de vooravond van Koninkrijksdag, de herdenking van de afkondiging van het Statuut. En wanneer in dit Statuut bepaald is, dat drie totaal ver schillende partners gemeenschappelijk zullen beslissen over zaken van het vitaalste belang, waarmede zelfs het al of niét zijn gemoeid kan zijn, dan is het absolute noodzaak, dat deze partners elkaar goed kennen en begrijpen. Gaat dat niet, dan kan de huidige structuur van samenwerking niet gehandhaafd blijven en zullen andere wegen be wandeld moeten worden". onderwerp, dat hij heeft gefotografeerd, n.l. het volk van Suriname. „Alleen leken?' Zo ongeveer sprak mr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname gistermiddag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, bij de opening van de interessante tentoonstelling „Volk van Suriname". Deze tentoonstelling thans voor het publiek open tot 1 maart a.s. Minister Pos werd ingeleid door twee sprekers, de directeur van het museum, dr. P. H. Pott en de man, die het fotomateriaal voor deze ten toonstelling ter beschikking heeft ge steld, dr. C. F. A. Bruyning, thans conservator aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. Dr. Pott heette in de eerste plaats de vele aanwezigen welkom in het bijzonder Het salaris van de ambtenaren EENZIJDIGE VERHOGING ONTMOET GROOT VERZET. Onder voorzitterschap van de heer J. H. Schuller kwam de afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ambtenaren in een algemene ledenvergadering bijeen. Hoofdbestuurder J. v. Dijck gaf in deze vergadering op duidelijke wijze een overzicht van de moeilijkheden rondom de salaris-actie van de lagere en mid delbare ambtenaren, ontstaan na de ver hoging der topfunctionarissen. Dat deze materie onder de leden sterk leeft bewees de geheel gevulde kleine Stadsgehoorzaal. Spreker wees erop, dat de motivering van de verhoging van 10 tot 17% ook geld voor de overige groe pen. Aantrekking van deze functionaris sen is eveneens zeer moeilijk en het ver loop groot, redenen waarom de eenzij dige verhoging groot verzet heeft ge kweekt. Overeenstemming bij het Rijks- overleg werd niet bereikt. In februari 1957, gekomen in het politieke vlak, kwam deze materie in de Tweede Ka mer ter sprake. Het resultaat was een motie van de heer Blom (PvdA) en voor zitter van de Algemene Bond van Amb tenaren. Helaas werd deze motie, aldus spreker, met 76 tegen 52 stemmen ver worpen. De gezamenlijke organisaties hebben zich toen beraden. In het Rjjksoverleg werd daarna met zeer redelijke voorstel len opnieuw getracht verbetering te brengen in de positie der lagere en mid delbare groepen. Slechts op een enkel onderdeel kwam er overeenstemming Na de 500 miljoen belastingverlaging en de optrekking van een bepaalde groep was het resultaat, volgens de heer Van Dijck, wel bitter teleurstellend. Vervolgens gaf spreker een overzicht van het vastlopen van het overleg. Op nieuw in het parlement aan de orde ge steld, kwamen er 2 motie's van de heren Blom en Weyters. De meest vérstrek kende van eerstgenoemde werd opnieuw verworpen en kreeg in hoofdzaak alleen de steun van de fractie van de P. v. d. A. De motie-Weyters werd met algemene stemmen aanvaard. In dit verband deed spreker een ernstig beroep op de leden de organisatie nog hechter en sterker te maken. Wij passen ervoor, aldus de heer Van Dijck, evenals voor 1940 de sluitpost der begroting te worden. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd de vergadering na een dankwoord aan de spreker, gesloten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Johanna Adriana, dr van J. T. Tims en P. M. van der Geer, Willem Jan, zn van W. Wester en A. T. van der Gaast, Maria Theresia Geertruida, dr van T. P. Mourlts en M. C. Marcelis, Anna Maria Gregoria, dr van C. A. Karremans en A. E. Zoetemelk, Ronaldus Franciscus Maria, zn van L. van Sluis en M. A. Luljkx. Hendri- ka Dina, dr van H. Gressie en D. C. Pij pers, Cornells Pieter, zn van A. Overduin en M. Gijsman. Maarten, zn van W. Plug en A. Plug. GETROUWD R. W. Gay Balmaz en L. van Syll. OVERLEDEN P. J. H. Hornlkx, 63 Jaar, man, J. Mle- remet, 70 Jaar, man. Na de officiële opening verricht te hebbenmaakte de gevolmachtigd tigd minister van Suriname, mr. R. H. Pos (midden) een rondgang over de tentoonstelling. Hier ziet men hem in gesprek met de direc teur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, dr. P. H. Pott (links) en dr. C. F. A. Bruyning. (Foto Lux/Alphen) de secretaris van het college van cura toren, mr. N. F. Hofstra en de inspec teurs van het onderwijs, en voorts bracht hij dank aan een ieder, die zich had in gespannen om de tentoonstelling moge lijk te maken. Hij wees erop, dat het niet alleen de taak is van een volkenkundig museum om voorwerpen te conserveren, maar ook om ze aan het volk te tonen en waar mogelijk een verder inzicht te geven in de achtergrond, waardoor het gemakkelijker wordt de medemens beter te begrijpen en te doorgronden. Vaak is het moeilijk daarvoor geschikte midde len te vinden, doch in dit speciale geval had men een unieke gelegenheid. Dr. Bruyning, aldus dr. Pott, is niet alleen een uitstekend fotograaf, maar boven dien bezit hij een grote kermis van het Dr. Bruyning onderstreepte zelf ech ter, dat zyn foto's, die van een belang stellende leek waren. Hij noemde Suri name „een jong dynamisch land". De ontwikkeling en het daarmede gepaard gaande verlies van oude cultuur gaat door. Dat is nu eenmaal niet tegen te houden. By de overheid berust dan de taak om deze oude cultuur voor de toe komst vast te leggen. In Suriname wordt dat tot nu toe alleen gedaan door belangstellende leken. Het zou veel beter zijn als dat door vakmen sen werd gedaan. En dat zou waarlijk niet zoveel behoeven te kosten. Dr. Bruyning had tevoren reeds opge merkt, dat er ondanks de vaak sterk uit eenlopende culturen een grote even wichtigheid bestaat tussen de verschil lende Surinaamse bevolkingsgroepen. Dit is een gevolg van een samen opgroeien in deze gemengde gemeenschap. Van jongs af aan leert men, dat iets, dat anders is, niet altijd minder behoeft te zijn! Na de officiële opening door minister Pos, werd de tentoonstelling door de aanwezigen bekeken. (Advertentie) SCH00LARTI KELEN Haarlem merstraat 169 BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het tijdvak van 1 oktober 1957 tot en met 30 september 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar bij de me dische scheikunde, dr. F. J. M. Heslinga, thans assistent; voor het tijdvak van 1 augustus 1957 tot en met 31 juli 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de faculteit der rechtsgeleerd heid, dr. mr. C. M. van Schreven, thans wetenschappelijk ambtenaar; met in gang van 1 januari 1958 in vaste dienst bij de sociologie; tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse de heer E. V. W. Vercruijsse, thans in tijdelijke dienst en tot wetenschappelijk ambtenaar de he ren C. E. Vervoort, thans in tijdelijke dienst en H. P. M. Goddijn. Zaterdag en zondag 21 en 22 december houdt de Leidse Postduiven Club (L.P.C.) haar jaarlijkse tentoon stelling in „Oud Hortuszicht". Advertentie fAAMBEIENl SCHROMPELEN WEG 'f. V Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op L» De wetenschap heeft thans een nieuwe CS -« helende substantie ontdekt met de m verbazingwekkende eigenschap de aambeien eenvoudig te doen wegdro- V gen - pijn verdwijnt, bloeden houdt op. r. Zelfs in de meest hardnekkige ge- 'i ■t, vallen schrompelen de aambeien ineen, zö afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn. Het geheim zit in W. het weefsel vernieuwende Bio-Dvne. 'A Deze stof wordt thans toegepast in de nieuwe SPERTI-zalf. zacht en des- infecterend. Voor veilige, recht- streekse behandeling van aambeien. r- zonder verdovende middelen, een tube SPERTI a f. 3.30. Dr. Bruyning in Volkenkundig Museum Vreedzame oplossing m inderheidsprobleem „In Suriname, dat vanaf december 1954 als gelijkwaardige deelgenoot met Nederland en de Nederlandse Antillen en geheel uit vrije wil deel uitmaakt van het Koninkrijk der Nederlanden, ontstaat thans uit verschillende sterk uiteen lopende bevolkingsgroepen- een nieuw volk. Zonder eigen waarden geheel prijs te geven, maar ook zonder anderen te minachten, omdat zij anders zijn, groeien Surinamers van afwijkende origine naar elkaar toe. Een uitermate boeiend proces, dat voor de gehele wereld van belang is, omdat hier wordt aangetoond, dat min derheidsproblemen op vreedzame wijze kunnen worden opgelost!" Leidse huisvrouwen bijeen De afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield gistermiddag in „Het Gulden Vlies' 'een vergadering. Mevrouw C. Hageman—Verhagen, de presidente, leidde de bijeenkomst. Nadat er enkele mededelingen van meer huis houdelijke aard waren gedaan, ging de vergadering akkoord met het voorstel, om de secretaresse, mevrouw G. Lem— Gunning, te installeren als lid van de commissie van bijstand. De dames wer den later op de middag in de gelegen heid gesteld suggesties te doen betref fende excursies en dergelijke. Mevrouw D. Holdert van het Instituut tot Voor lichting bij Huishoudelijke Arbeid, hield na de pauze een praatje over de be handeling van verschillende nieuwe textielstoffen. Duidelijk zette zij uiteen waarbij aankoop van nylonkousen op gelet moet worden en op welke wijze anti-laddereffecten bereikt kunnen wor den. Zij vertelde verder hoe nylon- en orlonkledingstukken in de was behan deld moeten worden. Mevrouw Holdert gaf de aanwezigen de raad niet te veel witte orlonartikelen aan te schaffen, maar gekleurde. Orlon immers trekt veel vuil aan en zal dus dikwijls gewassen moeten worden. Vervolgens weidde spreekster uit over de steeds meer op de markt verschijnende terlenkaprodukten en over rhovyl, een uit Frankrijk afkomstige vezel. Zilveren jubileum D. de Bruyn Morgen is het 25 jaar geleden, dat de heer D. de Bruyn. thans onder-direc teur van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zn., bij deze N.V. in dienst trad. Na een huldiging in de ochtenduren vindt van 3.30 tot 5 uur in het kantoor der N.V. (Vestestraatt 1) een receptie plaats. LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS De Leidse postzegelverzamelaars ver gaderden gisteravond in de Kleine Burcht. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom, dankte de aanwezigen in zijn woord van welkom voor de grote opkomst. Na bal lotage van een aantal nieuwe leden en lezing van de notulen volgden enige mededelingen over filatelistisch nieuws. Na de benoeming van de financiële commissie, waarvoor werden aangewe zen de heren Lambrechts en Upwich, gaf de voorzitter een uiteenzetting over de bedoeling van de regionale tentoonstel ling ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de vereniging. Hij gaf aan hoe het bestuur zich de organisatie had gedacht en met wie contact diende te worden opgenomen. In hotel Oud-Wassenaar zal van 14 22 december een postzegeltentoonstelling worden gehouden. DE RIJNKLIEVERS. Zaterdag en zondag houdt de Leider- dorpse Postduivenvereniging „De Rijn- klievers een tentoonstelling in het club huls Oosterkwartier, (einde Borneostr.) DIERENBESCHERMING TELEGRAFEERT SOEKARNO De voorzitter van de Wereldfederatie voor Dierenbescherming, onze stadge noot mr. W. Hugenholtz, heeft president Soekarno van Indonesië telegrafisch ver- zooht te bevorderen, dat de emigrerende Nederlanders hun huisdieren kunnen meenemen. COÖPERATIE „VOORUIT". Tijdens een gisteravond gehouden bijeenkomst van de Coöperatie „Voor uit" is aandacht besteed aan het feit, dat deze coöperatie thans ook de eerste stap heeft gezet op het terrein van de zelfbediening. De voorzitter, de heer P. Fakkel, wees er op, dat in verband met deze verandering in exploitatie de win kel in de Beatrixstraat is gesloten en nu in gewijzigde vorm wordt voortge zet in de nieuwe winkelgalerij van deze straat. Spr. deelde mede dat er binnen kort een tweede zelfbedieningszaak komt aan de 5 Mei-laan. Voorts voerden het woord de heer Bekkering, directeur van de Ned. Ver bruikscoöperaties, een vertegenwoordi ger van de Ondernemingsraad en de afd. Leiden van de Ned. Coöp. Vrou wenbond, de bedrijfsleider van „Voor uit", de heer J. Rierenkamp en de filiaalhouder van de nieuwe zaak. Advertentie Tot deze belangwekkende conclusie kwam dr. C. F. A. Bruyning gisteravond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan het einde van een causerie over Suriname, het land waar uitersten el kaar vinden In een uitvoerige inlei ding had hij tevoren uiteengezet, hoe op dit stukje grond - viermaal zo groot als Nederland - aan de noordkust van Zuid-Amerika dat enorme conglomeraat van volken uit vier werelddelen is ont staan. Toen in 1499 de Spanjaard Alon- so de Hojeda de kust van Guyana be reikte vond hij daar niet veel aantrek kelijks. Achter verraderlijke modder- banken lag een lage kust met man gr o- vebossen. Hij kon toen niet vermoeden, dat verder landinwaarts Indianen leef den, die reeds eeuwen tevoren dit gebied waren binnengedrongen. De verschillen de stammen bestreden elkaar, maar moesten zelf wijken, toen de Europeanen met het koloniseren van het land be gonnen. Eerst de Britten, die aan de wat hoger gelegen oevers van de Suriname- rivier plantages aanlegden en later de Zeeuwen, die him aard niet verloochen den en polders aanlegden in de laagge legen, maar zeer vruchtbare kustvlakte. Om te voorzien in arbeidskrachten voor het zware werk voerden zij tot in het begin van de negentiende eeuw slaven in uit Afrika. Een deel van deze slaven zag kans de gehate plantages te ont vluchten en vestigde zich in het bin nenland achter de stroomversnellingen. Hier stichtten zij nederzettingen, die in vele opzichten zuiver Afrikaans waren en nog steeds zijn. Reeds tijdens, maar vooral na de opheffing van de slavernij ontstond uit de slaven en de in het land gebleven Europeanen een gemengde be volking, de zgn. Creolen. Deze trokken weg van de plantages en men was ge noodzaakt nieuwe plantage-arbeiders naar Suriname te brengen. Zo kwamen de Hindustaanse contractarbeiders in de jaren tussen 1873 en 1919 en de Indone sische - vooral Javaanse - tussen 1890 en 1939, in het land. De meesten bleven, nadat hun contract was afgelopen en vestigden zich als landbouwer. Dr. Bruyning liet aan de hand van 140 kleurenlichtbeelden iets zien van de zeden en gebruiken van deze sterk ver schillende rassen en vertelde daarna, hoe langzaam, maar zeker een integratie ontstaat, die vooral begint in een intel lectuele bovenlaag. Daar vinden de gees telijk gelijk gerichte personen elkaar, ongeacht ras of godsdienst. Zo ontstaat een nieuw volk, dat van Suriname, waarin men elkaar wel moet vinden om dat elke bevolkingsgroep op zich een minderheid uitmaakt. Ter illustratie van deze woorden, werd een filmpje getoond gemaakt door de heer P. Creutzberg van huis uit bioloog, maar later cineast, die momenteel in Suriname vertoeft om jonge cineasten op te leiden. Het filmpje was een spre kende reportage van de opening van een nieuw ziekenhuis op Stoelmanseiland, een bijzonder belangrijk feit voor de verschillende stammen Bosnegers in het binnenland. Bij lüeze plechtigheid kon men de sterk uiteenlopende rassen ver tegenwoordigd zien, waarbij een ieder eerbied toonde voor de ander, ongeacht huidskleur of oorsprong. Op deze wijze wordt de wereld een voorbeeld gesteld, hoe het rassenprobleem op vreedzame wijze kan worden opgelost. Varkensbeleid in de Tweede Kamer Geen verhoging van het melkvetgehalte Een voornaam punt van discussie bij de behandeling van de begroting van Landbouw was in de Tweede Kamer het gewijzigde varkensbeleid. De rege ring wil de varkensstapel beperken tot 3,3 miljoen stuks. Ter bereiking van een redelijke producentenprijs wordt ten hoogste 30 miljoen gulden beschikbaar gesteld, waarvan niet meer dan 10 mil joen voor de export. Voor zover het in het binnenland geconsumeerde varkens vlees zich nog zal bewegen beneden de kostprijs, zal een tegemoetkoming wor den verstrekt van ten hoogste 10% per kilo. Tegen dit systeem had de heer Den Hartog (WD) het bezwaar, dat de toe slag niet aan de producent, maar aan de consument ten goede komt. Zolang het Nederlandse volk nog 900 miljoen gul den per jaar verrookt moet men niet bang zijn de kostprijs door te berekenen. Het systeem leidt niet tot inkrimping van de varkensstapel en het vetprobleem wordt er niet mee opgelost. Doorberekening van de gestegen kost prijs bepleitte eveneens de heer de Ruiter (CHU). Evenals de heer Droesen (KVP) verlangde ook de heer Biesheuvel (AR) een garantie voor het varkensvlees als basisprodukt via een heffing. Minister Mansholt verklaarde, dat de regering er de voorkeur aan geeft via de prijs de varkensstapel die thans vier miljoen stuks bedraagt, te beperken. Anders lukt het niet. Aan doorbere kening van de kostprijzen is een gTens gesteld door de algemene economische omstandigheden, die prijsverhoging on gewenst kan maken. Bij de regering is daarom thans ook niet in overweging de laatste subsidie op de melk van vier cent per liter op te heffen. Verhoging van het vetgehalte tot 3Vi% zou de melk 6 cent per liter duurder maken. Daarvoor is het moment nog niet geschikt. Junior bus fl. 1.39 Normale bus fl. 2.48 Familie bus f). 8.95 COFFEINEVRIJ Normale bus fl. 2.83 Familie bus fl. 9.95 ESPRESSO Normale bus fl. 3.15 Kerkelijk Leven Zendingsarbeiders in Indonesië Het Zendingsbureau der Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest ontving gistermiddag brieven uit Oost-Java. waaruit blijkt dat alle zendingsarbeiders aldaar het voortreffelijk maken. De Oostjavaanse Kerk, zo bleek uit deze brieven, weet zich ook thans verantwoordelijk voor de Nederlandse zendingsarbeiders in haar midden. Uit een brief uit Medan blijkt, dat ook de zendingsarbeiders aldaar het goed maken. Ds. L. B. HOUTGAST ZEVENTIG JAAR Ds. L. B. Houtgast te Oosterbeek, emeritus-predikant van de Remonstrant se Broederschap, hoopt zaterdag zeven tig jaar te worden. Ds- Houtgast werd 8 augustus 1915 te Nieuwkoop in het ambt bevestigd. In 1921 verwisselde hij deze gemeente met die van Boskoop en Waddinxveen, van waar hij in 1927 naar Alkmaar vertrok. Tenslotte diende hij nog bijna 23 jaar de Remonstrantse Gemeente van Dor drecht, waar hem met ingang van 11 januari 1953 emeriaat werd verleend. Nota werkclassificatie in de landbouw De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap heeft aan het be stuur een nota uitgebracht inzake de Invoering van werkclassificaite voor het loonbeleid van de landbouw. Het beraad in de hoofdafdeling kon worden vol tooid, aldus deze nota, met eenstemmig heid ten aanzien van het in te voeren systeem en de daaruit noodzakelijk voort vloeiende aanpassingen der CAO's In het in te voeren systeem is de aard van het dienstverband van de arbeider los of vast niet meer doorslagge vend voor zijn beloning, doch de functie die door hem wordt bekleed. Voorgesteld wordt een indeling in vijf groepen van functie: 1. vakarbeiders a op akkerbouw- en gemengde bedrijven, 2. vakarbeiders b op akkerbouw- en gemengde bedrijven, 3. vakarbeiders op veehouderijbedrijven. 4. seizoenarbeiders en 5. ongeschoolden. De nota zal op 18 december door het bestuur van het Landbouwschap worden behandeld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bescherm de reddingshaak en -lijn 't Kan voor Uw eigen redding zijn! IIIIIIUUHHHmUtUlUilMIHUIIIIIUUIlllllHllHilillllillllllllllllll RECTORAATSOVERDRACHT THEOL. HOGESCHOOL KAMPEN In de Theologische Hogeschool van de Geref. Kerken (synodaal) heeft prof. dr. A. D. R. Polman het rectoraat over gedragen aan prof. dr. J. Koole. De hoogleraar hield een lectorale oratie over „Het raadsel van de tijd en zijn verhouding tot de eeuwigheid Gods bü Augustinus". Ds. W. H. BLAAK OVERLEDEN. In de ouderdom van 86 jaar is te Gel- dermalsen overleden ds- W. H. Blaak, emeritus-predikant van de Oud-Geref. Gemeenten in Nederland. NED. HERV. KERK Beroepen te Uithuizen (toez.) A. W. Kranenburg te Tange-Alteveer Bedankt voor Slledrecht J. Noltes te Ernst. Be dankt voor Ouderkerk aan den IJssel K. v. d. Pol te Veenendaal. GEREF. KERKEN Tweetal te Helpman (Gron.) J. van Leeuwen te IJmulden en B. Scholten te Bergen (N.-H). Beroepen te Nljbeets J. M. van den Brink, kand. te Alphen aan den Rijn. Beroepen te Heinkens- zand N. H. Helner, kand. te Ter Aar (Z- H). GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Tweetal te Zuidhorn K. Brunlng te Rijnsburg en P. Plaatsman te Driebergen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravendeel H. W. Eerland te Lisse en J. M. Visser te Dokkum, van wie eerstgenoemde ls beroepen. Beroe- d. Ent te Wer- Johan van Oldenbarnevelt in Amsterdam Met 1100 passagiers De Johan van Oldenbarnevelt van de Maatschappij Nederland, is van ochtend met ruim 1100 passagiers o.w. 370 kinderen jonger dan 12 jaar. uit Djakarta in Amsterdam aangekomen. Kapitein van het schip was de heer P. A. de Groote. Een groot deel van de passagiers, allen repatriërenden, bestond uit Indische Nederlanders. In totaal waren er 85 patiënten aan boord, die gedurende de reis door een arts en 17 verpleegsters zijn verzorgd. De volgende reis van de Johan van Ol denbarnevelt met emigranten naar Australië is vastgesteld op 9 Januari s. Intussen is het m-s. Oranje van de Maatschappij Nederland met circa 800 passagiers uit Indonesië op weg naar ons land. Het passeert vandaag Aden en wordt op 24 december in Amsterdam verwacht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3