HOREN EN ZIEN IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje Amerikaanse Democraten willen ruimere agenda in Parijs Aambeien? HEMOTABS Agenda DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 0 Vervolg van pag. 1 Dr. Drees gaat slechts één dag naar de topconferentie Telegrafisch hebben 28 democratische leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden president Eisenhower vandaag verzocht de agenda voor de ko mende NAVO-topconferentie niet te be perken tot vraagstukken op militair en wetenschappelijk gebied. Zij willen dat ook volledig aandacht zal worden geschonken aan de volgende punten: Betere onderlinge afstemming van de buitenlandse politiek der NAVO-leden; een betere regeling voor het. uitvoeren van NAVO-beslissingen; bespreking van plannen op finan cieel-, handels- en industrieel gebied, met het doel zowel de economische kracht als de militaire veiligheid der NAVO-leden te verhogen; mogelijke oplossingen voor de eigen lijke oorzaken van de spanning in het Midden-Oosten. In dit verband zou tevens een „op bouwende politiek moeten worden over wogen voor in gelijksoortige omstandig heden verkerende gebieden, waar onrust op politiek en economisch gebied een ideale voedingsbodem voor communis tische woelingen kweken. Naar een speciale medewerker ln Den Haag ons mededeelt, zal de minister president dr. W. Drees, in verband met de toestand in Indonesië, de conferentie van de regeringshoofden der NAVO- landen in Parijs waarschijnlijk slechts gedeeltelijk bijwonen; een definitieve beslissing hierover zou echter pas mor gen op de vergadering van de minister raad worden genomen. De NAVO-conferentie in Parijs zal van 16 tot 19 december worden gehou den. De minister-president zal waar schijnlijk alleen aan de bijeenkomst van de eerste dag deelnemen en reeds de volgende ochtend naar ons land terug keren. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. E. H. van der Beugel, is gis termiddag reeds naar Parijs gereisd; minister Luns zou vanmiddag volgen. Beide staatslieden zullen eerst deelne men aan de ministerconferenties van de landen van de Raad van Europa en de Westeuropese Unie. Overleg „Bagdad-landen" De vier Mohammedaanse landen van het Pact van Bagdad zijn gisteren in Ankara tot de slotsom gekomen, dat meer militaire en economische hulp verstrekt moet worden aan de pact- landen om de vrede in het Midden-Oos ten te bewaren. Me* oen enkel woord BINNENLAND Naar wij vernemen liggen Corry Vonk en Wlm Kan thans ln Zwitserland ziek te bed. B. en W. van Enschede zullen de raad voorstellen over te gaan tot vast stelling van een acte tot oprichting van een Twents-Gelders textielmuseum, dat zal worden gevestigd te Enschede. Bij K.B. van 15 oktober 1957 is aan de heer M. van Veen. burgemeester van Enschede, met Ingang van 15 april a.s. ontslag verleend met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem als zodanig bewezen. Ter gelegenheid van de tiende West- landse Handelstentoonstelling ln de hal len der Coöperatieve Centrale Westlandse snijbloemenveiling te Honselersdljk-Naald- wijk zal van 29 juli tot en met 2 augus tus 1958 tevens een tentoonstelling .Groei' worden gehouden. De opbouw hiervan be gint reeds op 1 februari a.s. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Zaan land" 16 dec, ss ..Libertad" 21 dec., Aus tralië: via Engeland 21 dec Brazilië: ms. ..Zaanland" 16 dec., ss „Libertad" 21 dec., Canada: ms „Prins Willem van Oranje" 21 dec., Chill: via New York 19 dec.. Indo nesië: ss ..Telresias" 18 dec., Ned. Antil len: ms. „Oranje Nassau" 17 dec.. Nleuw- Zeeland: vla Engeland 21 dec., Unle van Zuld-Afrika en ZW-Afrika: ms. „Edin burgh Castle" 21 dec. Dr. M. R. Hevnslus van den Berg, sedert 27 Juni 1951 voorzitter van de Kon. Ned. Centrale Vereniging tot Bestrijding der tuberculose, viert op 14 december a s. zijn 50-Jarig jubileum als arts. Dr. Heyn- sius van den Berg was de eerste, ln 1926. die de BCG-vacclnatie tegen tuberculose in Nederland toepaste en hij heeft de MASRO (Massaal Röntgenonderzoek) de stichting voor het bevolkingsonderzoek op TBC ln Amsterdam opgericht. Hij woont te Amsterdam. Gisteravond ls te Hilversum in het woonhuis van de familie aan de Jonker- weg. op bijna 80-Jarlge leeftijd overleden de heer Leopold Strassburger, ln leven circusdirecteur en vader van de dames Regina en Elly Belli-Strassburger. De overledene, die tot het laatst toe nog voor het familiecircus leefde, was. met zijn kort na de oorlog te Brussel overleden broer Adolf (de vader van wijlen Karei Strassburger), de stichter van het circus Strassburger. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer n.a.v. het voorlopig ver slag over het hoofdstuk Financiën begro ting 1958 deelt de Minister van Financiën mede. dat hij na overleg met de directie van de Ned Bank tot de slotsom is ge komen. dat Intrekking van de bankbiljet ten van f 20,geen aanbeveling verdient. BUITENLAND Een werkgroep, waarin acht landen Frankrijk. Portugal. België, Engeland. Zuld-Afrika. Rhodesia. Ghana en Liberia vertegenwoordigd zijn, ls begonnen met het ontwerpen van een plan tot steun aan Afrikaanse landen naar het voorbeeld van het plan-Colombo voor de ontwikke ling van Zuid- en Zuidoost-Azlë. De Oostdultse Volkskamer heeft woensdag nieuwe strafwetten besproken, die volgens Westelijke waarnemers de au toriteiten moeten helpen een einde te maken aan het uitwijken van Oostduit- sers naar het Westen. Per maand trekken 10 tot 15.000 Oostduitsers over de grens naar West-Dultsland. Volgens een der nieuwe wetten kunnen vluchtelingen die terugkeren, tot drie jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. De Argentijnse politie heeft gisteren met behulp van traangas een einde ge maakt aan een betoging van 12.000 Pero nisten ln het Lunaparkstadion van Bue nos Aires. Er werden 28 arrestaties ver richt. De politie greep ln op het moment dat de menigte „lang leve Peron" zong. De Ministers van Onderwijs of hun plaatsvervangers van de zes landen van de KSG (Kolen- en Staalgemeenschap) hebben gisteren ln aanwezigheid van aartshertogin Charlotte van Luxemburg de Europese school te Luxemburg offi cieel geopend. De Europese school, die ln 1953 werd opgericht voor de kinderen van de functionarissen van de KSG. telt op het ogenblik ruim 500 leerlingen van tien verschillende nationaliteiten, die ver deeld zijn over vier taalgroepen. De afgevaardigden van de vier landen Turkije, Irak, Pakistan en Perzië zijn het voorts eens over de noodzake lijkheid, het Verdrag van Bagdad aan het verdrag van de NAVO te koppelen. In een communiqué wordt verklaard, dat het doel der bijeenkomst was de Turkse premier voor de NAVO-confe rentie in te lichten over het standpunt der Mohammedaanse leden van het ver drag van Bagdad aangaande de proble men van het Midden-Oosten," in het bijzonder in het licht van de dreiging van communistische ondermijning". Men had een geheel gelijk standpunt ten aanzien van kwesties van gemeen schappelijk belang geconstateerd. Men had in het bijzonder vastgesteld, dat een der voornaamste oorzaken van de in stabiliteit in het Midden-Oosten de af wezigheid van een behoorlijke oplossing van het Palestijnse probleem is. De Turkse premier zal de betrokken meningen van de andere bondgenoten op de conferentie van de NAVO naar voren brengen, aldus het communiqué. Advertentie neem dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs ls een volkomen nieuw middel in tabletvorm. gewoon ln te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1.47 Bij apothekers en drogisten „Geweldige kansen voor Amerika", zegt Green De Amerikaanse democratische sena tor Theodore Green heeft, na een reis door 14 NAVO-landen (hij werd o.m. door Koningin Juliana ontvangen) in Washington verklaard, dat de Europea nen „meer dan de meeste Amerikanen beseffen" leiding van de Ver. Staten verwachten. Dit laadt een enorme ver antwoordelijkheid op de Ver. Staten, doch het biedt tevens kansen zoals er maar weinig in de geschiedenis zijn ge weest, zo meende de 90-jarige senator. Senator Green is voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen. Prins Wan zet pogingen inzake Hongarije voort Prins Wan van Siam heeft woensdag tegenover de pers verklaard, dat hij, ondanks de afwijzende houding van Hongarije en de Sovjet-Unie, zijn pogin gen om de opdracht uit te voeren, die de Algemene Vergadering hem heeft ge geven, niet opgeeft. Het verslag, dat hij dinsdag over zijn pogingen bij de Algemene Vergadering indiende, is een tussentijds verslag. Prins Wan merkte op, dat de resolutie waarin hij de opdracht kreeg met Hongarije en de Sovjet-Unie contact op te nemen om te komen, tot naleving van de V.N.-reso luties inzake Hongarije, niet bepaalt in welke zitting van de Algemene Verga dering hij verslag moet uitbrengen. Hulp van het Int. Roode Kruis De Nederlandse regering heeft giste ren het Internationale Roode Kruis officieel benaderd in verband met het lot der Nederlandse onderdanen in Indonesië. Dr. E. O. baron van Boetzelaer, hoofd van de afdeling Algemene Zaken van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken, had een onderhoud met de voorzitter van het Internatio nale comité van het Roode Kruis, Leopold Boissier. Een woordvoerder van het comité ver klaarde, dat het Internationale Roode Kruis zijn tussenkomst zou kunnen verlenen, indien Nederland daarom verzocht, doch alleen met instemming van de Indonesische regering. In af wachting van het resultaat van het onderhoud, heeft het comité zich nog niet in verbinding gesteld met de Indonesische regering en de Rode Kruis-organlsatie. Het comité heeft geen permanente gedelegeerde in Indonesië, en de nor male praktijk in dergelijke gevallen zou zijn, dat een speciale gedelegeerde van Genève per vliegtuig naar Indonesië reist. Het laatste geval, waarin het comité behulpzaam was bij het evacueren van in nood verkerende mensen, was toen na de Suez-crisis duizenden joden Egypte moesten verlaten. Baron van Boetzelaer deelde aan de correspondent van Reuter mede. dat hij het comité op de hoogte had gesteld van bijzonderheden over de situatie in de hoop, dat het Internationale Roode Kruis in staat zal zijn te helpen bij de evacuatie van Nederlandse onderdanen uit Indonesië. Het comité zal de toestand In be schouwing nemen en de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk langs diplomatieke kanalen van haar ant woord op de hoogte stellen. Stevenson raadsman af Adlai Stevenson, de Amerikaanse de mocratische leider, heeft gisteren offi cieel ontslag genomen als democratisch adviseur voor NAVO-kwesties van de Amerikaanse regering. Hij heeft deze functie 25 dagen bekleed. Stevenson had woensdag een laatste onderhoud met minister Dulles, dat anderhalf uur duurde. Het is niet bekend, in hoeverre de Amerikaanse regering rekening heeft gehouden met Stevensons adviezen bij het opstellen van de voorstellen, die zij op de NAVO-conferentie ter tafel zal brengen. Advertentie Nog 13 dagen dan ls het weer Kerstfeest! Natuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van TIkirUMast Spaanse bommen in ifni Spaanse vliegtuigen hebben gisteren ongeregelde Marokkaanse troepen in het noorden van de enclave Ifni met bom men en machinegeweervuur bestookt. Spaanse schepen beschoten posities van de Marokkanen in het kustgebied, zo is uit Goulimine, nabij de grens van Ifni, vernomen. Men 'maakt hieruit op, dat de Spaanse troepen moeilijkheden ondervinden bij het evacueren van buitenposten in de bergen. De troepen van die posten wor den op een front in de buurt van de hoofdstad van de enclave, Sidi Ifni, teruggetrokken. De voornaamste lucht aanvallen werden bij Tiourza uitgevoerd. Protest Kath. Middenstand tegen belastingmaatregelen De voorzitter van de Nederlands Katholieke Middenstandsbond, de heer J. A. Koops, heeft in zijn openingsrede ter gelegenheid van de vandaag te Utrecht gehouden vergadering protest aangetekend tegen de belastingmaatre gelen, die de regering zich voorstelt te nemen. De heer Koops was van mening, dat de regering door deze maatregelen in feite het paard achter de wagen gaat spannen. Als deze belastingen doorgang vinden verwacht de heer Koops, dat de regering straks nieuwe maatregelen zal moeten nemen om het economisch leven op gang te houden door het beschikbaar stellen van gelden voor aanvullende werken. Volgens de heer Koops zou het van wijs beleid getuigen, indien de rege ring thans het roer wendt en zich richt op een opvoering van de bestedingen, omdat naar zijn mening deze maatrege len ook pas over enige tijd resultaat zul len hebben. De veranderde situatie, aldus de heer Koops, vraagt wijziging van het beleid. Hij was ook van mening, dat de prijsstabilisatie welhaast overbo dig is geworden. Hij vroeg zich dan ook af of het tijdstip voor een opheffing, zelfs van het globale prijsbewakingsbe- leid, in bepaalde sectoren nog niet was aangebroken. Een groep van 163 Hongaarse vluch telingen in Canada, die maandag ln hon gerstaking was gegaan om zijn eis kracht bij te zetten voor Kerstmis naar Honga rije te worden teruggezonden, heeft deze actie dinsdagavond gestaakt. De Honga ren willen naar hun land terug, omdat zij niet aan het leven in Canada kunnen wennen. Woensdag zouden 65 Hongaren naar hun land vertrekken. Op 26 en 30 december zullen andere groepen de thuis reis aanvaarden. Een groep Russische kerngeleerden is woensdag naar de Verenigde Staten vertrokken om deel te nemen aan een na tuurkundig congres ln Callfornlë over de afmetingen van atoomkernen en de kern- dichtheid. De politie van New York heeft gis teren de noodtoestand afgekondigd om het hoofd te kunnen bieden aan de moei lijkheden tengevolge van een staking van treinbestuurders van de ondergrondse. Er werden politiemannen in de treinen ge plaatst, die nog reden. Dit geschiedde na dat een staker een loden buis wierp naar een bestuurder, die niet aan de staking deelnam. Een passagier werd gewond. Vier leiders van de stakende bond zijn ln hechtenis genomen. De staking werd dinsdag onwettig verklaard. Ten gevolge van ongewone koude zfjn ln de stad Mexico negen personen om het leven gekomen. Het kwik daalde ln de nacht van dinsdag op woensdag tot negen graden onder nul. De Algerijnse Mohammed ben Sadok die de vroegere vice-voorzitter van de Al gerijnse Assemblee AU SJekkal heeft dood geschoten. is gisteren in Parijs tot levens lange dwangarbeid veroordeeld Sadok heeft verklaard, dat hij geen lid ls van het verboden Algerijnse nationale Bevrij dingsfront. De advocaat-generaal had de doodstraf geelst. Koning Mohammed V van Ma rokko, gefotografeerd tijdens zijn toespraak tot de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties, waarin hij aandrong op Frans- Algerijnse onderhandelingen om tot een wapenstilstand te komen. De Lord Mayor van Londen heeft woensdag zijn gewicht (77 kilo) ln pud ding ontvangen. De pudding, die door een Australische maatschappij was aangebo den, zal aan een vereniging van bejaarde arbeiders worden gegeven. In Parijs zal met ingang van 16 de cember een busdienst voor automobilisten worden gehouden wegens de zeer beperk te parkeermogelijkheid in het centrum van de stad. Iedere vijf minuten zal van de grootste parkeerplaats een bus naar het centrum vertrekken. De Franse politie heeft woensdag bij Nice 'n werkplaats van valse munters ont dekt en 30.000 bijzonder goed nagemaakte Amerikaanse bankbiljetten van 100 dol lar in beslag genomen. Twee Corslcanen zijn ln verband met deze affaire gearres teerd. Het Egyptische parlement heeft gis teren een wetsvoorstel tot beperking van het recht tot echtscheiding van de Mo hammedanen verworpen. Het ontwerp was Ingediend door de volksvertegenwoordiger Hoessein el Goaranl. Geen van de andere parlementsleden sprak zich voor het ont werp uit. Het ontwerp hield ln. dat de Mohammedaanse mannen toestemming van de rechter moeten verzoeken om hun vrouw te verstoten. Het parlement was tegen een dergelijke regeling, omdat zij ln strijd zou zijn met het Mohammedaanse recht, dat het huwelijk en de echtschei ding regelt. Kolonel Mö vervangen De Canadese kolonel Bertrand, lid van de commissie van de Verenigde Naties voor toezicht op de naleving van het Palestijnse bestand, zal de Noorse kolo nel Mö opvolgen als voorzitter van de Syrisch-Israëlische bestandscommissie, aldus heeft het hoofdkwartier van de •Verenigde Naties te Jeruzalem woensdag bekendgemaakt. De Syrische regering had drie dagen eerder besloten niet langer met kolonel Mö samen te werken, die volgens haar onpartijdig was. Het besluit tot vervanging van kolo nel Mö is genomen door de Amerikaanse kolonel Leary, die aan het hoofd staat van de neutrale waarnemers in Pa lestina. Rood-China krijgt Latijns alfabet van 26 letters De staatsraad van communistisch- China heeft zijn goedkeuring gehecht aan een plan om met behulp van het Latijnse alfabet van 26 letters te komen tot een nieuwe fonetisch geschreven taal, als middel tegen het analfebetisme. Ongeveer tachtig procent van de Chine- zij kan lezen noch schrijven. Het besluit inzake het fonetische schrift is genomen na zeven jaren van meningsverschillen en proefnemingen. Het is niet de bedoe ling, dat het nieuwe schrift de plaats van de 47.000 Chinese lettertekens zal innemen. Men hoopt echter, dat het voor kinderen en volwassen analfabeten nu gemakkelijker zal zijn om hun taal te leren. Bovendien wil men het nieuwe schrift gebruiken om te komen tot een „gemeenschappelijke taal", gebaseerd op het mandarijnen-Chinees, dat te Peking wordt gesproken. Op taalgebied zijn er in China zo grote verschillen, dat men sen uit het noorden hun landgenoten in het zuiden niet kunnen verstaan. Dit betekent grote moeilijkheden op organi satorisch gebied. Het vraagstuk is nog ingewikkelder, doordat er voor de ver schillende lettertekens geen vaste uit spraak is, zodat een bepaald letterteken in de verschillende delen van het land ook op uiteenlopende wijze wordt uit gesproken. Het plan zal eerst in Peking en andere steden worden besproken, voordat het ter goedkeuring aan het nationale volks congres zal worden voorgelegd. Dit con gres komt, naar men verwacht, in januari of februari bijeen. Uitgaansverbod in Nicosia hedenochtend opgeheven Het uitgaansverbod, dat gisteravond in de hoofdstad van Cyprus, Nicosia, is ingesteld, is hedenochtend opgeheven. Bij de ongeregeldheden van gisteren zyn 79 mensen gewond, onder wie 41 leden van de Britse veiligheidsstrijdkrachten. Britse pantserwagens hebben een kor don gelegd om Nicosia. In totaal zijn in de afgelopen dagen meer dan tweehon derd personen gearresteerd. Vanochtend heeft de politie een einde gemaakt aan een betoging van middelbare scholieren in de havenplaats Kyrenia. Na veel moeite is de politie er tenslotte in ge slaagd de school, welke door de leer lingen was bezet, te ontruimen. Oost-Duitsland krijgt les in goede manieren „U behoeft zich niet te schamen, wan neer U er goede manieren op na houdt",, luidt de titel van een in Oost-Duitsland verschenen „handleiding voor goede ma nieren", waarin onder meer nadrukkelijk het in het openbaar „jij" en „jouw" zeg gen, tot nu toe zeer in zwang in commu nistische kringen, wordt veroordeeld. In de handleiding wordt dit als volgt toegelicht: „jij" en „jouw" zeggen was een uiting van saamhorigheid van de leden der uitgebuite klasse. Doch in de Oostduitse democratische republiek be staat geen uitbuiting meer, dus nu is er alle reden voor het „jij" en „jouw" zeg gen tot de particuliere betrekkingen te beperken". In de „handleiding voor goede manie ren" wordt voorts de zoon, die onder zijn vader werkt, aanbevolen deze met diens rang aan te spreken! Zestien maal gescheiden In Los Angeles is de barjuffrouw Beverley Avery gescheiden van haar veertiende echtgenoot. Het was in feite haar zestiende echtscheiding, doordat zij met twee van haar mannen tweemaal in de echt verbonden was geweest. Zij ver zekerde de rechter, dat zij nog steeds in het huwelijk geloofde. „Zonder het hu welijk zou er geen maatschappij zijn", meende zij. Haar jongstè scheiding was een gevolg van het feit, dat haar echt genoot, een autobewaker, haar een blauw oog had geslagen. Amerika construeerde nieuwe kunstmaan Geleerden van het Californische technologische instituut te Pasadena hebben een nieuwe kunstmaan gecon strueerd van ongeveer 30 cm hoogte en 8 cm doorsnede. Het apparaat kan, wan neer het gelanceerd is, de kosmische straling en temperatuur op grote hoogte meten en eventuele botsingen met me teoorstenen registreren. Er is voorts een nieuw systeem radio in toegepast waar door men over zeer grote afstand kan zenden bij zeer gering stroomverbruik. De kunstmaan zal door een Jupiter- raket in zijn baan gebracht moeten worden. Perfect Er zullen maar weinig kijkers zijn ge weest, die woensdagavond niet tevreden de knop van hun televisietoestel hebben omgedraaid. Ten hoogste zij, die storing haddenHet drama namelijk van „The Queen and the rebels" van Ugo Betti, bewerkt, vertaald en geregisseerd door Willy van Hemert en onder de titel „De winter duurt vijf jaar" gepresen teerd, werd zo perfect voor de camera's gebracht, dat er niets dan lof op kan volgen. Nu is dat niet in het minst, om dat Betti's stuk zowel naar vorm en in houd gaaf genoemd mag worden. Zijn dialogen, ja ook zijn monologen raken •de menselijke verhoudingen tot in de kem, ontwikkelen die verhoudingen in een fraai samenspel van gevoel en ge dachte, een beeld ophangend van de tijd, welke de onze is en ondanks alle concrete associaties ontijdelijk het stuk kon net zo goed spelen tijdens de Franse revolutie of de ineenstorting van het Romeinse keizerrijk: zijn waarden zijn aan geen tijd gebonden. De indruk daarvan werd nog versterkt door de uitnemende regie van Van Hemert met prachtige camera-opstellingen en vloeiende beelden, met mooi gekozen close-ups, die het spel van een zeer sterke bezetting alle recht deden weder varen. Hier waren nu alle componenten voor een avond televisie-toneel van het eerste plan. De huiskamer werd er een verlengstuk van. Enny Meunier een nieuwe „Eerbie dige Lichtekooi" van waarlijk vorstelijke allure en Jeanne Verstraete in een, naar de onthulling van uiterlijk en in nerlijk toespelende, wanhopige vrouw, overrompelden vooral door haar mimiek. De politieke commissaris kreeg in Bern- hard Droog ten voeten uit gestalte. Zel den hebben wij ook een kleine rol zo verbazend indringend zien vertolken als Gouverneur van Cyprus bij burgemeester van Nicosia De nieuwe gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, bracht gistermiddag een per soonlijk bezoek van een half uur aan de burgemeester van Nicosia, dr. Dervis, die en vooraanstaande Cyprlsch-Griekse nationalist is. Waarnemers beschouwen dit bezoek het eerste van deze aard sedert jaren als een poging om de boycot tegen de gouverneur te beëin digen. In 1956 heeft het optreden van de verzetsbeweging op Cyprus de dood van 194 mensen veroorzaakt, aldus blijkt uit het jaaroverzicht van de Cyprische po litie, 59 waren soldaten, 20 politieagen ten en 115 burgers. Turkije heeft bij Engeland geprotes teerd tegen bH vermoorden van drie Turkse Cyprioten door Grieks-Cyprische verzetslieden. In een nota, die woensdag aan de Britse ambassadeur in Ankara is overhandigd, wordt gevraagd om be scherming van de veiligheid der Turkse Cyprioten. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): K. en O. Resi dentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo. Soliste Monique Haas. 8 uu mam. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. J. G. N. Renaud over „Jonkvrouw Alelda van Poelgeest". 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Veron afd. Lelden. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen .7.30 uur nam. St.-Antonlusclubhuls: Chr. Toneelgroep „Imperium" speelt „De Herbergierster". 8 uur nam. Stadhuis (trouwzaal): Leids Jeugdparle- ment. Spr. mr. J. Bool over Lelden en haar bevolking. 7.30 uur nam. Zomerzorg: Contactavond Vespa-club. 8 uur nam. Vestestraat 1. (Zaalberg) Receptie D. de Bruyn. 3.305 uur nam. Oegstgeest Patronaatsgebouw. Uitvoering Gymnastlekver. „O.G.A.V." 7.30 uur nam. VRIJDAG Haagweg 14: Opening Vogelshow „ArJ- bus". 7.30 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ver. oud-leer lingen Ambachtsschool. Filmavond Kon. Rotterdanische Lloyd. 8 uur nam. De Doelen: Oprichtingsvergadering Stich ting „d'Oprechte Amateur" afd. Lelden. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „One-man-show 1957" door Toon Hermans. 8 uur nam. 't Schuttershof. Wethouder D. van der Kwaak opent kerstveetentoonstelling Vebo. 10 uur voorm. Volkshuls: Ver. voor pedagogiek. Spr. dr. W. F. Storm over seksuele voorlichting. 3 uur nam. Geref. Jeugdhuis (Breestraat) Vergade ring Arjos. 8 uur nam. Oegstgeest Witte Kruis. Verga dering C.H.U. C. J. v. Mastrlgt over So ciaal Economische vragen. 8 uur nam. ZATERDAG Haagweg 14: Vogelshow „Arlbus". 10 uur voorm. 10 uur nam. R.K. Lyceum (Mariënpoelstraat 4): Wedstrijd ln welsprekendheid. 8 uur nam. Hortus Botanicus: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2.15 uur nam. Schouwburg: K. en O. „One-man show 1957" door Toon Hermans. 8 uur nam. Rapenburg 22. Openbare les Muziek school My voor Toonkunst. 3.30 uur nam. Speeltuinver. „Zuiderkwartier". Aanbie ding Jazz-schommel. 1.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Ouderavond Chr Tamboer- en Pijperkorps K. en G. 8 uur nam. W assenaar Kasteel Oud Wasse naar. Opening postzegeltentoonstelling. 3 uur nam. ZONDAG Haagweg 14: Vogelshow „Arlbus". 10 u. voorm. 8 uur nam. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Plantage 16: Uitleg plechtigheden Nacht mis. 4.30 uur nam. Lldo-theater. Inst. voor Arbeidersont wikkeling". „Dr. Vllmmen". 10.30 uur voorm. MAANDAG De Kleine Burcht: Centr. Ver. van Markt-, straat- en rlvlerhandel. 8 uur nam. Plantage 16: Uitleg plechtigheden Nacht mis. 8 uur nam. Prytaneum (Rapenburg 6): Spr. Zijne Exc. dr. R. Pos ever het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedle „Oom Wanjo". 8 uur nam. I Herbert Joeks het die van de bode deed. De enige van de hoofdrollen, die te sterk acteerde, was Piet van der Meulen, waartegenover dan weer Richard Flink stond met een generaal, die dat obsta kel juist bewonderenswaardig wist te vermijden. Ook met betrekking tot de figuratie valt slechts goeds te zeggen. De decors van Peter Zwart pasten har monisch in het beeld, dat Van Hemert gisteravond opriep en dat nog lang in onze geest zal beklijven. Fantasie in dc ruimte Het nachtelyk bezoek dat begrepen we een maand geleden natuurlijk al wel had in de derde aflevering van „Mor gen gebeurt het" (gistermiddag door de AVRO (onder regie van Jef de Groot op het televisiescherm gebracht) uiteraard te maken met die onwezenlijk lachende meneer Geneman (Piet Kamerman), die aan het slot van de tweede aflevering al zo ongemerkt het laboratorium van professor Plano binnen was geslopen en door Peter werd herkend als de man, die hij kort tevoren op het teletransit- scherm had zien staan in de Karin, de aardsatelliet, die, bemand door Vogel man III (Dries Kryn), hoog boven onze aardbol zweeft. Tenminste, volgens de schrijfster Mies Bouhuys, die daarmee in haar knap gefantaseerde vervolgkykspel voor de oudere jeugd wat op de werke lijkheid vooruitloopt. Het was weer even spannend als in de twee vorige afleve ringen. Nu de geheimzinnigheid wat minder werd overgelaten aan sugges tieve geluiden, kregen we nog sterker de gelegenheid met prof. Plano (Ton Len- sink) en Peter (Manfred Schulte) mee te denken aan de afloop van hun avon tuur, dat ook het avontuur is van de wetenschapsmensen, die zich op het ogenblik in de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten koortsachtiger dan ooit over de problemen van de ruimtevaart het hoofd breken. Over een maand vraagt de schrijfster de aandacht voor het vervolg. Aankomst Eisenhower De aankomst van president Eisen hower op zaterdag 14 december a.s. in Parijs zal door de Franse televisie direct worden uitgezonden. De Nederlandse Televisiestichting zal deze Eurovisie uitzending van 14.5015.10 uur via de Nederlandse televisie-zenders relayeren. Café Aniba (Herenstraat)Ledenverga dering Tuiniers- en Bloemistenver. „DEV". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Con Amore zingt „Weihnachts-oratorlum" van J. S. Bach. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: lezing dr. J. W. Salomonson over het beeld van Kei zer Trajanus ln Lelden. 8 uur nam Universiteit (filmzaal)Filmstudiekring K. en O. „le Rosier de Madame Husson". 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Kerstbyeen- komst Ned. R.K. Middenstandsbond. Spr. rector K. L. J. M. Sondaal. 8.15 uur nam. Rehoboth: Chr. Hlst. Jongerengroep. Spr. mr. dr. K. de Vries over „De C.H.U. van toen en nu". 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Kerkconcert leerlingen Muziekschool My. voor Toonkunst. 8 uur nam. WOENSDAG Wykgebouw Levendaal: Kerstviering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Warmonderweg 20: Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 2 5 en 79 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal. Van Gogh-tentoonstelling. Geopend Iedere werkdag van 10 uur voor middag tot 4 uur nar,..; 's zondags 14 uur nam. (tot 16 december). Donderaag 7.30 en 9.30 uur naim. Lakenhal: Tentoonstelling van Haagse aquarellen (tot 16 december). Werkdagen 1C-4 uur en zondags 1-5 uur neuri. BIOSCOPEN I.uxor: „Liefde" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Kleren maken de man". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. I.ldo: „De hel van Marseille". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Daar ls de dokter". A.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: 4000 beloning dood of le vend!" 14 Jaar. Werkd. 2,30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2,30. 4.45, 7,15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Llefdesroes". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552, Haven-apotheek. Haven 18, tel. 20085, Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8. tel. 26274. De nachtdiensten van Apotheek Boek wijt worden vanaf 22 uur waargenomen door de Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313. BU gpfrn gehoor by O'.v bolsarts of specialist hel op dokterstelefoon 2222c WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlyn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck L "9 .1 p. 3 8 S •v zwaar bew. on o 2 -9 0 zwaar bew. windstil -9 0 geh. bew. o 14 3 0 regen o 8 5 14 licht bew. o 3 5 4 geh. bew. licht bew. zzo 4 4 7 windstil 3 2 geh. bew. ono 3 2 8 geh. bew. no 6 3 2 regen o 3 6 6 zwaar bew. ono 5 6 8 regen n 4 9 88 half bew. o 5 -1 0 onbewolkt ono 1 -2 0.4 onbewolkt z 1 3 0 onbewolkt wnw 3 -3 0 mist windstil 3 8 regen windstil 3 62 zwaar bew. z 12 9 0 licht bew. w 3 4 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2