Officiële opening in Oegstgeest van bejaardenwoiiingen „Hofwijck" Jac. J. Vos metselde gevelsteen in toekomstig pensionteliuis Lustrum van UW-Voor schoten MAANDAG 9 DECEMBER 1957 Burgemeester werd „sleutelbewaarder" ^an Pas 9erecc^9ekomen woningen van het bejaardencentrum foi„Hofwijck" wapperden zaterdagmiddag in de felle wind de gemeente- 5rievlag en de nationale driekleur ten teken dat er een belangrijke mijlpaal al ]was bereikt op de lange weg t«t voltooiing van het gebouwencomplex ^e(dat aan de Hazenboslaan verrijst. Dankzij de welwillendheid van het ,zoe'bestuur van de Hofdijckschool kon een talrijk gezelschap in de hal der school bijeenkomen als gast van de Stichting Bejaardencentrum „HoE- Diiewijck verl>ar,d met de officiële opening van de eerste bejaarden- t. woning en het inmetselen van een gevelsteen bij de entree van het in ar {aanbouw zijnde pensionhuis. vaa Hoe bar slecht het verblijf in de bui tenlucht ook was. des te prettiger was de sfeer binnen, toen de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer Jac. J. Vos, de genodigden welkom heette, met name burgemeester H. L. du Boeuff en diens echtgenote, de wethouder van openbare werken, de heer J. den Ouden, ifléén van de ambtenaren van de Dienst Jvan Gemeentewerken, de leden van de gemeentelijke commissie van Toezicht en l^de huidige en toekomstige bewoners van ilde 46 vrije woningen, die bij dit be jaardencentrum behoren. Spr. herin nerde eraan, dat juist een jaar geleden de eerste paal geheid werd op de plaats waar nu de gereedgekomen woningen staan. Binnenkort, aldus de heer Vos, ;Eljkomen alle woningen gereed. Hij ver- heugde zich erover, dat nu al vier huizen "Hzijn bewoond. Hij ging na, wat er alzo r' (in dit jaar was gebeurd om tot de slot- ®som te komen dat het feit, dat de wo- J fDingen nu gereed zijn, stellig aanleiding *P'mag zijn tot een feestelijke bijeenkomst '®®in het bijzonder voor hen, die nu een "'passende woongelegenheid kunnen krij - evgen. Hij dankte de architect, de heer H. m,Lamberts, de aannemersfirma Gebr. Den v,Ouden en stak een pluim op de hoed taivan de Dienst van Gemeentewerken voor alle ondervonden medewerking. Hij Jl sprak de wens uit, dat de bewoners een hhechte band zouden gaan vormen en hiverklaarde er zeer mee ingenomen te ge zijn, dat de burgemeester zich bereid ndhad verklaard een der woningen officieel at! te openen, wij Sleutelbewaarder y Hy hing de burgemeester een „keten" 'vj om in de Oegstgeester kleuren, waar- ve aan bevestigd een enorme sleutel, die gj, hy als herinnering ten geschenke ve aanbood en benoemde hem als de sleu- telbewaarder van het Bejaardencen- ui trum, hetgeen grote hilariteit veroor- 3r zaakte. v Hierna was het woord aan de heer Lamberts, die eraan herinnerde, dat de heer Vos vier jaar geleden bij hem kwam _1 met het denkbeeld in Oegstgeest een Bejaardencentrum te bouwen. Had deze toen geweten wat een enorme zorg en LEIDERDORP ,h( BUURTVERENIGING „DOESBRUG" bi' De Buurtvereniging „Doesbrug" vierde zaterdag met de kinderen in het Dorps- huis het St.-Nicolaasfeest. In de midciag van 35 uur waren de kinderen tot 8 jaar bij Sinterklaas op bezoek, door wie ie zij flink onthaald werden. 's Avonds van 79 uur was het voor de kinderen van 815 jaar. Ook zij wer den door de Sint onthaald. Daarna wer- vj den verschillende goocheltoeren vertoond a] en werd nog aan cabaret gedaan, tij Voor de vele kinderen van de buurt- L| vereniging werd het een leuke middag. De heer ]ac. J. Vos metselt in de stromende regen de gevel steen in de hal van het in aanbouw zijnde pensiontehuis in. moeite dit mee zou brengen, het ware te betwijfelen of hij er ooit aan begonnen was. Niettemin zal het hem vandaag veel voldoening geven, dat deze mijlpaal is bereikt. Het is voor hem een levens werk geworden en door het aanbrengen van de gevelsteen zal de naam van de heer Vos voorgoed aan dit centrum verbonden zijn. Met een gelukwens be sloot hü ziin sympathieke toespraak. De burgemeester verklaarde met ge noegen het ambt van sleutelbewaarder te willen aanvaarden en feliciteerde, mede namens het gemeentebestuur de heer Lamberts met zijn fraaie schep ping en het stichtingsbestuur, inzon derheid de voorzitter, met het tot dus ver bereikte resultaat. De heer D. M. van Nes, voorzitter van de Gemeentelijke Commissie van Toe zicht, maakte gewag van de prettige verstandhouding tussen commissie en stichtingsbestuur en wees in het bijzon der op de betekenis van het nagestreefde doel, nl. het huisvestingsprobleem voor bejaarden te helpen oplossen, waardoor tevens enige verlichting kon worden ge bracht in de woningnood in het alge meen. De heer J. L. Heuseveldt, één der huidige bewoners, sprak enkele woor den van dank en hulde. Tenslotte kwam de heer M. Elshof naar voren om de gelukwensen aan te bieden namens de gezamenlijke Oegstgeester Middenstand. Hij aarzelde niet de heer Vos de meest populaire man van Oegstgeest te noe men en bood hem namens de midden standsverenigingen een luxueus gevulde fruitman aan. Dat de oprichting van dit Bejaardencentrum een middenstandsbe- lang van de eerste orde is stond z.i. on omstotelijk vast. De heer Vos vond de aan hem gebrachte hulde te groot en droeg er graag veel van over op alle bestuursleden der Stichting. Hierna begaf de burgemeester met zijn echtgenote zich naar de woning van de eerste bewoner, de heer Heuseveldt, om de voordeur te openen en de woning te bezichtigen. Mevr. Du Boeuff overhan digde het bejaarde echtpaar een fraaie bos bloemen. Later kregen ook de andere drie bewoners uit haar handen een bloe menhulde. Gevelsteen De inmetseling van de gevelsteen door de heer Vos viel in letterlijke en figuurlijke zin min of meer in het water. Iedereen verlangde er naar een droog onderkomen te zoeken. In de gevelsteen was gebeiteld, dat deze was ingemetseld door de heer Jac. J Vos, de grondlegger van het Bejaardencen trum. Er werd daarna in de schoolhal een glas wijn gedronken. Met een prettig samenzijn werd deze voor Oegstgeest zo belangrijke officiële plechtigheid beslo ten. Uit een gesprek met het bestuur vernamen wij, dat van de eerstvolgende groep woningen aan de Piet Heinlaan er nog enkele beschikbaar zijn voor nieuwe gegadigden, omdat er aanvragers waren, die er de voorkeur aan gaven op de wachtlijst te blijven voor latere bewoning. Er is dus thans voor belang stellenden een gunstig moment zich bin nen enkele maanden van een bejaar denwoning te voorzien, hetgeen een zeldzame gelegenheid is in deze tijd van woningnood. DEUS 1 CJEES 1 Ds. F. F. Milatz overleden Emeritus predikant der Doopsgezinde Gemeente In de ouderdom van 78 jaar is hier ter plaatse overleden ds. F. F. Milatz, emeritus-predikant der Doopsgezinde Gemeente. Ds. Milatz werd op 4 sep tember 1904 te Hoorn op Texel in het predikambt bevestigd. Achtereenvolgens diende hij daarna de gemeenten Den Horn, Monnikendam, Enkhuizen en IJmuiden. Op 4 september 1944 werd hem na 40 dienstjaren emeritaat verleend. De crematie van het stoffelijk over schot zal a.s. vrijdag te Westerveld ge schieden na aankomst van trein 14.04 uur. VOORSCHOTEN Opening Vlietschool Dinsdagochtend om 11 uur krijgt de openbare lagere „Vlietschool" na ruim twee jaar eindelijk haar eigen onderdak. De houten noodschool, gelegen achter de flats van de Raadhuislaan en te berei ken via de Oranjeboomstraat, wordt dan officieel geopend. 's Middags van 3 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot half negen zal het nieuwe ge bouw, dat een fleurige, lichte en frisse indruk maakt, voor ouders van leerlin gen en verdere belangstellenden te be zichtigen zijn. Burgemeester H. L. du Boeuff opent de eerste bejaardenwoning Geheel rechts mevrouw Du Boeuff, in het midden de heer JacJ. Vos. (Foto L.D./Van Vliet) Gezant bij Vaticaan wordt ambassadeur (Van onze Haagse redactie) Het Nederlandse gezantschap bij de Heilige Stoel in Rome zal worden ver heven tot ambassade. De gezant bij het Vaticaan, F R J H. M. J. graaf de Mardhant d'Ansembourg, krijgt door deze verheffing de titel van ambassa deur. De positie van de pauselijke ver tegenwoordiger in ons land blijft onge wijzigd. WARMOND Ds. H. L. Boonstra beroepen De kerkeraad van de hervormde ge meente heeft, om te voorzien in de vacature, die ontstaan is door het ver trek van dr. J. J. Zandee naar Utrecht een beroep uitgebracht op ds. H. L. Boonstra te Wissekerke (Zeeland). Ds. Boonstra werd in 1919 geboren en werd in 1947 kandidaat gesteld in Fries land. Op 28 december 1947 verbond hij zich aan zijn eerste gemeente Wester- haar. Op 30 juli 1950 deed hij zijn intrede in zijn huidige gemeente. TAFELTENNIS T.T.V. „Steeds Vooruit" De uitsla gen van de afgelopen week waren: Dames: Steeds Vooruit 2Sparkler 1 7—3. Heren: Steeds Vooruit 2ATTC 2 3—7; Steeds Vooruit 3—Sparkler 4 10—0. WASSENAAR VAN GROENTEWAGEN GEVALLEN. Toen de 11-jarige Wim Spree alhier op de Zijllaan op een stilstaande groen- tewagen klom begon het paard te lopen, waardoor de jongen zijn evenwicht ver loor. van de wagen viel en een voor wiel hem over de borst ging. De jongen liep inwendige kneuzingen en een scheurwond aan zijn rechterknie op. Hij werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd. Geen invloed op Ned. Handelsmaatschappij De directie van de Ned. Handel-Maat- schappij N.V. deelt o.a. mede:, dat haar kantoren te Djakarta vermoedelijk morgen weer geopend worden, waarbij de bevoegdheden van het bestuur van de factorij onverkort gehandhaafd zou den blijven. Ofschoon de berichten ten aanzien van de overneming van het bedrijf in In donesië derhalve niet juist blijken te zijn, wil de directie verklaren dat haar bedrijf in Nederland en in de andere landen buiten Indonesië, waar de Ned. Handelmaatschappij gevestigd is, hier door op geen enkele wijze kan worden gestoord. De Handelmaatschappij heeft tegenover haar cultuurbelangen reeds sedert 1945 dusdanige voorzieningen ge troffen, dat deze volledig zijn gereser veerd. Solvabiliteit en liquiditeit van de maatschappij worden niet beinvloed door de gebeurtenissen in Indonesië. Wat de rentabiliteit van het bedrijf betreft wijst de directie erop, dat. reeds sedert een aantal jaren de politiek is gevolgd slechts die winsten in de verlies- en winstrekening op te nemen welke metterdaad getransfereerd zijn. INDONESISCHE PASSAGIERS IN SINGAPORE NIET AAN LAND De regering van Singapore heeft een antal Indonesiërs, o. sohi ten vangencn en gevangenbewaarders, die aan boord van KPM-schepen naar Singapore kwamen, verboden aan land te gaan. Een woordvoeder van de immigratie dienst zeide, dat zij naar andere schepen moeten worden overgebracht, om de reis naar Indonesië voort te zetten. Een reden voor het verbod werd niet opge geven. STADSNIEUWS Ken. enderscheiding voor ds. P. Kaetzke Hedenochtend heeft burgemeester Kolfschotten van Den Haag in zijn werkkamer ten stadhuize mededeling gedaan van de benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau aan ds. P Kaetzke, pfarrer en voorzitter van het kerkbestuur der Deutsche Evange lische Gemeinde in Den Haag. De burgemeest/r sprak ds. Kaetzke toe. en deelde hem mede, dat in deze onderscheiding allereerst de Deutsche Evangelische Gemeinde in Den Haag geëerd wordt als een organisatie van gesetelijke en godsdienstige waarde. De burgemeseter zei zich zeer te verheugen dat hij dit kon doen in de persoon van de voorganger van deze gemeente, die reeds meer dan twintig jaar zijn werk in Den Haag verricht Hij herinnerde aan de voortreffelijke houding van ds. Kaetzke gedurende de tweede wereld oorlog. Hij heeft ervoor gezorgd, dat ve len gespaard bleven voor de zgn ,Ar- beitz&insaüz" en toen het de Neder landse prediknaten niet meer geoor loofd was hun werk onder de politieke gevangenen in het „Oranje Hotel" te Sdheveninger. uit te oefenen, heeft hij als gevangenispred'ikant velen bijge staan. Gezellige avond in Cultureel Centrum De afdeling Voorschoten van de U.V.V., de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers bestaat vijf jaar en ter gelegenheid daarvan is zaterdagavond in het Cultureel Centrum een feestavond gegeven. Burgemeester C- J. van der Hoeven had zich bereid verklaard het openingswoord uit te spreken, waarin hü de taak van deze Unie naar voren bracht. Ontslagen bij bedrijven in Gelderse Achterhoe' (Van onze correspondent) Twee belangrijke bedryven in de Gel derse Achterhoek hebben zich genood zaakt gezien als gevolg van de sedert enige tijd optredende slapte, aan een vrij groot aantal werknemers ontslag aan te zeggen. Het betreft hier de Koninklijke D.R.U., in Ulft, en de in Groenlo gevestigde N.V. Nederl. Appa raten Fabriek. De bestedingsbeperking heeft zich, mei name in de gieterij, by de D.R.U. al ge ruime tijd doen gelden. Dit is reeds tot uiting gekomen in een onlangs inge voerde verkorting van de werktijk van 48 tot 32 uur. De orders op industrie gietwerk bleven evenwel verminderen en andere bestellingen voor haarden, kachels e.d. werden geannuleerd. Verder deed zich de door Frankrijk afgekondig de invoer-beperkin^ gevoelen en liep he: aantal orders op badkuipen uit Duits land sterk terug. Deze feiten zijn voor de directie van de D.R.U. aanleiding geweest om het personeel in de komende twee k drie maanden met ca. 70 werknemers in te krimpen. De meeste ontslagen zullen vallen in de gieterij-afdeling. Wat de N.E.D.A.P. in Groenlo betreft, hier zal de produktie met 10 tot 15 pro cent worden verminderd als gevolg van minder orders van overheidswege. Dit zal de directie nopen tot het ontslag van vermoedelijk 35 personen, o.w. enkele kantoorbedienden. Verder is bij de Ar beidsinspectie een verkorte werktijd aangevraagd. Alle cultuurondernemingen onder regeringscontrele Bij besluit van de minister-presi dent, tevens minister van defensie en centraal militair gezaghebber, zyn alle Nederlandse cultuurondernemingen, -bedrijven en -fabrieken onder con trole van de regering gesteld. Het is ook van toepassing op cultuurbedrjj- ven met gemengd Nederlands-Indone sisch kapitaal. In de bekendmaking van dit besluit werd medegedeeld, dat het beheer van deze cultuurbedryven zou worden over gedragen aan het ministerie van Land bouw. Alle employé's, met inbegrip van de directie, staf en arbeiders, moe ten aan de namens de minister van Landbouw verstrekte orders gehoor zamen. Obstructie of handelingen, welke aan deze cultuurbedryven die in de bekendmaking „vitaal worden genoemd" schade zouden kunnen toe brengen, zijn verboden. Het besluit is onmiddellijk ingaande van kracht. De bekendmaking ervan was gete kend door ir. Djoeanda, als premier, minister van Defensie en centraal militair gezaghebber. Overtrad „De Telegraaf" Loterijwet? f. 100 boete geëist (Speciale berichtgeving). In hoger beroep In de puzzelzaak van het dagblad „De Telegraaf" eiste de Officier van Justitie bü de Am sterdamse rechtbank tegen de hoofd redacteur van dit blad. een geldboete van f 100 wegens overtreding van de Loterijwet. In eerste instantie werd „De Telegraaf" voor de kantonrechter in Amsterdam vry gesproken. Na verhoren van alle mogelijke puz zeldeskundigen, o.w. ook puzzelredac teuren van andere bladen, o.m. de be kende radio-figuur ..Dokter Lastpost": vond de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, dat de puzzels, zoals die door de Telegraaf worden gebracht, niet uitsluitend op te lossen zijn met logisch denken, zoals de verdachte aanvoerde, noch door parate kennis alleen. Uitvoe rig ging mr. Hartsuiker in op een van de eerste puzzels, die door de Telegraaf was uitgegeven. Hij stelde vast, dat zeker 4 van de 10 vragen op meerdere wijzen konden worden beantwoord zonder fout te zijn. Hiermee stelde hij dus vast. dat het hier wel degelijk een kansspel betrof. Htj wilde dit zien als een overtreding van de Loterijwet en niet als een overtreding op het gebied van hazard. Hij vorderde daarom te gen de Telegraaf een geldboete van f 100.—. (Uitspraak over 14 dagen). Spr. wees erop. dat ook buiten de eigen kring de UW goed werk had ge daan in de B B. zowel als voor het Co- tuvo. De offerbereidheid en goede bur gerzin, die de UW sieren, zijn steun pilaren, waarop een gemeenschap kan bouwen. De overheid verheugt zich over het werk van de UW en daarom bracht spr. namens het gemeentebestuur dank en gelukwensen over. Spr. hoopte, dat deze Unie nog lang tot heil van iedereen, waar ook ter wereld, zou kunnen blijven werken De presidente van de afdeling Voor schoten, mevr. A. S. M- de Graaf Bootsma. releveerde in een vlotte speech het ontstaan en de gebeurtenissen uit deze eerste vyf jaren van de Unie. Op verzoek van mevr. S. G. van der Hoeven—De Jong de Leeuw was de U.V.V. opgericht om van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwilligers, eveneens in 1952 opgericht, een neutrale steun pilaar te zijn. Mevr. Van der Hoeven werd het ere-presidentschap aangebo den. De Unie begon met 45 leden- Het werk ten bate van de watersnood-slacht offers. de eerste daad naar buiten in federatief verband, bracht het aantal leden op 117. Getuigend van de grote medewerking, die de UW ontving bij allerlei gelegen heden, o.m. bij de stichting van eenbe- jaardensociëteit, merkte mevr. De Graaf op, dat zij het als een voorrecht voe'de in zo'n goed dorp te wonen. Eén van de leden van de Voorschotense afdeling had zelfs de eer genoten met nog 9 andere werksters voor de Unie. met HM. de Koningin te mogen lunchen. Dat was mevr. Gnodde. Mevr. Van dei Hoeven had er geen spijt van. dat zij mevr. De Graaf uitge nodigd had de oprichting voor te be reiden. Zij was haar zeer dankbaar en huldigde de presidente met prachtige orchideeën. Namens het hoofdbestuur sprak mevr. 's Jacobs van 5 vruchtbare jaren. Ook zij overhandiede een bloemetje, evenals mevr. Zuiderbaan. die namens de wijk- leidsters bovendien 65 nieuwe leden aan bood! Daarmee is de 300 reeds een eind gepasseerd. Met een vriendelijk woord van een rm-i-ingezetene, mevr. De Jong uit Am- dam. werd het officiële gedeelte van h programma gesloten. De leden van de Unie brachten deze avond enkele aardige en prettige num mertjes in de vorm van een prenten boek. flitsen uit de UW in de vorm van schetsjes en een AB.C. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Oppenheim-Albrecht. z., Rot terdam; Bovenhoff-Boele, d„ IJsselmon- de: Broadbent-De Vries Robbé, z., Wrightington (EngelandVan 't F^aff- Eveleens, d„ A'dam; WieringaRuys, z. en d., Oosterbeek: van Kretschmar- Tegelberg. z. Japan: Popping-Wander- witz, z„ Auckland (Nw.-Zeeland). Getrouwd: J. Renssen en J. E. M. van Reenen. Overveen; A. J. Volker en mevr. M. W. M. van der Hoeven, Den Haag; ir. P. Schenk en A. Krediet, Vlaardin- gen; G. H. Rahusen en J. M. Jonker, Bilthoven; G. E. Schuth en E. J. Roelf- sema, Groningen. Overleden: mr. J. J. Lindeboom, m., 47 j., Assen: J. A. Groot, m., 68 j., Heem stede; M. Woerdeman, m„ 92 j., Zaan dijk; P. Wempe, m., 54 j., Haarlem; dr. J. C. L. Godefroy, m., 74 j., Amsterdam; J. C. P. Roosekrans, m., 90 j„ Amster dam; J. M. van der Chijs, m„ 54 j„ Am sterdam; A. G. Buijs-Van Meeteren, vr„ 90 j„ Rotterdam; Th. van Wtfk van Brievingh, m„ 79 j., Capelle a. d. IJssel; H. J. Schouten, m., 70 j„ Zutphen; J. Hoekstra, vr„ 64 j., Rotterdam. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 december. Veemarkt Aanvoer in totaal 2135. Vette koeien en ossen 1250. Varkens 885. Prijs in cents per kg.: vette koeien le kw. 298-314, 2e kw. 260-290, 3e kw. 250- 260, varkens (lev. gew.) 165 163 161. Bovendien had de UW de schrijver Henri A. A. R. Knap uitgenodigd te komen spreken over: „Schrijven over mensen". De heer Knap bleek te trach ten zijn voordracht te houden op een wijze, zoals Godfried Bomans en Simon Carmiggelt dat zo onnavolgbaar kunnen. Hij slaagde daarin echter niet en ver mocht zijn gehoor nauwelijks te boelen. Mevr. De Graaf—Bootsma sloot deze avond, die door vele leden van de UW en hun echtgenoten werd bijgewoond en waar verder aanwezig waren: burge meester Van der Hoeven met zijn echt genote, de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, de algemeen voorzitster van de Unie. mevr. 's Jacob, de provinciaal voorzitster, mevr. Lievens, de voorzitster van de afdeling Den Haag, mevr. Weijers en de bestuursleden van de Voorscho- tense Federatie V.V.H., mevr. Korthals, mevr. Uyterlinde, mevr. Brinkman en mevr. Verhey. BEÜRSOVERZICHT Scheepvaarten flauw AMSTERDAM, 9 december De inzet van de beursweek op het Damrak was vandaag niet opgewekt, speciaal voor de scheepvaartafdeling. De aan delen van de maatschappijen met Indonesische belangen hadden het meest te lijden van de publieke verkopen. Hoe wel de berichten uit Indonesië algemeen ter beurze gunstiger werden beoordeeld, dacht het publiek er blijkbaar anders over en kwam met haar stukken op de markt. Tegenover dit aanbod stond hoe genaamd geen vraag met het resultaat, dat slechts op zeer lage prijzen weer stand werd geboden. Aandelen Rotter- damsohe Lloyd begonnen op 111 C-612 pet) en daalden tot 108. Stoomvaart maatschappij „Nederland" 128 tegen 134 vrijdag jongstleden. Scheepvaart Unies kwamen na een opening 101 zelfs onder pari 99 tegen 108% de vorige slotprijs. Hierna trad voor alle fondsen een her stel in van 13 punten. Van een paniek stemming of een smijterij van de aan delen was absoluut geen sprake. De han del verliep zeer rustig. Ook de Cultures moesten verliezen incasseren en wel voor Amsterdam Rubber 2 procent, HVA's 3 procent en Delimaatschappij min 1. Ver der werden de aandelen Internatio op 59, Lindeteves op 81, Borsumij 33 en Geo Wehry op 30, alle laten vernomen tegen vrijdag bieden op dezelfde prijs. Deli- Atjeh 26, Billiton 2 185 (-4 pet). Van de banken werden Nederlandsche Handel maatschappij geadviseerd op 130 f132x2 Cultuurbanken 24 (25) en Nationale Handelsbank op 70 (71%). Koninklijke Olies lagen aan de lage kant in de internationale sector. De prijs bedroeg f. 154.30 min f. 2 en circa pari teit Amerika. Het mislukken van de Amerikaanse Spoetnik en de aanhou dende prijsverlagingen van de oliepro- dukten in de Verenigde Staten, om aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, zullen aldus de beurs niet nala ten van invloed te zijn op de komende koersen uit Wallstreet. In de morgen uren was nog wat steun geboden door aankopen voor Zwitserse rekening doch tijdens de officiële middagbeurs was hiervan geen sprake meer. De handel was minimaal. De Philipsaandelen op 2241 i ex 6 pet interimdividend verloren circa 2 procent. Unilevers daalden van 3191 tot 317% tegen 320% de vorige slotprijs. Aku's hielden zich goed en waren prijshoudend, evenals KLM, die een prijs van f. 97.50 op het bord bracht. Staatsfondsen aan de vaste kant vooral voor de staffellening. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 dec. Londen 10.603/4 10.6114; New York 3.78^—3.79^; Mon treal 3.90T7g—3.90F4Parijs 90.00—90.10J Brussel 7.58%—7.59; Frankfurt 90.13— 90.18; Zürich86.4512—86.50'2; Zürich (vr. fr.) 88.411288.46li; Stockholm 73.18%— 73.23'2Kopenhagen 54.7954.84; Oslo 53 00'2—53.0514; Milaan 60.60%—60.6514 Wenen 14.56%—14.57'2Turkse verreke ningsdollar 3.79%3.79%. K.J.C.P.L.-SCHEPEN BLIJVEN INDONESISCHE HAVENS AANDOEN. Een woordvoerder van de Koninklijke Jaava-China Paketvaartlijn heeft de juistheid van berichten ontkend, volgens welke de Nederlandse Scheepvaartmaat schappij enal hun schepen op de Indo- nesië-lijnen hadden teruggetrokken. „Onze schepen blijven de Indonesische havens normaal aandoen. Er worden met laden en lossen generlei moeilijkheden ondervonden", verklaarde hij. SCHEPEN JAVA-CHINA-JAPANLIJN BLIJVEN NORMAAL VAREN De schepen van de Java-Ohina-Ja- pan-lijn zullen, aldus een mededeling, normaal de Indonesische havens blijven aandoen. DIENSTEN VAN „NEDERLAND" EN ROTTERDAMSE LLOYD NORMAAL De directies der N.V. Stoomvaartmaat schappij Nederland en Kon. Rott. Lloyd N.V. delen mede. dat de schepen dezer maatschappijen zonder moeilijkheden ln de Indonesische havens worden bediend. De diensten op Indonesië der beide rederijen vinden dan ook normaal voort gang. Beurs van Amsterdam Maandag 9 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 83%B 84B Grootboek obl. 3% ..74 Ned '47 3% (3) 82T\ 82}| Ned '51 3% 85% 85% Ned '53 (3%) 83% 83% Ned '56 3% 83ft 83% Ned. '48 3% 19 79 Ned. '54 3% 80% 80% Ned. '55 I 3% 80% 80% Ned. '55 II 3y* 81 81 Ned. '37 3 79% 79% Ned. W3 lening 6% 103% 103% Dollarlng '47 3 85% 86 Tnvesteringscert 3.. 88g 89 Ned 62-64 3 87 ft 87% Cert. NWS 57 B 58ft Indië '37 A 3 33% 83% Grootboek '46 3 80% L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 25 22 Nat. Handelsbank 71% 70 Ned. HandelmiJ132% 131 Amst. Rubber 40% 38% Deli Mij .en (Ver.) 52% 51fj H.VA87% 85% 'ava Cult23% 19% /enembah 35 35 Vorstenlanden 10% 10% AK U 139% 139% Berkel's Patent (v) 166% 166% Calvé Delft cert. 258% 253 Kon. Pap v Gelder 174 172% Hoogovens cert230 230 Mtlller en Co N.B 258 275 Ned Kabelfabr 227 222 Philips 232 223% e.d. hlllps pref 140 134 ex. d. Unilever 320% 317% Wilton Feyenoord 190% 189% Biliton 2de r 188 180 Dordtse Olle gew. 764% 749% Kon Petr (f 20.— 161 154.20 Idem (50 a f 20.—) 157.30 153.70 Holl Amer lijn 138% 136 Java China Paket 120% 115 K.L.M 97.50 97.50 Ned Stoomv MU .121 118% Kon Paket My 92% 88% Stoomvaart Mij Ned 134% 124% Nievelt Goudr cert 159 153 v Ommeren cert. 200% 200 Kon Rott Lloyd 116% 106 Ned Scheepv Unie 118% 100% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov - en Gem leningen Adam 47 <33 87 87% Den Haag 1937 I 3 78 Lelden 1947 87% B R'dam '37 I-HI 3% 85% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 91 91 Premieleningen A'dam '53 3 86% 88 A'dam '51 2% 76% 76% A'dam '56 I 2% 74 74% A'dam'56 n 2% 84 82 Eindhoven '54 2% 71% 72 Enschede '54 2% 75% 75 Den Haag '52 I 2% 85 83% Idem II 2% 83 R'dam '52 I 2% 83 B 83% Idem n 2% 84% 83% Utrecht '52 2% 90% 89 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 190 191 HF U eert177 178% Rott. Bank 156% 159 Twentsche Bank 154 154% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 190 190% Borneo Sum. H. MU 33 31 Ned. G. en Sp. fabr. 171 172 Kon. Ned. urofsm 88 L 85 Internatio 50 58L Rott. Droogdok MIJ. 440 Tieleman en Dros 7% Ned. MU- Walv.vrt. 54% 54% Spoorwegen Deli Spoorweg MU. 8 T% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24H 24% Intern Nickel 76H 75% Anaconda 45% 44% Bethlehem Steel.... 37% 37^ Cities Service 55 54 General Motors 35^ 35% Kennecott 85% 84% Republic 8teel 42% 41% Shell OU 72% 71% Union Pacific 26^ 24% Un. States Steel 53% 52% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 6/12 Edelmet Kon AA 53GL 55GB Prei wa idem 64GB 285% Holl Constructie 302 B Ing oui v BouwnUv 115 L Int Kunststof! Ind 34% 34% Leidsche Woispinn 130 L Slkkens LaktaD "6. 375 373 Vei I uuwtMpi ipKei 139 Wernink s Betonm 65 L 65 L Van WUk Textiel 70% 67 L

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9