Dromen En de stroom duurt maar voort Ernstige ontploffingen in een mnnitieopslagplaats bij Bandoeng Gebeurtenissen in Indonesië nog niet rijp voor de V.N. MAANDAG 9 DECEMBER 1957 Indonesië pleegt chantage op Nederland Vandaag heeft het Indonesische personeel van de „Borsumy", een der grootste Nederlandse handelsonder nemingen in Indonesië, dit bedrqf tot eigendom van de Republiek Indo nesië verklaard. De naamborden van de firma werden beplakt met biljet ten, waarin dit hekend gemaakt werd. Van de andere bedrijven worden nog genoemd de firma Hoppenstadt. de „Internatio", tesamen met het passagekantoor van de Rott. Lloyd, Güntzel en Schumacher, het reisbu reau Nitour en het aannemersbedrijf „Associatie". Volgens berichten uit Oost-Java zijn twee ondernemingen van de „Verenigde Mjanglanden" ziin over genomen en in Bandoeng en Tasik- malaja in West-Java, een aantal Nederlandse handelsfirma's en druk kerijen. De_ stroom duurt nog steeds voort, terwijl tevens berichten binnenkomen Argentijns vliegtuig stort neer: 62 doden Een vliegtuig van de „Aerolineas Ar- gentinas" is als gevolg van een hevige storm op 15 km. van Bolivar (380 km. ten zuiden van Buenos Aires) neerge stort: de 62 Inzittenden 55 passagiers en 7 bemanningsleden vonden de dood. Het toestel vloog van Buenos Aires naar het wintersportcentrum San Carlos Barilloche in het zuiden van het land. Alle inzittenden waren Argentijnen. In Algerije sneuvelden zaterdag 130 rebellen Bij gevechten in Oost- en West-Alge- rije zijn zaterdag ruim 130 opstandelin gen gesneuveld, zo is van Franse mili taire zijde vernomen. Een Franse vrouw, haar Algerijnse echtgenoot en nog een Algerijn ziin te Algiers ter dood veroordeeld, als leden van een communistische organisatie, die bomaanslagen zou hebben gepleegd en wapens zou hebben verschaft aan de opstandelingen. De vrouw is de moeder van Danielle Minne, een Frans meisje, dat vorige week bij een gevecht met een groep opstandelingen door Fransen ge vangen is genomen. In de gevangenis van Constantine zijn zaterdagochtend vier Mohammedanen terechtgesteld, die wegens verzetsacti viteit ter dood veroordeeld waren. over Nederlanders, die ondernemingen uit veiligheidsoverwegingen verlaten hebben. Ook de heer Hasselman bij Lapian Ook de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta, de heer H. Hasselman heeft vandaag een be zoek gebracht aan het hoofd van het directoraat Europa van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken, Lapian. Er zijn geen mededelingen verstrekt over het onderwerp van bespreking. „Onmenselijke methoden" De New York herald Tribune schrijft vandaag, dat „chantage het woord is voor de tactiek, die Indonesië gebruikt om te trachten het gezag over Westelijk Nieuw-Guinea van Nederland af te persen". In een hoofdartikel onder de kop „Indonesië verliest het hoofd" schrijft het blad. dat de Indonesiërs zijn „terug gevallen op onmenselijke brute metho den tegen weerloze slachtoffers". De heer Enschede naar Djakarta De eerste Nederlander die in Indone sië wordt toegelaten na de enkele dagen geleden ingestelde ban, is gisteren aan boord van een Garoeda-vliegtuig naar Djakarta vertrokken. Het is de heer M. Enschede van de firma Johan Enschede en Zonen te Haarlem. De heer Enschede zeide dat hij „zuiver voor zaken" naar Djakarta gaat. Hij voegde hier aan toe dat hij speciale papieren heeft van het Indo nesische ministerie van Justitie, welke hem toestaan Indonesië te betreden. De heer Enschede zeide dat zijn firma zich in Djakarta met het drukken van bankbiljetten bezighoudt. Waarschuwing voor excessen Het invloedrijke socialistische dagblad „Pedoman" in Djakarta heeft vandaag in een hoofdartikel de hoop uitgespro ken. dat de regering nu zij de massa door toespraken van regeringsleiders heeft opgehitst, ook de West-Irianaetie krachtig zal weten te leiden, om ex cessen te voorkomen. Nederlandse vrouwen en kinderen in Singapore BEZORGD EN VERMOEID. Slechts 13 Nederlandse evacuees 4 vrouwen en 9 kinderen van de ln totaal 32, die vandaag in Singapore werden verwacht, zijn vandaag met een toestel van de Garoeda Indone sian Airways uit Djakarta In Singa pore aangekomen. Volgens een woord voerder van de K.L.M. konden de achtergebleven 19 passagiers niet tij dig een uitreisvisum krijgen. Het gezelschap, dat vandaag aan kwam, bestond uit drie gezinnen van K.L.M.-employé's en een van een employe van de B.P.M. De vrouwen maakten een vermoeide en bezorgde indruk. Is sabotage de oorzaak van de ramp? In Bandoeng (West-Java) zijn gister avond van acht uur plaatselijke tijd af gedurende bijna drie uur ontploffingen gehoord die zich voordeden in een nabij gelegen grote munitie-opslagplaats van het Indonesische leger, aldus meldt het persbureau PIA. Het licht ais gevolg van de explosies was kilometers ver te zien. De munitie-opslagplaats is de grootste van Indonesië. De autoriteiten van het leger hebben Onduidelijke situatie (Van onze Haagse redactie) In politieke kringen in Den Haag ge looft men niet, dat de tijd al rijp is om de gebeurtenissen in Indonesië voor het forum van de V.N. te bren gen. De regering wenst eerst de resul taten van de politieke consultatie in de Navo-raad af te wachten, alvorens nieuwe stappen te ondernemen. Wat het beroep op de Navo betreft, heeft Nederland zich geheel gebaseerd op het rapport van de „drie wijzen" (de Canadees Pearson, de Italiaan Martino en de Noor Lange, dat het vorig jaar december op de 21ste mi nisteriële zitting van de Navo-raad is goedgekeurd). In dit rapport wordt gezegd, dat de leden de raad in kennis moeten stellen van „elke ontwikkeling, die voor de alli antie van belang is". Zonder voldoende vooroverleg „mag de regering van een lid geen politieke gedragslijn of belang- „Als de regering in deze taak faalt, moet Worden gevreesd, dat de West- Irian-actie als een boomerang zal wer ken". Het blad wijst er op, dat de vloot van de K.P.M. werkloos in de havens van Djakarta en Singapore ligt. Wellicht zal de regering niet in staat blijken te zijn om de vloed te keren, die tenslotte haar zelf zou kunnen over stromen, aldus „Pedoman". rijke politieke uitspraken doen betref fende aangelegenheden, die de alliantie of een van zijn leden in belangrijke mate aangaat". „Bij het bepalen van hun nationale politiek", zo gaat het rapport van de „drie wijzen" verder, „behoren de leden rekening te houden met de belangen en standpunten der andere regeringen, ook als er in de raad geen gemeenschappelijk standpunt of overeenstemming is be reikt." Of het mogelijk zal zijn in de kwestie Indonesië tot een gemeenschappelijk standpunt te komen, is echter een vraag waarop men het antwoord nog schuldig moet blijven. Het Nederlandse beroep op de solidariteit van het Atlantische bond genootschap heeft weliswaar een sym pathiek onthaal gevonden in de Navo- raad. maar het uiteindelijke beslissings recht ligt toch bij de nationale rege ringen. Indien het politieke overleg in de Navo echter op een teleurstelling mocht uitlopen, zal de Nederlandse re gering niet aarzelen om alsnog een klacht bij de V. N. in te dienen. Op welke wyze de zaak in de we reldorganisatie moet worden gebracht, is echter nog niet duidelijk. Het is immers vrijwel zeker, dat Djakarta zich dan zal beroepen op art. 2, lid 7, van het Handvest onder het motto, dat het hier een geschil betreft, dat onder de uitsluitende bevoegdheid van Indone sië valt. onmiddellijk de noodtoestand voor het gebied van Bandoeng afgekondigd. De bevolking die in de buurt van de opslagplaats woont, vluchtte in paniek na de eerste ontploffing. De hoofdwe gen naar Bandoeng waren onmiddellijk vol mensen. Kleinere explosies volgden op de eer ste met tussenpozen van minuten. De militaire bevelhebber van Oost-Java. kolonel Kosasih. kwam kort na de eerste ontploffing bij de opslagplaats aan. Volgens een correspondent van PIA gelooft men in bepaalde kringen, dat sabotage een mogelijke oorzaak is van de ramp. maar hij voegde eraan toe dat er geen officiële inlichtingen over de oorzaak konden worden verkregen. De explosies deden Bandoeng en om geving op hun grondvesten schudden. Zij werden voorafgegaan door een hel der licht, dat de gehele stad illumineer de. De bevolking in de omgeving van de opslagplaats zocht in paniek een goed heenkomen, daarbij opstoppingen in de straten veroorzakend. Binnen tien mi nuten na de explosies kondigde de plaatselijk militair commandant van Bandoeng de noodtoestand af, door het doen loeien van sirenes. De ontploffingen duurden tot kwart voor elf 's avonds voort. Er zijn nog geen formele inlichtingen beschikbaar over de juiste oorzaak van de ramp, noch over het aantal slacht offers. Ön het moment van de ontplof fing bevonden zich twintig militairen in het depot. Fraude bij Economische Zaken DRIE ARRESTATIES. Na de arrestatie van de referendaris, verdacht van het aannemen van steek penningen van schroothandelaren. zijn drie handelaren in oudijzer aangehou den. ELISABETH EVERTSPRIJS VOOR ANNE BIJLSMA. Aan de jonge cellist Anne Bijlsma, die de prix d'excellence aan het Kon. Conservatorium voor muziek te 's-Gra- venhage heeft behaald, werd bij deze gelegenheid, op 6 december, de „Elisa beth Evertsprijs" verleend. De voorzitter van het Elisabeth Everts- fonds .de heer Willem Andriessen, over handigde de prijs en sprak de jonge kunstenaar toe. Enkele schepen in moeilijkheden Det hevige storm, die in het weekein de over onze streken is getrokken heeft ook enige schepen overvallen. De 341 ton metende Nederlandse kustvaarder „Patria", die gisterochtend in de baal van Sheep-haven in het noorden van Ierland aan de grond liep. zit thans hoog op het strand. De bemanning werd gered. Het Nederlandse kustvaartuig „Saba" liep twee mijl ten zuiden van de Mulrov-baai in het noorden van Ier land aan de grond. De stuurketting brak en het schip vroeg om sleepboot hulp. Er is echter geen gevaar voor be manning en schip. Het 500 ton metende Nederlandse vrachtschip ,.Tubo" zond gisteravond S.O.S. uit. Het weer werd met het moment slechter en men was bang. dat de lading zou gaan werken. Enkele schepen spoedden zich onmiddel lijk naar de „Tubo". De laatste berich ten waren, dat het schip langzaam naar een ankerplaats bij het eiland Lundy voer. Een reddingboot begeleidde het schip. De andere schepen, die ter assis tentie waren toegeschoten, hadden hun reis vervolgd. Het Britse fregat „Ulys ses" heeft gisteravond geseind dat het op weg was naar het 756 ton metende Nederlandse vrachtschip „Bernisse", dat voor de Franse kust in moeilijkheden verkeerde. Het schip had te kampen met motorstoring. Ook een Franse sleepboot uit Brest voer uit om de Bernisse te helpen. In de Coenhaven van Amsterdam sloegen de trossen los van het 5000 ton metende s.s. „Zijpenberg". Voor het los geslagen schip echter grote schade kon aanrichten hadden sleepboten, vletterlui en schepen van de havendienst de „Zij penberg" onder controle. Het schip en de kademuren liepen slechts geringe schade op. BUS TEGEN AUTO Twintig lichtgewonden (Speciale berichtgeving) Met een geweldige dreun schoot za terdagmiddag een autobus van de OAD met 50 inzittenden op de Deldenerstraat in Hengelo tegen de achterzijde van een Duitse vrachtauto. In de bus werden de passagiers tegen en over elkaar gesme ten. Circa 20 van hen liepen lichte ver wondingen op. Zij werden ter plaatse door een dokter verbonden, alsmede in het nabijgelegen Koningin Juliana-zie- kenhuis. Daarna konden zij hun weg vervolgen. Een takelwagen heeft de bus weggesleept. Volmaakte droomjaponnen uit Amerika, diè U doen stralen als sterren. C&A deed een meesterlijke greep uit de fantastische cocktail- en avondjaponnen van Amerika. De prijzen zijn zó voordelig, dat iedere vrouw haar „droomjapon" kan bezitten. fëmaJdie ^/a£óz' Romantischontwerp in katoenen kant «net zacht glanzende «atijn garnering; met wijd waaierende cirkelrok en zachte ronde hals fijn, die van achter diep uitloopt. Royal, turquoise, rood. Amerikaanse /naten 59 |7S uok in japonnen van het betere genre heeft C&A een voortreffelijke collectie. U vindt op de modelafdeling von C&A steeds nieuwe modellen i zoals de dure modehuizen ze brengen. Natuurlijk slaagt U bij V C&A veel en véél dellger I „SopfiitticateC' Biizonder elegant is de ze nauwsluitende prach tig gedecolleteerde japon met fijne simili knoopgarn.. waarover if een modern kort jasje. Het materiaal, cotton i jacquard, is heel chique. Beige, bleu. mauve. Amerikaanse ^£*75 maten vk\ Lave." Van zwarte jersey is bet straksluitende lijfje en 't voor- en achter- pand. van ruisende dof- zwarte taffet zijn de wijduitspringende zij- v panden van de zwierig iy. wijde cirkelrok. Char- mante knoopgarnering. 1 Amerikaanse yfl Q75 if maten "fw Voor pittige figuurtjes T 'nsnoezigcocktailjurkje in de princesselijn. Velvet top met flat- teuze geschulpte hals uitsnijding. Taffet rok' in origineel flockprint- dessin. In de klassieke zwart/wit combinatie. Mooie sierspeld. Amerikaanse jm m if maten SLEUTELTJES GEVRAAGD Gevraagd meisje van plm. 6 Jaar voor vrijdag-, zaterdag en maandagochtend van 9 11.30 uur. Hofbrouckerlaan 12, Oegstgeest. Meisje gevr. die het prettig vindt cm in de hulsh. te wer ken. Fam. Zaalberg. H. Rijn dijk 49. Post Leiderdorp, tel. 22838. Bezoek dinsdagavond na 7 uur. Nachtwaker gevraagd In fa briek van luxe artikelen. Liefst gepensioneerde. Brieven bur. van dit blad no. 1766 k. Gevraagd een werkster voor hele of halve dagen. Goed loon. Café Ik leer nog. Hoge Rijndijk 313, Zoeterwoude. Telef. 22400. f Nette all.staande heer, 62 zoekt zit- en slaapk. met stookgelegenh. Spoed. Brieven bur. van dit blad no. 879 k. Rijksambtenaar zoekt per 1 ian. gemeubileerde zit-slaap - ;amer z. p. Bij voorkeur Pro- fessorenwljk of omgeving. Br. bur. v. d. blad no. 1768 k. Mevr. Levlsson, Voorscho terlaan 17, Den Haag. vraagt voor begin Jan. een Inwonende hulp 1/d. hulsh. Tel. 01700 - 776769.. Gevraagd nette werkster voor 3 ochtenden per week. Mevr. v. d. Zanden, Breestr. 141 Peenroolers gevraagd door N. Zandbergen Wzn., Rijns burg. WH betalen veel geld voor gebruikte goederen, zoals ra dio's, stofzuigers. pick-up6, gram.motoren, elektx. moto ren, meubelen, fietsen, brom- en motorfietsen, auto's enz. In- en verkoop G. van Vliet. Janvossensteeg 34. Jongeman zoekt zlt-slaap- kamer met pension Brieven bur. van dit blad no. 869 k. Bureau Shorthand vraagt voor tijdelijke werkzaamheden stenotypistes, moderne talen. Tel. aanmelding gaarne heden op no. 32572. Ook gehuwde dames komen hiervoor in aan merking. Jong zakenman vraagt f5000 beginkap., tegen hoge rente. Br. bur. v. a. blad no. 885 k. AANGEBODEN Vrouwen die de Knlttax kennen breien nooit meer op de pennen. Knittax breima chines met 198 naalden en draadgeleider, 't Breimachine- huis, Haarl.straat 196 A. Lei den. Vraagt een demonstratie! Bloembollen voor Uw tuin. 200 prima bollen voor slechts f 11.50. Half pakket f6.50. Vlieland, Nieuwe Rijn 50, bij 't Gangetje. Gouden dames-, heren- en verlovingsringen, armbanden, colliers enz. In ruime keuze. Vanaf f 1.50 per week. Credlet- servlce. Rijn- en Schlekade 58. Tel. 31067. Cassettes-couverts. Alles met prima service. Kamer met balkon te huur met 1 jan., voor rU6tlg Iemand Witte Rozenstraat 26. ledereen is enthousiast als wij Uw matras overtrekken met damast, éénpers. vanaf 19.50, tweepers. f 26.50. Smit's bedden-tapijtenmagazijn, Mare 98, Vrouwensteeg 9 tel. 23913. Horloges, wekkers, klokken, van elk model worden door ons snel en vakkundig op eigen atelier gerepareerd. Eventueel afhalen en bezorgen. Fa. Jan M. Pierrot, Maarsmanssteeg 21 Lelden. Tel. 20778. Alba Llen wasmachines f395 met sneldroger. Gaan 'n men senleven mee. Enkele bescha digde machines belangrijk goedkoper. Ook gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 2. Lelden Kerkstraat 48. Noordwijk. Zeeweg 1, Katwijk aan Zee. Rijwielen f 25 goedkoper. Enorm restant kinderrijwielen, voor Jongens en meisjes, met remnaaf. 5 kleuren. Volle ga rantie. Thans f 56.Alleen contant. Fa. Duscswa. Turf markt 2. Leiden: Kerkstraat 48 Noordwijk; Zeeweg 1 Katwijk aan Zee. Bontjasjes!!! Kort en lang. Nu voor ledereen mogelijk. Zeer soepele betaling vanaf f 2.- p. w. Coupeuse bezoekt U met collectie aan huls. Brieven ven. bur. v. d. blad 110. 1781 k Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50, was machines f 135.Beide met schoonheidsfoutjes: volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrleks- kantoor Spul 214, Den Haag. telef. K 1700: 11.34.91! b. g. g. 11.53.96. Alle motoronderdelen heeft motorsloperij Cor Bolman, Helc'-elaan 223 Den Haag, tele foon 11.45.01. Te koop nieuw klelnbeeld vergTotingsapparaat met alle toebehoren t. e. a. b. Te bevr. tussen 6.308 uur. Ambonstraat 22, Lelden. Praktisch kerstcadeau. 50 visitekaartjes met naam en adres f 3.75, 100 visitekaartjes f 5.50. Zij, die vóór Kerstmis bestellen ontvangen een ball point of een df>o6 sigaretten cadeau. A. A. Verhoog en Zo nen Kantoorboekhandel, Haar lemmerstraat 29. Tel. 22197 en 25374. Zuinig wagentje 1 16. pri ma staat en goede banden. Werkelijk keurig. Gelegenheids koopje f 475. Te bevragen des avonds na half acht of zon dagmorgen tot één uur. Akkerhóf 11 (eind Da Costa- str&at), Lelden. Aangeb. per 1 Jan. grote gemeub. zit-slaapk., geschikt voor 2 vriendinnen. Rij nsburgerweg 40. Thuiswerk. Heer, ln bezit van auto, zoekt admlnstratlef werk. Brieven bur. van dit blad onder no. 835. Te koop witte bruidsjapon, maat 38 met tasje en hand schoenen. Te zien tussen 6 en 7 uur 's avonds. Hoflaan 307, Leiden. Solex Standaard f 349.50, p. m. f 17.30. Solex de Luxe f 399.50, p. m. f 20.24 inclusief all risk verzekering. Service Station. Gebr. Huisman. Ho- gewoerd 6668. telef. 31292. Ter overn. aangeb. prima Philips radio, middelgroot mo del, f 35. 's Avonds tussen 7 en 8 uur. v. 't Hoffstraat 37 A. Draaibankje aangeb., 30 cm. tussen centers. Autom. draalen en draadsnijden d.m.v. wls- selwlelen. Ketelboetersiteeg 3. Na 7 uur. Te koop 1 kachel met plaat, 1 kinderbox .1 traploper. Na zes uur. Burggraven laan 117. Te huur aan lieer, per 1 jan. gemeub. zolderkamer met ge bruik van douche, vaste was tafel en gas. Tlb. Slegenbeek- straat 28. 19 Tafel, gashaard, had en gei ser. Zware Queen Anne eiken uitschulftafel, als nieuwe bad- geiser, kachel, prima open haard, keukengelser, rookstoel. In- en verkoop. W. F. Koore man. 9 Nieuwe Rijn 9 t.o. V. en D. Let op tel. 23261. Bad, 3-deurs kast, cilinder- bureau, 1-pers. stalen slaap kamer, bijzettafeltjes. 3-zits banik, hang- en legkasten ameublementen, schuiftafel! onderbladen, gasstellen, type bureau. kinder ledikant, haard, galanterlekastjes. Jan Pluym, Hooigracht 51. Tel. 25055. Naaister 1». z. a. voor het verstellen van de wekelijkse was. naaien evt. ook strijken, voor hele dag. Brieven bur. van dit blad onider no. 876 k. Aangeb. Singer handnaalma- ohine. 1. z. g. st. met garantie, prijs f 55. Naumann handnaai- mach. i. pr. st.. prijs f 35. Herenstraat 23 Lelden. Telef, 32027. B Wonderverf1 x verven, praohtig resultaat, spiegelhoge glans. Enorme dekkracht en snelle droging. Gemakkelijk te verwerken. Geen strepen. Geen aanzetten. Voorlichting, de monstratie door erkend schil der. Rich. J. Blok, Hogewoerd 62. Tel. 23123. Permanenten, stroom enkel krul f 5. Jac. Ramak, dames- en herenkapper. Haven 10, tel. 26353, Lelden. Te koop aangeb. een ser- vieskast. t. e. a. b. Lakeman, Nassaukade 8. Voorschoten. Door omstandigheden aan geboden salontkast met bar en Ingebouwde platen wissel a ar 3 snelheden en saffier, tevens Philips radio (6 maanden oud) van 1 975 voor f 400. Oude Vest 95. DIVERSEN B Wie heeft Interesse om in een klein gemengd koortje mee te zingen. Brieven bur. van dit blad no. 800 k. Film-feest. Uw feestjes op geluisterd met film, altijd ge slaagd! Projectie voor huiska mers vanaf f 15, (Inclusief films). Voor zalen vanaf f45 (exclusief geluidsfilms). A. G. Ober. fotohandel. Hooglandse Kerkkoorsteeg 5. Tel. 24134. Ter ruiling een benedenwo ning (Kooi), bevattende voor- achterkamer en 2 slaapkamers, keuken en tuin. voor een wo ning voor 2 gezinnen, bevat tende minstens 6 kamers. Hoge huur geen bezwaar. Brieven bur. van dit blad no. 880 k.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4