WINST- EN SOCIALE TRANSFERS BEVROREN Tweede boycotactie in Soerabaja GELUKKIG WEERBERICHT Indonesische maatregelen gaan voort ik heb van oü ijk dekens FRANSE KABINET AL WEEK TEN DODE OPGESCHREVEN Verbreking der handelsrelaties is thans in voorbereiding GRATIS KOOPUUR 96ste jaargang VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 No. 29310 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte SlngeJ 1, LeldeD - Giro no 67054 Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Redactie 21501 Soedibjo zegt: „Wij doen geen stap terug" De maatregelen, welke de Indonesische rege ring neemt, gaan in onverminderde mate door. Wij noemen hiervan: 1. Nadat in een speciale kabinetszitting beslo ten was, om gelijk gemeld, alle Neder landse bedrijven, die de laatste dagen door het personeel waren „overgenomen", nu onder de regering staan, is voorts medege deeld, dat het kabinet besloten heeft, alle winst- en sociale transfers van de Neder landse ondernemingen in Indonesië te „bevriezen". 2. Vervolgens wordt in het regeringscommu- niqué gezegd, dat het ministerie van Scheepvaart een „Raad van bestuur" heeft ingesteld, die belast is met de verzorging van het „best mogelijke transport in Indo nesië" en de „nationalisatie (naasting) van Nederlandse ondernemingen, gebouwen en loodsen in de haven". In het regeringscommuniqué wordt gezegd, dat het optreden van de arbeiders de uit barsting van lang gekoesterde wensen, die moeten worden gekanaliseerd om het uit eindelijke doel te bereiken: de bevrijding van West-Irian. s de K.P.M., het beheer zal overgedragen worden aan een Raad van Bestuur, overgenomen bij besluit van de militaire gezaghebber-minister van Defensie, teneinde „de veiligheid van het verkeer en vervoer onder de geldende staat van oor log en beleg te handhaven". 3. Volgens het communiqué waarvan naar gemeld - „Hotel des Indes" werd overgenomen 0 4. Vandaag begon in Soerabaja de tweede golf van de boycot-actie tegen Nederlanders. De Nederlanders worden thans niet alleen geweerd uit res taurants en bioscopen, maar hun wordt voorts geen dienstbetoon verleend in hotels, winkels enz. 5. Met machinegeweren bewapende militairen betraden gisteravond het onder Nederlands beheer staande „Hotel des Indes" in Djakarta, het grootste hotel in de Indonesische hoofdstad en een der meest bekende in geheel Azië. Arbeiders van het hotel hebben verklaard, dat zij het hotel hadden overgenomen. De voorzitter van de vakbond, verklaarde dat drie Neder landse directeuren werden vastgehouden in het kantoor der directie. Zij hadden geweigerd het hotel over te geven zonder orders van de militaire commandant. Q 6. De Indonesische minister van Voorlichting, Soedibjo, heeft gisteravond in een radiotoespraak voor geheel Indonesië verklaard, dat Indonesië „niet halverwege halt zou houden in de worsteling om het door de Nederlanders bezette deel van West-Irian terug te brengen onder de soevereiniteit van Indonesië". „Wij mogen geen stap terug doen, wij zullen de strijd voort zetten tot ons doel zal zün bereikt", aldus Soedibjo. assistentiegroep Garoeda Indonesian I Airways N.V. te Djakarta. Beiden meld den, dat de employees van de KLM en de uitgezonden KLM-ers, die bij de Garoeda Indonesian Airways werken en hun gezinnen het goed maken en dat j ook de stemming goed is. Vernomen werd voorts o.m., dat de diensten van de Garoeda normaal wor den uitgevoerd. In het gesprek kwam vast te staan, dat het personeel van de KLM-vestiging te Djakarta zo snel mo gelijk zal worden geëvacueerd en dat ook de vrouwen en kinderen van het personeel van de assistentiegroep naar Nederland kunnen vertrekken. De nodige voorbereidingen hiertoe worden thans te Djakarta getroffen. ders in Indonesië, Indo-Europeanen zjjn. Zij hebben een Nederlands pas poort, zijn geboren in Indonesië en vele van deze als Nederlanders te boek staande personen hebben Nederland nog nooit gezien. Gisteravond was het nog niet duide lijk, hoe groot het aantal Nederlanders zal zijn, dat Indonesië zal moeten ver laten, doch waarnemers zijn van mening dat sommige sleutel-industrieën in de landbouw, zoals de rubberondernemin gen, ten onder zullen gaan als de erva ren Nederlanders, van wie velen een mensenleeftijd in het vak zitten, plotse ling uit het land worden gezet. Steeds meer Nederlanders verlaten het land; in totaal zullen het er weldra 36.000 zijn, na het vertrek van nog twee schepen naar Nederland. Deze waarnemers zeiden dat nog generlei zekerheid bestaat omtrent de toekomst van de thans door Nederlan ders beheerde ondernemingen, waarvan het aantal volgens het verslag van een der grootste vakverenigingen in Indone sië 673 bedraagt. Waarnemers zijn van mening, dat, zelfs indien de maatregelen tegen de Nederlanders nog in hevigheid zullen toenemen, het generaties zal duren alvorens de Nederlandse invloed in Indonesië zal zijn verdwenen. Nederlanders welkom in Zuid-Afrika De te Johannesburg verschijnende „Star" zegt dat Nederlanders, die uit Indonesië worden uitgewezen, in Zuid- Afrika altijd welkom zullen zijn. „Nederlanders vormen het soort immi granten, dat Zuid-Afrika altijd gaarne heeft willen aantrekken. Als een zaak van weloverwogen eigenbelang zo niet van stamverwantschap dient de rege ring van Zuid-Afrika een sympathieke houding aan te nemen tegen degenen onder deze Nederlanders, die zich in Zuid-Afrika wensen te vestigen", aldu& „The Star". (Men zie ook elders) De Nautilus zal onder de Noordpool door varen De Amerikaanse atoomduikboot Nau tilus zal binnenkort een tocht maken onder de Noordpool. Dit is gisteren be kendgemaakt door de leider van de ploeg, die de duikboot heeft vervaardigd, schout-bij-nacht Rickover. Hoewel de Verenigde Staten geen bewijs hebben, dat de Sovjet-Unie over een atoomduik boot beschikt, moet aangenomen wordën, dat zjj er weldra een zal hebben, aldus Rickover. Situatie bij de bedrijven Een woordvoerder van de KPM heeft te Djakarta medegedeeld, dat de directie geen stuk heeft getekend waarbij het beheer der onderneming wordt overgedragen aan de Indonesi sche regering. Op een vraag of dit niet-tekenen inhoudt, dat de KPM de leiding zal blijven uitoefenen over de scheepsbewegingen van de maatschap pij, zeide de woordvoerder: „De situa tie is ons nog niet duidelijk. Ik kan niet meer verklaren, dan ik hiervoren heb gezegd". Er liggen in de haven van Singapore thans tien schepen van de KPM, die daar volgens een mededeling van een woordvoerder zullen blijven tot nadere orders uit Nederland. Een andere Ne derlandse scheepvaartlijn, de „Oceaan" gaat voort diensten van Singapore op Indonesië volgens het vaarplan uit te voeren. K.L.M. -ers terug De directie van de K.L.M. heeft gis teren een langdurig telefonisch contact gehad met de heren A. H. Duyf, hoofd vertegenwoordiger van de KLM voor Indonesië en D. K. van Houten, hoofd Advertentie Zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met aanvankelijk nog hier en daar mist en tijdelijk wat regen of motregen. Later voornamelijk in het noordwesten van net land enkele opkla ringen. Zwakke tot matige wind. latei- ruimend naar west. Aanvankelijk nog koud, later stijging van de temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 december Zon op: 8.35 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 17.09 uur; onder: 8.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.07 en 15.22 uur. Laagwater te 11.11 en 23,32 uur. Advertentie Een feeslenjk gezicht: Fijne DOPERWTJES (uil blik) met mayonaisesaus en gesnipperde hamstukjes. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Consequenties der maatregelen In een beschouwing over de mogelijke gevolgen van de tegen de Nederlanders in Indonesië genomen maatregelen, met name de uitwijzing van werkloze Nederlanders en de vervanging van Nederlanders door Indonesiërs, zegt de correspondent van Reuter te Dja karta o.a., dal volgens officiële schat ting, de helft van de 50.000 Nederlan- Gaillard kreeg vertrouwen, maar Socialisten en conservatieven oneens over financieel-economische politiek (Van onze correspondent te Parijs) Hoewel de Franse premier, Felix Gaillard, gisteren met 223 tegen 187 stemmen opnieuw het officiële vertrouwen van de Kamer won, heeft hij toch weinig reden de onmiddellijke toekomst van zijn kabinet dat vandaag dan ook al weer één maand oud is! met heel veel persoonlijk vertrouwen tegemoet te zien. De breuk tussen conservatieven en socialisten, die met de vorming van de huidige regering even aan het oog onttrokken werd. is namelijk plotseling weer verblindend aan het licht getreden naar aanleiding van diezelfde economische en financiële politiek, welke dus gisteren opnieuw door de Nationale Vergadering werd bekrachtigd. De socialistische ministers hebben woensdag de premier al verklaard, dat zij de nieuwe prijsstijgingen, vooral van levensmiddelen, niet kunnen aanvaarden, terwijl zij bovendien de salarisverhogingen voor de ambtenaren, die ruim een kwart van hun aanhang vormen, veel te krenterig vinden. Zij wierpen dus hun portefeuilles op tafel en wensten, dat de kosten van de Algerijnse ooriog en van de salarisherzieningen vooral door verhoogde directe belastingen zouden worden gedekt in plaats van ze met indirecte heffingen op de levensmiddelen te finan cieren, waardoor een onrechtvaardig zware druk op de kleine man moet worden uitgeoefend. Alleen NAVO-conferentie houd!' bouwval bij elkaar Daarentegen betogen de conservatie ven, of onafhankelijke ministers, dat tevoren was afgesproken, dat er niet meer dan honderd miljard frank dooi de belastingbetalers zou hoeven worden opgebracht, een standpunt, dat door de premier wordt onderschreven. Weer nieuwe belastingen, zo heeft Gaillard niet ten onrechte opgemerkt, zouden nooit een meerderheid in de Kamer kunnen verwerven. De breuk lijkt wel onoverbrugbaar en op korte of iets langere termijn is ook deze regering weer ten dode opgeschre ven. Ten hoogste mag Gaillard op uitstel van executie hopen dankzij de omstan digheid, dat de socialisten met het oog op de debatten over Algerije bij de Ver enigde Naties, waar hun partijgenoot Christian Pineau het officiële Franse standpunt verdedigt, en de komende NAVO-conferentie in Parijs hun beslis sing nog even uit zullen willen stellen. Gaillard heeft intussen voor vandaag opnieuw de politieke commissie der lei ders der regeringspartijen bijeengeroe pen om te trachten de scheuren in zijn bouwvallig kabinet toch nog te repare ren. Veel hoop op succeszal hij wel niet hebben en ten hoogste zullen genoemde scheuren weer wat kunnen worden bij- gepleisterd ofwel gecamoufleerd. Gestadig groeit op het terrein j het Atomium, de centrale attractie van de wereldexpositie te Brussel I van het festijn van volgend jaar. zaken Soekarno ontving Luns' gelukwens nog niet De directeur van het kabinet van pre sident Soekarno, Tamzil, heeft gisteren te Djakarta medegedeeld, dat tot op het huidige ogenblik president Soekarno nog niet het telegram met gelukwensen heeft ontvangen, dat minister Luns hem heeft doen toekomen na de mislukte aanslag op Soekarno's leven. De Nederlandse diplomatieke missie te Djakarta heeft op een desbetreffende informatie gisteravond medegedeeld, dat de boodschap van minister Luns op 3 december is bezorgd bij het Indone sische ministerie van Buitenlandse Als het ware op de hielen gevolgd i voor vele soorten mals gevogelte door een donkere schaduw, welke wandelen deze ganzen door het het symbool zou kunnen zijn van eeuwenoude dorpje Lacock in het de gevaren, die Kerstmis meebrengt I Engelse graafschap Wiltshire. Soedibjo over de maatregelen Indonesiërs in Holland moeten vertrekken De Indonesische minister van Voorlichting, Soedibjo, heeft vandaag verklaard, dat zijn regering tot dusver over de huidige gebeurtenissen nog geen officiële reacties van andere landen heeft gekregen. Hg zeide: „Wjj hebben vele andere landen als vriend, zodat wjj ons niet be zorgd behoeven te maken". Minister Soedibjo zeide, dat de Indonesische diplomatieke missie in Nederland opdracht heeft gekregen om voorbereidingen te treffen voor het vertrek van de Indonesiërs in Nederland hetzij terug naar Indonesië, hetzij naar andere landen. Voorts maakte hij bekend, dat de regering plannen maakt voor het verbreken van alle handelsbetrekkingen met Nederland, en reeds de mogelijkheden heeft bestudeerd van overbrenging van de handel naar andere landen. Met betrekking tot het besluit van het kabinet om de Nederlandse bedrijven, die door het per soneel waren overgenomen, onder beheer van de regering te plaatsen, zeide Soedibjo, dat de regering soortgelijke stappen zal nemen in gevallen waarin een conflict bestaat tussen de leiding van het bedrijf en het personeel. 70 tot 80% Minister Soedibjo schatte de omvang van het in Indonesië geïnvesteerde Nederlandse kapitaal op 70 tot 80% van alle buitenlandse beleggingen. Gevraagd wat de regering zal doen in geval Nederlandse onderdanen zouden weigeren samen werken, wees Soedibjo op de staat van oorlog en beleg. Verantwoording De regering zal aan het parlement verantwoording afleggen voor alle stappen, die in het kader van de Nieuw-Guinea-campagne thans wor den genomen. „Vriendelijke" uitnodiging Met betrekking tot de repatriëring van de Nederlanders verduidelijkte minister Soedibjo, dat de Nederlandse onderda nen niet zijn uitgewezen, doch dat hun „vriendelijk" is verzocht Indonesië te j verlaten. „Indien er nog Hollanders in Indonesië wensen te blijven, kan deze kwestie verder worden besproken", doch in principe moeten zij allen eerst uit dit land vertrekken". Uitzonderingen zullen worden ge- maakt voor Nederlanders, die de rege ring nog steeds nodig heeft, zoals hoog- I leraren, onderwijzers en andere deskun- j digen. De Nederlandse diplomatieke missie is reeds op de hoogte gesteld van de „kwes- j tie der repatriëring van de Nederlan- I ders". K.P.M. schepen mogen niet weg Met betrekking tot de KPM-schepen, die de inter-insulaire verbindingen onderhouden, zeide Soedibjo nog, dat de regering er op vertrouwt, dat, be halve de daarop geplaatste Indonesi sche wachten, ook het Indonesische personeel aan boord van die schepen er op toe zal zien, dat deze schepen de Indonesische wateren niet zullen verlaten. De militaire autoriteiten van Tandjong Priok, de haven van Djakarta, hebben aan 12 KPM-schepen last gegeven voor anker te blijven liggen. Soortgelijke be richten werden ontvangen uit Soerabaja. Volgens een bericht van „Antara" zijn pogingen van twee KPM-schepen, die in de lijndienst op weg waren naar Soera baja, om naar Singapore uit te wijken, door de Indonesische passagiers ver ijdeld. Met betrekking tot de KPM zeide Soedibjo nog, dat de regering „bericht heeft ontvangen over een beweerde in structie van Amsterdam om de KPM- schepen uit Indonesië terug te trekken". Hij zeide, dat deze instructie van Am sterdam op grond van de staat van oorlog en beleg, die in maart in geheel Indonesië werd afgekondigd, nietig is verklaard. Advertentie DONDERDAG VAN 11 TOT 11.30 UUR (Stempel 5) VAN 16 TOT 16.30 UUR (stempel G) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. ).tk[ Leiden - Noordwijk «oemaat Katwijk - Rijnsburg 19 K.P.M.-schepen in Singapore Op de rede van Singapore liggen thans 19 schepen van de KP.M., in afwachting van instructies uit Neder land. Vandaag arriveerde nog de „Baud", met 200 passagiers aan boord, hoofd zakelijk Indonesiërs. Naar schatting kost dit stilliggen dezer schepen de maatschappij bijna 20.000 Nederlandse gulden per dag. Hammarskjöld wijst een vertegenwoordiger aan De secretaris-generaal van de VN., Dag Hammarskjöld, heeft besloten een speciale persoonlijke vertegenwoordiger aante wijzen voor het voeren van on derhandelingen met Israël en Jordanië inzake de uitvoering van de overeen komst over de berg Scopus (een Israë lische euclave op Jordaans grondgebied) aldus is gisteren van de zijde van de V.N. meegedeeld. De naam van de spe ciale vertegenwoordiger is echter nog niet bekendgemaakt. De Jordaanse minister van Buiten landse Zaken. Samir Rifai, heeft in Amman bekendgemaakt, dat Jordanië een klacht zal indienen bij de Veilig heidsraad over Israëlische versterkingen in het gebied van de berg Scopus.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1