CASSIÈRE 1 assistent i Het probleem Zuid-Tirol trekt in de laatste tijd sterk de aandacht RSBI. V. D. na sluitingstijd Werkster Italië zou de overeenkomst van Parijs niet voldoende nakomen Grote staalfabriek aan de Roer betaalt arbeiders nu per maand Adverteert in het Leidsch Dagblad DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 Harde ivoorden over en weer (Van onze Weense correspondent) De Oostenrijkse pers besteedt zeer veel aandacht aan de jongste, minder gun stige ontwikkeling in Zuid-Tirol, welk gebied, nadat Oostenrijk het na de eerste wereldoorlog aan Italië heeft moeten afstaan, een voortdurend smeulende brand haard is gebleven. Om dit vraagstuk zo goed mogelijk op te lossen hebben de Italiaanse en Oos tenrijkse regeringen na 1945 de zogenaamde overeenkomst van Parijs afgesloten waarin de ethnische rechten van de Duits-sprekende bevolking werden gegaran deerd. De Zuidtirolers zijn Vjm mening, dat Rome dit verdrag niet nakomt en ook de regering in Wenen schijnt deze mening te delen, daar zij herhaaldelijk heeft aangedrongen op de vorming van een gemengde commissie, die dit vraag stuk zou moeten behandelen. In Rome heeft men echter dit voorstel van de hand gewezen en verklaard, dat genoemde overeenkomst naar de letter en de geest wordt vervuld. De door de Zuidtirolers ingediende klachten en eisen worden dan ook door Rome als ongemotiveerd beschouwd, welke opvatting gedeeld wordt door de Italiaanse bevolking in dit gebied. Aan beide kanten wordt gezondigd Opvatting staat dus tegen opvatting, maar daarmede is deze zaak niet afge daan. In de laatste tijd worden namelijk herhaaldelijk ongeregeldheden uit dit gebied gemeld, die in Oostenrijk sterk de aandacht trekken. Weliswaar is dit vraagstuk in de eerste plaats een Ita liaanse aangelegenheid, maar toch kan de Oostenrijkse regering zich hier in schakelen. omdat zij daartoe op grond van de Parijse overeenkomst het recht en gezien de eeuwenoude relaties ook de plicht heeft. Dat er een Zuidtirools probleem be staat, heeft de grote demonstratie op 17 november bewezen, toen 35.000 Tirolers die de opzegging van de Parijse over eenkomst verdedigen, in sommige Oos tenrijkse persorganen en vooral in de chauvinistische kringen in en rondom Innsbruck verklaart men, dat dit ge bied aan Oostenrijk dient te worden teruggegeven. Daarbij grijpt men weer terug op de oudere geschiedenis en be schrijft uitvoerig, dat Italië gedu rende de eerste wereldoorlog geen enkele van de elf veldslagen aan de Isonzo te gen Oostenrijk heeft gewonnen en des ondanks dit gebied als onverdiend ge schenk kreeg. Ook wordt er op het feit gewezen, dat de tegendemonstraties grotendeels door neo-fascisten worden georganiseerd. Kalmerende artikelen In deze door nationalistische senti menten opgezweepte stemming heeft de Oostenrijkse regering zelf niet kalmerend in het kasteel Sigmundskron bij Bozen tegen de houding van de Italiaanse re gering protesteerden, ook al deden zij het nog zo gedisciplineerd. Dat men zelfs van een brandhaard kan spreken, blijkt niet alleen uit de tegendemonstraties van Italianen (of men die nu neo-fascisten aan wel chauvinisten noemt) maar vooral uit het feit, dat kortgeleden een bomaanslag werd gepleegd op het graf monument van Ettore Tolomei, de grote verdediger van het Italiaanse standpunt in Zuid-Tirol. Veel overdrijving Terwijl de regering in Rome zwijgt, spreekt de meerderheid van de Italiaanse bladen zich afkeurend uit over het op treden en de eisen van de Zuidtirolers, waartegenover dan de meeste Oosten rijkse bladen het voor de „broeders aan de overkant van de Brenner" opnemen. Hierbij maakt men zich uiteraard aan beide kanten schuldig aan overdrijving. In Italië hoort men stemmen opgaan, ingegrepen, maar is er wel van officieuze zijde in het regeringorgaan „Wiener Zei- tung" een opmerkelijk bezadigde ver klaring verschenen, waarin uitdrukkelijk wordt gezegd, dat Oostenrijk blijft vast houden aan de Parijse overeenkomst en dus geen herziening van de grenzen eist. Daarnaast wordt echter aangedrongen op gesprekken over dit vraagstuk, dat vooral met het oog op het huidige stre ven naar eenheid en integratie ook een Europees belang is geworden. Vooral het blad „Neues Oesterreich" heeft in een zeer oprecht en gematigd artikel verzocht, dat van Oostenrijkse zjjde geen bijkomstige of beledige. ar gumenten of beschouwing meer gepubli ceerd zullen worden, door welke een za kelijke discussie moeilijk of onmogelijk zou worden gemaakt. De schrijver neemt daarin stelling tegen artikelen, waarin op het mislukte Italiaanse offensief aan de Isonzo wordt gewezen of waarin het huidige Italiaanse verzet wordt voorge steld als een zuiver neo-fascistische actie. Hjj gaat zelfs zover, dan hij in dit verband op de veroordelenswaardige houding van een aanzienlijke groep Zuidtirolers wijst, die onder Mussolini en Hitier hun vaderland zonder blikken of blozen verlieten, „hun boerenhoeven verkochten en zich door Hitler in de veroverde gebieden andermans boerde rijen en huizen in den vreemde lieten schenken." Er wordt nog steeds aan beide kanten gezondigd, maar in ieder geval bevatten deze gematigde woorden een waarschu wing er moet in Europese geest een oplos sing worden gezocht en gevonden ten gunste van Italië en Oostenrijk als na- buurstaten, die op samenwerking zijn aangewezen, in dienst echter ook van het komende Europa, waarvan Italië een van de grote pleitbezorgers is. Maar dan mag men zijn ogen niet sluiten voor een vraagstuk, dat wel degelijk bestaat. Ook elders wat langere betaaltermijnen Zowel arbeiders als werkgevers tevreden (Van onze correspondent in West-Duitsland) In de grootste staalfa briek van West-Duitsland, namelijk die in Dortmund, waar 19.680 werklieden hun brood verdienen, is men kort geleden begon nen de arbeiders hun loon aan het einde van de maand uit te betalen. Te voren konden zij hun loon zakje om de veertien dagen halen en nóg vroe ger kregen zij dat elke week mee naar huis. Er zijn daar zelfs nog oudere arbeiders aan het werk, die af en toe niet zonder afschuw aan de verschrik kelijke periode van de enorme inflatie na de eer ste wereldoorlog terug denken, toen de Duitse marken soms van uur tot uur minder waard werden en er twee keer per dag loon werd uitbetaald!! Deze fabriek in Dort mund is de eerste grote onderneming in het Roer gebied waar dit nieuwe systeem is ingevoerd. Het gaat voorlopig nog bij wijze van proef, maar men zal er wel bij blijven. Een staalgieterij in Duis burg is er toe overgegaan de werklieden in plaats van om de tien dagen, zo als in de laatste tijd ge bruikelijk was, om de twee weken hun loon mee te geven en een reeks anderë staalbedrijven heeft beslo ten aan het begin van het volgend jaar eveneens lan gere betaaltermijnen in te voeren. Zowel in Dortmund als in Duisburg zijn de werkge vers tevreden over de re sultaten van die regeling, omdat men daardoor tijd en werkkrachten bespaart. Zij zijn ervan overtuigd, dat ook de arbeiders op de duur geen bezwaren zul len maken. In veel arbeidersgezin nen is men er aan gewend, dat de mannep hun geld iedere week mee naar huis brengen en velen geloven er aldus beter mee te kunnen rondkomen dan wanneer het loon slechts één keer in de maand binnenkomt. Verwacht wordt, dat zij zullen in zien. dat het even ge makkelijk is het geld voor huur, elektriciteit, gas, ko len en verzekeringen van een groter maandelijks uitbetaald bedrag af te trekken en weg te leggen. Doordat in veel bedrijven de „glijdende werkweek" is ingevoerd, moesten ar beiders vaak juist ook nog op de dagen, dat ze vrij waren, naar de fabriek enkel en alleen maar om hun loon af te halen. De vakverenigingen hebben niet tegen het invoeren van het nieuwe betaalstel- sel geprotesteerd en de „Welt der Arbeit", het officiële orgaan van de DGB, de „Deutscher Ge- werkschaftsbund", het verbond van de vakve: enigingen, schrijft dat zo wel de werknemers als de werkgevers er voordeel van hebben. Deze enorme schuif is bestemd voor de stormvloedkering bij Ca- pelle in de Hollandse IJssel. Het yevaarte, dat 80 meter lang is, zal binnen enkele dagen van de huidi ge ligplaats in Dordrecht naar Ca- pelle worden vervoerd. Hongaren werden uitgebuit Gisteren zijn 287 van de 500 Hon gaarse vluchtelingen, die aan het be gin van het jaar naar de Domini caanse Republiek (West-Indië) ver trokken, in het Oostenrijkse vluchte lingenkamp Kapfenberg teruggekeerd. Zij vergeleken hun korte verblijf in het land van generaal Trujillo met het leven in een concentratiekamp. Velen willen naar Hongarije terug, anderen zullen het nog eens in Australië proberen. Een 54-jarige smid uit Boedapest. Ferenc Nemeth, vertelde dat hij land moest bewerken dat „in feite een zout- woestijn" was. „Wij woonden in een kamp en ver dienden één dollar per dag. Maar we moesten 15 cent voor een pond b-aard- appelen en 30 cent voor een pond brood betalen. Het water dat we te drinken kregen was brak". „Wij moesten het laatste dat we uit Hongarije hadden kunnen meenemen verkopen om in leven te blijven", zo voegde hij hier aan toe. Alle teruggekeerde vluchtelingen wa ren het erover eens. dat het leven in de Dominicaanse Republiek verschrik kelijk was. „Toen enkelen van ons tegen deze omstandigheden wilden protesteren werden zij gearresteerd. Wij werden door soldaten van Trujillo geslagen en enkelen liepen verwondingen op". Zelfs zwangere vrouwen zouden zijn geslagen. Een woordvoerder van het Oosten rijkse ministerie verklaarde aan het begin van de week. dat de Hongaren het klimaat niet konden verdragen en „dat zij waren teleurgesteld door de behandeling en de levensomstandighe den". De vluchtelingen werden naar de Dominicaanse Republiek uitgenodigd door de thans overleden generaal San- dor Kovacs, een grootgrondbezitter in zijn nieuwe Amerikaanse vaderland. j Momenteel wachten nog 75 Honga- ren in de Dominicaanse Republiek op overtocht naar Oostenrijk. Andere vluchtelingen vertelden naar Hongarije te zullen terugkeren. „Beter te leven in een Hongaarse gevangenis dan te sterven in Centraal Amerika". I Prins Wan's poging in Hongarije mislukt Prins Wan Siam, speciaal vertegen woordiger der V.N. voor het Hongaarse vraagstuk, heeft gisteravond medege deeld, dat zijn missie om Hongaarse en Russische instemming met de V.N.-re- solutie over Hongarije te verkrijgen, vol ledig mislukt is- Hij zal de volgende week een officieel document over zijn pogingen aan de Algemene Vergadering voorleggen. Prins Wan zei. dat hjj de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Imre Horvath, een aantal schriftelijke vragen had gesteld, maar op geen daarvan ant woord had gekregen. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrej Gromyko, wilde het Hongaarse vraagstuk niet bespreken, omdat de Algemene Vergadering zijns inziens onwettig had gehandeld door een speciale vertegenwoordiger te be noemen. Adenauer moet zich ontzien De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, zal zich in de toe komst naar het schijnt voorgoed moeten ontzien. Zjjn artsen hebben hem voorgeschreven, voortaan niet langer dan vijf of zes uur per dag te werken en buitenlandse reizen zal hij tot een mi nimum moeten gaan beperken. Vooral waarschuwen de geneesheren hem tegen reizen, die een plotselinge klimaatwis seling meebrengen. In dat verband zij eraan herinnerd, dat voor 1958 een officieel bezoek aan Brazilië op het programma stond en dat Adenauer uitgenodigd was Marokko te bezoeken. Ook was er sprake van een nieuwe reis naar de V.S- Indien Adenauer bereid zou zijn zich aan dit advies te houden hij heeft geen reputatie van grote volgzaamheid! zou een ingrijpende wijziging van zijn leefwijze het gevolg zijn. Want de 81- jarige Bondskanselier pleegt 's morgens om half negen aan het werk te gaan - 'f De verbodszone Indien voor een bepaalde straat een verbod is vastgesteld, bijvoorbeeld een inhaalverbod. een wachtverbod of een stopverbod, dan geldt dit verbod slechts tot de eerstvolgende verharde zijweg, tenzjj het verbod na deze zijweg is her haald. Als de grens van een verbodszone niet samenvalt met een verharde zijweg, dan wordt het einde van de zone aange- Nabezorging Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wij U no. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van onze auto maat). geven door een blauw vierkant bord met in witte letters het opschrift: „einde verbod." In dit verband meent de ANWB er nog eens op te moeten wijzen dat het bord „stopverbod" voor beide zijden van de weg of straat geldt, tenzij de helft van het bord wit is gelaten. De aanduiding „stopverbod" komt op het bord slechts voor op de linkerhelft van het bord. zodat sommige wegge bruikers menen dat zij aan de rechter zijde van de weg wel mogen stoppen. Wij vragen voor ons filiaal te ALPHEN Minimum-leeftijd 18 jaar. Persoonlijke sollicitaties dagelijks, aldehng Personeelszaken te Leiden (4e etage) of brie ven met volledige inlichtingen aan genoemde afdeling VROOM OREESMANN ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiMiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ TYPEWRITERS i (HOLLAND) N.V. LEIDEN gevraagd voor 1 middag per week. Voor het schoonmaken van kantoor. GARAGE DIJKSMAN, Oegstgeesterweg 3c, Rijnsburg SLE 200 bloembollen voor slechts f 11.50. bloeien allemaal. Half pakket f 6.50. Vlielands Zaad- hajidel. Nieuwe Rijn 50 t.o. 't Gangetje. Heeft U een feestje? W(J vraagt voor haar fabriek te Leiden voor de |j afdeling Planning een die zich speciaal zal moeten belasten met planning en voortgangscontrole van de af- H deling montage. Leeftijd 25—35 jaar. Fabriekservaring vereist. Enige kennis van de Engelse taal is gewenst. 1 Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Personeels- afdeling van ROYAL TYPEWRITERS (Holland) N.V., Oosterkerkstraat 11, Leiden, met vermelding van oplei- 1 ding en ervaring. ^biiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiii^ Voor direct gevraagd een aankomend leerling kapster en een leerling, v. g. g. v. Malson Kreeft. Wilhelm in aparte 1. Oegstgeest. Tel. 26670. Mevr. Mak. Rapenburg 62, vraagt werkster voor 3 ocnit. AANGEBODEN Aangeb. .wegens omst., pick up pl aten wisselaar 4 mnd. oud Gekost f 196. nu f 85. 1 stel dubbelhoornlge claxons f 20. Hof van Venetlën 1, bij Nwe Rijn. 2de hands rijwielen. Meis jes-, jongens- .dames- en he- renrijwien Sport melsjesrllwlel met een Jaar garantie. Lage prijzen. H. Geenjaar. Hoge- woerd 71. Aangeb. 1 winterjas, blauw tweed Jas bruin/groen, kos tuum. blauw, sportkostuum, blauw/grijs. In g. st. Alles maat 4850. Cobetstraat 68. Telef. 31179. Nieuw is Uw bed. als w(J het overtrekken. In een dag gereed! 2-persoons f26.50. 1- persoons f 19.50. De Kleine Winst Haarlemmerstraat 51. Wasmachlnefabrlek heeft snel wasmachines met lichte emaille beschadiging, gloed nieuw met garantie, f 125 en f145. Langzaam wassers f259. Centrifuges f 150.Desge- i wenst afbetaling. Gouverneurs- laan 540 Den Haag. Tel. 01700 1 - 98.97.16. Solex Standaard f 349.50, p. m. f 17.30, Solex de Luxe f 399.50, p. m. f 20.24 inclusief all risk verzekering. Service Station. Gebr. Hulsman. Ho- gewoerd 6668. telef. 31292. Te koop Singer trapnaaima- ëhine tnzlnkmeubelenige japonnen en mantels, maat 4850. een bont (zilvervos). Br. bur. v. d. blad no. 516 k. Bij kunstschilder T. Ooms in- en verkoop van antieke meubels dekenkisten, kope ren lampen, ketels, doofpot ten. kristal, porselein, Sak sische groepen. Perzen enz. Keuze uit 400 schilderstuk ken. Haarlemmerstraat 92, Lelden. Tel. 26368. Naaimachines. Voor een goede naaimachine of repara tie naar het vertrouwde en vakkundige adres: Dernee, Haven 7. Lelden, telef. 25365. Alba Llen wasmachines f 395 met sneldroger. Gaan 'n men senleven mee. Enkele bescha digde machines belangrijk goedkoper. Ook gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Fa. Dusoswa Turfmarkt 2. Leiden. Kerkstraat 48. Noord wijk. Zeeweg 1. Katwijk aan Zee. Rijwielen f 25 goedkoper. Enorm restant kinderrijwie len. voor Jongens en meisjes, met remnaaf. 5 kleuren. Volle garantie. Thans f 56.Alleen contant. Fa. Dusoswa. Turf markt 2, Lelden. Kerkstraat 48 Noordwljk, Zeeweg 1, Katwijk aan Zee. SI Op onze beddenafdcllng e grootste keuze in divan bedden. ledikanten, tuimel- bedden, enz., in alle prijzen. 1-pers. vanaf f 25.50, 2-pers. vanaf f 43.De Kleine Winst, Haarlemmerstraat 51. Biedt, zich aan chauffeur, oud 39 Jaar en ongehuwd als toerwagen- of particulier ohauffeur. voordien als zoda nig werkzaam geweest. Brieven bur. van dit blad no. 523 k. Aangeb. relswleg en wieg. 1. z. g. st. Kampersteeg 4. Na 6 uur. Aangeboden per 1 jan., zon nige zit-slaapkamer met bal kon. op het zuiden, nabij Leid- se Hout, met gebruik van keu ken. Brieven bur. van dit blad onder no. 518 k. Aangeboden goed onderhou den radiotoestel, tegen e. a. b. W. Wieman Celebesstraat 22. Oegstgeest. Hout voor constructie. Klei ne partij nieuwe baddings. lang 6 k 7 m., steigerpalen, ca. 10 stuks, lang 8 a 10 m„ Wegens overcompleet aan geboden een z. g. a. n. elektr. fornuis. Burggravenlaan 137. Tel. 32106. Enkele televisietoestellen met schoonheidsfoutjes. Prijs f 675. Gloednieuw super, 43 cm. beeldbuis. Schriftelijke ga rantie v. Importeur. Eventueel gefinancierd. Brieven bur. van dit blad onder no. 1468 k. S Te koop groot aquarium, plm. 150 liter of ruilen voor kleurkanaries. Salomons teeg 6 b d. Nleuwsteeg. Aangeboden g. a. n. kin derwagen. Billijke prijs. Brie ven bur. van dit blad onder no. 581 k. DIVERSEN Telefoon- en corresponden tie-Evangelisatie. Gaat U door de nacht van het leven? Wendt U tot Jezus! Lees 2 Th ess. 2 16—17. Bel 25282 of schrijf Postbus 171. Leiden of Inlich tingen of gratis lectuur. Verloren bruine mof, gaan de van Boerhaavelaan naar Joh. de Wittstraat. Tegen be loning terug te bezorgenBoer- haavelaan 26 a. Leiden. Huwelijk. Wendt U voor ser. bemiddeling t. d. 10 samen werk. bemiddel .kantoren. Uitsl. vt. medewerkers. Dank bet. ter inzage. Nederlands Bemldd. centrum. Hoofdadm., Postbus 60.37, Amsterdam. Kantoor: "s-Gravenhage, Pahudstraat 64 Zat. zond. 28 uur. Bezoekt tentoonstelling Ka narie-vereniging ..De Zanger", 7 december a.s. 10 uur vm. 10 uur n.m. 8 december 10 uur v.m.6 uur n.m. In zaal van heer Mekel. Hogewoerd 87, Lei den. Jongeman, 31 J., vast werk, zoekt serieuze kennismaking met eenvoudig meisje, tussen 2530 Jaar. Alleen serieuze brieven met foto, weike op erew. worden geret. aan bur. van dit blad no. 537 k. Copy right V. D. Mah. stoelen, bur., hang- en legkasten, stoelen, tafels, gas haarden. kolenhaarden, kachels radio's, fraaie antieke deken kisten antieke secretaires, di van. vloerkleden, babycommode ledikanten, spiralen. Nieuwe Rijn 60. Tel. 22150. uet speciaal op 60. Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50. was- machines f 135.Belde met schoonheidsfoutjes; volledige j garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrleks- kantoor Spul 214, Den Haag. telef. K 1700: 11.34.91! b. g. g. I 11.53.96. 33. Met grote schrik hebben wij gelezen, hoe de schurken aanstalten maakten naar de beddenafdeling te gaan. Wanneer onze liftboy door hen ontdekt zou worden, kon het er slecht voor hem uitzien. Deze kerels immers kenden geen genade Luguber speelde het schijnsel van hun lantaarn door de afdelingen, die zij passeerden. Waar overdag drukte en gezelligheid was, vormde nu de verlaten ruimte een sinister décor. Op de beddenafdeling aangekomen, liepen de kerels recht op Daantje toe. De lichtbundel uit de lantaarn speelde een ogenblik pal over het gezicht van de vredig slapende jongen. Gelukkig passeerden ze Daantje zonder hem op te merken. Het was voor Jaap J. en Gijs G. toen zij de cassa eenmaal bereikt hadden, een klein kunstje deze te openen. Het was niet de eerste lade in hun vreemde loopbaan, die voor hun begerigheid bezweek# Een breekijzer werd in het slot gezet, de spierbundels van Jaap J. zweiden en met een licht gekraak schoot de lade open Wordt vervolgd Za. 7 Deo.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6