Enkele belangrijke zaken voor raadsvergadering Oegstgeest Wassenaarse gemeenteraad wil beschadigde molen restaureren DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 Onteigening van panden aan Geversstraat Hoewel er voor de raadsvergadering van a.s. woensdag een lange agenda is komen er slechts enkele zaken van belang aan de orde. Tijdens de begrotings behandeling staakten de stemmen over een voorstel van mr. J. G. Bergmeijer tot toekenning van vergoeding der kosten van het psychotechnisch onderzoek van leerlingen aan de Hofdijckschool en aan de R.-K. jongensschool. Er zal hier omtrent een herstemming worden gehouden. Voorts moet beslist worden over al of niet verlenen van subsidie voor adviseur amateurtoneel. In december 1956 werd een besluit ge nomen tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van enkele percelen aan de Geversstraat tussen Deutzstraat en Leidse Buurt. Zij horen toe aan de firma Gebr. Van den Ameele. Thans zal een definitief besluit geno men moeten worden. Tegen het voorlo7 pig besluit was door de eigenaresse be zwaar gemaakt. Zij is van mening dat zij door een besluit tot definitieve ont eigening zeer ernstig gedupeerd zou worden, door de percelen voor het over grote deel een zeer essentieel onderdeel van het bedrijf uitmaken, terwijl zij zijn aangekocht voor de noodzakelijke uitbrei ding van het bedrijf en de daarin ge vestigde bedrijven met aanzienlijke kos ten zijn uitgekocht. De firma v. d. Ameele heeft geen be zwaar tegen de onteigening van die ge deelten. welke nodig zyn voor de ver breding van de Geversstraat, maar wel tegen de onteigening van die gedeelten, welke voor de verbreding niet nodig zijn en gelegen zijn achter de voorge stelde achtergevelrooilijn. De adviseur die over het bezwaarschrift is gehoord merkt in zijn advies op dat het wel aan twijfel onderhevig is of alleen met het onteigenen van gedeelten van de eigen dommen voor de voorgevelrooilijnen zal kunnen worden volstaan aangezien het van de plannen van de fa. v. d. Ameele zal afhangen of de overblijvende bebou wing voor haar garagebedrijf nog wel bruikbaar blijft. Het bezwaarschrift zou dan ook geen aanleiding geven by het definitief be sluit de te onteigenen oppervlakte te verkleinen. B. en W. nemen deze zienswijze over en stellen voor tot de definitieve onteigening te besluiten. In zijn streven om het aantal uitwe gen op de Rijkswegen zo klein mogelijk te houden heeft het Rijk zich bereid verklaard een vergoeding te betalen van f3.000.aan de gemeente voor de op heffing van enkele uitwegen die op ge meentegrond liggen. B. en W. gaan hier mee akkoord alhoewel enkele voorzie ningen getroffen zullen moeten worden ten gerieve van de pachters die in het vervolg hun landerijen zullen moeten bereiken langs de toegangsweg naar de rioolzuiveringsinstallatie. SUBSIDIE De gemeentelijke commissie voor maatschappelijke zorg heeft verzocht het subsidie voor het lopende jaar met f 8.000.— te verhogen en te brengen op totaal f 78.000.Voorgesteld wordt het gevraagde subsidie te verlenen. gewone dienst voor dit en andere kapi- taalswerken dekkingsmiddelen worden gevonden tegenover de noodzakelijke rente en afschrijving, hetgeen zonder subjectieve verhoging niet mogelijk ge acht wordt. „Overgenomen" bedrijven onder de regering Het Indonesische kabinet heeft van daag besloten, dat de Nederlandse be drijven, die de laatste dagen door het Indonesische personeel werden „overge nomen" onder de leiding van de rege ring zullen komen. Deze bedrijven zullen worden beheerd door een „Raad van bestuur". Zy zullen derhalve onder de supervisie van de re gering komen te staan. OPNIEUW INBRAAK IN DEN HAAG. (Van onze Haagse redactie) In een woonhuis aan de Nassau Dil lenburgstraat te Den Haag is gister avond laat een inbraak gepleegd Men kwam binnen door aan de achterzijde een balkon op de eerste étage te be klimmen, waarna de balkondeuren wer den geforceerd. Het gehele huis werd doorzocht. Een schrijfbureau werd open gebroken en daaruit werd f.380 en 63 Engelse ponden ontvreemd. Voorts ver dwenen er nog enkele gouden sieraden. K.P.M. in Singapore weigert lading voor Indonesië De K.P.M. In Singapore neemt niet langer lading aan voor Indonesië- Hierdoor worden zendingen goederen uit Engeland, Europa en de V.S. ge troffen, die in de pakhuizen in Singa pore op transport naar Indonesië wachten. Tien schepen van de KPM, die de dienst op Indonesië onderhielden, lig gen thans in Singapore. Een woordvoer der van de maatschappij deelde mede, dat deze sohepen daar zullen bleven tot dat van het hoofdkantoor in Nederland orders zullen zyn ontvangen. F 27 „Friendship" naar India en Midden-Oosten De F 27 .Friendship" vertrekt op za terdag a.s. van Schiphol voor een de monstratievlucht naar India en enkele landen van het Midden-Oosten, welke ruim een maand zal duren. Van de zijde van India en ook van andere landen in het Nabije en Midden- Oosten is belangstelling getoond voor de Fokker F 27, als vervanger van de in deze gebieden vliegende Dakota's. De reis. welke de „Friendship" zal ma ken, heeft als eerste doel New Delhi, waar de F 27 op 10 december zal aan komen en voor de luchtvaartautoriteiten zal worden gedemonstreerd. India in het bijzonder heeft belangstelling getoond voor de eventuele bouw van het Fokker verkeersvliegtuig in licentie, aangezien er een ruime markt voor aanwezig is, zowel voor de civiele als voor de mili taire luchtvaart van dat land. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd VERHOGING UITKERING Voorgesteld wordt om de subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds voor het jaar 1958 aan te vragen. Immers ook Oegstgeest moet gaan beschikken over gedeelten van de saldireserve. Voorts zijn door de bestedingsbeper king noodzakelijke werken achterwege moeten blijven. Want b.v. de verbreding van de Warmonderweg aangaat hebben B en W. reeds in 1954 en 1955 de aan dacht van G S. gevraagd voor het voort duren van de levensgevaarlijke toestand van deze weg. Nu het overleg met de gemeente Leiden over deze aangelegen heid naar verwacht mag worden weldra tot een goede einde kan worden ge bracht zal wanneer de nodige financie ringsmiddelen ter beschikking komen, spoedig met dit werk moeten worden begonnen. Dus is het nodig dat op de MARKTBERICHTEN LEIDEN. 5 december. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 8-43, kroten 8. idem gekookt 16-30, boerenkool 15-30, rode kool 8-14, gele kool 10-12, groene kool 7-20, nero 21- 23. prei 10-45. stoof6la 12-17, tomaten a 21-74, c 10-64. uien 2-17, waspeen 10-22, witlof 9-80, per 100 stuks: knolselderle 13- 24 sla A 3,60-11.60, B 9.70, per 100 bos: selderie 12. BOSKOOP. 4 dec. Coöp. Ver. „De Boskoopse Velling". Rozen. gr. bloemig 20 stuks: Mad. Butterfly 110-160. Duisburg 120. New York 90. Witte rozen 120-150. Ge mengde rozen 70. Babyrozen 10 stuks: Sweetheart 85-120. Eenbl. 51-53. Chrysan ten. gr. bloemig in soorten en kleuren 51- 100,, ld Troschrysanten 37-55. Sierpluimen per pluim 19. Andromedablad per bos 33. Pernettyatakken met rode bes jjer bos 105, ia met gemengde bes 220. GOUDA. 5 dec. Aangevoerd 58 par- tiien, Eerste kwaliteit f2,222.28. tweede kwaliteit f 2,15-2.21, extra kwaliteit f2.29- 2,40. Handel traag. KATWIJK AAN DEN RIJN. 4 dec. Groenteveiling. Waspeen A export per kist 3 80-6.50. idem A binnenland per kist 2.00-4.00, andijvie A 28.00-31.00, idem B 7,00-21 00, knolselderle 6,00-20,00. boeren kool 21.00-25.00. groene kool 5,60-11.90 uien per kist 2,50-3,10, gele kool 5.80- 6,60, rode kool 5.00-9.10. ROELOFARENDSVEEN. 4 dec. Bloe menveiling Cyclamen 49-67, Narcissen Earley Glorie 52-65, Cragford 69-71, Free- sia's I 100-150, Idem 2 62-92. Troschry santen: Kauffmann 31-52, Orchid Beauty 50-76, L. Amerika 33-49. Am. Aanwinst 61- 76. Mayford Crimson 68-72. Schlager 57- 71. Herco 60-63, Joan Anjou 60-65. Tros gemengd 72-95. per bos. Idem geplozen: Long Island 8-15. Balcombe perfection 15 20. Loveliners 6-9. Christmas 14-16, Schla rcr 9-12. Am. Anjers: sim rood 21-30, ld. roze 22-30. Brenner 19-26. Ornithogalum 11-15 per stuk. RIJNSBURG. 4 dec. Bloemenveiling FLORA Troschrysanten: Elzing 80-85. Erco 7ö-80. Jozef 60-85. Kauffmann 60-70, L. Amerika 60-74. Island 85-110, Golden - hlager 100-115. Welcox 60-75, Schlager 80-100. Or. Beauty 100-115, Germ 80-95, arcissen: Helios 50-59, Early Glory 60-75, -olden Harvest 80-95. Cragford 70-75, "reesla's: Buttercup 75-100, wit 90-110, Blauwe Wimpel 40-125, aller per bos, Am. Anjers: sim rood 20-24, roze 21-26, wit 22- Apollo 16-19, Elisabeth 18-20, per stuk; Tulpen: Demeeter 150-165 per b06, Roland met bol 20-21, Brilland Star 17 per stuk. RIJNSBURG, 4 dec Groenteveiling: •uidljvie 20-28. rode kool 5-10, groene kool 7-15, waspeen A 10-24, B 8-12, boerenkool -20 per kilo, selderie 10-15, peterselie 10- per bos. bloemkool 12-30, knolselderle 25 per stuk. TER AAR. 4 dec. Groenteveiling: witlof 1 70-78. idem 2 34-70, idem stek 8- 71, glasandljvie 33-39. andijvie 21-28. idem B 13. groene kool 7-15. rode kool 6. sprui- n 50-69. idem B 43-47. tomaten A 28- Idem B 32-48. idem C 20-29. uien 15. erenkool 15-20, waspeen 10 alles per kg ^rrenkool 50-160. per kist, druiven 2.38 r kg., knolselderie 11 per stuk. Weinig belangrijke agenda De gemeenteraad van Wassenaar kwam gisteren in vergadering bijeen. De gemeenterekening 1956 werd aan geboden en in een commissie voor on derzoek werden gekozen de heren dr. J. N. van den Houten, P. M. van Leusden en L. G. Oosterling. Ter voorlopige vaststelling werden overgelegd de bedryfsrekeningen 1956 en gesteld in handen van een commissie voor onderzoek bestaande uit dezelfde leden als voor de gemeenterekening. Het maximum voor het opnemen van kasgeldleningen en gelden in rekening courant werd voor 1957 verhoogd van f3.000.000.— tot f3.500.000.— en voor 1958 gesteld op f 5.000.000. Besloten werd tot aankoop van een aan de Zylwatcring gelegen perceeltje grond ter grootte van 205 ca. tegen f 1.per ca., waarop staat de romp van een ln oorlogstijd beschadigde molen, welke het aanzicht van het landschap destijds zeer verhoogde. De bedoeling is om over enige tyd tot restauratie van de molen over te gaan. De ambassadeur van Brazilië heeft bezwaar gemaakt tegen de verhoging van de huur van het door hem bewoond landhuis Paauwlaan 6 met de bekende 25 pet., aangezien de oorspronkelijke huur z.i. al relatief hoog was. Een door hem gevraagde huurtaxatie kwam inclu sief de 25 pet. neer op een bedrag van f 17.656.40, en aangezien een vanwege B. en W. verrichte taxatie resulteerde in een niet noemenswaard afwijkend be drag. werd op hun advies de huur in gaande 1 augustus gesteld op voor noemde som. Vastgesteld werden de voorwaarden waaronder de gemeente met ingang van de dag, waarop de verordening op de heffing en invordering van reinigings rechten in werking treedt, vuilnisem mers in bruikleen zal geven. Besloten werd tot medewerking aan de ministeriële beschikking betreffende de verhoogde tegemoetkoming bij vrij willige beschikbaarstelling van woon ruimte. Ingevolge een door hem gedaan ver zoek werd aan de heer H. G. Noor, on- derwijzer aan de openbare ulo-school eervol ontslag verleend. De subsidie voor voor- en nazorg van geesteszieken werd verhoogd van 6 tot 6'.2 cent per inwoner. Ingesteld werd een vrouwenadvies commissie voor de bouw van woning wetwoning. waarin zitting hebben de dames mevr. ir. A. P. van Roodvan Rijswijk. Houtlaan 6. mevr. L. Boender Voerman. Weijermanstraat 9 en mevr. L. C. de Wetstein PfisterVerhoef. De Lus 12. VERLICHTING RIJKSWEG In verband met de laatste verhoging van de elektriciteitstarieven werd een nieuwe stroomleverings-overeenkomst met het Rijk vastgesteld. Hierbij is o.a. de opmerkzaamheid van Rijkswaterstaat gevestigd|op het feit. dat de lichtintensiteit op de on derscheidene gedeelten van de Rijks straatweg sterk uiteenloopt, vooral 's nachts Een voorstel van Wassenaar tot verbetering van de verlichting is door Rijkswaterstaat in studie geno men. Vastgesteld werden de bedragen toe komend aan de besturen van bijzondere scholen voor boventallige leerkrachten. Medewerking zal worden verleend aan het bestuur van de Montessori school Wassenaar voor het verkrijgen van klasseborden en aan het bestuur van de Chr. Lagere School aan de Bloemcamplaan voor het verkrijgen van leermiddelen. Redactionele en an dere kleine wijzigingen werden gebracht in de ziekenkostenïegelingen voor het gemeentepersoneel. op aanwijzing van de minister van Binnenlandse Zaken enz. in de verordening baatbelasting Park de Kieviet en in verband met op merkingen van Gedeputeerde Staten in de beheersverordening bedrijven. In verband met een van de laatstgenoemde wijzigingen werden percelen grond, welke voor gemeentelijke doeleinden zijn benut, uit het grondbedrijf genomen. Een nieuwe gewijzigde regeling tot onderlinge hulpverlening bij brand in de provincie Zuid-Holland werd vast gesteld. Voor het zittingstijdperk van 1 ja- nuari 1958 tot 1 januari 1961 werden de in de commissie tot wering van schoolverzuim zitting hebbende leden herbenoemd. Verklaringen van minister Soebandrio Op een persconferentie in Parijs heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, vandaag verklaard, dat „Indonesië na tuurlijk in staat is het leven en de eigen dommen van de Nederlanders in Indo nesië te garanderen". Hy zeide verder, dat Indonesië op zyn „nationale krachten" moet steunen om de aanspraken op Nieuw-Guinea te verwezenlijken, „nu dit via de interna tionale lichaam onmogelijk is gebleken. De minister voegde hieraan toe: „Wij zullen ons best doen het Handvest van de V.N. niet te schenden". Minister Soebandrio zeide verder o.a. dat indien de Indonesische regering niet de leiding op zich had genomen van de anti-Nederlandse acties, de be volking misschien uit de hand zou zijn gelopen. Dat was dan ook de reden, dat minister Soedibjo de leiding op zich had genomen, aldus dr. Soebandrio. Weer normaal telefoonverkeer met Indonesië (Van onze Haagse redactie) Het was vandaag niet bijzonder druk in het telefonisch verkeer met Indo nesië, zo deelde men ons vanmorgen by de P.T.T. te Den Haag mede. Het vandaag weer herstelde telefoonver keer met Indonesië ondervond geen bijzondere moeilijkheden en het aan tal aanvragen was niet groot. Iedereen, die zulks wenst, kan een aanvrage in dienen, en de gesprekken worden nor maal behandeld. Vele renpaarden van de stal van Aly Khan werden in Engeland ver kocht, om gelden bijeen te krijgen voor de betaling van de successie- woerden. 4 dec Aanvoer 24 par- rechten voor de erfenis van de over- - ,MM» p" Hande'1 leden Ag a Khan. De renstal wordt 11 Notering: echter niet geheel opgeheven. Op de foto Prins Aly Khan met een cata logus van de verkoping tijdens deze belangrijke gebeurtenis voor de En gelse rensport in Newmarket. OEÜSTÜEES1 ST.-NICOLAASFEEST IN „ENDEGEEST" De Personeels Ontspanningsvereniging van Endegeest bood gisteravond in de recreatezaail een gezellig St.-Nicoïaas- feest aan de patiënten aan. Er was een Snip en Snap-lmitatie. terwijl de mond harmonicaclub o.l.v. de heer Keur op trad. Gezongen werd door Bram Rom- bouts en De Bijen. Wies Fasseur .deola- meerde. Ook het kleinorkest van' Karei Breedveld liet zich horen. Zoals het behoort, was de komst van St.-Nicolaas en zijn Piet het hoogtepunt van de avond. RAADSAGENDA De raad van Oegstgeest komt byeen op woensdag 11 december te 7.30 uur, ter behandeling van om. de volgende punten: Herstemming over het voorstel van mr. J. G. Bergme.ver tot toekenning van vergoeding der kosten van het psy chotechnisch onderzoek van leerlingen aan de Hofdijckschool en aan de r.-k. jongensschool: heropening der bespre king over het al of niet verlenen van subsidie voor adviseur amateurtoneel, en beslissing daarover; benoeming van een lid van de gemeentelijke commissie voor maatschappelijke zorg wegens pe riodieke aftreding op 1 januari 1958 van mevr. M. van den Bos—Buurman; (voor dracht van B. en W-: 1. mevr. M. van den Bos—Buurman; 2. mevr. J. M. Heidsma— Schuiling)benoeming van een bezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand. (Aanbeveling van B. en W.: 1. A. Hilgeman. adj. commies: 2. H. van der Beek. commies)benoeming van de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding op 1 januari 1958; verlenging van: a de huur van de losplaats aan de Almondeweg; b. de verhuur van het pand Deutzstraat 16: c. de verpachting van enkele percelen land; onteigening van enkele percelen aan de westzijde van de Geversstraat tussen Deutzstraat en Leidse Buurt: sluiten van een overeen komst met de Rijkswaterstaat met be trekking tot de opheffing van enkele uit wegen op de Rijksweg; verlenen vaneen garantie in verband met de bouw van een nieuw Diaconessenhuis te Leiden: verhoging van het subsidie over 1957 voor de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijke Zorg; vaststelling der exploitatievergoedingen ten behoeve van de besturen der bijzondere kleuterscho len. over het jaar 1956; idem voor de besturen der bijzondere lagere scholen: idem voor vakonderwijs over 1956 voor de besturen der bijzondere lagere scho len: uitbreiding van de noodschool (2e openbare lagere school) met 2 lokalen wijziging van de begroting 1957 naar aanleiding van de brief van Gedepu teerde Staten houdende goedkeuring van deze begroting; aanvragen van een ver hoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor het Jaar 1958 voorziening in kasbehoeften tot 1 ja nuari 1959. WARMOND ST.-NICOLAAS BIJ BEJAARDEN OP BEZOEK Sint-Nicolaas, vergezeld van zyn knecht Zwarte Piet, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Bejaarden sociëteit. Mevrouw Von Fisenne sprak er haar vreugde over uit, dat de Sint ondanks zijn drukke werkzaamheden nog een middag vrij had kunnen ma ken om een bezoek te brengen aan de bejaarden. De Sint dankte mevrouw voor haar vriendelijke woorden en zei, dat hij deze middag gaarne naar War mond was gekomen om de trouwe be zoekers van de sociëteit zyn geschen ken te overhandigen. Er heerste in 't Trefpunt vanzelf sprekend een bijzonder gezellige stem ming. De aangeboden geschenken wer den in dank aanvaard. De heer en me vrouw Zwaan hadden een extra ge schenk in ontvangst te nemen omdat zy binnenkort 50 jaar getrouwd zijn. Een bijzonder woord van dank komt zeer zeker toe aan het bestuur van de Bejaarden Sociëteit en de dames, die zo behulpzaam zyn geweest. Te Rotterdam slaagde voor het po- litiediploma A.A. onze plaatsgenoot de heer G- ter Beek. SCHOOL MET DE BIJBEL De leden van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van een School met de Bijbel kwamen gisteravond in het schoolgebouw bijeen. De avond werd geopend door de wnd. voorzitter A. H. Lödel. Deze werd later in het bestuur herkozen. De heren P. van Huis en C. W. Heyl werden benoemd in de com missie tot het nazien der rekening 1957. Medegedeeld werd. dat met ingang van 1 augustus is benoemd tot hoofd der school de heer J. Sohoonberg van de Herv. School te Uithuizen en per 1 Januari voor tijdelijk is benoemd de heer J Goote uit Ryssen. Na afloop van de vergadering was er nog een de monstratie met het nieuwe filmappa raat .Een film over Vondel werd ver toond. Treinramp groler dan vermoed werd Neg tientallen lijken in de wrakstukken Over het spoorwegongeluk in Enge land meldt Reuter nader, dat slechts door een toeval een grotere ramp is voorkomen. Een derde trein bevond zich op het viaduct toen een deel daarvan instortte. De trein ontspoorde en ging overhellen, maar er gebeurden geen ongelukken. Na het optrekken van de mist. vanochtend, kon men pas goed zien voor welk een enorme op- ruimingstaak men staat. Balken van het viaduct hebben een rytuig van de stoomtrein platgedrukt. Het viaduct moet tot handelbare stuk ken worden gesneden voordat men dat rijtuig kan binnengaan. In de ver wrongen hoop metaal zijn lijken zichtbaar. Het is nog niet te zeggen, hoeveel er in zijn. Het kunnen er tien zyn, maar ook meer dan dertig. Vanochtend zijn nog drie lijken vrij gemaakt. Dit brengt het totaal op 64. Men vermoedt nog 30 slachtoffers in de wrakstukken. Er is geen hoop dat een van hen nog in leven is. Het grootste deel van Zuid-Enge- land was vandaag opnieuw in een dichte mist gehuld. Het verkeer ligt stil of ondervindt grote vertraging. Bedrijfsleven niet zo somber (Van onze Haagse redactie) De berichten over de situatie in In donesië, zoals het Nederlandse be drijfsleven, dat aldaar nog belangen heeft, die op het ogenblik ontvangt, geven bepaald een geruststellend beeld. Algemeen gaf men ons te ken nen, dat de situatie in vele gevallen minder ernstig schynt te zyn dan uit vele verwarde berichten tot nu toe bleek. Van verscheidene maatschap pijen vernamen wy vanochtend, dat de zaken normaal doorgang vinden. Op een vraag van de correspondent van het ANP te Djakarta heeft de voor zitter van het Algemeen Landbouw Syndicaat, dr. J. Meyer, steun aan deze geruststellende gevoelens gegeven door te verklaren, dat de laatste uit verschil lende plaatsen in Oost-Java ontvangen berichten er op wijzen, dat de situatie daar iets verbetert. Dr. Meyer ant woordde op de vraag of nog steeds over wogen wordt om de leden van het ALS te adviseren de Nederlanders van de ondernemingen van Oost-Java terug te trekken. „Er is op het ogenblik geen aanleiding voor een dergelijk advies". Bij de KPM, waar wij de directie om inlichtingen verzochten, deelde men ons mede, vandaag, nu het telefonisch ver keer weer hersteld is, niet opgebeld te zijn vanuit Indonesië en dat men zelf ook niet had gebeld. De Nederlandsche Handel Maat schappij had telefonisch contact trach ten te verkrijgen, doch was daar nog niet in geslaagd. De berichten uit In donesië kenschetste de heer Van Huizen, onder-directeur te Amsterdam, als „schromelijk overdreven". Hij wilde hiermede echter niet zeggen, dat hy op timistisch is ten aanzien van de wen ding van het ogenblik. Bij de directie van de H.V.A. te Am sterdam, had men de indruk dat de autoriteiten de verscherpte situatie in Indonesië wat trachtte af te zwakken. Men achtte de situatie voor Nederlan ders dan ook nog houdbaar. Op Suma tra merkt men heel weinig van de moeilijkheden. De afscheping van de produkten gaat gewoon door. Over het algemeen had men een wat optimisti scher kijk op de stand van zaken dan een dag geleden, zo zei men ons bij de H.V.A. Franse regering krijgt vertrouwen De Franse regering heeft donderdag- in de Nationale Vergadering een ver- trouwensstemiming gewonnen over haar soberheidswet, die in nieuwe belastingen en bezuinigingen voorziet. Er werden 223 stemmen vóór en 187 tegen de regering uitgebracht. Er waren ongeveer veertig onthoudingen. Australië wil Nederlanders opnemen De Australische minister van Bui tenlandse Zaken Casey heeft mede gedeeld. dat zyn land een eventueel overschot van Nederlanders, die géén plaats meer kunnen innemen in het Indonesische leven, gaarne wil op nemen. Hij verwachtte overigens niet. dat dit aantal groot zou zijn. KATWIJK AAN ZEE Ds. A. den Hartogh beroepen IN VACATURE DS. P. P. J. MONSTER In de vacature ds. P. P. J. Monster, die ruim een jaar geleden naar Gouda vretrok, is door de wijkkerkeraad van de Hervormde Wykgemeente Noord- Oost beroepen ds. A. den Hartogh te Amersfoort. Ds. den Hartogh werd in 1917 gebo ren en werd in 1942 kandidaat gesteld in Gelderland, waarna hij in datzelfde jaar predikant werd te Langerak. Ver volgens diende hy de gemeenten van Harderwijk (1946), Sdherpenzeel (1948) en sinds 11 januari 1953 van Amers foort. BEURSOVERZICHT Scheepvaarten beter; Internationals lager AMSTERDAM, 5 december Het Damrak stond vanmiddag, vooral wat de internationale waarden betreft, onder Invloed van de gebeurtenissen In Indonesië. Tydens de beurs werd nog het bericht bekend, dat de gebou wen, die thans „overgenomen zyn" in Indonesië, zoals elders gemeld, onder supervisie zullen komen van de Indo nesische regering, aldus een besluit van de regering in Djakarta. Mede door gebrek aan gunstig nieuws uit het bedrijfsleven deed het publiek verkopen, vooral in internationele waar den. Aandelen Unilever waren op een prijs van 317% 5% lager bij de vorige slotkoers en 10 punten lager vergeleken bij de hoogste prijs van gisteren. De produktiebeperking by Van Den Bergh en Jurgens was hier van invloed op de koers van het margarinefonds. Philips moest 3 punten verlies incasseren. Aan delen Kon. Olie op een prijs van f. 159.30 f. 1.20 lager en een gulden onder pariteit Amerika. De arbitrage kon in de inter nationale waarden niet tot zaken komen. Aku's min 2%. K.L.M. moest na twee vaste dagen vandaag een verlies van 60 cent incasseren. De scheepvaartmarkt trok zich niet al te veel aan van de berichten uit Indone sië. Aandelen KPM waren zelfs gevraagd en 2 punten hoger dan gisteren. Scheep vaartunies trokken aan van 109 tot 111, min 1%. De overige fondsen 1 tot 2% hoger. De cultures hielden het hoofd koel. Na een prijshoudende opening kwam er tij dens het verdere beursverloop wat vraag, waardoor de koersen ruim 1% hoger kwamen te liggen dan de vorige slotprijs. Staatsfondsen eerder gevraagd en goed prijshoudend. Aandelen Internatio en Lindeteves onveranderd op resp. 58 82 bieden. Billiton II 188 ex 7%% interimdividend, fractioneel hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 december Londen 10.61 10.61%; New York 3.78%— 3 79%; Montreal 3.90%—3.91; Parijs .9590.05; Brussel 7 58%—7.59%; Frankfurt 90.19—90.24; Zürioh 86.50%— .55%; Zürich (vr. fr.) 88.41%—88.46%; Stockholm 73.21%—73.26%Kopenha gen 54.81%—54.86%; Oslo 53.02%— 53-07%; Milaan 60.62%—60.67%; Wenen 14.57y4—14.58%. Beurs van Amsterdam Donderdag 5 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 83% 83% Grootboek obl. 3% 74 Ned. '47 3% (3) 82 A 82 A 85% 83% 83 83 A 83 79 79 L 80 A 80% 80 A 80% Ned. '55 II 3% 80% 80% Ned. '37 3 79 79% Ned. W3 lening 6% Dollarlng '47 3 103 103% 86 L 85% Investeringscert 3 88% 88% Ned 62-64 3 8611 86 j 2 Cert. NWS 57 B 83 A 83 A Grootboek '46 3 80% L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmfj Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H V.A lava Cult /enembah Vorstenlanden A.K U Berkel's Patent (v) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens eert Müller en Co. NF Ned. Kabelfabr Philips hilips pref Unilever Wilton Feyenoord 26% 75 130% 41% 51 88 25 36% 12 144% 170 260 174 230 275 216% 233% 137% 321% 184 Biliton 2de r 193 25% 74% 132% 44 52% 90 24% 35% 11% 143 169 258% 173% 229 271% 220 230% 137 318% 188 193exd. 775 Dordtse Olie gew 776% Kon Petr (f 20.— 161 idem (50 a f 20.—) 160.45 .7TT- Holl Amer iyn 138% }^35 Java China Paket 119% 140 K.L.M 97.40 120 Ned Stoomv My 121 86.85 Kon Paket My 96% 12l3/« Stoomvaart My Ned 136 97% Nieveit Goudr eert 156% 137% Ommeren eert 198 158% Kon Rott Lioyd 115% 199 Ned Scheepv Unie 112 117% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 86% 87 Den Haag 1937 13.. 78 Leiden 1947 87% B R'dam '37 I-III 3% 85% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '61 91 91 Premlelenlngen 85 86% A'dam '51 2% 76% •n A'dam '56 I 2% 74% 74% A'dam '56 II 2% 82% 84 Eindhoven '54 2% 73 Enschede '54 2% 74% Den Haag '52 I 2% 82% 84 82% R'dam '52 I 2% 83 81% 84% 84% Utrecht '52 2% 90% 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank H.B.U eert Rott. Bank Twentsche Bank 188% 176% 154% 150 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 185 Borneo Sum. H. My. 32 Ned. G. en Sp. fabr. 170 Kon. Ned. Grofsm. 89% Internatio 68 Rott. Droogdok My. 440 Tieleman en Dros 7% Ned. My Walv.vrt. 54% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% Intern. Nickel 75% Anaconda 44% Bethlehem Steel38 Cities Service 54% General Motors 35% Kennecott 84% Republic Steel 42% Shell Oil 72% Union Pacific 26, Un. States Steel 53H 188 176% 154% 150% 188 35 61 440 7% 54 24% 76% 45% 37% 55 35A 85% 42% 72% 53% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK.. 4/12 Edelmet Kon. AA 57% G 56GL Pref w sl idem 64GB 285% Holl Constructie 300 B 302 B Ing our v Bouwnyv 119GB Int Kunststof! Ind 34% 34% Leidsche Wolsplnn 135 132 L Sikkens Lakfab '53 385 378 Ver Touwfabrieken 140 140 Wernlnk's Betonm 66 66 Van wyk Textiel 70%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4