DESKUNDIGEN MOGEN NOG BLIJVEN WEERBERICHT (gratis koopuur Minister Maengkom geeft drama ontstellende wending Indonesië TREINRAMP (IN MIST) BIJ LONDEN EIST 61 LEVENS Lancering eerste Amerikaanse kunstmaan werd uitgesteld GOEMAAT 96ste jaargang DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 No. 29309 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: o J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 059 per week Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro no. 6705S Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150? NEDERLANDERS MOETEN INDONESIË VERLATEN et hedenmorgen door de Indone- Hsische minister van Justitie Maeng kom medegedeelde besluit tot uit wijzing van alle Nederlanders uit Indonesië komt voor ons niet onver wachts. Het is per slot van rekening de uiterste consequentie van de houding welke de Indonesische regering in de laatste maanden jegens Nederland heeft aangenomen en welke onder sterke in vloed van een door hogerhand gestimu leerde hetze-actie een zó sterke anti- Nederlandse gezindheid heeft gekweekt, dat aan de rede volkomen het zwijgen is opgelegd. Hier spreekt niet langer het nuchtere verstand van de staatsman, hier treedt slechts een aantal figuren op, zogenaamd als uitvoerder van de volkswil, welke zijzelf volgens Hitleriaans en Göbeliaans recept eerst kunstmatig hebben ge creëerd. Het had er gisteravond en heden morgen even de schijn van alsof er enige ontspanning was gekomen in de verhouding; alsof de Indonesiërs toch nog wel bereid zouden zijn tot een gesprek met de Nederlanders en alsof de Indonesische regering het niet eens zou zijn met verschillende bij wijze van „spontane reactie" ondernomen acties jegens Nederlandse ondernemingen en instellingen. Wij zijn er ons van bewust geweest en wij hebben aan die overtuiging ook uiting gegeven, dat het voor de Indo nesiërs na al hun gescheld en geschimp aan het adres van de Nederlanders bij zonder moeilijk zou zijn „de weg terug" te vinden naar een gematigder, ver draagzamer en minder onverzoenlijke houding. Het hierboven gememoreerde besluit bewijst dat „die weg terug" er inder daad niet is, dat gevoelens van haat en hartstocht dusdanig overheersen, dat daaraan al het andere, ook het eigen belang, volkomen ondergeschikt wordt gemaakt. WIJ aarzelen niet om dit besluit een tragisch besluit te noemen. Tra gisch niet in de eerste plaats voor de 50 k 60.000 Nederlanders aan wier carrière in Indonesië thans zulk een abrupt einde wordt gemaakt. Want het zou gelet op het tempo, waarin de laatste weken de NederlandsIndone sische verhoudingen zijn verslechterd! wel eens kumien zijn, dat we er over enige tijd dankbaar voor moeten wezen, dat al onze landgenoten het er heel huids hebben afgebracht, ook al ligt de veronderstelling voor de hand, dat him leven het enige zal zijn, wat zij uit de baaierd zullen kunnen redden. Maar bovenal tragisch voor de jonge Indonesische staat, waar een verblind en op hol geslagen nationalisme, slechts geleid door gevoelens van haat en destructie, zich de sinds luttele jaren verworven souvereiniteit niet waardig heeft betoond en het volk van Indonesië voert naar de chaos van het commu nisme, waar regels van recht, rede en menselijke waarden een fictie zijn. Arm Indonesië Mobiele colonnes K-L. op herhaling (Van onze Haagse redactie) Gedurende dertig dagen zullen vol gend jaar de mobiele colonnes van de Koninklijke Landmacht voor herha lingsoefeningen in dienst worden ge roepen. Het betreft hier zes brand weercolonnes, drie opruimings- en reddingsdiensten en drie geneeskun dige diensten. De commandant mag aan de militairen gedurende deze oefeningen verlof verlenen van zater dag 12 uur af tot zondagavond laat ste reisgelegenheid. Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met vooral aan vankelijk op vele plaatsen mist en weinig wind. Later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Over het algemeen iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 DECEMBER. Zon op: 8.34 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 16.18 uur; onder: 7.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.29 en 14.34 u. Laagwater te 10.35 en 22.50 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Er is plotseling een ontstellende wending geko men in de situatie in Indonesië. Terwijl talrijke berichten er gisteravond en ook vanochtend nog op wezen, als zou er een lichte ontspanning en matiging zijn ingetreden, heeft de Indonesische minister van Justitie G. A. Maeng kom vandaag gelast, dat alle Nederlanders Indo nesië moeten verlaten. De order treedt met ingang van heden in werking. Het hoofdkantoor van de Emigratiedienst maakte bekend, dat het eerst de Nederlanders, die financiële steun ontvangen van de Nederlandse regering, zullen worden gerepatrieerd. Hun aantal wordt volgens Nederlandse kringen geschat op 9000. In de tweede plaats zou de Nederlandse mid denstand volgen en in de derde fase „andere groepen van de Nederlandse gemeenschap". Volgens schatting aan Nederlandse zijde be draagt het aantal in Indonesië wonende Neder landers 48.000. Minister Maengkom zeide, dat Nederlandse deskundigen van het besluit tot uitwijzing zullen worden uitgezonderd. Volgens immigratie-ambtenaren kunnen aan Nederlanders nog steeds wederinreis-visa worden verstrekt, bijvoorbeeld aan hen, die hun zaken aan Indonesiërs willen overdragen. Tot de Nederlanders, die Indonesië onmiddel lijk moeten verlaten, zou ook behoren het perso neel van de K.L.M., voorzover het niet contrac tueel verbonden is aan de G.I.A., de Indonesische Luchtvaartmaatschappij Garoeda Indonesian Air ways, die eigendom is van de Indonesische regering. Maengkom noemde het besluit tot uitzetting van de werkloze Nederlanders in overeenstem ming met de strijd voor de bevrijding van West-Irian. Nederlandse consultaten worden gesloten Voorts heeft het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag de diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta verzocht om alle Nederlandse con sulaten in Indonesië te sluiten. Dit houdt niet in, dat de diplomatieke betrek kingen tussen Indonesië en Nederland zijn verbroken. In de nota wordt de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging voorts verzocht om onmiddellijk alle activiteit op cultureel gebied, perszaken enrin de militaire sector te staken. mando tegenover de K.P.M.-direc- tie en de vakverenigingsleiders de wens geuit heeft, dat de situatie, die bestond vóór het optreden van de arbeiders, volledig hersteld zal woeden De rode stakingsvlag voor het K.P.M. 1 gebouw in Djakarta is thans neer- Aandrang op matiging Nederlandse consulaten zijn gevestigd in Bandoeng, Semarang en Soerabaja op Java, in Makassar op Celebes en in Pa- lembang en Medan op Sumatra. In de diplomatieke lijst worden drie ambtenaren genoemd als pers- en cul turele ambtenaren. Er is één marine attaché Hun namen zijn R. Pekelharing, J. E. Schaap, A. W. van Blommenstein en kapitein-luitenant ter zee J. L. Dencher. De consulaire afdeling van de Neder landse missie in Djakarta zal niet ge sloten worden. Gisteravond bereikten ons de vol gende berichten: Een woordvoerder van de Neder landse banken verklaarde, dat de banken niet door Indonesische ar beiders in beslag zijn genomen. De directies hebben pertinent gewei gerd op eisen daartoe in te gaan, zo ook die van enkele handelsfirma's. De Indonesische minister-president Djoeanda heeft zijn stem doen horen tegen handelingen, „welke inbreuk zouden kunnen maken op de vrijheid van mensen, hun veiligheid in ge vaar zouden kunnen brengen of schade zouden kumien veroorzaken aan hun eigendommen". Al dergelijke handelingen moeten in de strijd om de bevrijding van West-Irian ver meden worden, aldus de premier. Hij uitte de waarschuwing, dat drasti sche maatregelen" zullen worden ge nomen tegen overtredingen van deze voorschriften. De Minister van Voorlichting, Soe- dibjo heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Comité van actie voor de bevrijding van West-Irian verklaard, dat alle acties binnen het raam van deze bevrijdingscampagne moeten worden gericht tegen de Nederlandse regering en niet tegen Nederlandse onderdanen. De president-directeur van de K P M de heer J F. P. de Geus. die bespre- gehaald. Inplaats daarvan werd de rood-witte vlag van de Indonesische Republiek gehesen. De Indonesische P.T.T. heeft bericht, dat met ingang van heden de radio telefoondienst met Nederland her vat is. Prawiranegara waarschuwt In een toespraak voor een besloten vergadering van de nationale opbouw- conferentie in Djakarta, welke mede werd bijgewoond door president Soe- karno en oud-vice-president Hatta, heeft Sjafroeddin Prawiranegara, de gouverneur van de bank Indonesia betoogd „dat wij de laatste tijd bij de pogingen tot het terugkrijgen van West-Irian dingen hebben gedaan, die een flagrante schending van de bepalingen van onze grondwet zijn". Huiveringivekkende tonelenreddingswerk duurde tot diep in de nacht (Van onze Londense correspondent) De zware winterse mist, welke gisteren zijn wijde, grijze mantel op Engeland deponeerde, heeft gisternamiddag ten zuidoosten van Londen een spoorwegramp veroorzaakt, waarbij drie treinen waren betrokken en 61 passagiers om het leven kwamen. Volgens de laatste gegeven werden 114 personen zwaar gewond. Het aantal lichter gewonden is nog niet bekend. Op het kruispunt bij het stationnetje Nunhead reed een stoomtrein met be stemming Ramsgate in op een elektrische trein op weg naar de forensenplaats Hayes in Kent. De wagens schoven over elkaar en raakten de onderbouw van een spoorwegviaduct, dat ineenstortte. Het puin bedolf de laatste wagon van de stoomtrein. Een derde trein, op weg van Londen naar Dartford, ontspoorde boven op het viaduct. Het was een afgrijselijk toneel: uiteengeslagen, omvergeworpen en opeengestapelde rijtuigen, het gekerm der gewonden en de vieze, dikke mist, welke alles nog huiveringwekkender maakte. Treinen waren op liet spitsuur stampvol j Meer dan honderd brandweerlieden, tientallen dokters, verpleegsters en an- kingen voerde met het militaire I der personeel van de eerste hulpdien- commando van Djakarta. ver- sten. alsmede spoormannen moesten klaarde, dat het militaire com- Na audities in Amsterdam waar bij 70 meisjes van haar kunnen blijk gaven is dit de enig overge bleven Nederlandse kandidate voor de hoofdrol van de Amerikaanse film over Anne FrankHet is de 15-jarige Marianne Sarstaedt. die wij hier in gesprek zien met de heer Owen Mcleandirecteur van de Amerikaanse filmmaatschappij, wel ke de film gaat vervaardigen. onder de moeilijkste omstandigheden het reddingswerk verrichten, dat tot diep in de nacht duurde. Ettelijke per sonen waren bekneld. Het- bleek onmo gelijk hen te bevrijden. Het aantal slachtoffers is zo groot, omdat de trei nen op dit spitsuur stampvol waren met arbeiders, die naar huis gingen en huis vrouwen, die kerstinkopen hadden ge daan. De laatste keer, dat tijdens mist een spoorwegcatastrofe gebeurde, was in de winter van 1946, toen er bij East-Croy- don 23 reizigers omkwamen. De Britse spoorwegen hadden juist bekend ge maakt. dat in 1956 er in het geheel geen dodelijke ongelukken waren voorgeko men Overigens was de catastrofe van East- Croydon niet eens de ergste: bij een spoorwegramp van oktober 1952 bij Harrow. Noordwest-Londen, werden 112 personen gedood en raakten 349 perso nen gewond. Dit ongeluk geschiedde echter niet in de mist. Opvangruimte is voldoende (Van onze Haagse redactiei Van bevoegde zijde in Den Haag vernemen wij. dat het bestaande appa raat voor de repatriëring in staat zal zjjn om de Nederlanders, die uit In donesië zullen worden uitgewezen, op te vangen. De afdeling bijzondere maatschappelijke zorg van het mini sterie van Maatschappelijk Werk be schikt over voldoende opvangcentra en contact-pensions om de gerepatrieer- den voorlopig onder te brengen. De meeste werkloze Nederlanders in Indonesië zijn reeds onder de hoede gesteld van het ministerie van Maat schappelijk Werk. Het centrale bureau van het Ministerie in Indonesië is ge vestigd te Bandoeng en beschikt over rayonkantoren in Djakarta, Semarang "n Soerabaja. Van de 9000 Nederlan ders, die het eerst uit Indonesië zullen vertrekken, zijn er 6000, die door de Nederlandse regering reeds financieel gesteund worden De overige 3000 land genoten zjjn voor het merendeel ge pensioneerden. Als voorbeeld van schending van de grondwet noemde Prawiranegara het eigenmachtig overnemen van buiten landse bedrijven in Djakarta. „Nog erger is opgetreden in Soera baja. waar de plaatselijke Nederlandse gemeenschap een soort van concentra- tiekampbestaaa voert, en tien tabaks- schuren in brand zijn gestoken". Sjafroeddin zeide. dat de chaotische gevolgen van dit optreden reeds merk baar zijn: er was een „run" op de Nederlandse banken; er was een volko men chaos in de geldcirculatie; de im- en export werden stilgelegd. De prijzen van rijst vlogen omhoog (in Djakarta stegen de prijzen van rijst, dat het voornaamste voedingsbe standdeel van de Indonesische bevol king uitmaakt, in veertien dagen tijd tot 10 12 roepiah per kilogram. Sjafroeddin. die een vooraanstaande figuur is uit de Islamitische Ma-ioemi" deed aan het slot van zijn betoog een beroep op Soekarno en Hatta om hun invloed uit te oefenen, om de bevolking te overreden „naar de wet terug te keren". (Men zie ook elders). Ook vandaag geen poging Het lanceren van de eerste Amerikaanse proef-kunstmaan is uitgesteld. Giste ren zou de Vanguard-raket met het baby-maantje van 15 cm. doorsnee het heelal in worden geschoten, maar technische storingen verhinderden het vertrek op het vastgestelde tijdstip. Later stak een zeer harde wind op, die het lanceren onmo gelijk maakte. Toen de weersomstandigheden beter werden was het personeel, dat aan de voorbereidingen meewerkte en voor een deel meer dan een etmaal achtereen in touw was geweest, te vermoeid om de moeilijke operatie van het lanceren met voldoende rust en zekerheid te kunnen uitvoeren. Besloten is, dat ook vandaag geen poging tot lanceren zal worden gedaan. Inmiddels heeft een wetenschappelijke commentator van Radio Moskou ver klaard, dat de raket die de eerste spoetnik in haar baan bracht zjjn omwentelin gen om de aarde heeft beëindigd. Hij verklaarde geen bijzonderheden over het einde van deze kunstsatelliet te kunnen geven alvorens alle beschikbare gegevens waren bestudeerd. Verband roken-longkanker Ter inleiding van een programma, ge wijd aan het probleem van de kanker, zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. morgenavond om vijf minuten voor half tien voor de radiozender Hilversum II een kort woord spreken over het ver band tussen roken en longkanker. Advertentie Woensdag VAN 12 TOT 1 UUR (Stempel 4) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. Leiden Noordwijk Katwijk - Rijnsburg H-bommen voor de Britse luchtmacht Amerika hield publikatie van Engels succes tegen De bombardeinentsgroep van de Britse luchtmacht wordt uitgerust met water stofbommen, zo heeft de Britse onder minister van Luchtvaart, Charles Orr Ewing, gisteren in het Lagerhuis ont huld in antwoord op een vraag van socialistische zijde. De bommen zijn van megaton-kracht (een miljoen ton T.N.T., een ontplofbare stof). Het Britse gezagsorgaan voor atoom energie heeft gisteren geen officieel commentaar willen geven op het be richt in de „Manchester Guardian" dat het jongste Britse succes op het ge bied van het kernonderzoek als gevolg van Amerikaanse protesten in de doof pot is gestopt. Bij dit onderzoek zouden om. temperaturen van bijna vijf mil joen graden Celsius zijn bereikt. De vertegenwoordigers van de V.S. in de gemengd Brits-Amerikaanse com missie, die over de vrijgeving van de resultaten op het gebied van het kern onderzoek moet beslissen, zouden er in geslaagd zijn de publikatie van boven genoemd succes tegen te houden, aldus de „Manchester Guardian". Het Russische tijdschrift voor de vloot schrijft, dat geleideprojectielen met atoomlading met één slag niet al leen een enkel vliegtuig, maar een ge hele formatie kunnen vernietigen, on verschillig op welke hoogte. Met het intercontinentale ballistische projectiel kan men doelen overal op aarde treffen. De duikboten kunnen onder en boven water raketten lanceren met een reik wijdte van meer dan 1200 km Het bom barderen van een uitgestrekt gebied zal worden verricht met intercontinentale gevleugelde projectielen of robot-vlieg tuigen met een actieradius tot 8.000 km., aldus het tijdschrift. Von Brentano in de Engelse hoofdstad De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, arriveerde gisteren voor een officieel bezoek van twee dagen in de Engelse hoofdstad. Fr zou gesproken worden over de komende NAVO-topconferentie in Parjjs, het voorgestelde Europese vrijhandelsgebied (waarvan Engeland een grote voorstan der is), de huidige impasse in de tussen Oost en West gevoerde ontwapenings besprekingen en de vooruitzichten voor een Duitse hereniging. Ook zal de Britse cis aan de orde komen, dat West-Duits- land het volgend jaar vjjftig miljoen pond sterling ongeveer 530 miljoen gulden zal bijdragen aan de kosten der legering van Britse troepen in West- Duitsland. De sterkte dezer troepen is thans 63.000 man, welk aantal Gront- Brittannië tot 50000 verminderen wil. Blijkbaar heeft Engeland niet veel hoop, dat de Duitsers bereid zijn deze finan ciële bijdrage te leveren en daarom heeft het dit onderwerp dinsdag jl. ter sprake gebracht in de permanente raden van de NAVO en van de Westeuropese Unie. De enorme som van het handha ven der Britse strijdkrachten in West- Duitsland wordt een te zware last voor Londen. Vandaar het verzoek de finan ciële basis te herzien. Het huidige b\j- drage-jaar loopt in maart a-s". af. De Westduitse minister van Defensie, Franz Strauss, heeft gisteravond in een gesprek voor de Italiaanse telvisie (hfj vertoeft op het ogenblik in Rome) ver klaard, dat zjjn land voorstander is van samenvoeging van alle NAVO-lucht- machten. West-Duitsland zal dit op de komende NAVO-topconferentie beplei ten. Hij voegde hieraan toe. dat West- Duitsland ook de vervoers- en bevoor radingsstelsels der NAVO-leden ver enigd zou willen zien. Spaanse herovering van zuiden van Ifni Madrid wil gebied niet aan opstandelingen afstaan Spaanse strijdkrachten hebhen het hele zuidelijke gedeelte van Ifni her overd en elf guerrillastrijders gedood, aldus het Spaanse ministerie van het leper He» Marokkaanse blad „Al 41am" weet echter te melden, dat het onoffi ciële Marokkaanse bevrijdingsleger circa 18 km. diep in Ifni is doorgedron gen na een gevecht van drie uur met Spaanse strijdkrachten. Kroonprins Moulay Hassan, die na mens zijn in Amerika verblijf houden de vader koning Mohammed optreedt, wacht nog steeds op een antwoord van Franco op zijn verzoek de moeilijkhe den op te lossen door Ifni aan Marokko af te staan. In Madrid is men van mening, dat Ifni. hoewel het slechts geringe com merciële en strategische betekenis heeft, uit prestige-overwegingen niet aan guerillastrijders kan worden over gedragen. Spanje zou Ifni echter wel aan Ma rokko kunnen afstaan, zo meent men In Madrid. Het heeft reeds aangeboden de kwestie voor het internationale Ge rechtshof in D' Haag te brengen. Waarnemers in Madrid zijn de op vatting toegedaan dat men met de aanval op Ifni het volgende beoogt: Het ondermijnen van het gezag van Koning Mohammed; de aanval werd ondernomen toen Koning Mohammed niet meer in Marokko was; Een einde te maken aan de vriend schap tussen Spanje en Marokko; Ifni bij verrassing eroveren en het succes van de aanval toeschrijven aan leden van plaatselijke stammen. Deze waarnemers menen aanwijzingen te hebben, dat een gedeelte van de na tionalistische Marokkaanse strijdkrach ten samenwerkt met het internationale communisme.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1