♦incipieel goede maatregel werd ondeskundig, onvoorbereid en dus gevaarlijk uitgevoerd Gezond verstand als loods aan kant gezet verwarring rijdt mee als gevaarlijke lifter iitomobilisten tonen ondanks dies verheugende discipline Tweede Kamer is ongerust over liet tekort aan leraren jaargang Woensdag 4 december 1957 Derde blad no. 29308 Conclusie na maand maximum snelheid: (Van een onzer redacteuren) in principe goede maatregel, maar op on- Dlpen, ondeskundige en onvoorbereide wijze oerd waardoor naast ontegenzeglijke voor voor de verkeersveiligheid nieuwe gevaren ntstaan en vaak overbodige overlast voor motoriseerde verkeer wordt geschapen. Zie- !n enkele woorden samengevat het oordeel le maximum snelheid in de bebouwde kom- welke op 1 november j.l. is ingevoerd, valt te verwachten dat mettertijd leemten maatregelen zullen worden aangevuld, dat dhaving daarvan vergt verbeteringen 5 nu een maand geleden, dat de m snelheid in de bebouwde kom- rd ingevoerd. nog te vroeg om een betrouw- )ld te krijgen van de zo gehoopte i voor de verkeersveiligheid op Die is niet alléén afhankelijk lheid en er speelt een grote dosis nee in het tot stand komen van ische statistiek van dood en ver- op de weg. imln zijn er aanwijzingen, dat antal ongevallen sinds 1 novem- tnzienlijk is gedaald, s verheugend, en het toont de eid van de maatregel aan. >ont nog iets anders aan, name- lt de automobilist over het alge- gedisciplineerd optreedt. Want grote onvolmaaktheid in de uit- ig van de maatregel vergt het rat zelfdiscipline aan de naleving te werken. Het is de vraag, of discipline ook in de toekomst racht zal worden als niet spoe- irbetering in de praktische uit- g van de wettelijke maatregelen gebracht. is voorgeschreven, dat in de le kommen niet harder mag gereden dan 50 km per uur en (hts daar waar speciale borden ngeven in de bebouwde kommen m per uur mag worden gereden. Wonderlijke vorm leeft de wonderlijke vorm geko- plaatsnaambord te laten aan- •p zichzelf is dat al onlogisch en r gevaarlijk. Men pleegt niet een 'erbod aan te geven met een ambord, of een verbod om links lan door een wegwijzer naar de i gemeente of iets dergelijks, lergelijke voorschriften zijn bor- ie daar blijk van geven en niet ts anders dat dan als voorschrift worden geïnterpreteerd. Begint een maximum snelheid, dan lat volgens het gezond verstand l zodanig aangegeven te worden, iond verstand is op de weg een loods dan welk wettelijk voor- ook. deern voor buitenlanders wijze van aanduiding schept .eer het probleem, hoe de bui- rs zich ooit aan de hier gelden- chriften zullen kunnen houden, a moeilijk van ze verwachten, .e op deze aanduiding gegronde iften zullen naleven. Van iedere ider wordt verwacht, dat hij de t. Op zichzelf is dat een nood- kwaad, waar in de praktijk al ag van terecht komt. Wettelijk t ook van de buitenlander ver orden, doch dat is slechts een -technische stelling, niet een i beginsel waarop men prakti- itregelen mag baseren, lurt nog maar enkele maanden tomen, in de bollentyd, de stro- '/enlanders weer dwars door ons r het westen. Voor die tijd moet in worden gedaan om hun pro- Dp te lossen. Wettelijk zijn net „max 50 km" niet voorge- maar deze toevoeging aan het imbord, dat een bebouwde kom is wel toegestaan. En het is juiste aanduiding. Sommige in zyn reeds tot het aanbrengen bordjes overgegaan, ijkt aanbevelenswaardig deze alsnog wettelijk voor te schrjj- vóór het toeristenseizoen over- te brengen. Óf men zou bin- t tot de noodmaatregel moeten in, aan de grenzen aan binnen- le automobilisten pamfletten Zo wordt het op vele grote wegen, waar nu nog de auto's met een slak ke gang van 50 km per uur voorbij schuiven. Op de Rijksstraatweg door Wassenaar wordt 70 km per uur toegestaan en dat is ook al heel spoedig na het inwerking treden van de nieuwe voorschriften duide lijk aangegeven' uit te reiken waarin op de geldende voorschriften omtrent de maximum snelheid wordt gewezen. Want het gaat niet om een enkele buitenlander. Het gaat, tijdens het toeristische hoogseizoen vooral in het voorjaar b.v. op zondagen in het wes ten van het land om het merendeel van de auto's die zich op de weg be vinden!. Absurd en gevaarlijk Zeer vreemd doet het in de wettelijke voorschriften van thans aan. dat het einde van een maximum snelheid, het einde dus van de bebouwde kom, niet behoeft te worden aangegeven. De auto mobilist móet maar ontdekken, dat hij de bebouwde kom verlaat en dus sneller dan 50 km per uur mag rijden door het bord te zien, dat het verkeer in tegen overgestelde richting in kennis stelt van het binnenrijden van een bebouwde kom. De automobilist moet dus in strijd met de gewoonte naar borden links van de rijweg zoeken en dan bovendien na het passeren van zo'n bord nog omkijken om te zien of het inderdaad een bord met i een plaatsnaam is. Dat is absurd. Het is bovendien ge vaarlijk. De wet dwingt door deze dwaze maatregel de automobilist, de aandacht van de rijweg af te wenden. De wet dwingt de automobilist tot iets wat de verkeersveiligheid in hoge mate schaadt. Waarbij bovendien nog komt, dat het vaak ondoenlijk is om een bord aan de overzijde van b.v. een grote verkeersweg met door groenstro ken gescheiden rijbanen te ontdekken. de uitvoering van de principieel juiste maatregel aanzienlijk zal worden verbeterd, en dat de kin derziekten zullen worden overwonnen. Maar de situatie van thans doet de vraag rijzen of men na het besluit tot herinvoering van de maximum snelheid niet wat hard van stapel is ge lopen bij het van kracht worden van deze maat regel en of de technische en verkeerstechnische uitvoering niet door ondeskundigen is verzorgd. Dit zijn rhetorische vragen. Het bevestigend antwoord is niet aan enige twijfel onderhevig. Kan het onverantwoordelijker Des avonds is deze wijze van aandui ding, dat de maximum snelheid is op geheven volslagen onvoldoende. De plaatsnaamborden zijn niet verlicht, en men moet dus, omziende naar de over kant van de weg, het toeval treffen, dat het bord door de lichten van een tegen ligger wordt beschenen om te weten te kómen, dat men harder dan 50 km per uur mag rijden. Omkijken, de aandacht niet meer op de weg hebben, als een tegenligger nadert! En een tegenligger, die nog niet aan een maximum snelheid ge bonden is op dat moment. Kan het onverantwoordelijker? Gezien dit probleem is ook lichtgeven de verf voor de plaatsaanduiding geen uitkomst. Trouwens, dit zou ook in ander opzicht reeds onvoldoende zijn. Op vele i wegen geldt, dat met stadslichten moet worden gereden, die onvoldoende licht uitstralen om de borden te belichten. Dit is weliswaar slechts het geval bij goed verlichte wegen, maar dat betekent nog niet. dat de plaatsnaamborden dan ook steeds goed te onderkennen zijn. Onvoorbereid Bij dat alles komt nog, dat de maat regel vrijwel direct nadat er toe besloten was ook van kracht is geworden. Als gevolg daarvan waren de borden nog lang niet alle voorhanden, en zelfs nu, ruim een maand na het ingaan van de maatregel, ontbreken rond vele bebouw de kommen nog de voorgeschreven aan duidingen. Op zichzelf is dat uiteraard niet een ramp, want dan geldt er in zo'n plaats géén maximum snelheid, voorlopig al thans. maximum snelheid gebonden is ge weest! Dit toont aan, dat men zonder naden ken maar klakkeloos tot invoering van de maximum snelheid is overgegaan zonder voldoende te zijn voorbereid. Dit wil geenszins zeggen, dat het over al zo is. Leiden b.v. heeft van meet af aan alle toegangswegen tot de bebouwde kom uitstekend „afgeschermd" met plaatsnaamborden, en vele gemeenten in de Rijnstreek, bollenstreek en andere omgeving van de Sleutelstad zijn even voortvarend geweest. Maar dat geldt niet voor alle gemeenten in het ver- keers-onveilige westen. Geïrriteerd achter het stuur Voorts heeft men niet voldoende tijd gekregen om de borden die een maxi mum snelheid van 70 km toestaan te plaatsen. Daardoor wordt men op wegen, waarop zonder bezwaar 70 km kan wor den gereden nodeloos tot beneden de 50 afgeremd, telkens weer indien men een dorpje doorkomt. Mettertijd wordt dat wel beter, wanneer die borden met 70 km geplaatst zijn, maar nu is de situatie b.v. op de routes Leiden-Bodegraven, Utrecht-Arnhem via Doorn-Rhenen- Renkum, of Nijmegen-Maastricht, of de „IJsselmeerstraatweg" tussen Amersfoort en Zwolle, of de route door de bollen streek tussen Leiden en Haarlem een beproeving voor de automobilist. Waar- lijk niet alleen voor de wilde rijder, maar ook voor de bedachtzame, de goedwillende. De huidige situatie op dergelijke wegen brengt de automobilist in ver warring, zij irriteert, en dat is een gemoedstoestand die men op de weg voor alles moet vermijden. Men be reikt daarmee het tegengestelde van wat men trachtte te bereiken. Daling in ontstellende getallen Uitstekend is de aanduiding in dit op zicht geregeld in Wassenaar op de Rijksstraatweg. Deze „dodenweg" tof „Euro-sloperij" in het toeristenseizoen) met over de 50 zijwegen tussen de Deyl en het viaduct bij Den Haag (waarvan vele nauwelijks als zijweg kunnen wor den onderkend door het snelverkeer) is overal waar nodig voorzien van de 70- km-borden. Het zou ook ondoenlijk zijn, hier een maximum snelheid van 50 km per uur op te leggen. Opmerkelijk is, dat in Wassenaar sinds de invoering van de maximum snelheid het aantal ongevallen zeer sterk is gedaald. Dat mocht ook wel! Tot en met oktober waren er dit jaar in Wassenaar (grotendeels op de Rijksweg) 756 auto's, 168 bromfietsen, 106 wielrij ders en 21 voetgangers bij ongelukken betrokken, waarbij 11 doden vielen en 217 gewonden waren te betreuren. Het ziet er naar uit, dat dit bij naleving van Nieuwe bezoldiging rechterlijke ambtenaren (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp aangenomen met de nieuwe regeling van de samenstelling der burgerlijke gerechten, overeenkom stig de groei der bevolking, en van de bezoldiging der rechterlijke ambtena ren. De salarissen worden niet alleen verbeterd met de verhoging voor hogere ambtenaren, maar voor onderscheidene functionarissen worden zij met een ver schillend percentage nog iets meer ver hoogd. De maximale bezetting van de gereohtishoven te Amsterdam. Arnhem en Den Haag, van de arrondissements rechtbanken en van een aantal kanton gerechten, wordt uitgebreid. Het aantal vice-presidenten van hoven en recht banken wordt verhoogd. De kantonge rechten te Venlo en Schiedam worden van de tweede naar de eerste klasse overgebracht en die van Zevenbergen, Harderwijk, Den Helder en Meppel van de derde naar de tweede klasse. Zaterdag 14 december viering Koninkrijksdag De Koninklijke vereniging „Oost en West" afdeling 's-Gravenhage. zal op zaterdag 14 december as. in samen werking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen, de Stichting voor Cul turele Samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen de Ko ninkrijksdag vieren in de Dierentuin te 's-Gravenhage. 's Morgens zal er een bioscoopvoor stelling worden gegeven voor leerlingen van de laagste klassen der ULO, MULO, Nijverheid, Ambacht en daarmee gelijk gestelde scholen, 's middags zal men een revue geven van klederdrachten uit Nederland Suriname en de Ned. Antil len. en een tentoonstelling van huis vlijt en sierkunst van deze landen. 's Avonds zal in de grote zaal van de Dierentuin een Surinaams-Nederlands- Antilliaans programma worden gegeven, dat zal worden geopend door de minister van Zaken Overzee, mr, G. Ph. Helders. Bijna hopeloze situatie Trage vernieuwing van het onderwijs (Van onze parlementaire redacteur) Algemeen is gisteren in de Tweede Kamer bU de behandeling van de begroting van onderwijs de ernstige ongerustheid tot uiting gebracht over het tekort aan leraren. Het is een bijna hopeloze situatie, verzuchtte de heer Albering (KVP). „Het tekort aan bevoegde leraren Is benauwend", betoogde mevr. Fortanier-De Wit (VVD), omdat uit het middelbaar en voorbereidend onderwijs onze studenten voortkomen. Hier is ons wetenschappelijk peil in het geding. Dit maakt de toe komst van ons volk uit. Jaren eerder hadden er maatregelen genomen moeten en kunnen worden. „Op straffe van ondergang", onderstreepte de heer Kleijwegt (P. v. d. A.), hebben wij te zorgen voor goed onderwijs. Er dreigt een catastrofe, waarschuwde de heer Roosjes (AR) en de heer Tans (P. v. d. A.) gooide er nog een schepje bovenop. Het was gisteren geen prettige dag voor minister Cals. Klachten over achterstand Algemeen werd eveneens geklaagd over de traagheid van de minister met de vernieuwing van het onderwijs. Defi nitieve voorstellen blijven uit. De minis ter is alweer achter op zijn schema, merkte de heer Stokman (KVP» op en die achterstand haalt hij niet meer in. Er wordt misschien wel hard gewerkt op het departement, zei de heer Kleij wegt, maar toch hapert er iets aan de machine. En mevrouw Fortanier-De Wit was er wel van overtuigd, dat de minis ter zich bekwaam en met hart en ziel aan zijn taak wijdt, maar er wordt op het departement zoveel gestudeerd, dat men niet tot daden komt. „Stel naast het peinzen een daad", riep prof. Schol ten (AR», in navolging van Thorbecke. De oorzaak van alle traagheid zocht de heer Tilanus (CHU) in het hardnek kige streven van minister Cals het ge- Moeilijker wordt het, wanneer de plaatsnaamborden rond een bebouwde kom slechts gedeeltelijk zijn aange bracht, zoals men dat nog herhaalde lijk kan zien. Men wordt gewaarschuwd dat men een bebouwde kom in rijdt dus dat men maximaal 50 km per uur mag rijden, maar aan de andere zijde ontbreekt het bord voor de tegenlig gers. zodat die maximum snelheid blijft gelden tot men.het bord van een volgende bebouwde kom ziet en dan tot de conclusie komt, dat men blijkbaar al een hele tijd niet aan een de snelheidsvoorsohriften tot de helft kan worden teruggebracht. Hetgeen zonder verdere voorbeelden al een vol doende rechtvaardiging van de maximum snelheid op ziohzelf is. Maar dan moet de uitvoering overal goed zijn verzorgd en dan moeten controle en sancties voldoende kunnen zijn voor handhaving van de zelf discipline, die thans over het algemeen door de automobilist wordt getoond. En over die controle is nog wel iets te zeggen, dat tot nadenken stemt. Daar over meer in een volgend artikel. Deze manoeuvre is een wettelijk afgedwongen stommiteit. Toch is het nodig, wil men bij avond zien of men harder mag gaan rijden dan 50 km per uur. Dat kan men alleen zien dank zij het licht van een niet aan maximum snelheid dus mis schien wel 90 km per uur of zoiets lijdende tegenligger, waar de auto- mibilist die hier staat afgebeeld dan niet op kan letten. Kan het gekker? Dit akelig kleine bordje aan de overzijde van de dubbele gescheiden rijbanen, waar we een dikke zwar te cirkel omheen hebben gezet om dat U het waarschijnlijk anders op de foto niet had kunnen ontdekken. KON wel eens een bordje zijn met een plaatsnaam waaruit men zou kunnen concluderen, dat het traject met de maximumsnelheid voorbij is. Dit IS inderdaad zo n bordje, maar de automobilist ziet het pas als hij op deze zeer drukke verkeersweg (tussen de Deyl en Haagse Schouw) OMKIJKT na het bord te zijn gepasseerd. Niet zo maar eens omkijken als hij er een ogenblikje voor heeft, maar METEEN na het passeren, anders is het veel te ver naar achteren verdwenen om het nog duidelijk te kunnen waarnemen. Meteen, dat wil zeggen onafhan kelijk van de vraag of het verkeer op dat moment die afleiding van de aandacht wel verdraagt! Nederlandse klokken naar Brazilië, Cuba, Nicaragua Canada en Brussel De Nederlandse klokkengieterij Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel heeft thans vier opdrachten in uitvoering voor levering van Carillons aan steden in Amerika. Naar Sao Paolo in Brazilië gaat een carillon van 59 klokken, in totaal 50 ton wegende, bestemd voor de moederkerk van Brazilië de kathedraal van Sao Paolo. De tweede order is, een klokkenspel van 49 klokken, tot een totaal gewicht van 20 ton voor een nieuwe kerk. de kerk van OX. Vrouw van Lourdes in El Fontaner te Havanna. Voorts gaat een zwaar chime van 12 klokken naar de kathedraal van London, Ontario. Canada. Hief worden eerst nu, nadat de kathedraal reeds meer dan 50 jaren geleden gebouwd werd, de torens opgebouwd en van klokken voorzien. Tenslotte is voor de stad Leon in Nicaragua, Centraal Amerika, een spel van 25 klokken besteld. Dit is een gift van de president van Nicaragua aan zijn geboortestad Leon. Tenslotte komt over enige weken het carillon van 49 klokken met stalen 'oren van 32 meter voor het Nederlandse paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel gereed. hele voortgezet onderwijs samen te vat ten in een enkele wet, de zgn. mam moetwet. „Ik geloof nog eer in het be staan van Sinterklaas", aldus de heer Tilanus, dan in de totstandkoming van die mammoetwet. Maar de arbeid aan die wet vertraagt alle andere wetgeving. Terwijl het nodig was geweest, zei me vrouw Fortanier-De Wit, in de eerste plaats het MO- en het VHMO een nieuwe wettelijke status te geven. Dat is het meest dringend nodig. Dat is de kern van de onderwijsvernieuwing. In hef slop. Bovendien had de heer Stokman het bezwaar tegen de mammoetwet, dat daarin (bulten het parlement om) veel te veel bevoegdheden zouden moe ten worden gegeven aan de regering, waarmede gevaar dreigt voor het bij zonder onderwijs. Dit gevaar zag ook de heer Tilanus en de heer Roosjes noemde de nagestreefde Mammoetwet, mede met het oog op de naam, een voorhistorisch verschijnsel. „We zitten met ons onderwijs in het slop", zei hij, „want er is niet alleen een tekort aan leraren, maar ook nog altijd aan on derwijzers, waardoor advertenties moe ten worden geplaatst in deze trant: „Gevraagd: onderwijzer. Aangeboden: gemakkelijke leerlingen" en „onze juf gaat trouwen - wie wil haar plaats Innemen?" „Er moet bovendien geld komen voor scholenbouw", betoogde de heer Toxo- peus (WD». „Vooral voor nijverheids scholen", vulde de heer Engelbertink (KVP» aan. „Men weet niet meer", al dus de heer Tans (P. v. d. A.), „waar men de leerlingen moet laten". De heer Van Dijk (VVD) pleitte voor het universitair onderwijs als een zaak van het hoogste belang. Investeringen daarin brengen hun rente op. Wacht nu niet. vermaande de heer Stokman de minister, met een betere subsidierege ling voor de bijzondere universiteiten totdat de nieuwe wet op het hoger on derwijs wordt ingediend, want die wet komt natuurlijk ook te laat. Tref tus sentijds een financiële regeling. Ook de heer Tilanus zag voorlopig niets komen van de nieuwe wet op het hoger onder wijs. De minister belooft wel, maar daden blijven uit. Salaris leraren Wederom kwam mevrouw Fortanier- De Wit er tegen op, dat de leraren zijn uitgesloten van de extra verhoging voor hogere ambtenaren. Indien de minister niet met een duidelijke verklaring komt, zal zij een motie indienen om een uit spraak van de Kamer te verkrijgen. Vandaag voert minister Cals zijn ver dediging. Ontslagen bij Brabantse industrieën Bij Beckers' Haardenfabriek te Ber gen op Zoom zijn thans in totaal 60 per soneelsleden ontslagen. In deze fabriek werken in totaal 550 personen die, voor wat de rest betreft, zullen werken ineen verkorte werkweek, tot 24 uur. Men wil deze verkorte werkweek toepassen tot 21 december. Ongeveer 100 arbeiders vallen niet onder deze regeling. Bij de Hudson Sigarenfabrieken te Roosendaal is per 1 januari ontslag aan gezegd aan 50 sigarenmakers. Ook onder de z.g. pendelaars zijn thans de eerste slachtoffers gevallen. 27 personen uit Breda en omgeving, werkzaam bij een fabriek te Dordrecht, die zich bezig houdt met het creosoteren vanspoorbielzen, is ontsiag aangezegd. Bij de N.V. Bierbrouwerij ..De drie Hoefijzers" te Breda zijn 12 Belgische arbeiders on4r>lagen. De N.V. IJzer- en Kopergieterij v.h. Gebr Touw te Breda heeft enige tijd geleden aan 9 arbeiders ontslag aange zegd. Overeenstemming over herstelbetalingen De Indonesische vice-premier, tevens minister van Buitenlandse Zaken ad in terim Hardi, heeft verklaard, dat met Japan overeenstemming is bereikt over het bedrag der Japanse herstelbetalin gen aan Indonesië. Japan zal 230 mil joen dollar in zuivere herstelbetalingen vergoeden, door de Indonesische han delsschuld aan Japan ten bedrage van 177 miljoen dollar een streep halen, en 400 miljoen dollar vergoeden in de vorm van economische samenwerking.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7