Woningbouwver. „De Eendracht" bestaat vijf-en-veertig jaar Monument aangeboden Vereniging heeft in Leiden ruim 1000 woningen in exploitatie DIER-AGENT OF DIRIGENT Onze advertentie-knipselprijsvraag 96ste jaargang Voensdag 4 december 1957 Tweede blad no. 22."v6 Leden van de Woningbouwvereniging „De Eendracht" hebben de viering van het 45-jarig bestaan van deze woningbouwvereniging aangegrepen om het bestuur wjj schreven daar gisteren reeds over een aan het Charlotte de Bourbonhof geplaatst monument aan te bieden, dat de woningbouw symboliseert. Zij hebben daarmede deze wijk tevens met een prachtig stuk beeldhouwwerk verrijkt. De aanbieding van dit monument werd gevolgd door een in Den Burcht gehouden en druk bezochte receptie waar zeer velen het bestuur van de jubilerende ver eniging, welke thans ruim 1000 woningen in exploitatie heeft, gelukwensen heb ben aangeboden. Vermist jongetje is verdronken Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft de politie uit het water van de Rijn tegenover de Oosterstraat het leven loze lichaampje opgehaald van de 3- jarige Johan Christiaan van der Nat, die sedert eergisterochtend halftwaalf werd vermist. Waarschijnlijk is het jongetje, dat het laatst voor de ouder lijke woning (Oosterstraat 2d) werd gesignaleerd, bij het spelen in het water gevallen. BIJTEND GAS DOOR BRANDWEER ONSCHADELIJK GEMAAKT. In een opslagplaats van oude metalen in de omgeving van de Caeciliastraat was men gistermiddag omstreeks één uur oude vaten aan het stukbranden. toen Uit een der vaten een vloeistof ontsnapte die een bijtende gaslucht verspreidde, die ook voor de omgeving zeer onaangenaam was- De brandweer werd er bij geroepen om met de nevelspuit en door het stor ten van zand de vloeistof, waarvan de aard nog niet is vastgesteld, onschade lijk te maken. Ds. C- MOLENAAR STAAT OP TWEETAL. Ds. C. Molenaar, predikant bij de Geref. Gemeente alhier, staat met ds P. v .d. Bijl te Rhenen. op een tweetal van de Geref. Gemeente te Bameveld. SINT-NICOLAASFEEST OUDEN VAN DAGEN- Gisteravond heeft de Buurtvereniging „Haagwegkwartier" met de ouden van dagen die geregeld aan de autotoch ten ouden van dagen deelnemen in het clubhuis van de Speeltuinvereniging „Westerkwartier" een Sint-Nicolaasfeest gehouden. Even 8 uur heette de voor zitter, de heer Schröder. de dames en heren hartelijk welkom. Nadat het ge zelschap Heijnen—Bavelaar de aanwe zigen aangenaam had beziggehouden, kwam om 9 uur Sint-Nicolaas met Zwarte Piet op bezoek. Voor ieder had Sint-Nicolaas een mooi cadeau. Zeer voldaan keerden de ouden van dagen om elf uur weer huiswaarts. Tijdens'het St.-Nicolaasfeest voor de kinderen van de Nutskleuter- school te Alphen, dat gisteren werd gehouden, zorgde een orkestje voor de begeleiding van de Sinterklaas versjes. De kinderen bespeelden zelf vervaardigde trommels, trian gels. bellen en andere ..muziekin strumenten De voorbereidingen voor dit or kest. werden natuurlijk reeds ge ruime tijd terug begonnen. Het hoofd van de school, mevrouw Van der Kolkvan Male. stelde toen ook voor een dirigent te benoemen, waarmee alle kinderen het direct eens waren. Op de vraag van mevrouw Van der Kolk wie wist wat een dirigent is. bleven de kinderen het antwoord echter schuldig. Tot een meisje, na lange aarzelinghet antwoord ge- j ronden meende te hebben„Dat is j een dier-agent voor de dieren". Gisteren trad het ..dier-agentje" I op. het was de 4-jarige Jopie van I Houten, die met veel vrijmoedigheid de dirigeerstok zwaaide. Zij ont l ing voor haar optreden een extra j geschenkje van St. Nicolaas en van de talrijke ouders een hartelijk ap- I plaus! De jongste opgravingen in Heerlen Dr. J. E. Bogaers sprak in Museum van Oudheden Over „de resultaten der jongste op gravingen in Heerlen" sprak gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden dr. J E. Bogaers, conservator bij de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek te Amersfoort. Het hoofdthema werd gevormd door een bespreking van enige resultaten der jongste opgravingen in Romeins Heerlen, Coriovalium. De nederzetting (vicus) Heerlen is gegroeid aan het kruispunt van twee belangrijke wegen (Boulogne—Keulen en Trier—Xanten). Advertentie F. Klouwen de Vries. Adriana Maria Eli sabeth. dr van C. Pool en G. Zwaan. Pe trus Jacobus, zn van W. J. l'Amle en C. J. H Konings. Caroline Elisabeth Maria, dr van J. C. N. Jansen en J. B. Schoon. An- t.honle Christiaan, zn van A. C. Bonemeljer en T Flobbe, Tuon Louise Nlcoline. dr v. T. J. Chang en J. C. Krom. Eduard Mar- tlnes, zn van M. C. de Vogel en J. E. La- dan. OVERLEDEN' W. Ligtenberg. 46 Jaar. man. J. Köhler, 11 maanden, zoon. A. Mulder. 79 Jaar, m. De bewoning ter plaatse is blijkens de overvloedige vondsten aangevangen in het begin van onze jaartelling, tijdens de regering van keizer Augustus, en is geëindigd in het begin van de vijfde eeuw. Bij de opgravingen zijn, behalve de resten van diverse wegen, rijkelijk sporen van bewoning gevonden uit min stens vier perioden; tijdens de twee eerste bouwde men voornamelijk in hout, na 100 werdv ooral de z.f. Kun- rader-steen als bouwmateriaal gebruikt. Het belangrijkste bouwwerk is het 50 bij 40 m grote badgebouw (thermen), dat reeds in 1940 en 1941 is opgegraven: de enige openbare thermen, die uit Ro meins Nederland bekend zijn. Het ligt in de bedoeling deze t.z.t. te overbouwen en weer toegankelijk te maken. De jongste opgravingen hebben het ver moeden versterkt dat dit gebouw reeds in het midden van de eerste eeuw na Chr. is opgetrokken, tijdens de regering van keizer Claudius. In later tijd, waarschijnlijk tegen het einde van de derde eeuw. is ten Zuiden van de thermen een militaire, verster king (castellum?) aangelegd. Dit heeft tot gevolg gehad dat een deel van de vicus met badgebouw bij het militaire terrein is ingelijfd en met een gracht is omgeven. In de laat-Romeinse periode is de burgerlijke nederzetting zeer sterk in betekenis achteruitgegaan en geheel overheerst door de militaire vestiging. In zijn voordracht behandelde spreker nog een tweede, meer op westelijk Ne derland betrekking hebbend thema naar aanleiding van een in 1954 te Kapel- Avezaath in de Neder-Betuwe gevonden altaarsteen en van de reeds 1500 bij Monster of Naaldwijk ontdekte mijlpaal die zich thans in het Rijksmuseum van Oudheden bevindt. O.a. op grond van de I daarop voorkomende inscripties verde- i dige dr. Bogaers de volgende stollingen: Romeins Nederland heeft twee echter I steden (municipia) gehad, nl. Arents- i burg bij Voorburg Forum Hadriani I op de Tabula Peutingeriana Munici- pium Aelium Caninefatium op de mijl paal van Monster/Naoldwijk) en Nijme gen Ulpia Noviomagus Munici- pium Batavorum op de altaarsteen van Kapel Avezaath). Sinterklaas riep kinderen in HAalanLnTarno Kil Tirti Binnenkort komen er nog 100 woningen bij Alvorens de onthulling van het monu ment plaats vond kwamen de genodig den in Den Burcht bijeen. Onder hen bevonden zich ir. J. Halm, hoofdinge nieur directeur van het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, J. Kieft 45 jaar in het Leidse station werkzaam ONTVING KON. ONDERSCHEIDING. Bijzonder hartelijk was de belangstel ling, welke er gistermiddag bestond voor de huldiging van de heer J. Kieft- Deze immers is reeds 45 jaar in het Leidse Station werkzaam. Op 12-jarige leeftijd als chocolade-jongen begonnen, klom hij in de loop der jaren op tot eerste kelner, welke dienende taak hij thans in de stationrestauratie met veel ijver ver vult. Onder de velen, die de jubilaris in het Stationsgebouw kwamen feliciteren bevond zich ook de burgemeseter. jhr. mr. F- H. van Kinschot. Na in het kort de goede eigenschappen van de heer Kieft gememoreerd te hebben, deelde de burgemeester mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd aan de jubi laris toe te kennen de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het ere-metaal werd de heer Kieft daarna op de borst gespeld. Na mens de Horecaf bood de heer C. Bou- man de gouden medaille voor 45-jarige trouwe dienst met bijbehorende oor konde aan. De heer J. H- van Arkel feliciteerde namens de service-bedrijven van de Ned. Spoorwegen, terwijl ook de hoofdstationschef, de heer A. W. Swier, vriendelijke woorden van dank en waar dering sprak. De stationsrestaurateur, W. Rubens en de magazijnmeester W. H. Vinkestijn boden op de receptie even eens hun gelukwensen aan. Aan bloe men en geschenken heeft het de jubi laris en diens echtgenote niet ontbro ken LEIDSCHE SPAARBANK. In de maand november werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 170.675.10 en terugbetaald f 1.521 838.03. Het" aantal nieuwe boekjes bedroeg 267 en het aantal afbetaalde boekjes 217. Op 6413 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 151.627— bijge schreven. Er werden 634 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f 17.872,02. aan het einde der maand f27.276 492.92. Het tegoed der 40.207 inleggers bedroeg ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de heren C. J. Vree- denburgh. en F. G. A. ten Siethoff (Lei den) kandidaatsexamen Kunstgeschie denis mevr. E. J. Lagerwey-Polak ('s-Grayenhage)kandidaatsexamen Geschiedenis mej. M. E. van Opstal (Leiden). Hoofdprijs van f 100. Mevr. J. M. v. d. Kaai-Siingerland, Pie- ter de la Courtstraat 70, Leiden. Hoofdprijs van f 75.— F. Bosman, Steph. v. Rossumstraat 11, Rijnsburg. Hoofdprijs van f 50.— P. de Groot, Bloemistenlaan 24, Leiden. Drie hoofdprijzen van f 25. Mej. M. Frensberg, De Genestetstraat 8, Leiden. Janny v. Duuren, Levendaal 37, Leiden. K. Loosbroek, Leimuiderdijk 440, Nieuw- Vennep. Tien prijzen van f 10.— Joh. de Jong, Te Brittenstr. 13A, K. a/Z. VV. F. Beekman, Titus Brandsmalaan 33, Leiden. VV. v. Apeldoorn, Oude Varkenmarkt 26, Leiden. D. v. d. Plas, Mr. D. Donkercurtiusstr. 7, Katwijk aan Zee. A. J. v. d. Heiden jr., Hogewoerd 150A, Leiden. F. Verboon, Rijndijk 246, Voorschoten. D. v. d. Plas, Rijnmond 56. Katwijk a/Z. Hetty van Oosten, VV. de Zwygerlaan 27, Voorschoten. Mevr. E. Boezelijn, O. Varkenmarkt 17A, Leiden. E. v. d. Nadort, Tesselschadestraat 27A, Leiden. Twintig prijzen van f 5. G. J. Lentz, Lod. v. Deijsselstr. 23, Leiden. H. C. v. Duuren, Terweew. 40, Oegstgeest. J. Laman, Mag. Moonsstr. 65, Leiden. P. Geeven, Da Costastraat 5, Leiden. E. C. Hoogendoorn, Nassaulaan 33, Oegst geest. A. Pardon, Boshof 20, Leiden. S. Stuurman, Zijde 57, Boskoop. F. J. Boogaarts, Rhijnenburch 41, Ha- zerswoude (Rijndijk). Mej. E. J. Drechsler, De Sitterlaan 109, Leiden. Hans den Haan, Vliet Z.Z. 24, Rynsburg. vertegenwoordiger van minister ir. H. Witte, wethouder A. J. Jongeleen, ir. J. D. Hilarius als vertegenwoordiger van de hoofdingenieur/directeur van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland, ir. K. J. Mackenzie, een vertegenwoordiging van de Nationale Woningraad in Zuid-Hol land, de Federatie van Leidse Woning bouwverenigingen en vele zustervereni gingen, de directeur van Gemeentewer ken. ir. D. Lem, de commandant van de Brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, de chef van de Gem. Plantsoenendienst, de heer A. Galjaard, de beeldhouwer, de heer Eduard van Kuilenburg uit Utrecht en de chef van het Huisvestingsbureau, de heer G. J. Philipsen. De voorzitter van het Jubileumcomité, de heer L. Rombaut, heette hen allen hartelijk welkom en schonk aandacht aan de plechtigheid waarvoor men bijeen was gekomen. Hierna vertrok het gezelschap en het bestuur van de vereniging in bus sen naar het Charlotte de Bourbonhof. Op verzoek van voorzitter Rombaut ver richtte hier ir. Halm als vertegenwoor diger van de minister de onthulling van het monument, die de plaatsing ervan een gelukkig initiatief achtte en daarin ook een weerspiegeling zag van de acti viteit van de leden van „De Eendracht". Op het moment van deze onthulling werden een paar honderd postduiven losgelaten, een attentie waarvoor de Leidse Postduivenvereniging zorg had gedragen. Het was hierna de voorzitter van het Jubileumcomité, die het monument aan de voorzitter van „De Eendracht", de heer H. van Weizen, overdroeg, die van zijn kant grote waardering had voor dit initiatief, dat een bijzonder reliëf geeft aan deze lustrumviering. Bovendien zag spreker hierin een prachtige manifesta tie van burgerzin, waardoor een nieuwe woonwijk een stijlvolle verfraaiing rijk is geworden. Op zijn beurt beval de heer Van Weizen dit monument in de aan dacht en zorg van het gemeentebestuur aan. Wethouder Jongeleen, die gaarne na mens het gemeentebestuur de „voogdy" over dit beeld aanvaardde, was van me ning, dat de woningbouwverenigingen met de plaatsing van dergelijke monu menten op de goede weg zijn. Zij vor men een symbool van offervaardigheid en gemeenschapszin en dienen tot aan kleding van een bepaalde wijk. Waarde ring had spreker voor de kunstzinnige opvattingen van de beeldhouwer en de goede entourage van het monument, waarvoor hij de chef van de Plantsoe nendienst een woord van lof niet ont hield. Spreker verwachtte van de bewo ners van het Charlotte de Bourbonhof, dat zij dit monument in hun bescher ming willen nemen. Tenslotte gaf de beeldhouwer een uit eenzetting van de voorstelling van het monument, dat overigens voor zichzelf spreekt. De heer Van Kuilenburg, die in dit beeld de eendracht en de woning bouw tot uitdrukking brengt, koos daar voor een bouwmeester, die in de toe komst staart, en een geknielde metse laar, die bezig is met metselen. O.i. is hij daarin uitstekend geslaagd. Men be hoeft niet lang te raden naar de sym bolische voorstelling van dit beeld. Mevr. Den Oude-Honsbeek, Toussaint- kade 47, Leiden. Mevr. E. Guldemond, Prinsenstraat 23A, Leiden. J. H. Franken, P. Heinstr. 34, Rynsburg. Mevr. J. A. Pera-De Jong, Verdamstr. 26, Leiden. Mevr. C. E. Stikkelorum-Oudshoorn, Bethlehemstraat 24, Voorschoten. Mevr. J. H. Giesen-Verholt, Burg. Ver- nèdepark 5, Voorschoten. W. J. v. Züp, Lage Morsweg 71, Leiden. Mevr. A. J. de Best-Korndörffer, Voor straat 19. Katwijk aan Zee. Mevr. Wolthous-v. d. Kwaak, Bnrneo- straat 37. Oegstgeest. A. Cebol, Tomatenstraat 82, Leiden. Veertig prijzen van f 2.50 P. Voorzaat, B. J. Blommerstraat 5, Katwijk aan Zee. A. P. Voet, Westeinde 27, Hazerswoude. Fam. H. H. Vodegel, Valdezstraat 5 bo ven, Leiden. J. M. Vilders, Rapenburg 76, Leiden. D. Hoogstraten, De Laat de Kanter straat 28A, Leiden. G. S. Peters, Herenstr. 72, Voorhout. H. Renier, v. d. Waalsstraat 10, Leiden. M. v. Hol v. Leeuwen, Pieterskerk gracht 2A, Leiden. W. Verheggen, Amstelveenseweg 147III, Amsterdam-Zuid. Mevr. Honsbeek, Leemanstr. 12, Leiden. Joh. Imthorn-Rijnsburger, Hoofdstr. 68, Valkenburg. Mevr. W. Kivit, Rijn en Schiekade 66, Leiden. Mevr. C. Dissevelt-Lau, Rijnsburgersin- gel 6, Leiden. H. G. v. Loon, Javastraat 9, Leiden. P. v. Beekum. Hyacinthcnstr. 4. Rijnsburg. W. de Jong. De Mey v. Streefkerkstr. 17, Leiden. Mevr. A. Hoogendoorn, Nassaulaan 51, Oegstgeest. Mevr. R. v. d. Leeden-Siere, Janvossen- steeg 27A, Leiden. Mevr. S. Antoine. Hogewoerd 126, Leiden. Mevr. J. II. Canbier-Binncndijk, Sophia- straat 53A, Leiden. Liesbeth de Bruin, B. Teylingerlaan 30, Voorhout. W. Smit, Ryndyk 238, Voorschoten. L. Ouwerkerk, Driftstraat 65, Lelden. RECEPTIE IN DEN BURCHT Terug in Den Burcht, was het nu voorzitter Van Weizen, die allen harte lijk begroette. Spreker, die dan in het kort uitweidde over de groei van de wo ningbouwvereniging, bracht hulde aan de pioniers van „De Eendracht". Hun werk heeft rijke vruchten gedragen, ter wijl vele verenigingen het zyn er thans zeven, met een totale woning exploitatie van ruim 6000 woningwet woningen hun voorbeeld hebben ge volgd. Vervolgens schonk de heer Van Weizen aandacht aan de verbetering van het wobnpeil en de opvoering van de woningbeschaving, waartoe deze vereni gingen hebben bijgedragen en waarin ook een stuk culturele verheffing is ver disconteerd. Ir. Halm, die namens de minister ge lukwensen aanbood, zag de woningbouw verenigingen als een aantrekkelijke schakel tussen de overheid en de wo ningbouw in de particuliere sector. Dank zij de activiteiten van deze verenigingen is veel goeds tot stand gebracht en spreekt de woningbouw tot brede lagen van de bevolking. Bovendien hebben deze verenigingen veel bijgedragen tot opvoering van de woningbeschaving. Ir Halm achtte het een verblijdend teken, dat „De Eendracht" kort na de viering van dit negende lustrum nog ruim hon derd woningen aan haar woningbezit kan toevoegen. Woningen, waarvan de bouw eerst eind vorig jaar is aangevan gen. Helaas kon spreker deze middag nog geen toezegging doen over de ver deling van het aantal in 1958 te bouwen woningen. Het overleg is nog gaande. Echter: de door ..De Eendracht" in het verleden behaalde resultaten zijn een waarborg voor toekomstige successen. Ir. Hilarius van de Provinciale Direc tie belichtte de taak van de woning bouwverenigingen tegen de achtergrond van de bouwactiviteit in Zuid-Holland. Spreker zag voor de woningbouw een voordeel in de sinds maart 1956 toege paste aanpassing aan de regionale bouw capaciteit. Waren b.v. in ons land in 1956 cjrca 68.000 woningen gereed, per 1 november van dit jaar was dit getal reeds overschreden. Voor Leiden zijn deze cijfers resp. 300 en 435. Ondanks deze gunstige vooruitgang zal de ophef fing van het woningtekort echter nog veel inspanning vergen. Bovendien moet de sanering en de krotopruiming, indien de financiële toestand dit toelaat, zo spoedig mogelijk worden aangepakt Wethouder Jongeleen, die erover ver heugd was. dat deze middag de stem van de Rijksoverheid was gehoord, kon daardoor kort zijn. Spreker hoopte, dat zijn bij de behandeling van de begroting gegeven pessimistische inzicht over de woningbouw, in het tegendeel zou uit vallen. Voor de activiteit van de jubile rende vereniging had spreker bijzondere waardering. De eerste bouwblokken van de vereniging, t.w. in de 3 Octoberstraat en de Magdalena Moonsstraat, kunnen volgens de wethouder nog royaal mee. Onder de vele sprekers, die deze mid dag gelukwensen aanboden, waren o.m. een vertegenwoordiger van de Nat. Wo ningraad in Zuid-Holland, die het be treurde, dat om financiële redenen de aanwending van vele technische moge lijkheden in de woning achterwege moet blijven, de heer Schoneveld, voorzitter van de Federatie van Woningbouwver enigingen. die mede namens de zuster verenigingen een enveloppe met inhoud aanbood, en mevr. Van Weizen, die na mens het Damescomité het bestuur ver raste met een servies voor de bestuurs kamer. Voor al deze goede woorden en geschenken toonde voorzitter Van Wei zen zich deze middag zeer dankbaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Teunlsje. dr van C. Jonker en H Guijt. Dirk Jacobus Adrianus, zn van D. van Eg- mond en J. P. Heemskerk. Petrus Johan nes. zn van C. P. Nagtegaal en W. Otgaar. Johannes, zn van G. E. J. Pieterse en H. J. J. Breuker. Hoflaan 25, Leiden. 2e Luit. A. Henzen, Doelenkazerne, Leiden. P. Noort, St. Annahof 3, Leiden. P. Olievier, Sieboldstraat 35, Leiden. G. Troost, H. de Vriesstr. 10, Leiden. Nellie van Briemen, Zuidzijde 101, Bode graven. Mevr. M. V. N. v. Kampen-Wolters, Lammenschansweg 27, Leiden. De l'Ecluse. Morsweg 139, Leiden. M. Baart, Utr. Jaagpad 124. Leiden. Mevr. R. Rijkeboer. Piet Heinlaan 76, Katwijk aan Zee. A. C. Pellenkroft, Gerrit Kasteinstr. 20, Leiden. G. Lagerman, Sumatrastr. 92A, Leiden. Mevr. C. Bekooy-Klomp, Dillenburger straat 12, Leiden. Mevr. v. Oort, Coornhertstr. 15. Leiden. G ,v. Egmond, Rijsjes 5, Rijnsburg. G. J. v. Arkel, Tesselschadestraat 29, Leiden. Mevr. J. Harting-Robbers, Alexander- straat 18, Leiden. Extra prijsjes Onder de vele honderden goede oplos singen van onze Advertentieknipselprijs- vraag, waren verschillende oplossingen op zeer bijzondere wijze verwerkt. Het blijkt dat er onder onze abonnees vele goede tekenaars en „dichters" zijn te vinden Aan enkele inzenders, die aan hun oplossing bijzondere zorg hebben be steed, kennen wij een extra prijsje toe. De heer M. Tonkes, Hoge Rijndijk 107A te Leiden maakte een groot „rad van avontuur" onder het motto „Alles draait om het Leidsch Dagblad". De heer J. J. Guldemond, Aloélaan 49 te Leiden, maakte gebruik van de door ons gepubliceerde tekening en wist daar in op kunstige wijze alle namen van de oplossing te vermelden. De dames Hilda en Frieda Ooms. Marislaan 29 te Leiden tekenden bij iedere naam een artikel uit de betref fende zaak. Uit de tientallen gedichten kozen wij er drie uit, die voor een extra prijsje in aanmerking komen. De heer M. Overduin, Atjehstraat 81 te Leiden, beschreef op de meest origi nele wijze de moeite, welke er gedaan is om tot een goede oplossing te komen. De heer N. Varkevisser, Louwstraat 39K te Katwijk aan Zee. maakte een ge dicht, waarbij de beginletters de woor den Leidsch Dagblad vormden. De heer N. F. Del Sasso, Lange Mhre 39A te Leiden, maakte een aardige slag zin „Waar St.-Nicolaas ook zoekt; in Parijs, New York of Bagdad,! de beste St.-Nicolaas-advertenties vindt hij in het Leidsch Dagblad". De prijsjes, elk ter grootte van f 5. worden evenals de andere prijzen aan de winnaars toegezonden. De waardebonnen zijn inwisselbaar bij de aan deze prijsvraag deelnemende ad verteerders, waarvan hieronder een vol ledige lijst is opgenomen. Lijst adverteerders 1. Fa. Ligtvoet. Kraaierstraat 10. 2. Drog. Boerhaave, Haarlemmerstr. 68. 3. Langezaal. Stille Rijn 3. 4. Schrama, Langebrug 51. 5. Bata, Haarlemmerstraat 100. 6. Lampe, Breestraat 161. 7. v. d. Steen, Stationsweg 31. 8. v. d. Klugt, Haarlemmerstraat 256. 9. Ria Jenner. Plantsoen 17. 10. Quicker than Quick, Haarl.straat 295 11. Van Cleef. Haarlemmerstraat 172. 12. Sfeer, Hogewoerd 21. 13. Roslne. Steenstraat 16 14. Shaver Shop. Hogewoerd 78. 15. Walenkamp en Zn.. Haarl straat 1. 16 Het Emaillehuis. Haarl^traat 160. 17. Sam v. Weesel. Hogewoerd 112. 18. Hoogendoorn. Haarlemmerstr. 150. 19. v. d. Pluijm, Levendaal 159. 20. Parf. Smlttenaar. Korevaarstr. 34. 21. Gebr. Huisman. Hogewoerd 66. 22. De Vooruitgang Haarlemmerstr. 192. 23. Coöp. Vooruit. 24. De Landbouw. 25. Reformhuls. Llgthart, Terweeweg 84, Oegstgeest. 26. Gerzon 27. De Demping. Levendaal 122. 28. Brijnen, Turfmarkt 7. 29. v Tongeren. Levendaal 104. 30. Peltenburg. Breestraat 103. 31. v. Aller. Hooigracht 72. 32. Gejo, Haarlemmerstraat 8. 33. Den Holder Janvossensteeg 75. 34. Vroom en Dreesmann. 35. De Verfton. Hogewoerd 75. 36. v. Steijn, Nieuwe Rijn 46. 37. De Cowboy. Hogewoerd 50. 38. v. Cleef. Haarlemmerstraat 202. 39. Balkesteijn, Hogewoerd 111. 40. Gebr. Pel. 41. Veerman, Hogewoerd 94. 42. Spronk. Witte Singel 14. 43. Doca Koentji. Breestraat 51. 44. Het Klaverblad. 45. Kamsteeg 46. Meeuws. Breestraat 111 47. Presburg. Donkersteeg 13. 48. Het Pijpenhuis. hoek Rapenburg/ Noordeinde. 49. Demmenie. Haarlemmerstraat 169. 50. De Kemp. Botermarkt 12. 51. Ben Zonderop, Maresingel 1 a. 52. Kukler. Haarlemmerstraat 311. 53. Het Weense luis, Breestraat 3? 54. Zwart, Hooigracht 18. 55. Hees. Hogewoerd 92. 56. Beurse, Morsweg 30. 57. Jan van Hartevelt, Haarl.straat 210. 58. Menken. 59. De Groot v. Egmond, Haarl straat 146 60. De Water. Haarlemmerstraat 307. 61. Westlandia, Kort Rapenburg 4. 62. v. Vliet, Haarlemmerstraat 248. 63. Malson Henry, Breestraat 41. 64. Sloos. Stille Rijn 11. 65. Lens. Nieuwe Rijn 39. 66. Garage De Jong. Zeeman laan 12 a. 67. Questroo, Nieuwe Rijn 51. 68. Prononce, Breestraat 65. 69. Palthe. 70. Wijnnobel en Chevallier, Breestr. 108. 71. Radio Westrik, Dlefsteeg 17. 72. Coöp. Vooruit. 73. Verheul. Haarlemmerstraat 86. 74. Ladan. Lage Rijndijk 26. 75. Leidsch Matrassenhuis, Breestr. 138. 76. v. d. Wiel. Nieuwe Rijn 62. 77. Hunkemöller Lexis. Breestraat 99. 78. v. Valderen. Haarlemmerstraat 269. 79. De Drie Eenen, Haarlemmerstr. 111. 80. Matze, Hogewoerd 115. 81. Zwart. Hooigracht 18. 82. v. Leeuwen. Oude Singel 116. 83. Jan Wolfslag. Breestraat 123. 84. Elshof. Haarlemmerstraat bij de Donkersteeg. 86. Aurora, Breestraat 121. 86. Zierikzee, Bakkersteeg 3. 87. Servaas. Hogewoerd 17. 88. v. d. Horst. Hogewoerd 32. 89. Bauer. Hogewoerd 104. 90. Vister. Haven 20. 91. Maas, Hogewoerd 88. 92. De Boer's Zelfbediening, Haarl.str. 164 93. Kret. Hoge Rijndijk 71. 94. Bieslot, Steenstraat 55. 95. Le Gourmet Breestraat 33. 96. v. Geelen, Haarl.straat 55. 97. v. Muyen. Hooigracht 54. 98. Hoogeveen, Morsstraat 44. 99. Zandvliet. Haarlemmerstraat 117. 100. Wolters. Vismarkt 1. 101. Mar. Brinks. Steenstraat 5. 102. Meerpoel. Breestraat 171. 103. Hartevelt. 101. OverduLn. Hooigracht 62. 105. Dancing Het Zeepaardje. 106. v.Boheemen. Lange Mare 100. 107. Gebr. Winter. Stationsweg 6. 108. Ober Hooglandsekerfckoorsteeg 5. 109. Riedel. 110. Gussenhoven, Oude R(jn 2. 111. 't Uiltje, Hogewoerd 94. 112. De Nijverheid. Haarlemmerstraat 40. 113. Krol, Haarlemmerstraat 144. 114. Donoker. Breestraat 159. 115. De Zwltsersche. Haarl.straat 238. 116. Brouwer. Haarlemmerstraat 23. 117. Hartevelt. 118. Dreef, Burgsteeg 3. 119. Nolet, Botermarkt 8. 120. Jo v. Eyken, Haarlemmerstraat 87. 121. v. d. Horst. Doezastraat 39. 122. Holthuis, Hogewoerd 2. 123. Verhoog. Haarlemmerstraat 57. 124. De Broekenspecialist. Haarl.straat 195 125. De Roode. Geversstraat 69. Oegstgeest 126. Van Kampenhout, Willemstraat 39. 127. Maison Domé, Haarlemmerstraat 73. 128. v. Ooy, Breestraat 39. 129. Susan. Haarlemmerstraat 37. 130. Het Pijpenhuis, hoek Rapenburg/ Noordelnde. 131. Willy Kanbier Haarlemmerstraat 52. 132. Bleuzé. Apothekeredl)k 27. 133. Gerzon. Een groot aantal kinderen van het St. Maartenshuis aan de Jacobsgracht. het St. Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse Singel en de Chr. B L O -school aan het Plantsoen heeft gistermiddag gevolg ge geven aan de uitnodiging van de Koks- school-militairen om in de Doelenka zerne een gezellige Sinterklaasmiddag bij te wonen. Ongeveer 120 jongens en meisjes zaten in de grote kantinezaal de komst van de Sint af te wachten. Een maal binnengekomen, liet deze enkele kinderen by zich roepen, terwyl de Zwarte Pieten allerlei fratsen uithaalden. De kinderen werden met geschenken en lekkernijen overladen en zij konden bo vendien nog genieten van een alleraar digst poppenspel. Een soldatentrio zorgde voor muziek. Kortom het was een vro lijke middag, die de kleintjes veel vol doening zal hebben geschonken en die eerst laat was afgelopen. Bijna honderd Leidse Jehova's Ge tuigen hebben tijdens een vergadering een resolutie aangenomen om bij de regering van de Dominicaanse Republiek een fel protest te laten horen tegen de onmenselijke vervolgingen en mishan delingen van Jehova's Getuigen in dat land- Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllll Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli „Arentaburg" is tijdens de regering van keizer Hadrianus (117—138 na Chr tot stad verheven. Nijmegen heeft zeker niet van keizer Trajanus (98117) stadsrecht gekregen (ondanks de fees telijkheden van Nijmegen-1850-jaar-stad in 1955 en het in die plaats opgerichte standbeeld van deze keizer!), maar hoogst waarschijnlijk onder Hadrianus. In dit verband zijn de jaren 120 en 121 van groot belang: in die tijd heeft Ha drianus een grote reis gemaakt naar Gallië en Germanië. 134. v. d. Voort, Morsweg 103. 135. Schoonwater. HaarLstraat 79. 136. Leidsche Matrassenfabrieken. 137. Zlegelaar, Hogewoerd 131. 138. Octerno, Breestraat 35. 139. Iemco. Nieuwe Rijn 30. 140. v. Deene. Breestraat 12. 141. v. Zijp, Haarlemmerstraat 295. 142. Poptie, Haarlemmerstraat 115. 143. Robbers. Haven 24. 144. Leidsche Autoboxengarage. Van Olden bar nev .straat 37. 145. Buurman. Breestraat 3. 146. 't Wolhuis. Kort Rapenburg 2 147. Somerwil. Haarlemmerstraat 84. 148. Vulpenkllnlek Wolfslag. Breestr. 145. 149. De Boer's Zelfbediening, Haarl.str. 164 150. Gejo. Haarlemmerstraat 33. 151. De Sport. Haarlemmerstraat 21. 152. Film. Lange Mare 66. 153. Bata, Haarlemmerstraat 100. 154. Surlngar. Breestraat 108. 155. Labruljère, Haarlemmerstraat 59. 156. De Graaff, Breestraat 29. 157. Wira. Haarlemmerstraat 91. 158. Ah-Tsou. Korte Pietersk.koorsteeg 10 159. Boom. Kraaierstraat 1. 160. v. Eyken. Haarlemmerstraat 87. 161. v. Dam. Botermarkt 10. 162. v. d. Heiden. Nieuwe Rijn 35. 163. Schudel. 164. Kanbier en Zn.. Haarl-straat 196. 165. Wout Bergers. Haarlemmerstraat 232. 166. Foto Pijl, Haarlemmerstraat 108. 167. Nouwens Rhljngeesterstr. 94, Oegstg. 168. Drogisterij Hogewoerd Hogewoerd 189 169. Blltz, Haarlemmerstraat 163. 170. De Kier. Nieuwe Rijn 45. 171. De Pelikaan. Pelikaanstraat 27. 172. Het Vreewijkhuls. Boisotkade 1. 173. Knegtel. Haarlemmerstraat 213. 174. Meijers. Haarlemmerstraat 159. 175. v. Weerlee. Hogewoerd 69. 176. Eradus. Haarlemmerstraat 12. 177. v. d. Akker. Korevaarstraat 31. 178. Gebr. Paes. Breestraat 58. 179 Dameskapsalon Tiny, Marnixstr. 15. 180. Magazijn "t Hoekje. Breestraat 120. 181. Henk Regeer. Haarlemmerstr. 105. 182. v. Kampenhout. Haarl^traat 125. 183. Stafleu. Hogewoerd 13. 184. Smit, Oude Rijn 67. 185. Herreur. Haarlemmerstraat 162. 186. Broekenpalels. Haarlemmerstraat 54. 187. Hogenboom. Hoge Rijndijk 102. 188. Breestraat 111. 189. Demmenie, Haarlemmerstraat 219. 190. Regina. Hogewoerd 93. 191. 't Brelmachlnehuis. Haarl .straat 196 a 192. Voortman. Haarlemmerstraat 20. 193. v. d. Wiel. Nieuwe Rijn 62. 194. De Houthal, Hogewoerd 99. 195. Gé Hof enk, Haarlemmerstraat 66. 196. v. Velzen, Noordelnde 24. 197. Studio Koopman. Hooigracht 96. 198. Kuiper. Aalmarkt 14. 199. Het Frultpaleis. Haarlemmerstraat 75 200. De Wit. Oude Vest 111. 201. Kukler. Haarlemmerstraat 311. 202. Hoogeveen, Haarlemmerstraat 5. 203. Jan Vonk, Haarlemmerstraat 81. 204. Het Rlngenhuis. Morsstraat 9. 205. Vrijenhoek. Haarlemmerstraat 119. 206. Corver, Haarlemmerstraat 88. 207. Teske. Morsweg 10. 208. De Boeokhalle. Prinsessekade 4. En hieronder laten wy dan de namen en adressen volgen van de 76 gelukkigen onder de byna 2200 inzenders, die ttfd en moeite, besteed aan de oplossing van onze Advertentieprijsvraag, beloond zien met een prijs.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3