Rijksbijslag (en dus lagere huren) voor bouw woningwetwoningen Chefarine 4 Minister is niet optimistisch AMERIKAANSE KUNSTMAAN? HAMMARSKJOLD VOERT NU BESPREKINGEN MET ISRAEL 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vrijdag is Finland veertig jaar een onafhankelijke republiek Me1 oen enkel woord Agenda rt WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 Overzicht in memorie van antivoord (Van onze correspondent) In de exploitatie-opzet van alle woningwetwoningen, waarvoor sedert 1 januari 1957 machtiging tot gunning is of zal worden ver leend, zal een rentepercentage van niet meer dan 4 procent 4»ehoey«n te worden opgenomen. De minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid deelt zulks mede in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Dit zal mogelijk worden gemaakt door een van Rijkswege te geven rentebijslag op het subsidie voor woningwetwoningen, die worden ge financierd met gelden van de 6 procent Nationale Woningbouwlening of met de door de verzekeringmaatschappijen en institutionele beleg gers tegen een percentage van 434 °P grond van het zogenaamde „grote contract" inzake aan de gemeenten ter beschikking gestelde gelden. De grond- en bouwvoorschotten, wel ke ln 1958 door het Rijk aan de gemeen ten zullen worden gegeven voor de fi nanciering van woningwetwoningen, zul len een rente dragen van 4 procent. Van deze rentebijslag en het tegen 4 procent verschaffen van voorschotten zullen de meeste thans in aanbouw zijn de woningen en alle verder in aanbouw te nemen woningwetwoningen profi teren in de vorm van lagere huren. De rentebijslag zal niet worden ge geven over die gelden van genoemde leningen, welke zullen worden gebruikt voor scholenbouw of voor het aankopen en bouwrijp maken van gronden. Van de opbrengst der Nationale Wo ningbouwlening ad. f, 394 miljoen is f. 115 miljoen bestemd voor in 1957 aan te vangen woningwetbouw en voor het bouwryp maken van gronden. Een be drag van f. 25 miljoen wordt gebruikt voor de financiering van met stadsuit breidingen verband houdende scholen bouw. De rest is bestemd voor in dit jaar aangevangen woningbouw, waarvoor nog geen vaste geldmiddelen beschik baar zijn. Over de verdeling van de woningbouw- voorschotten waarvoor een bedrag van f. 540 miljoen is uitgetrokken, zal een advies worden uitgebracht door de sub commissie voor de verdeling van het woningcontingent van het Centraal Or gaan voor de Wederopbouw en de Bouw nijverheid. Eventuele verhoging Verwacht wordt, dat voor de finan ciering van de woningwetbouw in 1958 nog ten minste f. 100 miljoen beschik baar zal zijn voor het contract met de levensverzekeringmaatschappijen en in-1 stitutionele beleggers. Mocht onverhoopt blijken, dat het voor de Rijksvoorschot ten uitgetrokken bedrag van f. 540 mil joen, vermeerderd met het restant van tenminste f. 100 miljoen niet voldoende is voor de financiering van 40.000 ln 1958 in aanbouw te nemen woningwet woningen, dan zal enige verhoging, als de budgetaire positie dit dan toelaat, eventueel kunnen worden overwogen. Gemeenten die begin 1958 nog over niet bestedegelden voor woningbouw beschikken, zullen voorlopig niet voor de verstrekking van rijksvoorschotten in aanmerking komen. De minister is van mening dat de hu ren van woningwetwoningen, die thans worden gebouwd, zeer hoog zijn. zulks als gevolg van de hoge rentestand, de hoge bouwkosten en een stijging van het woonpeil. De recente stijging van de huurprij zen van nieuwe woningen heeft het ef fect van de 25 procent verhoging van de huren der oude woningen reeds weer overtroffen, ook als men slechts reke ning houdt met een rentevoet van 4% procent. Ten einde de spanningen niet tot het ondraaglijke op te voeren, heeft de regering, gelijk reeds werd opge merkt, besloten niet de volle marktrente in de huurprijzen van de woningwet woningen te doen doorberekenen. Het woningtekort zal uiteraard in sommige gebieden eerder kunnen wor den opgeheven dan in andere. De na tionale woningtelling heeft aangetoond, dat er voornamelijk in de provincies Groningen. Friesland en Zeeland, in het zuiver agrarisch deel van midden Ne derland en ln de kop van Noord-Hol land vele gemeenten zijn en zelfs hele gebieden, waar over ongeveer een jaar van een statistisch woningtekort geen sprake meer zal zijn. Nog meer punten Voorts merkt de minister nog het vol gende op: Proeven voor het doorwerken bij minder gunstig weer hebben goede re sultaten opgeleverd. Op de betrokken werken werd o.a. ca 20 procent meer ge produceerd dan normaal. Verwacht mag worden dat thans op korte termijn een herziening van de inkomensgrenzen voor de toekenning van een extra huurbijslag aan bejaar den tot stand zal komen. Met de ministers van Justitie en van Economische Zaken is overleg gaande over de wettelijke voorzieningen met be trekking tot de rechtspositie van de huurders van bedrijfspanden bij ont eigening. De memories van antwoord betref fende de ontwerpen voor een wet op de ruimtelijke ordening en een nieuwe wo ningwet zullen nog enige tijd op zich moeten laten wachten. Vandaag eerste Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat de lancering van de Vanguard-raket met de eer ste Amerikaanse kunstmaan (een proef-baby-maantje van 15 cm. doorsnee met twee radio-zender tjes) vandaag zal geschieden. Eerst werd tien uur plaatselijke tijd (16 uur Ned. tijd) als ogenblik voor de start gemeld, later werd dit tot 12 uur plaatselijke tijd (18 uur Ned. tijd) uitgesteld. De maan is gisteren in de 24 meter hoge drietrapsraket gemonteerd. Slechts (niet verwach te ongunstige iveersomstandigheden zouden de lancering kunnen vertra gen. De enorme radiotelescoop nabij Man chester. die belangrijke diensten heeft verricht bij het volgen van de Russische kunstmanen, zal de Amerikaanse kunst maan niet volgen. Deze babv-maan is te klein om met radargolven te worden gesignaleerd. Een Russische geleerde heeft ver klaard. dat de moederraket van de eer ste spoetnik nog steeds om de aarde cir kelt- Radio Moskou heeft gemeld, dat van ochtend om 4 uur (Ned. tijd) de eerste spoetnik 913 omwentelingen om de aar de had volbracht en de tweede spoetnik 432. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld heeft gis teren drie uur met Israëlische leiders beraadslaagd over de toestand in het grensgebied tussen Jordanië en Israël. De besprekingen, waaraan van Israëli sche zijde werd deelgenomen door pre mier Ben Goerion, minister van Bui tenlandse Zaken Golda Meir. de direc teur-generaal van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Eytan en de chef van de generale staf van het Israëlische leger, generaal Mosje Dajan, zullen vandaag worden voort gezet. In een gemeenschappelijke bekend making is medegedeeld, dat gesproken is over de Israëlisch-Jordaanse bestands overeenkomst en de toepassing hiervan, waarbij speciaal aandacht is geschon- Advertentle Niet hopeloos Naar wordt verwacht zullen dit jaar bijna 85.000 woningen gereed komen. Het Nederlandse volk kan uit dit cijfer de moed putten, dat de bestrijding van de woningnood geen hopeloze zaak is, aldus de minister. Intussen rijst de vraag of de wijziging, welke zich in het laatste halfjaar in de financiële omstandigheden heeft vol trokken, het mogelijk zal maken in 1958 zoveel woningen in aanbouw te nemen als voor een voortgezette hoge produktie noodzakelijk zou zijn. De minister is op dit punt niet optimistisch, omdat de krapte op de kapitaalmarkt en de hoge rentestand het voor particulieren wel bijzonder bezwaarlijk maken tot de bouw van woningen over te gaan. Als de bouw in de particuliere sector in 1958 inder daad verstek laat gaan, zal in 1959 met een niet onbelangrijke daling van het aantal gereedkomende woningen reke ning moeten worden gehouden. Gelet op de kapitaalposjtie van de ge meenten ligt de mogelijkheid om bij het eventueel achterblijven van de particu liere bouw de woningwetbouw op te voe ren. voorlopig niet voor de hand. De financieringsmoeilijkheden maken tevens, dat de verwachtingen inzake be vordering van het eigen-woning-bezit voor het ogenblik niet gunstig zijn. Hoger aantal Het aantal in ons land voltooide wo ningen beweegt zich sinds het begin van 1957 op een niveau, dat aanzienlijk ho ger ligt dan dat van 1956 en vorige jaren. Deze verhoging correspondeert met de verhoging van het aantal wo ningen. waarvan in 1956 de bouw werd aangevangen. De produktie aan wonin gen, welke voor dit jaar op f. 1100 mil joen was geraamd, zal in werkelijkheid rond f. 1400 miljoen bedragen. Gebleken is dat de bouwtijden bij de vergroting van het aantal in aanbouw zijnde woningen niet zijn toegenomen. De gemiddelde bouwtijd was in de eerste negen maanden van dit jaar 13.1 maand tegen 13.3 maand over 1956 en gelijk aan de gemiddelde bouwtijd over 1955. De bouwprijzen van woningwetwonin gen zijn sinds het aantal in uitvoering zijnde woningen is gestegen, niet meer omhoog gegaan dan overeenkomt met de officiële stijging van lonen en mate rialen. Hoge huren De minister acht een zekere daling van de prU§ geenszins onmogelijk. De Indruk bestaat namelijk dat als gevolg van een ontspanning op de arbeids markt een dalende tendens bij de zwarte lonen valt waar te nemen. Gedurende het laatste halfjaar viel in leder geval reeds geen stijging meer waar te nemen. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! f/ Tegen pgnen en griep Geschild voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helarot. aan het gebied van de berg Scopus, een Israëlisch „eiland" op Jordaans gebied. Jordanië beschuldigt Israël van het aanleggen van versterkingen in dit ge demilitariseerde gebied, terwijl Israël de tegenbeschuldiging heeft geuit, dat Jor danië in feite een dorp in de Israëlische enclave wil inlijven. GESPREK MET LEARY. De Jordaanse autoriteiten hebben het hoofd der Palestijnse bestandscommissie, kolonel Leary, gisteren toegestaan op het ten noorden van Jeruzalem gelegen vliegveld van Kalendia een ontmoeting met Hammarskjöld te hebben. Dit is de eerste maal, dat Leary zich op Jordaans gebied heeft begeven sinds de Jordaanse autoriteiten hem van vooringenomenheid ten gunste van Israël hebben beschuldigd. Op de terugweg naar New-York zal de secretaris-generaal van de Verenigde Naties zaterdag a.s. enkele uren op Schip- i hol vertoeven, alvorens hij weer in een K.L.M.-toestel zal stappen, dat hem naar I Amerika zal vliegen. De Jordaanse Tweede Kamer heeft i gisteren met algemene stemmen besloten de regering te verzoeken, een einde te maken aan de radio-aanvallen tegen i Egypte en Syrië. I De Kamer besloot tevens, de Arabische leiders telegrafisch om steun te vragen voor het stopzetten van de aanvallen. De Jordaanse minister van Defensie, i Akef el Fayez, zei, dat Jordanië de aan vallen zou staken als Egypte en Syrië dit van hun kant ook deden. WEER GRENSINCIDENTEN. i Een woordvoerder van het Syrische leger heeft gisteren te Damascus mede- I gedeeld dat Syrische en Turkse militai- ren gisteren bij een grensincident ge- j durende negentig minuten schoten heb- i ben uitgewisseld. Het incident vond plaats in het gebied van Ein el Arab. Volgens de woordvoer der ontstond het, omdat drie Turken poogden tien koeien van Syrisch naar Turks gebied over te brengen. Hij voegde hieraan toe, dat aan Syrische zijde geen I slachtoffers zijn gevallen. „Electron" landde weer op Schiphol Gisteravond laat is de super con stellation van de K.L.M., „Electron", na maandagmorgen zonder passagiers en met gezagvoerder Krouwel aan de stuurknuppel, zonder toestemming uit Djakarta te zijn vertrokken, op de thuishaven Schiphol teruggekeerd- Toen de vier machtige motoren vlak voor de aankomsthal hun laatste toeren draaiden en de felle schijnwerpers der Leidse hoogleraar Van der Vlagt leverde grote bijdrage tot eigen volksbestaan Op vrijdag 6 december a.s. viert Finland de veertigste verjaardag van zijn onafhankelijkheid. Deze werd op 6 december 1917 afgekondigd, nadat in Rusland de bolsjewisten aan het bewind waren gekomen. De eerste, die de onafhankelijk heid van Finland, dat tot dan toe onder het gezag van de Russische Tsaar had gestaan, erkende was Lenin, de nieuwe Russische heerser. Reeds op 18 juli 1917 had de Finse Landdag een wet op de onafhankelüheld aangenomen. Alleen de bevoegdheden in buitenlandse aangelegenheden en zaken -an defensie lieten de Finnen toen nog in handen van de Tsaar-grootvorst. Nog heel even was Finland een koninkrijk (in 1918) De sociaal-democraten, die bij de ver kiezingen in 1916 een flinke meerderheid in de Landdag hadden gekregen, zagen ln een nieuw gekozen Landdag hun positie verzwakt. Op 28 januari 1918 werd van links-socialistische zijde in Helsinki een staatsgreep uitgevoerd, die door Russische bolsjewisten werd ge steund. Generaal Mannerheim, die met zijn witte garde tegen de linksen optrad, wist met de hulp van een Duitse expe ditie-strijdmacht onder bevel van Graaf Von der Goltz deze revolte te bedwin gen. In oktober 1918 koos de Landdag Prins Friedrich Karl van Hessen tot Koning. Deze verdween echter de vol gende maand alweer van het toneel toen de overwinning van de geallieerden een feit was. De in juli 1919 uitgeroepen republiek Finland heeft enkele zware krachtproe ven moeten ondergaan: de economische filmoperateurs de glanzende vogel ver lichtten. wisten de talrijke wachtenden, dat er eigenlijk niemand op deze ma chine kon zitten, die iets naders wist te vertellen van het vertrek uit Djakar ta en van de eerste etappe naar Singa pore. Want gezagvoerder Krouwel had de machine naar Singapore gebracht, waar hij uit de aard der zaak uren te laat aankwam en de „Electron" vervol gens naar Bangkok gestuurd, waar hij en de overige leden van de bemanning „slipten" voor het volgende toestel. Zij worden zondagmiddag op Schip hol met de Sydney-machine terugver wacht. Minister Dalles voor de BBC „Alleen overleg met Russen als zij hun woord zullen houden" Belofte tot hereniging van Duitsland in enkele weken geheel ongedaan gemaakt Nieuwe conferenties met de Russen hebben geen zin, zolang er niet op gerekend kan worden dat de Russen hun woord houden, aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles in een te Washington opgenomen vraag gesprek, dat gisteravond door de BBC werd uitgezonden. Sprekend als ,,'s werelds grootste expert wat betreft conferenties met de Sovjet- Unie", zei Dulles, dat de vroegere conferenties maar heel weinig hebben opge leverd, ten gevolge van de onbetrouwbaarheid der Russen. Als opmerkelijkst voorbeeld van deze stand van zaken, noemde Dulles de top-conferentie in Genève. Volgens hem was het enige resultaat van die conferentie de belofte van Kroesjt- sjef en Boelganin geweest dat Duitsland herenigd zou worden, een belofte waar zij praktisch binnen enkele weken een streep door haalden. Volgens Dulles heb ben de Russen van verdragsbreuk een gewone, aanvaarde zaak gemaakt. inspectie en controle, welke het Westen gelieve DeiCKeilCie |de zekerheid zouden kunnen diepe teleurstelling Dulles achtte de mogelijkheid van be perkte overeenkomsten over bepaalde kwesties niet uitgesloten. Als voorbeeld haalde hij de Westelijke ontwapenings voorstellen aan, waarover het Westen gaarne met Rusland tot overeenstem ming zullen komen. In deze voorstellen waren voorzieningen opgenomen inzake geven, dat Rusland zich aan de overeenkomst zou BINNENLAND Op ons bui eau ligt de passagierslijst van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" d.d. 18 november van Tandjong Prlok naar Amsterdam vertrokken, ter Inzage. Verwachte aankomst 12 december. Bij het aanmaken van een kachel is gistermorgen een felle brand ontstaan in het pand van de Schiedamse meubelindus trie aan de Schle te Schiedam. Weldra sloeg de brand over naar het belendende pand, dat als opslagplaats van zowel de meubelindustrie als van een kurkenfabriek dienst doet. De Schiedamse brandweer rukte met al 't beschikbare materieel uit. Met talrijke stralen werd het vuur krach tig bestreden, waardoor kon worden voor komen dat beide panden tot de grond toe afbrandden. Nu gingen de bovenste ver diepingen verloren. Gisteravond ls mevrouw B. J Jansen- Jagtenberg uit Rotterdam aldaar om het leven gekomen, toen een door haar be stuurde kleine personenauto door de gladheid van het wegdek begon te slippen en te slingeren en tegen een tegemoet komende vrachtauto botste De auto werd vrijwel geheel vernield. De minister van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer een nota doen toe komen Inzake de Nederlandse sodaindus- trle en de aandelenruil Staatsmijnen N V. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie. De nota is ter griffie van de Kamer gede poneerd. ter vertrouwelijke kennisneming door de leden. Het Verbond van Nederlandse werk gevers heeft een circulaire aan zijn leden gericht, waarin het bestuur van dit Ver bond de medewerking der leden vraagt voor het voeren van een verantwoord prijs beleid. Gistermiddag ls op de Rijksweg Hen- gelo-Almelo, nabij Borne de heer K Beek, vertegenwoordiger te Enschede, toen hij met zijn personenauto een boerenwagen wilde Inhalen, met een van de andere kant naderende auto ln aanraking gekomen en vervolgens tegen een vrachtauto van de AKU gebotst. De heer Beek werd op slag gedood. Een naast hem zittend hondje bleef ongedeerd De Nederlandse ambassadeur ln Ma drid. graaf W. C. van Rechteren Limpurg, heeft gisteren te Madrid aan de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken. Fer nando Maria Castlella een cheque van 81.000 peseta's overhandigd voor de slacht offers van de recente overstromingen in Valencia. Het geld ls afkomstig van een inzameling gehouden onder Nederlandse ingezetenen an Spanje. Andere groepen Nederlander: en Nederlandse ondernemin gen ln Spanje hebben reeds eerder geld bedragen rechtstreeks aan de autoriteiten van Valencia doen toekomen voor het zelfde doel. I De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de wetsontwerpen tot goedkeuring van de verdragen tot oprichten van de Europese I Economische Gemeenschap en van de Eu- I ropese Gemeenschap voor Atoomenergie. De regering zal vandaag de sprekers ln I eerste Instantie beantwoorden. De Nederlandse regering heeft 650.000 Noorse kronen beschikbaar gesteld voor de bouw van een Nederlands tehuis in Kjel- ler. nabij Oslo. Daar werkt een groot aan tal Nederlandse geleerden en studenten aan het ..gezamenlijke Nederlands-Noorse Instituut voor kernonderzoek". BUITENLAND De Australische deskundige op het gebied van virussen Sir Macfarlane Burnet heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de Aziatische griep waarschijnlijk nog wel een Jaar of tien zal blijven bestaan. Amerika. Engeland. Nederland Nieuw-Zeeland en de Phillppijnen hebben gisteravond ln de speciale politieke com missie van de Verenigde Naties een reso lutie Ingediend, waarin men erop aan dringt dat de V N. de landen van het Mid den-Oosten zullen verzoeken plannen te ontwerpen en uit te voeren om steun te bieden aan grote aantallen Palestijnse vluchtelingen. Men verwacht dat de reso lutie vandaag besproken zou worden Voor het hoofdkwartier van de Rus sische militaire missie ln Frankfort ls Amerikaanse militaire politie op wacht gezet. Amerikaanse auto's volgen Russi sche voertuigen, aldus heeft een Ameri- kaanse legerwoordvoerder medegedeeld De reden hiervan is ..de wijze waarop de Rus sische militaire autoriteiten het werk van de Amerikaanse militaire missie in Pots dam (Oost-Duitslandbelemmerd hebben" aldus de woordvoerder. Door een zeer dichte mist was er in de vroege ochtenduren van heden in som mige delen van Londen minder dan een meter zicht! Het wegverkeer kroop stap voets voort en spoor- en vliegtuigdiensten werden tijdelijk stopgezet. Vele automo bilisten verlieten hun auto en vervolgden hun weg te voet. Bovendien werden op verscheidene plaatsen de wegen extra ge vaarlijk door opvriezing. De Braziliaanse minister van Buiten landse Zaken heeft tegenover journalisten verklaard, dat Brazilië een uitnodiging had ontvangen om zich aan te sluiten bij de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. Joego-Slavlé zal weer overgaan tot een stelsel van het maken van economi sche plannen op lange termijn naar het Sovjetrusslsche voorbeeld, blijkens 'n gis teren bij het parlement ingediend ontwerp vijfjarenplan. Het nieuwe plan heeft ten doel verhoging van de levensstandaard, vergroting van de landbouwproduktie en het doen verdwijnen van het tegenwoordi ge nadelige saldo op de handelsbalans. Het zal gelden voor de periode 1957/1961. De Britse minister-president. Macmil- lan, heeft dinsdag in het Lagerhuis gezegd, dat het verongelukken van een bommen werper met een waterstofbom aan boord zal kunnen lelden tot oxlderlng van plu tonium. één van de materialen van de wa terstofbom, maar het gevaar zal van zeer beperkte omvang zijn. De minister-presi dent zei dit ln antwoord op vragen over Amerikaanse bommenwerpers ln Groot- Brittannlë, die kernwapens aan boord hebben. Hij zei van oordeel te zijn. dat de gevaren niet zo groot zijn. dat het gerecht vaardigd is iets te doen. waardoor de staat van paraatheid van Amerikaanse en Britse bommenwerpers wordt verminderd. De bosbranden, waardoor maandag 2 plaatsen ln de Blauwe Bergen bij Sidney werden geteisterd, heeft men gisteravond althans tijdelijk, ln bedwang gekregen. Doordat het weer koud is geworden, is er minder kans op nieuwe bosbranden. In de plaats Leura werden 100 woningen, twee kerken, zeven winkels, twee scholen en een fabriek door het vuur verwoest. In Went- worth Falls brandden vijfentwintig hulzen af. De nieuwe gouverneur van Cyprus, Foot, heeft gisteren bij aankomst te Ni cosia gezegd, dat hij naar zijn nieuwe standplaats komt ..met een open geest en zonder vooroordelen". HIJ zei ervan over tuigd te zijn, dat er niets dan rampen zullen komen. Indien de gelegenheid die thans bestaat, niet wordt gegrepen. In een door Radio-Cairo omgeroepen boodschap van de Iman van Oman wordt gezegd, dat een Britse afdeling, ..die onze verdedigingslinies in de Djebel Achdar trachtte binnen te dringen, volledig ver nietigd is". Verder heet het. dat Britse straalvliegtuigen voortdurend de „Natio nalistische" Instellingen ln het gebergte beschieten. Te Ife in West-Nlgeria, waar de af gelopen halve eeuw al vele belangrijke oudheidkundige vondsten zijn gedaan, heeft een arbeider bronzen beelden ont dekt. die waarschijnlijk de theorie over een oude beschaving ln Afrika zullen ver sterken. De Duitse ontdekkingsreiziger Leo Frobenius heeft Indertijd als zijn mening te kennen gegeven, dat bronzen koppen, die hij ln 1910 had gevonden, afkomstig waren van het verloren continent Atlantis. Vier Amerikaanse straalvliegtuigen van het type RF-101 „Voodoo" hebben maandag de afstand Tokio-Honoloeloe, 6.160 kilometer, zonder tussenlanding ln 6 uur en 35 minuten afgelegd, aldus heeft de Amerikaanse luchtmacht dinsdag mee gedeeld. De Hongaarse pers wijdt artikelen met foto's aan het feit. dat er een party bananen uit Hamburg ls aangekomen, se dert de laatste oorlog zyn er ln Hongarije vrijwel geen bananen Ingevoerd. houden. Doch op dit punt hielden de Russen het been stijf. In antwoord op een vraag of de NAVO niet geneigd was de nadruk te leggen op haar militaire aspecten in- plaats van op haar niet-militaire resul taten, antwoordde Dulles dat het kenne lijk pers en publiek zijn, die hun aan dacht eerder op de militaire aspecten richten. Wanneer hy ook maar over de NAVO sprak waren het de militaire kanten van zijn verklaringen, die met grote koppen in de kranten verschenen, terwijl de andere aspecten werden ver waarloosd, aldus de Amerikaanse minis ter. Hij voegde er aan toe, dat het be lang van de NAVO op niet-militair ter rein niet kan worden overschat. Hij wees erop, dat de Russen hun meest spectaculaire successen van de laatste tijd hebben behaald met niet-militaire middelen. Dulles betwijfelde of het verstandig zou zijn al de verschillende regionale verdragen te verenigen in één wereld omvattend veiligheidssysteem, in ieder geval niet in de onmiddellijke toekomst. Hij verklaarde dat de Verenigde Na ties, oorspronkelijk bedoeld een wereld omvattend veiligheidsorganisatie te zijn, in dat opzicht is gehinderd door het Russische veto-recht. Daarom werden de regionale verdedigingsverdragen ge vormd, aldus Dulles. Deze pacten samen te voegen zou byna hetzelfde zijn als het vormen van een, tweede wereld organisatie. Hij wees erop, dat door de deelneming van de Verenigde Staten en Engeland aan de verschillende verdrags organisaties toch een gesloten keten is gevormd, WOENSDAG Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Gerecht 10: K. en O.-cursus fotografie voor gevorderden. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur nam. ZATERDAG Royal: St.-Nlcolaasfeest Jongerengroep Ned. Relsver. 8 uur nam. og< „De Zangers' St.-Antonlusclubhuls: Feestavond Perso- neelsver. S.R.O. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Hogewoerd 87Kanarletentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm. - 6 uur nam. MAANDAG Rapenburg 61: K en O.-cursus. Angst en leugen ln het kinderleven". 8 uur nam. Stadazaal (grote zaal): Jeugdconcert My voor Toonkunst Pianoduo Gold en Fizdale 2.30 uur nam. 10 uur voorm. - 10 uur nam. crisis na 1928 en de oorlog met de Sov jet-Unie in 1939—1940. Aan het streven der Finnen naar on afhankelijkheid is de naam verbonden van de L e i d s e hoogleraar Willem van der Vlugt, die jarenlang zijn in spanning op het tot stand brengen van grotere vrijheid voor de Finnen heeft gericht. Deze befaamde Nederlandse rechtsgeleerde, in 1853 te Haarlem ge boren en in 1928 overleden, maakte o.a. deel uit van een Europese delegatie, welke omtrent de eeuwwisseling vergeefs trachtte Tsaar Nicolaas II een petitie aan te bieden tegen de door deze ver ordende beknotting van de Finse auto nomie. De zoon van prof. Van der Vlugt is na de tweede wereldoorlog jarenlang gezant van Nederland in Helsinki ge weest. De keuze van deze persoonlijkheid (alleen de naam Van der Vlugt reeds was een voortreffelijke introductie bij de Finnen) heeft na 1945 sterk bijge dragen tot herstel van de Nederlands- Finse betrekkingen. Stadszaal (grote zaal): Mij voor Toon kunst. Planoduo Gold en Fizdale. 8 uur nam. Rapenburg 8: Ver. voor Internationale Rechtsorde. Spr. Norman S Marsh over de betekenis van de Dag van de Rechten van de Mens. 8 uur nam. DINSDAG In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Ver. Zwakzinnigenzorg. 4.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Ten toonstelling van prenten van Paul Schul- tema. Geopend 's middags van 25 uur (t/m 7 december) Lakenhal. Van Gog-h-tentoonetelOing. Geopend iedere werkdag van 10 uur voor middag tot 4 uur naa...: '6 zondags 14 uut nam. (tot 16 december). Donderdag 7.30 en 9.30 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling van Haagse aquarellen (tot 16 december). Werkdagen 1C-4 uur en zondags 1-5 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De familie Trapp". alle leeft, werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,15, 4,30. 7 en 9.15 uur. Rex: „De rovers van de Sierras". 14 jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2,30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Het huls der geheimen". 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.40. 7 en 9,15 uur. (Donderdagavond één voorstelling van 7-9 uur). Llilo: „De man met de wassen beelden". 18 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur. (Donderdagavond één voorstelling van 7-9 uur). Luxor: „Bernardine". A.l. Werkdagen 2,30 7 en 9.1-5 uur. Zondag 2,30, 4,45. 7 en 9.15 uur. (Donderdagavond één voorstelling van 7-9 uur). De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 7 december 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24809, Apotheek „Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 en Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. By geen gehoor by Ow balsarts ot specialist bel op dolrterstelefoon 2222<~ WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) f V c «i e. 3 S 1 cS Helsinki regen geh. bew. 7JZW 6 3 1 Stockholm wzw 4 2 0.3 Oslo geh. bew. n 1 -3 0 Kopenhagen geh. bew. w 6 3 0 Aberdeen regen wzw 4 9 0.1 Londen mist windstil -3 0 Amsterdam onbewolkt zw 6 2 0 Brussel onbewolkt windstil -3 0 Luxemburg zwaar bew. nno 2 3 0 Parys onbewolkt windstil -4 0 Bordeaux onbewolkt nno 2 -3 0 Grenoble geh. bew. o 1 1 0 Nice onbewolkt n 5 6 0 Berlijn mist wnw 3 3 0 Frankfort geh. bew. windstil 2 0 München sneeuw w 3 1 0.5 Zurich geh. bew. n 1 1 0 Genève onbewolkt O 3 1 0 Locamo onbewolkt ozo 1 -2 0 Wenen regen nnw 3 3 7 Innsbruck sneeuw windstil -1 2 Rome zwaar bew. ono 4 5 0 AJacclo lldht bew. no 4 2 0 Mallorca llobt bew. nnw 4 8 02

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2