nu LEVEN NA DE DOOD I IHBi 0> er Europese cultuurstad Praag staart een norse Joseph Stalin.... II ie de ogen nat toeknijptwaant ziek in het II esten; wie oren openhoudthoort wol anders Restant persoonsverheerlijking J Steeds minder „parels'* in het Oostenrijkse huishouden 5e Jaargang No. 47 Zaterdag 23 november 1957 MOSKOUS VERSTE VOORPOST. (Van onze reisredacteur) I. Praag. In het nevelig herfstlicht van de zon nige morgen is de oude stad van Praag een van Europa's heerlijkste schoonheden. Het zachte licht verheldert de donkere steen van zware poorten, grandioze kerken cn dierbare oude huizen. In wijde bogen stroomt de brede Moldau door deze sym fonie van Gothiek en Barok, van licht en donkere grijzen, waarboven de gouden kleuren jubelen van de herfstige bossen op de heuvels, die de stad beschutten. Als in een droom daalt men van het Hradschin, de magnifieke regcringsburcht. die de stad beheerst, door de kleine straatjes naar bene den en de verrukking stijgt met elke pas. want een barokke overvloed van liefdevolle details vult het verrassend lijnenspel van de grote bouwmeesters. Zo komt men tenslotte op de lange smalle Kareis- brug, die zich hoog over de Moldau welft, aan weerszijden gesierd met twee reeksen, veertiende- ceuwse beelden, en daar blijft men staan, haast overmeesterd door de architectonische perfectie, die het uitbundig evenwicht van Bach of Mozart voor de geest roept. Dan knalt er plotseling een verscheurende dissonant door de stcdebouwkun- digc symfonie. Want op gindse groene heuvel, welke het beeld moet afsluiten, staat een kolos van witte steen, een beeldengroep van gigantische lompheid, het monument voor de Sovjetrussische bevrijders van Tsjecho-Slowakije. Voorop de grote |oseph Stalin, de hand op napoleontische wijze in de maarschalkjas gestoken, achter hem de geabstraheerde figuranten van het bolsjewisme: de moedige vrouw, de heroïsche soldaat, de flinke kolchoznik. de edele Stachanof-arbcider. Men raakt wn moment vervuld ran sprakeloze woede om deze schending van een ran Europa's grootste cultuurschatten. Dan haalt men de schouders op. Tenslotte la Stalin In Moskou al door Nlklta Kroesjtajef ran xUn voetstuk ge trokken. Misschien cal op een goede dag boren de Moldau een waardiger monument Terrljien voor de doodgewone Wastlli's en Pjotrs. die honger, kou en pijn geleden hebben om Praag te bevrijden. De Tsjechlache communisten altten trouwens thans een beetje in hun maag met dit kolossale restant per soon* verheerlijking. Maar omverhalen durven ie de grote norse Georgiër nog niet. Want het land. dat hU het laatst van alle onder «Un macht kreeg, hi Moskou'* eerste en trouwste satelliet geworden De poort aan het einde van de Karelsbrug Hatulig geëtaleerde, schijnbare overvloed Wel beschouwd voldoet Praag niet aan het beeld, dat een Westerling zich van een communistische hoofd stad zou maken. Wie de ogen een beetje toeknijpt zou zich zelfs in een Westelijke stad wanen! Redelijk druk autoverkeer, smakelijke etalages, licht reclames. moderne bioscopen aantrek kelijke snackbars, gezellige ouderwetse bierkroegen, nachtclubs, snelle en vriendelijke bediening door gerokte obers m restaurants en hotels van in ternationale allure Behoorlijk. zU het niet elegant geklede mensen. Er zyn somberder steden in West-Europa op te noemen. En wie uit het grauwe ge teisterde Warschau komt. waant zich reeds omringd door het comfort van de vrUe wereld. Vooral de eerste paar da gen. Dan begint men wat beter te kij ken en dan valt het tegen. Dat er achter de handig geëtaleerde schijnbare overvloed van de delicates- senwinkels een nogal bescheiden sor tering verborgen gaat. is tot daaraan toe. de Tsjechen eten er bepaald niet 6lecht van. Beziet men kleding en schoeisel op de keper, dan is de kwa liteit beter dan in Rusland of Polen, maar het Westelijk niveau haalt zij geenszins en de prijzen zijn ontstel lend. De Tsjechen wenden hun niet geringe ijver, kunde en soliditeit aan om in ieder opzicht met bescheiden middelen te woekeren. ook om hun land en zichzelf een verzorgde indruk te la ten maken, een van de veie karakter trekken. eizij met de Nederlanders gemeen hebben En ao de materiële le vensomstandigheden bescheidener zijn dan by ons. onvoldoende zUn zij. naar centraaleuropese maatstaven gemeten zeker niet Sombere eenvormigheid Er hangen echter andere dingen in de lucht, die beklemmend werken Ook in het uiterlykc. Er is een sombere mate van eenvormigheid: byna alle mannen dragen hetzelfde soort regen- Jas: of een van doorschynend plastic óf een van katoen met een flap op de rech'er schouder. Als men werkelUk op die flappen gaat letten, wordt men al na een paar dagen lichtelijk zenuwach tig. En zo is het ook met de kinderwa gens. Er zijn twee soorten: een soort open sportwagentje en een gesloten model. Duizenden uniforme kinderwa gens. men krUgt de onbestemde vrees, da: de baby's, die erin liggen, op de zelfde tyd zullen gaan huilen, lopen, tanden krUgen. lid van de „pioniers", de communistische jeugdbeweging en tenslotte van de party zullen worden! Die zachte stem Men merkt nog een dozyn van zul ke uniformlteiten en gaat dan Orwel liaanse spoken zien. Vandaar, dat men van schrik een halve meter de lucht in springt als boven de verkeers drukte van het grote Wenzlplein In eens ergens uit het niet een zachte vrouwenstem weerklinkt. Het geteft geen pas om in een communistisch Naar de „gouden stad" Ter afsluiting van zyn repor tage over Polen en ter onder streping van de wezenlyke ver andering, die zich onder het regime-Gom oei ka hebben voor gedaan. schroef once reisre dacteur een tweetal artikelen over Tsjecho-Slowakye. het land. dat schynbaar onberoerd la gebleven door de Poolse en Hongaarse gebeurtenissen en tot nu toe getrotiweiyk de lyn van Moskou heeft gevolgd On ze reisredacteur neemt U vandaag mee naar de Tsjecho- slowaakae hoofdstad. ..de gou den stad" Praag. land aan engelenstemmen te geloven, dus speurt men naar luidsprekers. En jawei. aaar hangen ze. akoestiscn per- lect opgesteld om het centrale plein van Praag te bestryken. zachte vrouwenstem, die zonder zich ui te spannen zo boven het ge<iruis van dui zenden mensen uit kan kómen, wordt afgewisseld door muziek v%n plechtige blyheiü. Dan spreekt zy weer verder. WlUOl 11 Misschien beveelt zy slechts de staais- schoensmecr aan oi annonceert zy een nieuw operaprogramma. Mogelyk artngt zy aan op vervulling van het v yfjarenplan. Misschien ueeit zy mede dat er iedere ochtend van tien tot twaalf voor klassevyanden gelegea- hcid bestaal zich vrywillig by de ge heime politie te melden voor een proef- behandeling met een geheel nieuw soort hersenshampoo, best mogelyz adviseert zy slechts hei tweemaal daags reinigen der tanden. Men weet het niet, maar vlucht wei van het grote plein om die stem kwyt te raken. Dan merkt men tol zyn ontzetting, dal die stem overal K niet te ontvluch ten valt. Het is de openbare stadsradio. l.n dan herinnert men lich een Oost - duitse grammofoonplaat met een tekst van Brecht: ..Het communisme is niet m<»eiiyk het is daarentegen gemak kelijk Jy bent toch geen uitbui ter'.'". Net «o'n lachte vrouwenstem, het/elfde hallucinerend effect van de overredende onvermUdelfjkheid, omdat men achter die lieve vrouwenstem harde mannengeilchten weet. bereid DE Kerk krygt altyd het ver- wyt te horen, dat ze ach ter de feiten aan loopt, maar op één punt moet haar de eer worden gegeven, dat zy ten minste vier weken de „wereld" vóór is. nameiyk met haar Jaar wisseling. Het kerkeiyk jaar be gint immers op de eerste Ad ventszondag. Daarom is het morgen de laatste zondag van het kerkeiyk Jaar, een soort oudejaarsavond dus. Op oudejaarsavond, zyn onze gedachten vaak vervuld van de genen, die van ons zyn heenge gaan en bovendien houden die gedachten zich bezig met wat ons in het nieuwe Jaar te wach ten zal staan. Om die reden be hoeft het ons niet te verwonde- WOORD VAN BEZINNING alle lagen van onze bevolking Is de vraag voorgelegd: Gelooft U in het leven na de dood of niet? Ruim tweederde deel (67%) ant woordde met Ja, 9was er on zeker over en de overigen, dus 24' r zal wel neen gezegd hebben. Deze cyfers werden vergele ken met de uitkomsten ln an dere landen. In Engeland bhjkt 54% van de bevolking in een le ven na de dood te geloven en hoop, een diepgeworteld verlan gen van het mensenhart? Of sluit men zich aan by de meer derheid? Als anderen het gelo ven. dan is het waarschynlyk wel zo. Of is dit geloof „de ze kerheid der dingen die men hoopt en het bewys der dingen, die men niet ziet". Voor de kerk staat het geloof in het leven na de dood in on- losmakeiyk verband met haar geloof in God. De kerk gelooft niet in vele „waarheden", maar zij gelooft in één Waarheid: in God. Als 's zondags de Apostolische geloofsbeiydenis, de z.g. „twaalf artikelen", wordt voorgelezen, moeten wij by elk artikel ons de aanhef herinneren: „Ik geloof in ren. dat in de kerk sinds on- heugiyke tyden op de laatste zondag van het Jaar de gestor venen worden herdacht en, dat er tevens gesproken wordt over het leven na de dood. Zouden er nog vele mensen zyn. die aan een leven na de dood geloven? Wy vrezen, dat bij de toenemende verwereld lijking van het leven, hun getal al maar kleiner wordt. Velen hebben hun aards bestaan zo comfortabel ingericht dat de gedachte aan het hiernamaals volkomen op de achtergrond ls gekomen. Maar volgens een be richt in het „Algemeen Handels blad." van onlangs valt het nogal mee. Het Nederlands In stituut voor de publieke opinie heeft er nameiyk kortgeleden een onderzoek naar ingesteld. Waar zulke instituten al niet goed voor zyn! Aan een groot aantal mannen en vrouwen uit om die overredingskracht zonodig kracht b|j te zetten. Voonichtig, voonichtig! Naar die mannen gaat men ook uit lopen kyken Wie is dat stille kereltje dat altyd by de balie van het hotel Alcron staat? En die vier breedge schouderde potlgerds in leren Jassen, die daar in die zwarte achtcilinder Tatra wegrazen? Die vloeiend Duits sprekende Jongedames dan. die ter verstrooiing van buitenlandse bezoe kers bevallig in de lobby van het hotel zitten te wachten waarom zitten er altyd prostituees ln de beste „volks- democratische" hotels? misschien zijn zy provocatrices van de STB. de geheime politie? Men weet het niet, men weet het nooit, die onzekerheid is een van een dodeiyke doeltreffend heid. Zo gevalt het dat de Tsjechen, wan neer men met hen over iets anders spreekt dan over het weer, de kwali teit van het Pilsenerbier. het concert van gisteravond, zich doorgaans als oesters sluiten. Éen klein gebaar, een veel betekenend schouderophalen, een ironische oogopslag en het gesprek valt stil. Men vraagt niet verder en wandelt naar huis door de lichte herfstregen, die de straten triest doet glimmer, in de vallende schemering. Dan kykt men in de gryze stad, die zich nu ln zichzelf gesloten heeft, nog één keer naar boven, waar het witte standbeeld torent van wyien Joseph Djoegaswili Stalin 29% is er onzeker over. Maar in Amerika, „het land van de on begrensde mogelykheden," ge loot t driekwart «74%) dat het met de dood niet uit is. terwyi slechts 13 d; een vraagteken plaatst. Eeriyk gezegd, verbaast ons dit van Amerika. We lezen immers de laatste tyd nog wel eens van de opkomende mode in Californië om de gestorvenen te balsemen, opdat hun lichamen langer bewaard zulen biyven. E.i dat getuigt niet bepaald van een vertrouwen op een leven aan de andere zyde van het graf. Het is jammer dat het Ned. Instituut voor de publieke opinie het by deze ene vraag heeft la ten blijven. We zouden zo graag gezien hebben, dat het ook ge ïnformeerd had naar de gron den naar de motieven, waarop het geloof in het voortbestaan na de dood berust. Komt het enkel voort uit een wens, een vage God. Ook als wy horen over de opstanding der doden en over het eeuwig leven, klinkt het re frein: Ik geloof in God. Toen de Sadduceeën de op standing der doden belachelijk wilden maken (Lukas 20 27- 40). zeide Jezus tot hen: God is de God van Abraham. Izaak en Jacob (de God der aartsva ders niet der filosofen, zeide Pascal). Als Abraham, Izaak en Jacob er niet meer zouden zyn, zou God een God der doden en niet der levenden zijn. Maar deze aartsvaders hebben al hun verwachtingen op de levende God gesteld. Zy zijn bij hun sterven de grens van de tijd gepasseerd, zy zijn aan deze we reld voorbygegaan, maar aan de eeuwige God, die alle tyden overspant, zyn ze nooit voorby. .Voor Hem leven zy allen". D. J. VOSSERS. herv. pred. te Leiden. Is <lat nu werkelijk al 25 jaar geleden? Inderdaad, dat is het Het Residentie-Orkest kampt met financiële moeilijkheden. Tijdens een concert in de Stadsgehoorzaal bieden de bewonderaars van dit orkest uit Leiden en omgeving een bijdrage aan, waarvoor de dirigent dr. Peter van Anrooy een kort, doch bewogen dankwoord spreekt. Op dit concert treedt als solist op Wladimir Horowitz met het 2e pianoconcert van Brahms, terwijl het overige programma in hoofd zaak aan Wagenaar is gewijd. De Stedelijke Electriciteitsfabriek te Leiden herdenkt het feit, dat 25 jaren geleden de stroomlevering in de stad begon. Aan het Gemeente bestuur wordt door het personeel een gevelsteen aangeboden, welke boven de nieuwe hoofdingang van de Centrale zal uorden aange bracht. Burgemeester van de San- de Bakhuyzen aanvaardt dit ge schenk namens de gemeente tij dens een feestavond in de Gehoor zaal. Een officiële viering blijft in verband met de tijdsomstandighe den achterwege. Plotseling overlijden op 56-jarige leeftijd van de bekende en zeer ge liefde Leidse hoogleraar in de heelkunde, prof. dr. J. H. Zaayer. Plannen tot opheffing van het Rijksherbarium te Leiden houden vele gemoederen bezig. Het paardenmateriaal bij de Ge- meentelijke Reinigingsdienst wordt niet meer aangevuld in verband met de op handen zijnde auto- tractie. Wij stellen ons voor gedurende enige tyd onder dit rubriekje gebeurtenissen te memoreren, welke zo ongeveer een kwart eeuw geleden plaats grepen. Vele lezers hebben deze tijd meegemaakt en zullen het wel licht niet onaardig vinden. In dien hierop nog eens de schyn- werper wordt gericht. Uit de aard der zaak kunnen we slechts een vrij willekeurige greep doen. waarbij we ons tot eigen land zullen beperken, met het accent op Leiden en om geving. Redactie L.D. De dissonant in de Praagse symphonie: lomp en nors staart Joseph Stalin over de prachtige stad aan de Moldau. KATWIJK AAN ZEE betreurt het overlijden van een vooral in visse- rijkringen bekend ingezetene, de reder en haringhandelaar P. Meer burg Te ALKEMADE herdenkt burge meester Vosters onder grote be langstelling zijn 12y2-jarig ambts jubileum. Plotseling overlijden te LEIDER DORP van Gerrit Adriaan de Bruyne. zeer geliefd huisarts al daar. Op diens graf wordt een mo nument onthuld, geschenk van vele vrienden en patiënten aan de kinderen van deze populaire ge neesheer. Tijdens een congres in de Haag- sche Dierentuin protesteert het Spoorwegpersoneel tegen de voor gestelde loonsverlaging. In sportkringen staat de ,fZes- daagsche" te Amsterdam in het centrum der belangstelling. Dirk Witte, bekend dichter en voordrager van levensliedjes, rijdt met zijn auto in de Weespertrek- vaart en komt om het leven. Eén dienstbode op vijftig gezinnenI nen in Wenen slechts 12 000 dienstmeisjes ter beschikking staan. Bo vendien willen er van de zes en een half miljoen Oostenrijkers sledhts 40.000 als huispersoneel in dienst gaan tegenover nog 100.000 in 1938. (Van onze Weense correspondent) Een goede dienstbode of werkster noemt men in Oostenryk al jaren lang een „parel", maar deze kostbaarheid wordt steeds zeldzamer. De oudere dienstboden na meiyk. die nog met hart en ziel aan een bepaalde familie hingen en daar soms twee of drie gene raties lang hebben ge diend. sterven uit. De jongere dienstmeisjes zyn terecht niet tevreden met de vroegere arbeidscondi- ties. bestaande uit een harteiyk woord, maar ook uit een besoheiden loon. één enkele vrye middag in de week en een vrye zondag in de twee weken Voor deze groep van arbeidneemsters heeft 't Ministerie v. Sociale Za ken reeds vroeger aan zienlijke hervormingen ingevoerd en het wil deze in de naaste toekomst nog verbeteren door te eisen, dat het meisje een eigen kamer krygt. die het kan afsluiten, dat een werkweek van vyf dagen verzekerd is alsmede een nachtrust van 9 uur 's avonds tot 6 uur 's mor gens. De overuren zouden dan extra moeten worden vergoed. Desondanks ge bruiken de meeste meis jes van het platteland haar eerste dienst in de stad alleen als spring plank om zo spoedig mo gelyk in een fabriek werk ;e vinden, waar zy meer verdienen, na het slui tingsuur geheel vry zyn en werkelyk een onaan- astbaar weekeinde heb ben. Het gevolg van de so ciale ontwikkeling en omschakeling in de laat ste jaren is dan ook. dat er voor de 600.000 gezin- Het is daarom ook de Oostenrijkse huisvrouw duidelijk gewor. en. dat zy zich aan de veran derde omstandigheden moet aanpassen en dat zy haar dienstmeisje met haar verloofde op de koop toe als een per soon dient te aanvaarden, die zij niet meer kan commanderen, maar met wie ze zelf moet meewer ken. Deze „parel" is in ieder opzicht een kost baar iets. maar als zy het geld en he- geduld er niet voor over heeft, dan is de huisvrouw zelf het kind van de rekening.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11