KOOP U RIJK Verwerping of aanvaarding van de resolutie: dat is nn de kwestie GELUKKIG WEERBERICHT lot nu toe Nieuiv-Zeelatullleluië en Au stro lië vóór Nederland Norstad en Spaak vragen om één Belgisch-Nederlandse luchtmacht Minister Suurhoff verwacht het komende jaar meer werkloosheid Tunesië en Marokko bereid om te bemiddelen inzake Algerije 96«te jaargang VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 No. 29298 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j J W Henny Hoofdredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tk750 per kwartaal: f.255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Probleem Nieuw-Guinea in de V.N. Verklaring was niet militair bedoeld (Van onze correspondent te New York) Een belangrijk vertegenwoordiger van Indonesië bleek gisteren in een particulier gesprek de mening zijn toegedaan, dat zijn land nog niet verzekerd is van de vereiste twee-derde meerderheid voor de hangende resolutie, welke aanstuurt op onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië onder auspiciën van de V.N. Intussen is het onwaarschijnlijk dat deze week het debat tot een einde zal komen. En gedurende het weekeinde zal stellig zowel Indonesië als Nederland alles doen wat mogelijk is om juist zoveel landen aan haar zijde te krijgen als voor de aanvaarding respectievelijk de verwerping van de resolutie noodzake lijk is. Interesse der Sovjets en satellieten Meer dan andere jaren It than* duidelijk geworden, hoereer de SovJet-UnJe plu* de satellieten rich voor dear saak Interesseren. De «preker van de Oekraïne bijv. beloofde o.m. dat Nederland moeilijk bezwaar kon maken tegen Inlijving van de Papoea's b(J Indonesia, aan geilen Nederland zelf Immer* een andervsprekende bevolkingsgroep, namelijk de Friezen. In de eigen staat heeft! De vertegenwoor diger van Rusland betrok woensdag reeds de Zuidoost Aziatische Verdragsorgani satie b|j de kwestie Nieuw-Guinea en gisteren werd dit voorbeeld gevolgd door een Oekraïner, een Wltrus en een Albaniër. stan Oekraïne. Malakka, Nepal. Boli via. Zuid-Slavle. Laos. Wit Rusland en Albanië Nederland had «hoop:, dat Malakka rich van stemming zou ont houden. doch ook dit nieuwe VN-lld schaarde zich tenvolle achter de Indo nesische zaak Nleuw-Zeeland België en Australië spraken rich uit ten gunste der Neder lander' Auatralh liet uitvoerigst. De Australiër moet zijn betoog wel vooral hebben bedoeld voor de Latijns-Ameri kaanse staten, «aarvan er sommigen uit hoffelijkheid plus een zeker anti-kolo- nialisme zi.in geneigd Indonealë ateun te verlenen, liet is tevens echter ren feit. dat de vertegen«,oordlgers dezer landen veeal zeer juridisch run georiënteerd cn daarom at baar zijn voor Juridische ar- gumenten. De kern van het betoog van de Vufttrailër kan het best worden weerge ven door het volgende cl taal: ..I* het in o\errenstemming met het Handiest der V.N. <>m te weigeren een juridische kwestie te onderwerpen aan de uit spraak van het Internationale Hof en dan te trachten internationale druk uit te oefenen op de tegenstander alsmede bedreigingen te uiten?" genwoordiger van Cos ia Rica zou wen sen dat bij onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië al Ir mogelijke oplossingen ter sprake zouden kunnen komen, ook bijv. de mogelijkheid om de zaak voor het Hof te brengen. Tot dusverre wenst Indonesië echter alleen tr onderhandelen over overdracht van Nieuw-Guinea aan dat land. /ulkr onderhandelingen zi|n voor Nederland evenwel niet aanvaardbaar. De logische consequentie voor de Cost a Rieaan zou zijn zich Iepen onderhandelingen te ver klaren. indien de Indonesiërs hun standpunt niet w|jrigen. Fr gebeuren In de V.N. echter ook wel onlogische dingen Minister Luns ontbiedt dr. Von Houten De Nederlandse ambassadeur in Mexico, dr. H. R. van Houten, vertrekt vandaag naar New-York, teneinde daar deel uit te maken van de Neder landse delegatie bij de r de behandeling van de kwestie Ned. Nieuw Guinea. Mr. Van Houten voegt zich op verzoek van minister Luns bij de delegatie. iDe heer Van Houten was te Wil lemstad als voorzitter van de confe rentie van landen uit het Caribische gebied, die sedert begin november te ffWI—h'ircn b). Volgens communisten Z.O.A.V.O.-politiek De verklaring, welke Australië en Nederland op 6 november hebben afgelegd inzake de toekomst van ge heel Nieuw-Guinea, wordt door de communisten in verband gebracht met de politiek van genoemde ZO- AVO. Bovendien heeft ook Indonesië de verdenking geuit dat Australië en Nederland samen riiilltalre be doelingen met hun gemeenschappe lijke verklaring hebben gehad, het geen overigens ten sterkste door Australië wordt ontkend Nederland - zo zeide men van Australische zijde - is niet eens lid van de ZO- AVO Militaire oogmerken zijn aan genoemde verklaring volkomen vreemd. De Russische vertegenwoordiger heeft beweerd dat minister Staf onlangs ren beaoek zou hebben gebracht aan de Phlllppljnen. een andere ZOAVO-mo- gendne.d. De PhillppUnf vertegen woordiger heeft deze Insinuatie gisteren echter categorisch tegengesproken De verklaring, opgesteld in de Ban- doengconferenUe inzake de kwestie Nleuw-Qulnea. blijkt intussen nog steeds bindende kracht te hebben. Vele landen namelijk, die rich gisteren ten gunste der resolutie uitspraken, hebben genoemde c<mferenUe bijgewoond. De volgende staten hebben gisteren te ken nen gegeven vóór de resolutie te zullen stemmen: Tsjecho-Slowakije. Afghanl- Advrrtrntlr Besprekingen in Den Haag en Brussel In topkringen van de 'NAVO gaan momenteel de gedachten sterk uit naar een integratie van de strijdkrachten. Op de eerste plaats denkt men dan aan een fusie tus sen de Nederlandse en Belgische luchtmacht. De opperbevelhebber van de NAVO in Europa, gene raal Lauris Norstad. heeft gisteren rond het middaguur in Den Haag een onderhoud gehad met de Ne derlandse minister van Defensie, ir. C. Staf. Later op de dag had de generaal ook een gesprek met de Advertentie) Hoe stemt Costa Rico? Het mee interessant was gisteren wellicht het betoog \an de representant van Costa Rica die zich er nog niet over uitliet hoe hu zal stommen. De Costa Ricaan knoopte aan bij de gemeenschappelijke verklaring van Ne derland en Australië, waarin beide lan den zich bereid verklaarden geheel Nieuw-Guinea voor te bereiden om een beslisalng te nemen over eigen lot. Een dergelijke oplossing voor Nleuw-Gulnea als geheel had kennelijk Indruk ge maakt op deze spreker. Hij vroeg zich evenwel af of het dan niet Juister zou zijn dat Nederland Australië en Indo nesië gezamenlijk onder een voogdu- srhapssweem van de VN die oplei dingstaak zouden verrichten De verte- Elke dog één uur GRATIS kopen. Koop NU zuiver wollen LEIDSCHE DEKENS De grootste sortering. M» LAAG8T1 PRIJZEN LEIDSCHE WOLLEN DEKENHl'IS Leiden Noordwijk aan Zee Belgische minister van Defensie, Antoon Spinoy. De luchtmachtvoorlichtingsdienst gaf na afloop van het onderhoud te kennen, dat generaal Norstad en ir. Staf van gedachten hadden gewisseld over samen werking van de Nederlandse en Bel- Een beeld van het Nieuw-Guinea- Kische luchtmachten Hierover z(jn tevo- debat in de Verenigde Naties. Op ren reeds van Nederlandse zijde bepaal de gedachten naar voren gebracht. Een woordvoerder van het Belgische minis terie van Defensie verklaarde, dat men uit economische en operationele over wegingen tot een fusie wil komen. Hij voegde er aan toe. dat de fusie, waar men op dit ogenblik aan denkt, bestaat uit vergaande coördinatie van de oplei dingsschema's voor vliegers en technici. Ook de secretaris-generaal van de NAVO. Paul Henri Spaak, heeft met ir Staf over dit onderwerp gesproken. Spaak zal. zoals bekend, vanmiddag in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam het door Prins Bernhard geleide congres van de „Fondation Europeenne Culturelle" toespreken. i eortOÜL Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien, voornamelijk in de kustprovincies. Nor male temperaturen voor de tijd van het jaar. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen noord en west. 23 NOVEMBER Zon op: 8 15 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 952 uur; onder: 1852 uur Hoogwater te Katwijk te 4.00 en 16 17 u. Laagwater te 12.08 uur. (Advertentie) NEEM BLIKGROENTEN in 4 minuten kloor op tafel! Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Poliovaccinatie wordt verder uitgebreid Minister Suurhoff verwacht, dat de werkloosheid zich in het komende jaar op een enigszins hoger niveau zal stabiliseren. Dit zal voor een deel moeten worden toegeschreven aan een verminderde ge neigdheid van het bedrijfsleven om arbeidskrachten vast te houden. Er is ook enige grond voor de vrees voor een toenemende werkloosheid in de ontwikkelingsgebieden. Los van de afloop van het seizoenwerk zal een stijging van het werkloosheidsniveau onvermijdelijk blijken te zijn, voornamelijk door het teruglopen van de lange afstandspcndel. Deze sombere verwachting spreekt minister Suurhoff uit in zijn memo rie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer naar aanleiding van zijn hcqroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid. I).«.irn.i.ist /uilen aan de jaarklassen 1957, 1956. 1954. 1953 en 1952 nog vóór de zomer 1958 twee injecties worden gegeven. Het streven is erop gericht om. indien mogelijk, te bereiken, dat vóór de zomer van 1959 aan de kinde ren, die in 1945 en daarna geboren zyn tenminste twee injecties worden gegeven. Hierbij moet worden opge merkt. dat over de betekenis van de derde injectie en het tijdstip, waarop deze moet worden gegeven, in kringen van deskundigen nog geen eenheid van opvatting bestaat. de voorste rij tweede van links de Nederlandse vertegenwoordiger mr. Schiirmann tijdens zijn uiteenzet ting. Geheel rechts achteraan de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken. mr. J. L. M. Th. Luns. Advertentie Geen subsidie >oor schoolnielk rU uit deze M. v. A I In Amsterdam is gisteren de Hen- riette Roland Holstprijs door prof. dr. P. Minderaa (rechts) uitgereikt aan de Vlaamse schrijver Louis Paul Boon voor zijn werk ..De klei ne Eva uit de Kromme Bijlstraat". Verder ontlenen nog het volgende: De regering staat nog steeds op het standpunt, dat voor melkverschaf- fmg op scholen geen Rijkssubsidie kan worden verleend. Indien de kin deren te weinig melk gebruiken is dit ln de eerste plaats het gevolg van een onjuist inzicht in de waarde van dit voedingsmiddel bij de ouders. In de naaste toekomst dienen er geen loonronden aan de orde te wor den gesteld. De minister zal er in overleg met zyn ambtegenoot van Justitie naar streven het spoedig aanhangig ma ken van een ontwerp-vakantiewet te bevorderen Onderzoekingen hebben aangetoond. dat steeds meer scholieren vakantie-1 werk gaan verrichten. Volgens glo-1 bale schattingen komt het Contact- I centrum Bedrijfsleven-Onderwijs voor 1956 zelfs op 100.000 werkende scho lieren in de vakantietyd. Of het wetsontwerp voor een alge mene weduwen- en wezenverzekering nog in de loop van dit zittingsjaar by de Kamer kan worden ingediend, zal mede afhangen van het tijdstip, waarop de SER zyn advies met be trekking tot de te heffen overgangs maatregelen zal uitbrengen. De Sociale Verzekeringsraad heeft onlangs gunstig geadviseerd over het verhogen van het maximumuitke ringspercentage voor de ongevallen wet gedurende het eerste jaar van 70 op 80 1 De Raad becijfert de kos ten. die voor het bedryfsleven hier mede gemoeid zijn op ruim 1 mil joen. zynde één procent in de totale kosten. Dit advies is thans in beraad bij de regering. Het tot stand gekomen veiligheids besluit ioniserende stralen zal 1 jan. a s. in werking treden. Verder is een ontwerp-radio-actieve stoffenbesluit op grond van de warenwet voorbe reid en in de ministerraad gebracht. Met voldoening heeft de minister vernomen, dat het streven om via een vaccinatie-programma de kinderver lamming zo krachtdadig mogelijk te bestrijden, instemming heeft gevonden. Het ligt in het voornemen om in het voorjaar van 1958 aan de jaarklasse 1955. welke binnen het Rijksprogram ma de eerste twee injecties heeft ont vangen. een derde injectie te geven. WITTE FLANELLEN LAKENS vanaf 4.95 Te kust en te keur bij.... Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Moskou verhindert overleg in de kwestie-Kasjmir De Sovjetrussische afgevaardigde in de veiligheidsraad der V.N., Arkady So- bolef, heeft gisteravond medegedeeld, dat hij zyn veto zal uitspreken over de reso lutie van Engeland, de V.S., Australië, Columbia en de Philippünen, waarin wordt voorgesteld, dat dr. Frank Gra ham als vertegenwoordiger der V.N. naar India en Pakistan wordt gezonden voor nieuwe onderhandelingen over een akkoord betreffende de demilitarisering van het betwiste Kasjmir. India is tegen deze resolutie gekant. Pakistan is er voor. Het debat over Kasjmir werd voor onbepaalde tyd verdaagd om de afge vaardigden de gelegenheid te geven zich over de volgende stappen te beraden. In Pakistaanse kringen sprak men over de mogeiykheid. dat de kwestie wordt verwezen naar de Algemene Ver gadering waar geen vetorecht bestaat. Aanbod van goede diensten Voorstel van Koning en president voor de Fransen misschien niet onaanvaardbaar (Van onze correspondent te Parys) De Sultan van Marokko, die zich sedert kort met de titel van „koning" verge noegt, en de president van de Tunesische republiek, Habib Bourguiba, hebben gisteren een conferentie in de Marokkaanse hoofdstad Rabat besloten met een voorstel aan Frankryk en aan Algerije in hun gewapende conflict bemiddelend op te treden. In het communiqué over hun eerste officiële ontmoeting als staatshoofden richten zij in het byzonder een oproep tot Frankrijk de souvereiniteit van het Algerijnse volk te erkennen volgens de beginselen van de Verenigde Naties. Het is niet de eerste maal, dat vooral Bourguiba een stap doet in deze rich ting. Ofschoon het officiële communiqué er geen enkel gewag van maakt, zou dit voorstel van de twee Noordafrikaanse landen nu echter voor het eerst in een raam zijn geplaatst, dat voor Frankrijk a priori misschien niet onaanvaardbaar behoeft te zyn. Stichting van een Frans- Afrikaanse federatie? In navolging van de oud-premier Pierre Mendès-France zouden de Ma rokkaanse Koning en president Bour guiba nu hun gedachten en bemoeiin gen richten op een Frans—Noordafri kaanse federatie, waarvan ook Algerye deel zou uitmaken, en die ondermeer de exploitatie van de Sahara in handen zou kunnen nemen. Tegenover de bereidheid van Parys de „persoonlijkheid van Algerye" te erken nen. zouden Marokko en Tunesië dan bepaalde elementen van hun souvereini teit willen offeren op het altaar van die federale gemeenschap. De Algerynse rebellen zou tenslotte worden gevraagd hun goede wil te tonen door onmiddel lijk r-a het Franse akkoord de wapens te strekken. De Franse regering heeft nog geen tyd en gelegenheid gehad op het Ma rokkaans-Tunesische voorstel te reage ren. Het is echter waarschijnlijk, dat het initiatief der twee staatsehefs, die beide onmiskenbaar Westers en zelfs Frans zyn georiënteerd, nog wel een rol zal spelen in de onderhandelingen tussen Parijs, Washington en Londen, waarbij zoals men weet de Algerijnse oor log in het brandpunt der moeilijkheden is geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1