Wethouder v.d. Kwaak: initiatief en zelfbestuur zijn geblokkeerd! IIWO 1 ilt. Over financiering woningbouw is College nog oiel zo genist Niemeijer half zware shag" Handig rollen Heerlijk roken Financiële positie van Leiden in middelpunt der discussie A. van IJijk ziet toestand geineente-finaneiën somber in 96»te jaargang Donderdag 14 november 1957 Tweede blad no. 29291 College bracht stukken ia stelling Wij moeten ons voorlopig instellen op zeer moeilijk periode Een eerlijk, doch nu niet direct opwekkend beeld van de huidige situatie, waarin de gemeenten verkeren, gaf de wethouder van Finan ciën. de heer D. van der Kwaak, toen hij gisteravond de Leidsc raad inlichtte hoe de stukken op tafel liggen. Hoewel het College reeds tijdig de stukken in stelling bracht, gaf hij onomwonden toe, dat wij ons moeten instellen op een zeer moeilijke periode. Allerlei van hoger hand afgekomen maatregelen hebben het gemeentelijk initiatief en het zelfbestuur geblokkeerd. Bovendien is het College nog niet zo gerust over de financiering van de woningbouw, welke thans door het Rijk in handen is genomen. Voor 1958 beschikt het Rijk over 586 miljoen, doch voor de bouw van de in uitzicht gestelde woningen is circa f 720 miljoen nodig. Er moet echter wel meer komen. Het Rijk, zo wordt gezegd, zal de woningbouw financieren, doch met geen woord wordt gerept waar het geld vandaan komt om de grondaankoop, de straten aanleg en het bouwrijp maken van de grond te financiercr mrntcel slecht» toestemming is ont vangen tot restauratie van het Archief en voor de bouw van 134 woningen. EFFICIENCY - ONDERZOEK WORDT VOORTGEZET. Voorts deelde spreker mede. dat het College van plan ls het efficiency-on derzoek voort te zetten. KANS OP SUBJECTIEVE UITKERING Nu de gemeenten voor 1958 weer een verzoek mogen Indienen tot een sub jectieve uitkering uit het Gemeente fonds, gelooft spreker, dat er een goe de kans bestaat, dat een dergelijke uitkering nog komt over de Jaren 1956 en 1957. Hij schat dit op rond een half miljoen per Jaar. Nadat de heer Van der Kwaak nog enkele conclusies van het rapport-Oud ter sprake had gebracht - plaatselijke I behingen zullen straks tegen elkaar wor den afgewogen, hetgeen voor Leiden als centrumgemeente voordeel zal opleve ren - schonk hij aandacht aan de posi tie van de Llchtbedrljven. welke thans geen onrust baart. Van de kem-ener- gle-centrales stelt spreker zich op dit I moment nog niet veel voor. De directeur van de SLF ontwerpt een plan voor de uitvoering van de meest urgente werken 1 aan dit bedrijf. Over een eventuele verhoging van de tarieven hebben R. en W. nog geen standpunt ingenomen. Lekker-pittige half zware! Altijd vers in moderne plastic verpakking \egen raadsleden aan het noord Iopstand werd niet rooskleurig ingezien Behalve de vijf fractie-voorzitters zUn tijdens de eerste dag van de Leidse ..vierdaagse" nog negen raadsleden aan het woord geweest. Met het oog op de hoofdstuksgewUze behandeling van de begroting stond de financiële positie van Leiden deze dag In het middelpunt der discussie. Bovendien maakte ook de bestedingsbeperking een onderwerp van behandeling uit. Over het algemeen zag men de toekomst niet rooskleurig in. Slechts zelden klonk een optimistische toon. Na deze ontmoeting In eerste Instantie, dienden de voorzitter en de wethouder van Financiën nog Tan repliek. Momenteel, aldus merkte de wet houder op, lopen de gemeentebe stuurders langs de gracht van het rentegamma 4 1/4 door de straat van de bestedingsbeperking over het plein van de over besteding om ran verre de oranje-knipperbo'. - len van de Bank van Nederlandse Gemeenten te ontwaren. De huidige toestand heeft het Col lev echter niet overrompeld. Reeds he* vo rig ;aar hebben B. en W. bij de be har. deling van de begroting een somber ge luid laten horen Er werden maa trawe len Betroffen om de woningbouw veilig te stellen. Het College had echter me •wacht, dat alles z-ch zo snel In or. - runsuBe zin zou wyzigen. In deze mc- zing werd het gesterkt door het ultbly- ten van maatreaelen var. de regering Op dit moment werden alle stukken van it gemeentelijke huishouding in stel ling gebracht. Hoofden van Dienst werd ie ernst van de situatie voorgehouden met het verzoek zelf naar efficiency om te zien. Mede door hun suggesties en do »teun van de raad heeft het College het roer thans stevig in handen. Hieraan - n daarvan ls spreker vast overtuigd - ul het straks te danken zijn. da* Lel iën als een der eerste Remeenton uit de opgelegde impasse zal komen. Aan de hand van vergelijkend mate riaa: over de jaren 1954 t.m. 1956 toonde ie wethouder vervolgens aan. dat de ge meenten zeker niet schuldig zijn aan de moeilijkheden van het ogenblik. WONING BOUWLENING DOOR KRUIST GEMEENTE LENINGEN De kasgcldleningen en het rentegam ma zijn volgen* spreker de twee boelen, •sarin de regering de gemeenten gesla- pn heeft. Voor nieuwe werken moeten Jf gemeenten een lening aantrekken te- t een rente van 4 1/4 en dit is in deze tijd volmaakt onmogelijk. Voor rich persoonlijk kan spreker niet In een jubeltoon verkeren over de woningbouw lening van 6 welke alle andere ge meente-leningen doorkruist. Onlangs kon spreker een lening afsluiten van f20 miljoen tegen een rente van 5 doch dit mocht met het oog op het thans leidende rentegamma van 4 1/4 niet doorgaan. Wanneer, zo vraagt spreker zich af. komen de gemeenten weer op de kapi taalmarkt terecht? De gemeenten zijn In hun eigen leningspolitiek volkomen lam geslagen. Met prof. De Vries Ls de wethouder het eens. dat dit de zwaarste *lag ls. welke aan de gemeentelijke fi nanciële zelfstandigheid ls toegebracht. Terwijl het College de verwachting koesterde, dat de afgelopen vaste le ning van f. 13 miljoen in 1958 voor nieuwe objecten kon worden aangewend moet de helft daarvan worden bestemd voor consolidatie. College bracht de stukken in stel ling. W et houder D. van der Kwaak denkt een goede zet uit. TOESTEMMING VOOR BOUW 134 WONINGEN Mei enigszins getemperde vreugde deelde de wethouder mede. dat mo- De heer De Bree iKVP» zag de plicht tot geheimhouding na een geheime raadszitting. Indien dit door de omstan digheden gewettigd is. gaarne spoedig opgeheven Z.l. moet een herziening ge bracht worden ln de gedragslijn van ge heime zittingen en de geheimhouding van bepaalde zaken door raadsleden GEMEENTEN HEBBEN GEEN SCHULD De heer Knol (Prot Chr.), die de financiële zijde van de begroting onder de loep nam, r.elde deze begroting nauw verbonden te zien met tal van economi sche vraagstukken. Bi) de conjunctuur- bewaking heeft men ln de laatste tijd geen overzicht gehad van de omstandig heden. welke zich op dat moment voor deden De regering heeft de politiek van: ln tijden van opbloei bezuinigen en in tijden van neergang uitgeven, verwaar loosd De financiering met kasgeldlenin gen ls onjuist. Aan de huidige financiële toestand zijn volgens de heer Knol niet de ge meenten schuldig, doch het Rijk. Z.l. behoeft men niet te Juichen over het •ucces van de woningbouw lening, wel ke tot gevolg zal hebben, dat de ge meenten moeten gaan consolideren. Over het punt kapitalistische maat schappij kan men gaan twisten. Is Rus land ook niet een kapitalistische maat schappij Op het rapport van de Commissie- Oud. waarover in de geleidebrief veel word: gesproken, is de nodige kritiek te leveren Er zijn nog geen objectieve nor men ln het rapport neergelegd. Boven dien wykt de opzet van het rapport wei nig af van de thans geldende regelingen. Te weinig wordt ook rekening gehouden met de verschillende toestanden in de diverse gemeenten. Wat voor de ene gemeente noodzakelijk kan zijn, is voor de andere overbodig Heeft een efficlency-onderzoek, dat bij diverse diensten plaats vond. geleid tot het treffen van bezuinigingen? LICHTMUNTEN Enkele lichtpunten ziet spreker: de liquiditeit van Lelden Is nog behoor lijk, terwijl een tekort nog gedekt kan worden uit de reserves, hoewel men dit slechts node moet toepassen. Bijzon dere tijden scheppen echter bijzondere geneesmiddelen. Misschien is het leed van de steeds stijgende rente geleden. Een tendens ln deze richting valt waar te nemen! UITKERING UIT GEMEENTEFONDS? De financiële specialist van de P. v. d. A de heer Zunderman, die als laatste spreker ln de middagzltting het woord voerde, schonk eveneens uitvoerig aan dacht aan de financiële verhouding Rijk en gemeenten en het rapport van de Commissie-Oud. Inderdaad ls de auto nomie van de gemeenten in de laatste jaren steeds minder geworden Gemeen ten mogen alleen uitkeringen doen dan na verkregen toestemming van de Rijks- Instanties Nu zeggen diezelfde Ryks- Instanties, dat de schuld bij de gemeen- I na Spoetnik I naar II Schouwburg, zwembad en veemarkt kannen ander huidige omstandigheden trachten Levend in een bij uitstek dynami sche tijd. waarin een mens van de - morgen tot dr avond overspoeld wordt ^ÉÏdL'1. 11 door de vele lectuur, die van de rota tiepersen afrolt, en overgeschakeld van Spoetnik I naar Spoetnik II. is er volgens de fractievoorzitter van de K.V.P.. de heer A. van Dijk. wel enige moed toe nodig om serieus aandacht te schenken voor de behandeling van een gemeentebegroting. Een overschakeling, welke de heer Van Dijk echter spoedig had gevonden, want zonder een lange inleiding, wierp hij zich direct op de praktische vragen van de gemeente-politiek. Geen enkel argument acht hy aan wezig om tot het vormen van een Com missie voor de Reiniginsdienst over te gaan. Ook heeft hij geen behoefte om tot uitbreiding van de bestaande com missies van advies over te gaan. Welke zijn de motieven, die aan een dergelijke suggestie ten grondslag liggen? Het vormen van een meerderheid in een be paalde commissie? De heer Van Dijk blyft het betreuren, dat de meerderheid van de raad inder tijd geen gevolg heeft gegeven aan zijn verzoek het voorstel van de afbraak van de panden in de Watersteeg en aan de Hoogewoerd aan te houden Wanneer denkt het College een pre advies uit te brengen op het door hem en zyn fractiegenoot De Bree nu drie Jaar geleden ingediende voorstel tot her ziening van de verordening, regelende de huurbijslag voor grote gezinnen? Met een tekort van f. 2.300.000 op de begroting zal het daarbij blijven? ziet spreker de toestand van de ge- meenteflnudUn somber in Z.i. zal de bestedingsbeperking het verzorgingspeil van velen aantasten. A. VAN DIJK dynamische tijd. Met het geld is het precies zoals met 'de mensen, die ziek zijn de koorts is' niet altyd even hoog Wellicht keert het gety weer spoedig ten gunste. De be- ieidheid tot zoveel mogelijk samenwer ken. straks ook in Europees verband. moet ons het vertrouwen geven om met optimisme te stappen in de wereld van morgen en in het heden het goede j te doen. Geen behoefte aan commissie-uitbreiding De burgemeester, die gisteravond als eerste van de zijde van het College j van B. en W. de raad van repliek j diende, achtte het niet noodzakelijk, dat er een afzonderlijke commissie voor de Reinigingsdienst in het leven j werd geroepen. Hoewel de voorzitter er waardering voor kan hebben, dat de heer Meester .zijn schaapjes onder dak wenst te brengen", is de huidige com- j missie van Openbare Werken compe- j tent genoeg om ook de zaken van de Reinigingsdienst af te doen. Ook aan een uitbreiding van de overige commissies hebben B. en W. geen behoefte. I Het College zal nog eens bekijken in hoeverre aan de bezwaren van de aan j raadsleden opgelegde geheimhouding te- gemoet kan worden gekomen. Ook spr. is van oordeel, dat het gewenst is, dat de raad tijdig op de hoogte wordt ge steld van in uitvoering zijnde werken. Met het oog op de bestedingsbeperking worden vacatures niet zo spoedig aan gevuld. De Dienst van Gemeentewerken I maakt daarop een uitzondering, omdat plannen voor uitvoering gereed moeten j liggen. Onder de huidige omstandigheden zal het zaak zijn om de uitgaven zo veel mogelijk te beperken. De plannen voor een nieuwe schouwburg, zwembad en veemarkt kunnen wel worden uitge werkt. doch zijn vooralsnog niet te realiseren. De heer Van Dyk waarschuwde er ten slotte voor om geen defaitist te zyn en de toestand reëel onder ogen te zien. Met nadruk verklaarde spreker, dat de cemeente geen uitgave doet indien daar- voor een dekking maar zeer provisorisch j aanwezig is. Uitbreiding van het aantal telefoon aansluitingen acht ook het College van groot belang. Ook de directeur van het i Telefoonkantoor heeft hiervoor begrip. De bestedingsbeperking werkt echter ook tot dit bedrijf door. Het ligt in de bedoeling om in het I voorjaar te beginnen aan de inrichting jvan het Pilgrim Fathershuisje. ten ligt. Het is dan ook volgens spreker niet juist, dat de bestedingsbeperking zo zwaar op de gemeenten wordt afgewen teld. al is hjj het eens met de burge meester. dat ambtenaren in hun eigen ressort met de bestedingsbeperking reke ning houden. Deze ambtenaren zullen echter niet op de stoel van de raads leden gaan zitten. Op welke voorwaarden, zo wilde spre ker weten, zullen de leningen in 1958 thans f. 13 miljoen worden af gesloten. Wordt straks de 6^ van de Woningbouwlening aan de gemeenten doorberekend? Volgens spreker zou dit I een funeste invloed hebben op de huren. Bestaat er voor 1958 nog een mogelijk heid tot een extra uitkering uit het Gemeentefonds? Een verhoging van de bedryfstarieven gas en elektriciteit moet zo lang mogelijk worden uitgesteld. Hierdoor zou de grote massa van de bevolking worden getroffen. Voor het efficiency-onderzoek. en de daaruit gevolgde resultaten, is sprekers fractie het college dankbaar. Grote bezwaren heeft zijn fractie tegen een eventuele aantasting van de sociale en culturele voorzieningen, o.a. subsidie-verlaging. Persoonlijk voelt hü dan meer voor verhoging van de belas ting. Tenslotte brak spreker nog een lans voor vrijstelling van vermakelijkheids belasting voor door clubhuizen en speeltuinverenigingen georganiseerde activiteiten (b.v. bazaars en filmvoor stellingen). Middels deze activiteiten wordt de jeugd van de straat gehou den. Een speeltuinvereniging kan men toch moeilijk gelijkschakelen met een vermakelijkheidsvereniging? Had de heer Zunderman veel waarde ring voor de tentoonstelling ..Romantiek en bloemen", gaarne had hy een kriti scher oog gezien over de aangebrachte reclame. SLACHTOFFER VAN TE HOOG GESCHATTE WELVAART De heer De Hosson <KVP), eerste spreker in de avondzitting, zeide, dat wij het slachtoffer zyn geworden van een te hoog geschatte welvaart. Wy kwamen in een stemming van „waarom ons zorgen maken, het komt toch wel weer in orde". In de M. v. A. worden terecht bezorgde geluiden vernomen. Wy moeten zo snel mogelyk tot een financiële oplossing zien te komen, hoewel spreker direct toegeeft, dat Leiden hier weinig aan kan doen. Laat ieder by zyn politieke vrienden in Den Haag aandringen op een spoedige en gunstige oplossing uit deze moeilyk- heden. WELVAARTSROES De welvaartsroes heeft menige, actieve verenigingsbestuurder by de gemeente om een subsidie doen vragen, welke dan veelal werd verkregen. De weg terug zal moeilijk zün. doch hier en daar cn dan niet te drastisch zal dit noodzakeiyk zgn. T a v het verzorgingspeil moet men niet te stevig op de overheid aanleunen. Sterk drong spreker aan op efficiency in de gemeentelyke huishouding. In dit opzicht is reeds, dank zij een onderzoek, voortreffeiyk werk gedaan. College, aldus spreker, ga zo voort en tref des noods rigoureus maatregelen. Kan de gemeente, zo wilde spreker weten, ter financiering van haar uitga ven niet overgaan tot de verkoop van niet noodzakelyke eigendommen. VASTHOUDEN VAN RENTE GAMMA VAN 41/4% IS FOUT! De heer Stolp (Prot. Chr.) oordeelde het bij zijn financiële beschouwingen niet juist, dat de regering voor de ge meenten nog steeds vasthoudt aan 'n rentegamma van 4 1/4 procent, terwyl het Rijk zelf een woningbouwlening aangaat van 6%. Op welke wijze, aldus spreker, wil men dan toch de gemeen ten de gelegenheid geven hun kasgeld leningen te consolideren? Voorts wenste spreker te weten of de volle f. 13 miljoen als vaste leningen in 1958 te verwachten mag worden aangevoerd voor nog uit te voeren wer ken Spreker meent, dat Leiden hier recht op heeft. Is het. zo vroeg de heer Stolp verder, al bekend hoeveel wonin gen in 1958 gebouwd kunnen worden, afgezien van de financiering. Spreker zou het op prUs stellen, dat by bijzondere vraagstukken, ook wanneer het er om gaat vast te stellen aan welke objecten Drioriteit moet worden gegeven, de betreffende commissies worden inge schakeld. Speciaal denkt spreker hierbij aan de commissies financiën en perso neelszaken. T a v. een subjectieve uitkering uit het Gemeentefonds, wenst de heer Stolp te weten of B en W. hierover nog enige hono koesteren. Spreker wacht met belangstelling de resultaten af van het onderzoek inzake Koffie voor pubiick De aanwezigen op de publieke tribune van de raadzaal het waren er nog niet veel keken gisteravond zeer verrast toen zij door een bode een kopje koffie kre gen geserveerd. Een vriendelijke attentie van B. en W.. welke van zelfsprekend op hoge prüs werd gesteld. Het is de eerste maal. dat een College van B. en W. hiertoe besloot. Zal dit de belangstelling in de komende dagen stimuleren? eventuele doublures by de Dienst voor Sociale Zaken en de Soc. Raad. Een in lichting zou hy ook gaarne ontvangen over de arbeid van de taak-analisten. Kunnen door hen uitgebrachte rappor ten aan de raad worden overgelegd? De heer Kortmann <KVP>. die de zor- gelyke financiële toestand eveneens on der de loep nam, herinnerde nog eens aan zijn reeds in 1952 uitgesproken me ning. dat een goede economische struc tuur'slechts mogelyk is, wanneer een gezonde financiële basis aanwezig is. Een verhoogde efficiency-toepassing acht spreker zeer gewenst. Een interne reorganisatie van de diensten moet met vaart worden voortgezet. Om steeds maar voor afschryvineen uit het Nivelleringsfonds van de Licht fabrieken te putten, komt spreker on gewenst voor. Tot verhoging der tarieven van de nutsbedryven mag pas in laatste instan tie worden overgegaan. VOORZICHTIG MET BELASTNG VERHOGING De heer Portheine (WD) maakte de heer Zunderman duidelijk, dat ook de WD-fractie reeds menigmaal een voorstandster is geweest van het tref fen van sociale en culturele voorzie ningen. Men moet hierbij echter de re- deiykheid onder ogen zien en de effi ciency betrachten. Men moet voorzich tig zyn met te schermen met belas tingverhoging. Indien het bednjfsleven te veel belast wordt, komt de werk gelegenheid, dus in feite ook het men- selijk geluk, in gevaar. Sprekers fractie is van mening, dat de nutsbedryven moeten floreren, doch de gelden mogen maar niet ongelimiteerd cebruik worden om tekorten van andere diensten te dekken. By het maken van plannen van de bouw van winkelbedrijven blyft overleg met de COM. zeer gewenst. VREEMDELINGENVERKEER T.a.v. het vreemdelingenverkeer be treurt spreker het, dat de regering de subsidies van de A.N.V.V. te zeei be perkt. Spreker vindt het gelukkig, dat de gemeente dit werk middels een subsidie steunt. Het bloemencorso acht spreker een belangryk evenement voor de stad. Hulde heeft hij ook voor de organisatie van de expositie „Romantiek en Bloe- men". Het Pilgrim Fathershuisje kan een belangryke trekkracht vormen voor Amerikanen. Spreker kan zich aanslui- I ten by de suggestie van het spuiten van het fontein op alle dagen met uitzon dering van de marktdagen op de Vis markt. Voor het personeelsbeleid sprak de heer Portheine tenslotte zyn waardering uit. TIJDIG INDUSTRIETERREIN GEREED! De heer Huurman (Prot. Chr.) maak te enkele opmerkingen over de grond- prys van een woningwetwoning. Een bedrag van f. 2650 voor de grondkosten van een arbeiderswoning, ligt beneden j de kostprijs. Acht het College het verantwoord om door te gaan met de thans gevolgde methode t.a.v. de afschrijvingen bij de S.L.F., dit met het oog op de dynamische ontwikkeling van de techniek? Het is een dringende noodzaak om tydig Industrieterreinen gereed te heb ben. GROTE ACHTERSTAND TELEFOONAANSLUITINGEN De heer Drijber (WD) wees op de grote achterstand ln telefoonaansluitin gen. Zou een grotere activiteit van B. en W. in dit opzicht niet enig .nut af werpen? Z.i. moet de centrale zo spoedig mogelyk worden uitgebreid. Het aller minste wat verwacht kan worden is meerdere telefooncellen in de buiten- wyken, vooral nu de aansluitingen op zich laten wachten. Spoed moet worden betracht met de industrieschap Zoeterwoude. Waarom blyft de beslissing van G.S. zo lang uit?

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3