E. Meester opende lieden algemene beschouwingen gemeentebegroting 7 Driemaal 25 jaar Leids collectant Gemeenten onder voogdij gesteld DemmeniE. Leids hoogleraar maandag veertig jaar predikant 96ste jaargang Woensdag 13 november 1957 Tweede blad no. 29290 Leiclse vierdaagsebegonnen TïïvërTënTT^ Praktisch volledige stopzetting van gemeentelijke investeringen De Leidse „vierdaagse" voor de behandeling van de gemeente begroting voor het jaar 1958 hebben B. en W. aanvankelijk vier dagen uitgetrokken: heden, donderdag, vrijdag en maandag is hedenmiddag begonnen. In navolging van vorig jaar zal deze begroting ook thans hoofdstuksgewijze worden behandeld, hetgeen de overzichtelijkheid ongetwijfeld ten goede komt. De voorzitter van de grootste fractie in de raad, de P.v.d.A., de heer E. Mees- i ter, opende de algemene beschouwin- I gen. Met de burgemeester van Rotter - I dam is spreker het eens, dat een ge meentebestuur bij de huidige techniek I der bestedingsbeperking inderdaad een soort bijkantoor dreigt te worden van de rijksoverheid. Men stelt, aldus spreker, bovenmense lijke eisen aan het ambtelijke apparaat als men voor elke beslissing over een be langrijke aangelegenheid bij de centra le overheid moet aankloppen, omdat verwacht wordt dat dan de ambtenaren alle problemen van bepaalde plannen zouden moeten kennen. Het benauwt spr. wel eens als hij de lange weg en het vele papier ziet, dat er aan te pas komt om een plan te concretiseren. Bovendien komt de gemeentelijke au tonomie hierdoor nog meer in het ge drang. Zeker wij erkennen, aldus de heer Meester, dat nood wet breekt en ook een beslissingsrecht van de centra le overheid zij erkend. Maar dan moet men ook de verantwoordelijkheid ne men. Hiervan blijkt echter weinig. Daar komt nog bij, de controle van de open bare mening, het wezen van de openbare lichamen, kan eenvoudig niet werken. Het gevaar is aanwezig dat men aan deze toestand gaat wennen; zo wordt inscha keling van de centrale overheid niet meer gezien als een noodgeval maar als een normale toestand en hiertegen dient met klem te worden gewaarschuwd. VERZET BIEDEN Het lijkt wel of de gemeenten de overbesteding in Nederland volledig op hun geweten hebben. Er moet verzet ge boden worden tegen de gemakkelijke kritiek die overal op het financiële be leid van de gemeenten is en wordt uit geoefend. Het is volkomen onaanvaardbaar, dat de gemeenten tot zondebokken worden verklaard en aan de ketting worden ge legd. Wanneer men aan de ketting ligt, [heeft men weinig mogelijkheden, slechts een beperkt erf kan worden afgegraasd. Het is dus vanzelfsprekend dat er ook [niet zoveel te zeggen en te besluiten valt. Vandaar dat ook het aantal vragen bij 't onderzoek van de begroting onge veer 30 minder is dan vorig jaar. Ook bij de behandeling van de begroting zal wel blijken, althans van de zijde van de PvdA-fractie, dat er minder te zeggen valt dan bij vorige gelegenheden. E. MEESTER eenzijdige druk op gemeenten Mr. P. A. van Toorenburg TREEDT AF ALS SECRETARIS ARMENRAAD Bjj Kon. Besluit is met ingang van 1 december aan mr. P. A. van Toorenburg wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van de Leidse Armenraad. Eervol onl-slag prof. dr. W. F. Suermondt Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Januari aan prof. dr. W. F. Suermondt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Leidse Universi teit met dankbetuiging voor de belang rijke in deze betrekking bewezen dien sten. In ons Blad van j.l. maandag schreven wij reeds uitvoerig over de verdiensten van de aftredende hoogle raar. Simon C. Jansen dirigent „Excelsior" Den Haag Als dirigent der Koninklijke Zangver eniging „Excelsior" te Den Haag is be noemd Simon C. Jansen uit Amsterdam per 15 november a.s. Hij volgt dr. An- thon van der Horst op, die ontslag heeft genomen. De heer Jansen werd in 1911 te Rot terdam geboren. In 1932 behaalde hij te 'Utrecht het einddiploma piano met on derscheiding. In 1934 verwierf hij te Amsterdam het einddiploma orgel en in 1936 het solistendiploma orgel. De nieuwbenoemde dirigent is thans can- jtororganist in de Westerkerk te Am sterdam. Verder is hij leraar aan het [Amsterdamse conservatorium voor orgel. De heer Jansen geeft regelmatig orgel concerten in binnen- en buitenland. Hij is tevens dirigent van de Koninklijke Chr. Oratorium Vereniging te Amster dam, van Toonkunst te Amersfoort, van de Chr. Oratorium Vereniging te Heemstede en van de Chr. Oratorium vereniging „Con Amore" te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. KI Wis- en Natuurkunde de heer W. C. de Bruyn (Leiden); kand.ex. F1 Wis- en Natuur kunde mej. A. T. van Rossum (Den Haag); kand.ex. A Wis- en Natuurkunde de heren R. J. J. Rijpma en W. de Jong (Leiden)kand.ex. L Wis- en Natuur kunde de heer M. J. van Geün (Leiden). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lucy, dr van D. Veiling®. en W. de Ro bijn, Eddy Johannes, zn van J. Louwrler «n A. B. den Edel; Wijn-and, zn van A. van Tongeren en G. Kromhout, Johanna Ma- ha, dr van J. Favler en J. A. K. van Die toen. Oatiharina Antonia, dr van J. W. Geleynse en H. S. van der Meer. Paulln* dr van J. R. Zweerus en H. P. Vink. OVERLEDEN J. van Duivenvoorde, 79 jaar. weduwe van W Warners J. Dool. 78 jaar, weduwe van W. F. Cebol, B. Soipio Blüme, 57 Jaar •vrouw, J. M. Smilt, 48 jaar, man, T. van Vcgten, 59 Jaar, man. Laat dit vooral voor de centrale over heid en voor de burgerij het bewjjs zjjn, dat de gemeenten onder voogdij zijn gesteld. Wij spreken de hoop uit. aldus spre ker, dat bij de behandeling van de be groting voor 1959 deze toestand weer tot het verleden zal behoren. NIET TEGEN BESTEDINGS BEPERKING, MAAR Deze kritische opmerkingen, aldus de heer Meester, houden beslist niet in. dat de fractie van de PvdA tegen de beste dingsbeperking gekant is. Integendeel, wij erkennen het feit van de overbesteding, dat ernstig en nauw gezet moet worden bestreden. De regering heeft er naar gestreefd, en gesteld kan worden met succes, een sluitende rijksbegroting op te stellen. Men dient zich goed te realiseren, dat alleen die uitgaven mogelijk zijn, waar voor de financiële middelen kunnen worden opgebracht, in aanmerking ge nomen de politieke en economische si tuatie waarin ons land zich momenteel bevindt. Ook de gemeenten zullen in het kader van de bestedingsbeperking him bijdra ge moeten leveren. Hiertegen bestaat onzerzijds geen be zwaar. Wel hebben wij, aldus spreker, bezwaar tegen de eenzijdige druk op de gemeenten, welke vooral sterk spreekt bij de praktisch volledige stopzetting van de gemeentelijke investeringen. Men kan zich afvragen of t.a.v. de beperking van particuliere investeringen eenzelfde stevig beleid wordt gevoerd. Spreker is geneigd deze vraag ontken nend te beantwoorden. T.a.v. de met zoveel succes geslaagde woningbouwlening, sprak de heer Meester de wens uit, dat deze lening zal worden doorgegeven aan de gemeenten tegen de thans geldende rente, om te voorkomen, dat de huren sterk worden opgejaagd. A.-R., C.H.U. EN S.G.P. Volgens de heer Meester werpen de a.s. verkiezingen reeds hun schaduwen vooruit. Het feit, dat bij Gemeenteraadsver kiezingen de C.H.U. en de A.-R. samen één lijst indienen is in het geheel niet nieuw. Zeker in Leiden niet. Ook in Den Haag gaat men dit doen. Nieuw hierbij is wel, dat men het Haagse samengaan probeert een veel wijdere strekking te geven. Men denkt daarbij ook de S.G.P. te betrekken, een geluid, dat men ook te Leiden kan vernemen. Voorts wordt er in Den Haag in de verschillende protestantse partijen blijk baar ernstig gedacht over een blijvend samen op te trekken, in één partijver band dus, onder de leuze: tegen rooms en rood. Op zichzelf is het niet van zekere ironie ontbloot, dat degenen in de pro testantse hoek, die dromen van het her stel der vooroorlogse rechtse coalitie, thans het anti-katholicisme tot eerste leus in hun banier willen schrijven. De voorzitter van de A.-R., de heer Berghuis, heeft op het pas gehouden partij-convent der A.-R.-partij, deze gedachte nog verder uitgewerkt. Hij droomt van één Prot.-Chr. Volkspartij. Spreker heeft het gevoel,, dat me nigeen in de C.H.U. zich toch nog wel even zal bedenken, voordat hij of zij hals over kop in het door de heer Berghuis ontworpen nieuwe politieke tehuis gaat inwonen. Wij moeten derhalve als onze mening te kennen geven, dat wij, aldus spreker, het nog moeten zien gebeuren, dat A.-R. P. en C.H.U. samen één partij zullen gaan vormen. DE HONGAARSE TRAGEDIE. Nadat de heer Meester had herinnerd aan de voor een jaar gevoerde Hon gaarse vrijheidsstrijd, vroeg hij aan de communistische raadsfractie of zij het thans niet tijd acht zich eens duidelijk uit te spreken over deze Hongaarse tra gedie. SAMENSTELLING RAADSCOMMISSIES. Voorts vroeg spreker aandacht voor de samenstelling van de commissies uit de raad. Z.i. pretenderen deze commissies niet een afspiegeling van de politieke samenstelling van de raad. Integendeel. De V.V.D.-fractie met 3 raadsleden en de P. v. d. A. met 15 raadsleden, be zetten ieder een zetel in elke commissie. Indien de belangrijke commissies wor den uitgebreid met 2 leden en men zou bereid zijn de P. v. d. A.-fractie er 1 lid bij te geven, ontstaat het beeld 2 op 6. Spreker hoopt, dat ook de andere fracties begrip zullen hebben voor deze gedachte. Spreker verwacht een concrete mede deling over de aanstelling van maat schappelijke werkers (sters) ten behoeve van het gemeentepersoneel, en die, be treffende de instelling van een sociaal voorzieningsfonds. De heer Meester verzocht het College flngoz Merl-Adv.) ADMINISTRATIE-EN ARCHIEFSYSTEMEN Haarlemmerstraat 169 Telef. 21400 In cellofaan verpakt Zweed Ahlner leidt Nederiand-België De wedstrijd NederlandBelgië zal worden geleid door de Zweedse scheidsrechter S. Ahlner. Zijn landge noten G. Lindberg en B. Lundell zul len hem als grensrechters assisteren. er bij de P.T.T. op te blijven aandrin gen meerdere telefooncellen bij 'te plaatsen. Voorts drong hij aan op het wederom uitschrijven van een contact bijeenkomst met raadsleden van de bü de agglomeratie Rijnmond betrokken gemeenten. Tenslotte schonk de heer Meester aandacht aan het succes dat de door de P. v. d. A. ingestelde „Ideeënbus der de mocratie" reeds heeft. Na de heer Meester gaf de heer Woud stra (Prot.-Chr.) zijn visie op de thans ingediende gemeentebegroting. Prof. dr. W. Banning Maandag zal het veertig jaar geleden zijn, dat prof. dr. W. Banning te Drie bergen, buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit, werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Prof. dr. Banning, die 21 februari 1888 te Makkum werd geboren, stond eerst ongeveer vier jaar te Haarlo in de clas sis Zutphen en daarna nog ongeveer zeven jaar te Sneek, waar hem in ver band met zijn benoeming tot directeur van de Vereniging Woodbrookers in Holland met ingang van 1 april 1928 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Daarna was de jubilaris verder nog van 19311941 tien jaar leider van de Arbeidersgemeen schap der Woodbrookers te Bentveld en op 8 september 1940 werd hij bevestigd als voorganger van de afdeling Haarlem van de vereniging van Vrijzinnig Her vormden. Op 6 februari 1944 keerde dr. Banning weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en deed toen zijn intrede als predikant van de hervormde gemeente van Naaldwijk. Op 23 september 1945 volgde zijn benoeming tot hoofddocent aan het Instituut ..Kerk en Wereld" te Driebergen en twee jaar later werd hij op 21 september 1947 be vestigd als predikant voor buitengewone werkzaamheden nJL als predikant in Algemene Dienst. Deze functie heeft hij vervuld tot 1 mei 1953. toen hem op 65- jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Op 18 februari 1946 werd dr. Banning benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de theologische faculteit aan de Leidse Universiteit om daar kerkelijke sociologie te doceren. Hü aanvaardde dit professoraat op 12 april 1946 met een inaugurele rede over het onder- werp „De ontmoeting van theologie en i sociologie". Op 16 mei 1952 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de juridische faculteit aan de Leidse Universiteit om daar wijsgerige sociologie te doceren. Prof. dr. W. BANNING Van 1931 tot 1938 was prof. dr. Ban ning lid van het partijbestuur van de S.D.A.P. en in 1945 voorzitter van de Nederlandse Volksbeweging. Verder was hij ook voorzitter van de studiecommis sie, die heeft geleid tot de stichting van de Partij van den Arbeid. Het ligt niet in de bedoeling van prof. dr. Banning om te recipiëren. Ook zal hij geen herdenkingsrede uitspreken. Drie collectanten van het College van Collectanten der Ned. Hervormde Diaco nie, t.w. de heren N. Smittenaar, M. Kiel en G. Sierat, herdachten gisteren het feit, dat zü voor 25 jaar in hun functie werden geinstalleerd. Gedurende deze kwart eeuw hebben zij regelmatig in één der Leidse hervormde kerken dienst gedaan. zilveren herinneringsplaatje aan. Voor af had de heer Kuiper nog medegedeeld, dat hij met het oog op zyn leeftijd ge meend had als voorzitter van het Colle ge te moeten bedanken. De heer Kuiper, die reeds 46 jaar van dit College deel uitmaakt, treedt daarvan bijna 25 jaar als voorzitter op. De heer H. Foks. voorzitter van het College van Kerkcollectanten, die als volgende spreker het woord voerde, wees op de vriendschappelijke band, welke er tussen beide Colleges bestaat en had eveneens grote waardering voor de trouw, waarmede de jubilarissen hun functie uitoefenen. De heer J. C. Els- geest, die de felicitaties overbracht van het College van Diakenen der Leidse hervormde gemeente, baseerde zijn woord van gelukwens op de drie ini tialen van de jubilarissen, t.w. de K., de Bij Ned. Hervormde Diaconie Tijdens een gisteravond in het ,.Huis- zittenhuis" aan de Oude Rijn gehou den vergadering is dit drietal een har telijke huldiging niet onthouden. De voorzitter van het College van Collec tanten. de heer K. Chr. Kuiper, dankte hen voor de trouw, waarmede zij deze functie nu 25 jaar hebben vervuld en wees op de vriendschapsband, welke daaruit in de loop der jaren is gegroeid. In het kader van de dienst der offeran de hebben zij bun eenvoudige taak met grote liefde en toewijding verricht. Na mens het College bood spreker hen een portefeuille, resp. een portemonnaie, met De voorzitter, de heer K. Chr. Kuiper (rechts), biedt een ge schenk aan. Van links naar rechts de drie jubilarissen, de heren G. SieratM. Kiel en N. Smittenaar. (Foto L.D./Van Vliet) S en nogmaals de S.. waarvoor spreker las Kloeke Steunverlenende Sieraden. Voorts weidde de heer Elsgeest uit over de prettige verstandhouding, welke er tussen beide Colleges bestaat. Ds. J. de Wit, die tenslotte de geluk wensen aanbood van het Ministerie van Predikanten, belichtte het aandeel, dat de collectant, zü het in grote eenvoud, heeft in de eredienst en dat in stilte, met liefde en geduld wordt verricht en waarvoor geen pensioengerechtigde leef tijd bestaat. Alle sprekers betrokken ook de echt genoten van de jubilarissen in hun woord van dank en waardering. Nadat de jubilarissen een kort dankwoord had den gesproken, bleef men nog enige tijd in feestelyke stemming büeen. Verzoek aan H.H. Klazen De jeugd, die deze regels nog niet kan lezen, gelooft dat ieder Uwer de enige Sinterklaas is. Help dat geloof beschermen en wandel nóóit met z'n tweeën (Iaat staan drieën) naast elkaar door de straten. Trou wens: wat doet U op straat? Houdt U bij het dak en bedenk dat voor U de schoorsteen de enige toe gangsweg is tot het kinderhart. Grote stroom brieven op het Binnenhof (Van onze Haagse redactie) De ontevredenheid van de lagere ambtenaren over hun salarissen be reikt, nu nog deze week de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer zal worden behandeld, zo lang zamerhand een hoogtepunt. Naar aan leiding van de salariskwestie hebben honderden ambtenaren brieven gezon den aan Kamerleden per adres „Tweede Kamer, Binnenhof, Den Haag". De stroom van brieven, die gisteren en ook nog vandaag de postvakjes van de Kamerleden bereikten, beloopt een aantal dat de portiers en postsorteer- ders van het Kamergebouw veel werk bezorgen. De postvakjes van enkele, meer op de voorgrond tredende, volks vertegenwoordigers bleken namelijk te klein om de epistels van de ambtenaren uit alle delen van het land te kunnen bevatten. De postzakken van de PTT zün dan ook aanzienlük voller dan nor- Minister Algera wijst af: Herziening N.S. dienstvoorwaarden De minister van Verkeer en Water staat heeft, zo deelt de personeelsraad der N.S. mede, het standpunt ingeno men, dat een herziening van het regle ment dienstvoorwaarden waarbij de loon- en arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel geregeld zijn, in gaande voor de afloop van de geldig heidsduur van de huidige dienstvoor waarden, (30 juni 1958) niet in over weging kan worden genomen. De personeelsraad heeft met grote teleurstelling en met ernstige ontstem ming kennis genomen van het stand punt van de minister, dat, naar de me ning van de personeelsraad in 't kader van het algemeen loonbeleid neerkomt op een exclusieve behandeling van het spoorwegpersoneel. Uit het feit, dat de drie vakbonden voor spoorwegpersoneel op zeer korte termün in een gecombineerde hoofd- besturenvergadering büeen zullen komen om zich over verdere concrete stappen te beraden, blijkt dat deze niet zullen berusten in deze afwüzing, aldus de personeelsraad. POOLSE AVOND IN DEN HAAG Op 24 november a.s. wordt in Den Haag een feestelüke büeenkomst gehou den voor alle in Nederland woonachtige Polen en sympathiserenden. In de mid daguren zijn er volksdansen, zang en ballet, 's avonds is er een bal met ver rassingen. De büeenkomst wordt gehou den in Custodia, Brandtstraat. maal het geval is en men verwacht, dat deze stroom nog wel enige dagen zal aanhouden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3