ASPRO' „Door prijsstahüisatie blijven de spanningen bestaan" Met een enkel woord l b,J de Geen nieuwe Britse kernproeven „in de onmiddellijke toekomst" Agenda fc3 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 Vervolg van pag. 1 Ook de prysstabilisatie kwam meermalen ter sprake in het debat. Het laag houden van de prijzen heeft ten gevolge dat de vraag groot blyft en de span ningen dus aanhouden. Daarom vond de heer Van Leeuwen (VVD), dat de bestedingsbeperking alleen Is gelukt op die terreinen waar het prysstabilisa- tiebeleid is mislukt, doordat tarieven zijn verhoogd en een einde is gemaakt aan verliesgevende exploitatie van overheidsbedrijven. Zowel de heer Van Eibergen (AR) als de heer Van Mastrigt (CHU), beiden vervuld van vrees voor toeneming van de werkloosheid, vestigden er de aan dacht op, dat de prijzen hoger zijn ge stegen dan de vakverenigingen wilden toelaten zonder looneisen te stellen. Verhoging van de lonen, zei de heer Roemers (PvdA), zou thans echter niet leiden tot een oplossing van de moeilijk heden voor de werknemers, maar ook hij vroeg hoe de regering denkt over het voorstel van de stichting van de arbeid om de kinderbijslag met tien cent per kind per dag te verhogen voor inkomens beneden f. 6900 per jaar. Met nadruk waarschuwde de heer Roemers de regering de hand aan de pols van het bedrijfsleven te houden om tijdig het roer om te gooien wanneer de werkloosheid toeneemt. Overigens stelde hij tegenover het pleidooi van de heer Lucas voor produktieverbetering, dat men niet zeker weet of daardoor het verschil tussen de overbesteding en het nationale inkomen, wordt opgeheven. Dat er te weinig word1 gespaard, zal de regering eerst duidelijk moeten maken. Zij deelt wel mede dat thans 18% wordt bespaard van het nationale inkomen, tegenover 20% enkele jaren geleden, maar daarmee is niet bewezen, dat di't laatste percentage het juiste zou zijn. Wervelstorm hindert verkiezingen op de Phüippijnen Tijdens algemene verkiezingen, die gis teren op de Philippijnen zijn gehouden, zijn tien personen doodgeschoten; verder zijn zes mensen om het leven gekomen tengevolge van een wervelstorm, die de noordelijke eilanden teisterde. De voor lopige president, Garcia, heeft alle hulp organisaties in het geweer geroepen om de slachtoffers van de storm te hel pen. In de provincie Cataauancs werden stemlokalen vernield, waardoor de ver kiezingen moesten worden opgeschort. Op Luzon zou tengevolge van de storm slechts twintig procent van de kiezers hebben gestemd. Bij een schietpartij tussen de politie en een groep gewapenden, die te Imus, een stad ten zuiden van Manilla, de kiezers lastig vielen, sneuvelden tien mensen, onder wie zes politiemannen. De groep werd geleid door iemand, die door de politie werd gezocht. Volgens de po litie zou de man in opdracht van een politieke partij hebben gehandeld. De verkiezingen betroffen het aanwij zen van een opvolger van president Magsaysay, die in maart bij een vlieg tuigongeluk om het leven is gekomen, een vice-president, acht senatoren en 102 leden van het Congres. De onofficiële re sultaten werden vandaag verwacht. Noord-Korea niet, 't zuiden wèl bij V.N.-debat De politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft gisteren een voor stel van India om Noord-Korea toe te laten bij het debat over de Koreaanse kwestie, verworpen. Een Amerikaanse resolutie om Zuid-Korea wel toe te laten werd aanvaard. Het Indiase verzoek werd verworpen met 36 tegen 20 stemmen bij 20 ont houdingen. De toelating van Zuid-Korea werd met 44 tegen 15 stemmen bij 16 onthoudingen goedgekeurd. De Indiase vertegenwoordiger in de commissie, Lall, had verklaard, dat bij een bespreking van de vereniging van Noord- en Zuid-Korea bpide partijen ge hoord moeten worden. De Rus Sobolef steunde hem. De Amerikaan Judd, die het algemene debat over de kwestie opende, verklaar de, dat alleen Zuid-Korea en de V. N.- leden, die dit land steunen, de bestands overeenkomst getrouw en eerlijk hebben nageleefd. Hij vroeg terugtrekking van de duizenden Chinese soldaten, die Noord-Korea „nog steeds bezet houden". Voorts eiste hij een verklaring over het lot van duizenden Zuidkoreaanse bur gers en militairen, die door de commu nisten ontvoerd zijn. Perzië beschouwt Bahrein als eigen provincie De Sjah van Perzië heeft zijn kabinet opdracht gegeven, by het parlement een wetsontwerp in te dienen, waarin het eiland Bahrein een door Engeland beschermd oliegebied in de Perzische Golf tot provincie van Perzië wordt verklaard. In 1952 heeft Engeland de Perzische aanspraken op het eiland, dat tegen over de kust van Perzië ligt, verworpen. Op Bahrein, dat vijfhonderd vierkante km groot is en 120.000 inwoners telt, staat een grote olieraffinaderij. De olie winning en -verwerking wordt uitge voerd door de „Bahrein Petroleum Com pany". die weliswaar in Canada staat ingeschreven, maar eigendom is van Evenals de heer Vondeling drong de heer Roemers aan op een ruimer sub sidie voor de woningbouw omdat het huurpeil van de nieuwe woningen grote bezorgdheid wekt en dat in een mate, die haar consequenties op het loon ten slotte niet zal kunnen missen. De vakverenigingen achten thans een algemene loonronde geen oplossing voor de moeilijkheden, maar daarmee hebben zij zich niet gebonden voor het hele jaar 1958. Of er volgend jaar looneisen komen, zal afhangen van de ontwikkeling. Vandaag komt de rege ring aan het woord. In een maand ruim 19.000 televisietoestellen méér Op 1 november 1957 bedroeg het aan tal aangegeven radio-toestellen 2.342.080 tegen 2.329.924 op 1 oktober 1957. Op 1 november 1957 waren er 527.391 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 529.179 op 1 oktober 1957 Het aantal geregistreerde televisie toestellen steeg van 190.152 op 1 oktober 1957 tot 209.458 op 1 november 1957. A.N.W.B. contra Hoge Raad GEEN VLOTTE AFWIKKELING OP VERKEERSPLEINEN. Het oordeel, dat de Hoge Raad gis teren heeft uitgesproken ten aan zien van de toegestane wijze van rij den op verkeers- of circulatiepleinen, hetgeen inhoudt, dat men op deze plei nen alleen rechts zal mogen rüden en dus niet zal mogen voorsorteren, leidt tot de consequentie, dat van een vlotte afwikkeling van het verkeer over cir culatiepleinen geen sprake meer zal kunnen zijn, aldus de A.N.W.B. De opzet by de aanleg van verkeers pleinen heeft juist tot doel het verkeer te doen rijden op de wyze, zoals thans door de Hoge Raad is veroordeeld. Ver keerspleinen worden namehjk in het algemeen dan aangelegd, wanneer de ver keerssituatie een moeilijk karakter draagt door het feit, dat een druk ver keer via Verschillende toeleidende wegen op een kruising met beperkte capaciteit uitmondt. Niet de aanleg van het ver keersplein op zichzelf is voldoende voor de noodzakelijke vergroting van deze capaciteit, maar ook het volledig ge bruik van het verkeersplein, dat nu in het arrest van de Hoge Raad als niet- steunende op de wet, wordt afgewezen. Deze uitspraak is derhalve voor de A.N.W.B. aanleiding om opnieuw, zoals deze Bond reeds in 1955 heeft gedaan, de minister van Verkeer en Waterstaat met aandrang te verzoeken in het we genverkeersreglement een bepaling op te nemen, waarin het berijden van ver keerspleinen zodanig wordt geregeld, dat deze in hun geheel door het verkeer kunnen worden benut, overeenkomstig dus de bedoeling, welke by de aanleg van deze pleinen by de ontwerpers o.m. de Rijkswaterstaat heeft voor gezeten. Boekhouder verloor zijn tas met 17.000 Een 32-jarige boekhouder by een timmer- en bouwbedryf te Amsterdam heeft gelijk in een gedeelte onzer vorige oplage meegedeeld gister middag van zijn fiets een aktetas met het kapitale bedrag van f. 17.000 ver loren. Hij had deze tas op de tegen woordig veel in gebruik zijnde klem terzijde van de bagagedrager beves- digd, toen hij in Amsterdam-West een paar boodschappen moest doen. De betrokken boekhouder deed aangifte, nadat hy zelf reeds had gezocht op de weg. die hij had gefietst. Het is zeker, dat hij daar de tas heeft ver loren, namelijk tussen Baarsjesweg en Postjeskade. De politie deelde nog mede, dat de boekhouder, naar is gebleken, nu al vijf jaar dergelijke grote bedragen in de zelfde aktetas met zich rondsleept. Wanneer hij op het bedrijf was, stond de tas naast zijn schrijfbureau. Ging hij weg, dan ging de tas mee en zelfs wan neer de boekhouder naar huis ging in Hilversum. Steeds bevatte de aktetas be dragen van vele duizenden guldens. Het geld, dat gisteren verloren is, was in 15 coupures van f1000 en voor het overige waren het bankbiljetten van kleinere waarde. Men gelooft bij de politie niet, dat hier sprake is van misdrijf. Ay ufeefy fit/ Vanmorgen had kleine Piet last van keelpijn. Maar... één 'ASPRO' en hij ging weer als een hele piet naar school. Verkoudheid, griep, hoofd- of keelpijn..? 'ASPRO' verdient een 10 voor snelle werking en is onschadelijk voor een kindermaag (Dosering 2 'ASPRO/s voor Uzelf, maximaal 1 voor Uw kind) en c/e pijn verdwijnt! Luister naar ons programma „HERHALING OP VERZOEK" op Radio Luxemburg (208 m.) iedere zondagmorgen 10.45 u. Verkorte werkweek bij machinefabriek Een van de Bergen op Zoomse me taalindustrieën, de firma P. J. van Mechelen, machinefabriek, stoomsmede- ry en ijzergieterij, is overgegaan, tot in voering van een verkorte werkweek. Deze werktijdverkorting geldt alleen voor de ijzergieterij, die 45 personen omvat. De Arbeidsinspectie heeft toestemming verleend om de wekelijkse werktijd op 26'- uur te stellen. Er zal nu gewerkt worden op maandag, dinsdag en woens dag. De vergunning is geldig tot 21 de cember, maar het laat zich aanzien, dat deze toestand nog langer zal voort duren. ofschoon er hoop is, dat zich be gin 1958 gunstiger perspectieven openen. Men acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat deze situatie tot een prijs- stabilisatie, zelfs tot een aanmerkelijke prijsvermindering zal leiden. Het Confectiebedrijf De Groot N. V. te Amsterdam zal ingaande 20 novem ber zijn fabriek 'te Valthermond defi nitief sluiten. Door deze sluiting zullen 40 meisjes en 8 mannen werkeloos wor den. Twaalf thuiswerksters zijn even eens ontslagen. Men hoopt dat een an dere firma dit bedrijf zal overnemen. Onderhandelingen in deze richting zijn gaande. DR. DREES SPREEKT OVER OPENBAAR KUNSTBEZIT De minister-president dr. W. Drees zal maandagavond. 18 november a.s. om acht uur een korte radiotoespraak houden (in het gezamenlijk programma) over het werk van de Stichting Open baar kunstbezit. Dr. Drees is zelf een der 78.000 deelnemers aan de radiocursus dezer Stichting. Advertentie het luchtige gemak van een sigaret mèt het zuivere genot van de échte sigaar - ,i Tot directeur van de buitenlandse BINNENLAND In een brief aan de Raad van Md' van de voedselvoorziening is benoemd de heer F. van Rosmalen. Deze volgt in deze functie mi. Chr. M. Pool op, aan wie per 1 november 1957 wegens het bereiken van nisters heeft het bestuur van de Neder- de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ont landse federatie van Beroeps-verenigingen van Kunstenaars geprotesteerd tegen ..een aantal ingrijpende bezuinigingen" op de begroting voor 1958 van de afdeling Kun sten van het ministerie van O. K. en W Voorjaar 1958 is de indiening te ver wachten v-an het wetsontwerp betreffende verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid voor motorrijtuigen. Het is nog geenezins zeker, dat daarbij zal worden voorgesteld om behalve de auto mobilisten en de motor- en scooterrijders ook de bromfietsers ln de regeling te be trekken. De K.N.A.C. heeft nu een adres tremen. ue jy.in.a.u. neen nu een aarts. .r; gezonden aan de_ ndnteter van Justitie, j «J™», si waarin met klem wordt gevraagd de brom fietsers, wier aantal op dit moment door de au tomobielclub wordt geschat op 800.000, eveneens tot het sluiten van een W.A.-verzekering te verplichten. Bij K.B. is met Ingang van de dag. waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, be noemd tot gewoon hoogleraar ln de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwij» te geven ln de Engelse taalkunde en de oudere Engelse letterkunde: dr. R. Vlees kruier, thans wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse aan de gemeentelijke Unlver slteit te Amsterdam Aan het Bureau van ons Blad ligt voor belangstellenden de passagierslijst ter Inzage van het ms. „Willem Raiys" van de Kon. R'damsche Lloyd. dat 30 oktober van Tandjong Priok is vertrokken en 20 november ln Rotterdam wordt verwacht. Voorts van het ms. „Maas Lloyd" (23/11 Amerikaanse belangen. De plaatselijke j R'daan) en het s.s. ..Amperman" (4/11* heerser. Sjeik Soelman bin Hamad al u Rotterdam) Chalifah, wordt door Britse functiona rissen terzijde gestaan. Engeland en Perzië zyn beiden lid van de Verdragsorganisatie van Bagdad. Het besluit van de Sjah heeft in Lon den groot opzien gebaard. Een dergelyke stap werd niet verwacht. In diploma tieke kringen in Londen gelóóft men evenwel, dat de Perzische eis zuiver theoretisch is en dat hy de vriendschap pelijke betrekkingen tussen Engeland en Perzië niet zal schaden. Minister Casey over „toon" Ind. verklaringen De Australische minister Casey heeft inzake de loon der Indonesische verkla ringen opgemerkt dat hij tot de conclu sie gekomen is dat er niet te veel waar de aan gehecht moet worden, daar zy het gevolg zijn van te veel enthousias me. Hij meende, dat de Indonesische regering zal merken, dat de toon van haar verklaringen over het geschil, geen enkele aanspraak die Indonesië zou ma ken zou steunen, wanneer de kwestie weer in de V.N. besproken wordt. Hij zei dat het voorstel om een kwes tie die reeds drie keer besproken was weer in behandeling te nemen, betreurd wordt. Niettemin is de Australische de legatie bereid deel te nemen aan een verder debat over Westelijk Nieuw-Gui- nea. De Staatssecretaris van O. K. en W. heeft de letterkundige J. J. Klant oo diens verzoek ontheven van de hem ver leende opdracht tot het schrijven van een bevrydiingsspel; aldus het ministerie van O. K. en W. H.K.H. Prinses Beatrix heeft gister ochtend een bezoek gebracht aan de kunstzaien Bennewltz te 's-Graivenhage. Zij bezoch t die expositie van schil derij en van Frlts Klein en anderen. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad een schrijven overgelegd van het college van curatoren der Univer siteit van Amsterdam, waarin dibt voorstel de Vereniging „Het Nederlandsche Kan ker Instituut" toe te laten tot het ves tigen van een bijzondere leerstoel ln de experimentele oncologie aan de Universi teit van Amsterdam. B. en W. geven di? gemeenteraad van Amsterdam Ln over weging hiertoe te besluiten. De Kamer van Koophandel van 's- Hertogenbosoh en Omstreken heeft gister middag afscheid genomen van dr. S. van Zwanenberg uit Osv>, die ln totaal gedu rende meer dan 25 Jaren lid van deze Ka mer ls geweest, waarvan vele Jaren ais ondervoorzitter en ais voorzitter van de afdeling grootbedrijf. Namen6 de Kamer heeft de voorzitter, dr. O. de Gruyter, hem de erepenning ln gou aangeboden Het Nederland-Amerika Instituut heeft aangekondigd, dat het zal trachten door middel van een serie toneelvoorstel - llngen voldoende fondsen bijeen te bren gen om een Jonge Nederlandse of Neder lander een beurs te verstrekken voor een toneelstudie in de V.S. slag werd verleend. Gistermorgen ls de 27-Jarlge onge huwde tekenaar M. van Landsveld uit Boekei, toen hij op zijn scooter op weg was naar zijn werk ln Veghel, bij het passeren van een vrachtauto tegen een van de andere kant komende autobus ge reden. Hij werd van zijn scooter geslingerd en kwam in een sloot langs de weg te recht. Het slachtoffer moet vrijwel op slag dood geweest zijn Gisteravond ls de 68-Joirtge schilder J. Dijkslag te Blburg bij de Vacken- eweg door een bromfiets, bestuurd door het 17-jarige meisje A. Berghorst uit Oldebroek aangereden. De man werd mei, een schedel'basisfr act-uur naar het R.K. ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij na aankomst bleek te zijn overleden. Het meisje kreeg een hersenschudding. De 3J-Jarige Arle Ma-ris uit de Dr. de Visserstraat te Ridderkerk is gister middag op de hoek van de Dr, ir. Lely- stra-at en de Koninginneweg te Ridder kerk overreden, toen hij bij het spelen tegen de achterwielen van een vracht auto aan-liep. d-ie net begon te rijden, Hei kind kreeg de achterwielen van de vracht auto en de wielen van de aanhangwagen over zich heen en was op slag dood. De oud-waarnemend gezaghebber van Curasao, de heer Ciro Kroon, beëdigd als minister van de Ned. Antillen, heeft, blij kens een door de ministerraad genomen besluit het beheer op zich genomen van de portefeuille van Sociale Zaken, die tot nu toe door minister-president Jonckheer werd waargenomen. De heer Jonckheer zal lr de toekomst naast de functie van mi nister-president. die van minister van Al gemene Zaken blijven vervullen. De por tefeuille van Economische Zaken zal BUITENLAND Een groep van Amerikaanse sena-tO' ren en leden van het Amerikaanse Huls v-an Afgevaardigden zullen deze week naar West-Duitsland vertrekken, zij zullen op uitnodiging va-n de voorzitter van de Bondsdag. Eugen Gerstenmaler, een be zoek van veertien dagen aan de Bondsre publiek brengen De regering van Ceylon heeft de Rus sische regering yerzooht specialisten op het gebied van de olle-exploiratie naar Ceylon te zenden. Russische technici, die al eerder in Ceylon zijn aangekomen, heb ben verklaard dat er zich in de bodem van het eiland rijke ollel-agen bevinden. De regering van Ceylon bestudeert tevens het BT-lts-Amerikaanse aanbod ter finan ciering van de bouw van raffinaderijen. De Franse ambtenaren met Inbe grip van onderwijzers, postbeambten en de arbeiders van d'e tabaks en lucifersfabrie ken van de overheid hebben aangekon digd dat zij volgende week dinsdag 24 uur zullen 6taken om kracht bij te zetten aan de looneisen .De betrokken vaikverenigin gen hebben daartoe besloten na een on derhoud met premier Gail-lard. De uitslag van de bespreking was volgens een vak verenigingsfunctionaris negatief. Bijna 600.000 leerlingen van middel-bare en tech msche scholen hadden gisteren vrij door een 24-uu retaking van de leerkrachten. 1 Verklaring van premier Macmittan „Radio-actieve neerslag te verwaarlozen" „In de onmiddellijke toekomst" zullen geen verdere Britse kemproeven genomen worden, aldus heeft de Engelse premier Macmillan gisteren in het Lagerhuis medegedeeld. Het doel van de proef van de vorige week was, zo zei hy, het maken van verdere vorderingen bij de ontwikkeling van wapens in de megaton-klasse, in aansluiting op de eerste proef, die eerder in dit jaar werd genomen. Evenals bij de vorige gelegenheid zou de radio-actieve neerslag te verwaarlozen zijn. van de Europese kwestie onmogelijk heeft gemaakt. De premier herinnerde er aan, dat. de politiek om Amerikaanse bases in En geland toe te staan, dateert uit de tijd. van de socialistische regering-Attlee Naar aanleiding van een verzoek van de liberale leider, Grimond, verklaarde Macmillan. dat de Britse regering „niet voornemens is, een aanval te doen op de Sovjet-Unie of op de met dit land verbonden staten". Grimond had ge vraagd of de regering een soortgelijke verklaring wilde afleggen als de Russi sche partijsecretaris Kroesjtsjef vorige week in de Opperste Sovjet. Kroesjtsjef zei toen, dat de Sovjet-Unie geen plan nen heeft tot een aanval op welk land dan ook. zolang het niet door „de impe rialistische landen" wordt aangevallen. Geen aanval op Sovjet-Unie ^°«nmr0S8, Macmillan wees een verzoek van de Labourafgevaardigde Zilliacus om van de vervaardiging van waterstofbommen af te zien en het gebruik van Brits grondgebied voor het lanceren van pro jectielen met kernladingen te verbieden, van de hand. Ook verwierp hij het voor stel van Zilliacus om „een topconferen tie voor te stellen voor de eenmaking van Duitsland binnen een Europees ver drag. doch buiten de tegenover elkaar staande bondgenootschappen". De La- bourvertegenwoordiger had gesteld, dat de regering door vast, te houden aan de opneming Van de Bondsrepubliek in de Groninger werven getroffen door bestedingsbeperking (Van onze correspondent) De plannen tot verbetering van de Eemskanaalwerken, mede in verband met de bouw van grotere schepen op de Groninger werven, zijn door de beste- Nederlander in Z.-Afrika door naturellen gewond De 37-jarige Nederlander, baron S. L. B. Leeuwe van Aduard. is maandag avond laat in Pretoria aangevallen door een troep naturellen, die hem afransel- dingsbeperking ernstig getroffen. Het den, beroofden en daarna op straat lieten heeft in de bedoeling gelegen in aan- liggen. sluiting op het in Delfzijl in uitvoering zijnde project een aantal bruggen over het Eemskanaal met geringe doorvaart- Hij werd later door een politieman half bewusteloos aangetroffen. Men bracht hem naar een ziekenhuis. Hy wijdte te verwijderen en te vervangen i bleek veel bloed te hebben verloren. Zijn door drie nieuwe bruggen met een door- toestand zou op het ogenblik „verbeterd vaartwijdte van zestien meter. Dit plan, waarvoor een bedrag van twee a drie miljoen gulden beschikbaar werd ge steld, zal dus voorlopig niet worden verwezenlijkt. Een en ander leidt tot de teleurstelling, dat niet, zoals in de be doeling lag, omstreeks 1960 op de Gro ninger werven schepen van 4000 tot 5000 ton zullen kunnen worden gebouwd. De sociale commissie van de V.N. heeft gisteren d'e Algemene Vergadering aanbevolen een beroep te doen op alle staten-leden van de V.N. en van de spe ciale bureaus van deze organisatie als mede op de hiervoor in aanmerking ko mende particuliere organisaties om „alle mogelyke bijstand te verlenen ter ver lichting van de nood van de Ghinese vluchtelingen in Honkong". Arbeiders uit geheel Noord-Italdë zijn I op het ogenblik bezig met de bouw van een 2 meter hoge en 7 kim lunge dijk om de 22.000 inwoners van de gemeente Por- tc Tolle te beschermen tegen het water van de Po. dat deze gemeente nog steeds bedreigt De Joegoslavische rice-presidenten Knrdelj en Rankovic hebben dinsdag in Moskou besprekingen gevoerd met- de Hongaarse premier Kadar. Dit was de eerste maal sedert de Hongaarse opstand van het vorig Jaar, dat er een ontmoeting tussen beide staten op hoog plan was. Waarnemers beschouwen dit als een te ken dat Tito tenslotte besloten heeft zich by de huidige toestand 1-n Hongarije neer te leggen. Een groep Japanse zakenlieden heeft bekend gemaakt, dat haar onderhande lingen tot het verkrijgen van olleconces- sles in Sa oedi-Arable geslaagd zijn. Zij verwacht spoedig een contract te sluiten, dat de zakenlieden het recht zal geven tot, olieverkenningen onder de zeebodem voor de kust van de neutrale zone tussen de kust van Saoecii-Arabié en Koeweit. Saoe- di-Arabië zal 56% van de opbrengst ont vangen. De Franse Nationale Vergadering heeft met 344 tegen 311 stemmen de spe ciale bevoegdheden ran de regering ter bestrijding van de activiteit van Algerijn se nationalisten in Frankrijk en Algerije vernieuwd. De regering is gemachtigd voor onbe paalde tijd mensen te interneren, die wor den gearresteerd wegens onwettig wapen bezit en activiteit tegen de veiligheid van de staat. De preventieve heohtenis voor hen die van dergelijke overtredingen ver dacht worden, is verlengd ran 5 tot 2d dagen De Russisch-Duitse besprekingen ln Moskou over handelsbetrekkingen en repa triëring van Duitsers zullen deze week hervat worden. Zij waren op 16 oktober afgebroken. De leider van de Westduitse delegatie, Lahr, verklaarde dit gisteren n3 een bezoek aan Semjonof de Sovjet-rus- 9lsche onderminister van Buitenlandse Zaken. Men meent te weten, dat de Rus sen bereid zijn ook weer kwesties die ver band houden met repatriëring van Duit sers uit de Sovjet-Unie te bespreken Aan vankelijk wilden zij de kwestie niet be spreken, omdat volgens hen alle Duitsers gerepatrieerd zyn. doch nu verluidt dat Lahr vrijdag een lijst zal overhandigen van Duitsers, die ln de Sovjet-Unie wonet en die naar huis willen terugkeren I De voorzitter van het Jordaanse La gerhuis, dr. Khalifeh, heeft gisteren tele grafisch aan Arabische koningen, staats hoofden en parlementsvoorzitters verzocht ln het belang van de Arabische eenheid een halt toe te roepen aan de Egyptisch»» propagandacampagne tegen Jordanië er Koning Hoessein. WOENSDAG Breestraat 19: Arjos. Spr. dr. E. Diemer over principiële politiek. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Spr. K. C. van Oos- sanen. ,,Gods passiespel in de woestijn". 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Haagse Comedie „De tuiinsohuur". 8 uur nam. Prytaneum. K. en O,-cursus bloemen- schikken. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneela/vond Selskyp „Fryslan". 7.45 uur naan. Stadszaal (foyer): Lezing Nico Jesse over „Vrouwen van Parijs". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond deel nemers 3 October-optocbt. 8 uur nam. Stadhuis. Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Oegstgeest (Endegeest)Ten toonstelling van patientenwerk. 25.30 en 79.30 uur nam. DONDERDAG Casino-theater. Chr. Film Actie „De Ko ning der melodieën". 7 en 9.15 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Stadhuis. Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal grote zaalAbonnements concert Residentieorkest. Soliste Ingrid Haebler. 8 uur nam. Langebrug 63: Bybellezig M. de Jong van Katwijk-aan-Zee. 8 uur nam. Plantage 16: Spr. dr. J. J. M. Stieger „Eindigt het leven met de dood?" 8 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Contact- avond Ewout Joppenszgroep. 7.45 u. nam. VRIJDAG Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting 2 en 8 uur nam. Breestraat 19: Jaarverg. A.R. Klesver. IV. Spr. C. van den Heuvel. 8.15 uur nam. Anatomisch Laboratorium; K. en O., cursus over het rassenvraagstuk. 8 uur nam. Gulden Vlies. Humanistisch Verbond. Spr. R. Gerbrands over „De sterfelijkheid". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Vrouwengroep P. v. d. Arb. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): VPRO-bln- dlngsavond. Ensemble Benny Vreden. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 44: Viering 27-jarig bestaan CJMV „Het Centrum". 7.30 uur nam. Harmonie: Ledenvergadering Ned. Han delsreizigersver. Spr. Jac. Kool over so ciale wetgeving. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.15 uur. ZATERDAG Cantine HCW Zoeterwoudseweg 1): Feestavond Stichting Leidse Jeugdaotie. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 44: Viering 27-Jarig bestaan CJMV ..Het Centrum". 7.30 uur •Wun. Gymnasium (Aula). Propaganda-avond Leidse Gymnasiasten bond USA. 8 u. nam. Stadszaal grote zaalFeestavond Har- monlkapel ..Trouw en Durf". 7.30 uur nam. Rapenburg 22: Lezing Hans Brands Buys over „Getal en muziek". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Mondaccordeonorkestband 730 uur nam. en bevredigend" zyn. Baron Leeuwe van Aduard studeert rechten in Zuid- Afrika. - Engeland heeft Rusland uitgenodigd gedurende het komende Jaar 300 studen ten ln groepen een bezoek van drie weken aan Groot-Brlttannlë te laten brengen. Ed W. Pera. ZONDAG 175 Wachttorenstudie Je- I hova's gen .5.30 uur nam. I Middelstegracht 3: Bijeenkomsten te 10 uur voorm. en 5 uur nam. Sprekers J. en MAANDAG Stadhuis. Behandeling gemeentebegro ting 2 en 8 uur nam. Het Gulden Vlies; Vergadering van si garenwinkeliers. Spr. P. J. Djjk. 8 uur nam. Den Buroht (grote zaal): Feestavond Cabaretgez. „De Optimisten". 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. voor Pedago giek. Spr. dr. L. van Gelder over de neu rotische persooniykheid ln deze tijd. 8 uur nam. DINSDAG Academiegebouw (filmzaal): K. en O.- fllmsitudlekrlng „Mijn leerjaren". 8 uur nam. Schouwburg. Toneelvar. „De Sleutel spelers". Twee retours Victoria", 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. A. Klasens over de Nederlandse op gravingen bij Aboe-Roash. 8 uur nam. Voorschoten Grote Vink. To neelavond „Leldseweg-Noord". „Annema- rlezeg jij het maar". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zcm- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet (Kloksteeg 2b): Ten toonstelling van prenten van Paul Schui- tema. Geopend 's middags van 25 uur (t/m 7 december). Lakenhal. Van Gogh-tentoonstelling. Geopend iedere werkdag van 10 uur voor middag tot 4 uur nar,..; 's zondags 14 uur nam. (tot 16 december). Donderdag 7.30 en 9.30 uur nam. BIOSCOPEN Rex: „De grote kiaak". 18 Jaar. Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur. oZndag 2.30, 4.45, 7,15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Die letzte Briioke". Trianon: „De familie Trapp", alle leeft. Werkdagen 2,30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor„Oorlog en vrede". 14 Jaar. Da gelijks (ook zondag) 2.30 en 7.30 uur. Casino. „Are de triomphe". 18 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. LIdo: „Klopjacht". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9,15 uur De avond en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 16 november 8 uur waar genomen door.- Apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171. telf. 20502, Apo theek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136. en Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8. tel. 26274. BU geen gehoor Dy Uw Dalsarts of specialist bel op dokterstelefnon 2222-<.. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c. ol c 1 s -< CM Helsinki zwaar bew. wnw 3 2 0.2 Stockholm onbewolkt wnw 2 -2 0 Oslo onbewolkt n 1 -5 0 Kopenhagen geh. bew. nw 4 2 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 6 0.1 Londen geh. bew. ono 5 9 0.1 Amsterdam geh. bew. ono 7 6 0 Brussel geh. bew. no 4 6 0 Luxemburg geh. bew. ono 7 5 0 Parijs onbewolkt no 4 4 0 Bordeaux onbewolkt no 1 3 0 Grenoble zwaar bew. zzw 1 5 0 Nice zwaar bew. n 5 11 0 Berlijn geh. bew. o 3 3 0 Frankfort geh. bew. ono 5 7 0 München geh. bew. o 5 4 0.0 Zürich nevel no 2 7 0 Genéve nevel nno 2 7 0 Locarno geh. bew. o 1 4 0 Wenen geh. bew. nnw 4 4 10 Innsbruck nevel windstil 5 8 Rome onbewolkt ono 4 7 0 AJaccio onbewolkt o 2 7 0 Mallorca licht bew. windstil 9 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2