Bommenwerpers van de NAVO zijn zo nodig in 15 minuten gereed Tweede Kamer oefent kritiek op de bestedingsbeperking WEERBERICHT Het II esten voortdurend paraat Geleide projectielen voor bondgenoten in Europa? Kunstmaan-hond officieel dood V.S. hopen op overeenstemming en Blijven zelf onpartijdig mt Het evenwicht is verstoord Tsjechische president Zapotocky (72 jaar) in Praag overleden 96ste jaargang WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 No. 29290 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; t 0 59 per week Witte SingeJ i. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Sedert 1 oktober is een derde deel van de strategische bommenwer pers der NAVO, die in staat zijn de Sovjet-Unie met atoom- en waterstofbommen aan te vallen, voortdurend in alarmtoestand, zodat de toestellen binnen vijftien minuten in de lucht kunnen zijn; bij de huidige ontwikkeling van Amerika's militaire potentieel wordt dit kwartier voldoende geacht om bij een aanval te kunnen ingrijpen, aldus deelde nhooggeplaatste NAVO-officieren mede, die gisteren de conferentie van parlementsleden der NAVO-landen in Parijs hebben ingelicht over de stand van zaken. Deze NAVO-officieren, die de pers op een conferentie inlichtten over hetgeen zij aan de parlementsleden hadden medegedeeld, waren het erover eens, dat de NAVO-bondge- noten in Europa over geleide projectielen zullen moeten beschikken. Het militaire opperbevel juicht het voorstel van de Amerikaanse Senator Jackson toe, die de gedachte heeft geopperd een centrum te stichten voor de opleiding van personeel voor geleide projectielen. De moeilijkheid is een plaats te vinden, waar dit centrum gevestigd zal worden, daar men bij het oefenen ook projectielen moet kunnen lan ceren. De taak van het defensie-apparaat van het vrije Westen is een mogelijke vijand ervan te overtuigen, dat de prijs voor een aanval te hoog is en dat vergelding het succes van een dergelijke aanval teniet zou doen. Het vraagstuk van liet prijsgeven van atoomgeheimen Het opperbevel van de NAVO-marine, zo werd verder verklaard, zal het toe juichen als ook de bondgenoten de be schikking zouden krijgen over atoom onderzeeërs van het type Nautilus. Hoe meer, hoe beter. Op een vraag of het prijsgeven van atoomgeheimen door de Verenigde Sta ten ten behoeve van Europa geen risico's met zich zou brengen ten aanzien van de geheimhouding, werd geantwoord dat een dergelijk gevaar inderdaad bestaat, doch dat de ervaring thans heeft ge leerd, dat de nadelen welke verbonden zijn aan het voor zich alleen houden van de gegevens op het gebied van het kernonderzoek een nog groter risico inhoudt. Men verwachtte in de Franse hoofd stad dat de toespraak, die de opperbe velhebber van de NAVO-strijdkrachten voor het gebied van de Atlantische Oceaan, admiraal Jerauld Wright,v an- daag op de conferentie van de NAVO* parlementsleden te Parijs zou houden, zal handelen over het antwoord van de NAVO op de reusachtige Russische duikbootvloot. Volgens militaire NAVO-kringen in Parijs heeft Rusland een vloot van 500 Ons nieuwe vervolgverhaal Dorothy Quentin, van wier hand wij reeds verscheidene feuilletons hebben gepubliceerd, is de schrijf- ster van ons nieuwe vervolgverhaal „De Blauwe Gomboom". Sally Hughes, assistente van Sir James Craven, een bekend specia- list, vergezelt de arts naar Nieuw- Zeeland, waar hij een belangrijk medisch congres bijwoont. Kort na aankomst overlijdt Sir James. Hij laat Sally Hughes twintigduizend g pond (tweehonderdduizend) gulden H na. Om te ontsnappen aan de publi- citeit gaat het 23-jarige meisje lo- - geren bij Fiona, een zuster van Ian Macdougal, een jonge arts, die zij 5 in Auckland heeft ontmoet. In de landelijke omgeving van Thames, waar Fiona's echtgenoot, Don Barr, B een fruitkwekerij heeft, ontwikkelt zich een liefdesgeschiedenis-met- vele-hindernissen. Ten slotte vindt het jonge meisje het grote geluk, waaraan zij nauwelijks meer durfde te geloven. De schoonheid van de Nieuwzee- h landse natuur vormt een ideale achtergrond voor deze romantische g verwikkelingen. Vrij koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met veel bewolking, maar later enkele verspreide opklaringen. Overwegend matige oostelijke wind. Op nieuw iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11,15 uur) 14 NOVEMBER Zon op: 8.00 uur; onder: 16.53 uur. Maan op: 23.56 uur; onder: 13.15 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 7.26 en 19.54 u. Laagwater te 3.01 en 15.25 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. duikboten, die elk jaar met 75 a 100 eenheden wordt uitgebreid. Deze vloot zou in hoge mate efficient zijn en ver spreid over de Noordzee, de Middellandse Zee en de Zwarte Zee. De zitting, waar op admiraal Jerauld Wright het woord zal voeren, is geheim. Stevenson zal Dulles advies geven Adlai Stevenson, de Amerikaanse de mocratische leider, die tweemaal bij presidentsverkiezingen door Eisenhower verslagen is, zal minister Dulles helpen bü het formuleren van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de NAVO. Dit is gisteren door Stevenson zelf alsmede door een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Stevenson verklaarde in New York, dat hij gaarne zal meewerken aan het Amerikaanse program, dat Eisenhower de volgende maand op de NAVO-confe- rentie in Parijs zal indienen. Aanvankelijk had Hagerty, de woord voerder van het „State Department" („Buitenlandse Zaken") verklaard, dat Stevenson een verzoek van Dulles om medewerking had afgewezen, doch dat hij, Stevenson, wel bereid was commen taar op het program te leveren als het eenmaal opgesteld zou zijn. Later corrigeerde hij zijn verklaring. Stevenson had weliswaar geweigerd zit ting te nemen in Dulles' staf, die het program opstelt, maar wel wilde hij ad vies en commentaar leveren naarmate de formulering van het program vor dert. Stevenson zal dus voortdurend op de hoogte worden gehouden van de ont wikkeling van dit program en vóór de definitieve vorm wordt vastgesteld, zijn commentaren leveren, aldus Hagerty. Grotere bedragen voor raketten in Amerika President Eisenhower heeft gisteren in het Witte Huis een vergadering van de Amerikaanse „nationale veiligheids raad" over de nieuwe defensiebegroting voorgezeten. De raad was voor deze ge legenheid uitgebreid met een ongewoon groot aantal hoge ambtenaren van de ministeries die bij de begroting betrok ken zijn. Normaal wonen alleen vice- president Nixon en de minister van Bui tenlandse Zaken, Defensie. Financiën en Justitie de vergaderingen bij, doch gis teren waren er meer dan zestig personen bijeen. Men meent te weten, dat op de nieuwe defensiebegroting grotere bedragen zul len worden uitgetrokken voor raketten en het Amerikaanse kunstmaanproject. Het ..heerlijk avondje" nadert metdelijke middelpunt zijn van een reeds geruime tijd druk in de weer rasse schreden. Zaterdag a.s. zal de grote optocht, waaraan door tal om de figuren te vervaardigen, die Goedheiligman weer een glorieuze van praalwagens wordt deelge- deze praalwagens zullen sieren, entree in de hoofdstad maken. nomen. Leerlingen van de AmsterHier zien we een olifant ..in de St.-Nicolaas zal dan het vri'en- I damse Kunstnijverheidsschool zijn grondverf". Kwestie NedNieuiV'Guinea Nabezorging Mocht U een keer de krant niet g ontvangen, dan verzoeken wij U H no. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur H n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur J n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van onze auto- Jj maat). Zij wensen geen toeneming der spanning Een woordvoerder van het plane tarium in Moskou heeft gisteravond verklaard, dat de hond in de kunst maan dood is. Prof. Porzeski van het planetarium zei, dat deze ruimte hond reeds dood geivcest moet zijn voor spoetnik 2 ophield radiosigna len uit te zenden. De Russische ge leerde voegde er aan toe, dat het hem niet bekend was, dat de spoet nik 2 een apparatuur aan boord, had om de hond, dood of levend, weer naar de aarde terug te brengen. Deze aan duidelijkheid niets te wen sen overlatende verklaring vormt boven dien een lijnrechte ontkenning van het o.a. in de Baltimore Sun gepubliceerde, maar ook elders opgedoken bericht, dat de hond ergens in Rusland zou zijn neergekomen en dat patrouilles zouden uitgezonden zijn om hem te vinden en in de veilige armen van zijn verzorgers terug te voeren. Inmiddels ziet het er wel naar uit, dat de Russen met hun derde spoetnik - volgens geleerden groter en zwaarder dan zijn voorganger - zullen wachten tot de eerste Amerikaanse kunstmaan naar het heelal is gestuurd. Diverse Russische uitlatingen wijzen in die rich ting. Volgens bevoegde kringen in Wash ington zal deze eerste Amerikaanse kunstmaan, die zoals bekend door het leger zal worden gelanceerd, de vorm van een cylinder hebben. De satelliet zal een totale lengte van circa 1.06 meter, hebben. Opdat de kunstmaan zowel bij zonsopgang als bij zonsondergang dui De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft gisteren de hoop uitgesproken dat Neder land, Australië en Indonesië tot de een of andere vriendschappelijke schikking zullen komen met betrekking tot Nieuw-Guinea. Lincoln White verklaarde overigens met nadruk dat de Amerikaanse regering weigert partij te kiezen in het geschil en slechts de hoop koestert dat het spoedig zal worden opgelost. De V.S., aldus Lincoln White, wensen geen verdere toeneming van de spanning over deze kwestie en hopen dat beide partijen tot overeenstemming zullen komen. Besprekingen NederlandAustralië Gisteren voerde de Nederlandse minis ter van Zaken van Overzee, mr. G. Ph. Helders, in Canberra informele bespre kingen met o.a. de Australische minister van Buitenlandse Zaken. R. Casey, en de minister voor Gebiedsdelen P. Has- luck. De conferentie, die een volkomen in formeel karakter draagt, zal waarschijn lijk niet verder gaan dan een stilzwij gende overeenstemming over de toene mende verbetering van de samenwerking op het gebied van bestuur tussen beide regeringen. In de huidige omstandigheden is de belangrijkste betekenis van de conferen tie het getuigenis, dat zij levert van de sterke, voortdurende steun van Austra lië voor het Nederlands beheer in Wes telijk Nieuw-Guinea. De Australische ambassade In Den Haag deelt mede, dat de besprekingen, die minister Helders in Canberra heeft gevoerd met verschillende Austra lische ministers, handelden over prak tische maatregelen voor de verdere ontwikkeling en bespoediging van de f 35.000 verduisterd Een 30-jarige Amsterdamse kantoor bediende heeft zich, door het plegen van valsheid in geschrifte met ongeveer f. 35.000 verrijkt ten nadele van zyn werkgever. Gedurende ongeveer twee jaar heeft hij gefraudeerd: facturen verantwoord de hij niet op de juiste wijze en boekin gen verrichtte hij opzettelijk foutief, ontvangen bedragen liet hij via de giro rekening van het bedrijf overschrijven op zijn privérekening. Toen de bedrijfsleiding de fraude ont dekte heeft zij onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die de man arresteerde. Van de verduisterde som gelds bleek slechts weinig over. samenwerking in het bestuur over Nieuw-Guinea. Deze maatregelen, al dus de Australische mededeling, zul len te züner tijd door de Australische en de Nederlandse regering in nadere beschouwing worden genomen. Djoeanda naar Midden-Sumatra De Indonesische premier Djoeanda zal de volgende week naar Midden-Sumatra vertrekken, om uitvoering te geven aan het besluit van het kabinet tot instelling van drie nieuwe autonome provincies in dat gebied. Deze nieuwe provincies zul len zijn Djambi, West-Sumatra en de Riouw-Archipel. De premier zal worden vergezeld door de derde vice-premier dr. Leimena, de minister van Binnenlandse Zaken Sa- noesi Hardjadinata en een aantal amb tenaren. met een ronde reflector, die automatisch gaat functioneren als ze haar omwente- üffiP Jl SP JU ling begint. De kunstmaan zal op hon- delijk' zichtbaar zal zijn, is ze uitgerust derd gram na tien kilo wegen. Vrees voor toenemende werkloosheid (Van onze parlementaire redacteur) De bestedingsbeperking is gisteren in de Tweede Kamer nogal onderhevig geweest aan kritiek bij de algemene financiële beschouwin gen over de Rijksbegroting voor 1958. De werkloosheid is iets toege nomen en men vreest een verdere stijging. Het verstoorde evenwicht in de financiën kan worden hersteld door beperking van de bestedin gen, maar ook door vergroting van het nationale inkomen via verbetering van de produktie. Aan die laatste methode gaf de gezag hebbende financiële specialist van de KVP, de heer Lucas, verre de voorkeur. Een minder optimistische kijk op de toestand is niet zonder grond zei hij, gezien de vele ontslagen in de metaalindustrie, die o.a. een gevolg zijn van kapitaalgebrek bij de afnemers. Bezwaren tegen belastingverhoging Belastingverhoging, waartoe de heer Lucas ook de opheffing van de in vesteringsaftrek rekent, belemmert de modernisering van de produktie- middelen. Belastingverhoging vond hij daarom uitermate gevaarlijk en met groot voorbehoud zou hij de aangekondigde wetsontwerpen beoordelen tot verhoging van de belasting op het vermogen, op sigaretten, personen auto's en motorrijwielen en de banden daarvan, alsmede op televisie toestellen. Het doel van de aangekondigde be lastingverhogingen tot een totaal van 107 miljoen gulden, heeft mede ten doel daardoor de bestedingen te beperken. Maar de heer Van Leeuwen (VVD) maakte er op attent, dat er van beste dingsbeperking geen sprake is wanneer de overheid die miljoenen toch weer uitgeeft. Psychologisch vond hij het on juist de belasting op het vermogen te verhogen nu er voor tal van grote wer ken en voor allerlei nieuwe ondernemin gen een enorme behoefte is aan kapi taal. In dit verband drong hij evenals de heer Lucas en de heer Van Eysden (AR) aan op maatregelen ter bevorde ring van. het sparen, het beste middel om waardevermindering van de gulden tegen te gaan. Ook de heer Van Dis (SGP) vond de bestedingsbeperking gevaarlijk. Verzwa ring van de lasten op het bedrijfsleven belemmert modernisering van de pro duktie en vermindert het concurrentie vermogen. Met uitzondering van de be lastingverhoging voor de televisietoestel len, had hij daarom tegen de aangekon digde belastingverhogingen ernstig be zwaar. Men dient er volgens de heer Van Eijsden (aR) alleen toe over te gaan als er geen andere mogelijkheid is. Daarom zal de regering duidelijk moe ten maken dat belastingverhoging nood zakelijk is. Niet zo bang Alleen de heer Vondeling (PvdA) was niet zo bang voor belastingverhoging. Men moet de moed hebben, zei hij, de belastingen te verhogen als dat in net belang is van gezonde financiën. )e miljoenen-nota is iedereen meegevallen. Daaruit blykt dat de regering het psy chologische moment voor belastingver hogingen voorbjj heeft laten gaan. Wat is dc bijdrage van de hogere inkomens tot de bestedingsbeperking? Reeds jarenlang wordt er over ge klaagd dat de middelen, die. de regering toepast om de bedrijvigheid te regelen, zo traag werken. Het duurt lang voor belastingverhogingen tot stand komen, die nodig zijn om de financiën in even wicht te brengen. Daarom opperde de heer Vondeling het denkbeeld de rege ring te machtigen de belastingen buiten het parlement om tot een zeker maxi mum te verhogen. Dan kan de regering slagvaardiger optreden als er iets mis gaat. Daartegen voerde de heer v. d. Wete ring (CHU) aan, dat dit in strijd zou zijn met de grondwet en een aanslag op de democratie zou betekenen. Hij ver weet de regering dat zij te weinig bezui nigt op de uitgaven van het rijk en de moeilijkheden afwentelt op de gemeen ten. Slot op pag. 2 25 miljoen meer deviezen De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 11 november geeft, opnieuw een stijging van de netto deviezenreser ve te zien. Ditmaal bedraagt deze reser ve f. 968 miljoen «vorige week f. 943 mil joen) Goud en deviezen tezamen belo pen thans f. 3.616 miljoen (vorige week f. 3.592 miljoen). Hij tras absoluut trouwaan Moskou en gaf de stoot tot zuivering van Slansky President Antonin Zapotocky van Tsjecho-Slowakye is hedenochtend vroeg overleden, aldus deelde Radio-Praag mede. HU is 72 jaar geworden. Negen dagen geleden werd hij in een kliniek opgenomen wegens hartstoornissen. Zapotocky, die zijn loopbaan als steenhouwersleerling begon, keerde aan het einde van de tweede wereldoorlog uit een Duits concentratiekamp naar zün land terug, waar hij achtereenvolgens hoofd van de revolutionaire vakbeweging, pre mier en president werd. Hij had een groot aandeel in rode consolidatie HU behoorde tot de verdwijnende „oude garde" der Tsjechoslowaakse communis ten. Hy werd in juni 1948 premier in plaats van Klement Gottwald, die na het aftreden van dr. Eduard Benesj pre sident was geworden. In maart 1953, na de dood van Gottwald, volgde hy deze op als president. en speelde een belangryke rol in een tijd waarin Tsjecho-Slowakye een der betrouwbaarste bondgenoten van de Sov jet-Unie is geworden. Hij had een groot aandeel in de consolidatie van de macht der communisten in de crisis van 1948, welke na het aftreden en de dood van president Benesj ontstond. Hij was ook een dergenen die in 1952 de stoot gaven tot de zuivering van Rudolf Slansky. voormalig secretaris-generaal der com munistische partij, en tien anderen, die terechtgesteld werden wegens samen zwering tegen het regime. Zapotocky had geen reputatie van communistische theoreticus, maar hy I werd „absoluut trouw" aan de party en j de Sovjet-Unie geacht. Jaren lang was hij een der belangrUkste sprekers der partU. Hij werd in 1884 in Zakolany nabU Kladno, een mUnstad ten westen van Praag, geboren, toen Tsjecho-Slowakije j nog deel uitmaakte van de Oostenryks- I Hongaarse monarchie. Zyn vader was een der oprichters van de oorspronke lijke sociaal-democratische partij in 1878. Zapotocky zelf sloot zich op 16- jarige leeftijd bU de jeugdorganisatie van deze partU aan. In 1920 woonde hU het eerste congres van de Komintern te Moskou by; in het zelfde jaar arresteerde de politie hem in Kladno wegens zUn activiteit als voorzitter van een revolutionair comité tUdcns een staking van mijnwerkers en hoogovenarbeiders. In 1922 werd bij ge kozen tot secretaris-generaal van de communistische partij. Nadien speelde hU een belangrijke rol bij de organisatie van verscheidene grote stakingen. Toen de Duitsers in 1939 Bohemen en Moravië bezetten, trachtte Zapotocky het land te verlaten, maar hij werd met anderen aan de grens gearresteerd Hij bracht de oorlog in verscheidene con- HU was een der oprichters van de centratiekampen door en werd in mei Tsjechoslowaakse communistische partU I 1945 door het Rode leger bevrUd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1