Recreatieruimte voor Randstad 1980 meer dan verdubbeld 111 Klap nieuwe brug in Rijksweg 4 A te Leiderdorp vanmorgen geplaatst Ook Leiden en omgeving bieden vele uitbreidingsmogelijkheden Demmenie Zondag is in Djakarta gelukkig rustig en kalm verlopen 96ste jaargang Maandag 11 november 1957 Derde blad no. Aan eisen kan voldaan worden Er van uit gaande, dat in 1980 de bevolking van de Randstad Hol land 2.500.000 zielen zal tellen, moet worden aangenomen dat op mooie vrije zomerdagen meer dan 800.000 mensen uit de steden zullen trekken om buiten recreatie te vinden. De thans beschikbare recreatie ruimte biedt slechts aan 300.000 mensen plaats. In verband hiermede hebben Ged. Staten van Zuid-Holland aan Provinciale Staten een nota aangeboden over deze materie, vergezeld van een schetsplan voor recreatie-uitbreiding, opgesteld door de Pla nologische Dienst der provincie, welks verwezenlijking in de toekomst vrijwel geheel aan de eisen zal kunnen voldoen. Belangrijke uitbreiding zal de re creatie-ontwikkeling op de Zuidhol landse eilanden en in de toekomst in het deltagebied kunnen geven, evenals de ontsluiting van het recreatief aan trekkelijke rivierengebied. Hieronder laten wij enige suggesties van het schetsplan en de nota volgen, die betrekking hebben op Leiden en wijde omgeving. Een deel dezer sugges ties was reeds in eerdere rapporten over deze materie ter sprake gebracht. VAN NATURE GUNSTIG Van nature ligt Leiden, aldus stelt de nota vast, gunstig ten opzichte van de recreatiegebieden: een centrum tussen Wassenaars, Katwjjks en Noordwjjks kustgebied, de centrale Hollandse polderruimte, de bollen streek en de watersportgebieden Kaag en Brasem. Bü nadere bestudering blijkt de situatie echter niet onver deeld gunstig te zijn door de oriënte ring van de agglomeratie Den Haag op een groot deel dier gebieden. Wat het kustgebied betreft zal Leiden zich voornamelijk op Katwijk moeten oriënteren. De waterleidingduinen zou den verder moeten worden ontsloten en betere verbindingen met Leiden moeten krijgen door een weg lang de Rijn met vrijliggende fietspaden. Voorts is een groengordel van Haagse Schouw langs de Rijn en Voorschoten tot de Vliet noodzakelijk. Dit grote Vlietpark kan worden voortgezet tot Leiderdorp. De groene zone bij Voor schoten zou moeten worden doorgetrok ken naar de kust. Het grootste deel van de Leidse re creatievoorziening vindt men ten noor den van de stad, het plassengebied en de bollenstreek. PLASSENGEBIED Bij de te verwachten uitbreiding naar het noorden komt Leiden te grenzen aan Kaag en Brasem. De overbelasting van dit plassengebied maakt dan uit breiding van het watersportterrein nood zakelijk. Voorts moet aandacht worden be steed aan de nog vrijwel braak liggen de mogelijkheden tot oever-recreatie langs deze plassen, waartoe centra en verbindingen tot stand moeten komen. Ook in de verblijfsaccommodatie moet worden voorzien. Recreatiecentra in dit gebied behoe ven niet direct aan de plassen te liggen. Wel zal een eigen vaarverbinding met de plassen noodzaak zijn. Met name is gedacht aan de projectie van een „ach terstraat" met al dit soort voorzienin gen tussen het Vennemeer en de Kop- poel. ongeveer via de bestaande Boek horstervaart en Zomersloot. Deze zou goed aansluitert op de doorvaart van Koppoel en Kiekpoel naar Hanepoel. Ook de oevers rond de Brasem moeten voor dag-recreatie worden ontsloten. De Brasem zelf is als watersportcentrum nog betrekkelijk weinig tot ontwikkeling gekomen. Het ware gewenst, in het noordoostelijk gedeelte van deze plas een aantal eilanden te scheppen die de zeil- sport kunnen bevorderen. De verkeerssituatie van Warmond als Kaagcentrum is veel beter dan die van de centra van de Brasem. Maar ontlas ting van de Kaag ten gunste van de Brasem kan evenzeer worden bevorderd door een betere vaarverbinding tussen de plassen. Daaraan moet aandacht worden besteed evenals aan het voorko men, dat bestaande verbindingen wor den opgeheven of moeilijker bevaarbaar gemaakt. DE „GROENE LONG" Het centrale polderland van Zuid- Holland moet de grote groene long van Randstad Holland worden geacht. Hier dient alles te worden gedaan om toegankelijkheid te bevorderen (fiets paden!) en de landschapsverzorging af te stemmen op het agrarisch ver bruik en recreatie tezamen. Rijwiel- en wandeltoerisme kunnen nog in sterke mate worden bevorderd in het gebied van de Nieuwkoopse Plassen, de Mije, langs de Kromme Mijdrecht en langs de Rijn. Deze gebieden liggen niet in de onmiddellijke nabijheid van een stad, al kan Alphen hiertoe later uit groeien. Het lijkt dan ook wenselijk, dit gebied te behouden voor stille recreatie temeer omdat hier ook grote natuur wetenschappelijke belangen liggen. De voorzieningen zullen zich hier dan ook vooreerst moeten beperken tot een ruimere wandelgelegenheid met plaatse lijke verpozingscentra, enkele kliene toe ristische kampeerterreinen en wat jacht havens, restaurants en jeugdherbergen of kamphuizen bij Nieuwkoop en Noor den. KUST- EN BOLLENSTREEK In de kustgebieden moeten vooral dui nen en bossen weer ter beschikking van de recreatie komen. Nieuwe verbindings wegen met het achterland zijn voor noodzakelijk. Keukenhof en Reigerhof zijn de re creatiecentra bij uitnemendheid voor de bollenstreek, maar in deze streek zal, evenals in de duinterreinen, tot bebos sing moeten worden overgegaan. In overeenstemming met het ont- werp-streekplan Langeveld wordt thans reeds de mogelijkheid onderzocht om te komen tot een groot vakantiecen trum bij de Ruigenhoek. Meisje in brandend huis omgekomen Bij een felle brand, veroorzaakt door een omgevallen petroleumkachel, is gisteravond in een huis aan de Mo- lensteeg te Franeker het 8-jarig meisje. Jannie van der Meulen, in de vlam men omgekomen en heeft de 20-ja rige G. Bonnema zeer ernstige brand wonden opgelopen. Hjj is in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis gebracht, maar vannacht maakte hij het naar omstandigheden redelijk goed. De familie Van der Meulen zou van daag haar intrek nemen in de woning en bracht er nog het een en ander in orde. De 20-jarige zoon G- Bonnema. uit het eerste huwelijk van de vrouw, was ziek en lag in bed in een der slaapka mers waar een petroleumkachel stond De andere vier kinderen speelden in het huis. Bij het verplaatsen van het kacheltje ls het onderstuk ervan omgevallen. De uitstromende petroleum vatte vlam en stroomde zelfs de trap af In een ogen blik tijds brandde het huis van voren naar achteren als een fakkel. Het 8- jarige dochtertje heeft toen geen uitweg meer kunnen vinden, hoewel men haar nog voor een raam aan de achterzijde heeft gezien, en haar toeriep eruit te springen. Na de blussing vond men het geheel verkoolde lijkje. De zieke jongeman, wiens kleren in brand stonden, is door het raam aan de achterzijde naar bene- ju - den gesprongen en werd deerlijk ver- daar- brand bij buren binnengebracht, waar na hij naar het ziekenhuis te Harlingen werd vervoerd. De vader, die met een hand door een raam had geslagen, moest eveneens naar het ziekenhuis worden gebracht, omdat zijn polsslagader door de scherven was doorgesneden. Een elf-jarig meisje moest zich redden door aan de voorzijde van het huis uit een raam te springen. Het huis brandde geheel uit. KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Schel'l'Uiinen W. Vroeglncte- wey te Bieiewijk te Sleeuwijfc (toez.) P. H. de Pree te In gen. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Rozenburg J. H. OarMer te Zutphen. Prof. Romme op KVP-congres „Staatsmacht terugdringen" Op het tweedaagse congres van de KVP te Utrecht, heeft prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer een rede uitgespro ken. Hij betoogde, dat ook de welvaart wordt gekarakteriseerd door de publieke veranwoordelijkheid. Ook binnen de nationale grenzen wor den de krachten meer gericht op sprei ding der verantwoordelijkheden en tal van gemeenschappen. Spr. merkte vervolgens op, dat er mensen zijn, die de zaak van de sala riëring der laagst bezoldigde leden van i het overheidspersoneel in verband bren- I gen met de beslissing der Kamer over haar eigen vergoeding, n.l. de regeling, dat bij buitenlands verblijf Kamerleden een verblijfsvergoeding van f. 70 per dag zullen ontvangen. Dat lijkt veel, en het is veel. Maar de enige vraag is of het meer is j dan nodig is. Die vraag beantwoordde spr. ontkennend. Het mag niet zo zijn, j dat uit eigen zak iets bij de onkos ten moet worden gelegd, omdat daardoor sommige bekwame vertegenwoordigers niet bij dit buitenlandse werk betrokken zouden kunnen worden. De wijze waarop prof. Oud spreekt over de Staatsmacht veroorzaakt bij spr. een glimlach, maar ook een grimlach. De vrijere loonvorming, zo betoogt prof. Romme o.m. is de enige weg, waarlangs de Staatsmacht kan worden ingedamd en waardoor de arbeiders kunnen komen tot het me dedelen in de economische resultaten. Tot het terugdringen van de Staats macht werkt eveneens de P.B.O. In den brede betoogt spr., dat de Staats macht moet worden teruggedrongen. Een derde middel tot inperking der Staatsmacht is de zaak der bezitsvor ming. Prof. Romme meende de eis te mogen stellen, dat vóór 1960 de kwestie der bezitsvorming haar beslag zal krijgen. Na zich gekeerd te hebben tegen „het verfoeilijke communisme en het trieste van zijn leiders", zeide prof. Romme tenslotte, dat welvaart alleen van wezenlijke betekenis is, wanneer zij een positieve bijdrage is tot het eeuwig ge luk. Talrijke resoluties zijn op dit congres aangenomen. Ondergrondse actie in Elten thans achterhaald Duitse leraar legde een zwarte lijst aan (Speciale berichtgeving) Door een onvoorzichtigheid in zijn activiteit is aan het licht gekomen op wiens rekening voornamelijk de actie moet worden toegeschreven van de nachtelijke propaganda, die door on dergronds werkende elementen in El- ten en de zelfkant is ontketend met het oogmerk de bevolking rijp te ma ken voor de leuze „terug naar Duits land". Met toestemming van de Nederlandse autoriteiten geeft een leraar aan het gymnasium van het Duitse stadje Heins- berg, lessen aan de volkshogeschool in dezeifkant. Hij verzamelde namen van personen uit dit gebied, die voorstanders zijn van aansluiting bij Nederland en plaatste deze namen op een soort zwarte lijst. Het kostte hem moeite er achter te komen, wie een „verrader" in het dorpje Schalbruch was. Hij schreef aan een kennis, met wie hij in de laatste oorlog had gediend, een brief met het verzoek de naam van deze man mee te delen. Zijn krijgsmakker moest zijn ge schreven antwoord in een Duitse brie venbus posten of het meegeven aan een arbeider uit Oberbruch. Hoe het zij. de brief kwam in handen van de Neder landse autoriteiten, waardoor de activi teiten van de leraar bekend werden Deze heeft misbruik gemaakt van het ver trouwen, dat hij van de Volkshogeschool genoot: Tweede fase ingezet Djakartaclub - eens centrum Nederlanders- werd onder militair bestuur gesteld De eerste dag van de tweede fase der actie tot bevrijding van Westelijk Nieuw- Guinea, welke gisteren, op „Heldendag" werd ingezet, is kalm verlopen; de situatie in Djakarta is rustig geweest. Het centrum van de viering van „Heldendag" was de Djakartaclub, de vroegere Nederlandse sociëteit de „Harmonie",waar duizenden demonstreerden en rede voeringen werden gehouden door de minister voor Oud-strijders aangelegenheden Chairoel Saleh, en andere politieke leiders. De bijeenkomst in de Djakartaclub nam een resolutie aan, waarin de V.N. worden uitgenodigd Nederland als „agressor" te veroordelen en tevens de onmiddellijke overdracht van West-Irian aan Indonesië wordt geëist. In Buitenzorghet buitencentrum van de Baarnse padvinders, is zaterdag het zilveren jubileum ge vierd van de ..Blauwe Vogels de padvindstersgroepen voor lichame lijk gehandicapten. Mevr. J. van der Dussen-Biegel van het hoofd bestuur van het N.P.G.. (links) bood als geschenk een invalide wagen aan, welke in ontvangst werd genomen door de voorzitster van het Blauwe-Vogelwerk .mevr. C. F. Lisman-van Oort (rechts)' Ook van Duitse zijde is men alles behalve ingenomen met de brieven- schrijverij. Naar verluidt, heeft de Re- gierungspresident van Aken zijn af keuring uitgesproken over de handel wijze van de leraar en hem bij zien ontboden. Het Duitse dagblad „Neue Ruhrzeitung" schrijft over deze zaak: „Wat deze leraar heeft gedaan is zeer lichtvaardig en onbedachtzaam, om het maar niet sterker uit te drukken". Het gebouw van de Djakartaclub werd tijdens het afgelopen weekeinde onder militair bestuur gesteld. Volgens de plaatselijk militair commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Endank Dachjar werd deze maatregel genomen in het belang van de handhaving van de openbare rust in de hoofdstad. Het gebouw werd overgedragen aan een spe ciaal daarvoor door het plaatselijk com mando ingestelde commissie, die over de toekomstige bestemming ervan zal be slissen. Het clubgebouw stond sinds za- Bewapeningsprogramma van Britse Marine besnoeid De „Daily Express" meldt, dat de Britse regering opdracht heeft gegeven het bewapeningsprogramma van de Marine drastisch te besnoeien. Volgens het blad zal de order voör de bouw van zeven fregatten geannuleerd worden. Voorts zou de verbouwing van 46 onderzeebootjagers, die in de tweede wereldoorlog gebouwd zijn, worden stop gezet. Vier dwergduikboten, waarvan er drie kortgeleden zijn gebouwd, zouden opgelegd worden. En tenslotte zal het plan tot verbouwing van het vliegdek- schip „Warrior" herzien worden, zo meldt het blad. De „Daily Express" schrijft, dat de bouw van vier schepen, die speciaal zijn ontworpen voor het lanceren van geleideprojecticlen en van drie kruisers van 9.500 ton elk zal wor den voortgezet. terdag onder militaire bewaking. Premier Djoeanda Kartawidjaja. die bestuurslid van de Djakartaclub is ge weest. legde deze functie neer, toen hij het premierschap op zich nam. Het te genwoordige bestuur bestond uit vier Indonesische leden, waaronder de secre taris-generaal van het Ministerie van verkeer. Abdocl Moetalib, twee Chinese leden, een Engelsman en zeven Neder landers. De voorzitter van het bestuur, de heer K. Schouten, algemeen verte genwoordiger van de B.P.M. in Djakar ta. zou in de loop van heden een on derhoud hebben met de militaire auto riteiten. De club had ongeveer 1200 le den, van verschillende nationaliteiten. Volgens een verklaring van majoor Ali Amangkoe, van de staf van het plaatselijk militair commando, was de overname van het beheer over het clubgebouw de eerste stap van het militair bestuur in het kader van de huidige actie tot bevrijding van West- Irian. Gisteravond maakte radio-Indonesië bekend, dat de vice-premier mr. Hardi aan een delegatie van liet comité voor de bevrijdmg van West-Irian had mee gedeeld. dat de campagne was gericht tegen de Nederlandse koloniale politiek, en niet tegen de Nederlandse onderda nen. Handelsbetrekkingen verbreken In een door hem op Lombok, een der kleine Soenda-eilanden, gehouden redevoering, heeft president Soekarno gezegd, dat „het voor Indonesië niet nodig is om West-Irian aan te val- nen". „Wat wij moeten doen, is een einde maken aan alle handelsbetrek kingen met de Nederlanders, daar op die manier de positie van Nederland zal worden verzwakt". De president betoogde, dat de plaats van de strijd om West-Irian niet de V.N. of Washington is, doch Indonesië". Hij wekte de bevolking van Indone sië op tot eenheid, „omdat alleen door eenheid wij in staat zullen zijn de repu bliek te verdedigen en West- Irian te bevrijden". Dr. Soebandrio, de minister van Bui tenlandse Zaken, is vandaag uit Djakar ta vertrokken op weg naar New York. waar hij de debatten in de V.N. over de kwestie Nieuw-Guinea zal bijwonen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken gaf namens de minister een uitvoe rige verklaring uit, besloten met de woorden; Indonesië wordt geleid door de krach tige overtuiging, dat overeenstemming voor beide partijen voordeliger zal zijn dan als andere maatregelen zullen moe ten worden genomen". Kandidaten voor Nederlands elftal Bondscoach Elek Schwartz heeft 14 spelers uitgenodigd voor de centrale training van de kandidaten voor het Nederlands elftal voor de wedstrijd NederlandBelgië, die zondag a.s. in het Feyenoordstadion te Rotterdam zal worden gespeeld. Deze training zal dinsdagavond in „De Vliert" in Den Bosch worden ge houden. Het ligt in de bedoeling dat Schwartz na deze bijeenkomst het Nederlandse elftal samenstelt. De 14 spelers zijn: Doel: De Munck (DOS) en Pieters Graafland (Ajax). Achter: Kraay (DOS), Kuys (NAC) en Wiersma (PSV). Midden: Van der Hart (Fortuna '54), Klaassens (VVV) en Notermans (For tuna '54). Voor: Carlier (Fortuna '54). Kruiver (PSV), Van der Kuil (Ajax), Lenstra (S.C. Enschede), Schuurman (ADO) en Wilkes (VVV). Kees Rijvers heeft na een per soonlijk gesprek tussen hem en de bondscoach opnieuw de wens te kennen gegeven niet in het Nederlandse elftal voor de wedstrijd tegen de Belgen te worden opgesteld. Verharden onverhard Bij de vraag of men al dan niet voor rang moei verlenen, kan het van be'ai zijn of men op een verharde dan wel op een onverharde weg rijdt. Hedenmorgen is de eerste klap van de nieuwe brug in de Rijksweg 4A over de Oude Rijn geplaatst. Het werk vordert goed en zo doende kon men hedenmorgen de eerste klap plaatsen. De eerste nieuwe oeververbinding is dus tot stand gekomen. Het zal nog ge werkt eerst een rijbaan geheel ge reed te maken. Onze foto toont de klap in de takels. Het gevaarte ruime tijd duren eer de tweede klap i weegt ongeveer 60 ton. wordt geplaatst, daar men er op I (Foto L.D./van Vliet) Petionnementsactïe Onze correspondent te Djakarta meldt: De tweede actie-golf inzake West- Irian is gisteren o.m. Ingezet met een peiitionementsactie onder de Nederlan ders. Aan door Nederlanders bewoonde huizen vervoegden zich 's morgens In donesiërs namens het actie-comite, die formulieren aanboden, waarop de Ne derlanders werden verzocht onder ver melding van naa.m en adres hun stand punt ten aanzien van West-Irian be kend te maken. Aan de actie werd o.m. deelgenomen door in uniform geklede en correct optredende jonge militairen. Het is niet bekend in welke mate en hoe door de Nederlanders de vraag is beantwoord, doch van Nederlandse zijde wees men er op dat de wereldopinie stellig de waarde in twijfel zal trekken van de resultaten van dit petitionne ment, nadat verschillende vreesaanja gende gebeurtenissen aan deze, heel wat vreedzamer, actie zijn voorafgegaan. i Rijdt men immers op een onverharde i weg dan moet op een kruising of split ting met een verharde weg aan al het verkeer op de laatstgenoemde weg voor- rang worden verleend, (dus ook; aan :het langzame verkeer». De rechtbank te Leeuwarden heeft beslist Een weg die een kunstbewerking heeft ondergaan waardoor een blijvende ver harding van die weg ontstond, en waar bij gewone voertuigen als auto's niet door het wegdek heenzakken. is een verharde weg. Indien het wegbeeld evenwel zodanig is. dat 't bfj het erkeer op de te k> u - i wee redelijkerwijs twijfel omtrent h-t al dan niet verhard zijn kan opwekken, dient de gebruiker van deze weg daar mede op grond van art. 25 W.V.W. (het algemene veiligheidsartikel) rekening te houden en mag hij niet zonder meer voorrang nemen. Zo komt in voorbeeld B van de teke ning een sintelweg uit op een asfaltweg, doch hoewel de automnh tut 0p -iP sin_ telweg dus eigenlijk voorrang heeft, doet hij beter het zekere voor het onzekere te nemen, en voorrang te verlenen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5