Dr. M. Vink volgt prof. Suermondt op ah Leids-lioogleraar chirurgie ERRES RADIO Thans verbonden aan een Soester Sanatorium Leidse musici vertolkten werken van Nederlandse componisten 96ste jaargang Maandag 11 november 1957 Tweede blad no. 29288 Naar wij vernemen is de Utrechtse chirurg dr. M. Vink bij Kon. Besluit van 29 oktober met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot gewoon hoogleraar in de chirurgie aan de Leidse Universiteit. Dit be tekent, dat de huidige hoogleraar in de chirurgie, prof. dr. W. F. Suermondt, die dit ambt bijna 25 jaar namelijk sinds 1933 bekleedde als opvolger van wijlen prof. dr. J. H. Zaaijer, binnenkort zijn functie zal neerleggen. Prof. dr. M. Vink Dr. M. Vink werd op 21 mei 1916 te Rotterdam geboren en bracht zijn jeugd jaren door in het voormalige Nederlands Indië en wel te Soerakarta. Hij doorliep de middelbare school, nl. het Lyceum te Bandoeng en kwam in die jaren weer paar Nederland. Na op de Chr. H.B.S. te Utrecht de middelbare schoolopleiding \oltooid te hebben, ging hij in 1934 aan de Utrechtse Universiteit medicijnen studeren. Hij legde in 1939 het doctoraal examen af en in 1941 het artsexamen. Hierna volgden enige assistenttschap- pen n.l. bij de Utrechtse hoogleraar in de chirurgie prof. Laméris in het Stads en Academisch Ziekenhuis, bij dr. De Kleyn op de chirurgische afdeling van het Diaconessenhuis en later bij prof. I. Boerema in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. Acht jaar na het arts-examen werd dr. Vink als chirurg verbonden aan het Diaconessenhuis te Utrecht. In 1952 volgde de promotie aan de Amsterdamse Universiteit op het proefschrift „De be tekenis van implantatie, metastasering en darmdesinfectie voor het locaal reci- dief". De promotor was prof. dr. I. Boerema. Prof. dr. M. VINK In 1955 volgde zijn aanstelling als J chirurg aan het Sanatorium Zonneglo ren te Soest. Dr. Vink werd in staat gesteld zijn onderzoekingen, reeds vastgesteld in zijn dissertatie, verder uit te werken in het Diaconessenhuis. Naar aanleiding van dit onderzoek werd hem door het Genootschap ter bevordering van genees-, heel- en natuurkunde de Tilanus-medaille te Amsterdam uitgereikt, een medaille, welke in de regel met een tussenpoos van ongeveer vijf jaar wordt toege kend voor een oorspronkelijk onder zoek op medisch gebied door een Nederlander verricht. Naast problemen, samenhangende met bepaalde facetten van de kankerchirur- gie, was het met name de moderne vaat chirurgie, die - mede dank zij de mede werking van het Diaconessenhuis - door dr. Vink daar kon worden opgebouwd en nader uitgewerkt. De Utrechtse chirurg dr. Brom is en kele jaren geleden voor arbeid naast prof. dr. Suermondt in de functie van buitengewoon hoogleraar naar Lei den gegaan om onderwijs te geven in de thorax-chirurgie. Thans gaat een tweede Utrechtse chirurg als gewoon hoogleraar naar Leiden, als opvolger van prof. dr. W. F. Suermondt. Prof. Suermondt Willem Frederik Suermondt, de bin nenkort scheidende hoogleraar in de chirurgie, werd op 27 mei 1890 te Rot terdam geboren. Na een gymnasiale op- Viering: „Thanks giving Day" PLECHTIGHEID IN PIETERSKERK Op 28 november om 11 uur zal in de Pieterskerk een dienst worden gehouden ter gelegenheid van de Amerikaanse i feestdag „Thanksgiving Day". De am bassadeur der Verenigde Staten, de heer Philip Young, zal het woord voeren. Deze diensten zijn de afgelopen jaren georganiseerd door de „United States Educational Foundation in the Nether lands", speciaal voor Amerikanen, die door het Fulbright-uitwisselingspro- gramma in staat gesteld zijn Nederland te bezoeken. De dienst van 28 november is echter toegankelijk voor alle in Ne derland verblijvende Amerikanen en andere belangstellenden. SENAAT CATENA De Senaat van de Societas Studioso- rum Academiae Lugduni Batavorum c.s. i Catena is tijdens de laatst gehouden algemene ledenvergadering als volgt samengesteld: D. R. Jans, Praeses, O. C. van Belle. Ab-actis, D. E. Vogel, Quiaestor. C. H. van der Ent, Assessor I en H. W. Capel, Assessor II. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand oktober werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.025.514.52 gulden en terugbetaald 1.352.598.01 gul den. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 315 en het aantal afbetaalde boekjes 207. Op j 6.382 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 142.654 bijgeschre ven. Er werden 637 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in- houd van f. 18.539.51. i Het tegoed der 40.157 inleggers be- droeg aan het einde der maand f- 27.627.655.85. Pro/, dr. W. F. SUERMONDT leiding te Den Haag studeerde hij mede- cijnen aan de Leidse Universiteit. In 1917 legde hij het artsexamen af. In juni 1917 werd hij assistent van de heelkundige afdeling van het Leids Academisch Ziekenhuis onder prof. dr. J. H. Zaaijer, wiens opvolger hij zestien jaar later zou worden. Na zijn assistent schap was hij tot die hoogleraarsbenoe ming van 1 januari 1930 af chef de clinique van die afdeling. In 1920 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift ge titeld „De functie van de maag na de resectie volgens Billroth II". Legaat van f 7000 De Geref. Kerk te Leiden heeft een legaat van f 7000. ontvangen, te ver delen tussen kerk en diaconie. Het ligt in de bedoeling om de f 3500. welke voor de kerk bestemd zijn, aan te wen den voor kerkbouw. Zoals bekend be staan er reeds lang plannen tot kerk bouw in het Haagwegkwartier en is de Geref. Kerk aan de Herengracht on langs verkocht aan de Geref. Kerk )art. 31). KLAPROOSCOLLECTE BRACHT RUIM F. 913 OP De zaterdag alhier gehouden Klap rooscollecte heeft ruim f. 913.- opge bracht. HAAGSE AQUARELLISTEN EXPOSEREN IN LEIDEN Vrijdag zal in het museum „De La kenhal" een tentoonstelling worden ge opend van werken van de groep „Haag se aquarellisten". Dr. Suermondt werd in het begin van 1927 toegelaten als privaat docent in de heelkunde, welk ambt hjj aanvaardde op 9 maart van dat jaar met een openbare les over „De chirurgie van het sympa thisch zenuwstelsel". In hetzelfde jaar werd hem aangebo den het erelidmaatschap van The Inter state Postgraduate Medical Association of North America". In maart 1933 volgde de benoeming van dr. Suermondt tot opvolger van wijlen prof. Zaajjer als gewoon hoog leraar in de chirurgie aan de Leidse Universiteit. Hjj aanvaardde dit ambt op 2 juni van dat jaar met een oratie over „De nieuwe wegen der heel kunde". Van de hand van de scheidende hoog leraar zijn vele publicaties verschenen over onderwerpen op verschillende ge bieden der heelkunde, waarvan talloze in artikelvorm in binnen- en buiten landse tijdschriften. De wetenschappelijke belangstelling van prof. Suermondt is in het bijzonder uitgegaan naar pijnbestrijdende opera ties en heelkundige ingrepen aan het sympathisch zenuwstelsel. LEIDSE DAHLIAVERENIGING „JOHAN MATER" En „Prof. ir. Sprenger" zagen films In het clubhuis van de speeltuinver eniging ..Oosterkwartier" hielden de Leidse D ah li a vereniging „Johan Mater" en de Amateur fruitteeltclub „Prof. ir. Sprenger" een filmavond. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer Dooyenburgh, de aanwe zigen welkom, in het bijzonder de afge vaardigden van de zusterverenigingen, de heren Zaalberg en v. d. Zwart, als vertegenwoordigers van de Leidse Bond en de heer Sasse van Ysseld. die zich bereid had verklaard de films te verto nen. Vervolgens drong spreker er bij de leden op aan toch actief lid te zijn. De kern van werkelijk werkende leden vraagt om versterking. Via meer actie ve leden kunnen wij een doeltreffender propaganda voeren voor ons werk, aldus spreker. Na deze inleiding werd overgegaan tot het vertonen van een viertal Zuidafri- kaanse films t.w. Afrika no. 2. Vissers van Klakbaai, Ons pluk die Vrugte en de Wild tuin. De films toonden o.m. de grote pracht van het Zuidafrikaanse natuurschoon. Het voerde de aanwezigen mee naar de wildernis, waar de ijzeren natuurwet ten nog van kracht zijn. Het geheel gaf een goede indruk van de Zuidafrikaanse zeden en gewoonten. De voorzitter sloot de avond met een woord van dank aan de heer Sasse van Ysseld en aan de Zuidafrikaanse am bassade die de films ter beschikking stelde. Concert in de Lakenhal: Prof. Schallenberg: Niet schuld publiek Dat musici uit Leiden en omgeving, leden van de Kon. Ned. Toonkunstenaars - vereniging, zich bij tijd en wijle opmaken, om op „eigen bescheiden wijze", zoals voorzitter Aribo het in zijn openingswoord uitdrukte, in het kader der Lakenhal- concerten te doen horen, heeft vele voordelen en siert hen. Zo versterkt men de onderlinge band, waarbij men tevens bewijst, dat dit op treden gerechtvaardigd is, knappe en muzikale vakmensen als zij zijn. Was het vorige concert geheel gewijd aan werken van Pijper, thans kwamen zaterdagavond Nederlandse componisten in het algemeen aan het woord, waarbij eigenlijk alleen de meer en meer aandacht trekkende Jaap Geraedts en de reeds vooraanstaande Rudolf Escher als representatief voor de hedendaagse toonkunst mogen gelden. Inleider tot deze avond was prof. dr. E. W. Schallenberg. hoogleraar in de muziekgeschiedenis aan de Leidse Uni versiteit. In een bondig geformuleerde schets gaf deze enkele hoofdlijnen weer. waar langs de ontwikkeling van de Neder landse toonkunst, welke van 1450 tot het einde der 16e eeuw door het werk der Zuidnederlanders toonaangevend was, zich bewoog. De Nederlandse scholen, bekend door bepaalde karaktertrekken, openbarend eenheid in verscheidenheid, waren door het buitenland erkend. Tijdens de pe riode der Barok begint de betekenis der Nederlandse muziek te tanen, in tegen stelling tot die van andere landen, hoe wel er de belangrijkheid is van Swee- linck en diens zoon. van Constantijn Huygens enz. Van 16501880 is er een besliste inzinking al was er nog wel iets van locale waarde. Doch met het eer tijds gepresteerde bleek dit toch niet te vergelijken. Diep in de 19e eeuw kwam de herle ving. in het bijzonder door Diepenbrock, wiens genie een lichtend voorheeld voor anderen was. Naast hem een Johan Wagenaar. minder origineel, echter een uitnemend vakman. Van grote impor tantie zijn Willem Pijper en diens leer lingen (o.w. ook Escher). Het Leidse kraakgas-tijdperk komt naderbij Zaterdag is op het terrein van de Leidse gasfabriek de vierde en laat ste toren voor het kraken van raf finaderij-gas (geheel rechts op de foto) geplaatst. Zoals bekend gaat Leiden, met zijn verzorgingsgebied, zich in de naaste toekomst ook van kraakgas bedienen. Half augustus begon men met het plaatsen van de ketels. De verdere afbouw neemt nog geruime tijd in beslag, waarna met de levering van dit gas wordt begonnen. Voor de huidige, overvloedige muziek- produktie, die gelukkig ook weer in het buitenland erkenning vindt, mag een dringende waarschuwing gelden: er wordt menigvuldig veel te veel en te snel geschreven en er is dikwijls 'n kloof tussen componist en publiek, hetgeen lang niet altijd de schuld van dat publiek is, maar van de grillige muziek en de sombere, wanhopige sfeer, welke bevreemding wekt en tot gelatenheid stemt, in tegenstelling tot de vroegere geestdrift of -ergernis. Toch is het verheugend, dat de Neder landse componisten internationaal weer meetellen. Tenslotte gaf prof. Schallenberg de raad - naar Pijpers woord - de huidige muziek niet allereerst intellectueel te willen begrijpen, maar haar te „on dergaan" en als kunst op zich te laten inwerken. Het programma bood een geïnspireerd, speels en humoristisch, in gematigd mo derne zin geschreven - de" tijd der ex cessen lijkt gelukkig allang voorbij! - Sonatine voor fluit en piano, in hechte samenwerking tussen de meesterlijke fluitist Koos Verheul (lid R.O.) en Jan van der Meer (piano), gerealiseerd. De sobere, in eenvoudige volkstoon gehouden liederen van Joh. Scholtze, naar de geest en ook technisch heel zui ver gezongen door de sopraan Lize Schoo, harmonisch gesecundeerd door Iskar Aribo. bevatten toch te weinig boeiende elementen, om blijvend te kun nen boeien. Een suite van Hendrik Andriessen voor viool en piano, een van diens min der gelukkige composities, toont zijn verbondenheid met grote voorgangers als Franck. Fauré en Rachmaninof en o.a. zijn sterk contrapuntisch talent. De violiste Gerda Bromolov en de pianist Aribo exposeerden haar ln frappante duidelijkheid. Henri Zagwijns liederen uit Perks „Dichterwijdingstaan hevig onder Diepenbrockinvloed. waarbij het opval lend is hoe verouderd deze Perklyriek de moderne mens aandoet. De sensitief zingende Bram van Lu.vn. wiens sonore bas uitnemende kwaliteiten bezit en zijn partner Rudolf Perdeck stelden deze weinig oorspronkelijke cy clus intussen in een goed licht. Een geheel eigen noot doet Rudolf Escher horen in zijn uit 1951 daterende Sonatina per pianoforte. Het poly-me- lodische klankbeeld vindt in het Veloce. na het wat verbrokkelde Molt Tranquil- lo. een dynamisch gespannen, beklem mende bekroning. Het werk verdient in overeenstemming met de hoge intelli gentie, welke er aan ten grondslag ligt een even intelligente vertolkingswijze waarbij de velerlei mogelijkheden tot klanknuancering 'n dominerende positie moeten innemen (men denke o.a. aan de carillonimitatie in 't Allegro Assai). Aan al deze voorwaarden voldeed Henk Briër met zijn opvallend klaar toucher, per fecte techniek en scherp inzicht in Eschers taal volkomen. Tenslotte brachten Koos Verheul en Jan van der Meer een sterk oosters ge tinte ..Raga et danse" van Max Weill, waarin het India van de slangenbe zweerders obsederend leefde. Schoon ook de Fall a en Granados er in doorklinken en het geheel te uitge spannen is oefende deze nu hartstochte lijk -opzwepende. dan van ijle klankef fecten doortrokken schildering, de in druk. di.e zij suggereren wil. Een virtuoos, over talloze nuance ringsmogelijkheden beschikkend fluitist en een zich sferisch bekwaam aanpas send pianist verdienden hier diep res pect. Met grote hartelijkheid betuigde het geconcentreerd luisterende auditorium telkenmale zijn dank. ook aan de op het podium geroepen componist Scholtze. Officiële publikaties WIJZIGING VERORDENING OP DE WINKELSLUITING 1953 I Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare ken nis. dat op de secretarie dier gemeente kamer 125. is nedergolegd ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden de door de raad diier gemeente in zijn vergadering van 4 november 1057 vastgestelde Veror dening. houdende wijziging van de Ver ordening op de Winkelsluiting 1053 I. (Gemeente' lad no. 16). laatstelijk gewij- verrijkt Uw huis en Uw Zoek, op Uw gemak thuis, het toestel van Uw keuze wit de fraaie kleurenfolder van ERRES! Uw radiohandelaar zal U graag hiermee van dienst zijn of anders is een briefkaart aan R.S. Stokvis Zonen N.V., afd. Publiciteit, Postbus 426 te Rotterdam voldoende, om in het bezit te komen van de uitgebreide Erres radiofolder. ERRES TV een toonbeeld van volmaaktheid. R.S. Stokvis Zonen N.V. of Uw handelaar heeft ook een fraaie televisiefolder voor U klaar liggen met de complete collectie Erres televisietoestellen. Erres radio en televisie v.d. Heem producten. De laatste loodjes STICHTING TEHUIS VOOR ALLEENSTAANDE ZWAKZINNIGEN Men schrijft ons: De Dr. van Voor thuysenstich ting meent, dat er vooruitgang kan worden geconstateerd bij het oplossen van ve lerlei problemen rond het zwakzinnige kind. In steeds bredere lagen van de bevol king bestaat belangstelling en begrip voor het werk. dat het BLO-onderwijs en de nazorg voor deze gehandicapte kinderen verrichten. Eén van de oorzaken is wel dat thans meer en meer wordt ingezien, dat de zwakzinnigheid niet is beperkt tot een kleinere groen kinderen uit speciale mi lieus, maar dat deze voorkomt in alle lagen van onze bevolking. Steeds groter wordt de groep ingezete nen die bekend is met het feit. dat de zwakzinnigheid niet alleen is een kwes tie van erfelijkheid, maar dat deze door velerlei oorzaken kan ontstaan. (o.m. geboortebeletsels, ziekten, verkeerson gevallen). Ongetwijfeld is dit mede de reden, dat de Dr. van Voorthuysenstichting met meer vrijmoedigheid vraagt de be hulpzame hand te bieden op dit zo bij uitstek moeilijke terrein. Aan velen zal het ongetwijfeld bekend zijn dat de stichting reeds enkele jaren werkzaam is voor de alleenstaande zwakzinnigen, zij dus die hun ouders hebben verloren en zich niet alleen in deze zo ingewikkelde wereld kunnen handhaven. De stichting wil komen tot het inrich ten van een eigen tehuis en heeft door velerlei acties hiervoor reeds een grote som ter beschikking gekregen. Ondanks de bestedingsbeperking staat de Overheid niet afwijzend tegenover deze plannen. Reden hiervoor is dat al leenstaande zwakzinnigen de Overheid vaak, door plaatsing in inrichtingen, veel geld kosten. Alvorens deze Overheid evenwel wil en kan helpen moet uit particulier ini tiatief een belangrijk bedrag bijeen zijn gebracht. Nog f. 2500 scheiden ons van deze mijlpaal. Deze week zal een beroep worden ge daan op Uw offervaardigheid. Bijna 100 collectanten stelden zich spontaan be schikbaar om ten behoeve van deze al leenstaande zwakzinnigen huis aan huis te collecteren. Wetende dat de laatste loodjes het zwaarst zijn. beveelt de Dr. van Voort huysenstichting de collecte-1957 warm bij U allen aan. Een noordelijk heren-hockeyteam, bestaande uit spelers tot 24 jaar. heeft zaterdagmiddag te Meppel een verplet terende 9—0 nederlaag tegen de Bata vieren geleden. Het Nederlandse studenten voet balelftal zal zaterdagmiddag op het HVV-terrein in Den Haag uitkomen tegen het Belgische studenten team- MEER VRIJHEID VOOR DE PROTESTANTEN IN MAROKKO. Sinds Spanje de Marokkanen in het vroegere Spaans Marokko zelfbestuur heeft gegeven, heeft met name de pro testantse gemeente in Tetoean het veel gemakkelijker gekregen. De gouverneur van de nieuwe mohammedaanse rege ring heeft deze gemeente namelijk vol ledige vrijheid van handelen gegeven, zodat de kleine gemeente uit het Arabi sche deel der stad zich kan verplaatsen naar het Europese gedeelte. Protestantse kringen in Spanje verwonderen er zich nu over. dat in Marokko eerst een „chris telijke regering (een rooms-katholieke) moest verdwijnen alvorens de protes tantse christenen vrijheid van geloof en godsdienst konden krijgen uit handen van een mohammedaanse overheid! Gezinsmiddag Leidse Volkshuis GEVARIEERD VAN SAMENSTELLING In het „Leidse Volkshuis" werd zon dagmiddag onder grote belangstelling een gezinsmiddag gehouden, waaraan door vele jeugdigen en volwassenen enthousiast is medegewerkt. De klein sten speelden een paar aardige schetsjes en dansten een boerendansje. De jong ste balletmeisjes brachten twee heel eenvoudige, fraai uitgevoerde dansjes. De muzikale vorming in het Volkshuis kwam duidelijk naar voren in het op treden van piano-, fluit- en gitaar leerlingen, die ongekunsteld hun bij drage leverden. In de pauze gingen de 400 ouders en kinderen naar verschil lende kleinere zalen in het huis, waar op gezellige wijze „foyer" gehouden werd- Enkele leden van de staf van vaste medewerkers brachten vervolgens een verkort spel van „De Vrouwe van Sta voren". Spel, verlichting, muziek en kleding waren boeiend en smaakvol en was vooral voor de ouderen sterk aan sprekend. Een belangrijk deel van het program ma werd tenslotte gevormd door enige korte tekenfilms. Het is langzamerhand een traditie, dat op dergelijke middagen in het Volkshuis enkele zeer goede te kenfilm gedraaid worden, die ook voor kenfilms gedraaid worden. De eerste rol prent vertoonde een skiwedstrijd van de dieren uit het bos. waarin de boze wolf een gevoelig lesje geleerd werd. De Chi nese geschiedenis van de fluitspeler, die de eenvoudige mensen gelukkig maakte door zijn spel. was de tweede film. die toont welke mogelijkheden een goede tekenfilm biedt. Tot slot een zeer ac tuele kleurentekenfilm, gespeeld door poppen die o.a. een Hollands-, een Chi nees jongetje, een Indiaantje en een nikkertje beleefden, waarin het neger- Jongetje al spoedig de naam „spoetnik- kertje" van het enthousiaste kinderpu- bliek ontving. Een zeer geslaagde middag voor jong en oud. Verkeersongevallen in Leiden zlgd bij Verordening v&n 7 mei 1957 (Ge meen tebiad no. 18). De wijziging houdt in. dat de verplich te dlnsdagmiddagsluiptlng ook geldt voor winkels, waarin ultelujlterwi of in hoofd taak een of meer van de ln artikel I van het „Vestlgingsbesluit Kleinhandel ln Kleine Dieren en Hengelsportartikelen 1052" genoemde takken van bediryf plegen to worden uitgeoefend. In de week van 1 tot en met 7 no vember deden zich in Leiden 37 ver keersongevallen voor. Hieronder bevon den zich 9 aanrijdingen, welke lichü - melijk letsel tengevolge hadden en 28 met uitsluitend materiële schade. Van 1 januari t/m 7 november deden zich in totaal 1641 aanrijdingen voor.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3