Wat betekent G. P. v. 6. ABDIJSIROOP^ „Kroesjtsjef heeft het eenzaam en erg koud, daar aan de top" Moeilijke reddingsmaiioeuvres rond Sch 325 op dansende zee Vrouwen Met een enkel woord Waddinxveen wil nieuw plan, na gemeenschappelijk overleg Agenda Adem weer vrij! Zuiver Uw lucht- v wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met George Kennan over de Sovjet-Unie Britse premier Macmillan ziet nog geen verandering in het communistisch doel Kroesjtsjef heeft thans de machtspositie bereikt, welke hü steeds heeft gewenst, maar ik vermoed, dat het daar aan de top zeer eenzaam is en dat het er steeds kouder wordt, aldus verklaarde de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou, George Kennan, gisteravond in een radiotoespraak te Londen. Een voor een heeft Kroesjtsjef de intelligentsia, de fabrieksdirecteuren en een deel van het officiers korps gekrenkt en vervreemd van het centrale politieke proces. Kennan geloofde niet, dat deze toestand stabiel is. Zoals bekend, is Kennan van 1950 tot 1952 ambassadeur in Moskou geweest, maar de Russen verklaarden deze zeer bekwame diplomaat, die Russisch als zün moedertaal spreekt, voor onaanvaardbaar. Thans is hü hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Princetown. Over de Russische economie zei hü, dat die tot rüpheid begint te komen en met dezelfde moeilükheden te kampen zal krügen als in andere vergevorderde landen. De Russische leiders staan naar zijn mening aan een tweesprong. Zü moeten kiezen tussen verkleining van de rol van partü en de strengheid van het Stalinisme. Atoombommen niet genoeg |dl? V'tl ™n de rode lc«ers, ";°:(len Ee- scheiden door een oceaan of althans een voor Westelijke defensie iwater dat moeilijk is over te steken". MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 Tijdens de zestien dagen van het Münohener oktoberfeest hebben zes miljoen bezoekers ruim 3.3 miljoen liter bier naar binnengewerkt en ruim 135.000 liter wijn. Een 203.000 gebraden kuikens, 2-6 miljoen wor sten en ruim 800 ton vis lieten zicih daarbij goed smaken. Toch was het feest dit jaar veel kalmer dan vorige keer. „Ze drinken ook allemaal kof fie" legden niet begrijpende Mün- cheners uit en zij wijzen daarbij op de ruim 300.000 liters koffie die de bezoekers ook gewaagd hebben te drinken. De (Democratische) Senator Allen Ellender uit Louisiana, die een onder zoek heeft ingesteld naar de activiteit van de Amerikaanse regering in Europa en het Midden-Oosten, heeft op een persconferentie te Washington erop aangedrongen, de anti-communistische Amerikaanse propaganda en het „sabel- gerinkel" te staken en te streven naar co-existentie. Een verblijf van 33 dagen in de Sovjet- Unie had hem tot de overtuiging ge bracht, dat de Amerikaanse propaganda- organen beter het communisme eenvou dig kunnen negeren en zich wyden aan „het aanprijzen van de deugden der Westelijke democratie". De volkeren van Oost en West zouden dan kunnen beslissen, of zy het communisme of de democratie wensen. Nog geen verandering Premier MacMillan van Engeland verklaarde zaterdag tijdens een banket van de lord mayor van Londen, dat „er nog geen tekenen zyn waar te nemen van een verandering van het doel, dat het communisme heeft gesteld: de on derwerping van de wereld". Wij moeten de gedachte van een vreedzaam naast elkaar bestaan niet afwijzen. Alleen door vreedzaam naast elkaar bestaan kunnen wy thans verwachten, dat wij in leven kunnen blijven. Maar vreedzaam naast elkaar leven is onmogelijk wanneer een politiek van sussen van de communisten wordt gevolgd. Het is alleen mogelijk, indien de vrije wereld krachtig is en indien men op elkaar kan bouwen, aldus de premier. Ongunstig rapport over de kracht van de NAVO In Parijs wordt verwacht, dat er op de zesdaagse conferentie van parlementa riërs uit de 15 NAVO-landen, die van daag te Parijs is begonnen, van de zyde van de naties van het vasteland van Europa scherpe kritiek zal worden ge oefend op het feit, dat Engeland zijn verdediging in hoofdzaak baseert op kernwapens. In een verslag, dat zal worden voor gelegd aan de militaire commissie van de conferentie, wordt de waarschuwing uitgesproken, dat de naties van het vasteland zich mogelijk nog meer van de NAVO zullen afwenden als er geen overeenstemming komt over een gemeen schappelijke defensiepolitiek. Het rapport ziet nadelen in het hoofd- zakelyk vertrouwen op atoombommen en zegt dat Engelands besluit het schild van de NAVO, dat „al zo verontrusteend zwak is", nog zwakker maakt. De commissievergaderingen van van daag zyn van voorbereidende aard. Het militaire rapport zal vrijdag in open bare zitting worden behandeld. De op stellers ervan, M. A. Gilson van België en luitenant-generaal E. Calmeyer van Nederland, zeggen dat het resultaat van het program voor standaardisatie van militaire uitrusting „zeer matig" is en dat de structuur van de grondstrijd- krachten van de NAVO „een geleidelijke ontbinding ondergaat. Zij spreken van onvoldoende coördi natie tussen de militaire en de politieke leiders en zeggen dat het zwaard noch het schild van de NAVO sterk genoeg zyn. Nachtmerrie 0 Vervolg van pag. 1 Walschipper Maarten de Reus was met twee man aan boord gesprongen van de on.geladen logger om de onfortuinlijke collega te hulp te snellen. Dansend op de golven werd een staaldraad aan de mannen op de SCH 325 overgegeven, maar bij een manoeuvre om de logger vlot te trekken, werd de SCH 249, byge- naamd „Het Jacht", zelf het slachtoffer. De logger raakte de bodem, werd een speelbal der golven en met geweld op het zuiderstrandje, aan de voet van het zuiderhoofd, geworpen. De SCH 325 verkeerde in de ongunstigste positie. Staande op de keien dreigde De continentale landen, aldus het rap- de logger lek te slaan en naarmate het water rees, bestond het gevaar dat het port, voelen zich niet voldoende be schermd door strategische kernwapens. „Het militaire gevaar van de kant van de Sovjet-Unie kan niet alleen door middel van atoombommen worden ge keerd, waarvan het gebruik op het juiste moment onzeker is en in elk geval niet afhangt van een beslissing van de NAVO", aldus het rapport. „Dit gevaar moet ook worden bestreden met vol doende grond- en luchtstrijdkrachten. Voor de onmiddellijke toekomst is een schild van 30 divisies, uitgerust met tactische atoomwapens en gesteund door een behoorlijke luchtmacht, de minimale beveiliging van West-Europa". Het verslag kritiseert Engeland en de Verenigde Staten, na te hebben gespro ken over „de nachtmerrie van de volken Vrouwen hebben vaak moeilyke en pynlyke tijden. Zy kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. By apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 schip steeds hoger op de basaltblokken zou komen te staan. Bij iedere roller honkte het schip met een zware dreun op het hoofd. Staande op het zand van het kleine strandje was de positie van de SCH 249 minder ongunstig. Maar ook dit schip had het zwaar te verduren onder de mokerslagen van het water. Soms maakte het een slagzü van 45 graden. Maar in het nachtelyk uur waren nieuwe pogingen beraamd om de loggers uit hun benarde positie te bevrijden. Met vrachtauto's werden op het Noor derhavenhoofd stalen lijnen bevestigd en met grote onverschrokkenheid werden de uiteinden van deze lijnen in kleine houten vletten naar de gestrande sche pen gebracht. In het donker van de Prof. Banning en dr. Neher: Samengaan overheid, ondernemers 1»Ü invoering automatic Opkomst van een nieuwe middenstand (Speciale berichtgeving) Technici, economen, sociologen, ethici en psychologen dienen in nauwe samen werking de problemen te bestuderen, die inhierent zijn aan de invoering van de automatie. De daarbij verworven wetenschap dient vervolgens uitgedragen te worden, opdat een betere voorlichting bereikt kan worden over de problematiek van de automatie. Aldus prof. dr. W. Banning in zün referaat, zaterdagmiddag gehouden op een te Utrecht in het NV Huis door het „Contactorgaan voor beambten in het NVV" georganiseerde conferentie, welke gewüd was aan de problematiek van de Als tweede conclusie kwam prof. Ban ning tot de stelling, dat het bestaande onderwijs om het door de automatie in het leven te roepen probleem van de rest-groepen niet kan oplossen, waarbij onder rest-groepen verstaan dient te worden dat deel van het werknemers reservoir. dat niet genoeg capaciteiten bezit om ingeschakeld te kunnen wor den bij de automatische produktie. Een technologische werkloosheid moet met alle mogelijke middelen voorkomen worden. Het onderwijs dient dan ook aangepast te worden bij de steeds stij gende behoefte de rest-groepen te scho len en om te vormen. De ónderwijs- methodiek dient veranderd te worden, ook met het oog op de scholing van de werknemers, die ingeschakeld zullen worden bij de automatische produktie. Tenslotte gaf prof. Banning als zijn stellige mening te kennen, dat de vak beweging zich niet moet laten be trekken bij de bestudering van de auto matic-problematiek .doch dat zij moet zeggen: „Dit is ónze zaak". Van het eerste moment af moet de vakbeweging gesprekspartner zijn. Dr. L. Neher hield een inleiding over de economische en technische aspecten van de automatie. In zijn „gedachten over de automa tie" verklaarde dr. Neher dat de te genwoordige grote belangstelling voor de automatic-als-verschünsel deels veroorzaakt wordt door vrees voor het onbekende. Men weet namelijk niet hoe intensief de pyn zal zyn, welke gepaard gaat aan het invoeren der automatie. Deze vrees "kan echter zoals ook prof. Banning naar voren bracht verminderd worden door de problematiek van deze nieuwe tech nische evolutie vroegtijdig fe onder.- kennen. nader te bestuderen en de aanpassingsmogelykheden uit te dra gen. Met betrekking tot de administratieve sector was dr. Neher tenslotte van oor deel. dat de automatie hier sneller zal worden ingevoerd dan velen thans nog menen. Prof. Banning legde nog de klemtoon op het ontstaan van een „nieuwe mid denstand", gevormd door de hoog gekwalificeerde arbeiders, die met hun noodzakelijkerwijs groter ver antwoordelijkheidsbesef de automati sche produktie van dag tot dag in stand dienen te houden en dienen te controleren. nacht en een moeilyke zee was dit een riskant karwei, maar de verbinding kwam tot stand. Werk van uren ongedaan Op het kritieke ogenblik, toen de log ger SCH 325 bijna vlot kwam, brak door de grote spanning op de lün de poelie van de winch en het werk van uren werd ongedaan gemaakt. De kans, dat de logger met hoog water vlot zou wor den gebracht, was verkeken. In feit was de situatie van beide schepen nog ge vaarlijker geworden, want in plaats van vlot te komen, werd de SCH 325 naast de SCH 249 op het zuiderstrandje ge worpen, met de kop in de opening tus sen de kop van de dwarszij liggende SCH 249 en de keien van het haven hoofd. Onder het geweld van de golven sloegen de schepen wild heen en weer en langzaam maar zeker werd de afstand tussen beide schepen kleiner. Zouden de schepen elkaar raken en onherroepelük tegen elkaar te pletter slaan? Ondertussen waren de pogingen om de SCH 249 vlot te krijgen met vernieuw de kracht aangepakt. De verlichting brandde weer en er waren weer mannen aan boord. Met behulp van stalen lynen op het noorderhavenhoofd en een vrachtwagen gelukte het om half vijf, op het tijdstip van hoogwater, „het jacht" vlot te slepen. Op eigen kracht voer het schip de binnenhaven in. De wind was intussen ook wat afgeflauwd. Nu de SCH 249 uit haar onmiddellijke nabijheid was verdwenen, was er ook voor de „Oceaan VIII" geen onmiddelijk gevaar meer. Bij hoog water gistermiddag werd een poging gedaan om het schip vlot te sle pen door een bergingsvaartuig van Van der Tak s bergingsbedrijf te Rotterdam. Om kwart over drie voer de „Dolfijn" de buitenhaven binnen. Van het achter schip van de „Dolfijn" werd een tros overgebracht naar de kop van de SCH 325. De „Dolfijn" zette voor een anker uit en om kwart voor vier begon het bergingsvaartuig te trekken. Om 16 uur 18 was de logger geheel vlot, waarna zij door de „Dolfijn" langs zij werd genomen naar de tweede bin nenhaven. Hoe groot de schade is, zal pas blijken wanneer de logger vandaag bü de sleephelling zal worden droogge- zet. Schipper Dijkhuizen vertelde ons, dat de schroef niet verloren is gegaan, maar wel beschadigd is. Het achterschip is lek en het achteronder staat onder water tot de waterlijn. Door het sluiten van de waterdichte schotten bleef de motorkamer droog. Advertentie Zie één der volgende pagina's. Tien gewonden bij twee auto-ongelukken Te Zuidbarge naby Emmen is zater dagmiddag op de Nieuw Amsterdamse straatweg een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij vyf personen werden gewond. Zy moesten naar het ziekenhuis in Emmen worden overgebracht. Het ongeval ontstond, doordat een personenauto tijdens het inhalen van een voor hem rijdende personenwagen in de berm terecht kwam en slipte, met het gevolg dat de andere wagen naar rechts werd gedrongen. De ingehaalde auto raakte met de rechterzyde een boom. waardoor de wagen geheel werd opengereten en kwam vervolgens in bot sing met de volgende boom. De auto kwam omgekeerd op de straatweg tot stilstand. De inhalende auto botste even eens tegen een boom aan en maakte tot tweemaal toe een halve slag in het rond. De inzittenden van beide auto's, twee in de eerste en drie in de tweede wagen, kregen verwondingen en werden naar het ziekenhuis te Emmen overgebracht. Beide auto's zün totaal vernield. Zaterdagavond is* tussen Elburg en Doornspijk op de Zuiderzeestraatweg een personenauto tegen een boom gereden Vijf inzittenden werden zodanig gewond, dat zij naar het ziekenhuis in Zwolle moesten worden gebracht. Het waren vier inwoners van Harde en uit Olde- broek. Door.de verkeersopstopping zün later nog twee personenauto's tegen el kaar gebotst, waarbü echter niemand werd gewond. BINNENLAND Zaterdagmorgen is de 30-jarige kraanmachinist S. Knoopen uit de Betjp Walffstraat te Rotterdam op het terrein van de elektriciteitscentrale aan de GaM- leisrtraat te Rotterdam van een hoogte van tier meter uit een kraan gevallen Hij kwam terecht in een diiepe put met sin tels en was vrijwel op slag dood. De regering van de Ned. Antillen heeft de heer mr, J. A. Bergeren voorzitter van het College van Rij ksbemiddelaars en voorzitter van de Sociale Verzekerings bank in Amsterdam bereid gevonden op te t-eden als landsbemiddelaar ln het con flict tussen de Ouracaose Petroleum In dustrie Maatschappij en de Petroleum- Workers Federation of Curasao. De Deense radio heeft gemeld, dat de sleepboot „Jason" zich uit de Deense visserplaats Fredri'kshaven op weg heeft begeven naar het Nederlandse motorschip ..BeHatrlx" uit Delfzijl, metende 201 brt, dat vanmorgen aan de grond gelopen is bij de kust van het eiland Lasso. BUITENLAND Dr. Albert Schweitzer, de bekende zendeling-arts. filosoof en musicus, is za terdag te Munchen onderscheiden met een vredsprijs. die kortgeleden is inge steld door de Beierse Vereniging van oor logsslachtoffers. Schweitzer kreeg deze prijs groot 10.000 mark (ongeveer 0700 gulden) voor zyn werk ter bevordering vam de vreedzame samenleving onder de mensen. Schweitzer las een boodschap voor, waarin hij zei dat de tegenstanders van de kernproeven de moed niet moeten verliezen, hoewel de toestand op het ge bied van de ontwapening op het ogenblik niet gunstig is. President SJamoen van Libanon de eerste Arabische leider die een staatsbe zoek aan Griekenland heeft gebracht, heeft zondag zyn officieel verblijf van vier dagen in Griekenland. al6 gast van Koning Paul en Koningin Frederika. be ëindigd. De overeenkomst tussen de Sovjet unie en India, op grond waarvan India een krediet van een half miljard roebel (ongeveer 450 miljoen gulden) krygt voorziet ln de opleiding van Indiase tech nici in de Sovjet-Unie. meldt Tass. Het krediet dat zal worden gebn. ikt voor de bouw van fabrieken, zal worden verhoogd als het te klein biykt. Russische instanties wenken plannen uit voor de bouw van fa brieken van zware machines, een fabriek van optisch glas. een warmte-kraohtata- tion van 250.000 kwh en installaties voor de mynbouw en de behandeling van steen kool. De fabrieken worden met Russisch materiaal gebouwd en ingericht India krygt technische „en andere'' hulp. De Italiaanse politie en brandweer uitgerust met motorboten en amfibie- vaartuigen, deden zondagavond bij het licht van fakkels hun uiterste best om het, water van de Po. dat sterk gestegen ls en dat de bevolking vam de Po-delta bedreigt, lp bedwang te houden. Eerder op de dag waren de dijken reeds op drie plaatsen doorgebroken. Ten minste 150 mensen moesten geevacueerd worden. In Veneti® staan vele straten blank. President Eisenhower is gisteren ln een ziekenhuis opgenomen. Het betreft, hier een Jaarlijks terugkerend onderzoek naar de gezondheidstoestand van de pre sident. aldus deelt het Witte Huls mee. Uit het Pergamon museum ln Ooet- Berlljn is een mlndatuurportret vam de Nederlandse schilder Frans van Mieris ge stolen. Het is een zelfportret van de schil der, dat een waarde heeft van 10 a 16.000 mark Het Zweedse conservatieve blad Svens- ka Dagblad'et meldt van een reiziger ver nomen te hebben, dat twaalf kilometer ten oosten van Tallinn, de hoofdstad van Eet.la.ndi, een nieuwe lanceerbasis voor ra ket/ten ls gereedgekomen. Het Weetduditee zondagsblad „Welt am Sonntag" meldt, dat deskundigen van het Westdiuttee ministerie van Defensie deze week naar Engeland gaan om zich op de hoogte te stellen vam de vorderin gen aldaar op het gebied van geleide pro jectielen en raketten. Tezelfdertijd, aldus het blad, zal een dit J ar Ingestelde En gels -Duitse commissie lm Bonn de mo gelijkheden onderzoeken van het gemeen- schappelyk ontwerpen en vervaardigen van dergelijke wapens. Het Britse zondagsblad „The People" heeft een beloning van een half miljoen gulden uitgeloofd voor degene, die bin nen tien Jaar als eerste de maan bereikt en op de aarde terugkeert, om zyn erva ringen mede te delen. „Het ls voldoende als men rond de maan cirkelt en terug keert. De Franse strijdkrachten hebben zon dag bij drie operaties in het gebied van jOran 32 opstandelingen gedood. Van officiële Libanese zijde ls zater dagavond meegedeeld, dat er in de voor afgaande 24 uur ongeveer 500 Syrièrs. Jor- danlërs en Palestynse vluchtelingen uit Libanon z.yn gezet, omdat de politie ervan overtuigd was. dat zij de veiligheid van Libanon bedTeigden. Volgens eem woordvoerder van de Sy rische regering zouden twee Israëlische pa trouilles zondagavond bij El Boergljat Sy- rlsoh gebied zijn binnengedrongen en ln botsing zljm gekomen met Syrische grens troepen. Hy maakte geen melding van verllezing aan Syrische zyde De woord voerder voegde hieraan toe dat twee Turk se vliegtuigen het luchtruim boven Noord Syrië hebben geschonden. Op een weg westelijk van Nicosia ls zaterdagochtend een Cyprisch-Turkse po litieagent doodgeschoten Zijn verloofde werd zwaargewond, aldus een officiële be kendmaking die geen nadere details be vatte. Een 26-jarige Japanse kunstschilder heeft zaterdajg een ongewoon kerstca deautje naar Koningin Elizabeth ge stuurd: vier met landschapjes beschilder de rystkorrels. Ook president Eisenhower wordt met een dergelijk cadeau bedacht Uit welingelichte bron te Kaboel in vernomen, dat in de provincie Badaksjan in het noordoosten van Afghanistan zeer rijke uraniuamlagen zijn ontdekt. Het „Britse haarkundig instituut" is na uitvoerige onderzoekingen tot de slotsom gekomen, d. t kaalhoofdigheid on geneeslijk ls. Het instituut is nu van plan een grote publiciteitscampagne te begin nen tegen de activiteit van hen. die be weren een doeltreffend haargroeimiddel te hebben ontdekt Het Italiaanse ministerie van Defen sie heeft besloten, dat alle daarvoor ln aanmerking komende Jeugdige bewoners van Trlëst met ingang van de volgende maand militaire dienstplicht moeten ver vullen. Dit besluit is van politiek belang, want het betekent, dat Trlëst en de voor malige zone-A voortaan worden be schouwd als „een gewoon militair gebied" van Italië. Een Oostdultee treinmachinist, Karl Peu'kert, ls tot zes jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens militaire spionage ten behoeve van de Amerikaanse geheime dienst. Zijn echtgenote kreeg een Jaar ge vangenisstraf. omdat zij hem had gehol pen. aldus meldt het Oostdudtae pers bureau ADN. Het proces werd In Karl- Marx-Stadt". het voormalige Chemnitz gevoerd. In de Italiaanse plaats Borgo San Lo renzo, beloonde een hond. die uit een rivier was gered, zyn meester door hem iedere avond na zijn werk op te wachten bij een bushalte. De man werd echter ln 1943 by een luchtbombardement gedood. De hond stond sindsdien niettemin elke avond bij de bushalte te wachten. De bur gemeester van de plaats heeft het dier thans met een medaille voor zyn trouw beloond. De dorpelingen zorgen voor de hond In Bagdad zyn 97 van de uit honderd Jeugdige mannen en vrouwen samenge stelde Iraakse afvaardiging van het te Moskou gehouden Internationale Jeugd- festlva! bij terugkeer ln Irak gearresteerd. Een aantal hunner ls reeds veroordeeld wegens het gebruik maken van valse pas poorten en het deelnemen aan onder grondse bedTyvlgheid. De cirousartiste „Dicke Mitzi" (dik ke Marie) is zaterd-ag op 54-jarige lecftyd ln Wenen overleden Zy woog meer dan 500 pond en stond bekend als de dikste vrouw van de wereld. Grenswijzigingen in de Rijnstreek Gemeente vraagt financiële garanties Het gemeentebestuur van Waddinxveen geeft naar aanleding van het wets voorstel inzake de gTenswyziging in het gebied rond de gemeente Gouda als haar mening te kennen dat meer aandacht is geschonken aan de op hypothese be rustende expansie van Gouda, dan aan de reeële bijdragen, die Waddinw een kan leveren aan het opvangen van de bevolkingsaanwas in de randstad Holland en de daarmede gepaard gaande industrialisatie. In een uitvoerig schrijven aan de raadsleden geeft het Waddinxveense ge meentebestuur als zün mening te kennen dat het zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat men by het wetsontwerp van de gedachte is uitgegaan, dat degeen, die alleen maar vraagt, ook alles krijgt. B. en W. gronden deze mening op het feit, dat het thans ingediende voorstel, byna geheel overeenkomt met het voor stel. dat Gouda in 1947 indiende, en veel verder strekt, dan het voorstel, dat Ged. Staten toen deden. De hypothese van de groei van Gouda schrijft het gemeentebestuur toe aan het feit, dat Gouda, enkele jaren geleden, op voor iedereen onbegrijpelijke wijze een extra contingent van 600 woningen in de wacht wist te slepen en daarmede de migratie een „piek" gaf. die de be volkingsprognose op losse schroeven zet te. Een tweede factor, die het gemeente bestuur de expansie van Gouda in twy- fel doet trekken, zijn de plannen tot de stichting van een of meer zg. satelliet steden nabij Rotterdam of Den Haag. Voorts vraagt men zich af, waarom juist Gouda de te verwachten aanwas in het westen des lands zou moeten opvangen, waarbij gewezen wordt op de Puttepolder tussen Waddinxveen en Bos.- koop, waarvan de grond van minder goede kwaliteit is en waar gelegenheid is om zeker voor 40.000 mensen wonin gen te bouwen. Industriële belangen In de toelichting op het wetsvoor stel wordt o.m. aandacht geschonken aan de industriële ontwikkeling. Wad dinxveen is van oordeel dat de in dustriële ontwikkeling van Gouda in dat plan in te eng verband wordt ge zien, omdat aandacht dient te worden besteed aan de ontwikkeling van de industrie in de randstad Holland. En daarbij kan ook Waddinxveen haar aandeel leveren. In het rapport wordt voorts aange toond, dat de industrialisatie van Gouda niet zo snel verloopt. Het industrie-ter- ri, dat men daar aanlegde, kreeg eerst enige aantrekkingskracht, nadat Gouda er zelf 2 hallen had gebouwd. Gouda wil nu industrie-vestiging .plan nen" tussen de spoorlyn en de Rijksweg langs de Gouwe, waarvoor Waddinxveen dan haar grondgebied zou moeten af staan. De N.V. Carrosseriefabriek „Ver heul", een specifiek Waddinxiej bedrijf moet daarbij als „opkommertje" dienen. Dit kan Waddinxveen niet aanvaarden. De Doelen: Leden verg. Leidse Amateur - fotogTafenver. 0 uur nam. De kleine Burcht: Veteranen Legioen Nederland. Spr. D. F. v. d. Mei over de Euromarkt. 0 uur nam. Steenéchuur 6. Ledenvergadering „De Natuurvriend". 0 u<ur nam. Rapenburg 61: Alg. Anthroposophische Ver. Spr. mr. M. Stibbe over reïncarnatie. "15 uur nam. Oegstgeest Willem de Zwijgerkerk: Baptisten Gemeente. Spr. dhr. H. Schou ten Jr. Onderwerp: ,.De Tabernakel". 0 uur nam. DINSDAG Schouwburg. K. en O. Haagse Comedl® „De tuinschaar". 0 uur nam. Stadszaal (grote zaal en foyer). Jubi leum - f e est avond firma L van Geelen. 0 u. nam. toon stealing van patiënten werk. 25.30 en 76 30 uur nam. WOENSDAG Schouwburg, K. en O. Haagse Comedie „De tuinschaar". 3 uur nam. Frytaneum. K. en O,-cursus bloemen- schikken. 3 uur nam. Den Burcht (grote zaal); Toneelavond Selskyp „Frysflan". 7.45 uut nam. Stadszaal (foyer): Lezing Nico Jesse over „Vrouwen van Parijs". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaali. Feestavond deel nemers 3 October-optocht. 8 uur nam. Stadhuis. Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Oegstgeest (Endegeest)Ten toonstelling van patlentenwerk. 25.30 en 76.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Stadhuis. Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentieorkest. Langebrug 63: Bijbelüezig M. de Jong van Katwyk-aan-Zee. 8 uur nam. Plantage 16: Spr. dr. J. J. M. Stleger „Eindigt het leven met de dood?" 8 uur nam. VRIJDAG Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting 2 en 8 uur nam. Breestraat 19: Jaarverg. A.R. Klesver. IV. Spr. C. van den Heuvel. 8.15 uur nam. Anatomisch Laboratorium; K. en O., cursus over het rassenvraagstuk. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): VPRO-bln- dlngsavond. Ensemble Benny Vreden. 8 uur nam. Hoog-1. Kerkgrachit 44: Viering 27-Jarig bestaan CJMV „Het Centrum". 7.30 uur nam. Harmonie: Ledenvergadering Ned. Han- delsreialgersver. Spr. Jac. Kool over so ciale wetgeving. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgrachit 44: Viering 27-Jarig bestaan CJMV „Het Centrum". 7.30 uur lam. Gymnasium (Aula). Propaganda-avond Leidse Gymnaslastenbond USA. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Har- monlkapel „Trouw en Durf". 7.30 uur am. Rapenburg 22: Lezing Hans Brands Buys over „Getal en muziek". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Jaa ruit voering Mondaccordeonorkestband „Crescendo". 7.30 uur nam. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Je hova's Getuigen .5.30 uur nam. Lakenhal. Van Gogh - ten too nst ellin g Geopend iedere werkdag van 10 uur voor middag tot 4 uur nan..; "s zondags 11 uur nam. (tot 16 december) Hoor ook de anderen! Als algemeen bezwaar voert het ge meentebestuur aan. dat er met de klei nere gemeenten geen overleg ls ge pleegd. Dit geldt ook voor de aan Gouda opgedragen taak een structuurplan te maken, waaromtrent ook het overleg met de buurgemeenten achterwege is geble ven. Gebleken is. dat Gouda de gelegen heid moet hebben gehad bij de opzet van de grenswijziging aanwijzingen te geven en wensen kenbaar te maken. Gouda schynt bepaalde plannen te heb ben met het plassengebied van 't. Weegje nabij de spoorlijn Den Haag. Rotterdam - Gouda. Om Gouda het bezit van een gedeelte van de weg te verzekeren, wijkt men plotseling af van een logische grens langs de spoorbaan, iets wat geen enkele planoloog zou hebben gedaan. Waddinx veen acht deze opzet te doorzichtig. Waartoe Waddinxveen niet bereid is Uitdrukkelijk stelt het gemeentebe stuur zich op het standpunt, dat men wel bereid is mede te werken aan logi sche grenscorrecties en ook tot alge mene grenswyziging voor grotere ge bieden, die ten doel hebben, bestaande grenzen recht te trekken. Uit overweging, dat er wel iets moet gebeuren, refereert het gemeentebestuur aan het voorstel van Ged. Staten om de grens in Bloemendaal 400 m. naar het noorden op te schuiven. De grens van Waddinxveen zou daarbij moeten komen op de omloopkade achter de Bodegraver- straatweg, terwijl dit weggedeelte over eenkomstig de wens van 95% der aldaar woonachtige inwoners in zijn geheel naar Reeuwijk zou moeten overgaan, inplaats van grotendeels naar Gouda. Het gemeentebestuur betreurt het voorts, dat bij de grenscorrecties geen rekening is gehouden met de Waddinx veense wens. de grens langs de Haagse spoorlijn door te trekken, waar door Akkeroord (thans gemeente Moor drecht) naar Waddinxveen over zou gaan, daar men in dit gedeelte geheel op Waddinxveen is georiënteerd. Een stukje Waddinxveen aan de andere zijde der spoorlijn, zou dan naar Moordrecht of Zevenhuizen moeten overgaan. Het zelfde geldt voor een gedelte van Reeu wijk langs de Gouwe, dat gedeeltelijk naar Waddinxveen en gedeeltelik naar Boskoop over zou moeten gaan. Financiële schade Hoe de beslissing over de gebiedsaf- stand ook moge uitvallen, de bemoeiin gen van het gemeentebestuur en de kosten der huishouding zullen niet ver minderen. Anderzijds zal de finan ciële schade voor Waddinxveen be- langrijk zün. Voor deze verminderde opbrengst verlangt Waddinxveen ook garantie van een compensatieuitkering van het Rijk. Ook zou Waddinxveen binnen korte tüd de 10.000 inwoners passeren. Voor de bezoldiging van het personeel wordt de garantie verlangd, dat voorshands met de vermindering van het inwonertal als gevolg van de grenswijziging geen rekening wordt ge houden. Tenslotte spreekt het 'gemeentebe stuur als haar mening uit, het op prüs te stellen, dat dit plan, voor wat Wad dinxveen betreft, wordt teruggenomen en dat in gemeenschappelijk overleg een voor alle daarbij betrokken par- tüen aanvaardbare grenswüziging wordt gevonden. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Ten toonstelling van prenten van Paul Schui- tema. Geopend 's middags van 25 uur (t/m 7 december). BIOSCOPEN Kex: „De grote kiaadc". 18 jaar. Werttd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur. oZndag 2,30, 4,45, 7,15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Die letz>te Brüoke". Trianon: „De familie Tra/pp" alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Oorlog en vrede". 14 Jaar. Da gelijks (ook zondag) 2.30 en 7,30 uur. Casino. „Are de triomphe". 18 Jaar. Werkdagen 3.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4,45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Klopjaoht". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur De avond en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordit tot zaterdagmorgen 16 november 8 uur waar genomen door; Apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171. telf. 2K>502, Apo theek Reyst, Steensitraat 35. tel. 20106, en Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tal. 26274. By geen gehoor by Uw hulsarts ol specialist bel op dokterstelefoon 2222*. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mlinchen ZUrlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Mallorca V d ■S 3 >2 3 a g 1 S Cl -f. Sci onbewolkt nno 3 -4 3 licht bew. no 2 1 0.2 zwaar bew. n 2 2 0 geh. bew. 0 12 9 0.2 zwaar bew. windstil 4 2 regen a 4 8 0.1 motregen ano 7 9 0.1 motregen nno 4 9 1 motregen n 3 6 2 geh. bew. aw 2 6 02 zwaar bew. nw 1 7 0 regen nnw 4 5 1 zwaar bew. nnw 4 9 motregen ono 5 10 0.2 zwaar hew. no 4 10 1 regen w 2 6 2 motregen windstil 6 4 regen wzw 4 4 8 zwaar bew. ono 2 6 13 geh. bew. ono 6 11 1 regen windstil 6 0.1 licht bew. zo 2 9 21 zwaar bew. O 2 7 half bew. wnw 5 13 3

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2