Tribune in elkaar gezakt bij liet IJsballet te Utrecht Tweede Spoetnik zwijgt, wereld in onzekere over lot van de hond Scli 325 liep op de keien van zniderlioofd WEERBERICHT Aantal gewonden in ziekenhuis Dood van Laika te positief gemeld door Italiaans blad Tweede logger gestrand bij een poging om schip vlot te slepen 96ste jaargang MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 No. 29288 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ondanks gezond materiaal Prinses Margriet O was juist vertrokken (Speciale berichtgeving) Er is een schaduw gevallen over het totnutoe zo succesvolle optreden van het IJsballet van Maxi en Ernst Baier in de Beatrix- en Irenehal van de Jaarbeurs gebouwen aan het Vreeburg te Utrecht. Zaterdagavond, enkele minuten na de voorstelling, is tengevolge van een breuk in de linkervleugel van de hal merk waardigerwijs op een moment, dat er juist niet al te veel mensen op de z.g. opgang naar de trap stonden, een tribune in elkaar gezakt, de aansluitende zükanten meesleurend, waardoor een aantal mensen verwondingen, in het alge meen van niet ernstige aard, opliep en per ziekenauto naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis en het Diaconesscnhuis moest worden vervoerd. In totaal zijn dertien personen gewond, van wie zes naar huis konden worden overgebracht en zeven voor behandeling in een der ziekenhuizen moesten worden opgenomen. De directie van het jjsballet heeft ver klaard de verantwoordelijkheid te dragen voor zover dit ongeluk eventueel ver gaande financiële consequenties zou hebben. In dat geval zouden zij allen door de onderneming van de Baiers worden aanvaard. Het ijsballet is tegen deze ongelukken verzekerd bij een ver zekeringsmaatschappij in Duitsland. Geen paniek Zaterdagavond was de voorstelling, evenals de vorige avonden, totaal uit verkocht, hetgeen wil zeggen, dat er on geveer 3500 toeschouwers waren. Onder hen bevond zich incognito Prinses Mar griet, die tot het einde de voorstelling bijwoonde en juist in een hofauto naar Paleis Soestdijk was vertrokken, toen het ongeluk gebeurde. Overigens had 80% van de bezoekers reeds in alle rust de Jaarbeursgebouwen verlaten en het bleek daarenboven, dat er misschien in totaal nog maar een 800 mensen in de Beatrixhal waren, toen de tribune in elkaar zakte. Niettemin, al kan men wellicht niet in de strikte zin van het woord zeggen, dat de tri bune is ingestort, verzakt was zij in ieder geval en bij die verzakking, die heel langzaam en zonder de minste pa niek van de zijde van het publiek ge schiedde, is een 13-tal mensen min of of meer ernstig gewond. Een der stutbalken, die de opgang van de tribune steunde, moet, zo luidt het voorlopige oordeel, zowel van de directie als van de bouwpolitie, door iemand, die om welke reden dan ook onder de tri bune is geweest, enige tijd tevoren opzij zijn geschoven, waardoor de draagkracht in ernstige mate werd verminderd. De bouwpolitie sluit evenwel andere oorza ken niet bij voorbaat uit. Een der vraag punten is bijv., hoe is de trap, die naar de opgang leidt, losgeraakt. Verwonder lijk is voorts, dat de breuk in het hout van de tribune is afgeknapt op de plaats, waar zich een stempel bevond, dat aan gaf dat men hier met deugdelijk mate riaal had te doen. Op grond van de ge hele reconstructie en nadat aan de ver steviging zwaardere eisen zijn gesteld, heeft men geen aanleiding kunnen vinden om ook maar één voorstelling af te gelasten. Wel waren in de zondag middagvoorstelling van de 3400 plaatsen een 150-tal geblokkeerd. Alle gewonden zijn in de loop van zondag weer naar huis teruggekeerd. „Sahara front" wil Franse oliewinning verhinderen Franse vliegtuigen en patrouilles zoe ken het westelijk deel van de Sahara af naar de bende opstandelingen, die vier dagen geleden een olie-explotatieploeg heeft aangevallen. Zestien leden van de ploeg zijn om het leven gekomen, t-w. zeven Europese burgers en negen leden van het Vreemdelingenlegioen. Boven dien worden twee Europese en zes mo hammedaanse burgers vermist. Het is de eerste aanval sinds de lei ding van de opstandelingen elf dagen geleden een „Sahara-front" aankondig de om te verhinderen dat Frankrijk daar olie gaat winnen. De opstandelingen openden het vuur op de kolonne vanuit een hinderlaag. De prospectieploeg reisde in tien auto's, die over een lengte van 20 km. verspreid reden. De ene na de andere auto werd onder vuur genomen. Zes auto's zijn op het slagveld gebleven. De inzittenden van twee ervan hebben te voet een oase bereikt, waar zij door helikopters wer den opgepikt. Èen half dozijn andere overlevenden is in Timimoen aangeko men. Prijs van f 35.000 In de 537e Staatsloterij, derde klasse is een prijs van f 35 000 gevallen op no. 2306. Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. Matige af en toe vrij krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 NOVEMBER Zon op: 7.56 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 21.27 uur; onder: 12.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.35 en 18.11 uur. Laagwater te 1.39 en 13.54 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Vreemde oorzaak In een daartoe speciaal belegde bij eenkomst gistermorgen heeft een ver tegenwoordiger van de directie van het IJsballet, meegedeeld, dat een derge lijk ongeluk in de 8 jaar, dat het bal let bestaat, nog niet is voorgekomen; sterker nog er is nooit iets gebeurd van dien aard. De veronderstelling, dat de opgang van de tribune te zwaar zou zijn geweest, moet op grond van een reconstructie, van de hand worden gewezen. Mede uit naam van de bouwpolitie, een onderdeel van de gemeentelijke Bouw- en Woning- dienst, mocht verder worden vastgesteld, dat het ongeluk niet is ontstaan door ondeugdelijk materiaal. De gebroken onderdelen bleken in nieuwe staat te zijn. Wel is van nu af aan opdracht geven niemand meer tot de onderdoor gangen toe te laten. Dat gebeurde na melijk tevoren nogal veel, omdat onder de tribunes tamelijk veel verloren voor werpen lagen. De bouwpolitie heeft voorts gecon stateerd, dat daar. waar de breuk was, „gezond materiaal" zat. Aan de voor geschreven maatregelen had men streng de hand gehouden. Zelfs, zo werd meegedeeld, waren extra verster kingen aangebracht. De in elkaar ge zakte, versplinsterde tribune is opge ruimd en in de loop van de nacht door een andere vervangen, thans met twee opgangen om een betere spreiding tot stand te brengen. Dit is gebeurd door een speciale ploeg van het IJs ballet zelf. onder toezicht van de bouwpolitie. Prinses Margriet had in Ge pauze de thee met Maxi Herber en Ernst Baier gebruikt. Advertentie Helft van onze bevolking actief in verenigingen Sport het grootste deel In het onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde deel 5 „Verenigingsleven" van de reeks „Vrije-tijdsbesteding in Nederland", wordt geconstateerd, dat de helft van de Nederlandse bevol king actief deelneemt aan het ver enigingsleven. Van deze 50% neemt de sportver eniging het grootste deel voor haar re kening; 16% is lid van een sportver eniging. hetgeen betekent, dat er in Nederland bijna 1V2 miljoen sportbe oefenaren in verenigingsverband voor komen. Voetbal is nog steeds de meest popu laire sport; het wordt door de helft van de mannelijke sportbeoefenaren ge speeld. Hierna volgt turnen, een sport, die vooral door vrouwen wordt beoe fend. Op de derde plaats staat het zwemmen en op de vierde de nog vrij jonge sport volleybal. Gemiddeld bezoekt een lid zijn ver eniging 62 maal per jaar, d.w.z. meer dan éénmaal per week. De jeugd is in het algemeen meer verenigingsgezind dan de oudere gene ratie. Zij heeft met name belangstelling voor de sportvereniging en. tot het 18de jaar. voor de jeugdvereniging. Het lid maatschap van politieke en vakorgani saties komt bij de jongere generatie daarentegen weinig voor. Op het platteland vertoont men rela tief een grotere verenigingsgezindheid dan in de stad. Vooral de zang- en toneelverenigingen zijn op het platte land zeer geliefd. Een week na lancering: De tweede Russische kunstmaan, die op 3 november werd gelan ceerd, zendt geen signalen meer uit, aldus een officiële mededeling van Radio Moskou. Dat is een snellere zwijgzaamheid dan die van de eerste kunstmaan, die meer dan twee in plaats van een week radio signalen uitzond. Laika, de hond in Spoetnik II zou volgens het orgaan van de com munistische partij van Italië, de Unita, dood zijn. Dit laatste bericht heette eerst een officiële mededeling uit Moskou te zijn, maar dat laatste werd nadien herroepen. Uit Moskou is echter de laatste dagen geen duidelijke mededeling over de eerste ruimtereiziger meer ontvan gen, zodat men over het lot van de hond nog in het onzekere verkeert. gekeerde diplomatieke waarnemers aan het Westduitse persbureau DPA. dat de kunstmaan-hond vrijdagochtend gezond en wel is geland op een dertigtal kilo meters van Moskou. Deze waarnemers hadden het bericht van Tsjechische ge leerden die het op hun beurt wisten van collega's in Moskou. Inmiddels heeft Tass verklaard, dat de tweede kunstmaan, hoewel de zen ders thans zwijgen, slechts langzaam daalt. Zij heeft thans voor een omwen teling 103.52 minuten nodig en haar grootste hoogte bedraagt 1650 kilometer. Zij daalt veel langzamer dan de eerste kunstmaan, welker grootste hoogte thans 810 kilometer en omlooptijd 94.72 minuten bedragen. De omlooptijd van de eerste kunstmaan vermindert met 2.94 seconden per etmaal, die van de tweede met 2.3 seconden per etmaal. Derde om de maan Snelle (lood? Radio Moskou verbond aan het be richt, dat de radiosignalen van Spoetnik II-zijn opgehouden de mededeling, dat dit „volgens plan" was. De waarnemin gen langs optische weg en met behulp van radar worden voortgezet. De me dische en biologische waarnemingen zouden zijn voltooid. De signalen van Spoetnik II waren al enige tijd niet meer door de waarne mingsstations over de gehele wereld ge hoord, toen het officiële Russische bericht kwam dat de zenders waren uitgevallen. Het Italiaanse blad, dat de dood van de Spoetnik-hond enigszins over dreven positief meldde, wist voorts te vertellen dat Laika een zware dood strijd was bespaard gebleven, doordat zich in de laatste hap van haar voedsel snelwerkend dodelijk vergif be vond. Toch nog hoop In tegenstelling met deze berichten was de mededeling van uit Praag terug- Volgens de Daily Mail zou de direc teur van het Russische instituut voor geleide projectielen prof. Borowdonikof verklaard hebben, dat de plannen voor een derde Russische kunstmaan in een vergevorderd stadium zijn. Deze kunst maan zou het eerste onderdeel vormen van het programma tot bereiken van de maan. Zij zou eerst om de aarde en daarna om de maan cirkelen! Vreemd voorwerp Velen in uiteenlopende delen van de wereld hebben in de afgelopen dagen een voorwerp door de avond- en och- tendhemeld zien schieten, dat zij aan vankelijk voor de tweede kunstmaan versleten, doch dat deze achteraf blijkt niet te kunnen zijn geweest volgens de „dienstregeling". Zowel in Noorwegen als in Australië b.v. werd door waarne mers van sterrewachten dit niet geïden tificeerde voorwerp waargenomen. De snelheid was te gering voor een meteoor. Deze verschijnselen gingen gepaard met de ontvangst van radio-signalen die niet van de kunstmanen afkomstig kon den zijn. Ook in ons land, o.m. door de sterrenwacht Duinzicht te Monster, wer den soortgelijke waarnemingen gedaan. Engels-Australisch project Howard Beale, de Australische mi nister van bevoorrading, heeft giste ren bekend gemaakt dat op het proef- terrein te Woomera een programma wordt uitgevoerd voor het afschieten van langeafstandsprojectielen naar de bovenste lagen van de atmosfeer vele honderden kilometers boven het aard oppervlak. Het project wordt door Engeland en Australië gezamenlijk ten uitvoer gebracht. Er bestaan geen plannen om in het kader van deze proeven een kunstmaan te lanceren. De Amerikaanse onderminister van Defensie Donald Quarles heeft verze kerd, dat Amerika raketten bezit die hetzelfde gewicht over dezelfde afstand kunnen verplaatsen als de Russen bij het lanceren van hun kunstmaan heb ben gedaan. Ook beschikken de V.S. over raketten, die een waterstofbom 8000 km. ver kan deponeren. Quarles erken de, dat de Russen vijf jaar eerder aan raketten van deze aard waren begonnen „maar dit betekent niet dat wij nu een achterstand van vijf jaar hebben". Een vertrouwelijk gesprek tussen mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer (links) en minister mr M. A. H. Luns. tijdens het KVP-congres te Utrecht Vliegtuig van PA A boven zee verdwenen Vergeefse speurtocht Stille Oceaan in de I In de tuin van het Prinsenhof te j Delft is zaterdag op initiatief van mr. K. P. van der Mandele van de I stichting ,.Het Prinsenhof een loot geplant van een eeuwenoude linde in de tuin van het slot Dillenburg in Duitsland. Mr. van der Mandele (links) en burgemeester G. Beer- niann van Dillenburg in actie met het jonge boompje. Nog steeds zoeken vliegtuigen en sche pen naar een passagiersvliegtuig van de .Pan American Airways", dat vrijdag tussen San Francisco en Honoloeloe op ongeveer 1500 km. ten oosten van Ha waii verdween. Er waren aanvankelijk berichten over sporen, die men van het vliegtuig had gevonden; er werd zelfs Rgemeld, dat het toestel nog op zee dreef, maar dit is niet juist gebleken. Het toestel had 36 passagiers en een bemanning van acht personen aan boord. Zodra de Amerikaanse Marine van het verdwijnen hoorde, zond zij achttien vliegtuigen en twee onder zeeërs naar dc vermoedelijke plaats des onheils. Tot op heden is dus nog niets gevonden, zodat men aanneemt, dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Verkeersongeval in Hazerswoude: 1 dode Zondagavond omstreeks zeven uur vond op de hoek van de Gmieneweg en de Rijndijk te Hazerswoude een aan rijding plaats. De 59-jarige heer T. van Vegten uit Koudekerk stak op onvoor zichtige wijze de verkeersweg over en werd door een personenauto, die uit de richting Leiden naderde, geschept en tegen de grond geslingerd. De man. die behalve enkele gebroken ribben ook een hersenschudding en een bekkenfractuur had opgelopen, werd naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Hij is daar gistermorgen na operatief ingrijpen overleden. Bemanning gered (Wan onze Haagse redactie) Bij een harde noordoosten wind is zaterdagavond om kwart voor negen de zwaargeladen vleetlogger Sch 325 Oceaan VIIIvan de rederij Jaczon, bij het binnenlopen van de Scheveningse haven op de keien van het zuider havenhoofd geworpen. De positie van het schip was zodanig, dat de redding boot .Arthur" na een mislukte poging om de logger vlot te slepen in twee riskante manoeuvres 12 van de 16 opvarenden van boord haalde en veilig aan land bracht. Onder invloed van wind en stroom werd de gestrande logger steeds verder op de keien van het zuiderhoofd geduwd. Sterke inkrimping Indonesische vertegenwoordiging (Van onze Haagse redactie) De diplomatieke vertegenwoordiging van Indonesië zal in de komende maan den belangrijk worden ingekrompen. Op 1 oktober j.I. zjjn reeds 23 personeels- j leden vertrokken, op 1 januari volgen dan nog 35 man. Dit proces zal zich voortzetten tot het thans 212 man j tellende apparaat de omvang van een normale diplomatieke vert°genwoordi- ging zal hebben gekregen. Sensationele ontwikkeïine Een sensationele ontwikkeling deed zich voor. toen de te hulp geschoten logger Sch. 249 „Vigilanter" van de rederij J. J. van "er Toorn bij een poging om de gestrande logger met een stalen lijn vlot tr slepen, zelf de grond raakte, onbestuurbaar werd en op het zuiderstrand binnen de haven hoofden werd geworpen. Kritiek was de toestand enkele uren na midder nacht. toen de Sch. 325 na bijna vlot te zjjn gekomen, naast de Vigilanter op het zuiderstrand terecht kwam, waarbij het gevaar dreigde, dat de schepen tegen elkaar te pletter zouden slaan. Gelukkig slaagde men er in de Sch. 249 nog in de loop van dezelfde nacht vlot te trekker en gistermiddag was een duizendkoppige menigte er getuige van hoe het bergingsvaartuig „Dolfijn" de Sch. 325 uit haar be nauwde positie bevrijdde en veilig de Scheveningse haven binnensleepte. Toen wij vanochtend naar de reden van deze personeelsinkrimping vroegen antwoordde de Indonesische woordvoer der; „bestedingsbeperking". De bezui niging is trouwens al enige tyd in de pen. enkele commissies hebben de zaak indertijd onderzocht en zijn toen tot de slotsom gekomen, dat het onder de hui dige omstandigheden geen zin had een zo omvangrijke vertegenwoordiging op de been te houden. De Indonesische vertegenwoordging zal, naar men ons verzekerde, haar con tractuele verplichtingen ten opzichte van het ontslagen personeel volledig na komen. De indertijd van het Nederlandse ministerie van Unie Zaken en Over zeese Rijksdelen «Minuor) overgenomen personeelsleden zyn overigens op één uitzondering na al eerder ontslagen. Wat gebeurde er toen de Sch. 325 om kwart voor negen op het punt stond de buitenhaven binnen te lopen? Schipper Wouter Dijkhuizen (47) gaf ons hierover gistermiddag, toen de „Oceaan VIII" veilig aan de Dr. Lelykade lag gemeerd, het volgende relaas: „Het seinhuis gaf 32 palm water aan. De geleidelichten had ik recht in elkaar. Maar een halve loggerlengte buitengaats I stootte we. Door de stroom en de wind werd het schip naar binnen en op de keien van het zuiderhoofd gegooid. Ge lukkig naar binnen en niet naar buiten, want dan had het er heel wat slechter j uitgezien. Er was geen levensgevaar voor I de bemanning. Zou de Scheveningse haven een langer zuiderhoofd hebben I gehad, dan zou dit n zijn gebeurd". In kolkende zee De dienstdoende havenbeambte in het seinhuis waarschuwde de bemanning van de reddingboot „Arthur", die korte tijd later onder schipper Simon den Heyer uitvoer om hulp te bieden. Een poging werd ondernomen om het schip vlot te trekken. In -n riskante manoeu vre kwam de reddingboot langszü en wereen tros overgegeven. Ruim een kwartier heeft de kleine „Arthur" met haar besche'den motorvermogen liggen trekken, maar toen de tros brak moes ten verdere pogingen worden opgegeven. De Sch. 325 lag al te vast op de keien. Inmiddels was aan boord van de „Oceaan VIII" kenbaar gemaakt, dat er mensen van boord wilden gaan. Weer kwam de „Arthur" langszij en acht op varenden werden aan boord genomen. Toen de eerste groep van acht man veilig aan wal was gebracht, maakte de ..Arthur" een tweede tocht om nog vier man aan boord te nemen. Deze tweede maal zette de bemanning van de red dingboot vóór een anker uit en lieten het scheepje daarna langzaam langszij vieren. De „Arthur" raakte enkele malen maar dank zij de zeemanschap van de bemanning hield men het scheepje vlot. Door de kracht van de kolkende zee werd de gestrande logger steeds verder op de keien geduwd en vrij snel schuurde het schip over de ongelijke bodem langs het havenhoofd naar binnen. Na enkele uren was de logger zeker 150 meter landinwaarts ver plaatst. Omstreeks kwart over tien ging er een schok van verwachting door de hon derden wachtenden, die werkeloos moesten toezien, hoe zware krullers het dek overspoelden en het bonken van de kiel van de logger op de zware keien duidelijk konden boren. Uit de hinnenvoorhaven naderde de ranke logger Sch. 249 ..Virtlanter" van de rederü J. J. van der Toorn.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1