Leiden houdt nog steeds vast aan liet Merenplan te jaargang Vrjjdag 8 november 1957 Vijfde blad no. 29286 Aan Piet Paaltjenspad Stiulentenpaviljoens geopend hans ook spoedig sterflat Haagweg istermiddag vond de officiële in gebruik stelling plaats van de entenpaviljoens aan het Piet Paaltjenspad. Deze paviljoens voor de vesting van 103 studenten, zijn reeds geleidelijk aan betrokken j mate de bouw van de paviljoens gereed kwam. Men achtte het verantwoord in deze tijd van gebrek aan bevredigende studenten vesting nieuwe studentenkamers leeg te laten staan terwille van officiële openingsplechtigheid. Tijdens de bijeenkomst van gisteren gbouw X van het Academisch Ziekenhuis werd uitvoerig dank •acht aan allen, die een bijdrage tot dit complex hebben geleverd. (Ingez. Med.-Adv.) de openingsplechtigheid waren aanwezig de rector-magnificus dr. baron de Vos van Steenwijk, dr. F. lid en mr. N. F. Hofstee, secreta- ui het college van curatoren, de r magnificus prof. dr. S. E. de i, de voorzitter van de stichting jjivitate prof. dr. P. A. H. de Boer, aneester jhr. mr. F. H. van Kin- en wethouder A. J. Jongeleen. ui- rd het dagelijks bestuur van de ting Leidse Studentenhuisvesting, fchitect van het plan de heer H. 1 en vele anderen die bij bouw en iting betrokken waren, een welkomstwoord door de voor van de beherende stichting prof. Havinga herinnerde dr. J. E. ba- Ie Vos van Steenwijk in een toe- k aan het initiatief van thans wij- rof. dr. E. Meijers die ondanks zijn grijke wetenschappelijke werk en jdergane beproevingen van de oor- iren onmiddellijk na de bevrijding irobleem van de studentenhuisves- ian de orde stelde en met bezieling •gen tot een oplossing opende. Spr. lalde nog eens uitvoerig de proble- die zich voordoen rond de huisves ten het steeds groeiend aantal stu- n en de moeilijkheden die bij ver- üijking van de bouwplannen zijn reden. Gisteren schreven wij daa'r- Ditvoerig. ters schrijven I Hooigracht-misère (II) i harte sluit lk my aan bij het ia den stukje van de Winkeliersver. gracht Vooruit" waarin zij zich be- t over het ellendige wegdek van joigracht. De voetgangers zijn daar daad totaal onbeschermd. Het li loopt daar n.l. vanaf het mid- ichuin af naar een tegelpad aan zijden, dat als fietspad bedoeld is ik gebruikt wordt.. Daarnaast is een straat, vol kuilen en uitstekende en steen, waar de voetganger zich zien te redden. Een trottoir is er Oversteken is helemaal levensge- Jjk omdat je dan voor je voeten kijken om niet in een kuil je en- 5 verstuiken of te struikelen over echtopstaande steen, en tegelijk op [rukke verkeer moet letten. Het wat nog enigszins begaanbaar is, Vengenoemd tegelpad waarvan dan druk gebruikt gemaakt wordt door Iers met babies in kinderwagens, re mensen en mensen die niet zo ter been zijn. Natuurlijk is ook dat Sgevaarlijk, maar wat doe je, als je find Hooigracht, bij de Kaasmarkt, tramhalte Hogewoerd moet, en je de keus tussen het gevaarlijke te- d enomlopen door de Pancras- Middelweg, Gangetje naar de Ho- ïrd, omdat de rest van de Hool- ft alleen voor Jonge mensen begaan- is? Nu hoop ik dat de H.H. ge- teraadsledën dit stukje lezen. En zeggen dat het overdreven is, zou n willen vragen een week lang, elke maal, de Hooigracht op en neer te elen. Misschien wordt het verbete- /an het wegdek dan niet telkens uitgesteld. naam van een groot aantal voet- Jrs, en bewoonster van de Hooigracht. Ned. Kath. Kapperspatroonsbond PLAATSELIJKE AFDELING OPGERICHT ion dan de voorlopig-voorzitter van ederlandse Katholieke Kapperspa- sbond, afdeling Leiden en (verre) ving, de heer Ernest M. Lange- zijn vakgenoten nog geen vastom- plan voorleggen, aan de hand waar- ie afdeling haar acties zal voeden, vergadering, welke de kapperspa- 8 hebben gehouden, heeft de afde- óch vaster vormen aangenomen, een woord van welkom, in het b1j- !r aan de bondssecretaris. de heer Bos uit Amsterdam, schetste de Langezaal in het kort het doel van itholieke Kapperspatroonsbond. Om oei te kunnen bereiken stond hij [oed gevoerd overleg met de Ned. erbond en met de werknemersorga- e voor en wilde hij ook een actie n tot het aantrekken van perso- waaraan vooral in het herenvak behoefte is. maakte bekend, dat kapelaan J. [drichem was aangesteld als gees- adviseur van de afdeling. Bonds- »ris Bos betoogde, dat bij deze ïemers de overtuiging had post- ..dat in het kappersbedrijf een vol- lig loon moet worden verdiend en erhalve het fooienstelsel niet lan- ewenst is. een onderzoek in deze kwestie i ook de Vakraad tot deze conclu- let voorstel werd gedaan om een oon vast te stellen, waarboven een jtieloon op basis van de verrichte 1, dan wel op provisie over de ver- Dit voorstel wil men zien als Islag voor de nieuwe loonopbouw. praktische redenen waren de irspatroons, door de Vakraad ge- I in de verschillende afdelingen vóór provisie uit de arbeid" én voorgesteld het garantieloon te en op „provisie uit de verkoop", lat de heer G. Buikstra een lans Jebroken voor het organiseren van ipperspatroons in katholiek ver- I sprak de afdeling zich in een hing over het interimrapport even- uit vóór garantieloon op provisie de verkoop. t de door het congres aanvaarde en Ichtgestelde W.A.-verzekering werd gnomen. Voor de bestuursverkie- >iad de heer Buikstra zich niet her- sar gesteld. In zijn plaats werd de F- Koek uit Zoeterwoude gekozen, ïr verkiezing werd de heer Langzaal jjtorzitter aangewezen. Omtrent de les van de heren N. Dofferhof en °ek zal in de eerstvolgende verga- B worden beslist. een opwekkend woord door de eüjk adviseur en de gebruikelijke haag werd deze tweede werkver- fing van de jonge vereniging ge- De president curator uitte zijn grote dank jegens de stichting die erin ge slaagd is het aantrekkelijk complex aan het Piet Paaltjenspad tot stand te bren gen en hoopte, dat dit de studenten, hun studie en derhalve de wetenschap ten goede zou mogen komen. Prof. Havinga verdiepte zich daarna in de voorgeschiedenis van de bouw en de verwezenlijking der plannen. Hij sprak de verwachting uit dat binnen kort ook de bouw vain de ster-flat voor studenten aan de Haagweg een aanvang zou kunnen nemen. Voorts zegde hij toe. dat ook aandacht zou worden besteed aan de huisvesting van de vrouwelijke studenten. Spreker dankte uitvoerig de medewer- werkers aan voorbereiding en bouw en uitte vooral woorden van lof tot de se cretaris van de stichting mr. J. Drijber, die in velerlei vorm steeds de ziel van het werk der stichting is geweest. Prof. De Boer voegde hieraan als voorzitter van Pro Civitate een geluk wens toe, daarbij de hoop uitsprekende dat de paviljoens zouden mogen bijdra gen tot groei van het gemeenschapsbe sef binnen de Civitas. De architect, de heer Postel verheug de zich in zijn toespraak over de grote mate van samenwerking, onder meer met het gemeentebestuur, die de snelle en doeltreffende bouw heeft bevorderd. Namens de aannemersfirma Panagro voerde de heer Kalemink in het kort het woord. Ook hij prees de geest van sa menwerking, die dit bouwwerk heeft ge kenmerkt. De heer De Klerk sprak een kort woord namens de studenten, die in het complex huisvesting vinden. Hij zag in dit complex een middel tot verdere oriëntatie op het naoorlogse sociale saamhorigheidsgevoel tussen studenten onderling en studenten en maatschappij. Hij achtte de sfeer van het complex een goed oefenterrein voor het gemeen schapsgevoel. dat de academicus en de maatschappij steeds verder naar elkaar zal brengen. Na de toespraken begaf het gezelschap zich naar de paviljoens, waar de presi dent curator de vlag hees ten teken van de officiële in gebruikstelling. De raad vraagtB. en IF. antivoorden (4) Financiële lasten drukken op gemeente Uit de Memorie van Antwoord op de begroting-1958, blijkt, dat Leiden nog steeds vast houdt aan het Merenplan. Voortgang zit er evenwel weinig in. Nog steeds wachten B. en W. op een door Ged. Staten van Zuid-Holland te verlenen ontheffing voor de ontgronding. Op een vraag waarom het College blijft vasthouden aan een mogelijke exploi tatie van het plan, zeggen B. en W., dat het motief hiervoor is gelegen in de redelijkheid van het plan zelf. Het feit, dat B. en W. tot heden er in zijn geslaagd met veel moeite en met hoge kosten de behoefte aan zand voor de stadsuitbrei ding te dekken, betekent geenszins, dat hiermede de voordelen van het Merenplan ongedaan zouden zijn gemaakt. De voor de toekomst nodige hoeveelheid zand is zo groot en de te verwachten prijs bij exploitatie van het Merenplan zo laag, dat zij het onverantwoord zouden achten, van het Leidse Merenplan thans af te zien het adres van de regering, die „solt" Industrieschap Zoeterwoude met de belangen der gemeenten. Een lid I stelt vast. dat de regering een mooie nieuwe uitdrukking heeft gevonden; het „bevriezen" van de aan de gemeente te De gemeenschappelijke regeling met verstrekken uitkeringen. De regering de gemeente Zoeterwoude Inzake de vor- gaat echter voort met zware en hoge ming van een industrieschap hebben B. j lasten op de gemeenten te leggen, dus en W. ter goedkeuring aan Ged. Staten I zU bevriest wel de inkomsten maar niet van Zuid-Holland voorgelegd. Op een de ^uitgaven van de gemeente! De. J. E. baron Vos van Steenwijk hijst de vlag als symbool voor de cfficiele in gebruik stelling. (Foto L.D./Van Vll-et) Leids conservator naar Engelse musea O spoedige beslissing is aangedrongen. Ter stond nadat de regeling is goedgekeurd, zal zij in de Nederlandse Staatscourant worden bekend gemaakt. De regeling zal in werking treden op de eerste dag van de maand, volgende op die, waarin vorenbedoelde bekendmaking is geschied. TEGENSLAG BIJ TUNNELBOUW De firma, aan wie de bouw van de tunnel aan de Maresingel t.b.v. de Sted. Lichtfabrieken is opgedragen, heeft bij de uitvoering van het werk ernstige tegenslag ondervonden. Op het ogenblik wordt onderzocht, in hoeverre door een wijziging van het nlar> tevens een com binatie kan plaats vinden met werken, die ten behoeve van de koelwaterafvoer Men vraagt of de gemeentebegroting sluitend gemaakt kan worden door een verhoogde uitkering van het Rijk. De verwachtingen van B. en W. zijn te dien aanzien niet hoog gespannen. Som mige leden zijn wat bevreemd over het feit, dat de 5-jaarlijkse afrekening aan de bijzondere scholen ad f. 400.000 ge dekt wordt met geld uit het nivellerings fonds der lichtfabrieken. B. e^ W. vinden het echter volkomen verant woordt, dat niet alleen in het fonds wordt gestort, maar dat er ook zo nu en dan uit geput wordt. KOSTENVERLAGING Vele leden vragen wat er in de ge meente gedaan wordt om tot een kosten- meende gcuaaii wuiui um iui/ een kosi zouden moeten worden uitgevoerd in verlaging van de diensten te komen. verband met de demping van de Lange- gracht. ACHTERSTAND TELEFOONAANSLUITINGEN Studie Polynesische boombastdoeken De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. S. Kooijman, conservator aan de afdeling Nieuw Guinea en het Zuidzeegebied van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, een sub sidie verleend om in Engelse musea een studie te maken van Polynenische boombastdoeken. Deze studie zal be staan uit een stijlvergelijkend onder zoek van de boombastdoeken, waarbij speciaal gelet zal worden op de ruim telijke verbreiding van bepaalde mo tleven en versieringen. Het uitgangspunt van de studie van dr. Kooijman ligt in de collectie boom bastdoeken, die het museum te Leiden bezit. Deze verzameling bevat uiteraard veel boombastdoeken uit Indonesië speciaal uit centraal Celebes en ver der exemplaren uit Polynesië, vooral van Samoa en de Fiji-eilanden. Bij zijn on derzoek probeert dr. Kooijman te komen tot een samenvattende studie en publi- katie op dit gebied. Hierbij zal hij spe ciaal letten op het voorkomen en de ruimtelijke verspreiding van bepaalde ornamenten en motieven, hetgeen van zelfsprekend zal geschieden op grond van het culturele beeld van Oceanië in het algemeen en de volksbewegingen en migraties door dit gebied in het bijzon der. Wat dit laatste betreft, vallen er twee theorieën te onderscheiden: primo de opvatting, dat de culturen van Ocea nië van Aziatische oorsprong zijn en secundo de mening, dat deze beschavin gen haar origine in Amerika hebben. Bij zijn bezoek aan Engeland heeft dr. Kooijman het Brits Museum als basis voor zijn studie genomen. Verder werk te hij reeds in de universiteitsmusea van Cambridge en Oxford alsmede in het Kon. Schots Museum te Edinburgh. Te vens heeft hij onderzoekingen ingesteld in het Koninklijk Instituut voor de tro pen te Amsterdam, in het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam, in de „Musee de l'Homme" te Parijs, in de volkenkundige musea van Hamburg en Bazel en in het Historisch Museum te Bern. Affaire Commerciale Bank BESCHULDIGDEN BUITEN VERVOLGING (Van onze Haagse redactie) Indertijd zijn enige ingezetenen van Den Haag. waarbij o.a. oud-wethouder Feber, beschuldigd van fraude, gepleegd in een functie bij de Commerciale Bank, deze zijn, nadat de Haagse rechtbank in raadkamer was geweest, buiten vervol ging gesteld. Van deze beslissing kwam de officier van Justitie in hoger beoep bij het Haagse Gerechtshof. Dezer dagen nu heeft het Hof in raadkamer, op enigszins andere gronden dan de'recht bank, eveneens beslist, dat de beschul digden buiten vervolging worden gesteld. In ons land en ook in Leiden momenteel een grote achterstand (in totaal 50.000» in telefoonaansluitingen. Van de zijde der P.T.T. wordt echter al het mogelijke gedaan om de achterstand in te halen. Dit is echter afhankelijk van de kredieten, die voor uitbreidingen beschikbaar kunnen worden gesteld. Aangezien het B. en W. niet is gebleken, dat de P.T.T. terzake niet diligent zou zijn, achten zij het niet opportuun spe ciale stappen te ondernemen om tot uitbreiding van de telefooncentrale te geraken. Daarentegen hebben B. en W. meer dere malen bij de P.T.T. aangedrongen op uitbreiding van het aantal openbare In het algemeen kan gesteld worden, zo antwoorden B. en W., dat de hoofden van dienst er steeds met kracht naar streven eventuele nadelige saldi zo laag mogelijk te houden. Bij het openbaar irr slachthuis bijv. verminderde de perso neelsbezetting in de afgelopen jaren van 40 tot 36. In de reinigings- en ontsmet- tingsdienst wordt een reorganisatie van de administratie ingevoerd, die naar men mag verwachten zal leiden tot enige besparing in de personeelsuitga ven. De directeur van de dienst voor Sociale Zaken heeft een aantal voorstel len tot reorganisatie ingediend. By de Dienst Gemeentewerken bereidt het bureau Bosboom en Hegener een reorganisatie voor en bij de Markt- en Havendienst werd het personeel in vijf jaar tijd van 39 op 35 teruggebracht. Op verschillende afdelingen werd een efficiëncy-onderzoek ingesteld. Er zijn het college is gebleken, overweegt de di recteur van 't Telefoondistrict te 's-Gra- venhage thans in deze gemeente één openbare telefooncel te doen bijplaatsen. Naar het gevoelen van B. en W. dient ring dit onderzoek nu gebracht heeft. B. en W. zijn van mening, dat het erg moeilijk in geld is uit te drukken. Het heeft wel tot vruchtdragende resultaten geleid. Bij de samenvoeging van de Volkscredietbank met het kantoor van deze cel in de nabijheid van de Willem degemeent*^^^ de Zwijgerlaan te worden geplaatst. lopi| voordeel becijferd van f 30M0 B w dl»*teur der van het personeel bij het slachthuis, terwijl de Markt- en Havendienst P.T.T. de plaatsing te verzoeken van een brievenbus bij het postkantoor aan de Boommarkt. HET SPUITEN VAN DE FONTEIN Naar aanleiding van de vraag of de fontein op de Vismarkt niet gedurende de gehele zomer, behalve op marktdagen, ln gebruik kan worden gesteld, delen B. en W. mede, dat de fontein thans elke maandag van 3 tot 4.30 uur en elke donderdag van 10.30 tot 11.30 uur, be halve gedurende de tijd, dat de winter- bescherming is aangebracht, spuit. Bij langdurige droogte of tijdens een hitte golf wordt, om waterverspilling tegen te gaan, niet gespoten. Het komt B. en W., met het oog op de kosten en de nodige zuinigheid in het gebruik van drinkwater, niet gewenst f. 25.000 bespaarde. TARIEVEN GAS EN ELEKTRICITEIT Met verontrusting hebben raadsleden kennis genomen van een zinspeling op de verhoging van de tarieven voor gas en elektriciteit. Men meent, dat men eerst op andere sectoren van de gemeen telijke huishouding moet bezuinigen, voor men naar tariefsverhoging grijpt. Het college deelt deze mening. NED. IIERV. BOND VOOR INWENDIGE ZENDING OP G.G. De Ned. Herv. Bond voor inwendige voor om uitbreiding te geven aanSboven- I °P geref. grondslag zal zijn genoemd aan til uren Doven- algemene vergadering houden op vry- genoemd aantal uren. dag 15 november in het gebou£ vo£r FINANCIËLE VERHOUDING I £ociale Belangen te Utrecht onder RIJK-GEMEENTEN Nu de raad reeds een en ander maal (financiële nota's) is ingelicht over de financiën, wordf door de raadsleden vrij weinig gesproken over de financiële presidium «van ds. H. G. Abma. herv predikant te. Monster. In de morgenver gadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. In de middagvergadering zal prof. dr. S. v. d. Linde, hoogleraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit Prins Bernhard en Prinses Beatrix naar Engeland Prins Bernhard is vandaag naar En geland gereisd om als peter de doop by te wonen van de dochter van de Marshal of the RAF baron Douglas of Kirtleside. Lord Douglas, thans president-direc teur van de British European Airways, had gedurende de oorlog o.m. het bevel over het „Fighter Command" der RAF. Het week-einde zal de Prins vervol gens doorbrengen als gast van Lord en Lady Mountbatten. Prinses Beatrix vergezelt haar vader tot Londen, waar zU het weekeinde zal doorbrengen. moe van het wassen... ...geef die voeten rust! Warm gevoerd, suède leren pan toffeltje met coiy of anti-slip zool. Degelijk gemaakt, leuk model I 9.95 pantoffelspecialist - wel beter, niet duurder verhouding tussen het RUk en de ge-I te Utrecht, refereren over' het onder meenten. werp: „Het missionair karakter der Er zUn vele kritische uitlatingen aan 1 christelijke gemeente". Amerika helpt Noodfonds der V.N. uit de nood De Amerikaanse regering heeft het in financiële nood verkerende Noodfonds der Verenigde Naties waaruit de kosten voor de instandhouding van het internationale politieleger worden be streden een bedrag van 12.000.000 dollar als „speciale schenking" aange boden. Verwacht wordt, dat andere landen, waaronder Engeland en Frankrük. het Amerikaanse voorbeeld zullen volgen, waarmede de financiële noodtoestand, waarin het noodfonds verkeerde, ver- moedelyk als opgeheven kan worden beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7