J. W. Henny veertig jaar directeur van liet Leidscli Dagblad Levensgevaarlijk radioactief kobalt uit Kamerlingli Onnes Laboratorium verdwenen Hartelijke huldiging in intieme kring Mooiste geschenk: de 20.000 betalende abonnees overschreden! voortaan.... BREESTRAAT 11 en BIJNA HONDERD SLUIPMOORDENAARS Loden pot met 93 onschuldig lijkende staafjes gestolen tussen 30 oktober en gisteren Demmeniz Ö6ste jaargang Vrijdag 8 november 1957 Tweede blad no. 29285 In de vrijwel gereed gekomen, thans modern ingerichte zetterij van ons Blad, waar het normaal gonst van grote activiteit, staakten heden ochtend om half elf de zetmachines hun ratelend getik. Een stilte viel in.die de inleiding vormde tot een even hartelijke als welgemeende huldiging van onze directeur, de heer J. W. Henny, die deze dag het feit herdenkt, dat hij voor veertig jaar deze veelomvattende functie aanvaardde. Een functie, welke hem in de loop der jaren de gelegen heid gaf zich te bewegen op het brede terrein van het dagbladwezen en die hem gedurende vele jaren het voorzitterschap van de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers, van welke Vereniging hij thans ere voorzitter is, deed bekleden. De president-commissarisde heer de heer J. W. Henny met zijn 40- AD. de Koster rechtsfeliciteert I jarig jubileum. Tijdens deze huldiging hebben vele sprekers, die allen diep respect had den voor de grote iverkkracht van de heer Henny, de schijnwerper gericht op de vele goede kwaliteiten van de jubilaris. Gaven vele geschenken en de ere-penning van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel tastbare vorm aan deze waardering, voor het mooiste jubileumgeschenk zorgde deze dag ongetwijfeld de chef van de abonnementenafdelingde heer J. Verwer, die kon mededelen, dat onlangs de 20.000ste betalende abonnee werd ingeschreven. Na door commissarissen in de directie kamer te zijn ontvangen, arriveerden de jubilaris, diens echtgenote voor haar was er een prachtige tak orchi deeën en kinderen om even half elf in de bedrijf ruim ten van ons blad, fees telijk begroet door de grote kring van zijn dagelijkse medewerkers, waarbij zich ook de gepensioneerden en depu taties van correspondenten, agenten en bezorgers hadden aangesloten. Bo vendien was ook de voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk. aan wezig. De president-commissaris, de heer A. D. de Koster, die als eerste spreker na mens commissarissen en aandeelhouders het woord voerde, begon met het uit spreken van een hartelijk woord van gelukwens en hulde, waaraan tijdens een intieme plechtigheid reeds eerder ge stalte was gegeven. Spreker weidde vervolgens uit over de grote vlucht, welke het bedrijf onder leiding van de jubilaris heeft genomen. Was er aanvankelijk sprake van, dat het bedrijf gevestigd zou worden in het voor malige „Logement de Zon" aan de Bree- straat, met het oog op een mogelijke expansie werd hiervan afgezien en ondergebracht in het huidige pand, waarin het bedrijf sinds de eerste wereldoorlog gevestigd is. Gelet op de laatste uitbreiding aan de zijde van de Rijn- en Schiekade, is dat indertijd een juiste beslissing geweest. Voorts wees de heer De Koster op de uitbreiding van en de technische verbe tering in het machinepark en het totaal gewijzigde inzicht van de nieuwsvoor ziening, waarbij spreker teruggreep op het eerste exemplaar van het Leidsch Dagblad (1 maart 1860). In dit verband wees spreker ook op het aandeel, dat de heer Henny heeft gehad in de verbete ring van de nieuwsvoorziening in zijn kwaliteit van voorzitter van de N.D.P. en bij de ontwikkeling van het A.N.P. Spreker was verheugd, dat het oplage cijfer van het L.D. een verblijdende stij ging vertoont. Tenslotte bracht spreker hulde aan de bijzondere werkkracht van de heer Henny, die zich, na het vervullen van een loopbaan bij de Kon. Marine, met grote liefde gegeven heeft aan de ont wikkeling van dit bedrijf. ERE-PENNING AANGEBODEN De heer J. G. J. Verheij van Wijk, die namens het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, van welk bestuur de heer Henny indertijd deel uitmaakte, gelukwensen aanbood, wees er o.m. op, dat de jubilaris krachtig heeft bijgedragen om de doel stelling van de maatschappij: het ver meerderen van de volkswelvaart, te rea liseren. Een doelstelling, welke voor de jubilaris geen ijdele klank was. Namens het hoofdbestuur bood de heer Verheij van Wijk de heer Henny het vererend getuigschrift en de zilve ren ere-penning van de maatschappij aan. GESCHENK VAN HET PERSONEEL De hoofdredacteur, de heer J. Brouwer sprekende namens het gehele perso neel en de gepensioneerden, zeide zich met grote vreugde van deze vererende opdracht te kwijten, omdat het hem de gelegenheid uiting te geven aan de ge voelens van grote achting en vriend schap, welke allen jegens de jubilaris koesteren. Spreker stond vervolgens uitvoerig stil bij diverse karaktereigenschappen van de heer Henny, waarvan zijn sterk ont wikkeld gevoel voor rede en redelijkheid, rechtvaardigheid en zijn grote sporti viteit de meest kenmerkende zijn. Na te hebben herinnerd aan de moei lijke oorlogsjaren, waarin het „Leidsch Dagblad" door de bezetter werd verboden, gewaagde spreker van de daarop gevolg de z.g.n. „zuivaringsprocedure", welke uiteindelijk leidde tot algeheel en vol ledig rechtsherstel, waarbij niemand minder dan de „openbare aanklager" in zijn requisitoir het Leidsch Dagblad ten voorbeeld stelde hoe een Nederlandse courant zich in de bezettingstijd had we ten te gedragen. Als tastbaar bewijs van aller grote waardering en genegenheid bood spr. tenslotte een projector voor diapositie ven met een aantal cassettes benevens een kleinbeeldcamera aan, waarbij hij de wens uitsprak dat de lichamelijke en geestelijke conditie van de jubilaris zo danig moge blijven, dat hij over enkele jaren in 1960 ook het 100-jarig bestaan van het L. D. in functie zal kunnen bijwonen. Namens onze fotograaf, de heer A. van Vliet, werd een étui voor de camera aangeboden. DANK VAN PERSONEELS VERENIGING. De heer J. J. Heeemskerk, voorzitter van de Personeelsvereniging van het L. D., belichtte hierna de belangstelling, welke de jubilaris voor deze vereniging steeds aan de dag legt. Een belang stelling. welke veelal een weg vond in financiële steun. Ook de Heemskerk stelde nog enkele karaktereigenschap pen sportiviteit en gemeenschapszin van de heer Henny in het licht. Een kristallen asbak was de stoffelijke dank voor zo veel spontaan gegeven medewerking. STEM UIT DE „BUITENGEWESTEN" Voor een stem uit de „buitengewesten" zorgde deze ochtend de heer G. J. A Runsink uit Benthuizen, die sprak na mens de correspondenten uit het ver- schijningsgebied van het L.D. Spreker wees er o.m. op, dat de heer Henny naast zijn grote belangstelling in Advertentie C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 De 4-jarige Alie Verbiest, een dochtertje van één der technische medewerkers van het L.D.. over handigt mevr. M. E. Henny-van Schaardenburg een boeket bloemen. (Foto L.D./Van Vliet) zijn veelzijdige werkkring, ook bijzon dere aandacht schenkt aan tal van vraagtekens, welke zich voordoen op maatschappelijk, sociaal en cultureel terrein. In een tijd van wederopbouw schaarde U zich. aldus spreker, in de rijen van een volk, dat met krachtig elan weer bouwde aan zijn toekomst. De plaatselijke, regionale en landelijke ge dachte, maakte plaats voor internatio nale samenwerking en ook dit verschijn sel is allerminst aan U voorbij gegaan. Onder het aanbieden van een geschenk, sprak spreker de wens uit, dat de goede Advertentie verstandhouding tussen directie en cor respondenten nog lang bestendigd mocht blijven. In gelijke geest voerden hierna nog het woord de heer P. Butterman uit Alphen ad. Rijn namens de agenten van het LD. en mevr. F. Meijers als vertegenwoordigster van de bezorgers. Bloemen, een pijp en een fraai uitge voerde plaquette van het verschijnings- gebied van het L.D. vormden de stoffe lijke blijken van waardering uit deze kringen. DANK VOOR ZOVEEL WAARDERING De heer Henny, onder de indruk van zoveel waardering en dank de cadeaus vond hij fantastisch en wel wat over dreven wijdde allereerst een woord van eerbiedige herinnering aan de na gedachtenis van de overleden pres. com missaris, de heer A. de Koster en de commissaris, mevr. G. H. Sythoff-Plemp om er daarna op te wijzen, dat hij slechts zijn plicht had gedaan. In mijn werk. aldus spreker, vond ik mijn groot ste voldoening en dit maakt, dat dit werk steeds weer met grote opgewekt heid kan worden gedaan. De heer Henny, die de tot nu toe on dernomen samenwerking van alle groe pen op bijzondere hoge prijs stelde een medewerking, welke hij van bijzon der grote waarde achtte stelde het personeel op dinsdag 26 november een feestavond in het vooruitzicht. Na dit dankwoord werden allen in de gelegenheid gesteld de heer en mevr. Henny gelukwensen aan te bieden. Even later ratelden weer de machines. De krant moest klaar! In de middaguren volgde in „De Beu kenhof" te Oegstgeest een zeer druk be zochte receptie. Hierop komen wij mor gen terug. TELEVISIE [deskundige voorlichting] ruime keuze 1e klas service een zaak van vertrouwen A. ZWART HOOIGRACHT II TEL. 23951 - LEIDEN Gezondheid en leven bedreigd van allen die in nabijheid ervan komen Bijna honderd metalen staafjes, zo groot als een lucifer en met het onschuldige uiterlijk van stukjes verzinkt ijzerdraad zwerven thans ergens in Leiden of elders in ons land rond als even zovele sluip moordenaars. Het zijn staafjes radio-actief kobalt die tussen 30 oktober en gisteren uit het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden zijn ontvreemd. Het staat vast dat het hier een diefstal betreft. Toen men gisteren de loden pot, waarin zij opgeborgen waren, wilde plaatsen in de speciaal hiervoor nieuw gebouwde kluis bleek de pot te zijn verdwenen uit de kelder waarin hij verdekt stond opgesteld bij een voor deze pot te moeilijk te bereiken kluis. Het radio-actief kobalt was na de grote vakantie niet meer gebruikt, maar op 30 oktober heeft men de pot nog gezien. Intensief wordt thans gezocht naar de dader van de diefstal en de verblijfplaats van het kobalt, dat een zeer ernstig gevaar oplevert voor de gezondheid en zelfs het leven van diegenen, die enige tijd aan de radio-actieve straling van de staafjes bloot staan, zelfs wanneer deze in de loden pot opgeborgen blijven. de trap maar met een doorgang met het bewuste keldercomplex verbonden, wordt op het ogenblik gewerkt aan interne verhoudingen. De kelderdeur was in deze tijd niet afgesloten, zodat allen, die in het laboratoriumcomplex werkzaam zijn, tot de afgelegen kelderruimte waar de loden pot stond toegang hadden. Dader onder honderden Dat zyn in totaal enige honderden personen. In de eerste plaats de nor male laboratoriumbezetting, voorts de leerlingen van de instrumentmakers- school en andere cursussen, de werklie den die op het ogenblik interne en uit wendige verbouwingen uitvoeren, de stu denten die er werken etc- Het lijkt vrijwel uitgesloten, dat iemand van buiten af, die niets met het laboratorium te maken heeft, er naar binnen is gegaan, de vrij ingewikkelde weg naar de kelder heeft gevonden, juist dit ene op zichzelf weinig waardevolle voorwerp by zich heeft gestoken en daarna weer is weggewandeld. Het le vensgevaarlijke voorwerp moet wel door iemand zijn weggenomen, die regelmatig in het gebouw komt. De waarde van het lood en dehandelswaarde van het ra dioactieve kobalt bedragen samen niet meerd an f200.—. (Foto L.D./Van Vliet) Alarm na ontdekking De diefstal werd ontdekt toen men de loden pot wilde plaatsen in de nieuwe kluis, die mede voor dit doel was ge bouwd en net voltooid. Men miste eerst toen de pot, die op 30 oktober voor het laatst daar was gesignaleerd. Na de grote vakantie was het radioactieve kobalt niet meer voor proefnemingen gebruikt, zodt tot 30 oktober de pot gedurende enige maanden normaal op zijn gewone plaats had gestaan. Onmiddellijk na de ontdekking van de vermissing werd een onderzoek ingesteld. Toen al gauw bleek, dat men met dief stal te doen had, werd de politie gewaar schuwd, die op alle mogelijke manieren waarschuwingen de wereld in stuurde tegen het omgaan met de loden pot en de levensgevaarlijke inhoud. Met Gei gertellers werd het gehele laboratorium afgezocht tot men de zekerheid had, dat depot zich niet meer in dit complex be vond. Men is zeker van diefstal, omdat een metalen plaatje, dat zich op de pot heeft bevonden, en waarop een doos- kop met doodsbeenderen en „radioac tief kobalt" vermeld stond, door de dader van de loden pot is afggewrikt. Dit plaatje werd verwrongen terugge vonden bij de plaats waar de pot had behoren te staan. Hoge prijs voor kleine „winst" Het vermoeden ligt voor de hand. dat de pot is meegenomen omdat deze'zelfs in de tijd van lage loofprijzen als thans toe hnog wel iets zou opbrengen by een opkoper van oude metalen. Het is on verantwoordelijk, dat men daarbij niet gedacht heeft aan de verschrikkelijke gevaren, die deze daad met zich mee kan brengen. Reeds de dare zelf moet bij het vervoer (ongetwijfeld zeer dicht op het lichaam, bv. ornder een jas) een niet onaanzienlijke dosis radioactieve straling te verduren hebben gehad. Wanneer de kobaltstaafjes in de pot gelat ewzijn blijft deze gevaarlijk voor iedereen die er enige tijd dicht in de buurt komt. Veel ernstiger nog wordt de zaak, wanneer de dader de inhoud uit de loden pot heeft verwijderd en zich hiervan op de een of andere wijze heeft ontdaan. De staafjes ziwerven dan ergens rond als onschuldig uitziende dingetjes, terwijl het in wezen sluip moordenaars van de afschuwelijkste soort zijn. De straling van de staafjes is zo groot, dat door de gesloten loden pot heen een Geigerteller hierop nog reageert op on geveer drie meter afstand, terwijl deze afstand niet minder dan dertig meter bedraagt wanneer het deksel van de pot is gelicht en de teller in de stralings bundel gehouden wordt. Ondanks de ernst van de gevaren, die door deze diefstal zijn opgeroe pen en het bijzonder grote belang van een zo snel mogelijke opsporing van het gevaarlijke materiaal wordt thans door de officier van Justitie niet overwogen, de dader kwijtschel ding van strafvervolging aan te bie- Vernietigende straling Het Kamerlingh Onnes Laboratorium gebruikt reeds geruime tijd radio-actief kobalt bij natuurkundige proeven op het gebied van extreem lage temperaturen. De thans ontvreemde staafjes, die o.m. bij proeven in een -ing om een kryostaat werden geplaatst, waren beschikbaar ge steld door de radiologische afdeling van het Academisch Ziekenhuis. Deze afde ling beschikt over zeer veel radio-actief materiaal, doch slechts over 94 kobalt staafjes van 3 cm lengte en ongeveer 2 mm diameter, staafjes van het type waar het thans om gaat. Hiervan werden er 93 aan het Kamerling Onnes Labora torium uitgeleend. Een staafje van dit type berust nog bij radiologie. De staafjes bestaan eigenlijk uit een klein metalen, op enigszins geoxydeerd zink lijkende kokertjes van de genoem- dp afmetingen, waarin zich weer een dunner draadje van het roodkoper- kleurige radio-actieve kobalt bevindt. De staafjes zien er zeer onschuldig uit, doch zijn daarentegen buitengewoon gevaarlijk. Hun radio-actieve straling tast de lichaamsweefsels aan en kan diverse bloedziekten veroorzaken. Men neemt daar aanvankelijk geen ver schijnselen van waar, en wanneer deze zich eenmaal gaan openbaren is de qantasting reeds zeer ver voortgeschre den. De straling is zo intensief (in totaal 150 millicurie), dat de loden pot (lood houdt de stralen enigszins tegen) bij verplaatsing aan lange staven gedra gen werd, zodat de dragers op geruime afstand konden blijven. Het slechts korte tijd durende vervoer zou anders zelfs in de loden pot gevaren voor de gezondheid kunnen opleveren. Moeilijk bereikbaar in kelder Mede door deze moeilijkheden bij de verplaatsing was het niet mogelijk de loden pot met een diameter van 20 en een hoogte van 15 cm cp te bergen in de kleine kluis lie zich in een va-i de kel ders van hol joratorium bevindt. Der halve werd de pot in de directe nabij heid van deze kluis bewaard, in een moeilijk bereikbaar keldertje, dat weer achter een andere kelder gelegen was. Slechts één deur en een trap geven toe- i gang tot het keldercomplex. In een andere kelder, aan de andere zijde van Mevr. M. C. van Oven van Doorn overleden SCHRIJFSTER VAN KINDERBOEKEN In de ouderdom van 72 jaar is over leden mevr. M. C. van Oven-Van Doorn, schrijfster van vele kinderboeken en de echtgenote van prof. mr. J. C. van Oven, oud-minister van Justitie. Tot de reeks kinderboeken, die van haar hand is verschenen, behoren o.a. „Vrolijk Plankenland", ,De familie Knut sel" en .Hij ons op de boerderij". Mevr. Van Oven, die over een gezellige vertel trant beschikte, wist de jeugd steeds te boeien, veelal met de eenvoudigst voor vallen uit haar jonge leven Haar eerste Jeugdiboek ,Sv>ens Avonturen in het verre Noorden", werd in 1928 gepubliceerd. Bovendien heeft mevr. Van Oven twaalf toneelstukjes geschreven, stelde zij een rijmboek samen en verzorgde zij een Nederlandse vertaling van enkele sprookjes van Hans Andersen en van Milne en Carroll. De crematie van het stoffelijk over schot zal morgenochtend, na aankomst van trein 10.34 uur, op Westerveld plaats vinden. (Advertentie) SCH00LARTIKELEN Haarlernmerstraat169 den wanneer hij de gevaarlijke buit onmiddellijk terug brengt. Niettemin mag de hoop worden uitgesproken, dat de dader zelf zo verstandig zal zijn, desnoods met het risico van gegrepen te worden, ogenblikkelijk alle maatregelen le nemen om de gevolgen van zijn daad zoveel mogelijk te beperken. Dat kan alleen door terugbrenging van zijn buit. Het is onmogelijk zich van de gevaarlijke radioactieve ma terialen op een andere ivijze te ont doen. Zelfs wegwerpen in water helpt niet als afdoende bescherming. Niet alleen dat de straling ook dan blijft doorwerken, ook omdat kobalt een zeer lange halveringstijd heeft, d.w.z. dat het vele. vele jaren duurt alvorens de kracht van de radio actieve straling tot de helft is terug gelopen. Zouden de staafjes na ja ren toevallig uit een veilig gedachte bergplaats tevoorschijn komen (in hun zelfde onschuldige gedaante) dan blijven zij eenzelfde gevaar be- tekenen voor iedereen die er enige tijd in de nabijheid komt. Een beroep op het gezonde ver stand en de eerbied voor de mede mens van de dader mag hier dan ook, hoeveel of hoe weinig jvaarde men er dan ook aan hecht, niet na- jelaten worden. Zoals dit ene - kleine staafje zien de 93 ..sluipmoorde naars" er uit die thans ergens rondzwerven. De radiologische kliniek had indertijd 94 van deze staafjes, waarvetn er 93 naar het Kamerlingh Onnes Laboratorium gingen.. Gisteravond fotografeerden wij het 94ste staafje, dat nog in het Academisch Ziekenhuis bewaard wordt. Ter vergelijking daarnaast een normale paperclip.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3