Eisenhower geeft één man toezicht op verdere ontwikkeling raketten Staafjes radioactief kobalt verdwenen GELUKKIG WEERBERICHT „EUROPOORT" AAN DE MOND VAN DE NIEUWE WATERWEG Militaire kracht van de vrije ivereld groter dan van Rusland" GROOT NIEUWS VOOR ALLE HUISVROUWEN Uit Leids K.O. Laboratorium 96ste jaargang VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 No. 29288 DAGBLAD 8 Directeur: j J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Geen versnippering; van krachten President Eisenhower heeft gisteravond het Amerikaanse volk via radio en televisie medegedeeld, dat van nu af aan de leiding van het Amerikaanse wetenschappelijk en technisch program bij één man zal berusten n.l. dr. James Killian, president van het Instituut voor tech nologie van Massachusetts, die steeds in nauw contact zal staan met de president. Eisenhower wil zich er zó van verzekeren, dat het ge hele program in nauwe samenwerking wordt uitgevoerd en dergelijke dingen als zogenaamde concurrentie kunnen worden vermeden. Grote voorraad van kernwapens in V.S. De Amerikaanse president sprak tegen de achtergrond van het lance ren der Russische kunstmanen, een prestatie, die hij „van het grootste belang noemde" en waarvoor, vol gens hem, de geleerden, die dit tot stand hebben gebracht volledige eer en waardering verdienen. Aardsatel- lieten op zich zelf hebben geen di recte invloed op de veiligheid van het land, maar het lanceren van deze kunstmanen heeft echter wer kelijke militaire betekenis, aldus Ei senhower. De president gooide olie op de golven der ongerustheid over de krachtsver houding tussen de Sovjet-Unie en de Ver. Staten: „De Russen zijn waar schijnlijk voor op sommige speciale ge bieden en op het gebied van sommige projectielen en zeer zeker bij de ontwik keling van satellieten, maai* de algehele militaire kracht van de vrije wereld is thans beslist groter dan die van de com munistische landen". Snelle groei De Amerikaanse voorraad kernwa pens is wat aantal betreft zo groot en groeit zo snel, dat wij veilig kernwapens naar plaatsen kunnen brengen, waar zij onmiddellijk tegen een aanval beschik baar zijn en dat wij dan nog krachtige reserves behouden. ,,Onze geleerden ver zekeren mij, dat wij een goede voor sprong op de Russen hebben op het ge bied van de kernwapens, zowel wat de kwantiteit als de kwaliteit betreft. Wij zijn vast van plan voor te blijven!". „Wij hebben reeds getoond, dat wij met de precisie, welke een nuttig mili tair wapen maakt, een groot ballistisch projectiel over veel meer dan duizend mijl kunnen afschieten. Onze ballisti sche proef-projectielen hebben met suc ces vluchten gemaakt over afstanden tot 3500 mijl toe". De president noemde enige Ameri kaanse prestaties op het gebied van de projectielen en onthulde, dat Ameri kaanse geleerden en technici een oplos sing hadden gevonden voor het pro bleem van het terugbrengen van een projectiel uit de wereldruimte buiten de atmosfeer, zonder dat het als een me teoor opbrandt door de wrijving van de atmosfeer der aarde. Wijzend op een voorwerp, zei hij, dat dit een experimenteel projectiel was - een kegelvormige neus van een projec- ik heb iro*toüyk. dekens Meer wind In het zuiden van het land veel be wolking met tijdelijk enige regen. In het noorden opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Matige, af en toe krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.16 uur). 9 NOVEMBER Zon op: 7.51 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 18.25 uur; onder: 9.38 uur. Hoogwater te TTatwyk te 4 05 en 16.18 uur. Laagwater te 12.12 uur. (Advertentie) - Goedkoop en'toch opart1 SNIJBONEN full Mf met boter en geraspte oude kaas. NEEM BLlKGRO£NTEN( in 4 minuten klaar op tafel! tiel. "Het is honderden mijlen in de we reldruimte buiten de atmosfeer geweest. Hier is het weer geheel en al intact te rug!". 38 soorten Eisenhower - die opmerkte, dat bal listische projectielen met grote reik wijdte de vernietigende en afschrikwek kende kracht van de Amerikaanse luchtmacht niet ongedaan maakt en het verkeerd achtte te zeggen, dat thans de fensie-uitgaven van allerlei soort moe ten worden vergroot - deelde voorts mede, dat 38 verschillende soorten ra ketten thans hetzij reeds bij de Ameri kaanse strijdkrachten in gebruik zijn. hetzij worden ontwikkeld. „Al sinds 1955 in de vaart gebrachte Amerikaanse oorlogsschepen beschikken over raketten, die hetzij in de plaats zijn gekomen van het scheepsgeschut, hetzij hier een aanvulling op vormen. De Amerikaanse Marine beschikt in de Atlantische en in de Grote Oceaan over duikboten, die naar de oppervlakte kunnen komen, een lange-afstandspro jectiel met een kernlading in de kop en met een reikwijdte van honderden mij len, kunnen afvuren, om daarna onmid dellijk weer onder te duiken. Deze ge hele operatie speelt zich in enkele minu ten af. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's van de Koreaanse oorlog is het lucht doelgeschut van leger en vloot in -hoofd zaak door raketten vervangen. Alle nieuwe Amerikaanse jachtvliegtuigen zijn uitgerust met raketten. Vele der traditionele taken van artil lerie en ondersteuningsvliegtuigen zijn door raketten overgenomen. Wat dit voor de vuurkracht betekent, moge het volgende illustreren: vier bataljons, die met de -..corporal"-raketten zijn uitge rust, ontwikkelen een vuurkracht, die gelijk is aan die van al het geschut, dat in de tweede wereldoorlog werd ge bruikt". aldus de president. Slot op pag. 2 Advertentie Kern-dieptebom De Amerikaanse vloot heeft een diep tebom met kernlading. Na het uitbreken De nieuwe Tornado snelkookpan nn volop verkrijgbaar! Wat een gemak! Wat 'n besparing op gas en elektra! Ook kunt voortaan sneller, gezonder en lekkerder koken! Vraag inlichtin gen over die talrijke nieuwe snufjes aan uw winkelier of (met inslui ting van 12 cent postzegelaan afd. Voorlichting, Tornado, Dordrecht. GROTE PLANNEN VAN ROTTERDAM Een haven voor tankers van 65.000 ton (Van onze correspondent) De rustige, landelijke sfeer van het agrarisch gebied in de westhoek van het eiland Rozenburg en het ongerepte natuurschoon van het reservaat „De Beer" zullen in de komende jaren, wanneer de Rotter damse plannen worden verwezenlijkt, plaats moeten maken voor de rumoerige bedrijvigheid van een opkomend haven- en industriegebied langs de mond van de Nieuwe Waterweg. „Europoort", zoals de naam van dit groots opgezette project luidt, houdt niet alleen een aan passing in van het Rotterdamse havenbedrijf aan de moderne eisen, maar is tevens bedoeld als een verschaffing van werkgelegenheid aan het steeds groeiende Nederlandse volk. Zo werd dit complex van plannen, dat de gemeente Rotterdam met de medewerking van Rijkswaterstaat heeft ontworpen, gistermiddag aange duid door de burgemeester van de Maasstad, nir. G. E. van Walsum, in het verenigingsgebouw „De Schans" te Rozenburg. Het omvat in de eerste plaats de aanleg van een vierde, 100 hectare grote, petroleumhaven, voor lopig aangetakt op de Nieuwe Water weg, waar tankers van 65.000 ton en groter zuilen kunnen binnenlopen. De Shell heeft op dit project een optie genomen. Daarnaast zullen er tevens een hoogovenbedrijf annex staalfa briek, een opslagbedrijf voor kolen en erts en een scheepsreparatiebedrijf voor zeer grote schepen komen, welke alle zyn aangewezen op zeer diep vaarwater. De bodemgesteldheid van het weste lijk deel van Rozenburg is bovendien uitermate geschikt voor de vestiging van het hoogovenbedrijf. De totale oppervlakte, die hiermee is gemoeid, omvat ongeveer 1550 hectare. Deze plannen zijn thans zover gereed, dat zij aan de Rotterdamse gemeente raad kunnen worden voorgelegd. Een snelle uitvoering van de werkzaamheden is dringend noodzakelijk, aldus mr. Van Walsum, daar voor de belanghebben den eveneens mogelijkheden in het bui tenland liggen. De kansen, die Neder land en Rotterdam thans hebben, mo gen niet worden gemist. Het is ook van belang, dat Europoort in hoofdzaak zijn beslag zal hebben gekregen, voordat de werken van het delta-plan grote hoe veelheden materiaal voor zich gaan op eisen. Daar men, dit tegen 1961 of 1962 verwacht, wil men 1960 aanhouden als de grens, waarop de projecten in West- Rozenburg moeten zijn voltooid. Gezien de enorme moeilijkheden, die nog moe ten worden overwonnen, achtte de Rot terdamse burgemeester het niet onwaar schijnlijk, dat deze limiet zal moeten worden verlegd. Hij wees hierbij op de vraagstukken van grondverwerving en financiering. Wat dat laatste betreft deed mr. Van Walsum een beroep op de steun van de overheid voor het geval, dat de huidige toestand zal voortduren. „Indien de kapitaalmarkt weer voor de gemeenten is geopend, kunnen wü het zelf wel af", meende hij. Overigens worden de kosten in de eerste fase geraamd op 135 a 140 mil joen gulden en met de aanleg van een zoetwaterkanaal en spoorwegver bindingen op ongeveer 165 miljoen gulden. Paul Henri Spaak spreekt te Amsterdam Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de politiek-socinale faculteit aan de Amsterdamse Gemeente Univer siteit heeft de faculteitsvereniging een twee-daagse lustrumviering georgani seerd. In verband hiermede zal de secretaris-generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, op donderdagmiddag 21 november in de aula van de universiteit een rede houden over „de taak van de NAVO". PLANNEN VOOR ROZENBURG Minister Helders volkomen gerust Volledige uitwisseling van gegevens Vandaag zijn minister mr. Helders en de heer Hasluck, de Australische minister voor gebiedsdelen, uit Port Moresby naar Canberra vertrokken. Voor hun vertrek hebben zij op een persconferentie o.a. medegedeeld, dat Australië en Nederland voornemens zijn, een volledige uitwisseling van ge gevens betreffende hun bestuur over het Nederlandse en het Australische deel van Nieuw Guinea in het leven te roepen. De heer Hasluck zeide, dat „de verstandhouding met onze Neder landse vrienden zo goed is, dat e^n bepaalde organisatie van deze uitwis seling overbodig is". Minister Helders stemde hiermed ein. Beide ministers wilden geen antwoord geven op de vraag, of de voorgenomen samenwerking zich ook zal uitstrekken tot de defensie. Zij zeiden, dat dit een zaak was van de defensieministers van beide landen. Mr. Helders weigerde commentaar te geven op een bericht van Indonesische zijde waarin sprake was van een voorgenomen Indonesi- sische aanval op Nederlands Nieuw Guinea en verklaarde in ant woord op een vraag, dat hij wat de verdediging van Ned. Nw. Guinea be treft, volkomen gerust is. Na het vertrek van beide ministers heeft dr. J. van Baal een tocht van 8 dagen aangevangen door het Austra lische deel van Nieuw Guinea, te zamen met de gouverneur van dit ge bied, de heer D. M. Clel&nd. De heer J. G. J. Verhey van Wijk (links) biedt de jubilerende direc teur van ons Bladde heer J. W. Henny de'onderscheidingen van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan. (Foto L.D./Van Vldet) Eisenhower besprak tie toestand met zijn adviseurs President Eisenhower heeft gisteren vergaderd met de Nationale Veiligheids raad, het lichaam dat de verdedigings- politiek bepaalt. De hoogste militaire leiders en wetenschappelijke adviseurs waren aanwezig, in totaal 45 personen. Dit is het grootste aantal dat ooit aan een bijeenkomst van de raad heeft deel genomen! Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde desgevraagd, dat de vergadering verband houdt met alle gebeurtenissen van de laatste tien da gen. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lin coln White, verklaarde gisteren naar aanleiding van de suggestie van de Rus sische partijsecretaris Kroesjtsjef, dat conferenties op hoog niveau, zoals reeds meermalen door de V.S. was gezegd, slechts wenselijk Zijn, indien er een re delijke grond is voor de verwachting, dat zij vruchten zullen afwerpen en in dien alle verantwoordelijke en belang hebbende landen eraan deelnemen. In antwoord op een vraag, of hij thans resultaten van een dergelijke con ferentie verwachtte, zei White, dat hij niet kon profeteren, maar alleen kon wijzen op voorgaande bijeenkomsten. Tunesië blijft aan Westelijke zijde President Bourguiba van Tunesië heeft in zijn wekelijkse radiotoespraak gezegd, dat de Russische kunstmaan het machts evenwicht tussen Oost en West niet heeft verbroken. Hij voegde daaraan tóe: „Wij hebben het Westen gekozen". De president is wel van mening, dat de verschijning van aardsatellieten de strategische plannen wijzigt. Het is moeilijk vol te houden, zei hij, dat de Franse marinebasis in Bizerta nog essen tieel is voor de verdediging van de vrije wereld. Tunesië is bereid met Frankrijk over deze basis te praten „in een geest van begrip", maar de aanwezigheid van Franse troepen in andere Tunesische steden kan niet langer worden gerecht vaardigd. Na de schrik Foote erkent VS-acliterstand, Killian gaat talenten zoeken Inhalen zal erg moeilijk zijn Eisenhowers pas benoemde medewer ker bij het uitvoeren van een nieuw Amerikaans programma op wetenschap pelijk en technologisch gebied, dr. James Killian, heeft te Cambridge, in de Ame rikaanse staat Massachusetts, verklaard: „Ik zal de in de V.S. aanwezige uitge sproken talenten op wetenschappelijk gebied zo spoedig mogelijk opsporen en hen bewegen tot medewerking aan de uitvoering der Amerikaanse politiek. Wetenschap en techniek zijn in de V.S. bijzonder sterk ontwikkeld. Wan neer wij voortvarend en vastbesloten handelen, zullen wij ze in de bloeiende staat houden, die noodzakelijk is voor onze nationale veiligheid en die zal leiden tot nieuwe vorderingen op tech nisch gebied." De Amerikaanse onderminister van defensie belast met de leiding van het speurwerk, dr. Paul Foote, heeft ver klaard, dat de V.S. op het gebied van raketten vier tot vijf jaar by de Sovjet- Unie ten achter zijn. „Het zal moeilijk zijn om deze achterstand in te halen", zo voegde hij hieraan toe. SPOETNIKS DURE PROPAGANDA? Engeland's eerste man op het gebied van sterrenkunde, professor Richard V. Woolley, het hoofd van het Koninklijk Observatorium van Greenwich, heeft aangekondigd, dat hij van plan is maan dag naar Moskou te gaan om iets te zien van hun ruimtevaartplannen. Het Tussen 30 okt. en 7 nov. Uit het Leids Kamerlingh Onnes Laboratorium is een loden pot met 93 staafjes radio-actief kobalt verdwenen. Gisteren is dit ontdekt, waarna slechts met zekerheid kon worden vastgesteld, dat de pot op 30 oktober j.l. nog aanwezig was. De loden pot heeft een diameter van 20 en een hoogte van 25 cm. De kobaltstaafjes zijn 3 cm. lang en 2 mm. dik en zien er uit als enigs zins geoxydeerde zinkstaafjes of stukjes ijzerdraad. De radio-actieve straling van deze staafjes is zeer gevaarlijk voor de gezondheid en het leven van mensen die ze enige tijd in hun onmid dellijke nabijheid hebben. Een onmiddellijk ingesteld intensief poliiie-onderzoek heeft tot dus verre nog geen positieve resultaten opgeleverd. Elders in dit blad schrijven wij uitvoeriger over de alarmerende vermissing. lanceren van de kunstmaan noemde hy een prachtig stuk werk propaganda, hoewel hy er ten aanzien van het rei zen naar de maan geen te hoge gedach te van heeft. „Reizen naar de maan ia voorlopig nog niet mogelijk, zei hy, „La ten we ophouden kinderlyke mensen het hoofd gek te maken met nonsens". Wetenschappelijk gezien zijn volgens hem de Russische kunstmanen de mil joenen die zij gekost hebben, niet waard. „Geef mij een tiende van het geld en ik zal honderd keer zoveel wetenschap pelijk nieuws vergaren',' zei hij, „Ik zou een telescoop bouwen van 25400 millime ter, vijf keer zo groot als de grootste in de wereld. Daarmee zou veel meer we tenschappelijke winst te behalen zijn dan met de kunstmanen, die in werke- lykheid een propagandistisch onderdeel tje zijn van een groot militair experi ment". GEHEIMZINNIGE SIGNALEN Volgens Newyorkse persberichten zijn door luisterposten overal ter wereld vreemde radiosignalen opgevangen die in elk geval niet afkomstig zijn van een van beide Spoetniks. De New York Times oppert heel voorzichtig de mogelijkheid dat er reeds een raket onderweg naar de maan zou zyn. Volgens de Chicago Tribune zou Eisenhower de lancering van een ruimte schip. groter dan Spoetnik II, overwe gen. Rosselini en Ingrid Bergman gescheiden De Italiaanse filmregisseur Roberto Rossellini en de actrice Ingrid Bergman zijn gisteren by gerechtelijke uitspraak in Rome gescheiden met wederzijds goedvinden. Na het uitspreken van de scheiding is de filmregisseur met onbekende bestem ming uit Rome vertrokken. Ingrid Bergman ging naar hun woning in Santa Marinella, waar hun drie kinde ren Roberto. Isotta en Isabella wachtten. De kinderen zijn volgens een bericht van het Italiaanse persbureau Ansa aan de moeder toevertrouwd. Het paar was in mei 1950 getrouwd. Rossel lini is 51 jaar oud, Ingrid Bergman is veertig jaar. Het betreft hier een scheiding van tafel en bed. Het paar werd voor de rechtbank door één en dezelfde advocaat vertegenwoordigd. Rossellini zal maan delijks 600.000 lire (3.600 gulden) betalen voor de opvoeding van de kinderen. Vol gens de advocaat is er voorlopig nog geen sprake van een definitieve schei ding. Auto ramde gevel MOTORRIJDER ZWAARGEWOND. Een vrachtauto van een bierbrouwerij is gisteravond tegen de gevel van een café te Berlicum gereden bij een poging op een driesprong een wielrijdster te ont wijken, die de auto aan de verkeerde kant passeerde. De gevel van het café werd daardoor geheel ingedrukt. De motorrijder, P. Versteeg uit Ros malen, kreeg een klap door de onver wachte zwenking van de vrachtauto en werd ernstig gewond in het Groot Zie- kegasthuis te 's-Hertogenbosch opge nomen. Het slachtoffer had enige tijd in een sloot langs de weg gelegen voor het werd gevonden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1