Macmillans oproep tot Westerse eenheid was als een klaroenstoot ^CKIICT a's Eenduizenden verwende \7CIVIC I sigarenrokers nu ook voor slechts 22 ct. van een „dure" sigaar Bloembollenexport toch vooruit ondanks sombere voorspellingen Het is weer Klaproosdag! ROBIJN I Zowel in Amerika als in Engeland groeit het besefdat samenwerking bitter nodig is Groter saamhorigheidsbesef 22 ct I Exportprijsregeling geen rem Veertig jaar Sovjet-Unie 96ste jaargang Vrijdag 8 november 1957 Derde blad no. 29286 (Van onze Londense correspondent) Een verklaring van premier Macmillan bij de opening van de nieuwe parle- mentszitting over de noodzaak een groter deel van de Britse soevereiniteit prijs te willen geven ter wille van de Westelyke gemeenschap, heeft de vraag doen rijzen wat hy daarmee precies bedoelt. Mogelijk zal hy, als hij maandag opnieuw in het Lagerhuis spreekt, verdere opheldering geven, maar het is waarschijnlijker dat hjj slechts gewild heeft een richtlijn aan te duiden, waarbij hÜ in andere bewoordingen herhaalde, wat reeds in het na zijn besprekingen met president Eisenhower bekend gemaakte communiqué was aangekondigd, namelijk dat er geen plaats meer is voor volkomen onafhankelijkheid en geen land meer de grote vraagstukken op eigen houtje kan oplossen. Op zichzelf is dit natuurlijk niets nieuws. En omdat het een afgezaagde gemeenplaats leek, vooral doordat Macmil lan zijn rede op vlakke toon voordroeg, vermochten deze zinsneden de reeds half-ingedutte Kamer niet te wekken. Lagerhuisleden ze later in druk zagen! Sinds de Suezcrisis is er veel veranderd Sinds de Suezcrisis van een jaar ge leden zijn de dingen grondig veranderd. Toen waren Engeland en de Ver. Staten elkaar wantrouwende bondgenoten, die besloten ieder huns weegs te gaan, met alle rampzalige gevolgen vandien. In Amerika meende men, dat Europa desnoods de rug kon worden toegekeerd. In Engeland was er een roerige min derheid, die dacht dat de Britten nog machtig genoeg waren om hun eigen boontjes te doppen en daarmee tevens konden aantonen, dat „Groo't-Brittannië nog niets van zijn oude glorie verloren had"! Ook Eden werd destijds door deze stemming, welke steeds sterker werd naarmate Engeland meer posities moest opgeven, meegesleept, al handelde hij tegenover Nasser vooral uit wanhoop over Amerika, dat Engeland in het Midden-Oosten door halfslachtig optre den tegenwerkte. Slechts een noodverband Het resultaat van deze ergerlijke en gevaarlijke verdeeldheid was, dat de Russen in dat gebied vaste voet kregen. De Eisenhower-doctrine was niet meer dan een noodverband. Een gezamenlijke positieve politiek ontbrak. Door de nieuwe technischwetenschappelyke pres taties van de Sovjet-Unie is zowel En geland als de Ver. Staten wakker ge schud. De grote les uit de beschamende Suezperiode is blijkbaar door beide ge leerd. Macmillans verklaring betekent niet, dat zij met sensationele plannen voor de dag zullen komen, maar w 1, dat het tempo van het aan de gang zijnde proces van eenwording, zeker op mili tair gebied, aanzienlijk zal worden ver sneld. Het is nog te vroeg om te zeggen of een bovennationaal militair gezagsor gaan 'tot de tastbare mogelijkheden be hoort en Dulles heeft reeds gewaar schuwd, dat men niet te hard van stapel moet lopen. Maar dit wil niet zeggen, dat men thans niet het oog gaat rich ten op dingen, welke enkele maanden geleden nog voor onmogelijk werden ge houden. Trouwens de Engelse minister van Defensie Duncan Sandys (Churchills schoonzoon en kampioen voor de Euro pese beweging) brak reeds op de jongste conservatieve partij conferentie een lans voor een wereldpolitiemacht, welke vol gens hem de enige mogelijkheid is om de vrede te verzekeren. Tegen nationale zelfzucht Nauwer economisch en politiek samen gaan zal ook niet gemakkelijk te ver wezenlijken zijn, maar er zal nu mis schien stoutmoediger over worden na gedacht. Niet vergeten mag worden, dat de centrale politieke leiding van het Sovjetblok, waarop sommigen in het Westen misschien jaloers zijn, in een de mocratisch bestel niet kan worden na gebootst. Op andere ogenblikken van diepe crisis tijdens de oorlog, heeft Churchill reeds een gemeenschappelijk Brits-Frans en later ook een Amerikaans-Brits staats burgerschap bepleit. Volgens Macmillan is het grote his torische keerpunt, dat zelfs een machtig land als de Verenigde Staten tot de erkenning gekomen is, dat het anderen terwille van zijn zelfbehoud nodig heeft. Hoe meer geldt dit voor het mili- Het ongeluk met de „Seahawk"-straaljager De Marinevoorlichtingsdienst deelt ons thans over het ongeluk, dat woensdag met een „Seahawk"straaljager van de M.L.D. nabij Oud-Beijerland' is gebeurd, mede, dat dit ongeluk is gebeurd tijdens formatie-oefeningen op grote hoogte. Het onderzoek is in volle gang en heeft nog geen positieve resultaten op geleverd. Er zijn echter aanwijzingen welke erop duiden, dat de vlieger om een of andere reden het bewustzijn heeft verloren en daardoor te laat van zijn schietstoel gebruik heeft kunnen maken om de parachute tijdig te doen ontplooien. Schandelijke toestanden in Hongaarse gevangenissen Volgens een organisatie van Hon- garse gevangenen zijn de Hongaarse ge vangenissen dusdanig volgepropt met gevangenen, dat velen aan de gevolgen daarvan overleden. Bela Fabian, voor zitter van de Federatie van Hongaarse voormalige politieke gevangenen., heeft namelijk in een brief aan Prins Wan van Siam medegedeeld, dat gevangenis cellen, gebouwd voor vier personen, twintig gevangenen. In de concentratie kampen komen eveneens vele gevange nen om het leven als gevolg van de slechte voeding. In zijn brief doet Fabian een beroep op een onderzoek door de Verenigde Na ties naar de toestanden in de Hongaarse gevangenissen. Fabian schryft voorts, dat vele vrij heidsstrijders, onder wie zelfs personen van nog geen 14 jaar oud, naar de Sovjet-Unie worden gedeporteerd. Zy kwamen echter tot leven toen de tair en economisch zo kwetsbare Enge land. Het is reeds duidelijk, dat de Britse regering in haar aanval op de nationale zelfzucht zal moeten optornen tegen de eigen rechtervleugel, die nog altijd weigert de voor Engeland nieuwe na-oorlogse toestand te erkennen. Beaverbrooks isolationistische bladen schreeuwen ook reeds moord en brand over Macmillans „verraad". Bittere noodzaak De Engelsen zijn nuchtere praktyk- mensen, wars van theorie. Zij doen met Europa mee uit bittere noodzaak, name lijk om economisch niet het loodje te leggen. De nieuwe saamhorigheidsleer vindt ook in Engeland weerklank, een voudig omdat de Britten de zwakste partij zijn en omdat zij door schade en schande hebben geleerd, dat de nieuwe bewapening ondanks het overboord- werpen van een belangrijk deel van de oude ten enenmale boven hun finan ciële macht gaat. Zij kunnen onmogelijk op het gebied van H-bom, raketten en ruimtevaart met Russen en Amerikanen wedijveren. Macmillan heeft ronduit tegen Eisen hower gezegd, dat indien Amerika zijn houding niet verandert, Engeland bankroet gaat, waarmee de eerste verde digingslinie der Ver. Staten zou ineen storten. Dat vooral en niet de Spoetnik alleen, gaf de doorslag voor de Ameri kaanse omzwaai. Engeland zal nu iets van zijn natio nale trots moeten opgeven Macmillan zinspeelde hier duidelijk op en in het vervolg weer meer op Amerika gaan leu nen. Maar John Buil hoeft niet meer de hoed in de hand te houden. Hij wordt, als alles gaat zoals de beide leiders het willen, een volwaardig deel genoot. Door de Amerikaanse spionage- angst was dit totnutoe onmogelijk. En Parijs en Bonn Engeland ontwikkelde daarom tegen wil en dank zijn eigen H-bom diploma tie, een toestand, welke alleen door uiterst rechts werd toegejuicht. Van de uitwerking van de nieuwe saamhorig heidsdoctrine zal het afhangen of de al zo lang gewenste arbeidsverdeling tus sen de NAVO-landen inderdaad tot stand zal kunnen worden gebracht. Men beseft ook in Londen, dat vooral Frank rijk medezeggenschap verlangt in het gebruik van de H-bom, wil het bereid zijn af te zien van de vervaardiging er van en dat om dezelfde redenen ook de Duitsers zullen moeten worden ge paaid om hun geleerden te laten deel nemen aan het gemeenschappelijke atoomonderzoek, zij het buiten hun eigen grondgebied. Hoe het ook zij, de nieuwe ontwikkeling betekent voor de Engelsen, dat zij, dank zij verdere inkrimping van hun defensieprogram, in staat zullen zijn krachtiger dan tevoren de inflatie te lijf te gaan en daardoor zijdelings een sterker bondgenoot te worden. Advertentie auiciicuus met alle kenmerken van een kivaliteits - sigaar licht van smaak en kleur, heerlijk aroma, krijtwitte brand, afgesneden puntl Iedere sigaar apart verpakt in cellofaan, de doos en kistverpakking exclusief en zeer gedistingeerd. Ook Uw sigarenwinkelier heejt fanter Robijn m voorraad.' Ondanks huishoudelijk werk blijven Uw handen I gaaf, zacht en blank met NIVEA 104 jaar en gezond Bij haar kleindochter, mevrouw Veld man-Smit te Ter Apel vierde gisteren mevrouw H. SmitMeyering haar 104e verjaardag. Deze hoge leeftijd zou men deze vitale vrouw niet geven. Haken en lezen zyn haar dagelijkse bezigheden en alles nog zonder bril! Bovendien zit ze nog vol geestigheden. Onder de velen, die haar kwamen ge lukwensen, was ook de heer H. Waal ken, burgemeester van de gemeente Vlagtiwedde. Mevrouw Smit, die reeds 91 jaar in Ter Apel woont, werd te Da len geboren. Tijdens het verzendseizoen, dat loopt van begin juni tot eind oktober, heeft het bloembollenvak in totaal voor 151 miljoen gulden (gewicht ruim 53.000 ton) uitgevoerd. Verleden jaar bedroeg dit cijfer ruim 147 miljoen gulden met een gewicht van ruim 51.000 ton. Daaruit blijkt, dat de bloembollenexport wéér een stap dichter heeft gedaan naar de 200 miljoen. Duitsland wederom grootste afnemer? Tot goed, begrip van bovenstaande cijfers is nodig te bedenken, dat deze alléén maar gelden voor de zgn. I drukke tijd" waarin vooral de hoofdsoortenworden geëxporteerd Men exporteert het hele jaar door, niet alleen tulpen, hyacinten en narcissenbollen, maar ook gladiolen, lelies, dahlia's en niet te vergeten het zgn. bijgoed(krokussen, ane monen etc.). Die 151 miljoen is dus maar een deel van de export, maar wel het leeuwedeel. Wanneer we dus con stateren, dat de bloembollenexport weer een stap dichter bij de 200 mil joen gekomen is, is de kans niet eens uitgesloten, dat die 200 miljoen over 1957 al wordt bereikt. SOMBERE GERUCHTEN Deze exportcijfers staan wel in scher pe tegenstelling tot de sombere geruch ten, die in het voorjaar de ronde deden Zaterdag 9 november is het weer Klaproosdag. Dan wordt er gecollecteerd voor een schoon doel, name lijk om de nabestaanden van de in ons land in de tweede wereldoorlog gesneuvelde geallieerde militairen, die in behoeftige omstandigheden verkeren en dit zelf niet kun nen bekostigen, in staat te stellen tóch het graf van vader, man, zoon of broer te bezoeken. Toen op 5 mei 1945 het westen van ons land bevrüd werd en drie dagen daarna het laatste schot in Europa was verklonken, bleven meer dan 30.000 geallieerde sol daten in ons land achter: het waren de gesneuvelden, die met hun leven de dure prys voor onze vrijheid betaalden en in onze bodem werden begraven. Hun lichamen werden teraardebesteld op meer dan 300 kerkhoven: o.a. ook op die van het hierby afgebeelde Groene Kerkje te Oegstgeest. Uit de opbrengst der jaarlijks door het Nederlands Oorlogsgravencomité georganiseerde collecte zyn nu reeds sedert de bevrijding al meer dan 15.000 vaders, moeders, weduwen en kinderen naar ons land gekomen, om een graf te bezoeken. Zelf'hadden zij dit nooit kunnen betalen: daartoe ont braken de middelen. Maar zy waren de gast van het Nederlandse volk, dat door de gift aan de Klaproos collecte hen daartoe in staat stelde. Hun reis werd geregeld en betaald, er werd voor gratis logies gezorgd en in ons land stonden hun begeleiders klaar om hen in hun eigen taal toe te spreken en hen te begeleiden naar dat plekje grond, waar zoveel dierbaars van hen achter bleef. Na elke tocht komen stapels brieven binnen. Schrijnender dan de meest realistische beschryving verhalen zy van het rauwe oorlogsleed, maar zij vormen ook een monument van de ontroerende dank van die mensen aan het Nederlandse volk, dat de liefste wens van zovelen in vervulling deed gaan. Van de Klaprooscollecte, die straks wordt gehouden, hangt het af of het Nederlands Oorlogsgraven Comité weer andere nabestaanden kan uitnodigen om te komen Tienduizenden wachten nog op, ja eigenlijk op óns: op onze gift als de bus wordt voorgehouden enop de paar uur van onze vrije tyd, die U wellicht wilt geven om te helpen met collecteren. Aan U de dóad! Zy, die morgen in Leiden behulpzaam willen zyn by het collecteren, kunnen zich van 8 uur 's ochtends tot 3 uur 's middags in één der bovenzalen van café-res taurant „In den Vergulden Turk" vervoegen by de plaatselyke commissie. als zou het met de export niets gedaan zijn. Helemaal ontbloot van grond wa ren die geruchten niet, want men ver keerde toen in de Suez-crisis, die over een domper op de handel zette. Daarbij kwam. dat een overvloedige oogst in het vooruitzicht kon worden gesteld en de beduchte kwekers zagen in het verschiet een geringere afzet en een verhoogde bijdrage aan het sur- plusfonds op de koop toe. Het mes sneed - hen! - van twee kanten. Ver scheidene kwekers hebben zich hierdoor laten verleiden, hun produkten te laag van de hand te doen. Dit jaar is het de export, die goed zit, mede dank zij een voor hen gunstige buitenlandse minimum-export-prijsre geling, in de wandeling aangeduid als Mep (en ook wel als Nep). Van kwe kerszijde werd betoogd, dat het juist Nu het veertig jaar geleden is, dat zich In Rusland de October-revolutie voltrok, moeten de huidige leiders in het Kremlin wel byzondere moeilykheden gehad hebben by het opstellen van een geschiedkundig overzicht. Want tal van vooraanstaande perso nen zyn In die veertig jaar een kopje kleiner gemaakt of, in het allergunstig ste geval, naar een uithoek van het uit gestrekte ryk verbannen, zoals Molotof. Men weet het: wie eerst lange tyd aan de top had gestaan, kreeg later de erg ste scheldwoorden naar het hoofd. Een man als Beria byv. was vele jaren een onmisbare steunpilaar van het re gime, omdat hy, zonder op mensenle vens te letten, elke vorm van oppositie neersloeg. Maar toen hy eenmaal in on genade was gevallen, werd hy plotse ling te boek gesteld als „bandiet" en ..moordenaar". Men begrijpt, dat er op die manier een geestige geschiedenis van veertig jaren Sovjel-Unie geschre ven kan worden. Het in Berlijn ver schonende politieke spotblad „Taran- tel" heeft die gelegenheid dan ook niet laten voorbijgaan en een korte samen vatting gepubliceerd van de communis tische historie, maar dan met gebruik making van de scheldwoorden, die tal van leiders na hun val naar het hoofd geslingerd kregen. Het blad doet dit in de 'volgende woorden: De bolsjeioistische fractie van de toenmalige sociaal - democratische partij in Rusland dankt haar ont staan aan een denkbeeld van de landverrader Kamenef en van de rechtse opportunist Rykof. Dit denkbeeld werd door Lenin in 1903 tot werkelijkheid gemaakt. Met on dersteuning van de contra-revolu tionaire matrozen van Kroonstad gelukte het in 1917 de toenmalige hoofdstad Petrograd te veroveren. Eenheden van het, door de terrorist Trotzky gevormde Rode Leger be haalden, onder leiding van de fas cistische spion Toechatsjefsky, de overwinning op de vijanden van de roemrijke October-revolutie. Teza men met de Zionist Radek vormde de internationalist Zinofjef de com munistische partijen van West-Eu ropa, die onder aanvoering van de bloedhond Jagoda de socialistische wereldrevolutie begonnen voor te bereiden. Onder de vijfjaren-plan nen van de samenzweerder Boecha- rin bloeide de Sovjet-Unie op. Toen de moordenaar Jesjof de Sovjet macht eenmaal veilig gesteld had, kon de dictator Stalin door een ver drag met de misdadiger Hitler en in samenwerking met de kapitalisti sche bloedzuigers, het grondgebied van de Sovjet-Unie over half Europa uitbreiden. Onvergankelijk zijn de verdiensten van de bandiet Be ria en van de doctrinair Mo lotof ter beveiliging van het re sultaat, dat door het gevaarlijke in dividu Malenkof zelfs in de meest kritieke uren na Stalins dood trouw bewaard werd. Deze erfenis is nu in handen van de grote leider aller rverkers, Nikita Sergewitsj Kroesj- tsjef, die het Sovjet-volk en de volksdemocratische landen naar een gelukkige toekomst zal voeren, zoals die reeds in 1917 begonnen is. deze regeling was. die de verkoop in het buitenland belemmerde. Verscheidene exporteurs vertelden - uit overtuiging of om redenen van handels-strategie - dit verhaal verder, met als gevolg dat die hele MEP prompt weer overboord is gegaan, nog vóór ze in de praktijk was beproefd, nog vóór aan de hand van de cijfers was gebleken, dat de export in derdaad schade had ondervonden, al of niet vanwege de MEP. Thans spreken de cyferseen ge heel andere taal! En dat niet allen van deze gunstige ontwikkeling profiteren vindt vooral zyn oorzaak in het feit. dat men te snel is afgegaan on de sombere geruchten, die thans onjuist blijken te zijn. Overigens is dit voor het bloembollenvak geen uni cum, daar geschiedt de menings- en zelfs de beleidsvorming nog voor een té groot deel op basis van vaak onbevestig de en ook later niet bevestigde geruch ten! DUITSLAND BESTE KLANT Van ouds gold Duitsland als de beste klant van het bloembollenvak en het ziet er naar uit, dat het die plaats weer gaat innemen. In guldens staat het nog beneden Amerika (overigens geen reëel verschil) maar in gewicht (ruim 12.700 ton) staat het zeer zeker aan de kop. Hier volgen enkele cijfers ter vergelij king: Duitsland Engeland Finland Frankrijk Zweden Canada U.S.A. 12.701 ton f. 33.4 miljoen 12.212 ton f. 28.5 miljoen 1.014 ton f. 3.4 miljoen 2.102 ton f. 6.7 miljoen 5.598 ton f. 19.9 miljoen I.897 ton f. 4.9 miljoen II.8101 ton f. 36.8miljoen Duitsland kent officieel nog import beperkingen, maar in feite is het „wijd open" dank zij het beleid uitgestippeld door de Nederlandse en Duitse vakorga nisaties. Ook hier dreigden moeilijkhe den, eerst door de pogingen, de snij tul pen weer in te voeren, daarna door do weigering van Nederland een nieuwe ra- bat-regeling toe te staan, maar het blijkt dat het allemaal best is losgelo pen. Het is duidelijk dat de ongunstige si tuatie in Frankrijk ernstige nadelen aan het bloembollenvak heeft gebracht, wanneer men de hierboven gepubliceer de cijfers vergelijkt met die over het zelfde seizoen in 1956: 3.536 ton voor f. 13.1 miljoen. Bijna gehalveerd! Men hoopt dan ook in het bloembollenvak. dat premier Gaillard er in zal slagen de toestand weer stabiel te maken. Ook Finland ondervond moeilijkheden met zijn valuta, maar heeft tegelyk de handel gelibiraliseerd. Gezien de grote moeite, die de Finnen zich in het ver leden door vaak ingewikkelde ruil- en driehoekstransacties, hebben getroost, om tóch bloembollen te kunnen kopen, zit er in het land der duizend meren nog muziek voor de toekomst Amerika, eveneens met vrije invoer," heeft ook alle aandacht. De propagan dastunt met de ..Tulip Queen" zal niet onmiddellijk resultaten tonen, maar be wijst, dat men de grote mógelijkheden, die hier liggen, wil uitbuiten. Tegenover de grotere bloembollenex port staat dank zij een goede oogst een nog te groot surplus. Daarom is stimu lering van de export nog steeds nodig. Alleen on deze wijze kunnen én kweker én exporteur van een verhoogde export profiteren. Griekse reder bekostigt opleiding technici De Griekse reder John C. Carras. die vorig jaar by de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissin- gen een order plaatste voor de bouw van tien vrachtschepen waarvan er reeds twee in afbouw zyn heeft des- tüds toegezegd, dat hy bij de tewater lating van elk schip een bedrag van 500 pond sterling beschikbaar zou stel len om jonge, veelbelovende perso- j neelsleden van deze scheepbouwmaat- schappij in de gelegenheid te stellen een opleiding te doen volgen. In totaal zou hy dus een studiefonds van 5000 pond ter beschikking stellen of rond f. 50.000. Tijdens de tewaterlating van de ..Argo Ollandia" en de „Argo Ellas" heeft hy beide malen reeds een bedrag van 500 pond overhandigd. De directie der N.V. Kon. My De Schelde heeft onlangs na overleg met de ondernemingsraad, besloten, dat het totale bedrag zal worden bestemd voor de opleiding van 1 ingenieur, 2 H.T.S.'ers scheepsbouw en 2 H.T.S.'ers machine bouw. Zo nodig kan de te verlenen financiële hulp eveneens betrekking hebben op de voor de HTS benodigde vooropleiding. Om een zo nauwkeurig en verantwoord advies te krijgen over de aanwyzing van de personeelsleden die uit dit fonds 'mn technische oplei ding zullen ontvangen heeft men een oommissie van advies ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11