MAISON SPIER Salzburg bracht ware Kunst Magnifieke „Zauberflöte" van Mozart De aanpassing van de student aan universitaire samenleving j De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelyk Onderzoek en het College van Curatoren van de Leidse Universiteit hebben de heer C. E. Ver- I voort een subsidie verleend voor een sociologisch onderzoek onder de Leidse studenten. Het onderwerp van het onderzoek is de problematiek van de aan passing van de student aan de universitaire samenleving. De heer Vervoort, die als wetenschappelijk ambtenaar verbonden is aan het Sociologisch Instituut van de Universiteit hoopt de resultaten van zijn onderzoek het volgend jaar te publiceren. R DAMES JAPONNEN dinsdag 5 november 1957 Na zaterdag kennis te hebben gemaakt met het Salzbnrger Marionetten-theater met de opvoering van Strauss' „Die Fledermans". waarover wij gisteren schre ven, werd deze kennismaking gisteravond voortgezet met het nitbrengen van Mozart's „Die Zauberflöte". En dat Is een verrassing geworden, een grote en zeer aangename verrassing. We zouden het zo willen formuleren: Die Fleder- maus was ongetwijfeld kunstig, Die Zauberflöte was Kunst. Inderdaad Kunst met een grote K! Natuurlijk werden ook nu coupures toegepast, doch men heeft in dit opzicht voor deze Mozart-opera een betere hand gehad, al was het dan niet feilloos. Mozart heeft in deze opera een hoog tepunt bereikt op het terrein van het zangspel en heeft, in zijn zoet-vloeiende wijzen een sprookjesmoraal opgevoerd tot hoge ethiek. Geen wonder, dat deze tot de hoogste uitdrukkingskunst opge voerde muzikale prestatie nimmer ver loren gaat. En het Salzburger-gezelschap heeft met ware meesterhand deze Mozart tot uitbundig leven gebracht. Het lijkt ons bijkans ondoenlijk om onder woorden te brengen, wat hier aan schoonheid werd geleverd. In de eerste plaats verzorgden Wiener Philharmoniker en Wiener Staatsopera de muziek op onovertref bare wijze. Zo brachten zij Mozart in 1952 op de Salzburger Festspiele en dat. zegt genoeg! De platen waren thans ook wat het parlando betreft, beter afge stemd. Maar wat daarnaast werd gepresteerd op dit poppen-toneel grenst aan het wonderbaarlijke. Met allerlei kunstmid delen was dit toneel werkelijk tot een sprookjestuin geworden. Door een bij zondere verlichting werd de betrekke lijk kleine ruimte omgetoverd tot een zekere oneindigheid. Men denke eens aan het slot-tafereel met opgaande zon, dat terecht een applaus apart verwierf. Doch ook daarnaast werd opmerkelijke schoonheid bereikt. De poppen waren uiterst subtiel be werkt en bewogen zich met een opmer kelijke gratie. Met gespannen aandacht zag men Tamino zijn Pamina en Papa- geno zijn Papagena veroveren. Lezers schrijven DE KINDERBIJSLAGREGELING Algeheel mfjn instemming betuigend met het ingezonden artikel, over de Kinderbijslag, wil ik als vrouw en huis moeder van 2 kinderen toch ook het mijne toe bijdragen om tot herziening door overheidswege te komen, betref fende „de vergeten groepen". M'n grote bewondering voor hetgeen gedaan is voor noodlijdende buitenlan ders, in alle opzichten, maar is het ook noodzakelijk, om eigen landgenoten, tot gelijkwaardige leden van de maatschap pij te maken. Ik vraag mfj af: „Welke motivering kunnen de desbetreffende instanties er voor vinden, om bij de zelfstandigen de uitkering bij het derde kind te doen plaatsvinden?" Is dit met recht een bevordering tot een bevolkingsaanwas, waardoor de moeilijkheden verschoven worden voor onze samenleving, tot later, misschien 15 20 jaar? Ik voor mij persoonlijk vind, dat er meer aandacht besteed dient te worden aan ons „gedupeerde groepen". Door de bestedingsbeperking is er al in vele branches (ook de onze» gevoelig merkbaar, dat er bezuinigd wordt. Van daar minder werk en meer verplichtin gen. Mogelijk kan hierop nog bijtijds iets gevonden worden, dat tot algehele be vrediging stemt. „Gelijkheid voor allen en allen voor één". Dit alleen kan een gezonde maat schappij bevorderen. Met dank voor de plaatsing, v. d. B. te L. Muziek en beweging van deze poppe- mensen waren samengevlochten tot een eenheid, zoals slechts zelden wordt ver kregen. En dan daarnaast het prachtige kleuren-gamma van decors, kostuums en belichting' Hier heeft dit Salzburger-theater on getwijfeld wel het hoogste gegeven, wat met marionetten bereikbaar is. Aan waardering heeft het in de nu vrijwel geheel gevulde schouwburg dan ook niet ontbroken. Men mag K. en O. dankbaar zijn deze groep ook naar onze Sleutelstad te hebben gehaald. M. Dertig fietsen melk vielen op straat Oistermorgen om 10 uur stond voor het perceel Haarlemmerstraat 260 een driewielige bakfiets geparkeerd- Aan de andere zijde van de weg stond ee per sonenauto geparkeerd. Een 6-wlelige vrachtauto van Imenexco N.V. aan de H. Ryndyk wilde tussen beide voertui gen doorrijden, doch de ruimte was te klein, met het gevolg dat de bakfiets werd geraakt door de vrachtauto. Der tig flessen vielen van de bakfiets, eigen dom van de heer A. van Leeuwen, Oude Vest 197. De Gemeentelijke Reini gingsdienst moest er aan te pas komen om de scherven op te ruimen. De voor zijde van de bakfiets werd ontzet. VERKOOPDAGEN LUTHERSE DAMESKRANSEN De Lutherse dameskransen houden woensdag en donderdag in de kerkeka- mers 'Hoogl. Kerkgracht 28) een ver koop van gemaakte goederen en ver vaardigde handwerken. De opbrengst van deze verkoopdagen komt ten goede aan het orgelfonds, waaruit de restau ratie 'f. 30.000!) van het orgel zal wor den bekostigd. Vanochtend zijn in het Stedelijk Museum de Lakenhal de kunstwer ken aangekomen voor de grote Van Gogh-tentoonstelling, die a.s. vrij dagmiddag wordt geopend. - Op de foto van rechts naar links de direc teur van de Lakenhal, de heer J. N. v. Wessem en de heer H. Siliakus van het Stedelijk Museum te Am sterdam, tijdens het inrichten van deze expositie, welke zeker grote belangstelling zal trekken. (Foto L.D./Van Vliet) OUDERAVOND KLEUTERSCHOOL Bestedingsbeperking staat bouw kleuterschool in de weg De ouders van de kleuters, die de kleuterklassen aan de Lorentzkade cn de Du Rieustraat bezoeken, kwamen in de aula van de O.L. school aan de Du Rieustraat bijeen voor het houden van de eerste ouderavond. De leidster, mej. M. N. Overwater, heette de ouders van harte welkom, in zonderheid de Gem. Inspecteur van het Onderwijs, de heer B. Swanenburg. Nadat mej. Overwater had gewezen op het grote belang van contact tussen ou ders en onderwijzend personeel, dat op de ouderavonden tot stand komt. gaf zij het woord aan de heer Swanenburg, die daarna uitvoerig, met bouwtekeningen verlucht, de bouw en inrichting van de nieuw te bouwen kleuterschool aan de Du Rieustraat ter kennis van de ouders bracht. Deze school zal de nieuwste vin dingen op het gebied van kleuteronder wijs bevatten. Jammer dat de beste dingsbeperking deze bouw. die in zo een grote behoefte moet voorzien, parten speelt. Bij de verkiezing van de oudercom missie werden alle kandidaten bij ac clamatie herkozen, t.w. de heer L. H. Piek, voorzitter, mevr. M. van Ginkel- Azier, secretaresse, de heer J. van Beest, penningmeester, mevr. H. Gast-v. Wijk, alg. adj.. ds. J. van Goudoever, alg. ad junct. In de pauze namen de ouders kennis van het werk der kleuters. Allen waren vol lof over de behaalde resultaten. Tenslotte voerden de leidsters een ma rionettenspel op. Er komt een sociologisch onderzoek onder studenten der Leidse Universiteit Besprekingen tussen de verschillende universitaire groeperingen tijdens de oorlogsjaren leidden na de oorlog, aldus vertelde ons de heer Vervoort, tot een reorganisatie van de Leidse universitai re samenleving. De gedachte, die hier aan ten grondslag lag. was dat de na oorlogse universiteit weer een levende gemeenschap zou moeten worden. Organisatorisch kreeg deze gedachte vorm in de stichting Pro Civitate Aca demica Lugduno Batava, die zich ten doel stelt bevordering van de samenwer king tussen alle „academieburgers". Op tal van punten heeft de verwerke lijking van de civitas-gedachte het Leid se universitaire leven een ander, en in vergelijking met de vooroorlogse verhou ding beter aanzien gegeven. De ver wachting, dat de studenten in aanzien lijk groter percentage van vóór de oor log lid zouden worden van het Leids Studenten Corps, werd echter niet be waarheid. Weliswaar vond een verdub beling van het ledental van het Corps plaats, maar de helft van alle manne lijke studenten bleef zich afzijdig hou den. Tevens ging de nagestreefde een heid verloren door de oprichting in 1950 van een tweede mannelijke gezellig heidsvereniging Catena geheten. Het ge vaar bestond, dat de ongewenste toe stand van vóór 1940 zich zou gaan her halen. Ook vreesde men, dat de oprich ting van deze en eventueel van andere verenigingen aanleiding zou geven tot verscherping der sociale scheidslijnen tussen verschillende studenten groepe ringen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Ltdwlna Ttaeresla Cornelia Maria. dr. van G. W. M. Kallenberg en C. A. J. Paardekoper; Cornelia Wilhelmlna Maria, dr van P. A. M. van der Boog en C. E. van Zeil; Renée Antoinette, dr. van O. R. A. Plas en A. E. de Leen; André Johan nes Jacobus an. van J. F. Krook en E. J. C. van Gaaien; Jan. zn. van A. van Dljk en T. v. Duljvenbode; Johanne® Andreas, zn. van J. A. van Velzen en M. H. T. van Ruiten; Theresla Maria Anna, dr. van H. van der Kamp en B. M. van Straelen; Oetsiena Geertje, dr. van R. van der Wijk en Y. Meindersma; Jan Willem, zn. van R. Houtsma en R. Swart; Pleter Cornells, zn. van P. C. Ravensbergen en A. W. de Ruijter. GETROUWD. H D. M. Molkenboer en A. M. Ooddyn; J. Plson en F. H. Claus. OVERLEDEN. J. Arnoldus. 87 J„ weduwe van J. Zwa- nnburg; J. Kling. 69 J.. echtgenote van G de Wolf; W. T. de Ridder 51 J.. echt- fenote van C. B, van den Berg; P. de ombe, 77 J., man; W. J. de Waard, 44 J„ man; W. Bototler, 74 J. man. STERKE TOENEMING AANTAL STUDENTEN Voor deze vrees bestond wel enige aanleiding, want hoewel procentueel de verhoudingen tussen de groepen stu denten afkomstig uit de verschillende so ciale milieus, in vergelijking met voor de oorlog opmerkelijk weinig zijn ver anderd. is er in absolute cijfers toch een sterke toeneming van het aantal studen ten uit de in sociologisch opzicht „mid delbare" en „lagere" beroepsgroepen. In het cursusjaar 1936/1937 studeer den er in ons land 11.618 studenten Hiervan was 54 procent afkomstig uit de hogere milieus, 40 procent uit de mid delbare en 6 procent uit de lagere. In het cursusjaar 1950/51 bedroeg het totaal aantal studenten 28.585 van wie 47 procent uit de hogere milieus, 45 pro cent uit de middelbare en 8 procent uit de lagere. Dit betekent een toeneming van het aantal studenten uit de middel bare milieus van 4 647 tot 12.986, uit de lagere van 697 tot 2.299. Ofschoon deze cijfers nog allerminst een afspiegeling vormen van de werkelijke verhoudingen binnen het Nederlandse volk, kan toch geconstateerd worden, dat onze studen- tenbevolking een steeds meer gemeleerd karakter krijgt, aldus de heer Vervoort. STUDENTENGEZELLIGHEIDSLEVEN In de overtuiging, dat door de ont wikkeling op het gebied van het studen- tengezelligheidsieven de bereikte eenheid gevaar liep, verzocht de stichting „Pro Civitate" het Sociologisch Instituut een onderzoek in te stellen, o.a. naar de mo tieven. die studenten ervan weerhouden deel te nemen aan het zo belangrijk geachte gezelligheidsleven. De resulta ten van een dergelijk onderzoek zouden wellicht gebruikt kunnen worden als grondslag voor het toekomstig beleid op dit punt. Het Sociologisch Instituut heeft daar op een vooronderzoek ingesteld en for muleerde op grond daarvan een pro bleemstelling, die aan het onderzoek een bredere grondslag gaf, waardoor de re sultaten ook uit zuiver-wetenschappelijk oogpunt van belang zouden zijn. Deze probleemstelling was voor Z.W.O. aan leiding dit onderzoek financieel te steu nen. UNIVERSITAIRE VORMING Verschillende aspecten van de univer sitaire vorming worden in het onder zoek betrokken, Een belangrijke vraag is b.v. welke constructieve denkbeelden leven In de grote groep van hen, die men wellicht geheel ten onrechte nihilis ten is gaan noemen. Het materiaal voor het onderzoek wordt o.m. verkregen door een enquête, die tegeiyk met de universitaire inschrij ving onder de studenten Is gehouden. Reeds meer dan 70 procent van de Leidse studenten heeft door middel van deze enquête aan het onderzoek mede werking verleend. Daarnaast worden onderleiding van een medewerkster van het onderzoek, mej. M. O. L. Klein op grote schaal groepsdiscussies gehouden waaraan tal van studenten met veel enthousiasme deelnemen. Getracht wordt op deze wijze studenten te interesseren voor het zo belangrijke probleem van de vorming tot volwaardige academici, waaraan de hui dige maatschappij zoveel behoefte heeft. „Klaar-over" juffen Naar aanleiding van het feit, dat in Zutfen sinds gistermiddag vier uur on derwijzeressen. zogenaamde ..klaar-over juffen haar taak hebben aangevangen, om kinderen de weg over te brengen, vragen diverse lezersi-essen) ons. of dit ook niet iets voor onze stad zou zijn. Zeker; dat geloven wij! Onze ervaring heeft geleerd, dat ook hier daaraan behoefte bestaat. Wij den ken aan kinderen, die bijv. de Witte Singel moeten oversteken, om veilig naar school te komen en dit eenvoudig niet durven omdat er telkens van twee kanten auto's komen aansuizen Nu zijn er wel eens gedienstige han- Dronkeman reed deer een begrafenisstoet Voor de Leidse kantonrechter stond gisteren een grondwerker uit Noordwij kerhout tereöht, omdat hij op 13 april J.l. een drietal overtredingen had be gaan. In de eerste plaats had hij onder inivloed van aloohol een auto bestuurd; met die auto was hy te Voorschoten dwars door een begrafenisstoet gereden, waardoor hij de rust van deze stoet ern stig had verstoord; in de derde plaats had hij dit alles gedaan zonder in het bezit van een rijbewijs te zijn. Ver- daohte's rijbewijs was nameiyk ingeno men. omdat hij, zoals de wachtmeester by de Rykspol. A. Verseput, uit Noord- wykerhout meedeelde, vroeger al eens wegens dronkenschap met de politie in aanraking was geweest. Nu was ver dachte du6 toch weer gaan rijden en nog wel dwars door de begrafenisstoet heen. hoewel de hoofdagent van politie L- J. den Houter uit Leiden, die in burger in deze stoet aanwezig was. een stopteken had gegeven. De substituut officier van Justitie, mr. Schans, eiste voor het rijden onder invloed twee we ken preventieve heohtenis onvoorwaar delijk. voor het ryden zonder rybe-wys f. 50 boete of 20 dagen en voor het ver soren van de begrafenis f. 200 boete of 40 dagen. De piv. kantonrechter, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, veroordeelde verdachte tot genoemde drievoudige straf. "familieberichten ontleend aan andere bladen Bevallen; Van Rede-Van Heems kerk van Beest, z.. Curasao; Moens-Ny- pels. d.. Hengelo, Rodenburg-Lankhof. d., Amsterdam; Jongsma-Lans. d„ Windsor (Canada); Van Beek-Pinke. d. Zaandam. Getrouwd: ir. P. E. Mijnarends en J. Planjer. Heemstede; L. Druijf en P. Rintel. Hollywood. Overleden; J. Zwart. m.. 70 jr.. Am sterdam; f. Greidanus. m.. 74 jr.. Ze venbergen: N. A. van der Kaay. vr.. 78 jr.. Rossum; J. M. Ch. Huizinga-Nixdorf vr.. 88 jr.. Amsterdam; A. H. van der Boon. 71 jr.. vr.. Doom; t. G. Kets-De Ruiter, vr.. 54 jr.. Veenendaal. A. van Dam, m.. 20 jr. Amsterdam: C. G. van Wijk Wmeke. m., 55 jr.. Geel (België); H. J. Zondag m.. 60 jr.. Den Haag; A. W. de Roo, m.. 67 jr.. Rotterdam. (Advertentie) JUBILEUM-AANBIEDING in v.a. 24.85 alle maten. GROTE KEUZE IN meisjes- en jongens- kleding. Voor iedere koper een ATTRACTIE ter gelegenheid van ons 35-jarig bestaan. HAARLEMMERSTRAAT 109 Schakel-, Voorzorg- en Vestazegels. Bazaar Doopsgezinde Kerk In de Doopsgezinde Kerk aan de Pie terskerks traat wordt mometneel een ba zar gehouden ten behoeve van de dia conie. Ds. S. L. Verheus verrichtte gis termiddag de opening van deze met veel smaak ingerichte baaar, die voor elck wat wils biedt. Behalve de vele artike len. die niet alléén van huishoudelijke aard zijn. vindt men in de lokalen ook verschillende werpspelen en een grab belton. terwijl een theesohenkery niet ontbreekt. Het bezoek is gisteren zeer bevredigend geweest en heel wat arti kelen zijn reeds van de 'hand gedaan. Wij twijfelen er niet aan of ook van avond de bazaar is tot tien uur ge opend zullen de verkoopsters heel wat werk te verzetten hebben. Zy doen dat overigens met het grootste plezier! BAZAAR „DE DAUWTRAPPERS" Bu ..De Dauwtrappers", een N-P.V.- groep. bestaat grote behoefte aan kam peer- en spelmateriaal. Teneinde die financieel mogelijk te maken wordt morgen in het Wijkgebouw ..Levendaal eeir bazaar gehouden. Wrijfpunten in huidige politiek AFD. LEIDEN VAN NED. R.-K. MIDDENSTANDSBOND KWAM BIJEEN. Op uitnodiging van de afd. Leiden van de Ned. R.-K. Middenstandsbond, die gisteravond in café-restaurant „In den Vergulden Turk" bijeenkwam, sprak de directeur van het Vormingsinstituut van de KVP. de heer W. M. A. Peters, over „Wrijfpunten in de huidige politiek'. Als een voornaam wrijfpunt noemde de heer Peters het belastingvraagstuk. De KVP wil de belastingdruk bepaald zien tot de hoogst noodzakelijke uitga ven. de PvdA daarentegen wil het be lastingapparaat hanteren tot herverde ling van het inkomen en staatskapitaal. dus geen afzonderlek bezit; de staat trekt alle macht aan zich. Voor de r.- katholiek is de mens niet alleen indivi du en ook niet slechts een gemeen schapswezen, doch hij is alle twee. een •synthese dus van de liberale en socialis tische opvatting. We moeten denken aan de behartiging van het algemeen wel zijn. De staat moet dit bevorderen en dit kan niet gebeuren door steeds maar be lastingen te blijven heffen, om maar zo gauw mogelijk van de staatsschuld af te zijn. Men denkt hierdoor het bereikte welvaartspeil te kunnen handhaven, doch indien wij in 1952 waren begonnen met te werken aan de bezitsvorming, dan was de bestedingsbeperking met haar wrange bysmaak niet nodig ge weest. Het is een natuurlijk goed te streven naar een rechtvaardig loon. sociale ze kerheid en rechtmatig verworven bezits vorming, aldus de heer Peters. Wij moe ten inzien, dat wij niet opschieten met een uiteenvallen van het regeringsver- band. Indien men meent, dat de KVP te veel aandacht besteedt aan de arbeider, laat men dan begrypen. dat wanneer de arbeider het beter heeft er arbeidsrust en arbeidsvrede heersen. Daarmede ls ook de middenstand gebaat, hierop steunt onze welvaart. Wij moeten als r - katholieken in de politiek eigen, gezon de vak- en standsorganisaties hebben waar men met problemen terecht kan; ook zullen wij ons gezamenlijk moeten beraden over de oplossing van de noden van onze tyd. Een nieuw Europa wil len wij. Dit Europa zal christelijk zijn of het zal niet zijn; maar laten we in eigen huis beginnen en met groter enthousiasme werken aan het welzijn in christelijke geest, zo besloot de heer Peters zijn met aandacht beluisterde in leiding. Zoals te verwachten was rezen uit het midden van de aanwezigen vele vraag stukken, welke met het behandelde on derwerp rechtstreeks of zijdelings ver band hielden. De voorzitter, de heer J. C, J. Lam- bermont. sprak een kort slotwoord. Met de Leidse Huisvrouwen naar Spanje Prachtige voordrachtsmiddag Spanje is op het ogenblik bij onze landgenoten „en vogue". De tachtig jarige oorlog is reeds lang geschiedenis geworden en beide naties kijken elkaar daarom niet meer kwaad aan. In haar geestig openingsspeechje wees de pre sidente der afdeling Leiden van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen, mevr. C. HagemanVerhagen, terecht op dit feit, toen zü gistermiddag de zangeres- voordrachtskunstenares Elise van Gas- teren-Menagé Challa inleidde bU de talrijke huisvrouwen en enkele heren- introducê's, die de kleine zaal der Stadszaal vrijwel vulden. De kunstenares van deze middag be gon haar ervaringen over Spanje, want dit land achter de Pyreneeen was het onderwerp van haar ganse optreden, met een causerie over dit bijzondere ryk, dat feitelyk niet gerekend kan worden te behoren tot de Westelyke cultuur, zoals wy deze verstaan. Mevr. Van Gasteren heeft Spanje vele malen bezocht en heeft land en volk lief gekregen. Te verbazen was het daarom niet, dat zy met grote geestdrift en warmte wist te schetsen, wat er daar leeft. Zij vertelde over zeden en gewoonten, vooral de na druk leggend op het verschijnsel, dat iedere Spanjaard, arm of rijk. zich voelt als een „hidalgo", zelfs zo. dat vele vreemdelingen zich daarover ten hoog ste verbazen. Franco is nog steeds aan MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 november Varkenmarkt: Aanvoer- 225 vette varkens. Notering, zware varkens f 1.48 tot f 1,52; lichte var kens f 1.55 tot f 1.58; zeugen f 1.34 tot f 1,38. alles per kilogram levend gewicht. Handel redelijk. LEIDEN. 5 november ^ld^eAnC<?ó„p; Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg JSdïjrie 16-28; snijbonen 110—162. stam bomen 191- kroten, gekookt 2230; boe renkool 15—27; rode kool 5—U; gele koo[ 10; groene kool 1014; witte kool 5, pre1 1026; spinazie 1845; stoofsla 10; spri- ten A 32-55, Idem B 21-52; tomaten A 2143; idem B 33—48. idem C 21—40. uien Plcklers 4—18; waspeen 14; winter- neen 710" witlof 2579. Per 100 stuks. itoemïool A 38—54: knolselderij Sla A 6.10—14.60 Per 100 boe: bospeen 1927; Peterselie 35; seldey 810. BODEGRAVEN 5 november Kaas markt: Aanvoer 61 Partijen. Notering: le soort 2 252.30. 2e soort 2.182.24. extra 2.312 60. Handel kalm. ROTTERDAM. 5 november Veemarkt; Aanvoer ln totaal 2650; weektotaal 4356 Vette koelen en ossen 300; gebruiksvee 996 vette kalveren 120; graikalveren 257 nuchtere kalveren 515; varkens 86 hlggen 54- paarden 59; veulens 12: schapen ol lammeren 220; bokken en gelten 8L No tering: vette koelen le kw 290—300 2e kw. 260280. 3e kw. 2a0260; vette kal veren 270—290 350—270 220—240 per kg.. Graskalveren 425. 300. 250; nuchtere kal veren 68. 00. 45; biggen 49. 30. 25 P^r«tuk. Slachtpaarden 220. 210 200 per kg scha pen 105. 90. 80; lammeren 95 85 75. kaïi- koelen 1175. 975. 800: melkkoeien 1175. 975. 800; vare koelen 850 70r°- 6W,;vaar- 7,en 860. 750, 550; pinken 560. 460. 350 per stuk. het feit. dat de Spanjaarden tot geen prys een nieuwe burgeroorlog willen aanvaarden; onder de gevolgen van de gevoerde oorlog gaat het lang nog steeds zwaar gebukt. Helder en duidelijk werd een en ander uiteengezet en bovendien op een veroverend innemende wijze. Vulde deze causerie de tyd voor de pauze, daarna volgde een beschouwing over het Spaanse volkslied. Iedere pro vincie heeft haar eigen liederen, die vrijwel alle a l'improviste ontstaan, kort en bondig veelal. Hendrik de Vries, onze Groningse dichter, heeft een aantal van deze geïmproviseerde gedichtjes verza meld en vertaald en met verve wist mevr. Van Gasteren daaruit enkele voor te dragen. Bijzonder levendig was haar zingen van enige liederen uit verschei dene provincies. Dat was werkelijk fas cinerend en ontlokte de zaal als het ware Spaans vuur. al werd het. geluk kig. geen Spaanse furie, zy beschikt nog over een goede stem, doch meer nog doen haar mimiek en vooral expressie. Zij is een begenadigde chansonniere Begeleid werd zij op de gitaar door de jeugdige Pieter v. d. Staak. Deze. een leerling van de grote Segovia, gebruikt het oude klassieke instrument, beschikt over een feilloze techniek en voelt de Spaanse liederen aan alsof hij een gebo ren Spanjaard is. Duidelijk bleek dat eveneens uit zijn soil, enkele jotas en alegrias, met byzondere virtuositeit ge bracht. Zoals gezegd, de aanwezigen waren verrukt en onderstreepten het dank woord van de presidente, dat vergezeld ging van een tuil bloemen, met lang aanhoudend applaus. BEURSOVERZICHT Markt flink in herstel Amsterdam, 5 november. De internationale waarden vertoonden vandaag een flink herstel onder leiding van aandelen Kon. Olie. Het gehele verlies van gisteren werd weliswaar niet ingehaald, doch dit werd grotendeels toegeschreven door gebrek aan affaire. New York blyft vandaag gesloten we gens „Election Day", en aangezien pre sident Eisenhower vandaag reeds, m plaats van vrijdag a.s., zyn kabinet bij een roept, wil men in Europa even wach ten met het aangaan van nieuwe po sities om te kijken wat de resultaten van de bijeenkomst zullen zyn. De Newyorkse Beurs heeft zich gis teren door de Spoetnik II by lange na niet zo in de war laten brengen als men in Europa over het algemeen verwacht had. In een overigens wel iets lagere markt aldaar maakten aandelen Kon. Olie een gunstige uitzondering en sloten zelfs 3/4 dollar hoger, hetgeen neer komt op een prijs van circa f. 16L50 Amsterdam. Vanmiddag werden op het Damrak slechts geringe zaken gedaan in het oliefonds. De koers trok aan van f. 163.40 tot f. 163,80 tegen slotkoers gis teren f. 158.60. Toch bleven de aandelen nog iets onder pariteit New York. Uni levers liepen op van 320 tot 331% waar door het verlies van gisteren van 10 pun ten tot 2% punt werd teruggebracht. Philips konden geleidelijk aantrekken van 232% tot 235 waardoor circa 5 pun ten winst kon worden geboekt. Aku's waren pryshoudend. KLM een paar dubbeltjes hoger. Scheepvaarten begin beurs eerder een tikje luier om tegen het sluiten van de markt vrijwel onveranderd te noteren by gisteren. Staatsfondsen konden verbeteren ln een overigens kalme markt. De woningbouwlening was goed prijshoudend. De markt in de Indonesi sche sector droeg een verdeeld karakter. Amsterdam Rubbers en HVA's iets ho ger. waartegenover Ver. Deli iets lager. Aandelen Nationale Handelsbank, die gisteren 5 punten verloren, werden van daag wederom 2 punten lager vernomen. Billiton II 5 punten lager op 195 als ad viesprijs. wisselkoersen Amsterdam. 5 november Londen 10 63%10 63%. New York 3 79%— 3 79%, Montreal 3.94%3.95%. Parys 90 00—90.10. Brussel 7 59%—7 59%. Frankfurt 90 27%—90.32%. Zünch 86 68 86.73. Zünah (vr. fr.) 88.47%88 52%. Stockholm 73.37%—73 42%. Kopenhagen 54 85';54 90%. Oslo 53 1553.20, Mi laan *60 63%—60.68%, Wenen 14 50— 14.60. den. die de kindertjes helpen, maar dat is beslist onvoldoende. Zij zijn volko men aan het toeval overgelaten, maar wanneer zij weten, dat zo en zó laat een juffrouw - of een meneer - klaar staat, om hen ..over te zetten dan zal dit een hele geruststelling zijn, zowel voor de kinderen zelf als voor hun ouders, die maar al te dikwijls gepijnigd worden door de vraag, of hun kind wel veilig de school bereikt. Men sla de handen in elkaar en kome. waar zulks enigszins mogelyk is. tot de daad"! Beurs van Amsterdam Dinsdag 5 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3y4 83 83% Grootboek obl. 3% 74 L Ned. '47 3% (3) 79% 79 M Ned. '51 3% 85% Ned. '53 (3%) 82i7« 82% Ned. '56 3% 82', 82% Ned. '48 3% 77% Ned. '54 3% 79-1 79% Ned. '55 I 3% 79% 79% Ned. '55 II 3% 82 81% Ned. "37 3 78% 78% Ned. W.B. lening 6% 102% 102% Dollarlng '47 3 87 86 Investeringscert. 3.. 88ft 8811 Ned. 62-64 3 87 87% Cert. NWS 53 Indie '37 A 3 83% 83% Grootboek '46 3 80ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 29 30% Nat. Handelsbank 80 80% Ned. Handelmy148% 149% Amst. Rubber 56% 56% Deli MU.en (Ver.) 58% 55% H.V.A90 92 Java Cult28 27 Senembah 39 37 L Vorstenlanden 17 16% A.K.U148% 148% Berkei's Patent (v) 174 Calvé Delft cert. 265 268 Kon. Pap. v. Gelder 180% 180% Hoogovens cert245 251 Müller en Co. N.B. 298 296 Ned. Kabelfabr240 241 Philips 229% 235% Philips pref135 137% Unilever 324 333 Wilton Feyenoord 204% 204% Blliton 2de r200 195 Dordtse Olie gew. 735% 761% Kon. Petr. (f.20—159.30 165 Idem (50 k f 20.—) 158.50 164 05 Holl. Amer. iyn 141 141% Java China Paket 133 132% K.L.M99.80exd. 100.10 Ned. Stoomv. My. 129 127% Kon Paket My122 120% Stoomvaart My. Ned. 159 159 Nievelt Goudr. cert. 164% 165% v. Ommeren cert. 204% 204% Kon. Rott. Lloyd 134 133% Ned. Scheepv. Unle 132 133 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Frov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 84 84% Den Haae 1937 1 3 77% B 78 Leiden 1947 86 b R'dam '37 I-III 3% 84 Industr. Obligaties Philips Dollarlng ^l 91% Premieleningen A'dam '53 3 88 A'dam '51 2% 74% 75% A'dam '56 I 2% 75 74ft A'dam '56 n 2% 83f* 8311 Eindhoven '54 2% 78% 79 Enschede '54 2%73% 77 Den Haag '52 12% 83 B 85 B Idem II 2% 85 86 R'dam *52 I 2% 86 B Idem n 2% 83% 85 Utrecht '52 2% 87 B 87 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 190% 191% H.B.U. cert178 177% Rott. Bank 160 160 Twentsche Bank 164 163 Industrie Ondernemingen Albert Heyn215 214 Borneo Sum. H. My. 47% Ned. G. en Sp. fabr. 174 173 Kon. Ned. Grofsm. 95 93 L Int erna tio 69 67 Rott. Droogdok My. 450 452 Tieleman en Dros 8% Ned. My. Walv.vrt. 50% 49% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9 9% B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25% 25% Intern. Nickel 70% 73% Anaconda 45t% Bethlehem Steel.... 38% 40% Cities Service 52% 50% General Motors 37% 37% Kennecott 82% 86% Republic Steel 44%exd. 45% Shell Oil 66% 66% Union Pacific 24% 24% Un. States 8teel 52% 54% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 4/11 Edelmet. Kon. AA 53 Pref. w.a. Idem 58GB Electrolas B 290 Holl. Constructie 205 Ing. bur. v. Bouwnyv 119GB Int Kunststoff. Ind. 35% 36 Leidsche Wolspinn. Sikkens Lakfab. '53 160 372B 375 B Ver Touwfabrieken 150GB 151 GB Wernink's Betonm. 68 B 69 B Van wyk Textiel 79%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9