IS RUSSISCHE MAANRAKET NU AL ONDERWEG HET „HONDJE IN DE MAAN" Z3I1LWIEK. Communisten pleiten voor een gewapende aanval op Nieuw Guinea Hoogleraren zijn bevreesd voor structuur gymnasiale opleiding Met een enkel woord Agenda I DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 Vervolg van pag. 1 Pleidooi voor samenwerking Oost-West Dc volgende waarschijnlijke stap in de pijlsnelle wetenschappelijke ontwikkelingen in de Sovjet-Unie lijkt een ruimte platform te zijn, dat zou kunnen dienen om raketten af te vuren naar de maan. Over Radio Moskou begeven geleerden zich in bespiegelingen over maanreizen en hoewel een functionaris van radio en televisie pas ont slagen is omdat zijn concept voor maanexploratie als te fantastisch beschouwd werd, lijkt de mogelijkheid dat Rusland gaat proberen de maan te bereiken, niet langer iets voor een duistere toekomst. De Russische pers staat de laatste tijd vol met theoretische artikelen waarin beschreven wordt hoe de mens de maan zou kunnen bereiken in een ruimteschip dat start vanaf een ruimtestation dat in een baan om de aarde draait. Massachussets, U.S.A.), heeft verklaard, dat de veronderstelling als zou er reeds een Russische raket onderweg zijn naar de maan. „In het geheel niet onwaar schijnlijk is". Hij voegde eraan toe. dat men zulk een projectiel niet kan ont dekken wanneer men niet precies weet waar zijn vlucht, die vijf dagen duurt, begonnen is. „Het is zeer goed mogelijk, dat de Russen reeds een raket onderweg heb ben naar de maan als dat het geval is zou ze zaterdag zijn afgevuurd. „Dr. Whipple acht het namelijk niet onwaarschijnlijk, dat de raket donder dag a.s., als in Rusland de veertigste verjaardag van de revolutie wordt ge vierd, op de maan zal aankomen". Analogie met atoombom-project Sir George Thomson, in 1940 en 1941 voorzitter van de Engelse commissie voor atoomenergie, heeft te Londen ver klaard, dat de mens „binnen enkele jaren" op de maan zal kunnen landen, vooropgesteld dat Rusland en Amerika hun wetenschappelijk werk samenbun delen naar analogie van de Engels-Ame rikaanse samenwerking die tot de eerste atoombom leidde. „Onvoorziene moeilijkheden daargela ten kan het onderzoek gereed komen in ongeveer dezelfde tijd die het kostte om in de oorlogsjaren de atoombom te maken". De Sovjet-geleerde Tsjebotarew heeft in een interview voor Radio-Moskou ge zegd. dat de bepaling van de baan voor Russische aardsatellieten in zekere op zichten moeilijker is dan de lancering van een ruimte-vehikel naar de maan. De navigatie voor de eerste satellieten is zo moeilijk, omdat hun baan zo sterk be ïnvloed wordt door de aantrekkings kracht van de aarde. Dr. Fred L. Whipple, directeur van het astrofysisch laboratorium van het Smithsonian Institute te Cambridge. Pauselijk beroep op Europese landen Paus Pius heeft gisteren een beroep gedaan op de landen van Europa, een werkelijke federatie tot stand te brengen. Zij worden in deze richting gestuwd door economische, geestelijke en morele drijf veren. Dit werd gezegd in een toespraak tot het „parlement" van de Europese Steenkool- en Staalgemeenschap (KSG) dat vier dagen in Rome zal vergaderen. De acht-en-zeventig leden van de As semblee werden door de Paus in audiën tie ontvangen. Paus Plus zei, dat de materiële en morele ruïne, die door het laatste wereldconflict was geschapen, duidelij ker de zinloosheid heeft aangetoond van een enge nationalistische politiek. Het gehavende en verzwakte Europa voelt de noodzakelijkheid tot vereniging en het beëindigen van eeuwenoude rivaliteit. Het heeft gezien hoe gebieden, die eens onder zijn voogdij hebben gestaan, snel zelfstandig werden en het beseft, dat de grondstoffenmarkt van het nationale vlak naar het continentale is verscho ven. Tenslotte is Europa van gevoelen, en met hem de gehele wereld, dat alle mensen broeders zijn en zich moeten verenigen om iets te doen aan de ellen de van de mensheid en een eind te maken aan het schandaal van de hon gersnood en de onwetendheid. Soekarno naar Chili Het Chileense ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat president Soekarno van Indonesië op 12 januari 1958 in Santiago zal arriveren. Zijn officieel bezoek zal drie dagen duren. Extra-zitting Amerika's van kabinet Dit heeft niets te maken met Russische kunstmaan, beweert woordvoerder Er is vandaag in Washington een extra-kabinetszitting gehouden. Normaal worden deze vergaderingen slechts een maal per week, namelijk op vrijdag bij- j eengeroepen. Een woordvoerder van het Witte Huis ontkende, dat het houden van twee vergaderingen in één week duidt op een noodtoestand. In antwoord op de vraag, of de extra-bijeenkomst iets te maken heeft met het lanceren van de tweede Russische kunstmaan, zei de woordvoerder: „neen". Volgens hem zouden er „programma's en begrotings aangelegenheden" besproken worden als voorbereiding van het overleg van de president met Congresleiders in de eer- 11 ste week van december en van de bood schappen aan het Congres, wanneer dit in januari zijn werkzaamheden hervat. Op een vergadering van de Republi keinse partij heeft Senator Javits giste ren gezegd, dat de beslissende kracht proef tussen het communisme en de vrijheid zich in de volgende tien jaar zal afspelen. Het Amerikaanse volk moet zich voorbereiden op het brengen van offers als het wil, dat de Verenigde Sta ten hun leidende positie in de wereld, die de Sovjet-Unie hun wil ontnemen, behouden. Het afschieten van de kunst manen is het bewijs, dat de krachtproef reeds begonnen is. „Wij kunnen haar winnen zonder een derde wereldoorlog te ontketenen, piaar dan moeten ook al onze hulpmiddelen tot dit doel aange wend worden". De Senator eiste, dat de Amerikaanse defensieprogramma's en de hulp aan het buitenland in dit licht worden herzien. President Eisenhower zou een beroep doen op het Amerikaanse volk. zich de nodige offers te getroosten. Dit beroep zou vervat zijn in een reeks redevoerin gen, die president Eisenhower binnen kort zou uitspreken met het doel, het vertrouwen in de defensiemaatregelen van de Verenigde Staten te versterken. Egyptische pers juicht over Russische „triomf" De Egyptische pers Juichte gisteren de „Spoetniek II" van de Sovjet-Unie toe als een triomf over de Ver. Staten. Het dagblad „Al Shaab" (Het Volk) publiceerde een spotprent, waarop men een blaffende hond ziet in de „Spoetnik II". die achter twee bandieten aanjaagt: president Eisenhower en de minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. Alle bladen publiceerden het nieuws over de nieuwe Russische satelliet met grote koppen, maar „Al Akhbar" (Het Nieuws) was het eerste blad, dat in een hoofdartikel met commentaar kwam. „Juist zoals het lanceren van de eerste Russische kunstmaan duidelijk een ver betering bracht in de internationale situatie, kan verwacht worden, dat de nieuwe maan een nog groter effect zal hebben", schrijft het blad. „Zij zal het neutralisme ten zeerste bevorderen en leiden tot de ineenstor ting van de invloed van de Ver. Staten in Azië en Afrika", besluit het hoofd artikel. Geen Indonesische dreigementen gehoord AUSTRALISCHE MINISTER ONTKENT De Australische minister van Buiten landse Zaken. R. Casey, heeft gisteren ontkend, dat zijn Indonesische ambtge noot. dr. Soebandrio. hem had gezegd, dat Indonesië misschien geweld zou ge bruiken tegen Nederlands-Nieuw-Gui- nea. Soebandrio zou volgens berichten aan minister Casey op de conferentie van Colombo-landèn in Saigon hebben ge zegd. dat misschien geweld zou worden gebruikt, indien de Ver. Naties de In donesische aanspraak niet steunden. Minister Casev zei op een persconfe rentie, dat Indonesische bedreigingen met geweld tegen Ned. Nieuw-Guinea „gevaarlijke woorden" zijn. Indonesisch bestuur over het gebied zou alleen maar weer een koloniaal bestuur zijn. nij zei moeilijk te kunnen geloven, dat dergelijke woorden waren gebruikt. Dr. Soebandrio had ze zeker niet gebe zigd in Saigon. Van Russische zijde is verklaard, dat de hond in de Spoetnik (de satelliet heeft hier en daar de naam „vliegend hondehok" gekregen) ge noeg voedsel en water by zich heeft om lange tyd op te blijven leven. Deze hond heeft reeds enige „ruimte-ervaring" want zij is verscheidene malen met raketten tot grote hoogte, boven de 200 km. geschoten. Zij heeft voorts een bijzondere training ondergaan, die het haar makkelijker maakt de bijzondere omstandigheden waarin zij thans verkeert te ver dragen. Overigens moeten, aldus een artikel in de Prawda, honden niet de meest geschikte dieren worden geacht voor het onderzoek van de invloe den, die een verblijf in de ruimte op de levensfuncties heeft. Wellicht zullen in de toekomst apen, knaagdieren, weekdieren en insecten (voor voortplantingsstudies) tot ruimtevaarders worden bevorderd. De kunstmaan zal haar baan om de aarde blijven volgen ook als met tertijd de container met de hond naar beneden wordt geschoten. Wanneer dit gebeurt wordt bepaald aan de hand van de signalen, die omtrent het gedrag van de hond worden opgevangen. De hond wordt door een slangetje gevoed. Normale voeding zou voor het dier onder de gewichtsloze omstandigheden niet doenlijk zijn. Het dier zal geen schade ondervinden van het geleiding om de as gaan draaien van de kunstmaan ten gevolge van de zeer geringe wrijving in de hoogste lucht lagen waardoor het laagste gedeelte van de baan voert. Het probleem van de zuurstofvoorziening is het moeilijkst voor de technici geweest. Amerikaanse technici achten het, na bestudering der mogelijkheden en verklaringen van Russische zijde, zeer wel mogelijk dat de hond veilig op de aarde terugkeert. Dit is o.m. de mening van leden van het Smith sonian Observatorium, dat ingeschakeld is bij Amerikaanse ruimte projecten, en van de Engelse Nobelprijswinnaar Sir George Thomson, oud-voorzitter van de Engelse commissie voor atoomenergie. of voor een goed geschenk F»aag deskundig advies aan de juwelief-horloget. Een boude verklaring Ook actie tegen onze ondernemingen? De secretaris-generaal van de Indonesische communistische party, D. N. Aidit, heeft vandaag voorgesteld, dat de Indonesische strijdkrachten een rechtstreekse gewapende aanval zullen uitvoeren op Ned. Nieuw-Guinea. In een verklaring tot het, door de minister van Voorlichting Soedibjo geleide comité van actie voor de bevrijding van West-Irian. zeide Aidit. dat „de Neder landse politieke macht in West-Irian alleen en uitsluitend is gebaseerd op mili taire kracht". De Nederlandse regering kan deze politieke macht over >Vest-Irian handhaven zolang zij de kosten van de militaire macht in dit gebied kan betalen. Het grootste deel van deze kosten wordt bestreden met gelden, die door de Nederlandse kapitalisten in Indonesië zijn verdiend, aldus Aidit. Adres tot de Ttveede Kamer De afdeling-a moet eerlijke hans hebben Een dertigtal hoogleraren, die betrokken zün by de studie der klassieke letteren, heeft zich tot de commissie voor Onderwas, Kunsten en Wetenschappen uit de Tweede Kamer gewend met een aantal bezwaren tegen de voorgestelde wets- wyziging, inzake de studierechten die zyn verbonden aan het eindexamen Gym- nasium-B. De hoogleraren vrezen nameiyk, dat deze wyziging zal meebrengen, dat de belangstelling voor de afdeling A van het gymnasium zeer zal dalen en dat anderzyds op de afdeling B tallozen terecht zullen komen, die voor deze afdeling eigeniyk niet geschikt zyn. De adressanten zouden het dan ook zeer betreuren als de wetswyziging in kwestie door de Kamer zou worden goedgekeurd. zonderling, een a toe te staan, geologie, biologie of medicijnen te studeren, in dien hy op het eindexamen geen vol doend cijfer voor wiskunde had behaald. Men zou dus twee soorten van diplo ma's moeten instellen: diploma's a en b met daaraan verbonden verruimde stu dierechten voor a's, die de wiskunde, en voor b's, die beide oude talen voldoende hebben gemaakt. Voor a's, die op het eindexamen de wiskunde onvoldoende maakten, en voor b's, die slechts voor één der oude talen een voldoende be haalden, zouden de oude a en b diplo ma's, beide met beperkte studierechten, ter beschikking blyven, overeenkomstig de thans vigerende regeling, zo menen de adressanten. Het stuk was ondertekend door de hoogleraren J. H. Thiel, W. J. Verde- nius, J. Gonda, J. H. Jongkees, H. L. W. Nelson, C. J. de Vogel. B. A. van Groningen, J. H. Waszink, W. den Boer, H. G. Beyen, F. L. R. Sassen, A. C. Bouman, W. J. W. Koster, E. Vis ser, R. E. H. Westendorp Boerma, J. Kamerbeek, A. D. Leeman, D. Loe- nen, C. H. E. Haspels. A. Reichling, P. van der Meer, H. M. J. Oldewelt, G. H. Blanken, A. Sizoo, G. J. de Vries, G. J. D. Aalders, H. Brunsting, D. H. Th. Vollenhoven, W. J. H. Ca- ron, J. G. A. Ros, S. J. en Chr. Morh- mann. Het schryven van de hoogleraren werd opgesteld, voordat het voorstel van de minister bekend was om het Grieks voor het eindexamen b facul tatief te stellen. Hierover zullen de hoogleraren zich alsnog tot de Kamer wenden. Zy merken nu echter reeds op, dat door ongezonde overvoering van de b-afdeling en verschrompeling van de a-afdeling aan kleine gym nasia menig jaar een afdeling a zal ontbreken, omdat zich geen leerlingen aanmelden. Niet meten met twee maten Mocht de Kamer toch tot goedkeuring geneigd zijn dan stellen de hooglearen in de eerste plaats een amendement voor, waar alle studierechten aan beide afdelingen van het gymnasium worden toegekend, evenwel met een aantal uit de aard van het diploma voortvloeiende uitzonderingen. Adressanten menen, dat, zoals ten aanzien van het b-diploma reeds een uitzondering is gemaakt voor de klassieke letteren, dit met evenveel recht dient te geschieden voor de theo logie. Ten aanzien van het a-diploma ligt het voor de hand, een uitzondering te maken voor de wis- en natuurkunde. Anderzijds is de hoogleraren uit ge sprekken met geologen en biologen ge bleken. dat er aan die zijde weinig of geen bezwaren tegen toelating van a-candidaten bestaan, terwyl het oor deel der medici niet onverdeeld afwij zend is. Wanneer in deze richtingen een ver ruiming voor de a's gevonden zouden kunnen worden, krygt de afdeling a een eerlyke kans en meet men althans niet met twee maten. Absurd Het adres betoogt voorts, dat onder de thans vigerende regeling een b kan slagen voor het eindexamen, indien hy één van de oude talen voldoende maakt en voor de andere tenminste een 4 be haalt. Tal van b's slagen op deze wyze voor hun eindexamen, hetgeen niet on redelijk genoemd kan worden. Het ware echter absurd om b's, die door hun eind examen zijn gekomen met een 4 voor Grieks en een magere 6 voor Latijn, op de studie der letteren of theologie los te laten. Omgekeerd ware het al even „Om West-Irian van de Hollanders terug te krijgen, is het dus noodzakelijk om de militaire kracht van Nederland in dat deel van Indonesië te verzwak ken. Dit moet worden, gedaan door een deel van de Indonesische strijdkrachten ten oorlog te doen trekken tegen de Nederlandse troepen in West-Irian als de tijd daarvoor rijp is en als de Hollan ders blijven vasthouden aan hun obsti nate weigering om dit gebied op vreed zame wyze aan Indonesië terug te geven. In de tweede plaats dient, om het Koninkryk der Nederlanden onmoge- lyk te maken de militaire strijdkrach ten in West-Irian te financieren, een acUe te worden ondernomen tegen de „Nederlandse economische hulpbron nen in het vrye Indonesië, namelijk de Nederlandse mynbouw-, cultuur-, bank-, im-, en export-, vervoers- en industriële ondernemingen". Deze tweede actie zou volgens Aidit door de arbeiders, landbouwers, natio nale zakenmensen en door de jeugd moeten worden uitgevoerd, met steun van de gewapende machten. Deze verklaring van Aidit was de boudste sinds minister Soebandrio zou hebben gezegd, dat de kwestie Nieuw- Guinea tot een derde wereldoorlog zou kunnen leiden. Conflict voor hoogleraren Intussen hebben zeven Nederlandse hoogleraren van de universiteit van In donesië zich schriftelyk tot de minister van Onderwijs gewend met het verzoek hen in te lichten over de omstandig heden. waaronder zij, in het licht van de officiële publikaties over de achtereen volgende stadia van de West-Irian-cam- pagne. als Nederlandse onderdanen in de toekomst zullen moeten leven en werken. In deze brief wordt opgemerkt, dat de Nederlandse hoogleraren in een buitengewone positie verkeren, omdat zij enerzijds verplichtingen hebben tegenover Indonesië, doch aan de an dere kant behoren tot een bevolkings groep tegen wie de actie is gericht. Deze situatie leidt tot een innerlyk conflict, dat hen voor een ernstige ge wetensvraag stelt, doch zy dreigt het hun tevens onmogelijk te maken hun BINNENLAND Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de Nederlandse ambassade te Cairo telegrafisch verzocht om inlichtin gen over de gang van zaken bij het door de Egyptische autoriteiten van boord ha len van de Israëlische stoker van het Ne derlandse schip „Raki". De oudste inwoonster van Hilversum, mevrouw C. KuhfusKok. is te Hilversum In de Rode-Kruiskliniek op 102-Jarige leeftyd overleden. Bijna alle betrokkenen bij de mo gelijke verdwijning van een groot gedeelte van de buurtschap Rijk in de gemeente Haarlemmermeer hebben gistermiddag in het raadhuis te Hoofddorp van de gele genheid gebruik gemaakt bezwaren in te dienen tegen het onteigeningsplan ten be hoeve van de uitbreiding van de lucht haven Schiphol. In de aula van de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam heeft dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe gistermiddag zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de eenstemmige muziek en de muziek theorie der middeleeuwen aanvaard door het uitspreken van een rede, getiteld „De melodieën van Hendrik van Veldekes lie denen". De vier centrale industriële werkge versverbonden. samenwerkende ln de con tact-commissie. hebben besloten een ad viesraad ln te stellen voor aangelegenhe den betreffende de Europese integratie. De taak van dit college zal in hoofdzaak bestaan uit het geven van adviezen aan de besturen omtrent de te volgen gedrags lijnen op dit gebied. De commandant Mijnendienst Neder land, kapitein ter zee B. Poortman, heeft gisteren zijn commando overgegeven aan kapitein ter zee P. van Willigen. Kapitein ter zee Poortman zal tot tijdelijk comman deur benoemd worden en is bestemd om de Chef Staf Zeemacht Nederland, com- I mandeur M. C. van Grondelle af te lossen. Gistermiddag heeft het Instituut voor Latyns Amerika zijn 25-Jarlg bestaan her dacht met een drukbezocht receptie ln de Witte Socletelt te 's-Gravenhage. BUITENLAND In Franse militaire kringen in Al giers ls gisteren meegedeeld, dat in twee dagen meer dan honderdvijftig opstande lingen zijn gedood. Volgens de officiële Franse cijfers zijn sinds het begin van de opstand ln november 1954, tot 1 oktober 4,750 leden van de Franse strijdkrachten. 7.445 Mohammedaanse burgers en 1.214 Franse burgers om het leven gekomen. Het eerste Westdultse schip met atoomvoortstuwing zal waarschijnlijk in 1961 in dienst worden genomen. Het wordt een vrachtschip van 28.000 ton. De Hongaar Laszlo Zelenka heeft een „leesmachine" uitgevonden, met behulp waarvan blinden getypte of gedrukte tek sten kunnen lezen. Het apparaat werkt op dezelfde wijze als televisie. Het letterbeeld wordt omgezet in een geperforeerde let ter, die de blinde kan voelen. Elfhonderd gekleurde arbeiders van 15 kledingfabrieken In Port Elizabeth (Kaapprovincie) hebben ontslag genomen als protest tegen de wet die bepaalde soorten werk voor blanken reserveert. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano. heeft mede gedeeld dat de onderhandelingen met de Sovjet-Unie over een consulair en han delsverdrag binnenkort te Moskou zullen worden hervat. ZIJ werden begin septem ber afgebroken. De Duitse ambassadeur ln Moskou. Lahr. gaat woensdag met nieuwe Instructies naar zyn standplaats. In het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zyn de besprekingen tussen Amerika en de Sovjet-Unie ter vergroting van de culturele en weten- schappeiyke uitwisseling hervat. Een verarmde 82-Jarige Italiaanse gravin, die ln Oostenrijk woont, heeft volgens de Deense pers haar erfelijke titel aangeboden aan een Deense burger, die haar voor de rest van haar leven finan cieel wil steunen Zij kan de titel krach tens de Italiaanse wet niet aan een Ita liaan overdragen, maar wel aan een bui tenlander. De „Prawda" meldt, dat op een te Moskou gehouden wetenschappeiyke by- eenkomst. waarop vooraanstaande Sovjet- russisohe geleerden aanwezig waren, ls be sloten tot de Instelling van een universi teit en een „wetenschappeiyk centrum" in Siberië. De nieuwe Siberische hogeschool zal onafhankeiyk staan van de universi teiten der verschillende ln Siberië gelegen Sovjet-republieken. Sprekers op de bij eenkomst hebben op de noodzakeiykheld ener „wetenschappeiyke decentralisatie" gewezen: h.i. ls de Sovjetrusslsche weten schap teveel ln Moskou en Leningrad ge concentreerd. Het Portugese persbureau „A.N.I." meldt dat zich nabij het eiland Fayal, van de groep der Azoren, een nieuw, vulka nisch eiland aan het vormen is en wel op dezelfde plaats, waar verleden maand een dergelijk eiland ontstond, dat kortgeleden echter verdwenen ls. De werking van de onderzeese vulkaan, die het eiland doet ontstaan, is heviger geworden. Gesmolten lava wordt tot tweehonderd meter boven de zeespiegel omhoog geslingerd. President Antonin Zapotock$ van Tsjecho-Slowakije ls gisteren plotseling ernstig ziek geworden, aldus meldthet staatssanatarlum te Praag. De toestand van de 72-Jarlge president was gisteravond volgens een medisch bulletin „bevredi gend". Er werden geen nadere bijzonder heden bekendgemaakt Volgens de Londense „Daily Mali" zal binnen enkele dagen te Boedapest een proces tegen de voormalige, door de Rus sen afgezette (communistische) premier Imre Nagy beginnen. Volgens het blad zal de huidige Hongaarse minister-president, Janos Kadar. zijn voorganger, ln opdracht van het Kremlin, ervan beschuldigen ..buiten de landsgrenzen vijandige propa ganda Jegens Hongarije" te hebben be dreven Dit is dezelfde beschuldiging, die ln Joego-Slavië tegen de voormalige vice- president DJllas is uitgebracht. Kanselier Adenauer van West-Duits- land gaat 3 december naar Londen voor een bezoek van drie dagen. Dit ls meege deeld door de Britse ambassade in Bonn. Hy zal o.m. spreken met premier Mac- millan. beroepsplichten naar behoren uit te voeren. De brief was ondertekend door de hoogleraren E. Allard, R. F. Beerling, P. N. Drost, A. Kraal, C. van der Straaten, C. Rietveldt en A. Fokker. De president van de universiteit van Indonesië, prof. Bahdar Djohan ver klaarde de bezorgdheid van de Neder landse hoogleraren ten volle te kunnen begrijpen. Vernielingen afgekeurd Op een persconferentie heeft het hoofd van het parket in Djakarta, Soetomo Nitidipoero, verklaard, dat bekladden van muren van kantoren en woonhuizen, en van auto's zonder toestemming van de eigenaren crimi nele misdryven zyn. Toegevend dat de huidige actie een politieke actie is, merkte hij met nadruk op, dat het parket erop wenst te wyzen dat in de actie voor de bevryding van West- Irian „wij ons moeten onthouden van het vernielen van de eigendommen van andere mensen". De burgemeester van Djakarta. Soe- diro, deelde mede, dat een aantal Ne derlanders hem om bescherming heeft gevraagd. Naar zyn mening wekken slag zinnen als „doodt de Nederlanders" ken nelijk bezorgdheid onder de Nederlandse gemeenschap. Een woordvoerder van de staf van het militaire commando van Djakarta heeft meegedeeld dat een onderzoek wordt ingesteld naar de beweerde activiteit van kwaadwillige figuren, die van de gelegenheid, welke de hui dige actie biedt, misbruik zouden maken. DINSDAG Schouwburg. K .e'n O. Salzburger Ma rionetten-theater „Die Fledermaus". 8 u nam. Ryksmuseum van Oudiheden: Lezing prof. dr. H. T. Waterbolk over de 014- methode voor het oudheidkundig onder zoek. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk; Bazar ten behoeve van de Diaconie, 2—5 en 7—10 uur nam Lakenhal. Ver. Oud-Leiden. Spreker dr. Chr. C. Vlam over het Leide muziekleven ln 15751625. 8 uur nam. Oegstgeest Spaargarens traa/t 29): Broederschap van oud-padvinders Spr. A. de Best over Nieuw-Guinea. 8 uur nam Oegstgeest „Irene". Filmavond van „Oral Roberts Actie Comité" met film „Waag het ln het geloof". 8 uur nam. Oegstgeest (Irene): Spr. ds. G. van Haasen „Kunnen mensen door het ge loof genezen?" 8 uur nam. WOENSDAG Rehoboth. Opening beJaardensooletelt. Rem brandt week2.30 uur nam Schouwburg. Kon. Ned. „Lltterls Sa crum" „Ninotchka". 8 uur nam. Rehoboth. Opening bejaarden600ieteit. 2.30 uur nam. Doopsgezinde Kerk; Lezing K. C. van Oossanen. „Kandidaten voor onsterfelijk heid". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Sempre Avantl's Jong en Jolig. 8 uur nam. Stadszaal; Reisbureau Llssone. Spr. Mary Pos over haar reis rond de Middel landse Zee. 8 uur nam. De Harmonie; Verg. Ned. R K. Kapper®- patroons/bond. Spr. de heer Th. Bos. 8.15 uur nam. Ohr. Geref. Kerk. 10 en 8 uur ds. C. v. d Weele (dankdag voor het gewas). Prediker. Film „Venture into faith" (Waag het in het geloof). 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. van Haasen „Kunnen mensen door het geloof genezen?" 8 uur nam. Geref. Gem. (N. Rijn 76)Dankdag ge was. Spr. ds. C. Molenaar. 10 uur en 3 en 7i uur nam. Hoogl. Kerkgracht 28: Verkoop Luth. Dameskrans. 35i en 710 uur nam. Voorschoten Cultureel Cen trum. Nuts ai vond. Spr. Thom. Ketting over Zuid-Amerikaanse muziek. 8.15 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Bazaar „De Dauw trappers". 2.3011 uur nam. Wassenaar Verenigingsgebouw Nutsavond met Fred Kapa, Alexander Pola, en anderen. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal)Sempre Avaruti's Jong en Jolig. 8 uur nam. Lakenhal: K. en O.-concert op oude Europese muziekinstrumenten. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. van Haasen „Kunnen mensen door het geloof genezen?" 6 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. ..Litteris Sa crum". „Ninotchka". 8 uur nam. Het Gulden Vides: Ledenvergadering Ver. „Volksonderwijs". 7.30 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Prediker. Film .David en Goliath". Spr. ds. G. van Haasen. 8 uur nam. Voorschoten (Grote Vink): Leden- verg. Vespaciub Leiden. 8 uur nam. VRIJDAG Het Gulden Vlies: Lezing en demon stratie Schoonheidsverzorging. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ver. van oud- leerlingen AmbachtsschoolFilmavond. 8 uur nam. Het G-uiden Video. Jaarvergadering A.R. Klesver. wyk I. 8 uur nam. PrytaneumBorduurcuraua X. en O. 7.30 en 9 uur nam. Anatomisch Laboratorium: K. en O.- cursus over het rassenvraagstuk. 8 uur nam Rem. Kerk. De. W. Mackenzie over „Vra gen rondom ons leveneeinde". 8 uur nam. Leiderdorp Dorpshuis. Toneel avond van „Ons Genoegen". Op-voerlng „He zou zo graag". 8 uur nam. Oegstgeest (De Beukenhof)Re ceptie 40-Jarlg Jubileum J. W. Henny. 3 5 uur nam. ZATERDAG Lakenhal: Concert Kon. Ned. Toon kunstenaarever. 8 u/ur nam. Luxor-theaterK. en O.-filmserte „Zwart en wiit, zwart op wit". 3 uur nam. Schouwburg: Kpn. Ver. „Ldtberls Sa crum". „Ninotchka". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Huys te War mond. 2.05 uur nam. Leiderdorp Dorpshuis. Toneel avond van „Ons Genoegen". Opvoering „Ik zou zo graag". 8 uur nam. ZONDAG Hoegewoerd 175. Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leldse Amateur- fotografenver. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Aandeelhou- dersverg. N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill. 11 uur voorm. De kleine Burcht: Veteranen Legioen Nederland. Spr. D. F. v. d. Mei over de Bur om ar kt. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. WerfpaTk 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet Kloksteeg 25): Ten toonstelling van prenten van Paul Schud- tema. Geopend 's middags van 2-6 uur (t/m 7 december). BIOSCOPEN Casino: „Zwei blaue Augen" 14 Jaar. Werkdagen 2,30. 7 en 9,16 uur. Zondag 2,30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De Pickwick Club". Lido. „De nachten van CabMa". 18 Jaar. Werkdagen 2,30. 7 en 9,15 uur. Zondag 2,30. 4.45. 7 en 9.15 uut. I.uxor: „Oorlog en Vrede". 14 Jaar. Dagelijks (ook zondag) 2.30 en 7,30 uur. Rex: „Het monster van Venus". 14 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4,45, 7,15 en 9,16 uur. Trianon: „De familie Trapp". (Alle leef- tyden). Werkdagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Zondag 2,15. 4.30. 7 en 9,15 uut. De avond- en nachtdienst van die Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 9 november 8 uur waar genomen door.- Apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 20552'; Apotheek Havén, Ha ven 18. tel. 20085, Apotheek Oegstgeest, Wllhëlmdoiapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. By geen gehoor by Uw balsarts of specialist bel op dokterstelefoon ZZZZ*. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bfi 1 a 1 12 9 B 0 C<M Helsinki motregen Z 5 9 0.8 Stockholm zwaar bew. Z 3 7 3 Oslo half bew. z 3 8 12 Kopenhagen zwaar bew. zo 8 9 1 Aberdeen regen no 7 5 2 Londen regenbui zzw 12 9 9 Amsterdam regen zzw 10 12 5 Brussel regen z 12 13 2 Luxemburg regen z 9 10 2 Parys regen zzw 9 11 5 Bordeaux zwaar bew. wzw 5 12 14 Grenoble half bew. zzw 30 18 0 Nice regenbul n 5 11 3 Berlijn zwaar bew. O 4 6 0 Frankfurt half bew. ono 2 12 0 München mist zo 2 3 0 Zlirich mist w 1 1 0 Genève zwaar bew. zw ■3 15 0 Locarno Wenen regenbui •n bewolkt windstil zzo 12 10 9 6 0 Innsbruck half bew. wnw 5 5 0 Rome zwaar bew. zo 4 11 0 AJaccio half bew. ono 2 11 2 Mallorca half bew. zzw 8 18 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2