Zjoekof zou een administratieve functie van weinig belang krijgen DAMASCUS SPEELDE OORLOGJE "mr beter btrt, e.EtMital WEERBERICHT Onverwachte tegenstand van communistische partijcel in hoofdkwartier van het leger EERSTE SCHOT GELOST IN DE ENGELSE „LOONOORLOG" Bewogen begin van defensieweek HET VERKEER HIELD ZICH AAN DE MAXIMUMSNELHEID 96ste jaargang ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 No. 29281 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur; - J. W. Heimy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltts Slngel l' Lclden Glr0 n° 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21507 Influenza als epidemie overwonnen Naar de mening: van de geneeskundige hoofdinspectie van de Volksgezondheid kan op grond van de laatstbekende gegevens worden vastgesteld, dat de influenza in haar epidemische vorm thans wel overwonnen is. Hier en daar komen nog wel wat nieuwe gevallen voor, maar op het algemene beeld hebben zij geen invloed. Sedert het begin van de epidemie zijn bij de geneeskundige hoofdinspectie ruim 600 sterfgevallen bekend gewor den, waarvan bijna een derde van de personen boven de leeftijd van 60 jaar. Zeer velen van de overledenen zijn ook lijdende geweest aan andere ziek ten, zodat de influenza-infectie zeker niet de enige oorzaak van het over lijden is geweest. SPECIALIST IN luxe DAMESSCHOENEN Gisteren heeft Koningin Juliana in de bibliotheek van het Paleis Soestdijk de bejaarde Amerikaanse senator Theodore Francis Green ontvangen. De Koningin en Prinses Margriet in gesprek met de oudste senatordie ooit in het Amerikaanse congres zitting heeft gehad. (BREESTP 173 TE L.23337] Naar alle waarschijnlijkheid zal de afgezette Sovjetrussische minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, een functie krijgen op administra tief gebied in een van de militaire districten van het Rode leger, aldus wisten goedingelichte bronnen in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado gisteren mede te delen. Er is reden om aan te nemen, dat deze infor matie steunt op mededelingen van de Sovjetrussische ambassadeur te Belgrado, die zo pas op zijn standplaats is teruggekeerd en een brief van Kroesjtsjef aan maarschalk Tito heeft medegebracht, waarin een uitleg gegeven wordt omtrent de val van Zjoekof. In zijn nieuwe functie zou Zjoekof generlei invloed hebben op de leiding van het leger. Hij zou onder strikte controle van de politieke en militaire instanties komen te staan. Zjoekof zou geweigerd hebben te buigen voor het centraal comité van de partij, waarop besloten werd hem op deze wijze terzijde te schuiven, aldus deze informaties. joen afbeeldingen van aanplakbiljetten, portretten etc. laten drukken, die ge bruikt zullen worden bij de herdenkings festiviteiten. Het blad van het Rode Leger „Rode Ster", meldt, dat er pogingen zijn ge- Drastische zuivering van strijdkrachten? De deskundige voor Oosteuropese kwesties van het Franse linkse blad „Franc-Tireur", Victor Alexandrof, meent, dat de Sovjetrussische strijd krachten „drastisch" gezuiverd zullen worden. Het feit, dat ondanks geruchten dien aangaande nog steeds niet bekendge maakt is welke nieuwe functie Zjoekof zal krijgen, is volgens hem het gevolg van „nieuwe moeilijkheden" die Kroesjtsjef ondervindt bij het uitvoeren van zün plannen. De communistische cel in het hoofdkwartier van de strijd krachten zou de besluiten van het par tenpresidium ten aanzien van Zjoekof niet eenstemmig willen bekrachtigen. Dit is een gebeurtenis zonder weerga in de geschiedenis van de communisti sche partij in de Sovjet-Unie en men kan verwachten, dat er drastische maat regelen genomen zullen worden, aldus Alexandrof. De onverwachte weerstand van de cel op het hoofdkwartier zal Kroesjtsjef ongetwijfeld dwingen sancties toe te passen zoals Lenin en Trotzky in 1919 tegen de militaire oppositie namen. Alexandrof gelooft, dat de positie van maarschalk Sokolofsky. de opperbevel hebber, geschokt is. Sokolofsky zou wel licht vervangen worden door Bagramian of Jadof. Voorts zou Kroesjtsjef een krachtige figuur willen benoemen tot hoofd van de politieke leiding van het leger. Portretten verwijderd Gisteren zijn de reusachtige portret ten van Russische leiders, die deze week aan de voornaamste gebouwen in Mos kou waren bevestigd, vanwege de her denking van de bolsjewistische revolutie op 7 november a.s., verwijderd. Er waren o.m. portretten bij van Boelganin, Mikojan en verscheidene an dere leden van het partijpresidium. Er was echter geen afbeelding bij van maarschalk Zjoekof. Alleen de portret ten van Lenin zijn niet verwijderd. Als er geen afbeeldingen van de Russische leiders op de herdenkingsfestiviteiten te zien zullen zijn, betekeent dit een breuk met de traditie op dit punt. Het is mogelijk dat men opdracht heeft gegeven tot verwijdering van de portretten om voortijdig commentaar van het publiek ove r de toekomst van Zjoekof te voorkomen. De Russische autoriteiten hebben meer dan 40 mil- daan om de rol van de communistische partij in leger, marine en luohtmacht te verkleinen. „Iedere verdediger van het vaderland van de soldaat en matroos tot de generaal, admiraal en maarschalk toe moet weten dat de partij de organisa tor, de leider en de inspirator van de strijdkrachten is", aldus het blad, dat er voorts op wijst, dat de communistische partij niet de bedoeling heeft de ver antwoordelijkheid van het bevel te ver kleinen, maar dat sommige mensen het ware karakter van deze verantwoorde lijkheid verkeerd begrepen hebben. Men beschouwt dit als een toespelling op het geval-Zjoekof. Banket voor Maiinofsky Ter ere van de benoeming van maar schalk Maiinofsky is gisteravond in Moskou een receptie en een banket ge geven, waarin tal van prominente per sonen uit de leiding van leger en vloot verschenen. Het was een bewijs, dat het ontslag van maarschalk Zjoekof geen belangrijke herbezetting in de leidende functies der strijdkrachten tot gevolg heeft gehad. De Egyptische minister van Oorlog, Amer, was de eregast van minis ter Maiinofsky. Onder de gasten werden twee van de nauwste medewerkers van Zjoekof opge merkt, maarschalk Konjef, de bevelheb ber der strijdkrachten van het War- schau-pact, en maarschalk Sokolofsky, de Russische stafchef. Regering vastbesloten spiraal van lonen en prijzen tot staan te brengen Gisteren heeft de Engelse regering het eerste schot gelost in een verbitterde „loonoorlog". Zo beschouwt men in industriële kringen althans het regerings besluit om een looneis van personeel van de Gezondheidsdienst te verwerpen. De minister van Gezondheid maakte namelijk bekend, dat een door de Whitley Council goedgekeurde loonsverhoging van drie procent voor ambtenaren van ge noemde dienst, voorzover zij maximaal twaalfduizend gulden per jaar verdienen, geweigerd is. Is een brief aan de Whitley Council, de bedrjjfsraad, deelde de minister mede, dat dit besluit genomen werd, omdat de regering vastbesloten is de inflationistische spiraal van lonen en prijzen tot staan te brengen. De ambte naren zijn evenwel verontwaardigd over deze beslissing, omdat het ministerie eerder een loonsverhoging van vijf procent voor ambtenaren met een inkomen van meer dan twaalfduizend gulden per jaar had goedgekeurd. Een woordvoerder van de Nationale Vereniging van Overheidspersoneel verklaarde: „Om zo iets zouden zelfs engelen in verleiding komen te gaan staken". Miljoenen arbeiders eisen meer loon en korter werk Er zijn gisteren nog andere looneisen ingediend: vakverenigingsleiders hebben een loonsverhoging van 25 shilling (on geveer f 12.50) per week aanhangig ge maakt voor 53.000 man van het Lon- dense buspersoneel. De leiders van de Londense vervoersdienst hebben mede gedeeld, dat zij deze eis in overweging zouden nemen. Inwilliging zou een extra-uitgave van veertig miljoen gul den per jaar noodzakelijk maken. Donderdag hebben leiders van bouw vakarbeiders, spoorwegpersoneel en mijn werkers herhaald vastbesloten te zijn op loonsverhogingen en een kortere werk week aan te dringen. In totaal vragen de leiders van 71- miljoen Engelse arbei ders hogere lonen en kortere werk tijden, hetgeende werkgevers op onge veer 450 miljoen pond sterling per jaar zou komen te staan. Hieronder volgt een opgave van inge diende of hangende eisen en de ge raamde kosten per jaar voor de werk gevers arbeiders uit machine- en scheeps- bouwindustrie: een werkweek van 40 uur voor 3 miljoen arbeiders (jaarlijkse kos ten 160 miljoen pond sterling) arbeiders in de distribuerende bedrij ven voor 1% miljoen arbeiders 1 pond sterling per week meer (kosten 90 mil joen pond sterling) bouwvakarbeiders loonsverhoging en een werkweek van 40 uur voor 1 miljoen arbeiders (kosten 90 miljoen pond ster ling); spoorwegpersoneelloonsverhogingen en een werkweek van 40 uur voor 650.000 man (kosten 40 miljoen pond sterling); arbeiders in de kledingindustrie: een kortere werkweek en loonsverhoging voor 500.000 man (kosten 30 miljoen pond sterling) mijnwerkers: een werkweek van 35 uur voor ondergronds en een van 40 uur voor bovengronds personeel voor 700.000 man (kosten 11 miljoen pond sterling). Het verbond van Engelse werkgevers raamde gisteren dat een werkweek van 40 uur zonder vermindering van loon het land op zijn minst 1 miljard pond sterling per jaar zou kosten. Resoluties in V.N. teruggetrokken (Van onze reisredacteur) Terwijl zowel de zeven Westelijke landen als Syrië zich op een voorstel van Indonesië in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bereid hebben verklaard hun resoluties over het Turks- Syrische geschil in te trekken en er dus ondanks de vraag van Syrië om de kwestie als zodanig wel op de agenda te handhaven sterke tekenen zijn, dat de hevig opgeblazen ballon van dit conflict leegloopt, speelde Damascus gisteren een mohammedaanse rustdag oorlogje. Brandstof voor het patriottische vuur De lang geleden aangekondigde defen sie-week begon eindelük. Het vliegwiel van het patriottisch élan moest blijkbaar nog worden gesmeerd. In het dorpje Hapasta. even buiten Damascus, stak president Koewatly de eerste schop in de grond voor een grote loopgraofdelfeam- pagne. Het presidentieel gezelschap werd be groet door een menigte leden van de volksverzet-groepen, die met geweren waren bewapend, en boeren met spa den en houwelen, die werden aangevoerd door mannen, die slagzinnen scandeer den als „dood aan de aanvallers", „slechts over ons lijk", Arabia, Arabia, Arabia". Dorpsvrouwen in rood-wit geblokte gewaden gehuld, gluurden verbaasd door de sluier-spleet, toen twee compagnieën vrouwelijke vrijwilligers aanmarcheer- den. gestoken in olijfgroene overalls, sommigen met kortgeknipt haar. ande ren met vlechten: enkele op hooggehakte pumps of op balletschoentjes en som migen in legerkistjes, maar allen uit de pas. Nochtans hadden zij fier de hoofden geheven en de ogen onbevreesd gericht op de Syrische vanen en zij waren trots op de emancipatie van de Arabiscne vrouw. Padvinders en schooljongens jongleerden met lang schoppen en vijf geüniformeerde twee-turfs kleuters met helmpjes en schertsgeweertjes, mar cheerden dapper op, tot zij in het ge drang verzeilden en in een bitter ge ween uitbarstten. Gekruide termen De extatische menigte werd eerst toe gesproken door stafchef Bizri: „De vijand staat voor de poort, laat ons met houwelen en schoppen forten opwerpen en vechten tot onze laatste adem. kind, straat, huis, tuin en kamer". President Koewatly zei: „Wij zullen de aarde roodverven van ons bloed. Bur gers, werkers en leeuwen van Syrië, werpt de agressors terug". Men behoeft over deze woorden echter niet ongerust te zijn. De Arabische spre kers uiten zich altijd nogal gekruid. Al met al dit betekende slechts: „Kom, laat ons wat loopgraven delven". De patriottische opwinding bereikte haar hoogtepunt toen de president de spade hanteerde. De opdringende me nigte overspoelde de reeds gedolven loop graaf, die bemand was met grimmig- kijkende partisanen achter brens en geweren, partisanen ,die echter moesten wijken voor de kolkende mensenzee, tot dat de politie deze terugdreef en de vechtposities weer ingenomen konden worden. Daverende aftocht Terwijl een oude boer met wilde der- wish-passen de erewacht aanspoorde tot de „heilige oorlog" en een militair or kest Sousa's „March Colonel Bogey" speelde, verliet het presidentieel col lege tenslotte het met de Syrische zwart wit groene vlaggen versierde stoffige dorpje Hapasta tussen de grijs bruine heuvels. Het was een daverend -lawaai van claxons en dansende, zingende en schreeuwende partisanen, die nu met hun revolvers en kromme messen zwaai den. Eén hunner stak zijn hoofd in mijn taxi en vroeg: „Jij uit Moskou?" Een be vestigend antwoord leek mij raadzaam. Na de lunch en siesta volgde in Damas cus een luchtaanval-oefening. De sirenes huilden, de duiven fladderden rond, vier bejaarde Gloster-Meteors scheerden over de daken en de luchtdoelartillerie knalde tien schoten hemelwaarts. Toen was het krijgshaftig feest voorbij. Over het algemeen kan men wel zeggen, dat het gemotoriseerde ver keer zich gehouden heeft aan de nieuwe bepalingen, volgens welke het in de bebouwde kom niet sneller meer mag rijden dan 50 kilometer. In de enkele gevallen, dat proces verbaal moest worden opgemaakt, had men er soms niet aan gedacht, dat deze verordening gisteren van kracht was geworden of men maakte zoals b.v. in Amsterdam de fout op de grote invalswegen te hard te rijden, daar men van de ook daar geldende maximum snelheid niet op de hoogte was. Tram tloet niet mee Zo kon het totaal aantal bekeurin gen in de hoofdstad nog oplopen tot enkele tientallen. In de binnenstad was daar echter geen verandering van het verkeer op te merken. Men kon daar vroeger al onmogelijk een snel heid van boven de 50 kilometer be reikenSommige automobilisten automobilisten keken echter met ver ontwaardiging naar de tramwagens van lijn 1. Deze nieuwe gestroomlijnde vervoermiddelen schoten met een snelheid van meer dan vijftig kilo meter per uur b.v. over de lange en brede Overtoom. Er was niets aan te doen, de trambestuurder was niet in overtreding, want de maximum snel heid geldt uitsluitend voor het gemo toriseerd verkeer Ook de Haagse politie was bijzonder tevreden. Het was duidelijk te merken, dat de meeste chauffeurs zich aan het nieuwe voorschrift hielden. Enige keren moest de politie een waarschuwend woord spreken tot een automobilist, maar in bijna alle gevallen was dan de overtreding begaan, omdat men er niet aan had gedacht dat de bepaling van kracht was geworden. Enkele malen heeft de politie een be keuring uitgeschreven, maar dat was voor echt ergerlijke overtredingen, als een chauffeur in de stad tachtig of meer reed. Een automobilist, die van Den Haag naar Amsterdam reed, dacht toen hij de brede Rijksweg opdraaide dat het win ter was geworden en de weg spiegelglad bevroren was. Immers eergisteren nog snorden daar de auto's met snelheden van boven de honderd. Sommige auto mobilisten reden ook gisteren nog met hoge snelheid, haalden daarom iedereen in en begrepen dit aanvankelijk niet. Maar over het algemeen kwam men spoedig tot bezinning en draaide men in de file, die vele kilometers lang tot buiten de gemeente Wassenaar lang zaam moest ryden. Overigens ver wacht men dat morgen bij deze auto weg borden zullen staan dat men er zeventig mag rijden. Tot nu toe wer den deze snelheden officieus toege staan. In Groningen waren tot gisteravond 7 uur 15 processen verbaal gemaakt. Het betrof in alle gevallen automobilisten, die boven de 60 km. reden, meestal aan de Hereweg, waar tot dusver nogal hard gereden werd. Eén automobilist raasde met een snelheid van 90 km. door Gruno's veste. Toen hij door de politie werd aangehouden, vroeg hy een en al verbazing: maar geldt hier in Gronin gen dan een maximum snelheid? Ook in Utrecht is de politie bijzonder tevreden over automobilisten en brom fietsers. Slechts tegen vijf automobilis ten en één bromfietser is proces verbaal opgemaakt. In Rotterdam werd een 40-tal pro cessen verbaal opgemaakt. De brede wegen, die de stad vooral na de oor log heeft gekregen, zijn dan ook erg verleidelijk en vooral in de Maastun nel waren vele gewend een grote snel heid te ontwikkelen. Dit was gisteren vrijwel onmogelijk omdat er in file gereden werd. Van vertraging daardoor is echter zo goed als niets gebleken. Advertentie Deksels kil weer Echt weer voor Gelderse rook worst onder de dekselZélf gekookt. Alle geur en smaak zijn voor u! Maar let op het loodje met de vertrouwde naam Anton Hunink. Alleen dit garandeert die pittig-verse, prijswaardige échte Gelderse! Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER DEVENTER Wisselvallig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselvallig weer met opklaringen en kans op buien. Sterke tot krachtige wind. Vrij koud. (Opgemaakt te 10 uur) 3 NOVEMBER. Zon op: 7.40 uur; onder: 17.11 uur. Maan op: 15.23 uur; onder: 3.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.15 en 12.46 u. Laagwater te 8.20 en 20.31 uur. (4/11 hoogwater te 1.10 en 13.35 uur; laagwater te 9.11 en 21.23 uur) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's «n r**. JtgvoagM», In Moskou worden thans overal de handen uit de mouwen gestoken voor het komende feestde veertig jarig* herdenking van da oktober* revolutie op 7 november a.s. Enige monteurs bezig met enorme lichtletters die op het Rode Plein worden aangebracht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1