DEANNA DURB1N ^jzzizzzzzz Onder welke voornamen kan Uw kind worden ingeschreven? EHEIMZINNIGE ARBEIDERS UIT HET JAAR 2000 Misverstanden bij de Burgerlijke Stand over ivat wel en niet mag Wanneer U uw dochter Hyacinthia wilt noemen, zal de ambtenaar jchter het loket de naam wellicht zonder tegenwerpingen inschrijven tn wanneer U er Mao, Mohammed of Faroek van wilt maken, zal bij misschien de wenkbrauwen fronsen, maar niet protesteren. Vertelt LI echter dat uw kind Hendrik Machiels van Doorn moet heten, dan is er alle kans dat de man van de wet zich verzet, want het zou kun- len zijn, dat U op deze wijze tracht een familienaam aan de reeds bestaande naam van Doorn toe te voegen. Wellicht weigert de amb- :enaar absoluut aan Uw wens te voldoen indien U de naam Roelof \singa Smit op papier wilt hebben, terwijl Uzelf Gerrit Smit heet en lij sluit het loket, wanneer U eist dat Uw dochter als Thiadlind door iet leven zal gaan. Zo kan het gaan bij onze Burgerlijke Stand. Het jubliek weet meestal niet wat mag en niet mag en het blijkt in de jraktijk dat ook vele ambtenaren, hoewel hun voorschriften kennende, net voornamen geen raad weten. Vadersnaam met -s nog een struikelblok Herhaaldelijk komt het nog voor dat mbtenaren van de Burgerlijke Stand reigeren namen als Hendrik Machiels an Doorn, Sjoerd Rengers de Vries, ludolf Bruins Eggink, Philip Rijkens looi in te schrijven. De betreffende mbtenaar staat dan op het standpunt at namen als Machiels, Rengers, Iruins, Rijkens, Sikkes, Arends enz. een voornamen zijn, daar zij niet 'orden aangetroffen in de lijsten van oornamen, welke als leidraad dienen ij de Burgerlijke Stand. Veelal wordt fgegaan op het werk van J. A. Meijers n J. C. Luitingh: „Onze voornamen, raditie, betekenis en herkomst", waar eer veel kritiek op geleverd is. Machiels en Rengers zijn inderdaad een gangbare voornamen; we hebben ier te maken met de vadersnaam plus Meer dan vier eeuwen was het de fewoonte om naast de voornaam ook e vadersnaam te gebruiken, zoals tachiel Adriaans, Jan Klaasens, Sjoerd .engers, Dingeman Rijkens enz. Pas e laatste 50 jaar is deze zinvolle aamgeving in onbruik geraakt en aardoor staat een ambtenaar vaak reemd tegenover een vadersnaam let s. Het gaat hier echter niet om een veede familienaam, want de naam jrdwijnt reeds in een volgende gene- itie, het gaat om het herstel van een luwenoude traditie, welke jammer enoeg verloren ging by onze ouders a grootouders. De weigering van de ambtenaar om tze vadersnaam met s in te schrijven onjuist, gezien een rechterlijke uit- praak van 12 oktober 1949, te vinden l „de Gemeentestem" van 27 mei 1950. Iet betreft hier een vonnis gewezen aor het Gerechtshof te Leeuwarden, hj citeren hieruit: Gezien het op 2 sept. 1949 inge diend verzoekschrift en het afschrift van een beschikking van de Arron- dissements Rechtbank te Groningen d.d. 22 juli 1949, waarbij het verzoek van requestrant (Siebren Ritserd van den B.) hem toestemming te verle nen om aan de naam van zijn doch ter .,Eke" als tweede voornaam toe te voegen „Siebrens", is gewezen van de hand, zulks op grond, dat de naam Siebrens niet voorkomt in de kalen der of in de oude geschiedenis, noch als voornaam van overoude tijden af gebruikelijk en algemeen erkend is geweest. Overwegende, dat requestrant deze beschikking terecht in appèl be strijdt; Overwegende toch dat het Hof uit eigen wetenschap bekend is, dat in de provincie Friesland en Groningen in overoude tijden, al thans sinds de 15e eeuw, algemeen gebruikelijk is geweest om aan de kinderen de voornaam van de vader met een s te geven, soms ook met daarop gevolgde geslachtsnaam (bijv. Peter Sijbrens Auckema, olderman te Leeuwarden: 15e eeuwi, dat ge bruik bestond zowel by dochters als bij zoons, al werd in sommige ge vallen behalve een s nog dr. (doch ter) daarachter geplaatst: dat by deze gewoonte niet is te duchten, dat een voornaam als geslachtsnaam wordt binnengesmokkeld, aangezien dit patronymicum in elk geval in de daarop volgende generatie niet voor komt. Dat derhalve het verzoek van requestrant als op wettige bepa lingen gegrond alsnog zal moeten worden ingewilligd. Wanneer de ambtenaar bovenge noemde editie van „de Gemeentestem" even raadpleegt, zal hij niet meer wei geren om Machiels, Rengers, Bruins enz. in te schrijven. °raten in de fabriek is levensgevaarlijk Dikke muur van woorden en lachjes (Bijzondere medewerking) liT ysterieus gaat een brede deur open. Er rijdt een vierwielig plat »i. wagentje uit. Op dit wagentje zit op zijn knieën een zwart- ehelmde figuur, gehuld in een overall van plastic. Een Man van lars? Een gevaarlijk-krankzinnige? Nog voor ik deze vragen kan uitspreken, neemt een „normale" lan het wagentje onder zijn hoede. Hij rijdt het weg. De „Man van lars" glimlacht door het vizier van zijn helm. Dan zegt een in witte verall gestoken arbeider tegen mij: „Dat transport per wagentje is odig. Het is immers mogelijk, dat mijn collega in de „besmette" elen van de fabriek radio-actieve stofdeeltjes op zijn overall heeft ekregen. Die mag hij daarbuiten niet verspreiden, want dat zou :hadelijk zijn voor ons aller gezondheid. Ook voor de Uwe!" Als „bakvis" veroverde zij de wereld verscholen in klein Frans dorpje -N AN realiseer ik mij. dat ik mij bevind in de s treng-geheime •s atoomfabriek te Windscale. Ik aliseer me, dat ik zo juist geen Man van Mars of een krankzinnige heb ge zien op dat wagentje, doch een „atoom- arbeider", een „Arbeider uit het Jaar Tweeduizgnd", die reeds thans bouwt Familienamen als voornamen Er zijn en waren in Nederland vele voornamen, die beter als familienaam bekend zyn, zoals bv.: Aling, Asinga, Asweer, Baard, Banier, Berg, Been, Blom. Boere, Bolle, Boon, Bos. Borger, Byland, Damme, Deen, Dingeman, Duif, Elewout, Faas, Falk, Finke, For- mijn, Gauwe, Geen, Goede, Haan, Hereoma. Hove, Kloot, Knoop. Koljjn, Loef, Out, Perk, Perseyn, Pool, Post, Postuma, Proost, Raven, Reiger. Ro mein, Roos, Rijken, Scholte, Steen, Swaan, Tieleman, Timmerman. Vrede man, Walraven, Winter en Witman om er maar enkele te noemen. Zien we nu naar het nog altyd geldende „soeverein besluit" van 15 maart 1815, dan blyken toelaatbaar te zijn: „zoodanige bekende voorna men, welke sedert overoude tyden, aldaar, in de onderscheidene provin ciën of landschappen, of by som mige geslachten gebruikelijk en al gemeen als voornaam erkend zyn ge weest". Hieruit vloeit voort dat Wilco Post- huma Adema, Johanna Scholte van Kampen. Pieter Deen de Jong, Frede- rik Kolijn van Bruggen, Jan Asinga Mulder moeten worden ingeschreven. Het gaat er hier om dat U kunt aan tonen dat de naam inderdaad als voor naam gevoerd is geweest. Friese namen leveren vaak moeilijkheden op Het is nog niet zo lang geleden, dat een Fries in Limburg zijn zoon aangaf en de man achter het loket mededeel de, dat deze zoon Oege Auke zou heten, Maar de ambtenaar had nog nimmer van deze voornamen gehoord, weigerde en wilde er Ocidius August van maken. De vader liep weg. De burgemeester kwam er aan te pas en na veel wikken en wegen kwam in het register Oege Auke te staan. In Friesland zelf kunnen Friese namen ook nog wel eens moeilijkheden opleveren. Wel hebben de ambtenaren daar een handleiding aan de „List fan Fryske foarnammen", doch daarin staan niet de oudfriese ;it> ~u ver meld, zoals Alfbad, Thiadrik, Ethelinde. Swanhilde, Thiadlind enz. Toch zijn dit namen die ingeschreven moeten worden. Het gaat echter om de bron vermelding. Heeft de ambtenaar daar kennis van genomen, dan weigert hij niet meer. Hetzelfde als met Friese namen kan plaatsvinden kan ook met andere plaatselijke namen voorkomen. Het is een ambtenaar in Zeeland niet kwalijk te nemen, dat hij niet op de hoogte is met Groninger of Twentse namen en in Vaals heeft men wellicht nog nooit gehoord van Yff of Muus, Ruttem of Èege, zijnde namen uit Noord-Holland, In dit verband zou men ook buiten landse namen kunnen noemen. Het is begrijpelijk, dat ook hier vaak moei lijkheden aan verbonden zyn. aan de wereld der toekomst, aan een op atoomkracht werkende industrie. Het is alles zo onwezenlijk voor iemand, die met beide voeten op de grond en midden in onze tyd staat. Zodra de „Geheime Arbeider" ver dwijnt in het afgesloten gedeelte van de fabriek, krygt hij een walkie-talkie- apparaat mede. Hij kan dan zyn col lega's „binnen", zowel als „buiten" ver wittigen van onregelmatigheden of on gevallen. Gewoon praten, zonder helm, Is uitgesloten. Levensgevaarlijk. Jules Verne bedacht het niet in zijn stoutste toekomstdromen. Als ik in de kleedkamers van de „binnenwerkers" kom, denk ik even in de kleedkamer van kikvorsmannen te zijn beland. Overalls van plastic, zware helmen, handschoenen zoals ze in geen winkel te koop zijn. Geheel geïsoleerd van de buitenwereld, beveiligd tegen de scha delijke werking van het materiaal, dat zij hanteren, gaan die Arbeiders uit net Jaar Tweeduizend gekleed. Als „Dui kers in de Toekomst" verdwijnen zij in de geheime laboratoria en werkplaat- Een soepele overheid Uitzonderingen daargelaten, mag men overigens de overheid geen strak heid verwijten betreffende het in schrijven van voornamen. De Burger lijke Stand en Rechtbank zijn zeer soepel. Dat bewijzen de volgende feiten Tijdens de veldtocht van de Italia nen in Abessynië (1935) had iemand in Brabant zoveel respect voor de zwart- hemden van Mussolini, dat hij zijn tweelingdochters wilde laten inschrij ven als Adoea (een veroverde berg vesting) en Etna (vuurspuwende berg op Sicilië). De ambtenaar weigerde deze namen niet en de fascistische vader had het geluk mee. In 's-Hertogenbosch wilde in 1942 iemand zyn kinderen Adraesteia (Griekse godin) en Oenone (bosnimf) noemen. De ambtenaar weigerde deze inschrijving. De vader liet het er niet bij zitten en de rechtbank besliste op 2 september 1942 dat de namen moes ten worden ingescheven. Een ander geval was een uitspraak van het Haagse Hof in 1923, waarbij werd toegestaan, dat een juffrouw, die de eerbare namen van Zwaantje Hen- drika droeg, deze mocht wijzigen in Emmy Harriet. De rechtbank had het verzoek afgewezen, daar de rechter terecht van mening was, dat de juf frouw zich niet behoefde te schamen voor haar namen, maar het Hof be sliste anders. In 1938 werd in Amsterdam een voornaam Heinrich gewijzigd in Cha- jim Simon. Het betrof hier een jood, die zich terecht van zyn Duitse naam wilde ontdoen. Overigens is naamsverandering een nog moeilijker probleem dan de in schrijving na de geboorte. Een naam heeft een betekenis Een naam moet men het gehele leven meedragen. Ook hebben namen waar veelal niet aan gedacht wordt een betekenis. Het zou niet erg zyn welke naam men draagt, wanneer de betekenis er van onbekend blijft. We leven echter in een tijd waarin alles wordt gedaan om de namen te ver klaren. Sedert 1900 zyn over dit onderwerp tweemaal zoveel boeken en artikelen verschenen als daarvoor, waarvan niet minder dan 60% dateren uit de jaren 19401956. Hier zijn niet by inbegre pen de korte „naamsverklaringen" in de diverse weekbladen en vrouwenbla den. Het laat zich dan ook aanzien, dat over 25 jaar de betekenis van een voornaam weer even algemeen bekend is als deze vroeger was in de tijd van onze heidense voorouders. Het is dan niet plezierig een naam te dragen welke niet voldoet aan de normen en waar iemand de spot mee kan drijven. Zoudt U het plezierig vin den een „dodenboom" te zyn of een „blinde", „bedrieger", „verleider", „zwakke" of „kreupele" te heten? On getwijfeld niet! Ouders zouden daarom verstandig doen zich eerst te oriënteren alvorens het kind een naam te geven. Ook die nen zij niet af te rekenen met de tra ditie om grootouders en familieleden te vernoemen, want zij hadden vaak zinvoller namen dan de Eddy's, Shir-, ley's, Jenny's en Piety's van tegen woordig. sen. Vreemde apparaten dragen zij in de hand en op de rug. Zy zijn afgeslo ten van hun medemensen en van hun materiaal. Ieder contact tussen mens en mens. tussen mens en materiaal is volkomen geïsoleerd. In de geheime werkplaatsen en la boratoria bewegen zich die wonderlijk geklede en daardoor zo goed beveiligde mannen en vrouwen tussen schakelbor den en instrumentenkasten, tussen manometers, knoppen, lichtsignalen. Zy bewegen zich in de Fabriek der Toe komst, waar paradoxaal als het moge klinken in het Heden de Toe komst wordt gefabriceerd. ALS ik deze overpeinzing mede deel aan een der ingenieurs, krijg ik ten antwoord: „Niet alleen voor de'Toekomst, ook voor het Heden wer ken wy hier. We zyn nu zover, dat „atoom-centrales" in Engeland elek trische stroom kunnen gaan leveren tegen prijzen, die heel goed kunnen concurreren met die van op andere Veel mensen overal ter wereld bewaren nog goede herinneringen aan Deanna Durbin, de filmster met het leuke stemmetje, maar slechts weinigen toeten, dat zij tenslotte haar geluk gevonden heeft als een gewone Franse huis- vrouw en moeder in een klein dorpje, Neauphle-le-Chateau. Men zou, in Hollywood-termen, kunnen spreken van een sensatie, hoewel de filmmetropool het waarschijn lijk eerder een schandaal vindt, dat één van de grootste sterren de sterrenhemel zó volkomen de rug toekeert, dat zij er niet eens meer over wil praten. Haar filmgloriejaren vielen vlak na de oorlog, toen Hollywood praktisch de alleenheerschappij had op filmgebied. De filmstudio's in Europa en Japan stonden nagenoeg stil, en heel de we reld vroeg om Hollywood-films en dan liefst films met Deanna Durbin. zoals „100 man en een meisje". Elke film bracht de jeugdige actrice een 150.000 dollar %op en alle filmmaatschappijen dongen om haar gunst. Vanaf haar vijftiende jaar was zij met de uiterste zorg tot ster opgevoed. Op de leeftijd dat zy graag vrij en onbezorgd had willen leven als elk ander Amerikaanse bakvis, moest zij al haar tijd doorbrengen in de studio's, glimlachend interviews toestaan, pu bliciteit trekken op alle mogelijke ma nieren. Dit alles werd op den duur een nachtmerrie voor haar en op ze kere dag nam zij een besluit dat veel sterren zouden willen nemen, als zij er de moed voor hadden. Zij keerde Hollywood de rug toe. In 1949 trouwde zij met een be trekkelijk onbekende, 43 jaar oude Franse filmregisseur en producer, Charles David, oud-assistent van Nog een raad: schaf de tje's, y's. ie's of ske's in vredesnaam af; het zijn nietszeggende toevoegingen en verbas teringen. Geef uw kind geen buitenlandse na men, zolang er nog genoeg Nederland se zyn! Dit getuigt allerminst van zelfrespect. Een Fransman geeft zyn kind geen Nederlandse of Duitse na men en de Engelse moeder peinst er niet over haar kind een niet-Engelse naam te geven. Een naam is een stuk van onze volkscultuur, een kien stuk je Nederland om trots op te zyn, te meer daar uw liefste bezit, de baby in de wieg, deze voor zyn of haar hele leven mee moet dragen! VLEER. wijze opgewekte stroom. We doen hier veel voorbereidend werk voor de in dustrie. Nog steeds zien lang niet alle industriëlen in, hoezeer het nodig is om voor de komende tijden met de „atoom-mogelijkheden" rekening te houden. Er zijn er echter velen, die zulks wel doen. Er zijn er, die weten of begrijpen, dat we binnen afzienbare tijd het experimentele stadium van de atoom-exploitatie voor een belangrijk deel achter de rug zullen hebben en dat het dus reeds nu zaak is, plannen te ontwerpen voor belangrijke fabrieks- hervormingenEn denkt U eens aan de medische praktijk! Reeds wordt dankbaar gebruik gemaakt van het feit, dat radio-actief cobalt een zeer bruikbaar middel is ter bestrijding van sommige soorten van kanker, beter en efficiënter dan radium zelfs. U ziet dus wel. dat we hier het Heden niet ver geten „En verder"?, vraag ik. „Verder"? Nu, we proberen hier plu tonium te maken. En verder. Ja, ver der doen we ander belangrijk werk. Begrijpt U"? Jean Renoir en René Clair, die ook enige tijd in Hollywood gewerkt had. De bruiloft had plaats in het Franse stadje Sarreguemines, dat alleen in het binnenland bekend is om zyn por- celeinfabrieken. En hierna hoorde ja renlang niemand van het paar. Deanna Durbin. zoals zij eens met Adolphe Menjou de bioscoop bezoekers veroverde in „Honderd man en een meisje". De filmster werd herontdekt door een journalist in Neauphle-le-Cha teau, een 55 kilometer van Parijs. Hij zag haar. toen zij met haar kleine autootje naar de markt ging om daar - zoals zoveel Franse huisvrouwen - haar groente te kopen van de boeren. Het echtpaar David woont nu met drie kinderen in een gemoderniseerde boerderij. Het oudste kind. de 11-jari- ge Jessica is een dochter uit Deanna's eerste huwelijk, met Felix Jackson. De jongste, de 7 jaar oude Charles, is uit haar tegenwoordige huwelijk. In het gezin heeft zij nu heel haar geluk gevonden. De familie heeft wel telefoon, maar het plaatselijke post kantoor heeft opdracht gekregen het nummer niet bekend te maken. De vroegere filmster gaat maar zel den naar Parijs. Ze ziet nooit iemand uit de filmwereld, en speciaal niet. ie mand uit Hollywood. Haar goede stem heeft ze bewaard. Zij krygt nog les van een professor, maar haar zang kunst bewaart ze nog slechts voor haar eigen familie, die haar in alles voldoende is. Weer stoot ik op de muur van be leefde lachjes, vriendelijke woorden, schertsende opmerkingen, ontkennen de of afwyzende geboren, verwijzingen naar belangwekkende officiële verkla ringen (die echter zelden bijzonder heden bevatten», dus op de muur, die de ingewijden hebben opgetrokken rond de atoomgeheimen, rond de pogingen tot exploitatie van het atoom voor praktische oogmerken. ALS ik later op de dag met de in genieur. die mij te woord stond, in de tuin bij zijn huis zit. vraag ik het nog eens: „Wat doen die Ar beiders uit het Jaar Tweeduizend nu eigenlijk"? Even kijkt mijn gastheer mij aan. Dan zegt hij: „Vriend, we werken met zijn allen in die geheim... fabriek in het heden aan en voor de toekomst. Ik verzeker je. dat ons wem boeiend is en belangwekkend, maar zo mooi en boeiend, zo belangwekkend als het buiten is in God's vrije natuur, is het binnen in onze fabriek bij lange niet Hij maakt eeen breed armgebaar, als wilde hij de schoonheid van het wyde landschap op dat ogenblik vasthouden. NIVANO - NADRUK VERBODEN) der leiding van Sir John Cockcroft wordt in Winds cale de atoomkracht voor industriële doeleinden georganiseerd» Windscale het modernste op het gebied van bedrijfskleding

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 17