Mogelijk tijdelijke verhoging kinderbijslag voor lage inkomens Syrië's klacht over Turkije zal nu wel met een sisser eindigen GELUKKIG Extra-uitkering 10 cent per dag? Arabische staten geschrokken van Sovjetrussische invloed 10% EXTRA KORTING k heb iratcOi/k. dekens WEERBERICHT MAARSCHALK ZJOEKOF OOK UIT PARTIJFUNCTIES GEZET Ernst Wollweber, koning van de rode saboteurs, is afgetreden 96ste jaargang VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 No. 29280 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; t 0.59 per week Witte SingeJ l. Lelden Giro do o7055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21507 Compromis Stichting van de Arbeid: I (Van onze Haagse redactie) In de gisteren gehouden vergadering van het bestuur van de Stich ting van de Arbeid werd in algemene zin overeenstemming bereikt over een voorstel tot tijdelijke verhoging van de kinderbijslag voor bepaalde inkomensgroepen van loontrekkenden. Dit voorstel zal, na akkoord bevinding door de in de Stichting samenwerkende centrale organisa ties aan de regering worden voorgelegd. Wij hebben zeer gegronde redenen om aan te nemen, dat de „be paalde inkomensgroepen van loontrekkenden" die in het hierboven aangehaalde vage communiqué, dat de Stichting van de Arbeid gister middag na afloop van het beraad uitgaf, worden genoemd, de inko mensgroepen tot f 95.per week zijn. Voor deze groepen zal de kinderbijslag met ingang van 1 januari, mits het voorstel wordt aan vaard, met 10 cent per dag per kind worden verhoogd. Bekostiging uit Vereveiiiiigsfomis Zoals men weet is er reeds geruime tijd overleg gaande over de vraag hoe de bevolkingsgroepen met de laagste inkomens tegemoet gekomen kunnen worden nu het prijsindexcijfer het dooi de vakbonden gestelde maximum van 114& heeft overschreden. Allerwege werd het bezwaar aangevoeld van een loonronde, die immers de prijsstabilisa- tie en de bestedingsbeperking danig zou aantasten. Daarom werd de compensa tie gezocht in de sfeer van de kinder- Telefoongesprekken in Engeland kunnen worden afgeluisterd Nu bijna een jaar geleden nam de Engelse minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet Edenmajoor Gwylim Lloyd George het besluit om de inhoud van de afgeluisterde tele foongesprekken van een advocaat ter kennis van de Raad van Britse advocaten te brengen. De zaak deed nogal ivat stof opwaaien, want deze jurist, mr. Marrinan, is sindsdien als gevolg van relaties tot de onderive- reld uit de orde van advocaten ge stoten. De door de regering ver schafte inlichtingen hebben daarbij een doorslaggevende rol gespeeld. Er werd een commissie van onderzoek ingesteld, bestaande uit drie leden van de Kroonraad - de jurist Sir Norman Birkett. de conservatieve oud-minister Lord Monckton en de socialistische oud minister Gord on-Walker. Zij kwamen in hun aanbevelingen - die blijkens pre mier Macmillan gisteren in het Lager huis door de regering worden aanvaard - tot de conclusie, dat de enig doeltref fende methode om spionage en onder mijnende activiteit tegen te gaan en zeer belangrijke staatsgeheimen te be veiligen. wordt gevormd door het on derscheppen van brieven en het afluis teren van telefoongesprekken. Blijkens het rapport zijn er tussen 1937 en 1956 ruim 10.000 brieven onder schept en ruim 2500 telefoongesprekken afgeluisterd. Van dit laatste middel is vooral gebruik gemaakt om de onwetti ge uitvoer van kapitaal, gewoonlijk in de vorm van diamanten, tegen te gaan. Volgens schattingen wordt er gemiddeld per jaar voor een waarde van zes mil joen pond (circa zestig miljoen gulden) aan diamanten gesmokkeld. In 1952 be droeg de waarde naar schatting zelfs negen miljoen pond. Het onderscheppen van brieven wordt onder meer gebruikt om de onwettige invoer van Zwitserse horloges tegen te gaan. Maar deze officiële commissie van onderzoek heeft ernstige kritiek uitge oefend op het besluit van minister Lloyd George. Telefoongesprekken be horen alleen in zeer uitzonderlijke ge vallen te worden afgeluisterd. Maar moet van dit onsympathieke middel ge bruik gemaakt worden, dan nog mogen de autoriteiten het resultaat uitsluitend aanwenden in het belang van de na tionale veiligheid. Het gaat echter niet aan Je inhoud van dergelijke gesprek ken aan particulieren mee te delen. byslag. Het overleg in de Stichting van de Arbeid had aanvankelijk slechts dit resultaat dat er wel enkele voorstellen ter tafel kwamen, doch dat deze niet met elkaar in ovex-eenstemming konden woi-den gebracht. Met name ging het om twee vragen: le hoe hoog de verhoging zou moeten worden en 2e waar de grens zou moe ten worden getrokken, waarboven de verhoging niet meer zou worden ge geven. Ten aanzien van deze twee belang rijke vraagpunten is gisteren een com promis bereikt, dat de vertegenwoor digers van de in de Stichting samen werkende organisatie aan hun besturen zullen voorleggen. Blijken deze bestu ren, althans een meerderheid eruit, zich met dit compromis te kunnen verenigen, dan wordt het als een con creet voorstel aan de regering aange boden. De Stichting van de Arbeid verwacht, dat zij de standpunten van de diverse besturen over ongeveer tien dagen zal hebben vernomen. Daarna kan het voorstel aan de regering wor den aangeboden. NOG NOOIT brachten wij zo'n pracht collectie MEISJESVESTEN MEISJESTRUIEN JONGENSTRUIEN I Een derde probleem was nog de kwestie, waar het geld voor de verho ging vandaan zal moeten komen. De vei-hoging van tien cent per kind vooi- de lonen tot f 95.per week vergt een bedrag van ï-ond 35 miljoen gulden per jaar. Ongeveer 70 f; van de thans kin derbijslag genietenden zal er van pro fiteren. Men was het er echter vrij spoedig over eens, dat dit extra bedrag aan kin derbijslag moet worden geput uit het zogenaamde „Kinderbijslag-verevenin>\-- fonds". een reservefonds, dat thans rond 150 miljoen gulden bevat. Wellicht ten overvloede wordt er op gewezen, dat deze gehele materie de thans geldende tijdelijke kindei'bijslag- regeling betreft en dus los staat van het juist gisteren door de regering inge diende wetsontwerp voor de kinder bijslag. Men neemt aan dat de hierboven geschetste verhoging, indien deze wordt aanvaard, voor de in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigde loontrekkenden, ook consequenties zal hebben voor de uitkering aan ambte naren en zelfstandigen, die niet in deze Stichting zijn vertegenwoordigd. De scheidende procureur-generaal gewone zitting van de Hoge Raadlolger prof. mr. G. E. Langemeijer, van de Hoge Raad, jhr. mr. dr. L. zijn afscheidsrede. Van links naar hoogleraar tc I.ciden mr. T. Y. H. K. C. van Asch van Wtjck hield rechts op de voorste rij de schei- Boltjes en mr. P .H. Smits, gistermiddag tijdens een buiten- I dende procureur-generaal, zijn op-1 HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Syrië schijnt nu toch wel in te zien, dat het geen zin heeft het z.g. geschil met Turkije op de spits te drijven. Wel beschuldigde de opperbevelhebber van het Syrische leger, generaal-majoor Bizri, gisteren het Westen, Israël en Turkije ervan, dat zij hun „bedreigingen en provocaties" tegen Syrië voortzetten (hjj deed dit in een interview met het communistische nieuwsagentschap „Nieuw-China"), maar in de Verenigde Naties tapt Syrië uit een heel ander vaatje. Syrië's afge vaardigde bij de Verenigde Naties, dr. Zéirfeddine, deelde gisteravond aan een correspondent van Reuter mede, dat hij met de indieners van een Westelijke resolutie inzake het geschil is overeengekomen heden, vrijdag, niet te zullen aan dringen op een stemming in de Algemene Vergadering. In de Syrische resolutie wordt verzocht om de vorming van een commissie «van onderzoek naar de Syrische beschuldiging, dat Turkije de veiligheid van Syrië en de internationale vrede in gevaar brengt; in de tegenresolutie (van Canada, Denemarken, Japan, Noorwegen, Spanje, Paraguay en Peru) wordt aan secretaris-generaal Ham- marskjöld gevraagd zich ter beschikking van beide partijen te stellen en indien 1 nodig naar het betrokken gebied te gaan. Woordvoerders van beide partijen zou den vandaag mededelen, dat zij niet op stemming over deze resoluties willen aandringen. Het debat over de Syrische klacht zou dan beëindigd kunnen wor den „en wjj zullen het daarbij laten", zo voegde dr. Zeineddine hieraan toe. nadenken heeft gestemd, ofschoon de Russische propaganda-machine de plaat met de oorlogsleuzen en het sabelge- kletter niet meer laat horen en vervan gen heeft voor een nummertje vreed zame muziek. Een gunstig teken is voorts, dat Sy rische en Turkse plaatselijke autoritei ten in de Turkse zuidoostelijke grens plaats Nassibin bijeengekomen zijn om te spreken over veediefstallen en ont voeringen, die de laatste tijd als grens incidenten zijn aangemerkt. De bijeen komst had woensdag plaats gehad, aldus meldt het Arabische persbui*eau op grond van inlichtingen van de zijde van het Syrische ministerie van Binnen landse Zaken. ZATERDAG LAATSTE DAG WAARDECHÈQUES dus Profiteer van onze VERLAAGDE PRIJZEN. ).de HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG De Noor Engen tsure sirsat :jsaumm deed bemiddelingspoging Deze overeenkomst idie er dus op neerkomt, dat de Syrische klacht in feite terzijde wordt geschoven of. als men wil, wordt ingetrokken), is gisteren tot stand gekomen op een bijeenkomst van dr. Zeineddine, dr. Matsoedaira van Japan, Hans Engen van Noorwegen en Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige langs de Wadden- kust tijdelijk stormachtige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 november Zon op: 7.38 uur; onder: 17.12 uur. Maan op: 15.03 uur; onder: 2.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.44 uur. Laagwater te 7.11 en 19.30 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina'." Omar Loefti van Egypte. Het viel jour nalisten op, dat een van de belangrijkste initiatiefnemers van de Westelijke reso lutie, de Noor Engen, na afloop van de bijeenkomst hartelijk de hand schudde van de Syrische afgevaardigde dr. Zei neddine, als om de overeenkomst te be zegelen. Deze wending is vermoedelijk mede j een gevolg van de ontnuchtering, welke zich in de staten van het Midden-Oos ten openbaarde, toen bleek, hoe groot de invloed van de Sovjet-Unie op Syrië nu reeds is. Deze Russische invloed is duidelijk tot uiting gekomen door de Syrische afwijzing van Koning Saoeds bemiddelingsvoorstellen. Dit geschiedde onder sterke druk van het Kremlin. Op 21 oktober bracht de Sovjetrus sische zaakgelastigde te Damascus, Niko lai Wassilenko, mie bezoeken aan het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken. Op dat ogenblik had de Syrische regering zich min of meer voorstandster getoond van bemiddeling door Koning Saoed. Dit was de Russen niet naar de zin en de bezoeken van Wassilenko had den ten doel de Syrische regering te weerhouden van het aanvaarden der I aangeboden bemiddeling. De interventie j van Wassilenko had succes: Syrië wei gerde het aanbod van Saoed te aanvaar den. Het gevolg hiervan is weer ge- j weest, dat deze duidelijke demonstratie van Russische invloed in een Arabisch land de andere Arabische staten tot I Binnenkort wordt mededeling verwacht In betrouwbare berichten uit Moskou wordt gezegd, dat het zo goed als zeker is dat maarschalk Zjoekof ook uit zijn partijfuncties gezet is, nadat hij de portefeuille van Defensie moest inleveren. Men verwacht, dat er op korte termijn een mededeling zal komen, doch zekerheid is er wat dit betreft niet. Evenmin heeft men houvast wat betreft de nieuwe baan voor Zjoekof. Weigert te bekennen Volgens betrouwbare berichten heeft het centrale comité van de communis tische partij na een langedurig debat besloten Zjoekof uit het presidium van 15 inan te zetten, waarin hij in juli van dit jaar was opgenomen. De mogelijke opvolger van Zjoekof in het presidium wordt niet genoemd. Zjoekofs „misdaad" is kennelijk zijn verzet tegen de toenemende invloed van de partij op het rode leger. Ook werd hij te machtig naar de zin van Kroesjtsjef. Volgens de berichten uit betrouwbare bron is de atmosfeer in Moskou op het ogenblik volkomen kalm. Idvertentle SPECIfll 1ST IN ïiftJftt j Om gezondheidsredenen opgevolgd door Het Belgenmonument te Amers foort. Avaarvan het beeldhouwwerk in de loop der jaren vrij ernstig is beschadigd, wordt thans door een viertal Amsterdamse beeldhouwers onder supervisie van Hildo Krop gerestaureerd. Twee van de beeld houwers aan de arbeid bij vernieu wing van een der reliefs. Op de voorgrond H. Vreedie de alge mene leiding heeft, op dr achter grond Th. Schabbing. M'elke als minister van Staatsveiligheid In Oost-Duitsland is de minister van Staatsveiligheid, Ernst Wollweber, ver vangen door zijn plaatsvervanger Erieh Mielke. Dit is. volgens het Oostduilse persbureau ADN, geschied „om gezondheidsredenen". Westelijke waarnemers in Berlijn toonden zich verrast over de vervanging van Wollweber, die voor de oorlog ais leider v n het Westeuropese bureau van de Komintern in Kopenhagen, zich de bijnaam „koning der saboteurs" verwierf vanwege de uiterst gevaarlijke communistische activiteit van de onder zijn leiding staande organisatie. Zijn eerste „roem" oogstte hij in 1918, toen hij, als stoker op een Duitse kruiser, in Kiel de eerste rode vlag op een Duits schip hees. Wollweber was van 1928 tot 1933 communistisch lid van de Rijksdag. In 1933 vluchtte hij naar Denemarken. Scheepssabotage werd zijn specialiteit en ook was hij een expert in het organise ren van „verdwijningen" en het smokkelen van wapens en propagandamateriaal. Hij werd in 1940 in Zweden tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld en later aan Sovjet-Rusland uitgeleverd. Na de oorlog bouwde deze gevaarlijke figuur een sabotage- en spionagenetwerk op. Vier jaar geleden vi-erd hij minister van Staats- veiligheid. Zijn opvolger, dc 51-jarige Mielke, verliet Duitsland in 1931. Hij werd er toen j van verdacht bij een communistisch relletje twee politie-agenten doodgeschoten te hebben. Hij vestigde zich in Sovjet-Rusland en keerde aan het einde van de oorlog met het Rode leger naar Duitsland terug. Verwacht wordt dat Kroesjtsjef het standpunt van de partij in de affaire- Zjoekof volledig uit de doeken zal doen in een grote redevoering op een speciale zitting van de Opperste Sovjet woens dag a.s. Deze zitting is oorspronkelijk vastgesteld als onderdeel van de viering van de 40ste verjaardag van de Bolsje wistische revolutie. Het presidium is het uitvoerend or gaan van het centrale comité der Rus sische communistische partij. Als Zjoe kof uit 't presidium gezet is, kan aange nomen worden, dat hij ook uit het cen trale comité zelf verdwijnen moet. Volgens het Parijse blad „Franc Ti- reur" heeft Zjoekof echter tot op heden geweigerd een verklaring te tekenen, waarin hij „bekent" fouten te hebben gemaakt. Dit zou de reden zijn waarom waar schijnlijk nog geen beslissing is geno men omtrent zijn toekomstige post. deze beslissing althans nog niet bekend is. Kroesjtsjef zou geneigd zijn „genoe gen te nemen" met „niet ernstige fou ten", wanneer Zjoekof publiekelijk aan zelfkritiek zou willen doen. Zoals bekend is zeide Malenkof, na zijn aftreden als premier in 1953, zich niet de geschikte persoon voor het pre mierschap tc achten. De gang van za ken met Malenkof zou, althans volgens „Franc Tireur". gelijk zijn aan die met Zjoekof. Met dit verschil dan dat Zjoe kof tot op heden heeft geweigerd zich zelf te beschuldigen. Israël beschuldigd van aanval op vliegtuig De gemengde bestandscommissie heeft Israël veroordeeld wegens „een flagran te daad van agressie", gepleegd tegen Jordanië, toen op 19 oktober een Israëli sche straaljager een Jordaans passa giersvliegtuig onderschepte boven Jor daans gebied. Onder de passagiers be vonden zich vijf Amerikanen en een Italiaanse geestelijke. Aan Israël, dat de zittingen van de bestandscommissie boycot, is verzocht maatregelen te ne men om in de toekomst dergelijke inci denten te voorkomen. Het kanaal, dat gebruikt zal worden voor het ontwateren van de Hoeleh- moerassen in Israël nabij de Syrische grens, is voltooid, aldus is gisteren uit Tel Aviv gemeld. De aanleg van het ka naal is in 1951 begonnen, maar moest verscheidene malen worden onderbroken wegens moeilijkheden met Syrië. Door deze ontwatering zal men nieuwe land bouwgronden in cultuur kunnen bren gen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1