n R0XY ROXY ROXY fV. SAMSOM N.V. TE ALPHEN ^1^'» BESTAAT EEN MENSENLEEFTIJD Juist nu! Oprichter begon met ontwierpen en uitgeven van formulieren Adenauer blijft trouw aan oude partijleuzegeen experimenten Iweedse premier Tage Erlander vormt een minderheidskabinet Uamea-Geiei (SS Visserij schap voor eerste maal bijeen. wacht omvangrijke taak de ja graag roken! 06ste jaargang Donderdag 31 oktober 1957 Vierde blad no. 29279 Gemeente-administratie, het onderwijs en de onderneming: drie pijlers van bedrijf In 1868 werd in de gemeente Alfen zoals men de naam van (Uphen aan den Rijn toen schreef tot gemeente-secretaris benoemd Je heer Nicolaas Samsom, toen 23 jaar. Ogenschijnlijk heeft dit feit liets te maken met het 75-jarig bestaan op 1 november a.s. van ST. Samsom n.v. te Alphen, doch wie de geschiedenis van dit uitge versbedrijf nagaat, moet wel tot de conclusie komen dat tussen beide jeitcn een nauw verband bestaat. De heer Samsom kreeg in zijn pnetie bij de gemeente veel te maken met formulieren, die naar zijn [ïening niet voldeden aan de eisen, die men er in die tijd aan mocht tellen. Zo begon hij in 1882 met het ontwerpen en uitgeven van formu leren. En hiermede was het bedrijf, dat thans N. Samsom n.v. heet |eboren. lDe heer Samsom begon heel beschei- en, zonder zijn betrekking als gemeen- E-sec-retaris op te geven. Hij noemde [jn bedrijf „Inrichting voor gemeente- Hministratie van N. Samsom" en be- bn met het uitgeven van doelmatige irmulieren voor de gemeente-admihi- •atie. De familie Samsom vestigde zich 't pand „Amstelstein", dat de grond- ,g vormt voor het gebouwencomplex i het huidige bedrijf, als is het nu _it meer in gebruik als woonhuis. De (langstelling voor de formulieren van heer Samsom groeide reeds spoedig in 1885 kon hij de fabricage zelf ter id nemen. Aan het einde van dat ,r maakte hij zich los uit zijn ambte- jke functie om zich geheel aan zijn lak als uitgever te wijden. Het aantal meelsleden bedroeg toen 5. Uitbreiding i Aanvankelijk werkte men uitsluitend m behoeve van de gemeente-admini- tratie, doch reeds in 1889 begon men pk voor de schooladministratie formu- eren te leveren. Deze band bleek zeer aardevol te zijn voor het bedrijf, toen i 1920 de financiële gelijkstelling van penbaar en bijzonder lager onderwijs |>t stand kwam. !De firma ging alle mogelijke school - ioeften en leermiddelen leveren. Het .tal personeelsleden steeg - mede on- ir invloed van deze uitbreiding der •kzaamheden - tot 180. Nieuwe ondernemingsvorm jln het jubileumjaar 1932 werd het be- ijf omgezet in een naamloze vennoot- hap, een nieuwe ondernemingsvorm is, terwijl het bedrijf op de oude voet erd voortgezet. De stichter van het be- ïjf heeft de grote vlucht van na 1920 et meer meegemaakt, daar hij in 1917 overleden. De ontwikkeling zette zich ik na 1932 onverminderd voort en in 39 werkten 275 personen in het be- rijf. In dat jaar werd ook een nieuw ibouwencomplex in gebruik genomen. Ondernemingen De samenhang tussen overheid, on- ijs en bedrijfsleven werd steeds erker en daaruit is het ook te verkla- n dat in 1940 bij de fa. Samsom een deling „Ondernemingen" werd opge- :ht. Evenals bij de andere afdelingen be- (rkte men zich niet tot het leveren n formulieren, maar gaf men direct k losbladige systemen, uit, wat vooral ordelen heeft bij de zich snel wijzi- ïide voorschriften van overheidswege, ik commentaren, studieboeken en dschriften zien bij deze firma het ht, benevens de leerboekjes voor het ger onderwijs. Ten dienste van de drie delingen van Samsom worden drie uisorganen" uitgegeven, die voorlich- ig geven aan resp. overheidsdienaren, derwijspersoneel en zakenwereld. Bo ndien is er nog een orgaan van be rk te omvang voor de waterschappen, r gelegenheid van het 75-jarig be ft an van de firma zijn alle drie orga- n in een speciaal jubileumnummer rschenen. De afdeling voor de gemeente-admi- itratie is nog steeds de belangrijkste, ch daarnaast zijn onderwijs en be drijf zeker ook van grote waarde. Voor al in de afdeling ondernemingen liggen nog grote gebieden braak, die zich in meer vrijheid kunnen ontwikkelen, dan bijv. de gemeente-administratie, die meer gebonden is aan de overheid. Het bedrijf telt thans ruim 600 werknemers. Jubileumuitgave Ter gelegenheid van het 75-jarig ju bileum (75 jaar is de gemiddelde leef tijd van de Nederlander) is van de hand van mr. S. J. Fockema Andreae, te Lei den, bij de jubilerende firma een boek werk uitgegeven „Een mensenleven in Nederland", met als ondertitel „Drie kwart eeuw ontwikkeling van openbaar bestuur, onderwijs en onderneming". In dit werk heeft de schrijver aller eerst een overzicht gegeven van het be stuur, het onderwijs en het bedrijfsle ven in 1882, het jaar van de oprichting van de firma. Hij gaat dan vervolgens de ontwikkeling van deze drie facetten van het maatschappelijk leven na en besluit met een overzicht te geven van de stand van zaken van heden. Het boek, dat keurig uitgevoerd is, is ver lucht met vele foto's, waaronder ver- WERELDRAAD VAN KERKEN STELT BEURZEN BESCHIKBAAR De Wereldraad van Kerken te Ge- nève stelt voor het buitenland voor het academische jaar 1958/1959 en voor de „Graduate school of ecumenical stu dies" te Bossey voor de cursus oktober 1958-januari 1959 ongeveer 140 beurzen ter beschikking. Deze zijn bestemd voor jonge mannen en vrouwen uit bij de Wereldraad aan gesloten kerken, voor studie in Canada, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Grie kenland, Italië, Oostenrijk, de Scandi navische landen, Turkije, de Ver. Staten en Zwitserland. Slechts enkele plaatsen zijn beschik baar voor niet-theologen, die zich voor bereiden voor dienst aan de kerk of aan De oprichter van het bedrijfwij len de heer N. Samsom (1844 1917). schillende van documentaire waarde, en tekeningen. Een zeer leerzaam en in teressant boek, dat zijn waarde zal blij ven behouden, ook na dit jubileumjaar. Herdenking Het jubileum zal op de dag zelve, 1 november, worden gevierd met een her denkingsbijeenkomst in de Hervormde Kerk aan de Julianastraat, met een re ceptie van 35 uur voor relaties en een receptie in de avonduren voor het eigen personeel. Voor de bevolking van Alphen gaat dit feest evenmin ongemerkt voorbij: elk gezin in Alphen ontvangt een uit stekend uitgevoerde fotokalender, terwijl de kinderen van de lagere scholen een versnapering aangeboden zullen krijgen. Een versnapering ligt ook te wachten voor (de echtgenoten van) het personeel. Geschenken voor het personeel en feestavonden behoren eveneens tot de feestelijkheden. Russische ambassadeur trok poker-face toen kanselier het Kremlin aanviel (Van onze correspondent in West-Duitsland) Uit de regeringsverklaring, welke Bondskanselier Adenauer, dinsdag j.l. bij zijn beëdiging heeft uitgegeven, is duidelijk gebleken, dat hij op de enkele jaren gele den door hem ingeslagen weg wil blijven voortgaan en dat hfj trouw bpjft aan de leuze, die hij als een van de meest fascinerende slogans op de verkiezingsplak katen van zijn partij heeft geschreven. De leuze luidde „geen experimenten". Het heeft bij zijn binnenlandse politieke tegenstanders enige verwondering, maar tevens een zekere voldoening verwekt, dat hij hun een vriendelijke en men zou haast kunnen zeggen verzoenende hand heeft toegestoken door de hoop uit te spreken, dat In beslissende vragen, en wel in het bijzonder op het gebied van de buitenlandse politiek, een gemeenschappelijke samenwerking tussen de rege ring en de oppositionele fracties mogelijk zou zijn. De oppositie is een dergelijk tegemoetkomend gebaar doorgaans niet van Adenauer in de Bondsdag gewend! Vriendschappelijke banden met de Benelux-landen Adenauer was eerlijk genoeg toe te geven, dat hij tijdens de eerstvolgende vier jaren, gedurende welke zijn rege ring aan het bewind hoopt te zijn, op het gebied van de buitenlandse politiek en van het economische leven nog grote moeilijkheden verwacht. Maar aan de andere kant klonk het geruststellend uit zijn mond te horen, dat hij toch gelooft dat de vrede kan worden bewaard. Een van de hoogtepunten van Ade nauers lange rede was de felle aanval, die hij op de politiek van de Sovjet- Socialistisch bewind met verkiezingen in vooruitzicht kort leven voorspeld (Van onze correspondent in Stockholm) De Zweedse premier, Tage Erlander, wiens coalitieregering de vorige week trad, heeft gisteren een minderheidsregering van sociaal-democraten gevormd. De vier posten die in de coalitieregering door agrariërs werden bekleed, worden ans door sociaal-democraten ingenomen en de overige elf z«n ongewijzigd ge sven, waaronder de functie van minister van Buitenlandse Zaken (östen iden). De boeren verlieten het kabinet na een referendum over aanvullende staats- nsioenen, dat ten gunste van de socialistische voorstellen uitviel. Dat Erlander niet met de burgerlijke partijen heeft willen samenwerken, omdat geen water in de rode wijn wilde doen, is eigenlijk niets bijzonders. Het opmer- lijke daarentegen is, dat het deze keer zeer weinig heeft gescheeld of Zweden a een geheel „burgerlijke" regering hebben gekregen. Bijna een „burgerlijke" gering tot stand gekomen )e socialisten wezen namelijk iedere nenwerking van de hand, terwijl de iservatieven en liberalen hiervoor ven pleiten. Alles hing dus af van de ren, die zich, na de enquête inzake pensioenkwestie, niet langer „Agra 's", maar „Centrum-partij" noemen, in verband met hun compromis- rstel. )e boeren evenwel hadden hun oude litie-vrienden beloofd, zich, voorlopig hans, nog niet met de oppositie te enigen. Zij hielden die belofte, al- iwel het weinig zal hebben gescheeld, nt de Koning had reeds de leider der ralen verzocht de mogelijkheid van burgerlijke regering te onderzoeken, de Koning een beroep op de boe ren doen? Zouden zy zich dan moreel van hun belofte ontbonden achten? Neen, zij hielden voet bij stuk en zo ging ook deze kans voorbij om Zweden na vele jaren eens zonder socialisten te regeren. En het is een vraag, of het zo niet beter is. Over elf maanden zijn er ver kiezingen. Wat zou een burgerlijke re gering in dit tijdsbestek hebben kunnen doen? Intussen kunnen de socialisten, zelfs met de steun van de communisten, niet meer op een meerderheid in de Tweede Kamer rekenen. In de Eerste Kamer zyn zij tydelijk wat sterker, om dat deze indirect gekozen Kamer traag reageert op de verkiezingen. Maar ook dit beeld zal wijzigen. En na de verkie zingen zijn de boeren eventueel wèl be reid met de huidige oppositie samen te gaan. Alles zal dus afhangen van de ver kiezingen van het volgend jaar. Unie deed. De Sovjetrussische ambassa deur in West-Duitsland, Smirnof, zat er "bij op een van de eerste zitplaatsen van het balkon, dat tijdens alle zittingen van de Bondsdag voor de buitenlandse diplomaten is gereserveerd (precies naast onze Nederlandse ambassadeur Lamping). Terwijl Adenauer bezig was een reeks hoogst onplezierige opmerkin gen over de Sovjet-Unie te maken, bleef een van de televisie-camera's op het balkon geruime tijd op het gezicht van de Russische diplomaat gericht, maai' Smirnof wist de gevoelens en ge dachten, die in hem omgingen, op mees terlijke wijze achter een ijzeren masker te verbergen. Bonn ziet zich geplaatst tussen Moskou en Washington Adenauer had het over het veertig jarig bestaan van de Sovjet-Unie, dat thans zal worden gevierd. Het Sovjet russische totalitarisme, zo zei hy, is er ongetwijfeld in geslaagd tweehonderd miljoen mensen van hun vrije wil en van het vertrouwen op hun eigen kracht te beroven. Sedert 1945 heeft Rusland in de Oosteuropese staten honderd mil joen mensen met geweld onderworpen. Het schijnt de Sovjet-Unie na de ge beurtenissen in Polen en na de held haftige, maar vergeefse opstand in Hon garije gelukt te zijn haar macht in Oost-Europa opnieuw te stabiliseren. Uit alles wat in de laatste jaren is gebeurd, blijkt duidelijk, aldus Adenauer, dat al leen de Sovjet-Unie de politieke en mi litaire agressieve macht in het Oosten is. De spanning tussen het Westen en het Oosten is in de laatste jaren groter geworden, maar het Westen is, wat het aantal mensen, wat zijn geestelijke ont wikkeling en wat zijn militair en eco nomisch potentieel betreft, het ooste lijke blok nog verreweg de baas. Een voorwaarde voor het behouden van het overwicht is dat alle krachten van de vrije wereld onder een energieke, rustige en verstandige leiding blyven samen werken. Die leiding kan, aldus Adenauer alleen maar in de handen van de Ver enigde Staten als verreweg de sterkste mogendheid van het Westen liggen. Zo wel Moskou als Washington nemen dus een zeer belangrijke plaats in Adenauers politieke denken in. De kanselier sprak er overigens zijn vreugde over uit. dat de regeringschefs van de NATO-landen binnenkort in Parys bijeen zullen komen. Hij is ervan overtuigd, dat dit groot succes voor de volkeren van de vrije wereld zal bete kenen. Alleenrecht van Bonn Zoals te verwachten was, ging de Westduitse Bondskanselier ook thans weer op de tragische omstandigheden van de achttien miljoen Duitsers in de Advertentie Charme voor Uw handen de kerk verbonden instellingen, de ove rige voor theologen, die hun kandidaats examen hebben afgelegd. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, achter St. Pieter 14. Utrecht. NED. HERV. KERK Beroepen te W1Jk bij Dmiratede J. NoQ- tes te Bmet.. Bedantot voor Luwteren (2de pred. pH.) C. Graafland te Amelde. voor Zevenhuizen (Gron.) (toez.) A. E D. A. Ravesloot te Steenwijkerwold. GEREF. KERKEN Beroepen te Oenkerk H. J. Swlerts te Enkhwlzen. Bedankt voor Wörtmm H. Veenstra te Veenwoudtsterwal GEREF. KERKEN (Onderh. art, 31 K.O.) Beroepen te Zuldhom J. Faber te De venter. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaandam B. BIJleveld te Noordeloos en S, WIJnsma te Broek op Langend ijk. PREDIKANT LEGT AMBT NEER Ds. mr. P. Estié te Zaandam ,dle kort geleden zijn meesterstitel In de rechten behaalde, heeft zijn ambt neergelegd om een functie lm het bedrijfsleven te aan vaarden. Crisis voor drijfnet- en treil visserij In de grote zaal van de Sociaal Economische Raad te Den Haag is gistermiddag de eerste openbare bestuursvergadering van het visserij schap gehouden. De voorzitter, de heer J. C. Pronk, heeft in deze ver gadering een rede uitgesproken, waarin hij om te beginnen opmerkte, dat er zowel van werknemers- als van werkgeverszijde op dit ogen blik nog weinig belangstelling voor en kennis van dit „schap" bestaat. Hoewel de taak van het visserijschap op het gebied van lonen en arbeidsvoorwaarden voorlopig is opgeschort, zullen kwesties in het sociale vlak zeker niet onbesproken blijven, aldus de heer Pronk. Sprekend over de stand van zaken in de visserij met een totaal-opbrengst van 100 miljoen gulden per jaar stond de heer Pronk onder meer stil bij de zeevisserij. Hij stelde vast, dat deze zich, voor zover ze met kotters op een af stand van rond 60 mijl van de Hol landse kust uitgeoefend wordt en voor zover de produkten platvis en haring zijn, in een betrekkelyke bloei mag ver heugen. De vloot heeft de laatste jaren een belangryke modernisering onder gaan. De mogelykheid van platvis-export is in het algemeen aanwezig. Een schaduw achtte spreker de steeds stygende exploi tatiekosten, waarby hy in de eerste plaats dacht aan brandstoffenpryzen. ERNSTIGE CRISIS De dryfnetvisserB, waarvan de vloot in het algemeen oud is, maakt echter een ernstige crisis door. De laatste jaren lykt het alsof de dichtheid van de haring in de Noordzee afneemt, waardoor de bedrijfsresultaten onbe vredigend zfjn, en geen reder durft Advertentie bescherming voor mond en keel tegen hoest, heesheid, keelpijn en verkoudheid. Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 N.V. PHILIPS-ROXANE Oost-zone en in Oost-Berlyn in, die daar onder een vernederende en onmen- selyk systeem moeten leven. Ruslands houding uit de laatste jaren heeft er niet op gewezen, dat het Kremlin be reid zou zyn de Duitsers hun vryheid terug te geven. Adenauer onderstreepte nog eens. dat de Westduitse Bondsre gering by de opvatting biyft, dat zy al leen het recht heeft voor de achttien miljoen Duitsers in het oosten te spre ken en dat het de plicht van de vier grote mogendheden is de hereniging van Duitsland tot stand te brengen. Slechts de bevryding van de door de Sovjet- Unie bezette gebieden van Duitsland kan Europa op den duur vrede en vry heid brengen. wy nemen aan, dat Adenauer juist in verband met de op het ogenblik enigszins verwarde internationale poli tieke situatie opzettelyk niet in details op plannen voor een eventueel te volgen intensievere politiek ten opzichte van Polen en van de overige staten in het oosten van Europa wilde ingaan. Hy heeft echter wel gezegd, dat de West duitse regering besloten i6 goede be trekkingen met de volkeren van Oost- Europa te onderhouden en dat de nog tussen die landen en de Bondsrepubliek hangende vragen op vredelievende, rechtvaardige en menseiyke wyze moe ten worden opgelost. Adenauer bracht naar voren dat de betrekkingen met de Beneluxianden evenals die tot de andere staten in het Westen niet alleen nauw maar ook van vriendschappelijke aard zijn. Wij hebben de indruk gekregen, dat het niet in Adenauers bedoeling ligt de nog altyd tussen Nederland en West- Duitsland zwevende geschillen, waarvoor men thans een oplossing zoekt, door een al te donkere chauvinistische bril te be zien, want hij stipte deze aangelegenheid maar even terloops aan en hij zei ervan overtuigd te zyn dat het spoedig zal ge lukken In vriendschappelijke geest de verwachte grensovereenkomsten met Nederland te treffen. het risico te nemen specifiek dryf- netschepen te bouwen. Een ander gedeelte der vloot, bestaan de uit treilers en een aantal grote treil- loggers, die ook eigenlyk treilers zijn, oefenen de visserij uit op haring, ma kreel en rondvis, gewoonlyk in het noordelyk deel van de Noordzee. Ook de schepen, die deze vissery uit oefenen, hebben het in het algemeen moeilijk. Ter verbetering van haar po sitie, mede in verband met de komende Euromarkt, zou de vissery moeten mee werken aan een zo goed mogelijk con serveren van het kapitaal in de zee, dus bescherming van de visstand. VELE TAKEN Vervolgens nam de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, dr. J. H. Patijn, het woord, als vertegenwoordiger van minister Mansholt, die in verband met de zitting van de Tweede Kamer niet aanwezig kon zijn. Hy hoopte dat spoedig het tijdstip zal zyn aangebroken, waarop het vissery- schap regelend zal kunnen optreden op het stuk der arbeidsvoorwaarden. Vervolgens roerde hij de verdere middelen aan, met behulp waarvan het schap zyn taak zal kunnen ver vullen: het geven van adviezen, het verrichten van daden van vry bestuur, en het verlenen van medewerking aan de uitvoering van hogere regelingen. Hjj noemde enige van de mogelyke daden van vry bestuur: verlenen van subsidies, instellen van enquêtes, or ganiseren van en deelnemen aan ten toonstellingen, het maken van pro paganda in binnen- en buitenland, en het geven van voorlichting aan be- dryfsgenoten. EEN WIJD TERREIN De voorzitter van de S.E.R., prof. dr. mr. F. de Vries, heeft in een rede onder meer opgemerkt, dat het hem bekend is, dat over de positie van verschillende onderdelen van de sociale en econo mische vraagstukken, in de kring van deze bedryfstak niet zonder zorg wordt gesproken. Dit zyn zaken, die by een van oudsher zeevarend volk als het onze brede belangstelling verdienen. De uit eenzetting van de voorzitter heeft er volgens prof. De Vries geen twyfel i doen bestaan, dat in de vissery een wyd terrein voor constructieve en stuwende arbeid openligt. Tenslotte ging spr. nader in op de betekenis vanhet be- dryfsschap. De pl.v. voorzitter van het vissery- schap, de heer Van der Wal, heeft hier na nog gesproken. Hy onderstreepte de betekenis van het visseryschap voor het samenspel van allen, die by deze be dryfstak betrokken zijn en ging in het kort de vele taken na, die het schap wachten. Zo noemde hy onder meer de oude-dag-voorziening van de vissers. Voorzitter Pronk heeft met een kort woord de sprekers dank gebracht. Overval op handelaar in textiel te Doetinchem Ernstig gewond naar ziekenhuis overgebracht Gis ter ai vond omstreeks half acht is voorbU het pompstation van de Wa- terleidingmaatschappy Oostelyk Gel derland, even buiten Doetinchem, een roofoverval gepleegd op een ongeveer 35-Jairige handelaar in textiel uit Venlo. De man werd ernstig gewond in het R.-K. Ziekenhuis opgenomen. Hy verkeerde die dag in gezelschap van enkele inwoners van Doetinchem, met wie hy voor het eers't. had kennis gemaakt-. Gistermiddag omstreeks drie uur was hy al by het. pompstation ge signaleerd in een gTyze a-ut-o, in gezel schap van twee anderen. Hij trachtte tex'tielgoederen aan de deur te verko pen. 's Avonds werd de auto wederom op dezelfde plaats geaien en juist voor de ingang van het pompstation, dat aan een binnenweg ligt, werd de overval ge pleegd. Het vermoeden bestaat, dat de handelaar onenigheid heeft gekregen met de andere Inzittenden in de wagen of dat hy is meegelokt. Na de aanslag is hy hevig bloedend de ryksweg opge lopen, waarby hy een fietser omverliep, die licht gewond werd. Toen is hy een woning binnengesneld, vanwaar hij per ambulancewagen in ernstige toestand naar het ziekenhuis is overgebraoht. Zyn metgezellen zyn na de aanslag in het duister verdwenen. De politie heeft de gehele avond met een speurhond ge zocht, doch zonder resultaat. Het mo tief van de overval is vermoedelyk gelidroof geweest. De textielhandelaar was in het bezit va-n een portefeuille met ruim f-3.000, die echter niet ont vreemd werd. De auto, waarin zich en kele koffers bevonden, is door de poli tie in beslag genomen. Jordanië niet naar Cairo (A. A.-overleg) Een woordvoerder van de Jordaanse regering heeft medegedeeld, dat Jorda nië beslist niet zal deelnemen aan de komende Afrikaans-Aziatische confe rentie in Cairo. De woordvoerder zei. dat de conferen tie wordt voorbereid door „communis ten of communistisch-gezinden". De conferentie van december in Cairo staat volgens de woordvoerder los van de ln 1955 gehouden Bandoengse conferentie, „welker resoluties door Jordanië worden nageleefd". 3 Roxy Rook Redenen Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Advertentie Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7