Visserij en oestercultuur opheffen KAAS Wek geen illusies met avonturen Vragen in de Tweede Kamer over de vele afgekeurde legerlielmen Perst of pompt minister Hofstra? ,n 1956 is meer vis Brandwonden Kloosterbalsem Jongen met ringbaard en nauwe broekspijpen pleegde inbraken 96ste jaargang Donderdag 3*1 oktober 1957 Derde blad no. 29279 Deltaplan in Tweede Kamer Advertentie Niet lijdelijk afwachten, maar actief zijn (Van onze parlementaire redacteur) Met alle waardering voor de inspanningen om bjj de uitvoering van het Deltaplan van de visserij en oestercultuur In Zeeland te redden wat er te redden valt, verklaarde de heer Den Hartog (VVD) gistermiddag in de Tweede Kamer, dat opheffing, hoe hard ook, toch meer in overeenstemming is met de werkelijkheid. Het is beter de belanghebbenden eerlijk te vertellen, dat hun bedrijven eerlang moeten verdwijnen, dan illusies te wekken met avon tuurlijke ondernemingen, waarin men in Zeeland zelf ook geen vertrouwen heeft. Dramatische nasleep voorkomen Men wil pogen de oestercultuur te verplaatsen van de Oosterschelde naar de Grevelingen. Er zullen proeven wor den genomen of dat mogelijk is. Maar wat zijn de kosten van die proeven en de daarmede gepaard gaande avontuur lijke ondernemingen en hoeveel zal de overplaatsing van de bedrijven kosten?, vroeg de heer Den Hartog, die vreesde, dat de gehele overplaatsing op een grore teleurstelling zal uitlopen. Datzelfde geldt ook voor de verplaatsing van de vissers van Veere naar Colijnsplaat. Er worden grote kosten gemaakt zonder zekerheid van succes. Maar als de visserij en de oestercul tuur worden opgeheven zal volledige schadevergoeding moeten worden ge geven. Tot iedere prijs moet worden voorkomen, waarschuwde de heer Den Hartog, dat de Deltawet een drama tische nasleep krijgt zoals de Zuider- zeewet. Overigens vond hij de beslissing over het Deltaplan een uitermate gewichtig feit in de historie van ons land, ook met het oog op een betere zoetwatervoorzie- Eén Nobelprijs voor dr. Jang en dr. Lee Scheikunde voor Sir Todd De nobelprijs voor scheikunde voor 1957 is toegekend aan de Brit Alexan der Todd en die voor natuurkunde aan de in de Verenigde Staten wer kende Chinezen Tsoen Dao Lee en Tsjen Ning Jang gezamenlijk. Sir Alexander Todd is hoogleraar in de organische scheikunde aan de uni versiteit van Cambridge. Hij kreeg de prijs 208.628 Zweedse kronen voor zijn werk op het terrein van de co- enzymen. Hij is op 2 oktober 1907 in Glasgow geboren. In 1938 werd hij hoogleraar, eerst in Manchester, later in Cambridge. ning, waarvan een voordeel wordt ver wacht van ruim een miljard gulden. Die veiligstelling van de zoetwatervoorzie ning vond de heer Den Hartog van een dermate grote betekenis, dat hy, in te genstelling tot de heer Burger (PvdA), indien nodig t.z.t. een stuw in de bene denloop van de Oude Maas zou willen aanvaarden, al komt de Dordtse zeeha ven daardoor achter een sluis te liggen. Maar dan zal de regering er met alle kracht naar moeten streven in onder handelingen met het buitenland, dat de kwaliteit van het zoete water, dat de Rijn aanvoert, van betere kwaliteit wordt, want het zoutgehalte is dikwijls zo hoog, dat het schadelijk is voor de landbouw. Ook de heer Van Meel (VVD) stelde het belang van de betere zoetwa tervoorziening in het licht. Verkeer en industrie Aan de verkeersbelangen in het kader van het Deltaplan schonk gistermiddag vooral de heer Verkerk (AR) aandacht. Aan de kustweg over de hoofddam- men hechtte hij voornamelijk toeristi sche betekenis. Daarom is van groter belang de centrale nieuwe verkeersroute door het eilandengebied langs de bin- nendammen. Die centrale weg zal de industrialisatie bevorderen in Zeeland, dat een bevolkingsoverschot heeft. Voort durend trekken Zeeuwen uit Zeeland weg omdat er niet voldoende werkge legenheid is. Er bestaan nu plannen voor de aanleg van een grote industriehaven ten oosten van Vlissingen aan het Sloe, BLADEN IN MEDAN VERBODEN De garnizoenscommandant van Pema- tang Sianter, kapitein Mardjans, heeft medegedeeld, dat zondagavond j.l. dich- bij de stad een klein gevecht is geleverd tussen een militaire patrouille en een bende opstandelingen. Deze laatsten werden na een gevecht van enkele mi nuten teruggeslagen. In Medan heeft de militaire comman dant van Noord-Sumatra voor twee da gen een verschijningsverbod opgelegd aan vier plaatselijke dagbladen wegens het publiceren van berichten over mili taire aangelegenheden zonder de ver eiste toestemming. waar ook de grootste olietankers kunnen binnenvaren. Verkeersverbindingen bevorderen de industrialisatie en daarom bepleitte ook de heer Verkerk een dam in de Ooster schelde van Zierikzee naar Colijnsplaat op Beveland. Aansluitend daarop zal een onderzoek moeten worden ingesteld naar de technische mogelijkheden van een tunnel onder de Westerschelde voor de verbinding met Zeeuws-Vlaanderen, waar langs het kanaal van Terneuzen een be langrijk industriegebied is gelegen. Het Deltaplan juicht de heer Verkerk ook toe, omdat daardoor de dichtbe volkte randstad Holland nieuwe ruimte krijgt in zuidelijke richting. Om daarvan ten volle te kunnen profiteren zijn ech ter meer verkeersverbindingen nodig dan het Deltaplan thans biedt. Tenslotte beschouwde de heer Kikkert (CHU) de moeilijkheden van de sociale aanpassing in de gebieden, die mettertijd uit hun afzondering worden verlost. Minister Algera dankte voor de in stemming, die het Deltaplan van alle sprekers had ondervonden. Enig voor behoud had hij alleen bespeurd bij de heer Kodde (SPG), die had gezegd, dat alleen God ons voor rampen kan bewaren. Dat vond minister Algera juist, maar deze wetenschap en dit Godsvertrouwen mag geen vrijbrief zijn om de dingen lijdelijk af te wach ten. Het moet ons juist aansporen tot activiteit. Vanmiddag zet de minister zijn rede voort. KSSf domineer met Kaas bij 'I ontbijt 1 it??;.'"."'z H Het Tweede kamerlid, de heer Koer sen, heeft aan de minister voor Defen sie de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het juist, dat van 400.000 leger- helmen, gefabriceerd door de Ver- blifa, ruim 40 pet, is afgekeurd? Indien de eerste vraag bevestigend moet worden beantwoord, welke schade is daaruit dan ontstaan en is deze op de leverancier verhaal baar? Is het juist: a. dat in de voorschrif ten voor de fabricage omtrent het gewicht niets schriftelijk was ver meld. maar dat daaromtrent wel mondelinge afspraken waren ge maakt; b. dat de helmen een ge wicht dienen te hebben van 1040 - 1170 gram en dat vele der geleverde exemplaren slechts 950 tot 1000 gram wogen; c. dat voor de helmen staal ter dikte van 1,176 mm. moest wor den gebruikt en dat daaruit nimmer helmen met het juiste gewicht zouden kunnen worden vervaardigd; d. dat bij schietproeven de kogels vaak dwars door de afgekeurde hel men heengingen? Indien het onder 3 gestelde geheel of gedeeltelijk bevestigd moet worden beantwoord, is de minister dan niet van mening, dat het in hoge mate onverantwoordelijk is, dat geen dui delijk schriftelijke instructies worden verstrekt voor de fabricage van ar tikelen, die de veiligheid van de Nederlandse soldaat zo goed mogelijk moeten waarborgen? Welke maatregelen heef tde minis ter genomen zowel ten aanzien van de instructie voor de fabricage als ten aanzien van de controle bij af levering, om in de toekomst de vei ligheid van de Nederlandse soldaat met grotere waarborgen te omgeven dan thans blijkbaar het geval is ge weest? Hoge onderscheiding proc ureur-gener aal Hoge Raad dan ooit Aan stijging overheidsaandeel in de nationale bestedingen moet eind komen PROF. LEE Dr. Tsoeng Dao Lee is op 25 novem ber 1926 in China geboren. Hij heeft gestudeerd aan de universiteit van Chi cago en behaalde in 1950 zijn doctors titel. In 1953 werd hij hoogleraar aan de Columbia-universiteit te New York. PROF. JANG Dr. Tsjen Ning Jang is op 22 septem ber 1922 geboren, eveneens in China. Ook hij heeft aan de universiteit van Chicago gestudeerd, waar hij in 1948 promoveerde. De beide Chinese geleerden hebben de nobelprijs gekregen „voor hun diepgaand onderzoek naar de pari- teitswetten, dat geleid heeft tot be langrijke ontdekkingen aangaande de elementaire deeltjes". Indertijd schre ven wij uitvoerig over deze revolu tionaire ontdekkingen, die een basis principe in het natuurkundig denken op losse schroeven stelden en die ook door experimenten in het Kamerlingh Onneslaboratorium te Leiden werden bevestigd. In het kwartaalbericht van de Nederlandsche Handel-Maatschappü wordt een beschouwing getiteld: „Pers of pomp?" gewijd aan het belastingen- en uitgavenbeleid dat in de afgelopen jaren door de Nederlandse overheid is gevoerd. Vastgesteld wordt dat het Rjjk en de gemeenten gefaald hebben in de vervulling van de rol die hun door de economische theorie wordt toebedeeld. Doordat de uitgaven snel ler zijn gestegen dan de belastingop brengsten, is in de haussejaren een averechtse politiek gevoerd. De voortdurende uitbreiding van de overheidsuitgaven heeft niet slechts het voeren van een consequente conjunc- tuurpolitiek belemmerd, maar heeft ook een ongunstige invloed op de structuele ontwikkeling. De als gevolg van hoge uitgaven hoge belastingen verzwak ken de prikkel tot vergrote inspanning en efficiëntie in de particuliere sector. Er is bovendien in ons belastingsysteem nog altijd plaats voor hervormingen die een te sterke progressie, dubbele hef fing op de rente van eigen kapitaal en belasting op schijnwinsten zoveel mo gelijk voorkomen ter verkrijging van een omvangrijk spaaxwolume, dat wegens een snelle bevolkingsgroei noodzakelijk is. Als men welke idealen ook van recht vaardigheid en maatschappelijke orga nisatie wenst te verenigen met het ideaal van toenemende welvaart en sta biele groei, verdient het aanbeveling bij de algemene opzet van het belastingstel sel voldoende rekening te houden met dat economisch doel. Maar belangrijker nog dan de fis cale politiek is op het ogenblik het uitgavenbeleid. Het is gewenst dat aan de voortdurende stijging van het over heidsaandeel in de nationale bestedin gen een einde komt. Nu getracht wordt onze scheefgegroeide economie weer recht te trekken dient de over heid bij de beperking van de bestedin gen voor te gaan. De genezing van de huidige kwalen zal erdoor worden be vorderd en de kansen op een meer doeltreffender politiek in de toekomst zullen erdoor worden vergroot. Of zij beter zullen worden waargenomen dan in het verleden, hangt voor een groot deel ervan af in hoeverre regering en volksvertegenwoordiging bereid zullen zijn zichzelf strengere spelregels op te leggen en in hoeverre het overheids apparaat meer op de uitvoering van een dergelijke politiek wordt ingesteld. De N.H.M. pleit in dit verband voor de vaststelling van begrotingen voor een langere reeks van jaren en de in schakeling van speciale commissies uit de Staten Generaal, zodat er meer lijn zou kunnen worden gebracht in het conjunctuurbeleid, dat nu vaak een incidenteel karakter draagt. Het zou dan ook sneller kunnen worden uitge voerd dan nu mogelijk is. Advertentie BREESTRAAT 175 LEIOEN Russische vissersvloot omvat 60.443 schepen Vorig jaar is in de gehele wereld meer vis dan ooit gevangen, aldus blijkt uit een vandaag verschenen statistiek van j de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties. In 1956 werd 29.330.000 metrieke ton vis gevangen, tegen 27.940.000 in 1955 en 20.440.000 in 1938. Er zijn thans acht landen waar jaarlijks meer dan een mil joen ton vis wordt gevangen. Japan staat boven aan de lijst met 4.762.000 metrieke ton, gevolgd door de Verenigde Staten met 2.935.000. Daarna komen China 2.640.000 ton, de Sovjet- Unie 2.617.000, Noorwegen 2.128.900, Ca nada 1.076.400, Engeland 1.050.400 en India 1.012.300. Het was de eerste maal, dat in India meer dan een miljoen ton vis werd gevangen. Genoemde acht landen nemen 62.1 procent van de wereld-visproduktie voor hun rekening. In de Aziatische landen wordt in to taal jaarlijks 11.830.000 metrieke ton vis gevangen, in Europa 7.970.000 en in Noord-Amerika 4.180.000. De grootste produktieverhoging sinds het uitbreken van de tweede wereldoor log werd in Azië geregistreerd van 1948 tot 1956 werd ruim vijf miljoen metrieke ton vis méér gevangen. In Europa bedroeg de stijging in de overeenkomstige periode 1.800.000 ton, in de Sovjet-Unie ruim 1.000.000. Achter dit bruggetje bevinden zich de troepen van maarschalk I Rokosofski. Een beelcl van de i thans veelbesproken Turks-Rus- gevangen sische grens in het dorpje Sarf. Op de voorgrond Turkse sol daten. Advertentie Kloosterbalsem zuivert en ge neest de wond, bevordert de groei van een nieuwe huid. "geen goud zo goed Vijftig jonge Hongaren naar Nederland OPNAME IN GEZINNEN. (Van onze Haagse redactie) De regering heeft besloten nogmaals een groep Hongaarse vluchtelingen in ons land toe te laten. Het betreft hier een vijftigtal jeugdige vluchtelingen, die thans verblijven in een Joegoslavisch kamp. Het ligt in de bedoeling dit kleine contingent onder te brengen in Neder landse gezinnen. De leeftijd van deze Hongaren, meisjes en jongens, varieert tussen de veertien en achttien jaar. Aanbesteding in Leiderdorp De minister van Justitie heeft van morgen op het departement ontvangen jhr. mr. dr. L. n. K. C. van Asch van Wijck, wie per 1 november ontslag is verleend uit zijn functie van procureur- generaal bij de Hoge Raad. De minis ter heeft de scheidende procureur-gene raal bij die gelegenheid meegedeeld, dat hem de onderscheiding van Comman deur in de Orde van de Nederlandse Leeuw is toegekend. De versierselen werden jhr. Van Asch van Wijck door de minister uitgereikt. De ontvangst werd bijgewoond door de secretaris-ge neraal van het departement van Justi tie, mr. J. C. Tentink. Duitsers stroopten magazijnen af (Van onze Haagse redactie) V»or niet minder dan achtduizend gulden aan goederen hebben een 56-jarige Duitse koopman uit Keulen en diens 20-jarige vriendin in de af gelopen weken gestolen in warenhui zen te Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. In Den Haag werden zij gisteren in een warenhuis betrapt bij het wegne men van een 9peelgoedbeer en èen aktentas. Aanvankelijk verklaarden zij, dat zij toeristen waren, die de bus terug hadden gemist en nu de dag verder maar in de Residentie doorbrachten. De politie vertrouwde deze verklaring ech ter niet en voelde hen nader aan de tand, waarna uitkwam, dat zij reeds drie weken door ons land zwierven en een ware strooptocht langs de grote magazijnen in de steden maakten. In hun auto, die in de Haagse bin nenstad stond geparkeerd, trof de po litie voor een waarde van achtduizend gulden aan goederen aan. uitsluitend in het betere genre, zoals vier bontjasjes, waarvan er cwee vijftienhonderd gulden zouden hebben gekost, een draagbare en een auto-radio, rolschaatsen, tussen de twintig en dertig paar handschoe nen en voorts nog allerlei kledingstuk- kien. Het tweetal is aangehouden. Voor de eerste maal zjjn heden bekendgemaakt over de Russi sche vloot. Deze omvatte aan het ein de van het jaar 60.443 schepen, waar van 1.785 treilers. Hedenmorgen werd ten gemeentehuize aanbesteed de doortrekking Ericalaan i Mauritssingel. Er werd als volgt inge- buzonder- |schreven: Royale en dus geziene figuur Voor duizenden uit juwelierszaak gestolen Van der Linden, Gouda, f. 149.745; De Rooy, Boskoop, f. 149.4^5; H. Zanen, Bergambacht, f. 126.967; H. Rienstra, Nieuwerkerk a. d. IJssel, f 126.000; H. J. Strijk, Rijpwetering, f. 126.000; De Rooy, Badhoevedorp, f. 125.670; J. Stam, Voor schoten, f. 125.400; Gebr. Streefkerk, Ameide, f. 124.900; L. P. v. d. Geer, Lei den, f. 119.800; A. Th. Stuyfzand, Leiden f. 116.888; Gebr. Schouls. Leiden, f. 114.400; C. de Rade, Rotterdam, f. 110.000; J. Visscher, Leiden, f. 108.000; W. Roest, Rotterdam, f. 105.500; P. Vis- I ser, Wassenaar, f. 105.300; A. Hogenboom Rijpwetering, f. 102.500; J. Mens, Lisse, f. 99.600. Raming was f. 120.894. De gunning werd aangehouden. Vakbonden in V.S. tegen uitwisseling met Russen De voorzitter van het grote Ameri kaanse vakverbond AFLCIO Meany, heeft gisteren een Russisch voorstel tot uitwisseling van vakbondsdelegaties uit de Ver. Staten en de Sovjet-Unie van de hand gewezen. Er is niemand, die gelooft in de be ginselen van de vrije vakbeweging, die inbreuk op deze beginselen kan maken door een reis naar het land te onderne men, waar een tirannieke regering veer tig jaar lang de vijand is geweest van de rechten van de mens, aldus zei Meany op een persconferentie. Het desbetreffende Russische voorstel was dinsdag door de Sovjetrussische ambassadeur in de Ver. Staten, Zaroebin, aan vertegenwoordigers van de Ameri kaanse regering gedaan. Prof. Erhard vice-kanselier De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft de minister van Econo mie, prof. L. Erhard, benoemd tot rice kanselier. In de belde voorgaande kabinetten van Adenauer werd deze functie door dr. Blticher bekleed. De autoweg Deze weg, die wordt aangegeven door een rond blauw bord met witte auto, mag alleen worden bereden door motor rijtuigen welke sneller mogen of kunnen rijden dan 20 km/uur (verboden dus voor b.v. landbouwtrekkers). Japanse rechtbank eist vijf jaar tegen Girard De openbare aanklager van de recht bank van Maebasji ten noorden van To kio heeft vandaag een gevangenisstraf van minstens vijf jaar geëist voor de Amerikaanse soldaat Girard, die in ja nuari van dit jaar een Japanse vrouw doodschoot, die op een schietbaan te Somagahara oud ijzer zocht. De uit spraak wordt omstreeks 10 november verwacht. De Rotterdamse recherche heeft een 19-jarige leerling-kapper, een jonge man, die behoort tot de groep van jongelieden met baardjes en nauwe broekspüpjes, gearresteerd in verband met de inbraak in een juwelierszaak aan de Pannekoekstraat te Rotter dam, waar voor duizenden guldens aan horloges en ringen is gestolen. Toen de kapper werd aangehouden, zei hfj met geaffecteerde stem dat er sprake was van een „afgrijselijk mis verstand". De politiemannen brachten echter uit zijn broekzakken een schroevedraaier en ander gereedschap te voorschijn. Boven dien kwamen zijn vingerafdrukken over een met die welke waren gevonden op het ruitje van het bovenlicht, waardoor heen hij zich in de juwelierszaak heeft laten zakken. Toch bleef hij aanvanke lijk nog ontkennen. De politie was ei echter achter gekomen, dat een 17-jarig vriendinnetje van de arrestant een ring droeg, welke van de diefstal aan de Pannekoekstraat afkomstig was. Alle maal bewijzen, die de jongeman ten slotte door de mand deden vallen. Toen begon hij pas goed te spuien. Hij be kende nog twaalf inbraken te hebben gepleegd en wel in café's en winkels. Daarbij is hij op ongeveer dezelfde wijze te werk gegaan als bij de juwelierszaak. H;j liet zich namelijk door een geopend bovenlicht in de zaak zakken. De politie probeert nog iets van de buit te achter halen, wat echter wel niet zal meeval len. Er staan thans nog enige tientallen inbraken in café's open. Het is echter heel goed mogelijk, dat de kapper ook in een groot gedeelte daarvan de hand heeft gehad. De thans gearresteerde houdt zich altijd op in gelegenheden, waar de jeugd verschijnt in vreemde kledij. Hij was vooral bij de meisjes zeer gezien, omdat h(j royaal rondjes gaf. Zijn vriendinnetje, dat met een gestolen ring aan de vinger liep, zou niets van de misdaden hebben afgeweten. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: Van Roosmalen-Franssen, z„ Rotterdam; Van Vliet-Lourens. z. en d., Rotterdam; De Jonge-Veenland, d., Den Haag; Van Asbeck-De Jong. z., Zeist. Kanis-Diederix, d., Tanganjika; Haitsma Muiier-Colenbrander, z., Zeist; Bindman-Strengholt, d„ Montreal; Beels-De Beijs, d. Amsterdam. Getrouwd; J. de Voogt en A. Smis- saert, Dordrecht; mr. J. Schepel en mr. N. J. Boschloo. Utrecht; mr. D. den Hertog en S. H. Droeze, Parijs; J. H. W. Klos en M. B. Blackmore, Bombay; J. Hofman en mr. Sj. van der Sande. Heemstede. Overleden: F. J. W. J. Riep, m., 90 jr. Hilversum; E. H. Nysingh-Versteegh, vr. 59 jr., Den Haag; A. Eisenberger. m. 83 jr.. Den Haag; A. E. Maes-Mispel- blom Beijer. vr., 86 jr.. Den Haag: B. Herckenrath S. J.. 32 jr., Uden; H. Vos- Hillel van Hertzfeld, vr. 72 jr, Arnhem: W. F. Regenbogen, m., 49 jr., A'dam. Aan het langzame verkeer waartoe ook bromfietsers behoren) is het ge bruik van een dergelijke weg niet toe gestaan. O v een autoweg mag men niet op de rijb-im stoppen. Dus ook niet om lifters te laten instappen, en er mag op zo'n weg niet worden gekeerd, ook al bevindt zich in de middenberm een opening. Deze openingen zijn n.l. niet voor het verkeer bestemd. De ANWB wijst erop dat op een der- gejijke weg meestal met grote snelheid wordt gereden en dat daarom de groot ste voorzichtigheid geboden is bij ma noeuvres, als het wegrijden van de par- keerberm, het afremmen om een parkeer- berm te bereiken, het oprijden van de autoweg vanaf een zijweg en het in halen van een voorligger. Het is de ANWB gebleken dat men ten onrechte in de mening verkeert dat het bord „autoweg" ook voorrang t.o.v. de zijwegen inhoudt. Dit is echter alleen het geval indien de autoweg ook als voorrangsweg is aan gegeven door het vierkante, op de punt geplaatste oranje bord met witte rand, of door oranje koppen op de hectome ter- of kil«neterpalen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5