rui Thans ook aanvallen op Nederlanders Het Westen gevaarlijk passief tegenover agressief communisme Met een enkel woord Agenda 1 DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 Haatcampagne in Indonesië „Tweede fase wordt nog krachtiger De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta werd vandaag in kennis gesteld van verschillende gevallen van molestatie van Nederlanders in de intensieve anti-Nederlandse campagne voor de bevrijding van Nleuw-Guinea. De woordvoerder van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta, de heer R. Pekelharing deelde mede, dat een geval bekend is waarin een Nederlander, de advocaat mr. D. Vermeulen, werd gemolesteerd, toen hij trachtte zich te verzet ten tegen het bekladden van zijn auto met anti-Nederlandse leuzen. Men meent te weten, dat verf in zijn ogen werd gegooid. Ook werden gevallen gemeld, waarin ruiten werden ingegooid, auto's beschadigd en de amateur-schilders de woningen van Nederlanders binnendrongen. Twee woonhuizen van leden van de Nederlandse diplomatieke missie, als mede een andere woongelegenheid van de missie werden ook door de verfkwas tenbrigade onder handen genomen. De woordvoerder wees er op, dat de Indonesische regering verantwoordelijk is voor alle gevolgen van deze campagne, die wordt geleid door het actie-comité onder voorzitterschap van de minister van Voorlichting, Soedibjo. Het nieuwe hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging, de heer A. H. Hasselman, heeft vandaag een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, voor het overhandigen van zijn intro ductiebrief. In een door de Nederlandse vertegenwoordiging uitgegeven commu niqué werd meegedeeld, dat de heer Hasselman van deze gelegenheid ge bruik heeft gemaakt om nogmaals de aandacht der Indonesische regering te vestigen op haar verantwoordelijkheid voor het leven en de eigendommen van ae Nederlandse onderdanen in Indo nesië. Ook gaf de heer Hasselman uit drukking aan de bezorgdheid van de Nederlandse regering en van de Ne derlandse gemeenschap in Indonesië, dat deze door officiële zyde geleide West-Irian-campagne tot nog meer excessen zal leiden dan zich reeds hebben voorgedaan. In antwoord op hem gestelde vragen zeide de heer Hasselman met grote voldoening te hebben geconstateerd, dat de Nederlandse gemeenschap in Djakarta in de huidige moeilijke om standigheden haar kalmte en tact heeft weten te bewaren. te verlaten, was de geestelijke A. Wel land, die mededeelde dit besluit te hebben genomen, nadat jongelui, ge wapend met verfkwasten, hem van zjjn horloge, portefeuille en lijfgoed hadden beroofd. De daders hadden de voorgevel van zyn huis met slagzin nen volgeklad en waren vervolgens zjjn woning binnengedrongen, waarbij hjj met messen werd bedreigd. Advertentie l.ast van /.cniiwcn Mijnhardt's Zeouwiabletteo helpen U er overheen. Russisch wetenschappelijk vuurwerk ep 7 november De Moskouse correspondent van de Londense „Daily Worker" meldt, dat de Russische autoriteiten van plan zijn op 7 november a.s., de 40e verjaardag van de oktoberrevolutie, een tweede, grotere Spoetnik de lucht in te zenden. Men moet er evenwel rekening mee houden, aldus de correspondent, dat het lance ren van allerlei omstandigheden afhan kelijk is. zodat vertraging by de ver- wezeniyking van de plannen kan ont staan. Er is nog niets officieels bekend gemaakt. Ander „wetenschappeiyk vuurwerk" om te tonen hoever de Sovjet-Unie ge vorderd is, omvat het te water laten van de atoomysbreker „Lenin" en de eerste vlucht van een nieuw passagiersvliegtuig dat zonder tussenlanding 170 tot 180 passagiers van Moskou naar New York kan brengen met een kruissnelheid van 960 km. per uur, aldus de correspondent. China wil kwestie Nieuw-Guinea voor Hof Justitie De nationalistische Chinese regering heeft gisteren verklaard, dat zU er voor is het Nederlands-Indonesische geschil over Ned. Nleuw-Guinea aan het Internationale Hof van Justitie voor te leggen. Het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken beschouwt de kwestie als een zuiver territoriaal geschil. Nationalistisch China onderhoudt noch met Nederland, noch met Indonesië di plomatieke betrekkingen. is de juichkreet van snoepend Nederland Fruittells is het heerlijk frisse en... zachte snoepje waarvan alléén van Melle het geheim kent In 3 smaken t aardbeien - sinaasappel citroen. Beste krentenbrood kreeg de „Coupe de Monaco" De heer J. J. Rey, consul-generaal van het vorstendom Monaco in Nederland, heeft gisteren in Zwolle aan bakker F. J. Willems uit Nymegen de grote zil- verglanzende „Coupe de Monaco" over handigd. De heer Willems heeft het beste krentenbrood gebakken voor de nationa le bakkersvakwedstryden, die thans in Zwolle worden gehouden. In zijn toe spraak zei de heer Rey, dat Prins Rai nier en Prinses Gracia vorig jaar bui tengewoon getroffen waren door de aar dige geste van de Nederlandse bakkers, die op initiatief van de Zwolse bakkers vakschool in het paleis te Monaco eeir groot krentenbrood aanboden. De Nederlanders, die vandaag naar hun werk reden, werden onderweg be groet met nieuwe leuzen, zoals: „Doodt de Hollanders" en „Kookt de Hollan ders", terwijl op de muren van een Ne derlandse school een voor de Koningin beledigende uitdrukking was geschil derd. Gevraagd naar zyn mening over deze slagzinnenwoede. antwoordde het hoofd van de afdeling Voorlichting en Cultu rele Zaken van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, Soeska, dat „deze actie een uitdrukking is van het onder het volk levende sentiment en op democra tische wijze wordt uitgevoerd". De heer Soeska achtte het beter deze veiligheidsklep toe te staan dan er een einde aan te maken. Zou men dit laatste doen, dan zouden de gevoelens tot het kookpunt kunnen worden opgevoerd. De hierboven geciteerde beledigingen en dreigende slagzinnen noemde de heer Soeska „excessen". Hij deelde nog mede, dat de leuzen, die op niet-Nederlandse huizen en kantoorgebouwen waren ge verfd. reeds zyn of nog zullen worden verwyderd. De minister van Voorlichting, Soe- bidjo, verklaarde gisteren in zyn kwa liteit van voorzitter van het actie comité, dat de tweede golf van deze campagne, die op 10 november zal beginnen, op nog krachtiger wyze zal worden gevoerd. Stroom van verklaringen Vandaag werd een nieuwe stroom verklaringen gepubliceerd, waarin krachtige vergeldingsmaatregelen te gen de Nederlanders worden geëist in het geval de V.N. er niet in mochten slagen een oplossing te vinden voor de kwestie-Nieuw-Guinea. Hartono, de voorzitter van de kleine Pantjasila-partij, wekte de Indone sische bevolking op om van 5 tot 8 november de Nederlanders in Indo nesië te boycotten, als protest tegen de „Nederlandse bezetting in West- Irian". Op een massa-bijeenkomst te Soera- baja werd in een resolutie verbreking der diplomatieke betrekkingen met Ne derland geëist en nationalisatie der Ned. bedrijven zonder schadevergoeding in dien West-Irian niet wordt terug gegeven. De Indonesische Mohammedaanse Liga heeft een beroep gedaan op de we reld „om zich te verzetten tegen alle Nederlandse pogingen om hun koloniale heerschappy over West-Irian, dat een integraal deel is van Indonesië, te hand haven". De jeugdbeweging van Oost-Indonesie, in Makassar, zond een telegram naar de jeugd van Djakarta, die maandag een symbool van het Nederlandse kolonia lisme verbrandde, om gezamenlijk naar West-Irian te gaan „om daar alle Hol landers te verbranden". Terugkeer naar Nederland Van de zijde van Nederlandse werk nemers in Djakarta vernam de ANP- correspondent, dat er onder hen toene mende bezorgdheid bestaat over de mo gelijkheid van excessen. De politieke actie voor de bevrijding van Nieuw- Guinea hebben de Nederlandse werkers in Indonesië geduldig ondergaan, doch thans vragen zij zich af of rust en orde wel zullen kunnen worden gehandhaafd. Volgens deze zegsman hebben reeds en kele Nederlandse werkgevers terugkeer naar Nederland aangevraagd. Een van de Nederlanders, die heeft besloten Indonesië zo spoedig mogeiyk Wees geestelijk weerbaar! Zondag a.s. herdenking van de nood in Oost-Europa in alle kerken (Speciale berichtgeving) Tegenover de geslepen middelen, waarmee het communistische regime de vol keren achter het ijzeren gordijn onderdrukt en die van het vrye Westen belaagt in een ideologische opmars, welke zich reeds uitstrekt tot Azië en in de toekomst waarschijnlijk ook tot Afrika, stelt de democratische wereld slechts een veront rustende passiviteit, geboren uit een angstpsychose voor een derde wereldoorlog. De geestelijke agressie van het communistische blok moet echter worden beant woord met een geestelijke weerbaarheid, die tot uitdrukking moet komen in een grotere morele steun aan de strijd voor de vrijheid, welke door de individuen en de volkeren in de Sovjet-Unie en haar satellietstaten wordt gevoerd. Deze ge dachte werd gisteravond te Den Haag naar voren gebracht door de algemeen secretaris van de Stichting „Activering geestelijke weerbaarheid", de heer J. Fonteijn. Genoemde organisatie gaat dan ook onverminderd voort met haar actie „Het gevleugelde woord", die ten doel heeft bybels, gebedenboeken en gezangenbun dels per luchtballon in de landen achter het ijzeren gordyn te verspreiden. Hier mee wil zij enerzijds de gelovigen in hun zware stryd tegen het communis me te hulp snellen en anderzijds de buitenkerkelyken, die geheel van der- gelyke lectuur zyn verstoken, met het evangelie in contact brengen. Om de geestelijke weerbaarheid in Nederland te versterken heeft de Stichting zich tot alle kerken ge wend met het verzoek op zondag 3 november a.s. de nood in Oost-Europa te gedenken. Als gasten van het A.G.W. voerden gisteravond tevens het woord de heren J. Stezko, ex-minister-president van Oekraine, thans president van het cen trale comité van het anti-bolsjewistisch verbond van volkeren (A.B.N.) in West- Duitsland, en prof. dr. F. Durcansky, ex-minister van Buitenlandse Zaken van Slowakye, thans voorzitter van de Tsje- Advertentie chische vryheidsorganlsatie. Beide spre kers stelden, dat zowel een derde we reldoorlog als een voortdurende co- existentie tot een catastrofe zal leiden. De oplossing van de bestaande proble men zal moeten worden gezocht in een uiteenvallen van het Russische impe rium in onafhankelyke staten, welke naar integratie en aansluiting bij de Westerse landen zullen gaan streven, aldus prof. Durcansky. Naar dit doel streven reeds vele individuele en geor ganiseerde krachten in de satellietlan- den en in de niet-Russische staten van de Sovjet-Unie, zoals Oekraine, Georgië enz. Het is daarom dat A.G.W. en A.B.N. de Westerse wereld op de hoogte willen brengen met deze strijd en willen door dringen van de noodzaak de volkeren in de communistische landen hierby de zo nodige steun te verlenen. Ter onderstreping van haar gezamen lijke actie hebben beide organisaties gisteren een telegram aan de UNO ge stuurd, waarin wordt gepleit voor het aanwenden van pogingen ter bevryding van de door Moskou onderdrukte vol keren. 1 toplin was éérst als niet- stryken - blijft vooraan 2 toplin is een wereld-merk! 3 toplin wordt door een niet- strijken specialist gemaakt, el-miob 4 toplin is zo goed omdat de kwaliteit poplin perfect is! 5 toplin heeft het zegel van de Ned. Ver. van Huisvrouwen! 6 toplin-fabrieken leverden het laatste jaar 5 miljoen niet- strijken overhemden af! 7 toplin is èn niet-strrjken èn perfect gemaakt èn in moderne kleuren en dessins Jongetje van wagen gevallen en overreden Gisterochtend is te Eede een tien jarig jongetje van een rydende boeren wagen gevallen en overreden. De land bouwer M. de Paepe uit Eede reed met zijn tractor met aanhangwagen, waarop zijn tienjarig zoontje Jan was gezeten, op een landweg. Toen hy een zyweg wilde inslaan, keek hy achterom en be merkte tot zyn schrik, dat de Jongen niet meer op de wagen zat. Hy stopte direct en liep langs de weg terug. Een eind verderop zag hy zyn zoontje liggen. De levensgeesten waren echter reeds ge weken. Het bleek, dat de jongen van de wagen was gevallen, en daarbij de wielen over het hoofd had gekregen. Hy moet op slag dood geweest zyn. BINNENLAND Op 9 november zullen de plaa'tseiyke en landelijke Inspecteurs van de „Ne der! a ndsohe Vereenlglng to>t Bescherming van Dieren" in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht bijeenkomen. Dan zullen aiMe kwesties worden besproken waarmee deze inspecteurs ambtshalve in aanraking ko men. De voorzitter van bovengenoemde vereniging dr. mr. W. Hlugenholtz zal een inleiding houden over de komende die renbos chermi ngswet Van e en veehouder op het Kamp er- eiland zijn ln het abattoir te Kampen 41 koeien afgeslacht wegens mond- en klauw zeer. De veehouder had principiële bezwa ren gehad tegen het inenten van de die ren. De waarde van het vee wordit geschat op f 35.000, De Stichting Culturele Raad van Zuid-Holland heeft de gemeentebesturen uitgenodigd voor een bijeenkomst op 27 november in het Prinsenhof te Delft, waar de gemeentelijke overheden ln de gelegenheid zullen worden gesteld ken nis te maken met het werk van de raad. De bijeenkomst zal zijn .gewijd aan de fil mische vorming, ln het bijzonder die van de jeugd. Tijdens een gisteren in Zwolle gehou den algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Christelijke Volksonder wijs heeft de voorzitter, de heer H. W. Tl- lanus, de hoop uitgesproken, dat een ge deelte van de opbrengst van de Nationale Woningbouwlening zal worden aangewend voor de bouw van scholen. De zeer grote nood wat de scholenbouw betreft kan voor de regering misschien aanleiding zijn het bouwprogramma voor 1958 tn gunstige zin te wijzigen. Gistermiddag is op de Rijksweg no. 1>2 onder Maarn een met groenten gel-aden vrachtauto, welke uit de richting Arnhem kwam, niettegenstaande de waarschu wingsborden, op een groepje straatmakers van de Rijkswaterstaat, die reohts van de weg herstel! Ingswerkzaamheden verrichten ingereden. Een hunner, een 63 Jarige man werd op slag gedood terwijl een tweede zo ernstig gewond werd dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. In opdracht van de Nederlandse re gering heeft dir. H. Gerson, directeur van het Rijksbureau voor kunsthistorische do cumentatie te 's-Gravenhage. de vorige maand een negen-en-twintig tal Franse procvinciale musea bezocht, teneinde de zich daarin bevindende Hollandse en Vlaamse schilderijen te inventariseren. De heer Th. A. J. A. M. van Emstede te Breda, oud-directeur van de Stichting „De Zonnebloem" en voordden ln Indone sië afdelingshoofd van het ministerie van Sociale Zaken, ls met Ingang van 1 nov. door de commissie van maatschappe 1 ljk werk benoemd tot hoofd van de sectie uit Indonesië, met standplaats Den Haag. maatschappelijk werk voor gerepatrleerden De heer van Emstede is ln het bijzonder belast met .de leiding van het maatschap pelijk werk onder de gerepatrieerde© ln de oontractpensions, hierbij geassisteerd door districtleidsters en maatschappelijk werk sters. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter poet moet zijn bezorgd, staan aohter de naam van het schip vermeld. Argentinië- m.s. „Argentina Star" 5 nov s.s. „Andes" 5 nov.; Australië: s.s. .Strath more" 6 nov.; Brazilië; s.s. „Argentina Star 5 nov.; s.s „Andes" 9 nov.; Canada: s.s. „Empress of France" 7 nov.; m.s. „Prins Alexander" 9 nov.; Chili: via New York 7 nov.; Ned. Antillen: s.s. „Breda" 6 nov.; Nieuw Zeeland; via Engeland 2 nov. vla Engeland 9 nov.; Suriname, m.s. „Wil lemstad1" 6 nov.; Brits -Oost- Afrik avla Frankrijk 9 nov. BUITENLAND Een en veertig van de zeventig aan hangers van de Perzische oud-premier Mossadeq, wier arrestatie dezeT dagen is bekend gemaakt, zyn weer op vrye voeten gesteld. De arrestaties werden eind au gustus en begin september verricht en wel hoofdzakelijk in de stad Mesjed. De aanhangers van de oud-premier voerden een campagne tegen de regering, die vol gens hen buitenlanders te veel rechten geeft bij het zoeken naar aardolie en da Mohammedaanse wet. niet voldoende eer biedigt. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Data" wordt op het ogenblik ln de Ver enigde Staten een bommenwerper ge bouwd, die een snelheid van 3200 km per uur en een hoogte van 30 km kan berei ken De comanmdant van de Amerikaanse a-toomduik'boot „Nautilus" Anderson heeft medegedeeld, dat de tocht, die zijn duikboot onder het Ijs van de Noordpool heeft gemaakt wat betreft de weten schappelijke onderzoekingen honderdmaal zo nuttig ls geweest als alle voorgaande onderzoekingen op dit terrein. De ge leerden van de Amerikaanse Marine, al dus de commandant, zyn beter Ingelicht dan wie ook over de oceanografische en geologische bijzonderheden van het Noord poolgebied, maar terw-ilie van de veilig heid geven zy geen udtgebrelde bijzon derheden over hun bevindingen. De Siamese militaire autoriteiten hebben zes ln Slam verschijnende dag bladen aan censuur onderworpen. Hier onder bevindt zich het dagblad „Sanseri" dat bet eigendom ls van de opperbevel hebber van het Siamese leger maarschalk Sa rit Thanarat. Het ministerie van lands verdediging heeft medegedeeld dat in de betrokken dagbladen gepubliceerde be richten een gevaar vormden voor hel handhaven van orde en rust. de gods dienst en de grondwet. Frankrijk heeft dit Jaar het slecht ste champagnejaar sedert 1927, De oogst ls minder dan tien miljoen flessen. Vo rig Jaar was de oogst ruim 44 miljoen flessen. Een echtpaar en zes van hun kin deren zijn omgekomen bij een brand, die ln de nacht van dinsdag op woens- diag hun woning naby Pickford in de Amerikaanse staat Michigan heeft ver woest. Het oudste kind, een elfjarig meis je, wa6 de enige, die zich in veiligheid wist te brengen. Thee-ze t-competi tie nadert einde Nu de thee-zet-competltie om het kampioenschap van Zuid-Holland boven de grote rivieren ten einde loopt, blijkt dat verschillende plaatselyke kam pioenen hoge ogen hebben gegooid. Het ziet er naar uit, dat er een demi finale nodig zal zijn vóórdat op dins dagavond 26 november a.s. de finale in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag kan uitwijzen, wie in dit gebied de beste thee zet. Met nog twee wedstrijden voor de boeg - in Alphen aan den Rijn en Delft op resp. 13 en 14 november - ziet het strijdbeeld er thans als volgt uit: Aan kop gaan twee huisvrouwen met ieder het maximaal te behalen punten (95). Het zyn mevrouw P. v. d. Houwen, uit 's-Gravenzande en mevr. P. A. Schinkel uit Boskoop. Zij worden op de hielen gevolgd door twee huisvrouw-kampioen en vier scho lieren-kampioenen. die allen 94 punten behaalden. Dit zijn de dames K. L. Andeweg (Voorburg), J. Rodenboog (Monster), Germa de Jong (Leiden), Joke van As- peren (Schoonhoven), Nieke Stade (Den Haag) en Copy Rip (Pynacker). IJslandse treiler vermist met 22 opvarenden Op IJsland gestationeerde Amerikaan se vliegtuigen en alle schepen in de vaarwateren rondom de Farör zoeken naar de van de Farör afkomstige treiler „Stella Argus", die, naar gevreesd wordt, tydens de storm die in het afgelopen weekeinde in dit gebied gewoed heeft, met 22 opvarenden Ls vergaan. Zondag heeft men voor het laatst iets van de „Stella Argus" gehoord. Een ander vis sersvaartuig had toen contact met het schip. Het Deense fregat „Thetis", dat gebruikt wordt voor het toezicht op de visserij rond de Farör, en vissersschepen van dit eilandengebied nemen aan het opsporingswerk deel en ook is aan de Russische haringvloot om assistentie ge vraagd. Voorts zyn van Keflavik op IJs land enige Amerikaanse vliegtuigen op gestegen. De „Stella Argus" meet 325 bruto ton. Het aantal moeders dat by bevalflim- gen overlijdt is ln de afgelopen 20 Jaar met 30 tot 90 procent gedaald, aldus een veralag van de Wereldgezondheidsorgani satie. Dit sterftecijfer ls het laagst ln Nieuw-Zeeland, (0,4 per duizendDene marken, Zweden, Schotland, en de Ver. Staten (0,5) en Frankryk, Neder land en Oostenrijk (0.6). Bij de speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties ls gisteren door 26 landen een ont wer p -resolutie Ingediend waarin op Zuid-Afrika een beroep wordt gedaan de rassenscheiding te herzien. De specia le politieke commissie bespreekt de apart heid ln Zuid-Afrik a alvorens de Algeme ne Vergadering een debat aan deze kwes tie zajl wijden. Te Ismallla ls officieel bekend ge maakt, dat voortaan het Arabisch de enige officiële taal by het beheer van het Suezkanaal zal zijn. Daarmee wordt aan het Frans de sedert de naasting van het kanaal toegekende tweede plaats ont nomen. BIJ Pilden ln Tsjecho-Slowaklje is "n spion, de Tsjech Adolf Hofmann, gearres teerd. die dr. Gehlen, het hoofd van de Westdud'tse geheime dienst belangryke rapporten ln handen zou hebben gespeeld. Het Amerikaanse legei heeft woens dag zijn hoogste onderscheiding voor bur gers, de „Exceptional Civilian service Award", toegekend aan dr. Werner von Brauai, een In Amerika genaturaliseerde Duitser, voornamelijk voor zijn werk aan de ontwikkeling van de Jupiterraketten. Het eiland, dat onlangs bij Fayal op de Azoren was ontstaan door de uitbar sting van een onderzeese vulkaan, ie ver dwenen De vulkaan werkt niet meer, De Hongaarse premier, Janos Kadar, zal aan het hoofd staan van een party delegatie die de herdenking van de ok tober-revolutie te Moskou zal bijwonen aldus meldt Radio-Boedapest. Van de de legatie zullen voorts o.a. deel uitmaken dr Ferenc Münnlch vice -premier. Szan- dor Ronaix, voorzitter van de Nationale Vergadering, en JenÖ Fock. lid van het politieke bureau. De Vatioaanse congregatie voor ker kelijke ordien heeft bepaald diat de Rooms katholieken voortaan niet meer eerder hun eeuwige geloften voor een religieuze ordie mogen afleggen voordat zij de mi litaire dienst ln hun land hebben ver vuld of daarvoor zyn afgekeurd. Deze maatregel heeft tot doel dat de belang hebbende niet eerder over hun toekomst kunnen beslissen dan na hun roeping aan de militaire dlensttyd te hebben ge toetst. De Britse regering heeft gisteren voorgesteld met een oude traditie te bre ken, door erop aan te dringen dat vtou- wen zitting ln het Hogerhuis mogen heb ben. Slechts by de opening van het par lement door die Koningin werd van deze regel afgeweken en mochten ln het Ho gerhuis aanwezig zijn. De ambassadeur van Sao edi-Arabic in Beiroet heeft woensdag het bericht te gengesproken, dat Koning Saoed met d9 zeventienjarige nicht van de Libanese premier Ferial, in het huwelijk zal tre den. DONDERDAG Gerecht 10: Bazar Ver. van Vrijz. Her vormden. 1012.30. 2.305.30 en 710 uur. Hogewoerd 175; Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 u/ur nam. Dorpskerk. Herdenking kerkhervorming dr. E. Elmmen. 8 uur nam. Kokeschool: Opening winterseizoen. 8 u. nam. Langebrug 63: Bijbellezing M. de Jong van Katwijk aam Zee. 8 uur nam. nam. Pieterskerk. Herdenking Kerkhervor ming. Spr. cLs. J. Groot. 8 uur nam. Leger des Hells (Hooigracht). Herden king kerkhervorming8 uur nam. Lutherse kerk. Herdenking kerkhervor ming. Spr. ds. H. J. A. Haan. 8 uur nam. Zoeterwoudee Singel 98Bazar öhr. Jeugdhulp 710 uur nam. Wassenaar Dorpskerk. Herden king Kerkhervorming. Dr. E. Brumen. 8 u. nam. VRIJDAG Anatomisch Laboratorium: K. en O.- cursus over het rassenvraagstuk door prof. dr. J. Dankmeyer. 8 uur nam. Gerecht 10: Bazar Ver. van Vryz. Her vormden. 2i5i en 710 uur nam. School MunnlkenstraatBazar Tam boer- en Pijperkorps K. en G. 711 uur nam Prytaneum (Rapenburg 6)Receptie 60-Jarig bestaan Aannemersbedryf B. J. Huurman en Zn. 3.305 uut nam. Pieterskerk: Avondgebed, met mede werking van hoboïst G. Reyns. 7 1/4 uur nam. ZATERDAG Schouwburg. Kon. Ver. „Lltteris Sa crum", Ntuotchka". 8 uut nam. Den Burcht (grote zaal)Jublleumult- voerimg Mondaccordeonver. Aocelerando" 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis; Kranslegglng by borst beeld Hippocrates. 3.1S uur nam. St, Antonlus Clubhuis. Oabaretrevue Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. School MunnlkenstraatBazar Tam boer- en Pyperkorps K en G. 7ill uur nam ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Sohouwburg: Jeugdtoneel Chr. Hofland „De gelaarsde kat". 2,30 uur nam. Luxor-theater. Bijzonder kenkewerk Herv Gemeente. Spr. de heer J. Dreeuws. 10.30 uur voonm. MAANDAG Doopsgezinde Kerk; Bazar ten behoeve van de Diaconie. 26 en 7'10 uur nam. Schouwburg: K. en O. Salzburger Ma rionetten-theater „Die Zauberflöte". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Ver. van Huisvrouw. Elise van Gasteren Menagé Challa draagt Spaanse volksliedjes voor 2i uur nam. Stadszaal (grote zaal)Herdenkingscon cert Hongaarse vrijheidsstrijd. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Kath. Midden standsbond. Spr. W. M. A. Paters over wrijfpunten ln de huidige politiek. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG Schouwburg. K .en O. Salzburger Ma rionetten-theater „Die Fledermaus". 8 u nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. H. T. Waterbolk over de C14- methode voor het oudheidkundig onder zoek. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk; Bazar ten behoeve van de Diaconie. 25 en 7'10 uur nam. H. J. Vermeulen nam afscheid als voorzitter van de Ned. Christ. Beambtenbond De heer H. J. Vermeulen heeft van morgen tydens een bijzondere algemene vergadering te Amsterdam afscheid ge nomen als voorzitter van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond. De schei dende voorzitter gaf in zijn afscheids rede „Geen eindpunt, maar een mijl paal", een overzicht van de sociale ge schiedenis, speciaal wat betreft de stryd voor de werknemers op kantoor en in de handel. Nu staat de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie volop in de be langstelling. Deze is in ontwikkeling, al worden de mogelijkheden, die de wet van 1950 bieden, niet snel genoeg gerea liseerd, vooral in de sector handel. De heer Vermeulen hield een warm plei dooi voor de P.B.O. „omdat hierbij door de betreffende werkgevers- en werkne mersorganisaties aangewezen bestuurde! gezamenlijk worden belast met de ver antwoordelijkheid voor de belangen van de bedrijfstak en van allen die daarin werkzaam zijn. Deze belangen hebben zy op zodanige wyze te behartigen, dat hiermee het belang van het Neder* landse volk wordt gediend". COMPOSITIE-PRIJSVRAAG DER GEMEENTE MAASTRICHT De gemeente Maastricht heeft beslo ten ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Kon. Zangvereniging „Mastreechter Staar", dat volgend jaar zal worden herdacht, een compositie- prijsvraag uit te schryven voor twee koorwerken, welke door de gemeente Maastricht aan de Staar als jubileum geschenk zullen worden aangeboden. Voor een te bekronen compositie in de groep A (een werk voor tenor of bari ton solo, mannenkoor en kleine blazers- bezetting, eventueel met slagwerk en piano uitvoeringsduur ongeveer 25 mi nuten) zal een prijs van f. 700,be schikbaar worden gesteld. De verplichte tekst voor deze compositie wordt ge vormd door psalm 14, tekst Laudate Do- minum de Coelis (Looft den Heer uit de hemelen). Tegelijk wordt een prijsvraag uitgeschreven voor een mannenkoor a capella met een uitvoeringsduur van drie tot vijf minuten op vrye tekst. De bekroonde Inzendingen in deze groep zullen beloond worden met prijzen van f. 300,en f. 200,Deelneming aan de prijsvraag staat open tot 15 februari 1958. In de beoordelingsjury hebben zitting de heren Benoit Franssen, Maastricht; Wouter Paap, Utrecht en Louis Toe bosch, terwijl de Staardirigent Martin Koekelkoren als lid-secretaris aan de jury is toegevoegd Lakenhal. Ver. Oud-Leiden. Spreker dr. Chr. C. Vlam over het Lelde muziekleven ln 15751625. 8 uiur nam. Oegstgeest Spaargarens traa/t 29)Broed erschap van oud -pad: vinder* Spr. A. de Best over Nieuw-Guinea. 8 uur nam. WOENSDAG Rehoboth. Opening bejaandiensooietelt. Rembrandttweek2.30 uur nam. Schouwburg. Kon. Ned. „Liitteris Sa crum" „Nlnotchka". 8 uur nam. Rehobotih. Opening bejaardensooiebelft. 2,30 uur nam. Doopsgezinde Kerk; Lezing K. C. van Oossanen. „Kandidaten voor oneterfeiyk- held". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie e© Mineralogie V. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van ederland. Op werkdagen van 10- i2 en 24 uur Zon- en feestdagen 2—4 uur. Lakenhal: Schilderij ententoonstelllng Hazeveld Van Roemburg en Tweehuyzen gravures van Marlus Bauer. Werkdagen 10—4 uur; zondag 15 uur nam. (Tot 4 november). BIOSCOPEN Trianon. „Guys and dolls". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,15. 4,30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Oorlog en vrede". 14 Jaar. Werkdagen 2,30 en 7,30 uur. Zondag 2,30 en 7.30 uur. Lido: „De nachten van Cabdria". 18 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Zondag 2,30. 4,45, 7 en 9,15 uur. Rex: „Liefde langs de weg". 18 Jaar Werkdagen 2,30, 7,16 en 9,15 uur Zon dag 2,30, 4,45, 7,15 en 9.15 uut. Donderdagcyclus: „Het gebeurde in Ve netië. Casino: „Gevaartyke ontmoetingen". 18 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30, 4,45, 7 en 9,15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 2 november 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; Apotheek Tot Huflp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8 Oegstgeest. tel. 26274. B|l geen gehoor hy Uw huisarts of specialist bel op dokterstelefoon 2222*. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) b c. sh e 1 m/s Helsinki half bew. windstil -2 4 Stockholm zwaar bew. zzw 3 2 2 Oslo zwaar bew. n 1 1 0 Kopenhagen regen zw 7 11 4 Aberdeen licht bew. zw 7 9 2 Londen zwaar bew. wzw 6 10 0 Amsterdam geh. bew. zzw 8 13 1 Brussel geh. bew. zw 4 11 0 Luxemburg mist zzw 1 5 0 Parys geh. bew. zzw 2 10 0 Bordeaux mist zo 1 9 2 Grenoble mist windstil 1 0 Nice onbewolkt nnw 6 12 0 Berlijn zwaar bew. zw 4 10 0 Frankfort mist zw 3 5 0 Mtinchen onbewolkt z 2 4 0 Zürlch mist 0 1 3 0.2 Genève mist windstil -0 0 Locarno mist 0 1 1 0 Wenen mist veranderl. 5 0 Innsbruck mist windstil -1 0 Rome onbewolkt ono 4 11 0 d Sg licht bew. windstil 9 0 half bew. windstil 12 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2