Wetsontwerp kinderbijslag voor iedereen van liet derde kind af al een klucht", verzuchten zelfs de satellieten in Verenigde Naties WEERBERICHT Loontrekkers behouden hijslag voor het eerste en tweede kind Syrië draaft door op rode pad OW SCHEERAPPARAAT NAVO-TOPCONFERENTIE IN PARIJS OP 16 DECEMBER 96ste jaargang DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 No. 29279 LEID Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur J. Brouwer Herverdeling maatschappelijk inkomen (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Tweede Kamer is vandaag het wetsontwerp ingediend dat de strekking heeft iedereen, dus ook zelfstandigen, recht te geven op kinderbijslag van het derde kind af. Daarvoor moet dan ook iedereen van 15 tot 65 jaar een premie betalen van 2.2 van zijn inkomen. De premie wordt geheven over ten hoogste f 6900.per jaar. Daarvoor krijgt men dan voor kinderen beneden de 16 jaar recht op kinder bijslag van f 50.70 per kwartaal voor het derde kind, van f 70.98 voor het vierde en vijfde kind en van f 79.56 voor het zesde en volgende kinderen. De bedragen komen overeen met de bestaande regeling. Alleen voor loontrekkenden blijft gehandhaafd de kinderbijslag van 45.24 per kwartaal voor het eerste kind en van f 50.70 voor het tweede kind. De premie hiervoor zal 3.3 (thans 4.6) van het inko men bedragen. Deze premie blijft de werkgever betalen. Loonsverhoging voor premie De premie van 2.2 moeten de werknemers zelf betalen, maar zy krijgen daar voor een loonsverhoging. Het premiebedrag mag voor de belasting worden afge trokken van het inkomen. De verschuldigde premie van 2.2 voor de algemene kinderbijslagverzekering wordt van zelfstandigen niet geheven, indien het inkomen van een gehuwde minder bedraagt dan f 2100.per jaar en van een ongehuwde f 1500.per jaar. Dan betaalt het Rijk de premie. Bij een inkomen boven de genoemde bedragen wordt een geleidelijk toenemend deel van de premie inge vorderd, totdat boven een inkomen van f 3100.per jaar een gehuwde de volle premie moet betalen. Een ongehuwde moet de volle premie betalen boven een inkomen van f2500.per jaar. Deze premie heffing stemt overeen met die volgens de Algemene Ouderdomswet. De belastingdienst zal aan zelfstandigen trouwens een aanslag opleggen voor beide premies tezamen. Voor loontrekkenden worden de premies in één premie tabel (bij de loonbelasting) opgenomen. Deze nieuwe kinderbij slagregeling betekent een extra belasting van het bedrijfsleven met 0.9 procent van het loonbedrag, voor zover dat per werknemer de f. 6900 niet te boven gaat. Immers, momenteel betaalt de werkgever 4.6 procent van het loon bedrag als kinderbijslagpremie. Met de voorgestelde regeling gaat hij 3.3 premie betalen, doch hij moet de werknemer een looncompensatie van 2.2 geven. Tezamen dus 5.5 hetgeen dus een kostenverzwaring van 0.9 procent impliceert. Van de ongeveer 3.587.000 kinderen beneden de 16 jaar, die ons land in 1959 zal tellen, is ongeveer 30% derde en volgende kinderen, voor wie op grond Franse advocaten protesteren inzake Algerijnse toestand In totaal 49 advocaten, die ingeschre ven zijn bij het Parijse Hof van Beroep, hebben een gisteren openbaar gemaakte verklaring ondertekend, waarin heftige kritiek geleverd wordt op de justitiële toestanden in Algerij. Alle 49 hebben zij cliënten in Algerije verdedigd. De verklaring houdt o.a. in, dat „geen van de primaire vrijheden meer in Al gerije bestaat Martelingen om beken tenissen te krijgen zijn aan de orde van de dag, aldus de verklaring. De juristen eisen, dat het slotrapport van de door de regering zelf ingestelde commissie tot waarborging der rechten en vrijheden zal worden gepubliceerd. Die commissie heeft een onderzoek in gesteld naar de beweerde misstanden. De juristen merken op, dat de persvrijheid praktisch allang dood is; de individuele vrijheid ieder ogenblik zonder proces kan worden onderdrukt; de vrije keus van een verdediger een holle leuze geworden is, daar niet al leen pressie op gevangenen wordt uitge oefend. doch de Algerijnse advocaten, die gewoonlijk politieke verdachten ver dedigen. zelf zijn geinterneerd of hun beroep niet mogen uitoefenen. De Sovjet-Unie bouwde een otoomijsbreker Het blad van de Russische Marine, „Sovjetvloot", heeft bijzonderheden ge publiceerd over een Russische IJsbreker van 16.000 ton met atoomvoortstuwing, die binnenkort te water zal worden ge laten en een jaar op zee kan blijven zonder brandstof in te nemen. De ma chines van de „Lenin", zo heet de ijs- breker, kunnen 44.000 pk ontwikkelen, genoeg om een flinke stad van elektri citeit te voorzien. De romp is van een speciale staalsoort vervaardigd en vol gens een nieuwe methode geconstrueerd waardoor vervorming voorkomen wordt. De „Lenin" heeft een bioscoopzaal, een bibliotheek en muziekkamers en is uit gerust met twee hefschroefvliegtuigen. Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking en op de meeste plaat sen enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust later tot hard of stormach tig toenemende zuidwestelijke wind. Iets kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 november Zon op: 7.36 uur; onder: 17.14 uur. Maan op: 14.42 uur; onder: 1.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.31 en 23.06 uur. Laagwater te 5.47 en 18.14 uur. hestrai uit 14 pagina's. van de algemene kinderbijslagverzeke ring kinderbijslag zal worden uitgekeerd. In totaal zullen die uitkeringskosten ongeveer 330 miljoen gulden per jaar bedragen. De totale uitkeringskosten voor eerste en tweede kinderen van loontrekkenden worden geraamd op 297 miljoen gulden per jaar. Dubbel tellen Een nieuwigheid is dat voor de vast stelling van het aantal kinderen, waar voor iemand recht op kinderbijslag heeft, elk studerend of invalide kind in de leeftijd van 16 tot 27 jaar voor twee kinderen wordt geteld, indien dit kind grotendeels wordt onderhouden door degenen die recht heeft op kinderbijslag. Gehandhaafd blijft het recht op het normale bedrag van de kinderbijslag voor studerende en invalide kinderen, die weliswaar niet grotendeels maar toch wel „in belangrijke mate" (met ongeveer f. 350 per jaar) worden onder houden op kosten van de gerechtigde op de kinderbijslag. Dit dubbel tellen geldt zowel voor de algemene kinderbijslag als voor die voor loontrekkenden. De verschillende sociale webten, waar in sprake is van kinderbijslag, worden zo herzien, dat de kinderbijslag gehand haafd blijft voor het eerste en tweede kind. Zowel de kinderbijslagwet voor loon trekkenden (eerste en tweede kind) als de algemene kinderbijslagwet zullen worden uitgevoerd door de Sociale Ver zekeringsbank met medewerking van de raden van Arbeid. Voor het personeel van het Rijk, de provincie en de gemeenten komt een aparte regeling. De invoering van de algemene kinder bijslag hangt af van de economische omstandigheden, ook al hebben de Kamers het wetsontwerp reeds aange nomen. De algemene kinderbijslagverzekering wordt genoemd een herverdeling van het maatschappelijk inkomen van het gehele volk als correctie op loon naar prestatie. Daarvoor is de vorm geko zen van een „volksverzekering". Ook grensarbeiders krijgen de alge mene kinderbijslag van het derde kind af. Russisch idee van recht en waarheid (Van onze correspondent in New York) Indien er niets onverwachts gebeurt zal het debat in de Verenigde Naties over de gevaren aan de Turks-Syrische grens binnenkort met een sisser aflopen. Zelfs sommige vertegenwoordigers der satelliet- landen werd het gisteren te machtig en in een particulier gesprek brachten zij hun gevoelens duidelijk onder woorden: „Wat een klucht!" Ook representanten van verscheidene Afro-Aziatische landen hadden de sterke overtuiging, dat de Russen volkomen kunstmatige spannin gen hebben verwekt. En deze spanningen weer even plotseling hebben afgeblazen, toen Kroesjtsjef dinsdag champagne ging drinken op de Turkse receptie. Advertentie 12 maanden all risk verzekerd als U het koopt bij J. A. PUNACKER Rapenburg 17 - Telefoon 24760 Zjoekof liad te grote ambities Wijlen Wisjinski heeft eens de cy nische opmerking gemaakt, dat hij als recht beschouwde, wat voordelig voor de Sovjet-Unie is. En thans heeft men in de Algemene Vergade ring de indruk gekregen, dat Kroesjtsjef het met de waarheid niet nauwer neemt dan de inquisi teur Wisjinski met het recht. Zonder dat er iets in de wereld is veranderd verklaarden de Russen eenvoudig, dat de door hen gepro clameerde spanning en het oorlogs gevaar thans zijn afgenomen. Dit heeft het aanzien van de Sovjet- Unie in dit milieu geen goed gedaan. Doordravend op het rode pad heeft Syrië toch een resolutie ingediend welke beoogt een onderzoekscommissie naar het grensgebied te zenden. In de huidige omstandigheden 'zal deze resolutie echter nauwelijks meer dan de stemmen der Arabieren plus die der communisten brijgen, wat lang niet genoeg is om aangenomen te wórden. Na de:ze koppige doordraverij hebben Japan, Canada en Noorwegen een reso lutie ingediend, welke beoogt de par tijen tot elkaar te brengen, zo nodig niet assistentie van de secretaris-gene raal. die eventueel zelf naar Turkije en Syrië zal gaan. Deze resolutie maakt een betere kans, doch het is zelfs onzeker of de Nationale Vergadering thans nog on gerust genoeg is om zulk een resolutie te aanvaarden. Onbekende reden De vertegenwoordiger van Engeland vroeg zich gisteren zelfs af of er na Kroesjtsjefs verzekering, dat er geen oorlog zal uitbreken nog enigerlei actie van de Ver. Naties noodzakelijk is. Waarom de Russen deze hele kome die op touw hebben gezet is onbekend. Maar het resultaat is in ieder geval dat hun aanzien in vele neutrale landen is gedaald. Hier staat evenwel tegenover dat de Russische actie de positie der re gering in Damascus wel heeft verste vigd. Bovendien hebben de Russen met de Syriërs een akkoord gesloten over technische bijstand, dat Moskou in Sy rië groter invloed geeft dan Washington ooit heeft kunnen bereiken. De Russi- SPECIALIST IN sche manoeuvre heeft de splitsing in het Arabische bloc beslist geprononceer der gemaakt, doch voor het Kremlin moet het veel betekenen vaste voet in Syrië en Egypte te hebben verkregen. Tijdens de inspectie van de zes duizend deelnemers aan het défilé bij het afscheid van generaal B. R. P. F. Hasselman als chef van de generale staf bracht de scheidende bevelhebber, staande in een jeep een groet aan de tien vaandels der onderdelen, die aan de parade deel namen. Bijgedachten Wellicht heeft Kroesjtsjef bovendien nog twee bijgedachten gehad. De kunst matige crisis kon namelijk dienen als nevelgordijn tijdens de verjaardag van de Hongaarse opstand en verder als gordijn waarachter de val van Zjoekof werd voorbereid. Wat het laatste betreft oordeelt men in welingelichte kringen in New York, dat er hier geen sprake is van een ideologische strijd doch zuiver van een strijd om de macht, een voor beeld te meer van Kroesjtsjefs onscru puleus karakter. Niettemin verheugen diegenen in de satellietlanden. die naar wat groter vrij heid streven, zich erover dat Kroesj tsjef nummer één schijnt te blijven. Im mers, hij moge dan onscrupuleus zijn, door zijn actie tegen de Stalinisten is hij thans wel gedwongen de man te blijven van het ietwat vrijer regime en het losser verband met de satellieten. In het communistische kamp in New York heerste gisteren de indruk dat Kroesj tsjef zijn wil zal doorzetten, doch de langdurige vergadering van het centrale comité schijnt toch wel te wijzen op een krachtige oppositie tegen zijn jongste zuiveringsactie en op de moed der op posanten om hun mond open te doen. Tot zover onze Newyorkse correspon dent. Invloed van leger Het Franse communistische blad ,.1'Humanité" weet echter uit Moskou te melden, dat het centrale comité van de communistische partij juist gisteren zijn werkzaamheden heeft beëindigd en dat het ontslag van maarschalk Zjoe kof niet in twijfel is getrokken. De Mos- kouse correspondent van het Italiaanse communistische blad „Unita" heeft be paalde tekenen ontdekt, die er op wij zen, dat het centrale comité Zjoekof verdacht van te grote persoonlijke am bities. Zjoekofs verzet tegen de invloed van de partij-organisaties in het leger Onder de velen, die in Parijs de uitvaartdienst voor Christian Dior bijwoonden, bevonden zich ook de hertogin van Windsor en Pamela Churchillvoormalige schoondoch ter van de grote staatsman. zij is gescheiden van Winston's zoon. Randolph)die zich gezamenlijk naar de kerk begaven. Eisenhower geeft aan Spaaks uitnodiging gaarne gehoor Ook Adenauer zal komen (Van onze Parijse correspondent) De permanente Atlantische raad heeft in haar wekelijkse bijeenkomst gisteren een voorstel van de secretaris-generaal Paul Henri Spaak aanvaard om op 16 december alle regeringsleiders der vijftien aangesloten landen ter gelegenheid van het „.jaaroverzicht" naar Parijs te inviteren. Dit wordt dus de eerste top conferentie in de geschiedenis der NAVO. Spaak had deze gedachte tijdens zijn recente ontmoeting met president Eisenhower en de Engelse minister-president Macmillan te Washington geopperd en gisteren heeft de Amerikaanse president in zijn persconferentie al meegedeeld, dat hij op de uitnodiging gaarne in zal gaan. Hetzelfde antwoord is al van kanselier Adenauer binnengekomen, die onder meer door zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano zal worden ver gezeld. Of Frankrijk als gastheer door de jonge radicaal Felix Gaillard zal kun nen worden vertegenwoordigd, zal dinsdag a.s. blijken, wanneer hij juist op zijn 38ste verjaardag de Nationale Vergadering om zijn investituur gaat vragen. Amerikaanse president zal sluier der geheimen wat hoger oplichten Van het secretariaat van de Atlan tische Verdragsorganisatie vernamen wij gisteren nog, dat Spaak eerst op 11 no vember in Parijs terug zal zyn en dat dan pas verschillende beslissingen van organisatorische en andere aard zullen kunnen worden genomen. Een agenda is er voor de conferentie der vijftien rege ringschefs nog niet opgesteld, maar ver wacht wordt, dat in Parijs in breder verband ongeveer dezelfde problemen zullen worden besproken, die Eisenhower met Macmillan in gezelschap van Spaak in Washington al onder ogen heeft ge zien. De vraagstukken van de uitrusting en de modernisering van de NAVO-legers en vooral van de samenwerking op mili tair wetenschappelijk gebied tussen de leden zullen zeker in het centrum ko men te staan. In dat verband heeft president Eisenhower gisteren ook al doen weten, dat hij voornemens is het Congres te vragen hem wijder armslag te willen verlenen in zijn overleg met de Atlantische bondgenoten op het punt der militaire geheimen. Het verbod bui tenlandse mogendheden inlichtingen op dit gebied te verschaffen, dateert uit de tijd, dat Amerika het monopolie der atoomgeheimen meende te bezitten. Doch nu is de situatie zo geworden, aldus de Amerikaanse president, dat anderen veel beter zijn ingelicht dan onze eigen bondgenoten. Men kan dus verwachten, dat op de conferentie op het hoogste niveau van 16 december in Parijs de sluier, die nog over een groot deel der Amerikaanse militaire verworvenheden en geheimen hangt, in het bijzijn van de vijftien andere regeringsleiders door president Eisenhower wat hoger zal worden opgelicht. schenen volgens het comité niet alléén maar een gevolg van zijn overigens na tuurlijke autoritaire denkwijze als groot generaal. President Eisenhower gaf on zijn persconferentie als zijn mening, dat het aftreden van Zjoekof als minister van Defensie even vrijwillig is geweest als dat van zijn Amerikaanse collega Char les Wilson. Hij zei, dat het moeilijk was de gedachtengang van de mensen in het Kremlin te reconstrueren. Het blijven louter speculaties. Nauwlettend toezicht op maximum snelheid De minister van Justitie heeft de Rijks- en gemeentepolitie opgedragen met nauwlettendheid toe te zien op de naleving van het voorschrift van de maximum snelheid voor motorrijtui gen van 50 km per uur binnen de be bouwde kom, dat, naar gemeld, morgen ingaat. Even nauwlettend zal worden toegezien op 't voorschrift, dat brom fietsers niet met grotere snelheid dan 40 km per uur mogen rijden. Majoor K. had ernstig ongeval bij Linschoten Vannacht is de 46-jarige majoor K. uit Den Haag, bekend van de onlangs tegen hem aangevoerde beschuldiging, een ernstig auto-ongeval overkomen. Door totnutoe niet opgehelderde oor zaak is hij omstreeks één uur, rijdend van Utrecht naar Den Haag, onder Linschoten met zij auto door de scheidingsheg op d~ linker rijbaan gekomen en over de .op geslagen. Het slachtoffer is in bewusteloze toestand opgenomen in het militair hospitaal te Utrecht. Majoor K. is nog niet bij kennis gekomen. Er zijn geen getuigen bij het ongeluk geweest, zodat over de toedracht van het ongeluk nog niets bekend is. Constantijn Huygensprijs voer mr. F. Bordewijk Uitgereikt in Haagse Raadzaal In de Raadzaal te Den Haag is gister avond de Constantijn Huygenprijs uit gereikt aan mr. F. Bordewijk. Nadat mr. A. Mout, voorzitter van de jury, het jury-rapport had voorgelezen, hield mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van 's-Gravcnhage, een toespraak, waarin h:j de heer Borde wijk gelukwenste met deze prijs. Vernieuwende invloed De commissie van advies over de toe kenning van de prijs heeft opgemerkt, dat aan mr. Bordewijk deze onderschei ding tot nu toe niet te beurt is gevallen, om geen andere reden dan dat hij deel uitmaakt van het bestuur der Jan- Campertstichting. Maar de commissie van advies is unaniem van oordeel, dat deze omstandigheid niet van invloed mag blijven haar te beletten een van de belangrijkste en meest authentieke pro zaïsten die de Nederlandse literatuur op het ogenblik telt, ter bekroning met de oeuvre-prjjs van de Jan-Campertstich- ting, de Constantijn-Huygensprijs voor te stellen. Het lijdt immers geen twijfel, dat F. Bordewijk in de loop van vele jaren een omvangrijk oeuvre heeft gescha pen, dat zich een volkomen zelfstan dige plaats in onze literatuur heeft verworven en daarenboven een ver nieuwende invloed op het proza in ons land heeft uitgeoefend. De door de gehele Nederlandse kritiek uitgesproken overtuiging, dat Bordewijk reeds nu als een moderne klassiek moet worden beschouwd, versterkte de com missie van advies tot toekenning van de Constantijn-Huygensprijs in de mening, dat het onverantwoord zou zijn aan deze .oorname Haagse schrijver de hoogste literaire onderscheiding, welke de ge meente 's-Gravenhage kent. langer te onthouden. De commissie van advies tot toeken ning van de Constantijn-Huyensprijs be stond uit de heren: mr. A. Mout, Bert Bakker, Pierre H. Dubois en G Kamp- huls. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smeel LeldeD ou° 37055 f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0 59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DAGBL

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1