Onbegrijpelijke toestanden bij i universitair onderwijs in Italië Laatste Berichten „Goddelijk koningsschap in Centraal Afrika" Vierduizend tijdelijkehooglerarentoch al onderbetaaldmoeten nog een veer laten Veel te veel intellectuelen DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 Dr. A. A. Trouwborst Leiden gaat voor volkenkundig onderzoek naar Ruanda die naar ras verschillend zijn. De adel wordt gevormd door de Tutsi, hoge slanke gestalten met fijne lichaamsbouw. Zij zijn de heersers van hun land en in het bezit van het vee, dat als voornaam ste vorm van rijkdom wordt beschouwd. Uit hun midden komt de koning voort. De tweede stand bestaat uit de Hutu, kleiner en grover van bouw dan de Tutzi. Zij houden zich voornamelijk met de landbouw bezig. Tenslotte zijn er de Twa, een pygmoïde groep van jagers, pottebakkers en smeden Wat er van het gebied bekend is be treft vooral de Tutsi en de heersende positie, die zij in het land innemen. Spreker hoopt bij zijn onderzoek zich dan ook vooral te richten op de beteke nis die de Hutu hebben. Wat Urundi betreft, het minst onder zocht van beide koninkrijken, zijn de meeste gegevens, die tot nu toe bekend zijn, verzameld door twee Nederlandse paters. Van de Koning wordt verondersteld, dat hij van goddelijke afstamming is. De geschiedenis van de koningen ver liest zich dan ook in een mythisch ver leden. Van het welzijn van de Koning is het welzijn van het gehele volk afhan kelijk. Vandaar, dat hij een voorzichtig leven moet leiden. Hij is leider van de nationale godsdienstige feestelijkheden. Bovennatuurlijke voortekenen wijzen de opvolger van de Koning aan. Zo wordt de troonpretendent van Urundi volgens de overlevering geboren met een korrel van alle graansoorten in het land. De begrafenis van de Koning speelt zich met veel verve af. De koninklijke graf tomben blijven in hoge ere. Als eerste in de serie winterlezingen van het Rijksmuseum voor Volken kunde. hield gisteravond in de aula van dit museum dr. A. A. Trouwborst, conservator van de afdeling Afrika, voor een buitengewoon groot aantal belangstellenden een causerie over „Goddelijk Koningsschap in Centraal Afrika". Door een subsidie van de Ned. Orga nisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) daartoe in staat gesteld, hoopt de inleider in het begin van 1958 voor het verrichten van een volkenkundig onderzoek naar het Bel gische mandaatsgebied Ruanda-Urun- di te vertrekken. Dit gebied, aldus dr. Trouwborst, is samengesteld uit twee inheemse konink rijken. Het is 'n bergland met een gema tigd tropisch klimaat en voor Afrikaanse begrippen bijzonder dicht bevolkt. De mensen 4 miljoen op een oppervlakte van 54.000 km. leven in een soort buurtschappen verspreid op de berghel lingen. De bevolking bestaat uit drie standen, Handwerkdub Vrijz. Herv. houdt verkoopdagen Hedenmorgen had in Huize „Over 't Hoff", Gerecht 10, onder grote belang stelling de opening van de verkoopdagen plaats, die georganiseerd zijn door de Handwerkclub van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Leiden/Oegst- geest. Mevr. M. C. Hubeek—Bergvelt, de leidster van de handwerkclub, heette allen welkom, in het bijzonder de voor ganger, het bestuur van de vereniging, de vertegenwoordigers van de afdelin gen en de oud-hulpprediker, de heer J. P. Hulsbos. Spr. las een brief voor van dr. K. H. Boersema (onder wiens voor gangerschap een handwerkclub werd opgericht, welke echter begrijpelijkerwijs in de oorlogsjaren haar werkzaamheden moest staken), waarin deze de grote waarde van de kernen in de gemeente als deze, uiteenzette en de leiding veel succes toewenste. Mevr. Hubeek dankte tenslotte allen, die op enigerlei wijze aan de verzorging van de bazar medewerkten. De voorganger, ds. W. J. H. Hubeek, herinnerde aan een bijbelgedeelte, dat handelt over de herbouw van een stad en waarin wordt gezegd, dat de Koning kinderen liet doden om op hun lijkjes de fundamenten te bouwen. Dit gruwe lijke verhaal is door opgravingen beves tigd. De zin ervan ls het besef, dat het leven uitsluitend kan worden gebouwd op de fundamenten van de liefde. Zo is deze bazar met veel zorg en toewijding tot stand gekomen, waarvan de buiten staander eigenlijk geen begrip heeft. De ongeremde ijver van de groep, die dit alles tot stand bracht, moge de bezoe kers tot voorbeeld strekken. Hiermede verklaarde ds. Hubeek deze bazar, welke o.m. poppenspel voor de kinderen biedt en vooral vrijdagavond met diverse attracties een bijzonder karakter zal dragen, voor geopend. Leidsche Maatschappij van Weldadigheid MEJ. D. M. J. COEBERGH NAM NA 40 JAAR AFSCHEID. Mej. D. M. J. Coebergh, die ruim veertig jaar bestuurslid is geweest van de Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid, waarvan nu reeds 20 jaar als presidente, heeft tüdens de jaar vergadering van deze Maatschappij, afscheid genomen. De heer F. H. Sobels dankte haar namens het bestuur voor al hetgeen zij in deze jaren voor de Maatschappij had gedaan en bood haar het ere-voorzitter- schap aan. Mevr. A. Rijpperda Wierds- ma—Van Traa zal mej. Coebergh op volgen als presidente. Tijdens deze vergadering gaven de secretaresse en de penningmeester een overzicht van de werkzaamheden gedu rende de periode mei '56/'57, waaruit bleek dat de Maatschappy nog mogelyk- heden genoeg heeft om haar doelstelling te realiseren, n.l. het hulp bieden aan hen, die in stilte nood lijden. Velen die door omstandigheden of afkomst niet om hulp kunnen vragen bij overheids instanties worden regelmatig gesteund met een toelage van de Maatschappij, zonder dat dit bekend wordt aan iemand, buiten de drie leden van het dagelijks bestuur. Daarnaast werd weer een brandstoftoelage gegeven aan 70 ouden van dagen, terwijl ook aan verschillende oudere mensen in december een bedrag in geld werd overhandigd om extra on kosten in de winter te bestrijden. Behalve de hulp aan deze groepen, stelde de Maatschappij ook dit jaar een bedrag beschikbaar voor opleidingen en onderwijs, waardoor jongens werden ge holpen by hun opleiding aan de Am bachtsschool, bij het volgen van avond cursussen van Mathesis Scientiarum Genitnx en Uitgebreid Technisch On derwijs; ook werd steun verleend voor opleiding aan een Hogere Burgerschool en een Gymnasium, terwijl in enkele ge vallen ook meisjes werden geholpen bij het nijverheids-onderwijs. Voorts werd in 37 gevallen geholpen met een gift voor één maal, welke dan speciaal bedoeld is om de gevolgen van byzondere tegenslagen op te vangen. Mr. M. C. de Graaf werd in deze ver gadering geïnstalleerd als penningmees ter; hij nam deze functie over van de vice-voorzitter, de heer G. R. D. Crom- melin, die het penningmeesterschap tijdelijk had waargenomen. De secretaresse van de Maatschappij van Weldadigheid houdt elke woensdag morgen spreekuur van 10 tot 12 uur, Witte Singel 28. Zij die menen voor hulp van de Maatschappij in aanmerking te kunnen komen, kunnen zich tot haar wenden. SPORTMIDDAG LEIDSE JEUGD TOUR De aangekondigde wedstrijd op de wielerbaan Duinhorst te Wassenaar zal zondagmiddag 3 november plaats heb ben. De wedstrijd wordt gehouden in het kader van een sportmiddag. Hierbij staan bromfiets- en wielerwedstrijden op het programma. Voor de Leidse Jeugd Tour is een aparte wedstrijd - aanvang 2 uur - ingelast op gewone fietsen. Indien mogelijk start iedere deelne mer voor zijn eigen ploeg. Als deze proef slaagt zal er van de zomer in de avonduren nog meerdere malen op de baan gereden worden. Nieuwe deelnemers worden er op ge wezen, dat zij een schriftelijke toestem ming tot deelname van hun ouders moe ten meebrengen. UITGEBREIDE SCHARE VAN DIENAREN Aan het koninklijk hof bevindt zich een uitgebreide schare van dienaren: melkknechten, slachters, bierschenkers, huisbedienden, etc. Van belang zijn vooral de melkers, hun werk geschiedt uiterst zorgvuldig en geen buitenstaan der mag erbij zijn. Het zijn zy, en ook de bierschenkers, die gauw onder ver denking vallen de Koning te willen be toveren, wat hun het leven kan kosten. Ook bevinden zich tal van andere hoge functionarissen aan het hof. De belang rijkste onder hen is de Koningin-moe der, die echt meeregeert en die in hoog aanzien staat. Vervolgens de provincie gouverneurs, de „geschiedkundigen", die de geschiedenis van het koninkrijk in hun geheugen moeten bijhouden, de be waarders van de traditie alsmede ver schillende godsdienstige functionarissen, die over het welzijn van de Koning en van het hele rijk moeten waken. LEIDERDORP Oud-leerlingen namen afscheid van A. Wissel Aan de heer A. Wissel, die enkele we ken geleden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nam als hoofd van de Christelijke u.l.o.- school, werd nu door zijn oud-leerlin gen een afscheidsavond aangeboden in „Irene" vóór dat de heer Wissel enige jaren geleden als hoofd van de vooral op zijn initiatief gestichte u.l.o.-school optrad fungeerde hij hier geruime tijd als hoofd van de Christelijke Nationale School. Het getal der oud-leerlingen is dus zeer groot en het lag dus voor de hand dat „Irene" deze avond geheel be zet was. De jubilaris werd verschillende malen toegezongen. Zijn levensloop werd op rijm weergegeven en ook werd op gees tige wijze gedemonstreerd hoe de heer Wissel zijn leerlingen de nodige kennis bijbracht. Tegen het einde van de avond werd de heer Wissel gevraagd met het draai orgel zijn kunsten te beproeven en toen hij dit zou proberen zakte het gehele geval in elkaar, maar bleef er toch nog een fraaie -boekenkast staan: dit was het geschenk dat de oud-leerlingen hem hadden toegedacht en dat hij in grote dank aanvaardde. Rijkspostspaarbank In de maand september werd ingelegd f. 38.234.03 en terugbetaald f 42.446.71. WARMOND Rijkspostspaarbank In de maand september werd ingelegd f 19.654.41 en terugbetaald f 14.954.91. De Koning beschikt over verschillende tekenen van zijn waardigheid, zoals hei lige trommen, lansen en andere kost baarheden, die bij grote plechtigheden aan het volk getoond worden. De Koning is in theorie (en soms ook wel in de praktijk) de eigenaar van het leven en goed van zijn onderdanen. Vooral ten aanzien van het vee geldt dat. Om de bestuursvoering te verge- makkelen is zijn rijk in provincies ver deeld. aan het hoofd waarvan adellijke gouverneurs staan. Deze laatsten ver tonen met name aan de grenzen van het ryk nogal eens neigingen tot onafhan kelijkheid en brengen daardoor vaak de eenheid in gevaar. In het algemeen werd er aan het hof veel geïntrigeerd en trachtte men voortdurend zijn positie te verbeteren. Een en ander leidde in het verleden vaak tot openlijke botsin gen. Van al het ceremonieel is aan het hof niet veel meer over, vooral omdat de huidige koningen christen zijn. Toch is hun aanzien nog groot en worden nog steeds gedichten te hunner verheerlij king gemaakt. Dr. Trouwborst liet na zijn lezing een aantal uitstekende dia's zien, terwijl door middel van de geluidsband enkele „koningsgedichten" ten gehore werden gebracht. Studenten hebben er meer dan genoeg van Italië is een land, waar de schooljeugd eindeloos lange vakanties heeft, maar zo tegen half oktober heropenen toch weer de middelbare scholen, en begin november komt er zelfs al enig leven in de universiteiten! Dit jaar ziet het er naar uit, dat dit alles met grote vertraging zal gebeuren, of mis schien wel helemaal niet. Ten eerste is er natuur lijk de Aziatische griep, die het raadzaam maakt nog wat te wachten met het openen van de scho- (Van onze Romeinse correspondent) len. Maar dan is er voor het middelbaar onderwijs ook nog een veel groter struikelblok. De leraren, die verleden jaar reeds enige weken hebben ge staakt, omdat hun salarissen beslist onvoldoende zijn, beginnen met wachten op de toegezegde ver betering moe te worden en dreigen met een alge hele staking, die duren zal tot hun (werkelijk niet onredelijke) eisen gehoor hebben gevonden bij de overheid. De toestand van majoor K. De Leger voorlichtingsdienst deelt mee, dat majoor K. met een particu liere ambulance naar een militair hos pitaal weïk is niet meegedeeld is vervoerd. Hij bleek een bovenoeen-frac- tuur te hebben, een iidhte hersenschud ding en een lichte shock. Hij was niet buiten bewustzijn. Aan de behandelende geneesheer heeft majoor K. gezegd te denken, dat hij met zijn auto is geslipt. Hij is ech ter nog niet officieel door de mare chaussee gehoord. De echtgenote van majoor K. heeft verklaard, dat de toestand van haai man weliswaar niet zorgwekkend was, maar toch vrij ernstig. Behalve een beenfractuur had hij enkele andere ver wondingen. Naar haar mening was er vanochtend zeker geen verbetering te constateren. Behalve door zijn echtgenote is ma joor K. vanochtend ook bezocht door zijn broer en door de voormalige kapi tein J. Sternfeld, getuige a décharge in het kortgeleden voor de krijgsraad ge voerde proces. Aan hen alle drie vertelde de ge wonde majoor, dat hy gisteravond in Apeldoorn was geweest en op de te rugweg naar Den Haag op de Rijks weg voorbij Utrecht te zijn aange reden door een hem achterop komende auto, die hem niet op de normale wyze aan zyn linkerkant inhaalde, doch aan de rechterzijde van zijn wagen opdook. „Hij voelde plotseling een schok", aldus voegden mevr. K. en de heer Sternfeld aan het bovenstaande toe, „en vertelde ons dat hij daardoor de macht over zijn stuur verloor". Suriname detachement in ons land terug Het eerste detachement van de 3de Suriname-compagnie 1956 is vanmorgen aan boord van de Cottica uit de West in Amsterdam aangekomen. Dit is de laatste reis van het 3.989 brt. metende ms. Cottica naar de West ge weest. Nadat de Cottica morgen zijn lading in Hamburg zal hebben gelost wordt dit in 1927 gebouwde schip door de K.N.S.M. uit de vaart genomen. De Willemstad, die op 8 november a s. ver trekt zal dan op de lijndienst naar de West gaan varen. RO OFOVE R VA LLERS GEARRESTEERD De politie te Doetinchem heeft de vier jongemannen gearresteerd, die gis teravond een roofoverval hebben ge pleegd op een 35-jarige textielhande laar (men zie elders) uit Venlo. Het zijn drie jongemannen uit Doetinchem tussen de 25 en 30 jaar en een 16-jarige, eveneens uit Doetinchem. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robert dhristoffel, an van J. C. Bink en V. M. D. de Wit; Hendrikus, zn van J. C. Bink en V. M, D. de Wit; Johan Ge rard, zn van G. T. J. Kemperman en M Rroonenbuirg, Johannes Jacobus, an van D. Bink en W. van der Reijden; Caroline Pranclsca Maria, dr van L. J. J. Roozen en E. M. van RhJJn; Bouwe, an van B. Kuilt en D. A. de Jager; Marianne Jolan- da Everdina, dr van H. van Rossen en E. E. Loers; Wtlheimiina Basttana Trijntje, dr .van B. Wesseling en W. van Beelen; Irene Jacqueline Jeannetrte, dr van A. J. Marijt en W. C. Velaftl; Cabha/rina Antonla Maria dT van W. P. van Boheemen en A. M G. Moor&nJohannes Cornells, an van A B. van Buur&n en M. E, Jacobs; Jo seph a Maria Theresla, dr v. H. C. Neljen- bulls en W. E. M. Mom; Alida Hendirima, dr. van A, van Duijn en L. Herbert. Haagse inbraken leverden f 12.000 aan buit (Van onze Haagse redactie) In de nacht van dinsdag op woensdag is het inbrekersgilde in I>en Haag bij zonder actief geweest met een grote buit als resultaat. By drie inbraken werd in totaal voor f. 12.000 weggenomen, daarby was slechts f. 500 aan baar geld. De grootste slag werd geslagen in een huis aan de Doornikestraat. Aan de achterzijde van het pand wist men daar een balkon op de eerste etage te berei ken, waar een deur werd geforceerd. Hier werd voor f. 8000 aan sieraden, o.a. een platina horloge, een armband, bro ches, een gouden potlood en dito ringen ontvreemd. Aan de Parkweg werd een slaapkamerraam van een benedenflat ingeslagen, waarna de inbrekers het huis zonder moeite konden betreden. In een kast op de slaapkamer vonden zij, wat zij zochten: een collectie sieraden. Hier bedraagt de waarde van het gestolene f. 3500. Een bedrag van f. 500 werd gestolen in een kantoor aan de Wassenaarseweg. Hier verschafte men zich ook weer toe gang aan de achterzijde, waar een ruit werd ingeslagen. Op de tweede etage werd een brandkast geforceerd, waarin het geld werd gevonden. De wraak van een rovende werkster (Speciale berichtgeving) In de nacht van dinsdag op woens dag kreeg men op het Rotterdamse hoofdbureau van politie bezoek van een merkwaardig tweetal; een werkster en een helderziende van wie de eerste ver klaarde iets van een beroving af te we ten en de tweede dank zij zijn boven aardse gaven aanwijzingen meende te kunnen verschaffen, die tot aanhou ding van de dader zouden kunnen lei- den. Er was nog geen aangifte van een be roving binnengekomen en men nam het verhaal met een flinke korrel zout. Wel am men er uiteraard nota van, waarna men het duo liet vertrekken. Gistermorgen bleek er echter wel een grond van waarheid in het merkwaar dige verhaal te schuilen. Een buitenman beweerde in een café in de binnenstad beroofd te zijn van een portefeuille met f. 500. De dader een 23-jarige zeeman, kon 's middags reeds worden aange houden. Toen kwam vast te staan dat er nog; een mede-daderes was, nlde 25-Jarige werkster die de „helderzien de" melding van de beroving was komen doen. Het bleek dat de buitenman in het café had zitten trakteren. De werkster was bij hem gaan zitten en toen de man boven zijn theewater raakte, deed zij zo nu een dan een greep in de welgevulde portefeuille. De zeeman had bij het zien daarvan ook met de buitenman aange papt en tenslotte de hele portefeuille maar meegenomen. De werkster was over deze oncolle giale" houding van de zeeman dermate gebelgd, dat zij samen met de helder ziende het verhaaltje, dat zij 's nachts aan het hoofdbureau had verteld, had verzonen. Werkster en zeeman zijn we gens diefstal in hechtenis genomen. Voor de universiteiten staan de zaken er nog heel wat slechter voor. In de eerste plaats heeft de minister van Onderwijs in overleg met zijn collega van Financiën, wat men hier noemt de „schoolbelasting" (dus inschrijf- en college gelden) aanmerkelijk doen verhogen. Daarover heerst natuurlijk ontevredenheid in studentenkringen, terwyl ook de ouders zich niet onbetuigd laten. In Italië is de toevloed naar de universiteit enorm. Het aantal universiteiten is bijzonder groot en de belangrijke, zoals Rome, Napels, Bologna, Pisa en Padua, hebben een studentenbevolking van dertig- tot veertigduizend jongelui elk! Dat is natuurlijk veel te veel. Het land heeft geen behoefte aan een zo groot aantal „intellectuelen", maar het is nu eenmaal in bepaalde kringen, van de kleine middenstand tot de hoge adel, vanzelfsprekend dat de kinderen een universitaire opleiding krijgen, ook al zijn ze daartoe eigenlijk ongeschikt. aan honoraria wordt uitgegeven en er dus voor de eigenlijke behoeften van de universiteiten als centra van cultuur, voor hun bibliotheken en voor het we tenschappelijk onderzoek vrijwel niets overblijft. Daar komt nog bij dat de meeste universiteiten grote vorderingen hebben op het rijk voor in de laatste jaren gedane uitgaven (voor hulpkrach ten, assistenten, leermiddelen, inrichten van laboratoria enz.). Rome heeft een vordering van een miljard, Florence van 425 miljoen. Padua van 215 enz. De mi nister weigert deze voorschotten te ver goeden Geen belangstelling voor exacte vakken Opmerkelijk is, dat er een zekere min achting bestaat voor de enige takken van wetenschap, die vrijwel zeker een toekomst bieden: exacte wetenschappen, scheikunde, agrarische vakken enz. Wat men wil studeren is letteren, medicijnen en vooral rechten. Het gevolg is natuur lijk, dat men kelners en taxichauffeurs, maar vooral werklozen vindt, die een advokaten- of doktersbul in hun zak hebben. Een ander gevolg is, dat de middelen, die de staat voor het hoger onderwijs ter beschikking stelt, onvoldoende zijn. Maar de honoraria der hoogleraren zijn in nog veel erger mate onvoldoende. Zij die werkelijk hoogleraar zijn, hebben niet zo erg te klagen. Zij worden redelijk be zoldigd. hebben extra-inkomsten uit pu- blikaties en dergelijke en hebben tevens het recht op een behoorlijk pensioen. Maar in heel Italië zijn er maar 1800 hoogleraren in die bevoorrechte positie, terwijl er ruim 4000 „tijdelijk" te werk zijn gesteld en van jaar tot jaar in hun ambt worden bevestigd. De bezoldiging van deze tijdelijke krachten (er zyn er niet weinig, die al vijftien tot twintig jaar „tijdelijk" aan een universiteit zijn verbonden) is uitermate slecht en bo vendien is er voor hen geen pensioen regeling, met het gevolg, dat zij meestal hun energie aan ander werk wijden (privé-lessen, journalistiek enz.). Nog meer besnoeien! Nu is Italië bezig te bezuinigen met he prijzenswaardige doel de begroting sluitend te maken. Die bezuinigingen worden doorgaans gevonden op een terrein, waar niets te bezuinigen valt. In plaats van een flink aantal „tijde lijke" hoogleraren een vaste aanstelling te geven, waarop deze mensen, wier we tenschappelijke kwaliteiten doorgaans niet onderdoen voor die van hun meer bevoorrechte collega's, ten volle recht hebben, is nu bepaald dat in het nieuwe schooljaar de honoraria van de tijdelijke leerkrachten grondig zullen worden be snoeid! De middelen voor het hoger onder wijs dit jaar 19 miljard lire (ongeveer 115 miljoen gulden) zijn veel te ge ring, vooral omdat 94,8 procent daarvan AMBASSADEUR VON BALLUSECK IN HET KREMLIN ONTVANGEN De heer D. J. von Baliuseok, die bin nenkort afscheid zal nemen als Neder lands ambassadeur te Moskou, is van morgen in het Kremlin ontvangen door de vice-president van de Opperste j Sovjet, Michel Tarassow. Maatregel in Egypte tegen communisten Een krijgsraad te Cairo heeft vandaag ontbinding gelast van alle organisaties van de Egyptische communistische partij en sluiting van al haar gebouwen. Verder heeft de krijgsraad dertien communisten veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van drie tot zeven jaar wegens poging tot omverwerping van de regering van president Nasser. Vijf verdachten werden vrijgesproken. De communisten juichten toen de vonnissen werden uitgesproken. Zij rie pen: „Leve de Sovjet-Unie, die de vrede steunt" en „Leve de Egyptische commu nistische partij". Vier veroordeelden werden bij verstek veroordeeld. Procureur-generaal bij de Hoge Raad nam afscheid In een plechtige, voltallige zitting van de Hoge Raad heeft ons hoogste rechtscollege vanmiddag afscheid ge nomen van de procureur-generaal, jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wjjck, die heden dit hoge ambt neer legt. Tal van justitiële autoriteiten en vertegenwoordigers van instanties en colleges, die met de Hoge Raad in verbinding staan, vulden de grote zaal. De president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner wees erop, dat de ambte lijke loopbaan van de heer Van Asch van Wijck meer dan 40 jaren omvat. Van de onderste trap is hij opgeklom men tot de hoogste trede in de staande magistratuur. De ontplooiing van zijn loopbaan hield gelijke tred met de stij gende waardering voor zijn persoonlijk heid en bekwaamheden, waardoor men telkens naar hem greep voor posten, voor de vervulling waarvan bijzondere kwaliteiten worden verlangd. Hij mag dan ook met grote voldoening terugzien op een eervolle carrière. „Naar buiten zyt ge aldus mr. Donner vooral getreden met de stroom van conclusies, waarmede ge in de loop der jaren, eerst als advocaat- generaal en daarna als procureur-gene raal voor de Hoge Raad U zo grote ver dienste hebt verworven. Vooral het U zo vertrouwde terrein van strafrecht en strafvordering hebt ge daarbij bearbeid. Er zijn daaronder meerdere stukken, waarop wetenschap en praktijk nog dikwijls zullen terugvallen. Onvoldoende gelden Het gevolg van deze pynlyke toestan den is, dat in vele universiteitssteden de rector-magnificus heeft besloten de uni versiteit niet te heropenen. Professoren en studenten zijn het hiermee eens, de eerste groep omdat zij de beschikbare gelden voor het onderwijs hoogst onvol doende acht, de tweede categorie omdat zy achter de professoren staat en tevens de verhoging van de „schoolbelasting" onbillijk vindt. In Padua en Genua zijn de hoogleraren in staking en weigeren examens af te nemen. In Turijn is be sloten, dat voorlopig alle activiteit van de universiteit zal worden stilgelegd. Padua heeft nu dit voorbeeld gevolgd en een soortgelijke beslissing staat te wach ten voor alle andere grote universiteiten. Slecht onderwijs De begroting van het ministerie van Onderwijs moet nog door de Kamer in behandeling worden genomen. Het is mogelijk, dat de ,,leken"-partijen de mi nister tot een ander inzicht weten te brengen. De christen-democraten stel len heel weinig belang in de staats scholen en zouden het liefst het onder wijs geheel in handen zien van de gees telijkheid. Het aantal „bijzondere" scho len, waar nog slechter betaalde leer krachten een onderricht geven, dat bij de examens steeds weer blijkt volkomen onvoldoende te zijn, neemt gestadig toe. Op die „bijzondere scholen", die een geheel ander karakter dragen dan in ons land, heeft de staat geen toezicht. Het zijn particuliere instellingen en de leerkrachten worden niet door de staat bezoldigd. Zy zijn doorgaans veel duur der dan de openbare scholen, maar heb ben een veel simpeler programma en stellen aan de studerenden veel geringer eisen. De enige minister van Onderwijs, die na de val van het fascisme iets heeft gedaan om het openbare onderwijs weer enigszins in ere te herstellen, was de liberale minister De Martlno. BEURSOVERZICHT Kon. Olie hoger; Unilever lager Amsterdam, 31 oktober. De hogere slotkoers uit Wallstreet voor aandelen Kon. Olie, was ook vandaag de aanleiding, dat de prijs voor deze aan delen op het Damrak aan de betere kant was. en boven pariteit Amerika. Op het dieptepunt voor aandelen Kon. Olie van verleden week. toen gehandeld werd op f. 153, tegen nu circa f. 170, is dus een belangrijk herstel Ingetreden. Dit kan niet gezegd worden van de overige inter nationale waarden als Unilever en Phi lips. Deze fondsen zyn indertijd tegen hogere koersen in Amsterdam voor Ame rikaanse rekening uit de markt genomen. Het is in Amerka gebruikelijk, dat bij de geringste terugslag aldaar men zich het eerst ontdoet van de in portefeuille zijnde buitenlandse aandelen waar ver lies in zit. Deze druk ligt bijna dagelijks, in de hoeken van aandelen Philips en Unilever. Ook komt vaak aanbod van deze zijde voor in de Scheepvaartsector. Een koersstijging gaat dus met heel veel moeite gepaard. Dit beeld vertoon de de markt, vandaag nog weer eens dui delijk. Terwijl aandelen Kon. Olie ver handeld werden tussen de f. 169,40 en f. 170, vergeleken bij de slotkoers van gisteren van f. 167,10, lagen Unilevers na een koers van 341. op 3381 punt lager vergeleken by gisteren. Philips kwam op 23834doch sloot op circa 237, waarmee slechts 1 punt winst op gisteren werd geboekt: Aku's min 1%% KLM had een winst van f. 1,30. Scheepvaarten om en naby het vorig slot. Staatsfondsen noteerden iets lager. Van de cultures bestond er enige vraag voor Amsterdam Rubbers (+2%). WISSELKOERSEN Amsterdam, 31-10. Londen 10.63— 10.63'New York 3.78T—3 .79% Mon treal 3.95%—3.95% Parys 89.75—89.85; Brussel 7.59%—7.60liFrankfurt 90.31— 90.36; Zürich 86.69%—86.74%Zürich (vr. franken) 88.44"2-88.49% Stockholm 73.3973.44; Kopenhagen 54.85% 54 90%; Oslo 53.14—53.19; Milaan 60.76%—60.81%; Wenen 14.59%—14.60%. Beurs van Amsterdam Donderdag 31 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '53 3% 83^ 82% Grootboek obl. 3% 74 L 74 L Ned. '47 3% (3) 79A 79% Ned '51 3% 85% Ned '53 (3%) 82HL 83% Ned '56 3% 82H 8211 Ned '48 3% 77% 77% Ned '54 3% 79% 79% Ned '55 I 3% 79% 79% Ned. '55 n 3% 81% 81% Ned '37 3 78% 78% Ned. W.B. lening 6% 100H 101 Dollarlng '47 3 86% 86% Investeringscert 3.. 88A 88% Ned 62-64 3 8^ 87 Cert NWS 53 Indië '37 A 3 83% 83% Grootboek '46 3 81 80% L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 33% 33 Nat. Handelsbank 85% 85 Ned. Handelmy. 145 146 Amst. Rubber 56% 59% Deli My.en (Ver.) 60% 60 H.VA96% 96% Java Cult 30% 29% Senembah 40% 39 Vorstenlanden 17% 17% AKU 156% 155 Berkel's Patent (v.) 175 177 Calvé Delft cert. 296 270 Kon Pap v Gelder 180 180% Hoogovens cert254 253 Miiller en Co. N.B. 301% 300% Ned Kabelfabr 240 243 Philips 235 H 236% Philips pref135% 135 Unilever339% 337% Wilton Feyenoord 201 200 Biliton 2de r 202 200 Dordtse Olie gew 774% 783% Kon Petr. (f 20.—) 167.80 169.40 idem (50 6 f 20.— 187.15 168.90 Holl Amer tyn 141 141% Java China Paket 135% 134% K.LM98 90 101.90 Ned 8toomv My 131 131 Kon Paket My 126 126% Ned Stoomv My 160 161% Nievelt Goudr cert 166% 168% v Ommeren cert 212 211 Kon Rott Lloyd 137 137 Ned 8cheepv Unie 133% 134% NIET ACTÏEVF OBLIGATIES Prov - en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 83 84 Den Haag 1937 I 3 76% 77 Lelden 1947 86B R'dam '37 i-HI 3% 84 Industr. Obligaties Philips Dollar lng '51 92 92 Premieleningen A'dam '53 3 91 91 A'dam '51 2% 76 75% A'dam '56 I 2% 75% 74% A'dam '56 II 2% 82% 83 Eindhoven '54 2% 77 77 Enschede '54 2%73% 73 Den Haag '52 I 2% 81% idem II 2% 82% 837> R'dam '52 I 2% 86% idem II 2% 81% 81% Utrecht '52 2% 85% 851 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelltngen Amst. Bank 187% 1881, H.BU. eert. 177 178 Rott. Bank 157% 158 Twentsche Bank 160% 162 Industrie Ondernemingen Albert Heyn215 Borneo Sum. H. My 47% 47% Ned G en Sp fabr 168 175 Kon. Ned. Grofsim. 95 96 Internatio09% 70 Rott. Droogdok My. 440% 445 B Tieleman en Dros 9% 9 Ned. My Walv.vrt. .50 51% Spoorwegen Dell Spoorweg My 10% 10% Amerik. fondsen Canadian Paclfio R. 26% 26 n Intern Nickel73 75% Anaconda 46% 48% Bethlehem Steel.... 41 41% Cities 8ervlce 52% 53% General Motors 38tV 38% Kennecott83% 87% Repubilo Steel 4648% Shell Oil 69% 69% Union Pacific 24% 24ff Un. States Steel 55% 55% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref. wa idem Electrolas B Holl Constrcctle Ing bur vBouwnyv Int Kunststof! Ind Leidsche Wolspinn Slkkens LaKfabr '53 Ver Touwfaoneken Wernink's Betonm Van Wyk Textiel V K 30/10 53 53 64 55 290 296 119GB 35% 35% 162 L 370 368 147 149 68 68 82GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11