VELE HELMEN DEUGDEN NIET Na herkeuring van de 400.000 helmen 40 procent afgekeurd Amerikanen en Russen wisselen kunstmaan-gegevens uit H. A. Andreas nam afscheid van de belastingen Willem Andriessen te Amsterdam door velen hartelijk gehuldigd 96ste jaargang Woensdag 30 oktober 1957 Vierde blad no. 29278 Kogels gingen er dwars doorheen Van de 400.000 helmen, die door fabrieken in Doesburg en Krom menie aan het ministerie van Oorlog waren geleverd, moest na her keuring veertig procent worden afgekeurd. Zij voldeden niet aan de gestelde minimum eisen.Een deskundige, ir. M. C. Palm verklaarde, dat het gebruik van dergelijke ondeugdelijke helmen zeer gevaarlijk kan zijn. De man in het veld, die zijn body waagt, loopt groot gevaar van dodelijke verwondingen. De kogels gingen er dwars doorheen. Bovendien wordt de gevechtswaarde van de troep zeer ongunstig beïnvloed. de officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, die vier jaar gevangenis straf eiste er rekening mede hou dend, dat ons land volgens het Hoog Militair Gerechtshof nog steeds in staat van oorlog is. Fabrieken te Doesburg en te Krom menie moesten in de loop van de jaren 1953 tot 1957 400.000 helmen leveren. Verdachte, die 30 jaar lang in Indone sië werkzaam is geweest in overheids dienst, was belast met de kwaliteitscon trole. Er moesten eind 1956 nog 73.000 helmen worden afgeleverd, toén het hoofd van de technische staf. kolonel ir. M. C. Palm. die juist de leiding van deze staf had overgenomen, minimum en maximum gewichten vaststelde. Verdachte zeide. dat eerst als mini- nimum-grens 900 gram. daarna 985 gr. en tenslotte 1040 gram. bij een maxi mum van 1170 gram, werd voorgeschre ven. Voor het grootste gedeelte van de order was geen gewicht bepaald. Ver dachte meende dat. waar reeds zo veel helmen waren geaccepteerd, het voor de laatste partij èr niet meer op aan zou komen. Bij aflevering geen voldoende controle Gisteren herhaalde deze kolonel zijn verklaringen nog eens, toen hij als getuige werd gehoord voor de rechtbank te Arnhem, ivaar de na sleep diende van deze onverkwikke lijke affaire. In het verdachten bankje zat een 64-jarige kantoorbe diende uit Doesburg. Hij was als ar- beids-contractant belast geweest met de produktie-bewaking van de helmen in de fabriek te Doesburg. Hij bekende te lichte helmen te hebben goedgekeurd en op staten bedragen zodanig te hebben gewij- zigd, dat het leek alsof de daarop vermelde helmen wel aan het mini mum-gewicht voldeden.. Door per soonlijke moeilijkheden zou hij ge ruime tijd te lichtvaardig de con trole hebben behandeld. Door zijn houding heeft hij de veiligheid van de staat in gevaar gebracht, meende De „Tjibantjet" ernstig beschadigd Het Nederlandse schip „Tjibantjet", dat op 22 september tijdens een wer velstorm aan de ingang van de haven van Hongkong aan de grond is gelo pen, is ernstig beschadigd. Deze mede deling is afkomstig van de eigenaressen van het schip, de Kon. Java-China Parketvaart Lijnen N.V. In een verklaring van de maatschap pij wordt gezegd dat berging van het schip waarschijnlijk een gevaarlijk kar- w'ei zal zijn, die verscheidene maanden zal duren. Het zal nodig zjjn een groot gedeelte van de lading van het schip te halen vóór dat de schade zal kunnen worden vastgesteld. Het schip was met meer dan 4.000 ton goederen op weg van Kobe naar Hongkong. De maatschappij heeft kortgeleden op dracht gegeven met het bergingswerk te beginnen. Textieloorlog woedt in Alblasserdam (Van onze correspondent) In een aantal textielzaken van Alblas serdam en omstreken zijn de kleding- prjjzen de laatste dagen met tien tot vijftien procent gezakt. Een textiel oorlog is uitgebroken en hoewel be middelingspogingen zfjn aangeboden, ziet het er niet naar uit, dat de vrede spoedig zal weerkeren. Het begon allemaal, toen een van de zeer vele textielbedrijven in Alblasser dam de werknemers van een scheeps werf via een spaarbonnenactie de ge legenheid gaf bij hem tegen een kor ting van tien procent te kopen. Andere bedrijven reageerden daarop met kor tingen van tien tot vijftien procent. Reeds eerder vroegen de onderne mingsraden van een aantal werven om een korting bij de aankoop van textiel voor de werknemers van de werven. De textielhandelaren weigerden. Veertien dagen geleden echter barstte de bom. toen een van de Alblasserdamse textielbedrijven werknemers van een werf „De Noord" in staat stelde via zijn spaaractie een korting van tien procent te verkrijgen. Een andere textielzaak volgde. Prompt besloten de andere tex tielbedrijven hun artikelen met 15% korting te verkopen. Een bemiddelings aanbod o.a. van de heer J. Heerma, voorzitter van de Chr. Textiel Bond, is afgewezen. Volgens insiders is de eigen lijke oorzaak een teveel aan textielbe- dryven in Alblasserdam en de plaatsjes in de directe omgeving, terwijl de con currentie van de omliggende grote ste den zich geducht doet voelen. Drukke okloberreis „De Hoop" Ook de opvarenden van de vissersvloot lijn niet aan de greep van de A-griep ontkomen. Dit beïnvloedde in belang rijke mate het werk van het hospitaal kerkschip „De Hoop" tijdens de oktober- reis. Driemaal moest de reis worden onderbroken- de eerste maal om de rconist, die wegens griep was achter bleven. weer aan boord te nemen, de veede maal omdat alle bedden in het tospita al bezet waren 12 patiënten "erden in IJmuiden gedebarkeerd de ierde onderbreking geschiedde, omdat ten patiënt van een Duitse logger met ipoed moest worden geopereerd, hetgeen reeds een uur na aankomst van „De Koop" in een Haags ziekenhuis met toed gevolg gebeurde. Dr. Ouwerkerk behandelde 160 patiën- »n. 'waarvan 22 Duitsers: 34 patiënten 4 Duitsers) werden opgenomen. 25 (1 luitser» aan wal gebracht: 69 adviezen verden per radio gegeven. De voorganger van deze reis, ds. K. A. kbelsma, hervormd predikant van Mar ten, bezocht 24 loggers, waarbij vele nalen een korte dienst werd gehouden. De radiodienst gaf 16 maal technische dviezen en 11 maal werden reparaties tan boord van loggers verricht. De reerberichtendienst verzond 160 weer- apporten naar het K.N.M.I. te De Bilt. Het aantal opgegeven visserij concen- raties aan de afd. hydrografie van de Inrtinklijke Marine was 20. De Hoop is vandaag te Amsterdam linnengelopen. De november-reis begint november. Ook dit jaar wordt het taringseizoen besloten met een reis laar Het Kanaal. Te rooskleurig beeld De officier zeide in zijn requisitoir dat verdachte door zijn bedrog met mensen levens heeft gespeeld. Hij heeft een te rooskleurig beeld gegeven van de be- schermingswaarde van door hem ge keurde helmen. Ofschoon dit door bijv. prof. Van Bemmelen wordt bestreden, wilde de officier vasthouden aan de op vatting. dat wij nog in tijd van oorlog leven. Mr. R. Lion, de raadsman, achtte het standpunt van mr. Bredius ten aanzien van „de tijd van oorlog" onjuist. Vol gens de militaire rechtspraak is deze weliswaar nog niet afgelopen, doch voor deze rechtbank gelden deze overwegin gen niet. Pleiter achtte in ieder geval de eis van de officier buiten iedere propor tie. Verdachte is een hoogst fatsoenlijk man. die vanwege zijn uitstekende staat van dienst in de tropen belast werd met deze vertrouwenspost. Persoonlijk voor deel heeft hij niet uit zijn fouten ge trokken. Hij was na het overlijden van zijn vrouw in oktober 1956 te apatisch om, na de vaststelling van de minimum gewichtsgrenzen. iets te ondernemen dat enorme stagnatie in de leveranties der helmen tot gevolg zou kunnen hebben, aldus de raadsman. Mr. Lion bestreed dat verdachte de veiligheid van de staat in gevaar zon hebben gebracht. De veiligheid van de staat was aJ in gevaar gebracht, door de levering van 327.000 helmen, die de fa briek uit zijn gegaan zonder gewichts controle. Pas ten opzichte van de laat ste 73.000 golden voorschriften omtrent het gewicht. Verdachte heeft het gevaar niet af gesneden, doch dit is volgens pleiter iets geheel anders. Is overigens de gewichts keuring wel het beslissende moment, als later nog schietproeven plaatsvinden? vroeg de raadsman. Mr. Lion meende, dat vrijspraak de enig juiste uitspraak zou zijn. Uitspraak 12 november. „Kruis- of munt" puzzel voor Hoge Rood CONCLUSIE TOT VERWERPING BEROEP (Van onze Haagse redactie) Gisterochtend heeft de Procureur-Ge neraal bij de Hoge Raad tot verwerping van het beroep geconcludeerd in de zaak van de directeur van het dagblad „Het Vrije Volk". Het ging hier om het weke lijks publiceren van een kruiswoordpuz zel „Kruis of munt", waarmee het be wuste blad in 1955 begon. De directeur werd in eerste instantie door de kantonrechter te Amsterdam veroordeeld tot f. 100 boete, wegens overtreding van de Loterijwet. In hoger beroep werd de dagvaarding op grond van onduidelijkheid nietig verklaard, waarop de directeur in cassatie ging. Men hoopte dat. als de Hoge Raad het vonnis zou casseren en de zaak zou terugverwijzen, de principiële behande ling zal kunnen worden voortgezet. In deze zaak zal de Hoge Raad op 26 no vember a.s. uitspraak doen. Westelijke afwijking der banen? De Amerikanen hebben aan Rusland hun eerste officiële rapport betreffende kunstmaan-waarnemingen gezonden. Het Smithsonian-observatorium, door de regering aangewezen als het officiële Amerikaanse satelliet-observatorium heeft een 415 woorden tellende boodschap naar de Akademie van Wetenschappen in Moskou gezonden. Een van de gegevens is dat de baan van Spoetniks raket een westelijke afwij king van drie graden vertoont, vergeleken met de baan der satelliet. Beide banen verschuiven zich geleidelijk naar het westen, doch de afwijking is groter wat betreft de baan van de raket. AerurfltP «p»fipv*»n«kaanse satelliet zal worden uitgezonden ^curare gegeven» 0D een 108 meeacvcle-band Dr. J. Allen Hynek, woordvoerder van het observatorium, heeft de boodschap het begin van een nieuw tijdperk van internationale samenwerking en vriend schap genoemd. Hij zeide dat de bood schap de resultaten bevat van de bere keningen van het observatorium inzake de raket en ook de berekeningen van de marine betreffende de satelliet. Volgens het Amerikaanse rapport maakt de raket steeds kortere omwen telingen om de aarde. Iedere dag neemt de tijd die zij voor een omwenteling om de aarde nodig heeft, met 0.064 minuut af. Aanvankelijk had de raket 97.3 mi nuten nodig en toen het rapport werd afgesloten nog 94.87 minuten. De om looptijd van Spoetnik zelf was toen 95.44 minuut. Hynek zeide dat het observatorium verscheidene malen per week gegevens over de satelliet heeft ontvangen van de Russen. „Hun gegevens waren van grote waarde en bleken steeds buiten gewoon accuraat", zeide hij. Inmiddels is in het gebied van Cleve land, Ohio, het sein beproefd dat de Amerikaanse aardsatelliet zal uitzenden. Richard M. Klaus heeft bekend ge maakt dat de „stem" van de Ameri- op een 108 megacycle-band. Spoetnik niet eerste 7 Het Franse blad „Liberation" schrijft dat de Franse geleerde Rigollet zeven weken voordat de Russen het lanceren van een kunstmaan bekendmaakten, bij toeval een foto heeft gemaakt van een aardsatelliet. De foto werd in de avond van 19 augustus gemaakt, toen de ge leerde proeven nam met een apparaat voor het bestuderen van de baan van meteoren en raketten. Op de foto komt een uit „drie delen bestaand projectiel" voor, dat dezelf de baan volgde als de kunstmaan. Volgens de „Liberation" is Rigollet van oordeel, dat de Russen voor de bekende „Spoetnik" een andere kunst maan hebben gelanceerd, die echter geen volledig succes is geworden. Het Max-Planck-Instituut in Ravens- burg (West-Duitsland) heeft berekend, dat de Russische kunstmaan waarschijn lijk tot mei om de aarde zal blijven draaien en het raketdeel tot half de cember. De Spoetnik verliest slechts zeer langzaam hoogte, ongeveer een kilometer per dag, aldus een woordvoer der van het instituut. TI as k wart eeuw werkzaam in Noord wijk In het met bloemen versierde ontvangerskantoor te Noordwijk waren gister middag tal van autoriteiten en belangstellenden bijeen gekomen om afscheid te nemen van de heer H. A. Andreas, hoofdassistent-dienstgeleider der Belastingen. Invoerrechten en Accijnzen, die de dienst met pensioen ging verlaten. Ruim 43 jaar was hij in 's Rijks dienst werkzaam, waarvan 25 jaar als dienst- geleider te Noordwijk. Nu was het ogenblik gekomen, dat de heer Andreas het werk, dat hem lief was, aan anderen moest overlaten en dat zal hem, ondanks alle riemen, die hem op deze middag onder het hart werden gestoken, zwaar gevallen zijn, want in dit werk was hij niet alleen vergrijsd, maar ook vergroeid. Onder de aanwezigen merkten wij op wethouder G. Vogelaar als vertegen woordiger van het gemeentebestuur, de oud-hoofdinspecteur der belastingen, de heer J. D. Dibbits Rienstra, de hoofd inspecteur der belastingen, de heer W. van Dijk van de inspectie der 2e afde ling te Leiden, de hoofdinspecteur t.t., de heer L. H Bodde Bouman van de inspectie der Invoerrechten en Accijn zen te Leiden, de heer J. van Baten burg. inspecteur der belastingen te Leiden, de ontvanger der directe be lastingen te Noordwijk. de heer J. van de Putte, de heer A. N. Merkelbach, hoofdinspecteur van politie te Noord wijk, de heer A. Dekker, gemeente ontvanger. de heer Schimmel, directeur van het Radarproefstation te Noord wijk, de heer M. van Zuilekom. adju dant van politie en de heren H. Th. van Deursen en H. van Venetiën. bri gadiers van politie te Noordwijk. de heer P. van Splunder. chef-dienstgelei- der te Leiden, collega-dienstgeleiders uit Katwijk. Rijnsburg en Sassenheim, de heer Stel. dienstgeleider te Schoon hoven, de ambtenaren van de actieve dienst te Noordwijk en het personeel van het Ontvangerskantoor te Noord wijk. Ook de heer J. Hut. destijds belasting commies te Noordwijk, die in 1947 naar Amerika emigreerde, woonde met zijn echtgenote dit afscheid bij. Een bewijs van oude vriendschap, dat de heer An dreas zeker goed zal hebben gedaan. Nadat de heer en mevrouw Andreas, hun zoon en schoondochter hadden plaats genomen, sprak de heer S. A. van den Oever namens het comité van voorbereiding een welkomstwoord. Hoofdinspecteur Van Dijk zei, dat hij de stukken doorgebladerd had en daar in niet één ongunstige aantekening over de heer Andreas gevonden had, maar alleen lof over de accuratesse, ambitie, vriendelijkheid en beminnelijkheid van deze ambtenaar. Hoofdinspecteur van Dijk wenste de heer Andreas toe. dat hij nog vele ja ren van zijn pensioen mocht genieten en de vrij gekomen tijd besteden aan werkzaamheden op ander gebied of aan zijn liefhebberijen. De ontvanger der directe belastingen te Noordwijk, de heer J. van de Putte, merkte op. dat het er in het kantoor wel feestelijk uitzag, maar dat er bij dit afscheid geen feeststemming heerste. Gedurende 14 jaar heb ik mét U mogen samenwerken, maar nu gaan onze we- Hoofdinspecteur W. van Dijk (rechts) spreekt het echtpaar An dreas hartelijk toe. (Foto L.D./Vam Vliet) gen uiteen. Dat is voor iemand, die zich steeds ten volle gaf nu niet een onver deeld genoegen. Wij gunnen U gaame een leven, vrij van ambtelijke beslom meringen, maar aan uw dienstgeleider- schap houd ik de meest goede en aan gename herinneringen. Herinneringen werden opgehaald door oud-hoofdinspecteur Dibbits Rienstra, die de scheidende man reeds in de ja ren 1926—1927 te Hendrik Ido Ambacht had leren kennen. Spreker besloot met een persoonlijk woord als ambtenaar met enige pen sioenervaring. De heer S. A. van den Oever voerde het woord namens het kantoorperso neel en wees op de prettige samenwer king. Namens de collega's sprak de heer Van Splunder, die als herinnering een klok aanbood en aan mevr. Andreas bloemen overhandigde. De heer E. de Groot richtte zich tot de heer Andreas namens het Noord- wijkse bedrijfsleven. Spreker zei. dat de heer Andreas in Noordwijk een vrij moeilijke taak heeft gehad. Het woord ambtenaar heeft in het bedrijfsleven steeds een wat wran ge klank. Er wordt dan echter een denkfout gemaakt. Als U Uw plicht deed als ambtenaar, dan deed U het voor de gemeenschap, dus voor ons al len. Hierbij wist. U steeds de gulden middenweg uitstekend te bewandelen. U bent niet alleen geweest de ambte naar. maar ook onze vriend. De heer De Groot bood de scheidende een kist sigaren aan. In een slotwoord dankte de heer An dreas de vele sprekers. Thans ereburger! Zilveren legpenning der stad aangeboden Willem Andriessen. de bekende concertpianist, is gisteravond in het Amster dams Conservatorium, van welke onderwijsinrichting hjj 18 jaar directeur is geweest, op bijzonder hartelijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag. Daarbij is hem door wethouder Van Wjjck de zilveren legpenning van de stad Amsterdam aangeboden, waardoor Andriessen ereburger van de stad ls geworden. „U onderscheidt zich in veel dingen van andere mensen. Uw hele leven is ge richt door een warm, menselijk hart", zo sprak de directeur van het Conserva torium, de heer Jan Odé, nadat de klanken van de feestfanfare waren verstorven. Wethouder mr. F. H. C van Wijck. sprak niet alleen namens de gemeente Amsterdam een woord van waardering voor de verdiensten van de thans 70- jarige musicus, hij bracht ook dank na mens de ontelbaar velen, die de beste herinneringen hebben overgehouden aan de concerten van Willem Andriessen. In dit verband memoreerde de wethouder de zondagmiddag-uitvoeringen geduren de de tijd, dat hij in de oorlog samen met Andriessen in een gijzelaarskamp heeft doorgebracht. Prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, voorzitter van het huldigingscomité, ge waagde van de vriendschap en de be wondering, die de jubilaris heeft ver worven. Er zijn vele mensen in het land door u innerlijk verrijkt, zowel door uw concerten als door uw inleidingen tot de muziek, aldus spr. Hij overhandigde de heer Andriessen een geschenk onder couvert, bestemd voor een vakantiereis Enkele musici brachten o m. enige wer ken van Andriessen ten gehore. De 70-jarige musicus sprak hierna een dankwoord uit, waarmee hij door talrijke geestige uitlatingen het pu bliek herhaaldelijk deed schater lachend „Alles wat ik gedaan heb, heb ik van harte gedaan en ik hoop. dat het de harten van de mensen bereikt heeft", zo zei de heer Andriessen en hjj uitte zijn oprechte dank voor de sympathie, die hij gedurende zijn loop baan heeft ondervonden. Na de pauze gaf het Conservatorium koor en het Conservatoriumorkest een uitvoering van het Te Deum van Anton Bruckner, onder leiding van dr. Anthon van der Horst. Een stroom van belang stellenden kwam de heer Andriessen na afloop persoonlijk gelukwensen. Onder hen bevonden zich minister J. G. Suur- hoff, dr. J. Hulsker, hoofd van de afde ling Kunst van het. departement van O., K. en Wdr J. Daniskas. inspecteur van het Muziekonderwijs, vertegenwoor digers van het Cnncertgebouw-orke^. van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, van regionale orkesten in ons land en talrijke vrienden en be wonderaars. Volleybal bond neemt maatregelen Tegen schoolsportcommissie Het bestuur van de Afdeling Leiden van de Nederlandse Volleybal Bond heeft op straffe van schorsing de le den en officials van de Afdeling ver boden op enigerlei wijze deel te ne men aan de jaarlijks door de Ge meentelijke Schoolsportcommissie te organiseren school -volleybal-wedstru - den. Desgevraagd deelde de voorzitter van de Afdeling, de heer J. van Egmond. ons mede. dat de Leidse Volleybalbond tegen de schoolwedstrijden als zodanig geen bezwaren heeft, maar wel tegen de figuur, dat bij de organisatie van het toernooi medewerking van aangewezen officials van de Afdeling geweerd wordt. Als leidinggevend orgaan voor deze tak van sport in de stad Leiden, meent het bestuur van de Afdeling Leiden van de NeVoBo bij het organiseren van ge noemd toernooi een vinger in de pap te mogen hebben. Bij het organiseren van het school voetbaltoernoqoi. aldus de heer Van Egmond. is ook de Afdeling Leiden van de KNVB betrokken. De Leidse Volleybalbond wil dit ook. DAMMEN LDV-tien tallen winnen met flinke cijfers Voor de hoofdklasse-competitie van de LDDB speelde LDV 1 tegen DVN (Noordwijk) en voor de le klasse LDV 2 tegen Ter Aar. Beide tientallen van LDV wonnen met flinke cijfers, resp. met 164 en 146. De gedetailleerde uitslagen luiden: Th Zwetsloot (DVN>—W. Heemskerk (LDV) 1-1. G. v. d. Wiel—W. J. Kleijn 2-0. A. Turk—B. Slechtenhorst 1-1, Th. VinkI. Laterveer 0-2, H. de VriesJ. Klinkenberg 0-2. J. Zuidhoek—P. v. d. Stel 0-2, F. KortekaasTh. Uittenbo- gaard 0-2, C. v. d. Zwan—A. Sladek 0-2. B. v. AbswoudeS. v. d. Reek 0-2, J. Varkevisser—I. Teleng res. 0-2; totaal: 4—16. E. Klinkenberg (LDV 2)W. J. v. d. Starren (Ter Aar) 2-0. J. Dreef—W. Snaters 2-0, I. Teleng—J. v. d. Starren 2-0 W. Kleijn—A. Hartvelt 1-1. J. Zaal berg— D. Spek 1-1. J. C. Klirks res.— jac.'v. d. Starren £-0, M. Brinks—W. v. Vliet 2-0. L. K. v. d. Vlist—J. Bezemer 1-1, J. M. E. Masurel—W. Goeldt 0-2, C. Klinkenberg—G. Kalshoven 1-1; totaal: 14—6. Zone schaaktoernooi Gisteren werden te Wageningen de afgebroken partijen uit de eerste en tweede ronde van het internationale zone-schaaktoernooi (2e Europese zone) uitgespeeld. De resultaten waren: Hanninen (Finl.)—Olafsson (IJsland) 1^—1/2, Duckstein (Oostenrijk)— Kolarov (Bulgarijë) 1—0. Donner (Ned.)—Uhl- mann (O.-Did.) 0—1, Duckstein—Lint- bloem (Noorw.) 10. De stand na de tweede ronde is: 1 t/m 4. Uhlmann (O.-Did.), Alster (Tsj. SI.), Szabo (Hong.) en Duckstein (Oostenr.). elk 2 punten; 5/6 Larsen (Denem.) en Olafsson (IJsland), elk l'/j pnt., 7 t m 11. Donner (Ned.). Hanninen (Finl.), Ivkov (Zd.-Sl.). Trifunovic (Zd - SI.) en Niephaus (W.-Dld.i. elk 1 pnt.. 12 t/m 15. Teschner (W.-Dld.), Stahl- berg (Zweden). Kolarov (Buig.) en Tro- janescu (Roemenië) elk Vz pnt., 16 t/m 18. Lintblom (Noorw.), Clarke (GB) en Orbaan (Ned.) elk 0 punten. Toernooi huisschakers De deelneming aan het toernooi voor „huisschakers", georganiseerd door de Leidse schaakclub Philidor. is ditmaal niet zo groot. Slechts twaalf spelers hebben zich opgegeven tegen achttien bij het eerste toernooi in 1956. In zijn openingswoord sprak de orga nisator van dit evenement, de heer W. F. Schuss zijn teleurstelling uit over de geringe deelname. Na het officiële gedeelte nam de wed strijd een aanvang, die de volgende re sultaten bracht: Groep A: D. BonnetJ. P. M. Kok 0-1, J. v. d. SteurG. Teeuw 0-1, J. W. Slicker—P. J. de Groot 1-0. Groep B: C. OosteromR. E. Frans 1-0, D. v. HoutenW. de Hen uitgest., Kol—J. Spierenburg uitgesteld. Er is nog een mogelijkheid tot het vormen van een 3e groep. Aanmeldingen 4 november (op de tweede speelavond) in het Federatiehuis. Gerecht 10. Ril auto-ongeval aedood: M. Veldhuizen van Santen te Lisse Prof. van Slogteren licht gewond Gistermiddag ls een grote personen auto. die uit de richting Uithoorn over de provinciale weg naar Aalsmeer reed, door onbekende oorzaak plotse ling van de weg af geraakt en tegen een boom gereden. De vier Inzittenden, de 69-iarige prof. E. van Slogteren uit Bennebroek, leider van bet laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, ziin zoon, de beer G. van Sloeteren, de 69-jarige heer M. Veldhuizen van Santen en de 42-jarige mejuffrouw M. Ch. Cremer. allen uit Lisse. werden gewond en zjjn naar de Mariastichting te Haarlem overeebracht. De beer Veldhuizen van Santen, een bollen- kweker. is inmiddels overleden. De auto werd totaal vernield. De auto werd vermoedelijk bestuurd door prof. Van Slogteren. Deze liep een bovenarmfractuur op. zijn zoon diverse verwondingen, mejuffrouw Cremer een kaakfractuur en de heer Veldhuizen van Santen fracturen aan armen en benen, aan de gevolgen waarvan hij is over leden. De heer M. Veldhuizen van Santen werd geboren in 1888 en bereikte dus de leeftijd van 69 jaar. Hij was voorzitter van de commissie wetenschappelijk on derzoek voor het bloembollenvak en voorzitter van de commissie van toezicht op de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Lisse. In kerkelijke kring ontplooide de heer Veldhuizen van Santen even eens Errote activiteit. Hij was van 1923 tot 1945 lid van het college van notabe len der hervormde gemeente en van 1945 tot 1950 was hij president-kerk voogd. Voorts had de overledene zitting ln verscheidene commissies op sociaal, cultureel en wetenschappelijk gebied. VOETBAL TER LEEDE—V.S.V. Morgenavond om 8 uur speelt Ter Leede in het Sportpark te Sassenheim een vriendschappelijke wedstrijd tegen de eerste divisieclub VSV (Velsen). De wedstrijd wordt bij kunstlicht gespeeld. ZWEMMEN SCHOOLZWEMWEDSTRU DEN De Gemeentelijke Schoolsportcommis sie organiseert donderdag en vrijdag a.s. in de Overdekte de jaarlijkse school- zwemwe dstr ij den. Voor het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond, met als in zet de „Zilveren Koning" van het Leidsch Dagblad, kan men zich nog op geven tot 31 oktober a.s. bij de wed strijdleider van de L.S.B., Jac. Galjaard. Herenstraat 9a. Sportsplinters Ook de beide laatste enkelspelen van de wedstrijd FinlandNederland voor de eerste ronde van het toernooi om de Koning Gustaafbeker zijn door de Finnen gewonnen. De uitslagen waren: Sakari Salo (Finland) versl. Wim Maris (Ned.) 6-3. 6-1. 6-1: Reino Nyys- soenen (Finland) versl. Hans v. Dalsum (Ned.) 6-4. 6-0, 12-10. Het Tweede-Kamerlid de heer Wa genaar (CPN) heeft schriftelijk aan de minister van Buitenlandse Zaken ge vraagd of het juist is, dat de minister visa heeft geweigerd aan spelers en of ficials van een voetbalteam uit de Sov jet-Unie, welk team bereid was op uit nodiging van enige Nederlandse voet balclubs. met instemming van de KNVB, hier voetbalwedstrijden te spelen. In het kader van het toernooi om de vriendschapsbeker zal S.C. Ander- lecht op woensdag 4 december te Brus sel spelen tegen de Nederlandse club PSV. Op donderdag 23 januari speelt Anderlecht te Luxemburg tegen Spora (Luxemburg). De Engelse eerste divisie-club West Bromwich Albion heeft te Birmingham een lichtwedstrijd gespeeld tegen het Russische leger team CDSA. De Engel sen wonnen met 65. De wedstrijd werd bijgewoond door 52.000 toeschouwers. Door de Britse Vereniging van Sportjournalisten is de nieuwe wereldre cordhouder op de mijl, Derek Ibbotson gekozen tot sportman van het jaar. De 25-jarige atleet stond aan de top van de lijst, gevolgd door Stirling Moss, de eer ste Britse autorenner, die een Europese Grand Prix won. Daarna kwamen Peter May (cricket). Day Rees (golf) en Johnny Haynes (voetbal Zaterdagavond a.s. worden in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam de jaarlijkse wedstrijden om de ..Moeder Triebelsbeker" en de „Hauserbeker voor de dames", gehouden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7