Gedeelte verkeersplein Voorburg- Hoogmade komt begin 1958 gereed Eerste aquaduct van Nederland in aanleg bij Nieuwe Wetering UTRECHT SaüdXïr Niet iedereen enthousiast over Brussel als Europese hoofdstad Gisteren tweede proces over het roken van marihuana-sigaretten SCHÉMA s X Treil deed liet beter dan tleei 96ste jaargang Woensdag 30 oktober 1957 Derde blad no. 29278 Rijksweg 4A in wording (I) W eg van ca 30 kilometer kost f60.000.000 (Van een onzer redacteuren) Een gigantisch werk, nl. de aanleg van Rijksweg 4 A, nadert land- zaam maar zeker zijn voltooiing. Werd het eerste gedeelte van de nieuwe weg, welke een rechtstreekse verbinding tussen Ypenburg en Burgerveen vormt, enkele maanden geleden in gebruik genomen (Ypenburg—Verkeersplein Voorburg), in het vroege voorjaar van 1958, waarschijnlijk reeds in januari, zal de automobilist zonder enig oponthoud tot het gebied van Hoogmade kunnen rijden. Via een ten westen van dit dorpje in de richting Alkemade lopende provinciale weg kan men dan zijn reis naar Amsterdam voortzetten. Zoals bekend is de weg in 1960 geheel gereed. In deze befaamde Rijksweg zullen nog verschillende kunstwerken moeten worden gebouwd. Daartoe be hoort ook het eerste aquaduct in ons land: ten westen van het Braas- semmermeer zal deze nieuwe verkeersader namelijk de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder moeten kruisen om ter hoogte van Burger veen aan te sluiten op de bestaande Rijksweg van Den Haag naar Amsterdam. Reeds spoedig na de openstelling van de Rijkswegen 4 (AmsterdamDen Haag) en 13 (Rotterdam—Den Haag) werd de noodzaak gevoeld het door gaande verkeer van Amsterdam naar Rotterdam beoosten Den Haag om te voeren. De eerste plannen voor deze nieuwe weg werden al voor de oorlog gemaakt en in 1939 werd reeds een klem gedeelte van het grondwerk nabij Leidschendam uitgevoerd. Na de oorlog kon in verband met de beperking der be schikbaar gestelde gelden slechts zeer weinig voortgang met de werken worden gemaakt, doch in 1953 is de uitvoering krachtig ter hand genomen. Hierna zijn op de Rijksbegroting elk jaar grote bedragen voor de aanleg uitgetrokken. Dertig kilometer lang In totaal kost de dertig kilometer lange weg zestig miljoen gulden, d.i. twee miljoen per kilometer! Dit hoge bedrag is verklaarbaar uit de feiten, dat in en over de weg 23 viaducten en vaste brug gen worden gebouwd en vele duikers en tunnels. De overbrugging van de Oude Ryn vormt samen met de viaducten aan weerszijden voor het verkeer langs de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude en de Hoofdstraat te Leiderdorp zeker een imposant kunstwerk in de nieuwe Rijksweg. In de uitvoering begint nu zo langza merhand enige tekening te komen. De bouw van de viaducten wordt voor beide rijbanen afzonderlijk ter hand geno men. Zo ook de overbrugging van de Rijn. De bouw van de basculebrug heeft ook in twee gedeelten plaats. Voor een der rijbanen is thans ook de brugklap aangekomen. Tijdwinst van 20 minuten De totale lengte van de tegenwoordige route Ypenburg—Burgerveen bedraagt ongeveer 38 kilometer. Bij openstelling van Rijksweg 4A wordt deze afstand met ongeveer 8 kilometer verminderd, terwijl voorts wegens het dan vermijden' van de stadsroute door Den Haag en Rijswijk een aanzienlijke tijdwinst kan worden geboekt van twintig tot dertig minuten. Het tracé is zodanig gekozen, dat ten zuiden van de Oude Rijn over het alge. meen de kavels loodrecht worden ge sneden. De weg raakt aan de grenzen van de dorpskernen van Voorburg en Leidschendam en loopt dan evenwijdig aan de Meerburgerwetering. Na de kruising van de spoorbaan LeidenAl phen blijft de weg hoog en snijdt de dorpskernen van Zoeterwoude en Lei derdorp doormidden. Ten noorden van de Rijn zouden ongunstige snijdingen door de agrarische bedrijven niet te ver mijden zijn geweest. Op grond hiervan heeft de Cultuurtechnische Dienst in dit gebied een ruilverkaveling voorbereid. Vijf aansluitingen Leiden krijgt niet minder dan vijf aansluitingen op de nieuwe Rijksweg al worden die niet alle onmiddellijk uitge voerd. In de eerste plaats Rijksweg 4B waarvan het tracé nog niet is bepaald en die voorlopig nog niet tot stand zal komen, voorts de Hoge Rijndijk bij Leiderdorp, de Provinciale weg bij Hoog made, de Provinciale weg bij Zoeter woude en de Provinciale weg bij Roelof- arendsveen. Vooral ook met het oog op de verdere groei en bloei van de Sleu telstad is de nieuwe weg beoosten Lei den van het grootste belang! Het verdient dus zeer zeker de aan dacht, dat Leiden meer en meer in het centrum van de modernste vindingen van de tegenwoordige wegenbouwtech niek komt te liggen en dat deze stad binnenkort van alle kanten door een fraai wegennet te bereiken zal zijn. Diep afgraven Het tracé van de nieuwe weg loopt voor het grootste deel over een terrein, dat zeer slecht geschikt is voor wegen aanleg. Over grote afstanden worden veenlagen tot een diepte van zes en acht meter afgegraven en opgevuld met zandgrond om de nodige stevigheid aan de weg te geven. In totaal zal in het tracé 4.300,000 m3 grond weggebaggerd dienen te worden en vervangen door 7.500.000 m3 zand, dat in enkele zand- putten nabij Nootdorp, in het Braassem- mermeer, in de Kalkpolder en in de Roompolder wordt gewonnen. Deels is dit al geschied. Volgens de plannen zal over de gehele Rijksweg een cement-be- tondek worden aangebracht. De dwarsprofiel is hetzelfde als dat van de weg Den HaagUtrecht, te weten twee rübanen van elk 7.2? meter breedte, gescheiden door een middenberm van 4-50 meter. Langs de weg komen ver harde parkeerstroken van 2.75 meter, waarnaast grasbermen van 1.75 meter. Zowel de Rijkswaterstaat als dc ver schillende aannemingsmaatschappijen zyn op het ogenblik druk bezig met de uitvoering van een stuk werk, waarop Nederland bijzonder trots kan zyn! Aquaduct leveren. De Ringvaart zou plaatselijk worden omgelegd over enkele honder den meters dat is in het begin van dit jaar reeds gebeurd en wel aan de zuidzijde dus van de Haarlemmermeer afgekeerd en dit tijdelijk afgesloten gedeelte kan men gemakkelijk droog leggen door de kraan open te zetten naar de Haarlemmermeer, die vanzelf sprekend een veel lager peil heeft dan het boezemwater. De uitvoering van het werk zal in etappes geschieden, al vor men het aquaduct en de verkeersbak één project voor zover het de betonconstruc tie betreft. De aanbesteding kan begin 1958 worden verwacht. Uiteraard zal veel graafwerk verricht moeten worden. Nadat het grondverzet is uitgevoerd be ginnen de arbeiders met het heien van de fundering. Deze bestaat grotendeels uit betonnen palen, die tot in de draag krachtige laag moéten worden geslagen op ongeveer dertien meter beneden A.P. Aangezien het diepste punt van de ver keersbak dus onder het aquaduct komt te liggen op negen meter beneden A.P. zal men op dit gedeelte niet heien, maar wordt de ondersteuning gevormd door zg. putten. Dit zijn op elkaar ge plaatste betonnen ringen, die worden in gegraven, waarna de holle ruimte wordt opgevuld met slappe specie of zand. Na dat de fundering is aangebracht gaat men de vloer storten. Ter plaatse van de kanaalkruising komt hierop een vloer plaat van beton te rusten aan de noord en zuidzijde daarop de wanden van be ton. Om de verkeersbak droog te hou den wordt een pompenkelder gebouwd. Het waterdicht afsluiten zowel van aquaduct als van het weggedeelte zal geschieden door afdekking met asfalt, waarover nog weer een dikkere bescher mingslaag wordt aangebacht. De aan loop-ritten aan beide zijden zullen on geveer 150 meter lang worden. De oplossing van een wegtunnel onder de Ringvaart in plaats van een brug er overheen werd gekozen omdat het scheepvaartverkeer hier een hoge brug eist, terwyl het niveau van de Haarlem mermeerpolder zeer laag ligt. Een ge volg zou zijn, dat de brug zeer hoog bo ven het maaiveld "in de polder zou ko men te liggen en een lange hoge afrit nodig zou zyn, welke in de eerste plaats kostbaar, in de tweede plaats veel meer cultuurgrond vergt en in de derde plaats ontsierend voor het landschap zou zyn. Zo zal men dus over enkele ja ren in de omgeving van Nieuwe Wete ring kunnen zien hoe schepen, varend door een betonnen bak. over het gemo toriseerde verkeer worden geleid. Hoofdprijs voor film Andesexpeditie De kleurenfoto! „In het land der In- ka's", die de Amsterdamse geologen dr. C. G. Egeder en dr. T. de Booy tijdens hun tweede expeditie naar het And es - gebied verleden jaar hebben gemaakt, heeft op het Filmfestival te Trento in Italië de hoofdprijs verworven. Er wa ren inzendingen uit de gehele wereld. De bekroning was voor de makers van deze kleurenfilm een grote verras sing. Prins Bernhard naar Liberia Prins Bernihard zal van 2327 januari 1958 een officieel tegenbezoek brengen aan president Tubman van Liberia, die, zoals bekend, met mevrouw Tubman in oktober 1956 een officieel bezoek aan Nederland heeft gebracht. Op 1 november a.s. snelheidsbeperking Vrydag a.s. is voor ons verkeer een belangrijke dag want dan wordt de vrije snelheid aan banden gelegd en mag men in de bebouwde kommen niet sneller rijden dan max. 50 km per uur. Deze snelheidsgrens is natuurlijk niet voor elke verkeerssituatie de juiste snelheid; waar nodig zal men zyn snelheid moeten verminderen. Deze snelheidsbeperking is niet van toepassing op de brandweer, politie en ziekenvervoer. KR'JGGEEN BEKEURING NA 1 NOV SNELHEIDSGRENS IN BEBOUWDE MDM |Roderandj Wegen waarop een snelheid van 70km.per uur is toegestaan zijn aangegeven doordir bord Het plaats namenbord geeft degrens wande bebouwdekomaan, binnen de oebouwde kom mag men niet sneller rijden dan50km. frpB) Voor sommige wegen binnen de be bouwde kommen zal het toegestaan zijn de snelheid op te voeren to,t max. 70 km per uur. Deze wegen zijn aangegeven door een donkerblauw bord met rode rand met in witte letters en cijfers de tekst „Max. 70 km/uur toegestaan". Onze tekening geeft een duidelijke af beelding van dit bord. Aangezien het voor velen een vraag zal zijn waar nu precies de bebouwde kom begint geven wij in onze tekening ook een afbeelding van de bekende blauwe plaatsnaamborden. Deze plaats naamborden, met de naam van de be treffende gemeente erop, geven de grens van de bebouwde kommen aan. Let U dus van 1 nov. a.s. af goed op deze borden want dan mag U niet harder rijden dan 50 km per uur, Alleen op de wegen die het bord van „Max. 70 km/uur toege staan" dragen mag men zijn snelheid opvoeren tot max. 70 km. per uur. OLIE BIJ LEIDSCHENDAM De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij te Oldenzaal heeft meegedeeld, dat zij bij de hernieuwde exploratie activiteit te Leidschendam enige olie met overwegend gas heeft aangetroffen. De put is in produktie genomen voor produktie-proeven. Uit dit resultaat kan worden ver wacht, dat in de richting Leidschendam Wassenaar nog enige boringen zullen worden verricht. sigaargenot sigaretformaat RITMEESTER Heiselterreiu ter beschikking gesteld „Het sou '/i ramp betekenen voor België" (Van onze Brusselse correspondent) De burgemeester van Brussel, de heer Lucien Cooremans, heeft op een persconferentie een verklaring afgelegd over de beslissing van de eensgezinde gemeenteraad, waarbij Brussel zich kandidaat stelt voor de zetel van de Europese Economische Gemeenschap en de Euratom. Na te hebben gewezen op de voorde len en de argumenten, die voor de ves tiging in de Belgische hoofdstad pleiten, en die wy reeds uitvoerig naar voren brachten, wist de burgemeester de bui tenlandse en Belgische journalisten toch nog door een vrij sensationele beslis- Strafbaar of niet? Zes maanden geëist wegens verhandelen Anna Kethly voor enkele dagen naar ons land Zaterdagavond a.s. komt op Schiphol aan de Hongaarse socialistenleidster mevr. Anna Keühily. Zij zal enige dag<en op uitnodiging van de Partij van de Arbeid in ons land vertoeven. "N Wat de bouw van het aquaduct bij Nieuwe Wetering betreft, deze zal geen moeilijkheden van bijzondere aard op- i V THOUïf (h NS In de Tweede Kamer begon gis- teren de behandeling van de Delta wet. Achter de regeringstafel zaten drie ministers voor een enorme kaart van het Deltaplan. Van links naar rechts minister H. J. Hofstra. minister Algera en minister dr. S. L. Mansholt. Voor de tweede keer heeft voor de rechtbank te Amsterdam een zaak gediend, waarbij het ging om de principiële kwestie: „Is het roken van marihuana-sigaretten (gemaakt van Indische hennep) strafbaar of niet?" Gistermiddag stond een 35- jarige Surinaamse zeeman terecht, die ten laste ivas gelegd: het opzet telijk roken aanwendenin de pe riode 1956-1957 van marihuana ten einde een door hem gewenste psy chische staat te bereiken, en subsi diair het in zijn bezit of aanwezig hebben van marihuana. Verdachte gaf toe een keer bij een Surinaamse importeur een demonstratie te hebben gegeven door van een plukje tabak 4 a 5 sigaretten te rollen en deze op te roken. „Maar het heeft geen in vloed op mij. Je moet er in geloven. Tien jaar geleden heb ik in Zuid-Afrika marihuana-sigaretten gerookt. Ik zou - aldus verdachte - er desnoods 20 of 30 kunnen roken". De officier van Justitie, mr. W. K. ba ron van Dedem, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Verdachte heeft volgens zijn verklaring voor de rechter-eommissaris toegegeven, dat hij marihuana-sigaretten heeft gerookt. Aanwenden betekent taalkundig volgens de officier: gebruiken met een bepaald doel n.l. in dit geval het in een bepaal de psychische staat brengen. Volgens statistieken uit de Ameri kaanse literatuur is gebleken, dat mari- htianagebruikers daar niet genoeg van krijgen en over gaan op heroïne. Zij kunnen er dan niet meer mee ophou den en dit leidt tot misdaad. „Het is gevaarlijker dan hier wei wordt voorge steld". aldus de officier. Marihuana heeft niet, zoals andere verdovende mid delen, een therapeutische werking. Om dat het een proefproces is vroeg de of ficier vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis (circa een maand De raadsman, mr. M. H. Huygens achtte het bewijs niet geleverd, omdat niet vaststaat dat verdachte marihuana heeft gerookt. Het was - aldus pleiter - niet afkomstig uit de koffers uit het grote proces, waarvan vast is gesteld, dat de inhoud daarvan marihuana was. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Het eerste proefproces mislukte, om dat de rechtbapk vaststelde, dat roken niet valt onder het begrip „aanwenden" en het hof in zijn arrest bepaalde, dat het niet vast stond dat het marihuana was geweest. De officier van Justitie heeft gister middag tevens tegen een 20-jarige Chi nese Surinamer terzake van het in zijn bezit hebben van marihuana, het ma ken daarvan en verkopen van mari- Invloed van het getijritme Z.W.O. SUBSIDIEERT ONDERZOEK. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visseryonder- zoek te IJmuiden, en dr. J. Verwey, directeur van het Zoölogisch station van de Nederlandse Dierkundige Ver eniging in Den Helder, opnieuw een subsidie verleend voor een onderzoek naar de invloed van het getyritme of de maanfase op de voortplantingspe- riodiciteit van zeedieren. Genoemd onderzoek, dat in 1953 is be gonnen en elk jaar financieel door ZWO werd gesteund, wordt uitgevoerd door de heer J. W. de Blok, doctorandus in de biologie. Voor zijn onderzoek heeft de heer De Blok die nu als vaste medewerker door het Zoölogisch station van ZWO zal worden „overgenomen" - een apparatuur - enig in de wereld - ontworpen, welke het mogelijk maakt de invloed van afzon derlijke factoren zoals veranderde water druk, veranderde zon- en maanlichtin tensiteit. de tyd of de duur van droog vallen of stilwater op de voortplantings- periodiciteit van zeedieren te onder zoeken. huana-slgaretten aan Amerikaanse ver lofgangers zes maanden gevangenisstraf geëist. Verdachte was in juli van het vorig jaar door de rechtbank te Rotterdam wegens overtreding van de opiumwet tot zes maanden met aftrek veroordeeld en loopt nog in de proeftijd van deze straf. De verdachte gaf toe. dat hij een pak je heeft gehad, waarvan de inhoud „doorging" voor marihuana. Hij had dit volgens zijn verklaring weggegooid toen de grote marihuana-zaak in Amster dam aan het rollen kwam. Hij bekende voorts aan Amerikaanse verlofgangers sigaretten te hebben verkocht. Verdachte was naar Nederland geko men om economie te studeren. Hij kreeg en van zijn ouders en van het commis sariaat voor Surinaamse Zaken toesla gen voor zijn studie. De raadsman, wederom mr. M. H. Huygens. achtte niet bewezen, dat het marihuana was geweest. Verdachte heeft wat „geknutseld" met de Ameri kanen. De rechtbank zal in beide zaken op 12 november uitspraak doen. sing te verrassen: de Brusselse gemeen teraad is bereid om aan de nieuwe Eu ropese instellingen het gehele 200 ha. grote terrein van de Heizei, waar de Wereldtentoonstelling volgend jaar wordt gehouden, en dat eigendom is van de stad, af te staan. De Europese Gemeenschap zou dus direct kunnen beschikken over acht in stevige materialen gebouwde gebouwen, welke alleen tot kantoorruimte dienen te worden verbouwd, terwijl anderzijds langs de nieuwe lanen en in de prach tige parken de „Europese wijk" zal kun nen ontstaan. Het is tevens een goede psychologische zet van het Brussels ge meentebestuur: alle Europese afgevaar digden en ambtenaren zullen volgend jaar het Heizel-terrein zien met zijn. mooie nieuwe renaissance-tuinen en brede lanen. Op de Heizei zouden niet alleen de Europese Economische Ge meenschap en de Euratom, maar ook andere Europese instellingen kunnen worden geïnstalleerd. De vraag waar de Brusselse jaarbeur zen zullen worden gehouden, daar deze een nieuw terrein zullen dienen te krij gen. werd niet besproken. Anderzijds dient te worden gezegd, dat niet iedereen zo enthousiast is over de kandidatuur van Brussel. Een Vlaamse krant „Het Volk" schrijft, dat een kleine staat als België er geen be lang bij heeft zijn eigen hoofdstad te laten internationaliseren. Brussel, hoofdstad van Europa en van België, gaat niet samen. „Wij menen dat voornamelijk de Vlamingen zulks niet zullen aanvaarden. Wij kennen de mentaliteit van vele Brusselse autori teiten maar al te goed - aldus schrijft „Het Volk". Zij willen zelfs nu de zeer bijzondere rol niet begrijpen, welke Brussel als hoofdstad van een land met twee taal- en cultuur-gemeenschappen, moet spelen. De installatie van Europe se gezagsorganen in Brussel zal voor deze Brusselse autoriteiten slechts een dankbaar voorwendsel zijn om zich bo ven alle taalwetten en taalverantwoor- delijkheden ten opzichte van het bin nenland verheven te wanen. Werkelyk, de aanmatiging en het ge mis aan verantwoordelijkheidsbesef van de Brusselse autoriteiten zijn nu al groot genoeg, zonder dat men hun hoofd nog meer op hol gaat brengen door op hun stad een Europees stempel te druk ken. Brussel uitroepen tot hoofdstad van Europa aldus concludeert „Het Volk", zou een ramp zyn voor België. De haringvisserij in september Het aanbod van gezouten haring is in september enigszins tegengevallen, dit in tegenstelling tot de verse haring. Aan de haringdrijfnetvissery werd door 114 loggers deelgenomen. De haringtreilvisserij, die door 84 loggers werd uitgeoefend, leverde grote vangsten op. De kwaliteit van de aangevoerde gezouten haring wisselde in september sterk. In enkele gebieden werd veel volle haring gevangen, terwijl op andere plaatsen de vangsten betrekkelijk veel yle haring bevatten. Van de achterstand, welke ten op zichte van de aanvoer van 1956 bestaat, kon in september slechts weinig worden ingelopen. Tot 30 september 1957 was de aanvoer 90', van die van 1956 tot dezelfde datum. De onderlinge opvang- regeling van de reders bleef ook in sep tember van kracht. De opvangprijs lag fl.per kantje hoger dan die welke langs publiekrechtelijke weg was vast gesteld. De marktstemming was willig, maar voor gezouten drijfnetharing wer den mindere prijzen betaald dan voor de gezouten treilharing. AANVOER EN PRIJS Per rederijplaats waren de aanvoeren en prijzen van gezouten drijfnetharing volgens de dienst der Nederlandse ha ringcontrole als volgt: oktober kon met Oost-Duitsland een tweede contract worden afgesloten voor de levering van 14.000 vaten en met Israël een voor 15.000 vaten. West- Duitsland nam 987 ton af. Naar Rusland kon 3000 ton worden verzonden. Andere afnemers waren onder meer Frankrijk (271 ton), Noorwegen (333 ton), Canada (40 ton) en de U.SA. (258 ton). VERSE HARING Het kwantum verse haring dat in september 1957 aan de markt kwam was hoger dan in augustus. Het liep op van 5.523 tot 6.700 ton. De vang sten waren vaak zo ruim, dat deze niet steeds behoorlijk konden worden ver werkt. In totaal werd 1.623 ton naar de vismeelindustrie doorgeleverd. Hier van behaalde 1.363 ton de minimum Maatjes Volle IJle Steur Totaal Gem.pr. 84 7169 4069 7914 19236 25 86 1433 13655 5308 10601 30997 28.33 1432 4188 1696 2549 9865 29.87 IJmuiden 113 16 200 329 22.30 Totaal sept. '57 2949 25125 11089 21264 60427 27.76 42967 12883 30828 92400 25.76 4118 40230 8503 23648 76499 24.47 De treilharing gaf het volgende beeld: Maatjes Volle IJle Steur Totaal Gem.pr. 1257 7676 1939 6850 17722 29.93 11925 .1843 9086 28691 31.72 5407 1622 4061 13315 31.04 2257 98 1321 4246 31.35 9889 27265 5502 21318 63974 31.06 9122 20539 3256 6395 39312 31.40 24885 34904 5921 17430 83140 25.94 De aanvoeren en prijzen van gezouten haring van het begin der teelt tot 30 september bedroegen in de jaren 1957, 1956, 1955 en 1954: Volle IJle Steur Totaal Gem .pry's 134.559 20.088 107.763 438.296 38.48 110.127 21.350 103.601 480.901 34.99 122.631 25.135 90.644 531 721 29.01 77.232 18.052 57.739 476.992 33 68 Jaren Maatjes 1957 175.886 1956 245.823 1955 293.311 1954 323.969 UITVOER De uitvoer van gezouten haring be droeg in september 6.697 ton voor een waarde van f 4.5 miljoen. In de overeen komstige maand van 1956 waren deze totalen resp. 6.416 ton en f39 miljoen. Naar België kon 1.214 ton gezouten ha ring worden uitgevoerd. Naar Oost- Duitsland vonden de eerste verschepin gen (192 ton) op het met dit land ge sloten contract plaats. In de loop van aanvoerprijs niet, terwyl 260 ton werd afgekeurd voor verkoop. De uitvoer van verse haring was niet onbevredigend Deze bedroeg 1.948 ton voor een waarde van f 631.000— tegen 819 ton voor een waarde van 1 415 000 in september 1956. Afzet vond onder meer plaats naar België <557 ton), West-Duitsland 11.058 toni. Oostenrijk (128 ton) en Tsjecho-Slowakije <204 ton).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5