Doopfeest op „Oud-Poelgeest" werd ondanks de regen een groot succes Velen toonden belangstelling Thans ook een woonarkhaven in Leidse plannen opgenomen 96ste jaargang Woensdag 30 oktober 1957 Tweede blad no. 29278 Het Huis Metamorfose geopend Er bestond gistermiddag voor de opening van het nieuwe paviljoen „Het Huis Metamorfose" op Oud-Poelgeest grote belangstelling, zowel van de zijde van autoriteiten als van velen, die öf betrokken zijn bij het jeugd- en vormingswerk öf daarvoor geïnteresseerd zijn. Helaas waren de weersomstandigheden te ongunstig om het inwijdingsfeest volgens de oorspronkelijke opzet te laten verlopen. Vandaar dat er voor de circa 300 genodigden plaats was gemaakt in „Klein Aren- stein", het Koetshuis van het Kasteel. Aanwezig waren o.m. mr. J. Klaasezs, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en diens echtgenote, het voltallig dagelijks bestuur der gemeente Oegstgeest en enkele raadsleden, mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, de heer Heslinga als afgevaardigde van de Staatssecretaris van het departement van Onderwijs en vertegenwoordigers van andere depar- tementen. Voorts de predikanten ds. Jac. Eringa, ds. G. F. Callenbach, ds. B. C. Visser en drs. J. Brussaard. Kou. gelukwens Het welkomstwoord werd gespro ken door de voorzittter van het be stuur der Stichting Oud-Poelgeest, de heer J. F. Samsom, die o.m. me dedeelde, dat van H. M. de Koningin een schriftelijke gelukwens was ont vangen. De heer Samsom wees erop, dat het werk op Oud-Poelgeest wei nig spectaculair is, iveinig opvallend is en in stilte, zelfs wat achteraf, gebeurt. Des te meer verheugend is het aldus spreker, dat thans zovelen van hun belangstelling blijk geven. De levenswaarden van de bijbel en de Westerse cultuur staan in het INBREKERS OP PAD Gisteravond is een poging tot inbraak gedaan in een perceel aan de Kastanje kade. Een ruitje in de voordeur werd ingeslagen. Toen een buurvrouw op het geluid van het vallende glas af kwam nam een man, waarvan het signalement niet bekend is, de benen. Tussen 20 en 23 uur gisteravond werd ingebroken in een perceel aan de Haar lemmerweg via een binnenplaatsje en een niet afgesloten deur. Het hele huis werd doorzocht. Uit een winkella werd f. 52.50 weggenomen en uit de huis kamer een klein geldbedrag. LEGER DES HEILS De hervormingsdienst, welke morgen avond in het gebouw van het Leger des Heils wordt gehouden, staat onder lei ding van de oud-commandant van het Leger in Indonesië A. C. Beekhuis. In deze samenkomst, waaraan ook de zang brigade en het muziekkorps van het Leger des Heils medewerken, zal ook een filmstrip, welke beelden uit het leven van Maarten Luther brengt, wor den vertoond. Onze stadgenoot, dr. B. A. van Proosdij, zal op het van 22 tot 24 november in Brussel te houden Benelux- congres voor de geschiedenis der weten schappen een voordracht houden over „Opzoomer en zijn invloed op de wis- en natuurkunde-faculteit van 1875". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Israël, zn van A. J. Cavé en C. J. Erades; Peter Antonlus Maria, dr v. W. P. Vriens en C. Bongaierts; Antje, dr van J. W. Jong en A. Cornet; Didriika. dr van D. van der Plas en D. van Duijiu; Lu cia Maria, dr van J. W. Steenbeeke en G. E. Bo6; Leunt Je Gijsbertha. dr van H. H. van Trichit en A. van der Plas; Peter Jo- han. zn van H. J. Lek en G. Venema; Ivonne Christiana Maria, dr van G. P. de Graaf en J. J. van Steenbergen. OVERLEDEN H. J. Lindenbergh. 41 Jaar. vrouw; L. W. Bank. 60 Jaar man; J. P. Segaar. 87 Jaar vrouw; P. Bonarius, 1 jaar. zoon; A. H. den Boer. 83 Jaar, weduwe van H. Borst- J. W. Meiman, 81 Jaar, man. Mr. J. Klaasesz knipte met een miniatuur schaar de linten, die de toegang tot Het Huis Metamorfose vesperde, door. (Foto L.D./Van Vliet) midden van ons werk. De bijbel is onze wegwijzerdie ons bewust doet staan en handelen, die de weg aan geeft naar de vrede en hoe wij men sen elkander kunnen dienen en steunen tot de lichtende einder toe. Spreker wees erop hoe materieel ge zien het pad dikwijls moeilijk is, doch dat er soms plotseling steunpunten op duiken en er mensen naar voren komen, die willen helpen, zodat men geneigd is te bevestigen, dat de wonderen de we reld niet uit zijn. Teleurstellingen ont breken evenmin, zoals het mislukken van de rebusactie, waarvan men f 40.000.— had verwacht, doch door de plotselinge gebeurtenissen in Hongarije en de daar aan verbonden hulpacties, geheel op de achtergrond is geraakt. Hij dankte het Oegstgeester gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking, alsmede de regering en Prov. Staten, die de gesloten geldlening hebben willen garanderen. Door dit alles is het mogelijk geworden, dat een onooglijke slaapzolder verdween en een modern slaappaviljoen kon ver rijzen. Hij dankte het Architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop, de heer Nell uit Wassenaar als aannemer en de werk lieden, die in zo'n prettige sfeer het huis bouwden, alsmede de Nillmij. voor de verstrekte geldlening. Tenslotte bracht hij hulde aan de staf van Oud-Poelgeest, die geploeterd en gesjouwd heeft om het huis bewoonbaar te maken. GESCHENK Hij bood aan de staffunctionarissen een geschenk aan, n.l. een tegelrelief, vervaardigd door de heer Jan Kalsbeek, hetwelk een plaats heeft in de vestibule van het nieuwe paviljoen. Op sprekers verzoek las de vice-voor- zitter, de heer B. Cox, een bijbelge deelte n.l. Joh. 4, de verzen 715 en Joh. 7 de verzen 3739 teneinde zo „bron" centraal te stellen, want zo eindigde de heer Samsom: het gesprek bij de bron is de ingang tot alle waar achtige metamorfose. Mr. A. W. Kist dankte voor het aangeboden geschenk. DOOPFEEST Hierna moest in de zaal. in plaats van in de buitenlucht, het „doopfeest" wor den gehouden. Dit werd op originele wijze gedaan. Een reeks van dames en heren kregen elk een letter, die aan een brede plank bevestigd moest worden om de woorden „Het Huis Metamorfose" te vormen. Daartoe werden uitgenodigd de heren Kraan. Nell en Van Delft, als de bouwers, de bestuursfunctionarissen dr. J. Linthorst Homan en J. F. Samsom, de leden van de huishoudelijke en ad ministratieve staf en enkele departe mentsambtenaren. De rij werd gesloten door drie kleuters, de „mensen van morgen". De heer Heslinga feliciteerde namens het departement van Onderwijs en merkte op. dat door de aanwezigheid van een zo uitgebreide „Haagse" vertegen woordiging de grote waardering voor het vormingswerk op Oud Poelgeest tot uit drukking kwam. PANTOMIMISCHE FELICITATIE Het meeste applaus oogstte de Com missaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, die op de planken verscheen en.... niets zei. Hij feliciteerde pantomimisch en vertoonde daarbij onder grote hi lariteit zijn lege broekzakken! INRICHTING De stoet ging vervolgens langs een nieuw en met vlaggen versierd pad naar het nieuwe paviljoen, waar groepen werden gevormd. Men had zich op het standpunt gesteld, dat er niet één man met één schaar de linten zou doorknip pen, doch ieder kreeg een lint en groeps gewijs werd een kamer geopend en in gericht met de vooraf uitgereikte attri buten, zoals baddoeken, kapstokken, wandversieringen en dergelijke en een bijbel. Per groep werden de handteke ningen geplaatst op een lijst, die in de kamer aanwezig blijft. De kamer door mr. Klaasesz en zijn groep geopend, droeg de naam van de poort van Isthar. TERUG NAAR HET KOETSHUIS De genodigden keerden geleidelijk naar het koetshuis terug, waar de thee werd aangeboden. Dr. J. Linthorst Ho- man sprak als voorzitter van de Raad van Toezicht en Advies der Stichting Oud Poelgeest. In deze functie, aldus spreker, moet men soms tot meer werk zaamheid aansporen of al te voortva rende plannen weerhouden, doch bij Oud Poelgeest heeft men prettig en niet moeilijk werk te doen. Het karakter van dit werk wordt gepersonifieerd door mr. A. W. Kist. Een generatie lang was er te oppervlakkig over gemeenschap ge praat, doch hier, op Oud Poelgeest, heeft men de ware gemeenschap gevonden, de niet vervagende, maar verdiepende ge meenschap. Spreker ging nader in op de wijdere geografische betekenis van het werk. daarbij de situatie in Europa aan duidend. Na deze toespraak voerde de staf enkele schetsjes, pantomimes en mimes ten tonele. Hierin werden de moeilijk heden, de bouw van het nieuwe huis en de dwaze en goede dingen, die met het vormingswerk verband houden, uit gebeeld. In het raam van deze schetsjes hield mr. Kist een toespraak over: „Wat doen wü voor de mens van morgen"?, waarna de feestelijke samenkomst werd gesloten. In cellofaan verpakt Herziening uitbreidingsplan Opvoeren van woningdiclitheitl en uitbreiding terreinen openbare gebouwen Het thans aan de raad aangeboden voorstel tot herziening van het partieel uitbreidingsplan „Leiden-Noord" omvat in hoofdzaak het opvoeren van de woning dichtheid, uit uitbreiden van het aantal terreinen voor openbare of bijzondere gebouwen, het projecteren van belangrijke stedelijke verkeersverbindingen en het opnemen van een woonarkhaven. De toekomstige omvang van de bebouwing binnen de grenzen van het plan be draagt circa 1606 woningen, waarvan thans in aanbouw zjjn c.q. nog kunnen worden gebouwd 592 woningen. In het plan kunnen nog worden gebouwd of zijn reeds in aanbouw 15 winkels, 2 dagwinkels, 6 bedrijfjes en 62 autoboxen. SCHOLENBOUW IN HOUTKWARTIER Voorts is er een voorstel een partieel uitbreidingsplan ..Leiden-Houtkwartier- Noord" vast te stellen. De in dit gebied liggende gronden zouden in stedebouwkundig opzicht voor middenstandswoningen in aanmerking kunnen komen. Bij het projecteren van de verkeers verbindingen is in het bijzonder reke ning gehouden met de functie van de Willem de Zwijgerlaan. welke in de toekomst, na de totstandkoming van provinciale brug over de Zijl, een be langrijke rol zal gaan spelen als in- en uitvalsweg voor het verkeer uit en in de richting Amsterdam, Rypwetering en omgeving. Deze weg verbindt bovendien de woonwijk Leiden-Noord met de toe komstige uitbreiding van Leiderdorp in de Zijllaan en de Meyepolder. Verder is de mogelijkheid geschapen voor het tot- standbrengen van een goede aansluiting van de Willem de Zwygerlaan in zuide lijke richting via de Marnixstraat met de stad en van de Kooilaan en Kooi- straat met de Herensingel en de Lage Rijndijk. Het ontwerp heeft met de daarbij be horende bebouwingsvoorschriften, als bedoeld in artikel 39 der Woningwet, gedurende de in genoemde wet voorge schreven termijn op de gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzake gelegen. Er zijn daartegen bezwaren ingediend door de vennootschap onder de firma T. Gy zeny's lompen en metalenhandel. Na gehouden overleg met de firma Gijzenij is een bevredigende oplossing gevonden, waarmede ook de Commissie voor de openbare werken zich heeft verenigd. Het genoemde bezwaarschrift en het later ingediende adres van de Kamer van Koophandel zijn inmiddels ingetrokken. N.S. KWAMEN TE LAAT MET BEZWAREN Op 14 oktober j.l. is een bezwaar schrift van de N.V. Nederlandse Spoor wegen ontvangen, zodat dit nog niet aan de raad kon worden voorgelegd. Daar het bezwaarschrift is ingekomen na het verstrijken van de daarvoor ge stelde termUn deze liep af op 25 juli 1957 is reclamante niet-ontvankelyk in haar bezwaren. Volledigheidshalve delen B. en W. hieromtrent nog mede, dat de bezwaren van de Nederlandse Spoorwegen zich richten tegen de bestemming voor auto boxen van een gedeelte van het ten westen van verbind insspoorweg naar de Herensingel gelegen terrein, dat vol gens het thans geldende uitbreidingsplan is bestemd voor spoorwegdoeleinden. De ontworpen garages zullen in een drin gende behoefte voorzien, terwijl overi gens daarvoor geen andere gronden kunnen worden bestemd. Afgezien van de overige bezwaren, welke tegen inwil liging van het verzoek van de Neder landse Spoorwegen bestaan, zou dit tot gevolg hebben, dat het ten oosten van de Bernhardkade ten behoeve van een consultatiebureau voor de kruisvereni gingen geprojecteerde o.b.g. terrein een te geringe oppervlakte verkrijgt. Er be staat derhalve naar de mening van B. en W. geen aanleiding ambtshalve aan de bezwaren tegemoet te komen. B. en W. stellen dan ook voor bovenstaand voorstel aan te nemen. Echter moet worden voorzien in een zeer groot tekort van terreinen voor openbare- of bijzondere gebouwen, n.l. voor een Diaconessenhuis, de nieuwe Gemeentelijke H.B.S. voor meisjes, het nieuwe R.-K. Lyceum voor meisjes, de uitbreiding van het Chr. Lyceum, de nieuwe school van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", e.a. Bedoelde gronden zijn door de ligging, nabü het station der Nederlandse Spoorwegen en van de interlocale trams en autobussen bij zonder geschikt voor de stichting van deze gebouwen, daar deze in belang- rüke mate een streekfunctie zullen bezitten. Hiermede moet bij het ontwerpen van een plan dan ook rekening worden ge houden. Ten noorden van de Kager- straat zijn enige gronden bestemd voor middenstandswoningen en voor auto boxen. Ten aanzien van het complex van de universitaire woonwijk ondergaat de geprojecteerde bebouwing enige wijzi ging, en wel in dier voege, dat. in over eenstemming met het gewijzigde bouw plan, aan de zyde van de Boerhaavelaan zijn ontworpen flats met drie in plaats van twee woonlagen en het flatgebouw ten noorden daarvan zal bevatten acht in plaats van zeven woonlagen, waarbij autoboxen. B. en W. hebben in dien zin voor het in aanhef genoemde gebied, uitgezon derd het zuidoostelijk gedeelte daarvan, een plan doen ontwerpen (partieel uitbreidingsplan „Leiden-Houtkwartier- noord"). Voor het zuidoostelijk gedeelte is een afzonderlijk plan ontworpen (partieel uitbreidingsplan „Leiden-Hout- kwartier-zuid"). Tegen laatstbedoeld ontwerp zyn bezwaarschriften ingediend, welke in behandeling zijn genomen. Dit ontwerp zal U binnenkort worden voor gelegd. Tegen het ontwerp partieel-uitbrei- dingsplan „Leiden-Houtkwartier-noord". Er zijn geen bezwaren ingediend. UITBREIDING CHR. B.L.O.-SCHOOL Bij zyn om preadvies in handen van B. en W. gesteld schryven van 13 februari 1957, verzoekt het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onder- wys, alhier, medewerking voor het uit breiden van zyn school voor buitenge woon lager onderwijs aan het Plantsoen met de vier lokalen, die zijn vrijgekomen door het verplaatsen van de tot voor kort aldaar gevestigde kleuterschool naar de Asserstraat. De school beschikt over 7 leslokalen en 2 vaklokalen, terwijl by het huidige aantal leerlingen het Rijk de salarissen van 11 leerkrachten inclusief het hoofd vergoedt. Mede in verband met een nog te verwachten toeneming van het aantal leerlingen achten B. en W. de gevraagde uitbreiding nodig. Aangezien een wettelijke regeling van het buitengewoon lager onderwijs in voorbereiding is, ware de medewerking te verlenen in de vorm van jaarlijkse vergoedingen en wel tot het tijdstip, waarop bedoelde regeling in werking zal treden. De vergoedingen kunnen wor den bepaald op 2/3 deel van de jaarlijks voor de gevraagde voorziening verschul digde annuïteit. Naar verwachting zal de provincie het resterende 1/3 deel van de kosten vergoeden. STICHTING R.-K. SCHOOL VOOR G.L.O. Medewerking wensen B. en W. voorts te verlenen aan de stichting van een r.-k. school voor g.l.o. in het zuid-wes- telyk stadsdeel. In het belang van de volkshuisvesting doen B. en W. de raad een voorstel, dat voorziet in de aankoop van percelen grond en de daarop staande schuren, gelegen en staande in de Meerburger polder, ten zuiden van de Hoge Rijndijk (totale kosten f. 26.000). AANVULLING VERPLICHTE DINSDAGMIDDAGSLUITING Het Hoofdbestuur van de landelijke organisatie van Dibevo-speciaalzaken „Dibevo" heeft het College verzocht te bevorderen, dat de Verordening op de Winkelsluiting 1953 wordt gewijzigd in dier voege, dat de verplichte dinsdag- middagsluiting ook geldt voor winkels, waarin hengelsportartikelen, huisdieren, vogels, konijnen e.d. worden verkocht. Blijkens een gehouden enquête gaan de betrokken winkeliers met dit voorstel akkoord. Ook de Leidse Middenstands Centrale, de desbetreffende organisaties van werknemers en de Kamer van Koophandel kunnen zich ermede ver enigen. Ook B. en W. kunnen hiermede akkoord gaan. VESTIGING CONFECTIE- ATELIER In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een confectie-atelier met een bovenwoning, heeft de heer H. Bak ker, te Amsterdam, verzocht van de ge meente te mogen kopen het perceel bouwterrein, gelegen in het uitbreidings plan „LeidenZuidwest" aan de Roose- veltstraat, ten noorden van de Vijf Mei laan, ter grootte van 410 m2. Met adressant is overeenstemming be reikt omtrent de verkoopprijs van f. 25 per m2 (bouwrijp en opgehoogd tot n.a.p.). Tegen deze verkoop bestaat naar de mening van B. en W. geen bezwaar. REGENTESSEN WEESHUIS Het College van Regenten en Regen tessen van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis heeft aan B. en W. verzocht ontslag te verlenen aan de regentessen mevr. E. EscherBrozy en mevr. Ch. C. Haspels. Ter voorziening in de vacant komende functies heeft genoemd College de vol gende voordrachten ingediend: In de vacature mevr. E. Escher Brozy: 1. mevr. J. C. de JongDiepe- veen te Oegstgeest. 2. mevr. W. E. Kaars SypesteynKapteyn te Oegstgeest: in de vacature mevr. Ch. C. Haspels: 1. mevr. J. Miskottevan Pienbroek te Leiden. 2. mevr. P. Koningsveld—Beets te Leiden. Tenslotte is er nog een voorstel om over te gaan tot het instellen van een rechtsvordering tegen het Twents Theaterbureau te Hengelo, strekkende tot betaling van een bedrag van f. 150, verschuldigd in verband met het huren van de grote zaal van de Stadsgehoor zaal, gedurende de avond van 28 novem ber 1956 en om het bestuur van de Ver eniging voor Voorbereidend Onderwys te Leiden niet ontvankelijk te verklaren in zijn verzoek, overeenkomstig artikel 50 van de Kleuteronderwyswet, de nodi ge gelden te verstrekken voor de aan schaffing van meubelen, ontwikkelings materiaal. hulpmiddelen en schoolbe- hoeften voor de Kleuterschool aan het Rapenburg 131. Zondagmiddag a.s. komt Chris Hofland met zyn Jeugdtoneel weer eens in de Schouwburg en nu met het sprook je „De Gelaarsde Kat". JUBILEUM M. I. DE ZWIJGER Gisteren herdacht de heer M. I. de Zwyger, zoals gemeld, h*t feit, dat hy voor 40 jaar in dienst trak bij de Sted. Lichtfabrieken. Nadat de jubilaris in het Stadhuis was ontvangen, bij welke ontvangst hem een Koninklijke onder scheiding werd uitgereikt, volgde een huldiging in de directiekamer van het bedrijf. Ir. Y. Ykema overhandigde de jubilaris hier de gratificatie en oorkonde van het gemeentebestuur. Spr. wenste de heer De Zwyger hartelijk geluk met de onderscheiding en met zijn jubileum en sprak de wens uit, dat hij de reste rende jaren met dezelfde ambitie en toewijding zou mogen vervullen. De chefs van de heer De Zwyger sloten zich hierbij gaarne aan en uitten hun grote waardering voor de stipte plichtsvervulling van de jubilaris. Namens het personeel boden verte genwoordigers der P.V. een blyvende herinnering aan. In de kantine voerden hierna tal van sprekers het woord en daarbij werden de collegialiteit en hulpvaardigheid van de jubilaris dankbaar gememoreerd. Enige attenties werden hem overhan digd. In zyn dankwoord betrok de heer De Zwijger niet alleen directie, chefs en collega's, doch ook de gepensioneerden van zyn afdeling. l/oft een uutfieH yespcUcef». Omdat U niet iedere dag een vul pen koopt, vraagt de keuze een bijzondere zorg. Daarom is het prettig te weten, dat er in het Centrum van Leiden een speciaalzaak is waar uitsluitend betere vulpennen worden verkocht en vakkundig personeel U gaarne terzijde staat. VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG - BREESTRAAT 145 INTERPELLATIE MR. J. DRIJBER Bovendien zal mr. J. Dryber (VVD) in deze zitting van a.s. maandagmiddag in de gelegenheid worden gesteld om zijn interpellatie te houden inzake de ligging van de beschermde oversteek plaats voor voetgangers op de Prinsesse- kade. FINANCIERING WONINGBOUW NOG NIET TE OVERZIEN B. en W. tasten nog volkomen in het duister, omtrent de wijze, waarop de bouw van de 218 woningen nabij de Willem de Zwygerlaan, waarover wtf gisteren reeds schreven, gefinancieerd zal worden. Afgewacht dient te worden, of de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bereid zal zyn aan de gemeente een Rijksvoorschot voor de uitvoering van dit plan toe te kennen, en zo ja. tot welk bedrag. Omtrent het percentage, waartegen een eventueel Ryksvoorschot zal worden verleend valt thans evenmin iets te zeggen. In ver band met een en ander is het B. en W nog onmogelyk de raad de financiële besluiten met betrekking tot deze bouw ter vaststelling aan te bieden. Intussen behoeven B. en W. de beschikking over een bedrag, ten einde de kosten van voorbereiding te kunnen voldoen. Dit bedrag menen zij te kunnen stellen op f. 65.000.—, waartoe de raad thans een voorstel bereikt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3