Ongewoon felle Russische reacties wijzen op werkelijke bezorgdheid W erden Amerikanen verleid op Syrië drang uit te oefenen? Revaluatie en geen loonronden Inflatie gevolg van devaluatie in '43 en '49 LASS 2 E KLAAR HAVERMOUT Met een enkel woord Agenda GRIEP? WEG GRIEP! WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 „Pai/se" in het Midden-Oosten Zelfs Egypte wil esten niet stoten (Van onze reisredacteur) Damascus. Waarom heeft de Sovjet-Unie in de Turks-Syrische kwestie zo ongemeen fel gereageerd, een zo grote bezorgdheid getoond en in feite haar hoogste en kilste toon aangeslagen, sinds het begin van de koude oorlog? Damascus is niet de plaats om daar het vol ledige antwoord op te zoeken. Maar men kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat de Sovjet-Unie, gesterkt door haar Spoetnik-succes, enige reden had tot „kordaat optreden" in het Midden-Oosten. Want ondanks alle verguizing van de Eisenhower-doctrine valt niet te ont kennen, dat voor het eerst sinds vele jaren vier Arabische landen, Saoedi-Arabië, Libanon, Jordanië en Irak, als zij het wankele bondgenoten aan de Amerikaanse kant stonden. Amerikaanse samr iringen in Da mascus. Maar betr bare inlichtingen uit Turkije wijzen erop, dat de Ameri kanen op z'n minst een bijzonder grote „diplomatieke activiteit" hebben ont plooid. Amerikaanse diplomaten, onder wie Loy Henderson, hebben niet alleen met Turken, Perzen, Iraki's en Jordaniërs levendig overleg gepleegd, maar ook met Syrische politieke uitgewekenen in Tur kije. En nu neem ik graag aan, dat deze onderhandelingen in eerste instantie slechts een antwoord zochten op ver schillende politieke mogelijkheden, maar niet weg te cijferen valt dat zij tenslot te werden gevolgd door aanzienlijke Turkse troepenconcentraties aan de Sy rische grens (het zou niet de eerste keer zijn dat Turkije op deze manier pressie op Syrië trachtte uit te oefenen). Men hoeft dan ook geen geloof te hechten aan het verhaal over het ver lies van Hendersons diplomatieke akten- tas, om toch gevoeglijk aan te nemen dat over deze besprekingen voldoende is uitgelekt om Russen en Syriërs reden tot benauwdheid te geven. De Russische verzekering dat zij bewijsmateriaal over „Amerikaanse komplotten" hebben, is misschien minder ongefundeerd dan men denkt Irak bleek zelfs een trouwe bondge noot. Libanon accepteerde ondanks he vige binnenlandse oppositie, de Eisen hower-doctrine, Koning Hoessein mag dan uiterst losjes op zijn troon zitten, ook hij aanvaardde de Amerikaanse hulp. Én ondanks Koning Saoeds lich telijk terugkrabbelen tot de formele Arabische solidariteit, kan er geen twij fel aan bestaan, dat het de oliemonarch wel duidelijk is aan welke kant zijn rijkbclegde boterham geboterd is. Er is meer. Egypte verkeert in ernstige fi nancieel-economische moeilijkheden - de nasleep van de Suez-crisis - en om zijn land er weer bovenop te helpen - door bijvoorbeeld de geblokkeerde ster- lingsaldi in Engeland los te krijgen - kon kolonel Gamal Abdel Nasser het Westen niet al te zeer voor het hoofd stoten. Dit ruw geschetste tableau van de re sultaten van het Amerikaanse beleid in het Midden-Oosten overziende, kan men zich voorstellen, dat de Amerikanen de verleiding hebben gevoeld er het ene land aan toe te voegen, dat er nog aan mankeerde: Syrië. De Amerikanen hebben het een Sovjetrussische satelliet genoemd - uit politieke overwegingen - maar vermoedelijk wisten zij wel beter. Kolonel Serraj en de zijnen hebben Sy rië weliswaar al een eindweegs op de weg naar Moskou gevoerd, maar hun spel was niet voltooid en het leidde tot enige bezorgdheid in Syrië zelf en in de andere Arabische landen. Van hier naar de gedachte, dat de Amerikanen hun kans schoon, maar de tijd om haar te benutten beperkt, hebben gezien, is maar één stap. Dat zij daartoe de hulp van hun Turkse en Ir aak se bondgenoten zouden inroepen, lag voor de hand. „Diplomatieke activiteit" Nu wil ik vooropstellen dat ik niet ge loof in de krankzinnige Russische be schuldigingen omtrent een gecoördi neerde agressie tegen Syrië, noch in de nogal naïeve Syrische"verhalen omtrent Voor het geval, dat. Zo men al aan moet nemen, dat de Amerikanen slechts plannen hebben ge maakt „voor het geval daten dat de Sovjet-Unie luguber ver gaat om een mogelijk verlies van haar met veel moeite verworven politieke steunpunten in Syrië en Egypte te voorkomen, in ie der geval kan worden vastgesteld, dat het door de Russen geslagen alarm de situatie voorlopig heeft bevroren, het geen de kans schept een tussentijdse balans op te maken. Daarbij moet men het overigens ern stig voorbehoud maken, dat de Ameri kanen, wat de politiek op lange termijn betreft, zowel in Saoed als in Hoessein de verkéérde bondgenoten hebben, om dat ongetwijfeld het vreemde mengsel van Arabisch nationalisme en ongerich te vernieuwingsdrang, dat belichaamd is in de jonge officieren en intellectuelen, niet alleen in Syrië en Egypte, maar ook in de andere Arabische landen, ten slotte de overhand zal krijgen. Maar zo ver is het nog niet. Handig spel Voor het moment blijven Saoedi-Ara bië, Jordanië, Irak en Libanon, ondanks htm obligate verklaringen van Arabi sche solidariteit jegens Syrië, waaraan men werkelijk niet te zwaar hoeft te tillen, nochtans aan de Amerikaanse kant staan en resteert zelfs enige Egyp tische beduchtheid voor Syrië's Moskou- koers. Wat dit betreft, hebben de Amerika nen Saoeds bemiddelingspogingen wer kelijk bijzonder handig uitgespeeld. Zij hebben Syrië in een hoek gedrongen, waar het niet gaarne zit, het overladen met de verdenking dat het Syrië is dat de Arabische solidariteit en het posi tieve neutralisme doorbroken heeft door te ver de weg naar Moskou op te gaan. Dit is een uiterst sterke troefkaart. De kans dat Syrië daardoor tot de schoot van het Westen terug zal keren, mag nihil zijn, de mogelijkheid dat het tot de Arabische kudde terug zal keren, is niet helemaal uitgesloten. Daar staat tegenover dat de Syriërs (geholpen door de Russen) zeker ook zullen proberen hun Isolement op te Hoofddader overval bekent eveneens De hoofddader van de overval op het benzinepompstation aan de Utrechtse- weg, een 29-jardge monteur uit Benne- broek. heeft nu ook bekend. Voorts heeft hij bekend betrokken te zijn ge weest bij de diefstal uit de etalage van een juwelierszaak in de Beethoven- straat te Amsterdam-Zuid in de nacht van 15 op 16 april jl. Uit de etalage, waarvan de ruit werd ingegooid, werden juwelen ter waarde van circa f. 17.000 - weggenomen. De drie gearresteerde mannen, de Haarlemmer en de twee broers uit Ben- nebroek, bevinden zidh nu op het po litiebureau Overtoom. heffen door andere Arabische landen aan hun zijde te brengen. Het land. dat daan-oor het eerst in aanmerking komt. is Jordanië, waar Koning Hoessein slechts met de grootste moeite tegen de wil van de meerderheid der bevolking (vooral van de pro-Syrische Palestijnse vluchtelingen) het bewind in handen kan houden en waar de noodtoestand vrijwel chronisch is. In de komende weken zullen de pogin gen om Hoessein ten val te brengen - of tot andere gedachten - vermoedelijk hun hoogtepunt bereiken. En evenmin is het uitgesloten dat de Syriërs de eeuwig bindende factor van de Arabi sche eenheid, de haat tegen Israël, in het vuur zullen proberen te brengen. Is raël heeft zich zorgvuldig stil gehouden in de huidige crisis. Het is niet onmoge lijk dat Syriërs of Russen alsnog zullen proberen het te provoceren om de Ara bische rijen opnieuw te sluiten. Het spel in het Midden-Oosten is nog niet afge lopen, het Is slechts „pauze" Advertentie Toen 'k gisteren het zwerk afstaarde En plotseling de „Spoetnik" ontwaarde, Toen dacht ik meteen Waar willen ze heen. Met „TIP", heb je de hemel op aarde Inz. mevr J. B. A., Leiden, ontving 1 fl. Tip -f 1 l.fl. Rood van Bootz. Dr. Drees jr. verklaart: Ineenpre-adviesvoordeVereniging.de excessieve vraag naar goederen en voor de Staatshuishoudkunde bepleit dr. W. Drees jr. een systeem waarbij in de toekomst in de plaats van het toe kennen van welvaartsloonronden een revalutie van de gulden zal worden diensten. „De remedie tegen devaluatie is: niet devalueren tenzij in absolute noodzaak, namelijk als de betalingsba lans bij voortduring ontwricht wordt door een te hoog kostenpeil (dus niet doorgevoerd. De heer Drees jr. meent door excessieve binnenlandse vraag) zo dat het streven naar appreciatie van de gulden een belangrijke bijdrage kan zijn tot herstel van vertrouwen in de waarde van het geld. De pre-adviseur komt tot de conclu sie dat de voortdurende prijsstijging sinds de oorlog niet is veroorzaakt door prijsstijging elders, maar door devaluatie van de gulden in 1943 en 1949 en door Advertentie is al gekookt 't beste ontbijt in de kortste tijd IMMH Weer nieuwe dreigementen „Nationalisatie Nederlandse bedrijven verdient ernstige, grondige bestudering" Bekladden huizen onverdroten voortgezet Vandaag, de derde dag van de na tionale campagne in Indonesië voor de bevrijding van West-Irian (Ned. Nieuw-Guinea), heeft Roeslan Abdoel- gani, vice-voorzitter van president Soekarno's Nationale Raad. scherpe kritiek geleverd over het opnemen van Nieuw-Guinea in het gebied van de Europese gemeenschappelijke markt. Hij noemde dit een poging van Ne derland om de andere ledenlanden van dit instituut, West-Duitsland. Italië. Frankrijk, België en Luxemburg, in het conflict tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea te betrekken. De eerste vice-premier, mr. Hardi, verklaarde vandaag, dat de nationalisa tie van Nederlandse bedrijven in Indo nesië een vraagstuk is dat „grondig en zorgvuldige bestudering"vere ist. Vice- BINNENLAND Het 47-Jarige hoofd varn de Oh riste - lil'ke Lagere Landbouwschool te Woerden, do heer J. van Beonmel, is gistermiddag bij een auto-ongeval zeer ernstig gewond, terwijl zijn moeder, de 80-Jange mevrouw J. van Bemmeü-Roest uit Harmeien by deze aanrijding om het leven kwam. Gistermiddag is de kapitale boerderij Thereslahoeve aan de Zuidervaart in de Schermer, (N.-H.) bewoond door de heer J van Baar met vrouw en negen kinderen en eigendom van hei Snouck van Loosen fonds te Enkhuizen, door tot dusver on bekende oorzaak door brand vernield. Slechts de voorgevel bleef staan. De hooloogsb, een grote partij pootaordap- Selen en het grootste gedeelte van het uisraad gingen verloren. Het gezin is bij familie en buren ondergebracht. Verzeke ring dekt grotendeels de schade. De 27-Jarige Nederlandse pianist Theo Bruins zal morgen naar Canada ver trekken om daar ln het programma van de Jaarlijkse intercontinentale uitwisse ling van jeugdige veelbelovende musici een twintigtal concerten te geven. De Nederlandse delegatie naar de 19de Internationale Roode Kruis confe rentie te New Delhi (India) van 28 okto ber tot 1 november 1957 is als volgt sa mengesteld; mr. H. Helb, hr. ras. buitten- gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te New Delhi, lid: mr W. F. van Eekelen. Ambassade attaché verbonden aan Hr. Ms. ambassade te New Delhi. Gistermorgen is het 1^-Jarig zoontje van de familie Blok van de stoep achter de woning aan de Ossenmarkt te Weesp in de Vecht gevallen. De moeder, die het ongeluk zag gebeuren, is het jongetje na gesprongen en heeft het uit het water gehaaid. Het toepassen van kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. Het knaapje was reeds overleden. BUITENLAND Militairen van het garnizoen der na tionalistische Chinezen op het ter hoogte van de Chinese kust gelegen eiland Mait- soe hebben in het afgelopen halfjaar 24 aanvallen op het Chinese vasteland uLt- geioerd, waarbij tientallen officieren en manschappen der communistische strijd krachten werden gedood. Voorts werden 21 vaartuigen der communisten buit ge maakt en negen tot zinken gebracht. Koning Gustaaf van Zweden heeft de aftredende rol nister-presidentde so ciaal-democraat Tage Erlander, belast met de vorming van een nieuwe regering. Een aantal Franse schrijvers en in tellectuelen, o.w. Albert Camus, Frangois Mauriac, Jean-Paul Sartre en Siimone de Eeauvolr, hebben ln een telegram aan premier Kadar hun bezorgdheid uitge sproken over het hervatte proces tegen de Hongaarse schryver Tibor Dery. Zy spre ken de hoop uit, dat het proces openbaar en rechtvaardig zal zyn. De enige „Tlgon" (kruising tussen tijger en leeuw) ter wereld Ls dinsdag in de dierentuin van Bloemfontein afge maakt. Het beest was 23 Jaar en de auto riteiten meenden, dat het te zwalk was om de komende winter door te komen Bij de procureur-generaal van Beie ren zyn dertien nieuwe klachten inge diend tegen de vroegere Duitse maar schalk Ferdinand Sohörner. die onlangs ln München tot vler-en-een-half Jaar ge vangenisstraf ls veroordeeld wegens moord en poging tot moord. In het Noorden van Arizona is gis teren een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht tegen een berg top gevlogen. Men vreest dat alle zestien inzitten Morgen zal aan prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz in zijn woning te Amersfoort dit geschilderde por tret worden aangeboden ter ge- jaardag in mei jl.. toen het portret tijdens zijn afscheidscollege nog niet voltooid was. De bekende schil der Jan Boon uit Bilthoven legt de premier Hardi zeide dit in antwoord op door het Parlementslid Sjech Djalaloed- din gestelde vragen, waarin hij de sug gestie had gedaan om de Nederlandse bedrijven in Indonesië in beslag te doen nemen .indien de V.N. er niet in moch ten slagen een oplossing voor het ge schil over Nieuw-Guinea te vir.den. Het comité voor de bevrijding van West-Irian, dat onder leiding staat van de minister van voorlichting, Soedibjo, heeft vandaag een communiqué uitge geven, waarin werd medegedeeld, dat de eerste golf van de actie met overweldi gend succes door de jeugd schijnt te zijn gevoerd. In de verklaring werd een beroep gedaan op de politieke leiders om de jeugd hun morele steun te geven. „Wij moeten beseffen, dat onderlinge ruzies de imperialisten de gelegenheid geven om onze nationale potentie te vernietigen". Voorts werd in het communiqué op het Indonesische personeel van Neder landse onderneming en aandrang uit geoefend om een ware nationale geest aan de dag te leggen, terwjjl op de Nederlanders in Indonesië een beroep werd gedaan om er bij hun regering op aan te dringen haar houding ten aanzien van het vraagstuk Nieuw- Guinea te herzien. Het met verf bekladden van woonhui zen van Nederlanders in Djakarta werd gisteravond onverdroten voortgezet. En kele opschriften luidden: „Nederlandse honden, verlaat Indonesië", en „Gooi de Hollanders eruit". Op een auto van een Nederlander was met rode letters ge verfd: „Doodt de Hollanders". 92 miljoen meer deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank is de netto deviezenreserve, met niet minder dan f. 92 miljoen aange groeid tot f. 909 miljoen goud en deviezen samen belopen nu f, 3558 miljoen, waarvan convertibele valuta f. 391 miljoen tegen f. 399 miljoen de vorige week. legenheid van zijn zeventigste ver- laatste hand aan het portret. De premier van Zuid-Afrika, SbrUdom President Eisenhower heeft goedge- heeft meegedeeld, dat de ministers pleoh- vonden, dat het eenste Amerikaanse op- tigheden zullen boycot/tien, waarbij eem pervlaktesoMp met atoom' voor tcbuwlng andere nationale vlag of volkslied een ge- Savannah" zal heten z>o ls door het lyke plaats innemen als de oranje-wit- j Witte Huis megedeeld'. Het wordt, een blauwe standaard en ,.Dle stem van Sudd- schip van 21.000 ton dat 6J passagiers Afrika". Zoals bekend werd in de lente er. 9600 ton vraoht kan vervoeren Het een wet van kracht, waarbij dat Tie enige komt in I960 gereed. Het congres 'heeft officiële vlag en het volkslied van de Unie 30 miljoen dollar voor de bouw van het werden. De vorige week weigerden StrlJ dom en de andere minister met de burge meester van Port Elizabeth te dineren, omdat de „Union Jack" nog steeds ln de stad wappert. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft een resolutie aan genomen, waarin alle gemeenteraden van Europa worden uitgenodigd de naam „Europa" te geven aan een straat, plein, woonblok of openbaar gebouw ln hun ge meente. Teneinde de idee van Europese eenheid uit te dragen, wordt tevens ver- vaartulg toegewezen De uitvinder van het cyoluvron dr. Ernest Lawrence, directeur van het labo ratorium voor problemen der atoomstra ling van de universiteit van Oalifornlë te Berkeley, heeft de „Ferml-prljs" voor 1957 ter waarde van 50.000 dollar gekregen Deze wordt toegekend door de Commis sie voor Atoomenergie, die Lawrence be halve voor zijn uitvinding ook wilde eren voor zijn talrijke bijdragen op het gebied van de kernfysioa en de atoomenergie" --- I Dr. Enrico Fermi, een der pioniers od zocht deze ge beurten, s gepaard te doen atoomgebied, kreeg de prijs als eerste ln gaan van een plechtigheid, waaraan de 1^54 K gehele bevolking kan deelnemen De bekende Griekse schrijver Nikos i ln Teheran zijp ongeveer 70 mensen Kazantzakls a/uteur van de ook in ons I wegens ondermynend© activiteit, gearres- land vertaalde „Christus wordt weer ge- 1 teerd, aldus een mededeling van de Per- kruislgd" is gisteren ir. een ziekenhuis zische premier aan h:t Lagerhuis. Het wa- te Freiburg Weet-Duitsland i op 72-Jarige ren volgelingen van de vroegere premier leeftijd overleden Kazantzakls leed aan een ernstige ziekte waarvoor hy onlangs nog was geopereerd. Een groep van ongeveer honderd oommun lstisöhe opstandelingen heeft maandag 25 km ten noorden van Man da- lay (Birma) een passagierstrein opge blazen, waardoor tien personen om het leven kwamen. Daarna openden de rebel len bet vuur op de wagons Bij een vuur gevecht met het polltlegeleide van de 'tenden om het leven ayn gekomen. trein sneuvelden drte van de aanveOilere. Mossadeq, die bekend hadden met buiten landers in verbinding te hebben gestaan De Amerikaanse Marine meldt, dat de atoomduLkboot Nautilus op haar jong ste reis naar de Noordpool verder noorde lijk is gekomen dan welk ander schip ook. Zij bereikte, onder het poolijs varend, een punt op een afstand van slechts 180 zee mijl van de pool. De duikboot keerde ir. tandag na een tocht van 67 dagen op haar basis te Groton in de staat Connec ticut terug. Adenauer is beducht voor de toekomst Dr. Konrad Adenauer is vandaag voor de derde maal als Bondskanselier beëdigd door de voorzitter van de Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier. Ook zijn zeventien ministers, die op twee na allen lid zijn van Adenauers CDU, leg den de eed af. Daarna ging Adenauer tot een rege ringsverklaring over. Hij voorspelde in de komende vier jaar „ernstige moeilijkheden" op het gebied van de buitenlandse politiek en de economie. Volgens hem heeft het Westen drin gend eenheid nodig om deze moeilijkhe den in de hand te houden. Hij hoopte voorts, dat het mogelijk zal zijn bij de beslissende vraagstuk ken. die het welzijn van het volk raken, met de oppositie samen te werken en was van mening, dat iedereen ervan overtuigd is, dat het welzijn van het volk van meer belang is dan dat van een partij. Hij zei dat de Westduitse economie door een tekort aan kapitaal op een veel te zwakke basis rust om tegen een storm bestand te kunnen zijn. „Wij willen niet dat het volk bestaat uit een kleine groep mensen die de eco nomie van het land beheersen en de grote massa, die van hen afhankelijk is" aldus Adenauer. Als een van de middelen om het spa ren aan te moedigen, noemde Adenauer de uitgifte van ..volksaandelen" en dan met alleen door staatsbedrijven maar ook door andere ondernemingen. 'Onder volksaandelen worden ver staan kleine coupures, die door de kleine spaarder gekocht kunnen worden). Met betrekking tot de bewapenings wedloop" op raketgebied gaf Adenauer uiting aan zijn hoop. dat men eindelijk eens zaJ ophouden met het beschimpen j van de leuze over de politiek van kracht, die door het Westen gevoerd wordt. WOENSDAG Prediker: Spr. da. J. A. Smlnk. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie apeelt „De medeplichtigen". 8 uur nam. Steenechuur 6. K. en O-leaLng „Het goede kinderboek" door mej. J. R. Wolff. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Spr. K. C. van Gos san en over „De enige overledenen dezer aarde". 8 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr. A. A. Trouwborst over „Goddeayke ko ningschap ln Centraal Afrika". 8 uur Rehoboth. Verkoping ten bate van Herv. Rembranditwyk. 210 uur nam. Zoeterwoudse Singel 98: Bazar Ohr. Jeugdlhulp 2,305,30 en 710 uur nam. Leiderdorp: Gebouw Irene. Feest avond by afscheid A. Wissel, hoofd chr. ulo. 8 uur nam. DONDERDAG Gerecht 10: Bazar Ver. van Vryz. Her vormden. 1012.30, 2.305.30 en 710 uur. Hogewoerd 175; Bijeenkomst Jehova's Getudgen. 7.30 uur nam. Koksschool: Opening winterseizoen. 8 u. nam. L&ngebrug 63: Bijbellezing M. de Jong van Katwijk aan Zee. 8 uur nam. MhXXL Stad6zaal (grote zaal): Huldiging Jubi larissen N.Z.H.V.M. 7.30 uur nam. Pieterskerk. Herdenking Kerkhervor ming. Spr. ds. J. Groot. 8 uur nam. Leger des Heiils (Hooigracht). Herden king kerkhervorming. 8 uur nam. Lutherse kerk. Herdenking kerkhervor ming. Spr. ds. H. J. A. Haan. 8 uur nam." Zoeterwoudse Singel 98Bazar Ohr. Jeugdhulp 710 uur nam. VRIJDAG Anatomisch «Laboratorium; K. en O.- cursus over het rassenvraagstuk door prof. dr. J. Dankmeyer. 8 uur nam. Gerecht 10: Bazar Ver. van Vryz. Her vormden. 2454 en 710 uur nam. Prytaneum (Rapenburg 6)Receptie 60-Jarig bestaan Aannemersbedryf B. J. Huurman en Zn. 3 305 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed, met mede werking van hoboïst G. Reyns. 7 1/4 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. „Litterls crum", Nlnotchka". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)JubLleumuiit- voering MondaccordeonverAccelerando'" 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis; Kranslegging by borst beeld Hippocrates. 3.16 uur nam. St. Antonikis Clubhuis. Caboretrevue Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg: Jeugdtoneel Chr. Hofland „De gelaarsde kat". 2,30 uur nam. MAANDAG Schouwburg: K. en O. Salzburger Ma rionetten-theater „Die Zauberflöte". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Ver. van Huisvrouw. Elise van Gasteren Menagé Challa draagt Spaanse volksliedjes voor 24 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Herdenkingscon cert Hongaarse vTyheidsstrijd. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Kath. Midden standsbond. Spr. W. M. A. Paters over wrijfpunten ln de huidige politiek. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG Schouwburg. K .en O. Salzburger Ma rionetten-theater „Die Flederma/us". 8 u nam. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. H. T. Waterbolk over de C14- methode voor het oudheidkundig onder zoek. 8 uur nam. Lakenhal. Ver. Oud-Lelden. Spreker dr. Chr. C. Vlam over het Lelde muziekleven in 15751625. 8 uur nam. Oegstgeest (Spaargarenstraat 29Broederschap van oud-padvinders. Spr. A. de Beet over Nieuw-Guinea. 8 uur TENTOON8TELLCNGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werfpark 1) Tentoonstelling ceolo- gle van ederland. Op werkdagen van 10- 12 ed 24 uut Zon- et, feestdagen 24 uur LakenhalSohllderyententoon&telUng Hazeveld. VaD Roemburg en Tweehuyzen. gravures van Manlus Bauer. Werkdagen dat onbenutte exportcapaciteit bestaat". De heer Drees jr. verklaart dat het streven naar een gezonde betalingsbalans en het vormen van reserves beide te bereiken door het inperken van exces sieve vraag machtige middelen zijn om devaluatie onnodig te maken. „In dien men echter devalueert is het con sequent om ook het geheel of gedeelte lijk ongedaan maken van de devaluatie te overwegen". Het .grote probleem is niet om maat regelen totbeperking van de excessieve vraag te noemen. Het grote probleem is: inflatie te voorkomen in harmonie met andere doeleinden. De stryd tegen de inflatie, zo besluit dr. Drees jr., kan in Nederland gevoerd worden zonder de vrees dat het beperken van afzet mogelijkheden de expansie zal rem men. Tussen conjunctuur- en struc tuurpolitiek behoeft geen tegenstelling te bestaan. Gaillard vermijdt politieke problemen Felix Gaillard, de 37-jarige radicale minister van Financiën in de aftredende Franse regering, heeft gisteravond na een onderhoud met president Coty ver klaard, dat hij hedenmiddag definitief zou antwoorden, of hij de opdracht om een kabinet te vormen aanvaardt. Hij zei, dat hjj eventueel een beperkt kabinet zou willen vormen, dat gebaseerd zou zijn op een werkelijke meerderheid in de Nationale Vergadering en maat regelen zou kunnen nemen, die in het belang van het gehele volk zouden zijn. Dergelijke maatregelen zijn thans drin gend geboden, aldus Gaillard. De gege vens die hij tot dusver had verzameld, waren bemoedigend genoeg om verder te gaan met de pogingen tot opstelling van een program. Het schijnt, dat Gaillarjl de voorrang wil geven aan technische en financiële problemen, nu het na de mislukte pogingen van de socialist Mollet en de conservatief Pinay moeilijk lijkt een meerderheid te vinden voor de problemen van algemene poli tieke aard. Advertentie BIOSCOPEN Trianon. „Guys and dolls". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4,30, 7 en 9.16 uur. Luxor: „Oorlog en vrede". 14 Jaar. Werkdagen 2,30 en 7,30 uur. Zondag 2,30 en 7.30 uur. Lldo: „De naahten van Cabirla". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Zondag 2,30, 4,45. 7 en 9,15 uur. Rex: „Liefde langs de weg". 18 Jaar Werkdagen 2.30, 7,16 en 9,16 uur Zon dag 2.30, 4.45. 7,16 en 9.15 uut. Donderdagcyclus: „Het gebeurde in Ve netië. Casino: „Gevaarlijke ontmoetingen". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Do avond- en naototdienet van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordit tot zaterdagmorgen 2 november 8 uur waar genomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheld. Hooigracht 48. tel 24060; Apotheek Oegstgeest. Wllhelimdnapark 8 Oegstgeest. tel. 26274. By geen gehoor oy Ow halsarts of specialist bel op dokterstelefnon 2222*,. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) november). V 0. hi li c cS 5 s 0 Helsinki regen z 4 9 0.5 Stockholm regen zw 6 8 0.5 Oslo onbewolkt mno 2 5 0 Kopenhagen motregen zw 10 12 1 Aberdeen onbewolkt windstil 2 0 Londen motregen z 5 13 2 Amsterdam geh. bew. zzw 8 13 2 Brussel geh. bew. zzw 6 11 0 Luxemburg zwaar bew. z 2 8 0 Parijs geh. bew. z 2 11 0 Bordeaux licht bew. zo 2 3 0 Grenoble mist windstil -0 0 Nice onbewolkt nnw 5 11 0 Berlijn zwaar bew. z 3 8 0 frankfort zwaar bew. windstil 7 0 München licht bew. z 2 2 0 Zurich mist 0 2 5 0 3enéve mist windstil 1 0 Liocarno mist 0 2 1 0 Wenen mist wnw 2 2 0 [nnsbruck mist windstil -2 0 Mallorca licht bew. n 4 10 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2