MAARSCHALK ZJOEKOF ALS MINISTER VERVANGEN DOOR RODION MALINOFSKI Inzet campagne voor bevrijding West - Irian WEERBERICHT Veranderingdie iedereen verrasteis het een degradatie of begin van a.s. promotie? Onopvallende bekendmaking Anti-Nederlandse slagzinnen; K.L.M,-hotel niet verf beklad Doolhof van vele tegenstrijdige geruchten in Syrië's hoofdstad SOCIALIST MOLLET HEEFT NIEUWE REGERING GEREED 96ste jaargang MAANDAG 23 OKTOBER 1957 No. 29276 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Wijziging in de Russische topleiding Tot ieders verrassing heeft er zich onder de lei ders van de Sovjet-Unie een belangrijke verande ring voltrokken: maarschalk Rodion Malinofski is, als opvolger van maarschalk Zjoekof, benoemd tot minister van Defensie. Deze mutatie kwam daags na Zjoekofs terugkeer van zijn bezoek aan Joego-Slavië en Albanië en werd, ook in de krin gen van de Westerse diplomaten te Moskou door niemand verwacht. Omtrent de motieven tast men dan ook geheel in het duister. Sommigen menen, dat de afgezette Zjoekof premier Boelganin zal opvolgen en dat Boelganin in de plaats van Wo- rosjilof president van de Sovjet-Unie zal worden; anderen, die bepaald niet aan een promotie gelo ven, in welke vorm dan ook, zijn van mening, dat Zjoekof gedegradeerd is, omdat Kroesjtsjef de grote populariteit van de maarschalk ongaarne zag en hem daarom heeft verstoten. Tegen deze laatste opvatting pleit, dat Kroesjtsjef op het ogen blik de steun van het leger onmogelijk kan ont beren en het is bekend, dat het Rode leger tenvolle achter Zjoekof staat. Bovendien spreken be voegde waarnemers in de Poolse hoofdstad War schau van „een hartelijke verstandhouding tussen Kroesjtsjef en Zjoekof", zodat men dus toch eer der aan een aanstaande promotie dan aan een achteruitzetting zou moeten geloven. De aankondiging, dat maarschalk Zjoekof ontheven was van zijn plichten als minister van Defensie en door Malin- —"opgevolgd. werd in Moskou op geen enkele voorpagina afgedrukt! In het ~ÏT.rtü-orgaan Prawda ging het bericht op een achterpagina schuil tussen een bericht over een nieuw toneelstuk en het theater-program voor de komende week! Rode Ster, het orgaan van het leger, plaatste het bericht op een achterpagina, onder een bericht over een voetbal wedstrijd Gouverneur Averell Harriman van de Amerikaanse staat New York, die ambas sadeur in Moskou is geweest, heeft als zijn oordeel te kennen gegeven, dat Zjoekof is ontslagen, omdat hij de machtspositie van de eerste secretaris van de commu nistische partij van de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef, bedreigde. „De Russen zijn goed op de hoogte van de Napoleontische geschiedenis en daarom zetten de politici de generaals aan de dijk voordat de generaals hen aan de dijk zetten", aldus Harriman. toen deze steden door de oprukkende Duitsers werden bedreigd. Onder zijn bevel kwam de Duitse invasie in Rus land in 1941 tot stilstand. Later leidde hij het beslissende offensief door Polen. Tegen het einde van de tweede wereld oorlog was hij na Stalin de populairste man van Rusland. Pauselijke boodschap via nieuwe zender in Rome Paus Pius XII heeft gisteren de nieuwe kortegolf zen der van Radio-Vati- caan in gebruik genomen met een in het Latijn uitgezonden boodschap, waar in hij bij de landen en regeringen van de wereld aandringt op vrede. Hij ver zocht de rooms-katholieken God te bid den de wolken van tweedracht, die het Midden-Oosten verduisteren, weg te nemen. Deze zender is in hoofdzaak ge schonken door de Nederlandse rooms- katholieken. Zoals gebeurtenissen uit het jongste verleden hebben aangetoond, leidt oor log tot moord, verwoesting en ellende in elk opzicht, aldus de Paus. Ook is het waar, dat haat, tweedracht en onenig heid tussen burgers geen individuele of openbaar welvaart kan opleveren. „Laat er wederzijdse zelfbeheersing zijn uit eerDied en achting voor eikaars omstandigheden en ideeën, die gegrond vest dienen te zijn op rechtvaardigheid en waarheid", aldus deze boodschap. Op deze wijze zal iedereen vrij kunnen wor den gemaakt van de vrees voor oorlog en kunnen hopen op betere tijden. Luchtmacht-Hillers aan de grond gezet (Van onze Haagse redactie) De Hiller-helikopters van de groep lichte vliegtuigen der Kon. Lucht macht op de vliegbasis Deelen. onge veer 40 in totaal, worden aan de grond gehouden, na het ongeluk met een dergelijk vliegtuig woensdag j.l., dat De heer H. Amelink overleden PIONIER CHRISTELIJKE VAKBEWEGING ,In de ouderdom van bijna 76 jaar is gisteravond in Utrecht overleden de heer H. Amelink, oud-secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, oud lid van de Eerste en van de Tweede Kamer. De heer Amelink was een der aan twee officieren het leven kostte, i pioniers van de christelijke vakbeweging. Zoals gebruikelijk is er een commissie van onderzoek benoemd, die de toe dracht van het ongeval moet naspeuren. Omdat het echter wel duidelijk is. dat de moeilijkheden zijn begonnen bij de staartrotor van de Hiller is er tevens een vliegverbod voor dit toestel uitge vaardigd. Men meent, dat een construc tiefout de aanleiding tot het ongeval zou kunnen zijn. De heer Amelink was o.m. lid van do Hoge Raad van Arbeid, vande Postraad en van de Commissie voor de Econo mische Politiek. Zijn verdiensten werden erkend in zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Ook was hij ere- officier van het Roode Kruis van Oos tenrijk. Vandaag is in geheel Indonesië de campagne voor de bevrijding van West-Irian (Ned. Nieuw-Guinea) begonnen. In Djakarta waren vanmorgen de gevels van de kantoren van buitenlandse bedrijven bedekt met anti-Nederlandse slagzinnen, uitgevoerd in grote rode en zwarte letters. Gisteravond werden die slagzinnen geverfd op de etalageruiten in het winkelcentrum van de hoofdstad, alsmede op de gevels van de Nederlandse hoofdkantoren van Philips, de BPM, de scheepvaart- maatschappijen en Nederlandse drukkerijen. Ook de muren van de Amerikaanse Standard Vacuum Petroleum Maatschappij en het toe gangshek tot de Australische ambassade en het kantoor van de Australische handelscommissaris ontkwamen daar niet aan. Snoeds bemiddelingspoging trekt nel de aandachtmaar geniet geen sympathie Aan de vooravond van de hervatting van het V.N.-debat blijven 44 interna tionale correspondenten in de Syrische hoofdstad Damascus tevergeefs rond tasten naar politieke feiten in de doolhof van tegenstrijdigheden en geruchten. De aankondiging van speciale NAVO-manoeuvres in Turkije is in de Syrische hoofdstad verrassend kalm opgenomen en zelfs uitgelegd als een mogelijkheid voor Turkije om straks zonder zijn gezicht te behoeven verliezen de Turkse troe pen van de Syrische grens terug te trekken. Melding van incidenten aan de Turkse grens MAARSCHALK ZJOEKOF De slagzinnen luidden: „Verdrijft de Nederlanders uit West-Irian", „Draagt West-Irian onmiddellijk over, wacht niet tot het bloed van de jeugd het kook punt heeft bereikt", „De jeugd is be reid de wapens op te nemen om West- Irian te veroveren", „Vervloekt de on derdrukker in West-Irian", „Verovert West-Irian met alle beschikbare midde len". Ook een aantal particuliere autos werd met slagzinnen volgeklad. Van de zijde van de KLM in Dja karta werd vernomen, dat op het hotel van deze luchtvaartmaatschappij in het centrum van de stad niet alleen de voorgevel was beklad, doch dat ook het interieur van de eetzaal en de hal met verfkwasten was bewerkt. Zo was over zittingen van stoelen, lampekap- pen en schilderijen de verfkwast ge haald. Ook de autobussen van de KLM en auto's van hotelgasten, die voor het gebouw waren geparkeerd, waren met olieverf bewerkt. Het inwendige van de autobussen was zodanig volgeklad, zodat de wagens vanmorgen ongeschikt waren voor het vervoer van passagiers naar het vliegveld. 0 Slot op pag. 2 Sergeant van de tsaar werd „held van de Sovjet-Unie" De nieuwe minister van Defensie, Ma linofski, is een gedrongen en krachtig gebouwde man met zwart haar. Hij is een soldaat, die met hard werken een weg naar de top heeft gebaand en die eigenlijk begonnen is als sergeant in het Tsaristische leger. In 1898 werd hij in Odessa geboren. Op twaalfjarige leeftijd begon hij zijn loopbaan als boerenknecht Kans op regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met plaat selijk enige regen. Matige tot krachtige aan de kust mogelijk harde zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 OKTOBER Zon op: 7.31 uur; onder: 17.20 uur. Maan op: 13.25 uur; onder: 22.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.17 en 19.34 uur. Laagwater te 2.49 en 15.12 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's MAARSCHALK MALINOFSKI de nieuwe man en later als loopjongen. Toen hij vijftien was. liet hij zich meesmokkelen door soldaten, die naar het front gingen en sindsdien is hij in het leger gebleven. In de eerste wereldoorlog was hij ingedeeld bij de „expeditionaire macht" van Ko zakken, die in Frankrijk vocht. Ten tijde van de Russische revolutie werd hij ge kozen tot voorzitter van de regiments commissie. In 1918 trad hij tot het Rode leger toe als instructeur voor machine geweren. Hij steeg geleidelijk op de militaire ladder. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog was hij korps commandant in Bessarabië. Wegens zijn verdiensten in de strijd tegen de Duit sers werd hij bevorderd tot „held van de Sovjet-Unie". In 1953 hoorde men voor het laatst van hem. Hij zou toen een inspectiereis hebben gemaakt langs het Koreaanse front en later Indo-China bezocht hebben. Als militair leider schijnt hij dus een belangrijk aandeel te heb ben gehad aan de strijd in het Verre Oosten. Tijdens de tweede wereldoorlog had Malinofski het bevel over de ach terhoede van het Russische leger toen dit tot Stalingrad terugtrok. Hij leidde ook de verdediging van Stalingrad. Maarschalk Zjoekof <61) werd in fe bruari 1955 tot Russisch minister van Defensie benoemd. Hij volgde als zoda nig maarschalk Boelganin op, die toen premier werd. Hij is bekend als de held van de gevechten voor Moskou, Stalin grad en Leningrad, die werden geleverd Vandaag voor Franse Kamer Door monetaire maatregelen moeten nu opnieuw prijsstijgingen worden gevreesd (Van onze correspondent te Parijs) De socialistische partij-secretaris, Guy Mollet, die vorige week als derde formateur het verzoek van president René Coty aanvaardde om een nieuwe Franse regering samen te stellen, is het afgelopen week einde en natuurlijk niet zonder de gebruikelijke moeilijkheden met die taak gereed gekomen. Vanmiddag om drie uur zou de premier, die ook het voorlaatste kabinet leidde, dat vier maanden geleden ten val werd gebracht, zijn regeringsprogramma aan de Kamer voorleggen. Vanmorgen werd de kans echter niet helemaal uitgesloten, dat Mollet zijn meerderheid niet zou krijgen. In de kringen van de conservatieve onafhankelijken, die een dag of tien geleden hun voorman Antoine Pinay bij zijn investituur poging zagen struikelen, heerste de laatste dagen nog een duidelijke tegenzin Mollet opnieuw als minister-president te aanvaarden. Maar vermoedelijk haalt Mollet, die een goed spreker en een handig debater is, het vanmiddag toch wel. Karakter devaluatie nu nog duidelijker De nieuiue Franse regering ver schilt èn wat de politieke instelling èn wat de bezetting van een aantal belangrijke posten betreft nogal sterk van de twee vorige en eerste kabinetten van deze legislatuur. Voor het eerst sinds begin 1956 maken de Katholieke Volksrepubli keinen weer hun entree in een Franse regering en met Robert Schuman als vice-premier, Pflimlin als minister van Financiën. Lecourt op Binnenlandse Zaken, Colin, voor de Oud-gedienden en Charpentier op Landbouw, bezetten zij een aan tal sleutelposities in de nieuwe rege ring Naast de Socialisten, die met Pineau en Lacoste de gewichtige portefeuilles van Buitenlandse Zaken en Algerije in handen blijven houden, maken de Ra dicalen van diverse pluimage en de Gaullisten, in de persoon van Chaban- Delmas voor Nationale Verdediging, deel uit van de nieuwe regering. Het nieuwe kabinet is uit tien par tijen. groepen en groepjes samengesteld, die in het parlement echter toch geen meerderheid vertegenwoordigen en het bestaat uit 22 ministers, van wie 5 mi nisters van staat en 20 staatssecretaris- Een opzienbarende terugkeer maakten de radicale oud-premiers Edouard Dala- dier en Henre Queuille, die respectieve lijk sinds 1940 en 1954 geen regerings verantwoordelijkheid meer gedragen hebben. Queuille wordt de herziening van de grondwet opgedragen, terwijl Daladier rich speciaal met atoom-aangelegenhe- Daarentegen houdt Saoeds bemidde lingspoging onverminderd de aandacht. Na talloze verwarrende verklaringen, zei vandaag een woordvoerder geprik keld. dat Syrië niemand om bemidde ling heeft gevraagd, dat de bemiddeling „kansen voor parasieten" heeft gescha pen en dat Syrië verdere bemiddelings pogingen zal negeren en zal vasthouden aan de eis tot het instellen van een on derzoek door een V.N.-commissie. waar in alle regionale groeperingen - ook het oostblok - zullen zijn vertegenwoordigd, een duidelijke sneer aan Saoeds adres. Inmiddels verwacht Damascus dat Saoed in de V.N.-assemblee zijn bemid delingsaanbod zal intrekken. Het laatste gerucht dat in de Syri sche hoofdstad de ronde doet, betreft voor de zoveelste maal het nabije af treden van president Koewatly. die zie kelijk is en onenigheid heet te hebben met Syrië's werkelijke leiders over de pro-Sovjetrussische koers. Naar verluidt, zou Koewatley aanvan kelijk ook Saoeds bemiddeling hebben aanvaard. Inmiddels houdt Syrië de spanning gaande door melding'van nieuwe grens incidenten met Turkije en de aankondi ging van een defensie-week in Damas cus. die het delven van loopgraven en 'n oefening in straatgevechten tussen 't leger en de volksverzetgroepen zal om vatten. Dat kunnen levendige daagjes worden. flata. j SPECIALIST IN dames mode schoenen I den bezig zal gaan houden. Een andere I oud-premier, de rechtse onafhankelijke radicaal René Pleven zal eveneens met I de titel van staats-minister het opper- toezicht op de betrekkingen met over zees Frankrijk en de Afrikaanse gebie- den. De energieke en jonge voormalige mi nister van Financiën. Felix Gaillard. verhuisde naar Industrie en Handel, terwijl de linkse radicaal Mitterrand op nieuw Justitie zal beheren. Hoewel Mollet al verklaard heeft dat hij het als zijn voornaamste opgave be schouwt binnen vier maanden een grondwetsherziening door te voeren, die dan ook zeker geen overbodige luxe mag heten, bestaat er in politieke kringen misschien toch nog wel meer belang stelling voor de vraag, welke lijn de nieuwe regering in en ten aanzien van Algerije zal voeren. En ofschoon Lacoste, zoals gezegd, op zijn post in Algerije gehandhaafd blijft, mag misschien toch worden gehoopt, dat - onder de druk van de nieuwe ka tholieke ministers en van een figuur als Mitterrand - de Algerijnse politiek in de komende tijd in een wat liberaler rich ting zal kunnen worden gedreven. De maatregel, die de Franse regering in augustus afkondigde ten aanzien van een heffing van 20 op de invoer van 60 7c der produkten, is van gisteren af over de complete invoer uitgebreid. Tot dusverre waren benzine, steenkool, ijzer en textiel van deze regeling uitgesloten en die uitzondering is dus nu opgehe ven. Ofschoon het woord in officiële mon den nog steeds niet wordt uitgesproken, komt het karakter van een devaluatie van 20 van de Franse frank nu nog duidelijker tot uiting. Als logisch gevolg van deze nieuwe monetaire maatregel moet voor een nieuwe prijsverhoging van de betrokken produkten, en speciaal van wollen stof fen en de overige textiel, worden ge vreesd. De benzine zou weer ongeveer drie frank duurder moeten worden, terwijl steenkool vier vijf procent in prijs zou stijgen. Er wordt overigens nog een speciale verordening van de nieuwe regering ver wacht om de toekomstige prijzen in de betrokken sectoren officieel vast te stel len. Maar de angst lijkt helaas niet on gewettigd. dat de zakenlieden uit eigen beweging hun prijzen al wel zullen ver hogen met een percentage, dat royaal in hun eigen voordeel berekend za! wor- den. En naar aller waarschijnlijkheid zullen verschillenle detailprijzen binnen afzienbare tijd dan ook wel aanzienlijk meer dan met de officiële 2 a 3 procent gaan stijgen. Weer overwicht voor Turkse premier, maar geringer Uit officieuze bron In Ankara wordt vernomen, dat de Democratische Party van premier Menderes. die reeds sedert 1950 aan het bewind is, de parlements verkiezingen van zondag heeft gewon nen. De Democraten hebben in 50 van 67 provincies de meerderheid behaald, de volksrepublikeinen van oud-president Inönü wonnen in 13 provincies, de nationale republikeinen in één en de Vrüheidsparty eveneens in één provin cie. De zetelverdeling in het nieuwe par lement wordt nu, aldus deze bron: Democraten 436, volksrepublikeinen 150, nationale republikeinen en Vry- heidsparty 4. Het overwicht van de regeringsparty is dus nog zeer groot, maar zou, indien bovende voorlopige gegevens juist zijn, toch wel gedaald zyn, namelijk van 87% (452 van de 520 in het oude par lement) op 74% (436 op 590 zetels in het nieuwe, uitgebreide parlement).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1