Szymon Goldbergs Kamerorkest in oude en nieuwe werken FALCON EN Ensemble om nu trots op te zijn! Willem Andriessen 70 jaar 1490 I\OLET*$ Hoog niveau van „Accordanto" Acht auto's betrokken bij drie aanrijdingen op Rijksweg 110 4 96ste Jaargang Vrijdag 25 oktober 1957 Tweede blad no. 29274 Wereldmodecreaties topprestaties Het Ned. Kamerorkest, waarvan Szymon Goldberg de inspirerende oprichter en mentor is, moge zijn moeilijke „aanloopperiode" gekend hebben, niemand zal meer ontkennen, dat het zich thans bevindt in de periode, waarin de jarenlange studie het tot een perfect geschoold, evenwichtig ensemble heeft doen uitgroeien! Het is nu in staat, de ge lukkigere resultaten, zowel in het klassieke als het moderne genre, te demonstreren. Een ensemble, waarop ons land terecht trots mag zijn! Szymon Goldberg is in de eerste plaats violist, daarnaast orkest-leider, die, ofschoon zijn dirigeertechniek aan vechtbaar is dat stereotype brede armgebaar! en met wiens opvattin gen men het stellig niet altijd eens hoeft te zijn, o.a. in verband met zijn gejaagde tempi, zijn orkest bestaande één voor één uit kundige instrumentalisten, tot grote eenheid wist samen te smelten, wat op zichzelf al gezien de individuele vermogens van ieder hunner, geen ge ringe verdienste is. Goldberg stelt zich niet met half werk tevreden: hij schaaft en blijft schaven. IJzeren discipline, enorme accurates se, een gave, verzadigd-sonore, soms wel een te zware, „zingende" orkestklank en een verantwoord stijlbegrip zijn de ken merken van dit ensemble, dat gister avond in de Stadsgehoorzaal der K. en O. „meesterserie" inzette. Handels Concerto Grosso No. 6 (d kl. t.), openbaarde onmiddellijk voornoem de» kwaliteiten. Als een schok overviel ons de kern achtige, nadrukkelijke aanhef der Ou verture. een nadrukkelijkheid, die in het verdere' verloop een der voornaamste kenmerken van dit op klankschoonheid gebaseerde orkestspel, waarbij elke or- kestgroep haar volle recht verkrijgt, zou zijn. Zulks in zuiver overwogen af wisseling met het concertino bestaande uit drie eminente krachten, t.w. Thomas Magyar en Piet. Nijland (viool), alsmede de cellist Piet Lentz. Uit de concertenschat van Haydn (n.b. 20 voor klavier, 7 voor viool, 6 voor cello en 16 voor andere instrumenten) diepte Goldberg dat in C gr. t. uit de vergetel- heid oP- Vermoedelijk meer om de mogelijk heid, die het hem biedt, de scala van zijn groot violistisch talent mede in de cadenz te demonstreren, dan om de inhoud. Goldberg is de gelukkige bezitter van een kostbare, in waarheid „zingende" Stradivarius en hóe weet hij daarmee te woekeren. De veredelde „doorzongenheid" van zijn schitterende toon kreeg hier alle gelegenheid tot volle opbloei! Zowel deze Handel als deze Haydn waren doortrokken van een benijdens waardige rust en beheersing: in deze tijd een weldadige verademing! Het, orkeste secudeerde Goldberg on navolgbaar. Na de pauze nog zulk een verrukking. Een selecte groep uit het orkest speel de een van Goldbergs „favorieten": Bachs 3e Brandenburgse Concert in G. gr. t., onlangs nog door het R.O. ge bracht. Thans echter in de vereiste kleine bezetting waardoor het contras terende element zo duidelijk sprak. Bachs pregnante „motoriek", resp streng ritmische, voortstuwende beweeg lijkheid vinden bij Goldberg een sterke voorliefde in heldere profilering en met markant relief. Ook het clavecimbel kon thans beter tot zijn recht komen. Aan de kleurnuancering was nauwlettende aandacht besteed. Voor deze Bach lijkt men wel meesterlijk voorbeschikt, met ook een hulde voor de voortreffelijke contrabassist, Anthony Woodrow. Men vraagt zich alleen af, of de steeds zo zware orkestklank wel strookt met de barokstijl. Van toen af een gans andere wereld, het moderne idioom van twee huidige componisten: Badings en Strawinsky. Voor ons gevoel was de overgang naar het uit 1935 daterende somber getinte „Largo en Allegro" van de romantisch ingestelde Badings niet eens zo héél sterk. Badings immers waagt zich nim mer aan het louter cerebrale experi ment; daarvoor is zijn gevoelsinslag te dominerend. Dit uitstekend geconstrueerde, uiter mate droefgeestig klinkende twèedelige LEIDSE SMALFIM LIGA In de kantine van de Apparatenfabriek Smit hield de Leidse Smalfilm Liga gis teravond een ledenvergadering. De voor zitter, de heer Herman Kleibrink, sprak een welkomstwoord en stelde enkele huishoudelijke zaken aan de orde, o.a. de begroting voor 1958 en een voorstel tot contributie-verhoging, waartoe werd besloten. De rest van de avond werd gevuld dooi de vertoning van een aantal door leden vervaardigde films, o.a. van C. M. Wit- senburg „Langs de Rijn", een kleuren film Bloemencorso 1957 van Nic. Bol, vervaardigd in opdracht van het Rijns- burgse Corsocomité en twee films over Aruba van E. Bergen. Een en ander had weer de onverdeelde belangstelling. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN GlJsbertJhus, zn nan G. Pllket en J. G. Rasink; Margrieitha Johamum Jacoba, dr. van J. Flanderhijn en A. Melet; Leonore Irene, dr van P. Dnllemeijer en M. J. Booij Noach, zn van W. J. Ie Madr en C. H. Ro- Z'ier; Johanna Aldda, dr van G. Devilee en J. C. Selfter; Cornelia Mania Margaretha, dr van G. H. van der Meer en C. H. J. van den Berg. GETROUWD W. L. Bertoheij ©n B. E. van Hemerb; J. Rodenburg en A. Ötolze; J. J. van Egmond en H. Nap; A. H. W. Teellng en G. J. Blom J Teske en E. J. Robbers; P. A. Jansen en W. A. Hlnfelaar; J. C. Baris en A. J. C. Bruijnooge; W. van Weeghel en C. L. D. Pfister; H. Omverkerk en G. J. M. Bruné. B. Netjes en E. T. van der Vegte; J. H. Pe ter en J. B'lok. OVERLEDEN K. Drijver, 78 jaar, weduwe van A. Groe ne-velt; W. van Erven, 71 Jaar, weduwe v. L. P. J. Srmiita; A. C. van Afbshoven, 74 Jaar vrouw. stemmingsbeleid weet hem die daar voor openstaat, zeker te ontroeren. Ba dings lijkt hier nog verbonden met grote voorgangers, al speelt er ook eigen inspiratie tussen door. Het glanzend klinkende opus ont ving een duidelijke en weloverwogen reproduktie, die de sfeer van de daarin vervatte oneindige melancholie sterk deed spreken. In scherp contrast daarmee Stra- winsky's dartel Concerto voor strijkers in D gr. t. van 1946, waarin de diverse stijl perioden van de grote en ongelofelijk knap schrijvende Rus een verzamelpunt vinden. Het Ned. Kamerorkest bleek heer plot seling over. een frappante doorzichtig heid te beschikken, waarnaar vóór alles de aandacht moet uitgaan. Dit lijkt ons een der geestigste com posities van Strawinsky, waarin hij zelf een enorm plezier gehad moet hebben. Hoe effectvol bijv. treedt de parodie op de Weense wals in de „gebroken" melo die naar voren. Een speels Rondo vormt het besluit van deze aanenscha- keling van originele vondsten, waarbij de ritmische precisie zo'n voorname rol moet spelen, aan welke eis ruimschoots werd voldaan. Daar hangt een groot deel van het succes van af: welnu, dit alles werd raak en met absolute direct heid gerealiseerd. Dit was een exact, tevens luchtig be sluit van een avond, die duidelijk aan toonde, dat het Ned. Kamerorkest zich thans op de goede weg bevindt en ook met bekwaamheid het heden kan geven, wat het toekomt. Ook daarvoor is voor dit orkest een grote taak weggelegd! Vooral wanneer Goldberg er in mag slagen, zich een doeltreffender dirigeer techniek eigen te maken en zijn disci pelen, waar het moét, genuanceerder vrijheid toe kan staan, mogen wij nog sprekender successen voor zijn groep ver wachten. Een prachtig bezette zaal betuigde telkens grote bijval, ook voor de „mo derne" werken. Dat was zeker niet louter een be leefdheidssucces. Een gelukkig ver schijnsel, want ook Leiden moet met de tijd mee! H. Altijd en overal onbe rispelijk gekleed in een smetteloos wit over hemd... zónder moeite, zónder wasserijkosten Geen wonder dat man nen even enthousiast zijn over „no-iron" als vrouwen. ,7-J) 'tv ~fj ,W'V-',-r5 Een luxe die geen luxe meer is, dank zij de verbluffend lage P&C- e fijne kwaliteit poplin, e perfecte pasvorm e diverse mouwlengten e strijken overbodig De beminnelijke Nederlandse pianist Willem Andriessen is vandaag 70 jaar geioorden. Vele jaren heeft hij zijn gehoor gelukkig gemaakt met een stroom van waardevolle concerten, ondanks zijn enorm drukke pedago gische werkzaamheden. Nog steeds is Willem Andriessen, die binnenkort ook weer eens - na lange tijd - in onze stad met het Residente Orkest zal optreden, vitaal en brandend van levenslust. Hij zal vandaag aan de vele gelukwensen, die hem zullen bereiken en waarbij wij gaarne de onze voegen, wel merken hoe hoog men hem als musicus en als pedagoog acht! Foto-expositie „Het student" DERDE PRIJS VOOR LEIDS STUDENT De echtgenote van Amsterdams bur gemeester. mevr. E. van Hall-Nijhoff, heeft gistermiddag (i.p.v. de door ziekte verhinderde echtgenote- van de commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland) de universitaire foto tentoonstelling „Het.... student" in de hoofdstadboekhandel geopend. Aan het slot van haar toespraak drukte mevr. Van Hall op de sluiter van een foto toestel en fotoflitste zo de expositie open. Deze tot 9 november durende tentoon- selling wordt gehouden als onderdeel van de viering van het 55-jarig bestaan der Amsterdamse Vrouwelijke Studen tenvereniging IAVSV). De schrijfster mevr Hella S Haasse, lid der jury, maakte op charmante en geestige wijze de prijsuitslag bekend en reikte daarna de prijzen uit De eerste prijs verwierf Johan P. de Jongh (Am sterdam) met zijn foto van een fluitiste van het Nederlands studentenorkest, die, aldus mevr. Haasse, als een soort pen dant kan worden beschouwd van de be kende affichefoto het fluitspelende Indiaanse jongetje van de interna tionale foto-expositie „The family of man". De tweede prijs was voor H. M. Heuvel Groningen) „Bolhoed en paraplui", en de derde voor M. D. van Houten (Lei den) „De werkstudent". Behalve de 71 voor de wedstrijd ingezonden foto's wor den ook nog een reeks oude foto's ge- exposeerd, o m. van Koningin Juliana uit haar studententijd Herdenkingsconcert Ook in onze stad zal de Hongaarse vrijheidsstrijd worden herdacht, met een concert op .4 november a.s. in de Stads gehoorzaal. Alle in Leiden wonende Hongaren zijn hiertoe uitgenodigd door het. plaatselijk comité, terwijl B. en W. de Universiteit, de Stichting Dodenher denking en ..Expogé' officieel vertegen woordigd zullen zijn. Aan dit herdenkingsconcert zullen medewerken: Elly Ameling, sopraan: Aafje Heynis, alt; Chris van Woerkom, tenor; Meine Pot, bas en A. Martijn, orgel; de koren van de Voorburgse Stem en het Alma Materkoor; begeleiding de Kon. Militaire Kapel, het geheel o.l.v. Willem Mizee. GEEN AVONDJEUGDIENSTEN MEER. De centrale kerkeraad der Leidse Her vormde Gemeente heeft besloten om met ingang van 1 januari a.s. de avond-' jeugddiensten te laten vervallen. BIG BEN REGENJASSEN reeds vanaf •4^ •a™*™ FALCON DEALER HERENMOD. MAG. Haarlemmerstraat 206 Botermarkt 89 Meer en meer in ere! Juist evenwicht tussen ernst en amusement Ergens in een boogportaal van de Keulse Dom stond zes eeuwen lang een groep engelen muziek te maken, op vedel, harp en luit, trompet en een orgeltje. Tot de wereldoorlog ze schond. Toen bracht de kerkrestauratie er een ver jongd orkest op aan, met twee zeer gemoderniseerde engelen erbtf. de één een saxofonist, de ander met mondharmonica! Er had dus evengoed een accordeo nist kunnen staan. Hier beschrijven we een momentje uit de kunstgeschiedenis, dat even tot na denken dwingt. Immers hier is een prachtig voorbeeld van onbevangenheid te genover nieuwe uitingswzen in het leven van een volk! Voor deze onbevangenheid ten aanzien van het nog steeds te veel ondergewaar deerde accordeon zijn we steeds opge komen. Daartoe hebben onze ontmoetin gen met „Accordanto" véél bijgedragen. In dit orkest hebben we een idealistische jeugd gevonden, die een evenwicht kent tussen ernst en amusement, tussen tucht en ontspanning. En de vermelding van dit feit achten we even gerecht vaardigd als de gebruikelijke muziek- kritische beoordeling. Van de honderden accordeon-orkesten die Nederland rijk is, behoort „Accor danto" tot de drie beste. Een hoog lig gend niveau is dus gewaarborgd. Om dat niveau kunnen schommelingen optreden en gisteren (in het Antonius-clubhuis) was het nu eens zo dat de schommeling een kleine neergaande beweging aan wees. Dit heeft een nuchtere oorzaak: jonge nieuwe leden traden toe, oudere, geroutineerden gingen heen en dat maakt een aanpassings- en inlooptijd nodig. Er komt echter in het seizoen nog een tweede concert, dat ons gele genheid geven zal de dingen scherper af te wegen. We volstaan nu met een globaal overzicht. Een (originele) „Schweizerische Rhap sodic" van Würthner stond vooraan in de afdeling voor het A-orkest. In de suggestieve inleiding hoorden we als van ouds waartoe „Accordanto" in staat is. met name in de attaques, de opbouw van de sonoriteit, de technische precisie. Maar later traden oneffenheden op, die de indruk vestigden dat de studietijd te krap was genomen. Lortzings ouverture „Tsaar en Tim merman" behoefde wat meer raffine ment. Daarentegen had Lauw Boel- laard. de dirigent, het melodisch lijnen- beeld van Borodin's „Steppenskizze" zeer sprekend in klank gezet. Deze boeiende compositie klinkt lang niet kwaad op de accordeon, alleen vraagt de sfeer van verlatenheid om een lomer tempo. Een drietal werken sloten hierop aan, waarvan we de vlot verlopen „Kalief van speciaal vermelden. Het D-orkest, junioren, sterk ver nieuwd en bij uitzondering met ensele senioren uitgebreid, vertolkte een wals van Kok, twee stukken van Wassenaar en „Wien bleibt Wien" tot besluit. De toon zal van lieverlede zeker slan ker worden en de nuancering gescha- keerder, terwijl de krampachtigheid van een aantal debutantjes dan ook wel ver dwenen is. Een goede volgzaamheid was reeds onmiskenbaar. Het clubhuis was nagenoeg gevuld. Na het concert is men er nog gezellig bij een gebleven. De gebroeders Beij, velen bekend, brachten met lied en scherts op pakkende wijze de stemming erin, geac compagneerd door Henny Choufour en Cor Muusse, en de „Jo-Janties", een jongedames-trio, bezorgden tussendoor een aangename vocale afwisseling. V. RECHTZAKEN JEUGDGEVANGENISSTRAF VOOR DIENSTPLICHTIGE SOLDATEN De krijgsraad te Arnhem heeft twee dienstplichtige soldaten uit Heerlen en Den Haag elk wegens verschillende ver grijpen veroordeeld tot een jaar jeugd- gevangenisstraf en ontslag uit de mili taire dienst. De eerste wordt ervan verdacht dat hij tot twee keer toe zijn onderdeel te Assen heeft verlaten om met een min derjarig meisje de wijk te nemen naar het buitenland. Hij zou bovendien twee motorfietsen hebben gestolen en (ten nadele van zijn kameraden) acht porte- monnaies met een totale inhoud van f. 80. De auditeur-militair had een jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maafiden voorwaardelijk en ontslag uit de militai re dienst geëist. De andere verdachte zou eveneens een aantal portemonnaies met inhoud heb ben gestolen. Hij had nog een voorwaar delijke straf en moet nog terecht staan wegens een ander delict. De auditeur militair had een jaar gevangenisstraf geëist. VAN TRAP GEVALLEN. Gisteravond om tien uur is een 74- jarige dame in haar woning Oude Sin gel 76, van.de trap gevallen. Tengevolge van deze val liep zij een ernstige hoofd wonde en een zware hersenschudding op. De E.H.D. bracht het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis over. Hedenoch tend was het levensgevaar nog niet ge weken. Een beeld van het nieuwe radio station van het Vaticaan. een gift van Rooms Katholiek Nederland ter gelegenheid van het Heilige Jaar. Tussen Haagse Schouw en Den Deyl Over een afstand van enkele kilome ters stonden gisteravond on het spits uur op Rijksweg 4 tussen het Haagse Schouw en Den Deyl de au'.o's bumper aan bumper. Kort achter elkaar hadden er in de flauwe bocht, die de weg daar maakt, 3 aanrijdingen plaats gehad, waarbij 8 auto's betrokken waren. Deze botsingen bezorgden de Rijkspolitie van Voorschoten handenvol werk en het duurde tot half acht voor de verkeers moeilijkheden, die door deze ongevallen ontstaan waren, waren opgelost. Omstreeks vijf uur botsten een vracht- Twee kraanwagens waren nodig om de vrachtauto en een personenauto weg te slepen. Terwijl de Rijkspolitie nog druk bezig was met het onderzoek, botste op dezelfde plaats twee personenauto's te gen elkaar. De schade bleef tot het ma teriële beperkt, maar een der betrokken wagens moest ook worden weggesleept. Door de ontstane opstopping moest kor te tijd later een personenauto, die uit de richting Amsterdam kwam, plotseling remmen. Een zware vrachtauto, die er vlak achter reed, kon niet zo snel tot stilstand getracht worden, hij trotste op auto en twee ersonenautos op de do personenauto, slipte naar links en drukke Rijksweg op elkaar. De vracht- greep een bestelwagen, die van de an- auto kwam in de sloot terecht. De be- dere richting naderde. Alle drie de wa- stuurder van een der personenauto's liep gens konden nog rijden, maar met de een hoofdwonde op en moest naar het twee kraanwagens stonden er nu totaal Academisch Ziekenhuis te Leiden wor- tien wagens in de kant, zodat het ver den vervoerd om behandeld te worden. 1 keer danig in de war was. Eerste coucert K.enOVs meesterserie

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3