NAUWERE SAMENWERKING BIJ KERNENERGIE EN RAKETTEN Het leven in Frankrijk gedurende een etmaal geheel en al ontwricht HEREN-ANKLETS GELUKKIG WEERBERICHT Secretaris-generaal Spaak zal vooral belangen van kleinere NAVO-landen onderstrepen Eenheid van groot en klein 1.08 Verkeer lag stil: tienduizenden gingen te voet of wachtten op een paar schaarse bussen le Crreat ik heb wancOgk. dekens! AMERIKAANSE PROEFRAKET IN FLORIDA GELANCEERD 96ste jaargang VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 No. 29274 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Eisenhowers overleg met Macmillan (Van onze correspondent in Washington) Het liet zich gisteravond aanzien, dat in het slotcommuniqué van heden, vrij dag, als resultaat van de ontmoeting tussen Eisenhower en de Britse premier Macmillan een nauwe Brits-Amerikaanse samenwerking zou worden aangekon digd op het gebied van kernenergie en raketten. De plannen voor zulk een samenwerking worden thans door deskundigen uitgewerkt. Dq^groep voor samen werking op het gebied van de kernenergie zou worden geleid door admiraal Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, en Sir Edwin Plowden, het hoofd van de desbetreffende Britse organisatie. De groep, die zich met de defensieproblemen zal bezighouden, zou onder leiding komen van Sir Richard Powell, secretaris-generaal van het Britse ministerie van Defensie, en Donald Quarles, Amerikaans onderminister van Defensie. Tot tweemaal toe heeft men dezer dagen te Washington bekendgemaakt, dat de Britse-Amerikaanse conferentie ten doel heeft na te gaan, hoe beide landen van groter nut kunnen zjjn voor de „vrije wereld". Deze laatste woorden wjjzen op een zekere moeilijkheid in de huidige fase: hoe is het mogelijk een nauwere samenwerking tussen Engeland en Amerika te bevorderen zonder de indruk te wekken, dat andere NAVO-landen en in het bijzonder dus de kleintjes zjjn uitgesloten van zulk een nauwe samenwerking met Amerika? Gisteren heeft Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO, reeds in een toespraak te Washington gezegd, dat de Ver. Staten vertrouwen dienen te hebben in trouwe bondgenoten en dezen volledig deelgenoot te laten worden van de atoomgeheimen. bekendmaking van het aanbod" in te trekken, spreken de hoop uit, dat er geen hernieuwing van het aanbod zal komen, en kondigen aan, dat zjj niet geneigd zijn het te aanvaarden!! Tot zover onze reisredacteur. Kleintjes mogen niet achterop raken Het is begrijpelijk, dat, in -de huidige precaire situatie, Amerika en Engeland het meest kunnen bijdragen tot de snelle ontwikkeling van atoomwapens tn raketten. Deze staten zijn immers frerder gevorderd op dit gebied dan de andere landen van de vrije wereld. Er bestaat echter ook behoefte aan theo retisch onderzoek en daartoe zou de samenwerking van alle NAVO-landen van groot nut kunnen zijn. Voor de kleinere NAVO-landen is het gunstig, dat Spaak, de Belgische secre taris-generaal van de NAVO, gisteren in Washington is aangekomen. Vandaag zou Spaak lunchen met Eisenhower en Macmillan en men verwacht dat de Belg de betekenis van een ruimere sa menwerking op theoretisch militair ge bied krachtig zal onderstrepen. Zulk een samenwerking is in het belang van de gehele vrye wereld doch tevens van de kleinere NAVO-landen zelf, die anders gevaar lopen tezeer achterop te komen, ook al is de coöperatie tusse.i de twee grootste NAVO-landen tot nut van de vrjje wereld in het algemeen. Syrië in verlegenheid door Scoeds aanbod Onze reisredacteur in Damascus tele foneerde ons hedenochtend: Sinds de onderbreking van het V.N.- debat zyn er in Damascus tekenen merk baar, die wijzen op een verharding in de Syrische houding. Deze verharding komt tot uitdrukking in een dreigender taal van de Syrische leiders, een noord- waartse beweging van Syrische troepen en tanks en een wijksgewijzc uitdeling van wapens aan de Damascener volks verzetsgroepen. Het voornaamste gevolg van dit laatste was een grote activiteit in de avonduren van ziekenauto's. Blijk baar was thuis te intensief geoefend! De gemelde troepenbeweging in de richting van Aleppo is betekenisvol, aangezien Syrië totdusver de Turkse concentraties onbeantwoord liet. De j dreigende taal behelst voornamelijk nieuwe wilde beschuldigingen van vrij onwaarschijnlijk karakter jegens Ame rika. Dat deert echter minder in deze vreemde zenuwenoorlog, die onverpoosd voortgaat. Saoeds bemiddelingsaanbod heeft Sy rië inmiddels in verlegenheid gebracht. Aanvaarden betekent immers een dui delijke versterking van Saoeds positie als Arabisch leider, hetgeen voor Syriërs en Egyptenaren ongewenst is; niet-aan- vaarden zal echter Turkijes zaak tegen over het wereldforum sterker doen staan. Voorlopig doen de Syriërs of hun neus bloedt; zij ontkennen Saoeds aan bod aan Damascus, vragen Saoed „de besprekingen zouden gisteren wore voortgezet. Russischeoefeningen bij de Turkse grens Volgens Radio-Cairo heeft het Rus sische leger onlangs atoomwapens ge bruikt bij oefeningen nabij de Turkse grens. De omroeper, die een bericht uit het Russische dagblad Zarja Wostoko (het communistische partijorgaan in de republiek Georgië) aanhaalde, zei dat de manoeuvres in de Kaukasus waren ge houden. Een maand geleden berichtte Tass, dat het Russische leger en de vloot gevechtsoefeningen hadden gehou den, waarbij atoomontploffingen op grote hoogte en in een onbewoond ge bied waren teweeggebracht. Turkije heeft opnieuw de wens geuit goede betrekkingen met Syrië te onder houden en nogmaals verzekerd, dat het geen agressieve voornemens heeft je gens welk land dan ook. Dit is bekend maakt in een communiqué, dat gister avond in Mekka is gepubliceerd na afloop van de besprekingen tussen Ko ning Saoed van Saoedi-Arabië en een Turkse afvaardiging. Volgens het com muniqué hebben de Turken verklaard, dat hun land met voldoening en dank baarheid de bemiddelingspogingen van Koning Saoed heeft aanvaard. Koning Saoed heeft van zijn kant de Turken verzekerd dat zijn bemiddelingspogin gen uitsluitend ten doel hebben de rede nen van achterdocht bij beide landen weg te nemen teneinde het Midden- Oosten en de wereld voor rampen te vrijwaren. Koning Saoed voegde hieraan toe dat hij contact onderhoudt met pre sident Sjoekri el Koewatli van Syrië en de Syrische premier Sabri Assali. Met een charmante handkus com plimenteert Wim Nijholt mevrouw Rika Hopper namens de leerlingen vzn de Toneelschool tijdens de hul- diging van de tachtigjarige actrice in de Amsterdamse Stadsschouw- burg. Radio-Ankara meldde gisteren, dat de onder leiding van de minister van staat Fatem Rustu Zorlu staande Turkse af vaardiging woensdag te Dahran, in Saoedi-Arabië, drie en een half uur met Koning Saoed heeft beraadslaagd. De Advertentie Moderne Mousse NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze clienten. £02 IT eer een nctie voor hogere lonen (Van onze Parijse correspondent) In talrijke Franse bedrijven is vannacht een 24-uurstaking begonnen om aan de looneisen kracht bij te zetten. De actie strekt zich vooral uit over de spoor wegen en andere vervoersbedrijven, alsmede communicatiemiddelen zoals telefoon, telegraaf en luchtvaart. Uit Algerije zjjn ruim twaalfhonderd politiemannen per vliegtuig naar Parijs overgebracht om te helpen bij de handhaving van de orde. De „Air France" heeft negentien vluchten op binnen- en buitenlandse lijnen moeten afgelasten. Overigens kan men zeggen, dat Frankrijk en met name Parijs het gebruikelijke beeld van een staking laten zien: er zijn geen postbestellingen.de vuilnisbakken worden niet geleegd, de treinen lopen niet of nauwelijks, de radio geeft alleen nieuwsberichten en grammofoonmuziek, in de steden lopen geen bussen en trams en in Parijs loopt de metro met bijzonder geringe frequentie. Ook andere openbare diensten staken: er wordt vandaag niet hegraven, de bouw- bedrijvigheid en de metaal industrie liggen stil en zelfs de belastingambtenaren hebben de loketten gesloten. Vanochtend kon men tienduizenden Parijzenaars te voet naar hun werk zien gaan en elders zag men lange rijen wachtenden, die een plaatsje hoopten te bemachtigen in de weinige bussen, die nog wel reden. de directie namelijk besloten de werf te sluiten. Toen het personeel weigerde de terreinen te verlaten, is een kapitein van de politie met vijftien manschappen met hen gaan onderhandelen. Zij werden geslagen en gemolesteerd. Daarop is de rijkspolitie handelend opgetreden, zij voerde charges uit en wierp met traangasgranaten. Enige hon derden arbeiders zijn toen, zoals zij ook in 1955 hebben gedaan, de kantoren van de werf binnengedrongen, waar zij brand stichtten en het meubilair, schrijf machines en alle papieren en tekenin gen door de vensters naar buiten wier pen. Door deze gebeurtenissen werd een arbeider onder de voet gelopen en ge dood. Vannacht heeft de rijkspolitie de terreinen van de werf bezet. Jict ta j JioU* SPECIALIST IN DAMES mode SCHOENEN it jrate malt {(ij lenktrsttti 1 W EXCLUSIEVE JUMPERS EN VESTEN Sfeer in Noord-Sumatra weer normaal Gintings op post terug De territoriale commandant van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Dja- min Gintings, die zaterdag j.l. zijn hoofdkwartier in Medan had verlaten jls gevolg van „nieuwe ontwikkelin gen" in de gelederen van zijn territo riale leger, is gisteren weer op zijn post teruggekeerd. De chef-staf van de Landmacht, ge- neraal-majoor Nasoetion. die zondag overhaast naar Medan vloog, is erin ge slaagd een tijdelijke oplossing voor de legerproblemen in Noord-Sumatra te bereiken en is gisteravond weer in Dja karta teruggekeerd. In een vandaag uitgegeven legercom muniqué werd medegedeeld, dat in het leger in Noord-Sumatra spanningen waren gerezen, nadat op 18 en 19 okto ber een „groep minderen had getracht door bedreiging en geweld bepaalde eisen ingewilligd te krijgen". In het communiqué werd niet medegedeeld wat deze eisen inhielden. De legerwoordvoerder in Djakarta zei dat Nasoetion met een gevoel van op luchting uit Medan was vertrokken. De atmosfeer tussen officieren en minderen in Noord-Sumatra is weer normaal. Op bevel van de chef-staf zyn, voor de handhaving van rust en orde, de troepen in Noord-Sumatra in de ka zernes geconsigneerd. Ernstig incident Advertentie werf te Sl. °P Nazaire In St. Nazaire, bij de grote werf van Penhoët, is het gisteren tot betreurens waardige incidenten gekomen, waarbij één arbeider is gedood en waarbij hon derd personen, zowel arbeiders als rijks politie, meer of minder ernstig zijn gewond. Nadat 's morgens de stakingen bij toerbeurt weer waren begonnen, had Minister Zijlstra: Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele op klaringen. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 oktober Zon op: 7.26 uur; onder: 17.26 uur. Maan op: 11.12 uur; onder; 19.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.56 en 17.17 uur. Laagwater te 0.'50 en 13.05 uur. Dit nummer bestaat dit 20 pagina's Prinses Hélène van Frankrijk, de dochter van de Graaf van Parijs, die in januari in het huwelijk trad met graaf Everard van Limburg Stirum. heeft het leven geschonken aan een dochtertje. De eerste of ficiële foto van de dochter en klein dochter van de Franse troonpreten dent, Prijsstahilisatie wordt voortgezet In het departement van Economische Zaken in Den Haag is gisteren een be spreking gehouden tussen de minister van Economische Zaken en vertegen woordigers van de industrie, de groot handel, de Nederlandse verbruikscoöpe raties en de middenstand, alsmede ver tegenwoordigers van de werknemers. De minister heeft tijdens deze bespre king de noodzaak betoogd van een voort zetting van het prysstabilisatiebeleid. waarbij het accent onder de huidige om standigheden. gezien bepaalde prijsda lingen op de internationale grondstof- fenmarkten, veel meer dan in het ver leden het geval was, dient te vallen op het doorvoeren van prijsverlagingen daar waar dit mogelijk is. In het bijzonder legde de minister er daarbij de nadruk op, dat, waar hy in het verleden ak koord is gegaan met een doorberekening in de eindprijzen van prijsstijgingen van de grondstoffen, hij er van uitgaat, dat prijsdalingen van de grondstoffen nu ook onverkort in een prijsdaling van het eindprodukt tot uitdrukking zullen worden gebracht. Evenals vorige jaren heeft de minis ter de steun van het bedrijfsleven ge vraagd voor het door hem in deze geest gevoerde prijsbeleid. De vertegenwoordigers van de onder nemers hebben er hun instemming be tuigd met het in deze zin te voeren prijs beleid. Gezien echter de van bedrijfstak tot bedrijfstak verschillende situatie, is besloten, dat over de concrete uitwerking van dit beleid met afzonderlijke sectoren van het bedrijfsleven, of afzonderlijke bedrijfstakken, nog nader overleg zal worden gepleegd. De ..Thor"' kwam in de Atlantische Oceaan tussen Zuid-Amerika en Afrika terecht De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat zy gisteren met succes aan de kust van Florida een proefraket van het type „Thor" heeft gelanceerd, die volgens een tevoren berekende baan in het uitgezochte doelgebied in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan tussen Zuid-Amerika en Afrika terecht kwam. Er werden geen nadere gegevens verstrekt. De „Thor" is er op berekend, een hoogte van 3200 km. te bereiken. Volgens onofficiële berichten zou het pro jectiel een grotere afstand hebben afgelegd dan alle raketten .welke tot dusver door de Amerikaanse luchtmacht of het leger zijn afgeschoten. Het getroffen doelgebied zou meer dan 4000 km. van de lanceerplaats verwijderd zijn geweest. het bericht in de „Missile Week" te be vestigen of tegen te spreken. Dr. Charles Bartley. een van de leiders van het plan „Far-side", heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de Rus sen voor het lanceren van hun kunst maan wellicht niet een intercontinen tale ballistische raket hebben gebruikt, maar een minder krachtige raket met een ballon tot dertig km. hoogte hebben gebracht en daar hebben afgeschoten, overeenkomstig de werkwijze die de Amerikanen boven Eniwetok hebben ge volgd. Op een hoogte van dertig km. heeft een raket slechts een zeer geringe weerstand van de lucht te overwinnen, aldus dr. Bartley; Gaf Eisenhower hevel tot vervaardiging van een niaanraket? Het bericht over het succes met de „Thor" kwam nog geen 24 uur nadat melding was gemaakt van een geslaagde lancering van een raket boven de atol Eniwetok in de Stille Oceaan. Deze ra ket van het project „Far-side" was op 21 oktober afgeschoten, nadat hij met een ballon tot een hoogte van dertig km. was gebracht. Volgens onofficiële berichten zou het projectiel een hoogte van 6500 km. en een snelheid van ruim 27.000 km. hebben bereikt, hetgeen een internationaal record zou betekenen. In het afgelopen etmaal werd tenslotte ook door de Amerikaanse Marine te Cape Canaveral in Florida een raket van het project „Vanguard", die t.z.t, de Ame rikaanse aardsatelliet in zyn baan moet brengen, gelanceerd die een hoogte van 165 km. bereikte. Volgens het tijdschrift „Missile Week" zou president Eisenhower gisterochtend opdracht hebben gegeven tot vervaar diging van de eerste raket, die de maan moet kunnen bereiken. De president had dit besluit genomen, nadat deskun digen van de luchtmacht hem hadden ingelicht omtrent het succes met de boven Eniwetok afgeschoten raket van het project „Far-side". De raket naar de maan zou instrumenten bevatten om gedurende de vlucht door het heelal ge gevens aan de aarde te verstrekken. Het Amerikaanse ministerie heeft geweigerd Raket ligt ronde voor op Spoetnik Dank zij lagere dus kortere baan Het raketdeel dat met de Russische kunstmaan om de aarde draait, maar dat door zyn grotere gewicht sneller hoogte verliest en dus kortere banen om de aarde maakt, is nu een volle ronde voor op de kunstmaan. Aanvankelijk had de satelliet een voorsprong op het raketgedeelte, doch na verloop van tijd werd hU ingehaald. Het raketdeel liep daarna steeds meer uit en het heeft de „Spoetnik" nu voor de tweede maal ingehaald.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1