Brussel stelt zich kandidaat als zetel voor Euromarkt en Euratom „Wij, Nederlanders, tonen ons de kampioenen van hela-hola-stijl" Geen problemen met huisvesting sneller dan in 96ste jaargang Vrijdag 25 oktober 1957 Vierde blad no. 29274 Wetenschappelijk onderzoek van verkeer „Wij Nederlanders zijn de kampioenen van de hela-hola-stijl. Tot deze op zijn zachtst uitgedrukt eigenaardige conclusie kwam prof. dr. Sj. Groenman gistermiddag, toen hij op de wegverkeersdag van de K.N.A.C. in het Kurhaus te Scheveningen de sociologische achtergronden van de verkeersveiligheid belichtte. Spreker stelde vast, dat de Nederlanders het naar het oordeel van de vreemdelingen bepaald niet ver gebracht hebben in het scheppen van stijl, van een harmonisch levenspatroon. En de stijging van de welvaart, waardoor de mogelijkheden groter zijn geworden, heeft dit gebrek aan stijl en maatgevoel nog wat scherper aan het licht gebracht. Conclusie op ivegverkeersdag K.N.A.C. Reclame biedt ook vele mogelijkheden Het leven in ons dichtbevolkte land heeft een sterk competitief karakter, waardoor een mentaliteit is ontstaan, die zich te weinig: rekenschap geeft van de gerechtvaardigde verlangens van een ander .Er is geen discipline, die tot correctheid leidt. Een prestige structuur heeft bij de algemene welvaart de standen- en klas senstructuur doen verbleken. In het verkeer komt de nieuwe structuur ook tot uiting in het persoonlijk bezit als symbool, van fiets tot grote auto. Deze ontwikkeling verloopt zo snel. dat het de „fietsende automobilist" met „kruip door sluip door" is, die de normen voor het verkeer bepaalt. Het gedrag op de weg is symptomatisch voor het gedrag in de samenleving. Met verkeersopvoeding geneest men de werkelijke kwaal niet. Het gaat er om een aantal trekken in onze samen leving te corrigeren. Onze kinderen netjes leren fietsen is niet voldoende. Hier ligt een taak voor gezin en school. Als we de mens tot een beter mens maken, dan zal ook het ver keersgedrag beter worden, aldus prof. Groenman. Grote belangstelling Prof. dr. Groenman was niet de enige 6preker op deze vijftiende wegverkeers dag van de K.NA.C, waarvoor een aan zienlijke belangstelling bestond. Ook van officiële zijde, zo kon de voorzitter jhr. mr. J. Th. Smits van Oyen tot zijn ge noegen constateren. In het bijzonder verwelkomde hij de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van den Beugel, die wat meer licht kwam werpen op nogal vage bepalingen in het Euromarkt-verdrag omtrent het weg verkeer. Voorts werd er gisteren in het Kurhaus gesproken door de oud-leraar in de massapsychologie, prof. dr. K. Baschwitz, die zijn gehoor op het hart bond niet te wanhopen over het aan passingsproces. dat met de snelle tech nische ontwikkeling in het verkeer ge paard zal moeten gaan. Wij mogen vooral niet toegeven aan de ontmoedi- Zelfbedieningsbedrijven stegen met 50% per jaar GROTE AANTREKKINGSKRACHT. Op 1 januari 1957 waren er 524 zelfbedieningsbedrijven in ons land; met dit aantal behoort Nederland tot de middengroep van Europese landen, waar het zelfbedieningssysteem tot ontwikkeling is gebracht. Dit blijkt uit het rapport, dat het Economisch In stituut voor de Middenstand dezer dagen in samenwerking met het secre tariaat van de Vereniging van zelfbe dieningsbedrijven heeft uitgebracht. Het rapport zal onderwerp van dis cussie zijn op het Zelfbedieningscon gres van de V.Z.B., dat dinsdag 29 oktober in „Musis Sacrum" te Arnhem wordt gehouden. Uit het rapport blijkt voorts, dat van de 524 zelfbedieningsbedrijven, welke ons land op 1 januari 1957 telde, 326 werden geëxploiteerd door zelfstandige ondernemers, 180 door grootwinkelbedrij ven en 18 door coöperaties. Gedurende de laatste jaren nam het aantal zelfbedienings-bedrijven in ons land ieder jaar met rond 50 pet. toe. Verwacht wordt, dat dit aantal in de toekomst in sterke mate zal blijven stijgen. Er zijn er in ons land nu reeds meer dan 600. De snelle uitbreiding van het zelfbe dieningssysteem in Nederland toont dui delijk aan, dat deze nieuwe verkoop techniek op een toenemend aantal Ne derlandse consumenten een grote aan trekkingskracht heeft, aldus het rap port. Brandstoffenbijslag sociale voorziening De voorlichtingsdienst van het minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid deelt mee, dat voor het komende stookseizoen (28 oktober-26 April) de Staatssecretaris van Sociale Zaken de brandstoffenbijslag heeft vastgesteld op f4,65 per week voor kostwinners en al- leenwonenden, op f. 2,35 voor kostgan gers. Deze brandstoffenbijslag wordt uitge keerd aan werkloze werknemers, die een uitkering ontvangen ingevolge de sociale voorziening groep b en aan beeldende kunstenaars, die een sociale uitkering ontvangen ingevolge de regeling sociale opdrachten beeldende kunstenaars. EXPOSITIE NEDERLANDSE PARTITUREN Tijdens het derde wereld muziekcon cours in augustus 1958 te Kerkrade zal de Stichting „Donemus" uit Amsterdam een tentoonstelling houden van muziek partituren. De expositie zal een beeld geven van de hedendaagse Nederlandse muziekliteratuur en circa 500 partituren omvatten. Al deze composities zijn in opdracht van de regering en enkele grote gemeenten geschreven, en door de Stichting „Donemus" uitgegeven. Het doel van deze expositie is niet alleen een indruk te geven van het aantal op drachten, dat van overheidswege aan Nederlandse toonkunstenaars werd ver strekt, maar vooral ook om de moderne Nederlandse muziekliteratuur te propa geren bij de vele buitenlandse musici, dirigenten en muziekliefhebbers, die tijdens het wereld muziekconcours te Kerkrade zullen zijn. De tentoonstelling wordt ingericht in enkele zalen van het Kerkraadse stadhuis. In een aparte ruimte zullen de be zoekers de aanwezige partituren door middel van bandopnamen en grammo foonplaten kunnen beluisteren. gende voorstelling, als zouden de men sen totaal onopvoedbaar zijn, aldus prof. Baschwitz, die reeds voortgang zag in het gedrag op de weg. Reclame Jhr. W. van Andringa de Kempenr.er gaf als reclametechnicus een overzicht van de mogelijkheden, die de moderne reclameontwikkeling biedt bij de be strijding van de verkeersonveiligheid. Hij wees op de Amerikaanse campagnes, die het aantal dodelijke ongelukken van 11.3 tot 6.3 per 100 miljoen gereden mijl terugdrongen. Dat moet hier te lande ook mogelijk zijn Ook op wetenschappelijk niveau buiten de verkeerssector is een onder zoek naar de verkeersveiligheid be gonnen, zo vertelde de voorzitter, de heer Smits van Oyen. In 1959 zullen de resultaten hiervan bekend kunnen worden gemaakt. Het Leidse Instituut voor Preventieve Geneeskunde zal by dit onderzoek waarschijnlijk een be langrijk aandeel hebben. Lange lijst van argumenten (Van onze correspondent te Brussel) Brussel heeft zich thans officieel kandidaat gesteld als zetel voor de Europese instellingen va nde gemeenschappelijke markt en Euratom. Na een vergadering van de Senaatscommissie, welke de beide verdra gen onderzocht, verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken, Victor Larock, dat de Belgische regering zich wenst te houden aan de overeenkomst, welke tussen de zes landen terzake van de plaats van vestiging van de Europese instellingen werd aanvaard. De afspraak van de zes ministers van Buitenlandse Zaken is, dat deze kwestie pas na de goedkeuring der verdragen door de zes parlementen ter sprake zal komen. vergemakkelijkt de studie van enkele elementaire begrippen van de andere talen der Europese gemeenschap. De talen-training van de Brusselse politie, In het vooruitzicht van de Wereldten toonstelling, heeft bewezen, dat de Brus selaars zich gemakkelijk in een vreemde taal en psychologie kunnen inleven. Ten vierde: Brussel is op het gebied van amusementsgelegenheden een klein Parijs, maar biedt bovendien meer com fort, luxe en parkeermogelijkheden. Mede door de tweetaligheid van de stad zullen de Duitsers en Italianen zich in Brussel niet „verdrukt" gevoelen door een eenzijdig gerichte cultuur. Tweetalige stad Het is echter vrjj logisch, aldus Larocq, dat in andere landen, zowel als in België, reeds inititatieven zijn losgekomen. Onze partners weten dat Brussel zich kandidaat zal stellen. Deze kan didaatstelling is gebaseerd op de beste gronden. Er zyn talrijke redenen en argumenten om de keuze op Brussel te doen vallen. Het stadsbestuur is be reid hieraan actief mede te werken. Dezer dagen zal de burgemeester van Brussel, Lucien Cooremans, op een pers conferentie de kandidatuur van de Bel gische hoofdstad officieel aan de inter nationale pers bekendmaken. De argu menten van de stad Brussel zijn ons echter reeds uit diverse gesprekken be kend geworden. Ten tweede: een van de voornaam- gen, de voornaamste steden van West- Europa liggen binnen een straal van 300 km. van de Belgische hoofdstad. Een tweede: een van de voornaam ste en wellicht een van de meest door slaggevende argumenten is, dat er in Brussel hoe paradoxaal het ook moge klinken duizenden huizen, villa's en flats direct voor aankoop of huur beschikbaar zijn. De enkele duizenden ambtenaren van de Europese instellingen zouden direct, zonder noemenswaardige opwaartse druk op de huishuren, ondergebracht kunnen worden. Dit is noch in Parijs, noch in Straaatsburg mogelijk, terwijl in Lux emburg-stad de beschikbare woonruimte door de ambtenaren van de Kolen en Staal Gemeenschap volledig bezet werd. Ten derde: Brussel is een tweetalige stad. Ongeveer de helft van de bevol king verstaat Frans en Nederlands. Dit Amendement In de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Senaat heeft men zich gisteren ook bezig gehouden met het amendement, dat door de Nederlandse Tweede Kamer werd aangenomen en waardoor sommige overeenkomsten, die uit het verdrag voor de E.E.G. en voor de Euratom voortvloeien, eveneens aan de Staten Generaal zullen moeten wor den voorgelegd. Dit amendement trok de aandacht van enkele Belgische sena toren en de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken liet hierover te Den Haag inlichtingen inwinnen. Het gaat, zo antwoordde Den Haag, om een ge woon uitvoeringsbesluit, dat rekening houdt met de Nederlandse grondwet. Het gaat dus geenszins om een besluit, dat de normale uitwerking van het ver drag zou kunnen belemmeren, zoals som mige Belgische senatoren waarschijnlijk hebben gedacht. Machtsmisbruik Tenslotte hield de dommissie van Bui tenlandse Zaken zich bezig met het vraagstuk van het economisch-machts- misbruik. Het EEG-verdrag omvat wet telijke regelingen om het economisch machtsmisbruik, de vergrote concentra tie van bedrijven en monopolies, de kar tels en andere vormen, welke de nor male concurrentie uitschakelen, tegen te gaan. De minister van Economische Zaken, Jean Rey, deelde dezer dagen aan de commissie mede, dat hij alsnog een ont werp van wet bij de Senaat aanhangig zal maken betreffende economisch machtsmisbruik. Een jaar geleden was hierover eveneens sprake geweest, maar tussen de meerderheidspartijen was toen geen overeenstemming bereikt over de tekst. In het vooruitzicht van de getneen- schappelijke markt zal België dus toch nog een eigen nationale wet betref fende de beteugeling van het econo misch machtsmisbruik aanvaarden. Belgische senatoren vonden het voor stel van de minister overbodig en nut teloos, daar de meeste vraagstukken van economisch machtsmisbruik door het EEG-verdrag worden geregeld en België dit verdrag zal dienen te heb ben na te leven. Huisartsen krijgen 6% meer De Ziekenfon .raad heeft zijn goed keuring gehecht aan een tussen de or ganisaties van de Algemene Zieken fondsen en de Landelijke Huisartsen Vereniging gesloten overeenkomst, waar bij, ingaande 1 juli 1957, het bruto- honorarium der aan algemene zieken fondsen verbonden huisartsen wordt verhoogd met 6%. De hogere uitgaven als gevolg van vorengenoemde verhoging zullen naar schatting per jaar 4.6 miljoen gulden bedragen, waarvan 3.5 miljoen voor de wettelijke verzekering (verplichte en be jaardenverzekering) en 1.1 miljoen voor de vrijwillige verzekering. Niels Bohr onderscheiden Te Washington is gistermiddag de eerste „atomen voor de vrede"-prijs ten bedrage van 75.000 dollar uitgereikt aan de Deense hoogleraar Niels Bohr uit Kopenhagen wegens diens werk ten be hoeve van het vreedzaamgebruik van atoomenergie. Bij de prijs behoorde een gouden penning. President Eisenhower en een illustere groep geleerden en di plomaten waren bij de uitreiking aan wezig. 10 meter meegesleurd Tengevolge van een aanrijding is de 34-jarige smid J. A. Bravenboer van de Dordtse Straatweg te Rotterdam om het leven gekomen. Hij stond gistermiddag bij zijn bedrijf op de rijbaan van de weg naast een vrachtauto met de chauffeur te praten, toen hij door een passerende personenauto werd aangereden en 10 meter meegesleurd. Met zeer ernstige verwondingen is hij naar het Zuiderzie kenhuis overgebracht waar hij later op de dag is overleden. Het stenen tijdperk" nadert Marken. Rij voor rij worden de klinkers gelegd op de 1800 meter lange dijk, die het laatste eiland in het IJsselmeer onlangs met de vaste wal verbond. Binnenkort zal de scheepvaartverbinding met het toe ristenoord vervangen kunnen wor den door een moderne wegverbin ding. Landbouwnota over Zuid-Holland Daling percentage cultuurgrond geheel Nederland De tuinbouw heeft wereldnaam verworven Ged. Staten van Zuid-Holland hebben Prov. Staten een nota betreffende de landbouw In de provincie Zuid-Holland gezonden, naar aanleiding van opmer kingen van de Statenleden bij de behandeling van de provinciale begroting 1956. De cultuurgrond in Zuid-Holland omvat blijkens de nota, 72 van de totale oppervlakte van de provincie (ongeveer één elfde van de oppervlakte cultuur grond in Nederland) en is voor 29 in gebruik als bouwland, voor 60 als gras land en voor 1 als tuinland. Vaq^le totale beroepsbevolking in 1947 werkte in Zuid-Holland 9.4 in de landbouw, in geheel Nederland 19.6 Deze per centages bewegen zich in dalende lijn x in Zuid-Holland sneller dan in geheel Nederland. In de nota wordt de arbeidsvoorziening in de landbouw dan ook zorg wekkend genoemd. voor is het oog gevallen op de zgn. B- driehoek, gelegen tussen Berkel, Bleis- wijk en Bergschenhoek. Oriënterende be sprekingen hieromtrent zjjn reeds ge voerd. In de naaste toekomst kan ver der de tuinbouw op Voorne worden ge stimuleerd en later, als zoet water ter beschikking is gekomen, ook die op Flakkee. Van de cultuurgrond in Zuid-Holland is bij pachters 60% en bij de eigenaren 40% in gebruik. Landelijk bedraagt het gemiddelde percentage gepachte grond 53%. De jaarlijkse bruto-geldopbrengst van de landbouw in Zuid-Holland is te stel len op 600 miljoen gulden, of 22% van die van Nederland. De tuinbouw is, al dus de nota, met een geldopbrengst van 350 miljoen gulden per jaar van bijzon der belang en heeft een wereldnaam verworven. Bijna een kwart van de to tale oppervlakte tuinbouw in Nederland ligt in Zuid-Holland en, zo stelt de nota, het areaal dat met glas is bedekt be draagt zelfs 80% van de totale opper vlakte daarvan in ons land. De 34 vei lingen in de provincie brachten in 1956 253 miljoen gulden op of bijna de helft van de Nederlandse veilingopbrengst. Opbrengst in calorieën De aanwezigheid van grote bevol kingscentra en de grote mogelijkheden voor industrialisatie in Zuid-Holland maken de vraag, in welke mate Ne derland zich nog kan blijven voeden, van bijzonder belang, aldus de nota. Bij sluiting van de grenzen en het af snijden van de zeeverbindingen zou bet menu nog slechts driekwart van d? normale calorieënhoeveelheid van 2850 calorieën bedragen. In het theo retische geval, dat Zuid-Holland ge heel op zichzelf aangewezen zou zjjn, zou dit percentage naar in de nota wirdt berekend, zelfs dalen tot bene den 25%. De verliezen aan cultuurgrond als ge volg van stadsuitbreiding, industrie, re creatie en verkeer zijn in Zuid-Holland het grootst en kunnen worden becijferd op ongeveer 800 ha. per jaar. De zorg om de beste gronden zoveel mogelijk te ontzien heeft in 1954 geleid tot bodem- kartering van Zuid-Holland, in de kos ten waarvan de provincie in belangrijke mate heeft bijgedragen. Verplaatsing tuinbouw Daar de grondgebruiker, die het 'veld moet ruimen, eerst volledig is schadeloos gesteld, indien hem een ander bedrijf wnrdt aangeboden, heeft de provincie bij herhaling geprobeerd de idee van compensatie in de IJssel- meerpolders ten behoeve van in het al gemeen of nationaal belang gedupeerde grondgebruikers bij de Rijksoverheid ingang te doen vinden. Tot op heden echter nog niet met het gewenste re sultaat, aldus de nota. Alleen in inci dentele gevallen, zoals in het Botlek- gebied, kon wel eens geholpen worden. Omdat de verdreven tuinders over het alvemeen toch niet rechtstreeks in de I.T Rplmeerpolders met. land kunnen wor den gecompenseerd, is in landbouwkrln- gen met medewerking van het College van Ged. Staten het plan opgevat spe ciaal voor tuinbouwvestiging geschikte gebieden door een stichting te doen ver werven. te ontsluiten en voor de tuin bouw in gereedheid te brengen. Hier- Ruilverkaveling Door nieuwe inzichten omtrent streek- ontwikkeling en sanering, vervolgt de nota, wordt ruilverkaveling in Zuid-Hol land voor een aanzienlijk grotere opper vlakte dan in het verleden noodzakelijk geacht. Ongeveer 107.000 ha. of ruim 46% van de totale oppervlakte cultuur grond zijn thans aanvragen ingediend. Inmiddels zijn vier ruilverkavelingen met een totale oppervlakte van 1700 ha. in verschillende streken van de provincie in uitvoering. Amsterdam is geen trekpleister Amsterdam is geen toeristengebied voor de Nederlandse vakantieganger. Deze stad, die voor de buitenlander een der belangrijkste toeristische cen tra ter wereld is, trekt slechts 3% van het totaal aantal Nederlanders, dat de vakantie in eigen land doorbrengt. Dit is een der voornaamste conclusies uit een onderzoek, dat het Amsterdamse Gemeentelijk Bureau van Statistiek heeft ingesteld naar de vakantiebesteding in deze stad, aan de hand van cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft verkregen uit een enquête over de vakantiebesteding van de Nederlandse bevolking in 1954. Dit cijfer ligt lager dan dat van 's-Gravenhage inclusief Scheveningen (4,2%^ en hoger dan dat van Rotterdam (1,9%). Een vierde deel van alle vakantiegangers in eigen land bezocht de badplaatsen, met een ge middelde verblijfsduur van ruim 12 da gen. In Amsterdam verblijven de Neder landers gemiddeld ruim 4 dagen korter. Woonwagenbewoner gevat Gisternacht is de politie van Eindho ven erin geslaagd de bestuurder van de auto aan te houden, die woensdagavond op de Kanaalweg-zuid te Eindhoven een jongen en een meisje heeft aangereden en daarna is doorgereden. Tengevolge van deze aanrijding is, zoals gemeld, een hunner onmiddellijk overleden. Deze bestuurder is een 32-jarige woon wagenbewoner, die zijn wagen in het woonwagenkamp had neergezet. De man had zich tijdens de speurtocht, die de politie kort na het ongeluk in het woon wagenkamp hield, in een moddersloot verborgen. Hij is later evenwel te voor schijn gekomen en heeft zich bij de politie, die nog in het kamp was, ge meld. Hij verklaarde wel gemerkt te hebben iets te hebben aangereden, maar zeide zich niet bewust te zijn geweest van het dodelijk ongeluk.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13