Hervormd Zoeterwoude nam fraai gerestaureerde kerk in gebruik „TRESLONG" -Hillegom Loof de' Heer mijn ziel Ds. G. J. van EmbdenGod roept gemeente naar deze plaats WIJNFEEST MET DIY. ATTRACTIES Kerkelijk Leven 96ste jaargang Vrijdag 25 oktober 1957 Derde blad no. 29274 Nog even kalm aan doen Als je A-grlep hebt gehad en 10 keer a hebt moeten zeggen tegen de dokter en als dan eindelijk alle flesjes leeg, alle pilletjes op en alle kwaaltjes weg zijn, maar je voelt je nog niet he-le-maal de oude, zeg dan, na al die A's nu eens kaas. Want dan is het tijd om met die heerlijke voedzame, gezonde Hollandse kaas weer een mens van je te maken. doevmeer met KAAS Vermist jochie hield dorp uit de slaap Een M.T.S.-er uit Haaften, die gister morgen om halfzeven met de trein naar Den Bosch moest, heeft een eind gemaakt aan de angstige spanning, die 's nachts heeft geheerst om een driejarig zoontje van de familie Van Veldhoven, dat 's avonds niet meer thuis was gekomen. Htf kwam het jochie ergens op de Hoge Waaldijk tegen, waar het rustig had liggen slapen. Advertentie Door sirenes waren tegen donker 's avonds de brandweer, de B.B. en een groot aantal dorpsbewoners byeengeflo- ten, nadat de vader van het jongetje van de vermissing aangifte had gedaan. Men vreesde, dat het kind in de Uiter waarden verdwaald was geraakt, die doorsneden worden door talloze tochten en sloten. By het licht van autolampen en schijnwerpers van landbouwtrekkers is de hele nacht gezocht, totdat de M.T.S.-er het jongetje op de dyk zag. De dokter heeft vastgesteld, dat het knaapje, dat gelukkig nogal warm was aangekleed, geen schadelijke gevolgen van zijn avontuur in de nacht heeft ondervonden. Paratyfus oorzaak vergiftiging Barneveld „Onze kerkgang zij steeds weer een feest" „Loof, loof den Heer, mijn ziel met alle krachten, verhef Zijn naam, zo groot, zo heilig t'achten". In dit teken van lof en dank stond gis teravond de plechtige dienst, welke ïn het landelijke Zoeterwoude werd gehouden ter gelegenheid van de overdracht en de ingebruik neming van het zo prachtig gerestaureerde kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente. Het was ook het eerste loflied, dat in deze stijl volle ruimte weer opklonk, nadat daarin voor het laatst een kerkdienst op 13 oktober 1949 werd gehouden. Hervormd Zoeterwoude had na acht jaar wederom de beschikking over zijn eeuwenoud kerk gebouw. Vreugde over deze zo bijzonder goed geslaagde restauratie wij schreven daar reeds uitvoerig over was er niet alleen in de kring der hei-vormde ge meente, doch ook in de burgerlijke ge meente, bij de Dienst voor Rijksmonu mentenzorg, het Moderamen van de Generale Synode der N.H. Kerk, de Ver eniging van Kerkvoogdijen en de classis Leiden der N. H. Kerk, die alle hun ver tegenwoordigers hadden afgevaardigd. Bovendien gaf ook de R.-K. geestelijk heid blijk van haar belangstelling. Alvorens de zo zinvolle ingebruikne ming plaats vond, droeg de president kerkvoogd, de heer K. v. d. Vliet, het gerestaureerde kerkgebouw aan de voor zitter van de kerkeraad, ds. G. J. van Embden, sinds 26 juni 1955 predikant te Zoeterwoude, over. De heer Van der Vliet, die vanzelf sprekend zeer verheugd was, dat dit his torische kerkgebouw uit zijn vervallen staat herrezen was, gaf een kort over zicht van de restauratiewerkzaamheden, waaraan hij een hartelijk woord van dank voegde voor de financiële steun, welke hervormd Zoeterwoude van de rijks- en gemeentelijke overheid en ker kelijke organen heeft ontvangen. Zeer getroffen was spreker ook door de offers, welke de hervormde lidmaten zich voor deze restauratie hebben getroost. MONUMENT VAN GESCHIEDENIS EN CULTUUR. Burgemeester H. J. J. A. Smee'ts van Zoeterwoude herinnerde er aan, dat kerk en toren, welke laatste eigendom is van de burgerlijke gemeente, in 1949 door het ministerie van Onderwijs, K. en W. op de voorlopige Rijksmonumentenlijst zijn geplaatst. Kerk en burgerlijke gemeente, aldus spreker, zijn trots op de restaura tie van dit kerkgebouw, dat zulk een bijzondere plaats in de dorpsgemeen schap inneemt. Dank zij deze restauratie is een monument van geschiedenis en cultuur voor het nageslacht bewaard ge bleven. De heer Luyendijk, die namens het' Provinciaal College van Toezicht der Ver. van Kerkvoogdijen het woord voerde, wees op de samenbundeling van krach ten, waardoor zulk een fraai resultaat is tot stand gekomen. Hoewel thans nog een belangrijke schuld moet worden af gelost, stelt spreker, gelet op de offer vaardigheid in het verleden, vertrouwen in hervormd Zoeterwoude, dat deze schuld zal weten weg te werken. Dr. H. J. Honders, hervormd predikant te Wassenaar, die in drie kwaliteiten het woord voerde, t.w. als vertegenwoordiger van het Moderamen der Generale Sy node der N. H. Kerk, als president van de Prov. Kerkvergadering en als oud predikant van Zoeterwoude, zeide, dat er voor de hervormde gemeente te Zoe terwoude een goed gerucht uitgaat. KLEINE GEMEENTE, GROOT IN ACTIVITEIT. Het is een kleine gemeente, doch groot in activiteit, eensgezindheid en of fervaardigheid. Spreker wees er vervol gens op, dat daar waar het Woord van God verkondigd wordt, de gemeente vor mend kan werken. In onze eredienst zullen wij steeds naar een stijlvolle vorm geving moeten zoeken. Van Zoeterwoude verwacht spreker, dat ook daar de harten warm blijven kloppen voor de dienst des Heren Laten wij het op oud- ..Gaat dan heenmaakt al de volken tot Mijn discipelen en doopt hen in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes Catechisanten plaatsten het doop bekken in het doopvont (Foto L.D./Van VMefc) testamentische wijze zeggen: ons hart springt op van vreugde. Tenslotte deed dr. Honders namens alle nog in leven zijnde oud-predikanten van Zoeterwoude de Kerkvoogdij de toe zegging van een kanselbijbel in de nieuwe vertaling. Ds. J. P. Honnef van Leiderdorp, die namens de classis Leiden der N.H. Kerk de gelukwensen overbracht, achtte deze kerk een gebouw van sobere voornaam heid, waarbij de soberheid de voornaam heid een typisch protestantse instel ling ondersteunt. Spreker wekte kerkeraad en gemeente op om te staan in de strijd voor de ko mende Heer, opdat niemand achterblijve. Deken Juffermans, sprekende uitnaam van de R.-K. geestelijkheid, weidde uit over de goede verstandhouding, welke tussen beide religies bestaat en sprak Gebleken is, dat de vergiftigingsver schijnselen, die zich te Barneveld heb ben voorgedaan, het gevolg zijn ge weest van besmetting met paratyfus bacillen. De slachtoffers, ongeveer 15 a 20 personen, hebben namelijk gege ten van hoofdkaas en worst, die met deze bacillen waren besmet. Aldus dr. W. Weebers uit Nijmegen, die belast is met het onderzoek, dat de inspectie Volksgezondheid te Utrecht naar deze affaire heeft ingesteld. Het onderzoek is nog niet afgelopen. Dr. Weebers verwacht, dat dit nog wel een paar dagen zal duren, want de ver schillende delen van het bewuste varken zijn momenteel voor onderzoek in Utrecht bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid. De mogelijkheid be staat, dat de paratyfus bacillen afkom stig zijn van mensen, die deze worst en hoofdkaas hebben bereid en hierdoor deze bacillen op het vlees hebben over gebracht. Het is echter ook mogelijk, dat het varken zelf niet helemaal gezond was, dus dat de Vleeskeuringsdienst te Barneveld iets over het hoofd heeft ge zien. Dr. Weebers legde er echter met klem de nadruk op, dat het nog een zeer grote vraag is of de Barneveldse Keu ringsdienst in staat was geweest iets te ontdekken, dat niet juist was. Er is dus helemaal nog geen sprake van schuld, vergissinv of nalatigheid. Het onderzoek zal dit moeten uitwijzen. Ook de Vee- artsenijkundige Dienst te Epe heeft een onderzoek ingesteld. Resultaten zijn echter nog niet bekend. De vergiftigings verschijnselen hebben zich voorgedaan bij de familie Tolboom en nog andere gezinnen te Barneveld, o.w. het gezin van de heer Bakker, van wie het varken was. Federalisten vragen herdenking Hongaarse opstand Het hoofdbestuur van de Beweging van Europese Federalisten '(B.E.F.) heeft zich in een schrijven gericht tot alle vertegenwoordigende lichamen te weten de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en de ruim duizend gemeente besturen om in een zitting in de periode tot 5 november a.s. de vrij heidsstrijd van het Hongaarse volk te herdenken. Het komt de B.E.F. voor, dat een waardige herdenking van de opstand van het Hongaarse volk tegen het com munistische juk nu een jaar geleden in het bijzonder op zijn plaats is in die lichamen, waar het democratisch bestel van ons Nederlands staatkundig leven het meest tot uitdrukking komt en die wil en opvattingen van ons volk vertolken. In de openbare zittingen van genoemde colleges zou naar de mening van de B.E.F. uitdrukking gegeven kun nen worden aan de gevoelens van ver bondenheid en solidariteit jegens het Hongaarse volk, die in vrijwel ons gehele volk leven. gecorrigeerd) Zweeds leger krijgt eigen atoomwapens De Zweedse minister van Defensie meent dat het Zweedse leger met ingang van 1965 kan worden uitgerust met atoomwapens van Zweedse makelij. De atoomladingen zullen tien miljoen kro nen (circa zeven miljoen gulden) per stuk kosten. De minister, generaal Swedlung, ver klaart dit in een toelichting op zijn ont- werp-begroting voor het belastingjaar 195859. Die begroting voorziet in uit gaven tot een bedrag van ruim 2 mil jard gulden, 375 miljoen meer dan het voorgaande jaar. Voor de vervaardiging van atoom wapens zijn investeringen van 225 mil joen gulden nodig, verdeeld over zeven jaar. De minister meent voorts, dat de vloot op de lange duur met een kwart inge- krompen moet worden. De luchtmacht zal ongeveer een vijfde kleiner kunnen worden, als de luchtafweer verbeterd zal zijn. Opheffing van maatregelen tegen de pers gevraagd De afdeling Indonesië van het In ternationale persinstituut heeft van daag een verklaring uitgegeven, waar in er bü de betrokken regeringsinstan ties op wordt aangedrongen om de or ders tot sluiting van de „Indonesia Raya" in Djakarta, van het weekblad „Marinjo" in Djakarta en van enige andere dagbladen in de buitengewes ten te doen intrekken. In deze verklaring wordt opgemerkt, dat elke dwangmaatregel tegen de pers schade zal toebrengen aan de goede naam van Indonesië als een democra tische staat, zowel in het binnen- als in het buitenland. Het sluiten van een dag blad is een schending van de persvrij heid, aldus de afdeling Indonesië van het IPI. „Uw Woord is een lamp voor\ mijn voet Onder het uit-1 spreken van deze tekst plaatst de ouderling het Woord op de kansel. (Porto L.D./Vöm Vliet) de wens uit, dat deze kerk nog lang gebruikt mocht worden tot eer van God. De heer Van der Pijl uit Terneuzen, de gemeente waar ds. Van Emden als vicaris heeft gewerkt, zeide, dat ook deze gemeente zeer heeft medegeleefd met deze restauratie. Als tastbaar be wijs van dit. medeleven bood de heer Van der der Pijl twee kandelaars voor de Avondmaalstafel aan. DE OVERDRACHT. De president-kerkvoogd, die hierna overging tot de symbolische overdracht van het kerkgebouw: het aanbieden van de sleutel aan ds. Van Embden, ver wachtte, dat deze kerk mede zou mogen diénen tot meerdere kennis van het Woord van God en de bediening der sacramenten. Ds Van Embden, die het gebouw in grote dankbaarheid jegens God aan vaardde, dankte College van Kerkvoog den en gemeente voor hun noeste werk kracht en taaie volharding. In geloof aan God, die liefde, kracht en moed gaf, is dit werk volbracht. UW WOORD IS EEN LAMP VOOR MIJN VOET. Aan de hand van een daarvoor opge stelde orde van dienst uit het Dienst boek der N. H. Kerk yond vervolgens de ingebruikneming van het kerkgebouw plaats. Een indrukwekkende en beteke nisvolle plechtigheid, welke geopend werd met het plaatsen van het Woord de kanselbijbel op de kansel. Bij deze handeling stelde de dienst doende ouderling centraal de tekst uit Psalm 119: 105: „UW Woord is een lamp voor mijn voet en een licht op mijn pad", waarop ds. Van Embden liet volgen: „Maar Hij zeide: zeker, zalig,die het Woord Gods horen en het bewaren". Vervolgens plaatsten twee jeugdige catechisanten het doopbekken ih het doopvont, drie diaken de broodschaal, de beker en de offerzakjes op de Avond maalstafel en twee oudere catechisanten het kerk- en dienstboek op een in het koor aanwezige lessenaar. Bij al deze handelingen werd een toepasselijke tekst uitgesproken. GOD WOONT NIET IN TEMPELS MET HANDEN GEMAAKT. Nadat het kerkgebouw na deze zin volle handeling weer aan zijn bestem ming was toevertrouwd nam de ere dienst, vooraf gegaan door klokgelui, een aanvang. Als tekst voor deze dienst had ds. Van Embden gekozen Handelingen 17: 24 en 25 „De God, die de wereld ge maakt heeft en al wat daarin is, die een Heer is van hemel en aarde, woont niet in tempels met handen gemaakt en laat Zich ook niet door mensenhanden dienen, alsof Hij nog iets nodig had, daar Hij zelf aan allen leven en adem en alles geeft". Dit tekstwoord, aldus ds. Van Embden, wil ons afremmen in de vaart, welke wij bij deze plechtigheid zouden nemen. Het gebeuren van deze avond hebben wij wel is waar niet te onderschatten t.a.v. de mensen, doch toch ook zeker weer niet te overschatten t.o.v. God. Kunnen wij, zoals vanavond is ge schied, de kanselbijbel en het doop- l Staatsgreep van een jiuita in Guatemala In de Middenamerikaanse staat Guatemala heeft een militair junta (comité van officieren) de macht in handen genomen met het oog op de sterk toegenomen spanning tussen de regering en de oppositie. Laatstgenoem de betwistte namelijk de geldigheid van de zondag j.l. gehouden presidentsver kiezingen, waarbij Arturo Conzalez voor de hoogste functie des lands werd aan gewezen. Conzalez heeft intussen het land verlaten, zogenaamd om „rust te nemen". Er is inmiddels een kabinet gevormd, dat voor de helft uit burgers, voor de andere helft uit militairen be staat. Advertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Zaterdag en zondag HET FEEST VAN DE MAAND Menu a f 6.(Vin complis) Crème d'asperges, Poussin garni, Cerises flambées. Zat. tot 2 uur geopend. Reserv. 0 2520—5347. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL vont en ook ons zelf wel „verhuizen" naar de kerk. dit kunnen wij niet met God. Elke poging tot een plaatsaan duiding van God, schiet aan Hem voorbij. De kerk wordt eerst plaats waar God aanwezig is, indien wij Zjjn nabijheid in Woord en sacrament boven de kerkmuren uit Ieren ver staan. God is immers reeds waar twee of drie mensen in Zijn naam verenigd zijn? God roept echter de gemeente naar deze plaats omdat Hij ons in Zijn Woord Zijn nabijheid doen wil ge voelen. Laat iedere kerkgang, aldus ds. Van Embden, voor ons steeds weer een feest zijn. Niet omdat het gebouw zo mooi is, doch omdat Gods Woord zo rijk is. Moge in deze kerkruimten, aldus ein digde ds. Van Embden, een toon ruisen van de geest, waarmede ons Christus heeft vrijgemaakt. Het dienen van God in ons leven, worde hier geculmineerd in het staan voor den Heer. Met het zingen van „Zo zullen wij, de schapen Uwer weiden, in eeuwigheid Uw lof, Uw eer verbreiden", werd deze in drukwekkende dienst, een zinvol hoog tepunt in het leven van hervormd Zoe terwoude, besloten. SYNODE OUD-KATHOLIEKE KERK Deze week kwam de geestelijkheid der Oud-Katholieke kerk voor de jaarlijkse synode in Amersfoort bijeen. In zijn openingstoespraak memoreerde de aarts bisschop. mgr. Rinkel, de belangrijke conferentie van Oud-Kath. en Angli caanse theologen over de Eucharistie, in Zwitserland gehouden en het daarop aansluitende congres van geestelijken en leken, dat als hoofdthema had „De op dracht van de leek in kerk, gezin en maatschappij". De aartsbisschop sprak de wens uit dat dit laatste thema in de parochies uitgewerkt zou worden en in prediking en praktijk weerklank zou vinden. Het internationale congres zal in 1961 in Nederland worden gehouden. De commissie voor geestelijke verzor ging van militairen zal nog dit jaar over gaan tot het organiseren van voorberei dingswee ke inden voor recruten. Van de zijde van de kerkelijke jeugdleiders werd voorts een beroep op de aanwezigen ge daan oog te krijgen voor de waarde van creatieve arbeid en spel als vrijetijds besteding. Een nieuwe uitgave van het misboek is in voorbereiding. Op sommige zondagen zal aan de twee bijbellezingen een derde nl. uit het Oude Testament wor den toegevoegd, terwijl voorts gestreefd wordt naar een vereenvoudiging en ver sobering van de rubrieken. De vraag of voorgangers van andere kerken kunnen deelnemen aan Oud- Kath. kerkdiensten en in hoeverre dit geschieden kan, bijv. bij de inzegening van een gemengd huwelijk, werd nog in beraad gehouden. DS. D. SIEMELINK MET EMERITAAT De prov. kerkvergadering van Gronin gen heeft met ingang van -1 november a.s. eervol emeritaat verleend aan ds. D. Siemelink, herv. predikant te Hoogkerk. NED. HERV. KERK Beroepen fee Veenendaal (5die pred. pl.) G. van Estrik te Nieuwland. Beroepen te Papendreoht H. C. Bultman te Dussen. GEREF, KERKEN Ds. C. Houtma/n te Zwolle heeft zijn ambt in de Gerei. Kerken neergelegd. Ds. Houtman was sedert 1934 predikant en diende de kerken van Noordeloos. Maars- sen en Bodegraven en sedert tunl 1948 die van Zwolle. Beroeper, te Goes (vac. R. A Pllnterman) C. L. Tirmmers te St. Pan- oras te Scharnegouwtum S. J. Verveld laatstelijk doopsgez. pred. te Den Hor» (Gron.). GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Tweetal te Zuldlhom J. Patoer te Deven ter en D. van Houdt te Utthu lzeroneeden CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Woerden G. J. Buys te Pa- pendrecht te Tholen-Oud-Vossemeer J. van Doorn te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Blspeet W. C. Lamaln te Grand-Rapids (U.S.A.) voor Middel burg W. Hage te Nunspeet. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Edam-MoamUkendnim K. BervelLng, huippred. te Stadskanaal.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11