STADSNIEUWS LEIDERDORP HEEFT GROOT BEGROTINGSTEKORT Agenda J. S. van Mameren als lid van de Oegstgeester raad geïnstalleerd w 'Z1B Beurs van Amsterdam DONDERDAG !4 OKTOBER 1957 Subsidie-aanvraag afgewezen In VW-Warmond leven plannen voor feesten tijdens Kaagweek Muziek, dans, vuurtverk en draverij De V.V.V. Warmond hield in hotel „De Stad Rome" een algemene leden vergadering. De voorzitter, de heer F. Slager, sprak een woord van welkom, speciaal tot de ere-voorzitter burge meester jhr. mr. L. von Fisenne. Na voorlezing van de notulen las de secretaris een antwoord voor van de raad op de door de V.V.V. ingediende motie, waarbij deze haar afkeuring uit sprak over het door de gemeenteraad inaenomen afwyzend standpunt ten aan zien van het verstrekken van een geld lening voor de uitgifte van folders en in verband daarmede verhoging van het gemeentelijk subsidie. In haar antwoord zegt de raad dat in deze motie motive ring van het afwijzend standpunt van de raad niet is weergelegd. Nieuwe ge zichtspunten komen hierin niet voor. De V.V.V. heeft alleen oog voor het uit geven van folders. Bovendien hebben de raadsleden geen uitnodiging ontvangen tot bijwoning van de vergadering van V.V.V. Wellicht had dan een vruchtbare discussie kunnen plaats hebben. Niet het aantrekken van vreemdeling naar War mond is primair, maar het bezig hou den van vreemdelingen. Hiervoor is de raad wel bereid gelden beschikbaar te stellen. Voor het vermaak der vreemde lingen wordt in Warmond totaal niets gedaan. Als de grootste taak van de V.V.V. ziet de raad dan ook het schep pen van ontspanningsmogelijkheden voor de vreemdelingen. De voorzitter merkte op, dat tussen het gemeentebestuur en V.V.V. misver standen bestaan. Hij wilde niet ontken nen dat de V.V.V. deze aangelegenheid ook op een andere en wenselijke wyze had kunnen oplossen. Dit neemt echter niet weg, dat de V.V.V. zich met de af wijzing op het verzoek om subsidie niet kan verenigen. De V.V.V. heeft de in druk dat, indien een dergelijk verzoek opnieuw en met een andere motivering zou worden ingediend de raad hier tegenover een welwillende houding zou aannemen. De heer Houweling kon echter me dedelen, dat iemand, die Warmond een warm hart toedraagt, bereid is de folder, waarom de hele zaak draait kosteloos te verzorgen. De burgemeester vond dit een prach tig aanbod maar vroeg zich af of de V.V.V. ten opzichte van deze persoon in de toekomst verplichtingen zou hebben. De secretaris ontkende dit. Uit het jaar verslag van de penningmeester bleek dat de vereniging een nadelig saldo had van f 200.—. In de kascommissie werden benoemd de heren M. van Stijn en J. van Stijn. In de vacature ontstaan door het ver trek van de heren F. Slager en L. Hel- sen werden gekozen de heren P. Aker boom, K. Günther, N. Kortekaas en C. van der Vooren. GROOTSE PLANNEN Hierna werd door de heer Schepers een uitgebreid voorstel naar voren ge bracht óm de Kaagweek meer luister bij te zetten door een muziekavond, een dansavond met een goed dansorkest, OEGSTGEES1 VOOR P.I.T. De zaterdag in Oegstgeest gehouden p i t -collecte heeft f- 679.30 opgebracht. WASSENAAR Boekbespreking voor de Ned. Bond Planelandsvrouwen In de gisteravond in het Deylerhuis gehouden vergadering van de afdeling Wasenaar, Voorschoten en omstreken van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen werd door de presidente, mevr. A. Stammes-Brouwer, in het bijzonder welkom geheten mevr. A. Kok-Baan uit Meerkerk, die was uitgenodigd voor de bespreking van het boek „Het verjaagde water" van A. den Doolaard. Door mevr. Burger werd als afgevaar digde verslag uitgebracht van de gehou den provinciale vergadering. Een voor stel van het provinciaal bestuur om tot instelling van een rustfonds over te gaan vond algemene instemming. De presidente besprak vervolgens de cursussen en besloot met de mede deling, dat de jaarvergadering zal wor den gehouden op 28 februari. Hierna was het woord aan mevrouw Kok. die het een en ander vertelde over het leven van Den Doolaard (Kees Troelstra) om daarna op prettige wijze fragmenten uit zijn boek voor te dragen. Onder de zon van Ceylon De tweede Nutsavond in dit seizoen op woensdag j.l. in het Verenigingsge bouw was weer een filmvertoning en wel onder de titel „Onder de zon van Cey lon". Dit eiland, gelegen ten zuiden van India, werd door mr. A. Hustinx be keken en wat hij er aan moois en be zienswaardigs aantrof legde hy in kleu ren vast op de film. Na de begroeting door de voorzitter, mr. R. de Bruyn, herinnerde mr. Hustinx zijn gehoor eraan, dat het eiland Ceylon 138 jaar Nederlands bezit is geweest. Het was een kolonie ter grootte van Nederland en België samen en met acht miljoen inwoners, waarvan de Smgalezen de grootste groep vormen. De Engelsen wilden het gebied in de Napoliontische tijd wel vriendelijk voor ons bewaren, maar gaven het nooit te rug. In het zuiden van het eiland, dat door Aristoteles „het land van de vijvers met de lotusbloemen" is genoemd, door de Chinezen „het land van de edelste nen" (die er nog zijn) en door de Ara bieren „het land van de parels" (die er niet meer zyn), is het klimaat warm en de daar wonende Singalezen leven er luchthartig op los, maar in het noorden moet harder worden gewerkt. Het is in- turscn een gezegend land, dat in vele opzichten een aardsparadys mag wor den genoemd. Nadat spreker nog het een en ander had verteld over de geschiedenis van het in 1948 onafhankelijk geworden ge bied. ging hij over tot de vertoning van zijn mooie film, waarvan de aanwezigen, die de zaal tot leedwezen van het be stuur niet geheel vulden, stellig hebben genoten. AANRIJDING Op de wegkruising Van Zuylen van Nyevelstraat - Berkheistraat - Ohristiaan de Wettstraat stak de 6-jarige Geer- ruiüa van der Kleij alhier onoplettend ae rijweg over en werd door een vracht auto aangereden. Het kind liep een her senschudding, inwendige kneuzingen en schaafwonden op en is vervoerd naar bet Academisoh Ziekenhuis te Leiden. een kortebaandravery, die de september harddavery kan vervangen, en een groot vuurwerk. Voorts door de winkeliers te verzoeken tydens de Kaagweek hun winkels een Oudhollands aanzien te geven. Hiervoor pryzen beschikbaar stellen en aan elke winkelier een vergoeding vertsrekken in de gemaakte kosten. Aan dit alles be kendheid te geven door het uitgeven van een eenvoudige folder met kans op pryzen. Burgemeester Von Fisenne juichte dit plan toe. Hy gaf daarna een uiteenzetting over de mogelykheden voor ontsluiting van de Zwanenburger polder en de Voorhofpolder. Wat betreft de Voorhofpolder zal de planologische dienst wel negatief beslissen, maar voor de Zwanenburgerpolder staan de kan sen gunstiger. Alvorens tot sluiting van de avond over te gaan sprak burgemeester Von Fisenne een hartelyk woord van dank tot de scheidende voorzitter de heer F. Slager. Nadat de heer Slager de burgemeester bedankt had voor zijn sympathieke woorden werd de vergadering gesloten. Schoolkinderen naar huis gestuurd Door bestedingsbeperking... (Speciale berichtgeving) Een conflict tussen het schoolbestuur en de gemeente is er oorzaak van, dat de 500 leerlingen van de R.-K. St.- Aloysiusschool te Hilversum, vanmor gen om 10 uur weer naar huis zyn gestuurd. De lichtleidingen in dit ouderwetse schoolgebouw zijn dermate vergaan, dat gebruik niet langer ver antwoord is, zodat al sinds het begin van dit schooljaar de stroom is afge sloten. Vanmorgen was het zo donker in de lokalen, dat het hoofd besloot de school te sluiten. De gemeenteraad heeft zowel de vernieuwing van de lichtinstallatie als de aanleg van naadloze vloeren goed gekeurd, doch in verband met de beste dingsbeperking krygt het schoolbestuur voor het laatste object geen toestem ming. By uitvoering van de lichtlei- dingsvernieuwing moeten de bestaande wrakke vloeren echter geheel worden opgebroken en worden daardoor waar deloos. Het bestuur meent dan ook dat er alle reden is voor vernieuwing van de vloeren. Dit te meer. omdat het zich al drie jaar vrywillig een bestedingsbe perking heeft opgelegd. In afwachting van de bepaling van de plaats van de bouw van een nieuwe school kwam het namelyk destyds met de gemeente over een, dat gedurende drie jaar slechts gel den voor de allernoodzakelykste voor zieningen zouden worden aangevraagd. Deze termijn is nu voorby, doch voor de nieuwe school, waarvan de bouw overi gens nog in een ver verschiet ligt, is nog steeds geen terrein aangewezen. Twee doden door A-griep te Alkmaar Dn Alkmaar zyn wederom twee geval len van A-griep met dodelijke afloop ge constateerd. Gisteren overleed in het St.-Elisabeth Ziekenhuis een 43-jarige moeder van zes kinderen en in het Centraal Ziekenhuis overleed een 55-ja- rige man uit Koedijk eveneens tenge volge van de A-griep. In totaal zyn in Alkmaair nu vier personen aan compli caties van de A-griep overleden. Vluchtelingenleider uit Praag ontvoerd De bezoekers van een Weens wijnhuis besteedden er dezer dagen weinig aan dacht aan toen twee mannen een derde man van middelbare leeftyd, die ken nelijk dronken was. naar een auto brachten en met hem wegreden. De .Arbeider Zeitung" meldt thans echter, dat deze man de 58-jarige Tsje chische vluchtelingenleider Emmerich Suckv was. Uit 'n onderzoek van de po litie 'is gebleken, dat Sucky in het wynhuis 'bedwelmd is en met de auto naar een afgelegen plaatsje aan de Do- nau werd gebracht, vanwaar hy met een boot naar Tsjecho-Slowakye werd gevoerd. Surinaams-Nederlands Instituut voor Volksgezondheid Dezer dagen is opgericht de Stichting Surinaams-Nederlands Instituut voorde volksgezondheid in Suriname. Van deze stichting maken deel uit het Nederlandse Ryksinstituut voor de volks gezondheid te Utrecht, waarvan de di recteur, prof. dr. R. Gispen, in het be stuur der stichting zitting heeft, het Kon. Instituut voor de Tropen afd. Tro pische Hygiëne en Geografische Patho logie, met prof. dr. J. W. Wolff, het Ne derlandse Instituut voor Preventieve Ge neeskunde, gevestigd te Leiden met dr. P. H. J. Lampe en het Laboratorium voor Tropische Geneeskunde te Leiden met prof. dr. J. E. Dinger. Als deskun dige heeft dit bestuur aangetrokken prof. dr. Duyff, die voorzitter van het nieuwe instituut is. Onze stadgenoot, dr. S. van Praag, die in het bestuur Suriname vertegenwoor digt, treedt op als secretaris der stich- tig. Hy zal zaterdag 2 november naar Suriname vertrekken om met de Suri naamse regering overleg te plegen over de werkzaamheden der stichting. Deze zullen uiteraard in hoofdzaak gericht zyn op de bevordering der volksgezond heid in Suriname o.a. door het beschik baarstellen van medici en materiaal ten behoeve van het wetenschappelyke re- searchwerk, alsmede van een intensieve studie van de bestryding der aldaar voorkomende tropische ziekten. Kunstmaan ook vandaag weer te zien Naar de Sterrenwacht te Utrecht- ons mededeelt zal de raket van de kunst maan waarsohynlyk te zien zyn van daag bussen 18.33 uur en 18.44 uur laag in "het zuid-oosten. Hij versohijn,t weer tussen 22.10 en 22.20 hoog in het noord-westen. In beide gevallen verplaatst hy zidh van zuid-west naar noord-oost. Morgen 25 oktober kan de raket in dezelfde richtingen verwacht worden, resp. tussen 18.15 en 18 25 uur en daar na tussen 19.50 en 20.00 uur. De kunstmaan zelf is alleen met een kykertje te zi"en. Vordering aan de heer Froeling ontzegd Het Hof van Justitie te "s-Graven- hage 'heeft (het vonnis vernietigd van de Haagse Rechtbang van 26 maart 1956, Haagse Rechtbank van 26 maart 1956, werd ingewilligd, en de Staat der Ne derlanden werd veroordeeld tot beta ling van het salaris van eiser als offi cier van het K.N-IX. over de periode van de Japanse bezetting van Ned Indië. Het Hof. heden in 'hoger beroep rechtdoende, heeft de heer Froeling de vordering ontzegd en hem veroordeeld tot betaling der kosten. CHIRURG VAN MISHANDELING VRIJGESPROKEN De Haarlemse rechtbank heeft ter stond na de behandeling van een zaak tegen een 36-jarige chirurg uit Koog aan de Zaan, aan wie mishandeling van een 7-jarig jongetje uit Assendelft ten laste was gelegd, deze verdachte vrygesproken. De Officier van Justitie had een boete van f. 150 geëist. Begin juni moest de jongen aan zijn tong geopereerd worden. Dit is gebeurd in een ziekenhuis te Zaandam. Het was een kleine operatie waarvoor een plaat selijke verdoving voldoende was. De jongen begon echter heftig tegen te spartelen, waarna de chirurg hem en kele tikken gaf. Na afloop van de opera tie had de moeder van de jongen, op wiens dyen enige striemen waren te zien, aangifte gedaan wegens mishan deling. MONTEUR TE STAPHORST GEDOOD (Speciale 'berichtgeving) Vanochtend is op de Gemeenteweg te Staphorst de 34-jarige ongehuwde mon teur H. Kuiers, uit Den Hulst (gem. Nieuw-Leusen) met zyn motor tegen een melkwagen gereden en vry wel op slag gedood. De man kwam van de Hoek en voor hem reed een verlichte melkwagen. Van de tegenovergestelde kant kwam een personenauto. Vermoed wordt dat de monteur door de lichten van de tegenligger de wagen niet, of al thans niet tydig heeft gezien. Op het ogeniblik. dat de personenauto passeerde, botste hy tegen de melkwagen Ruim twee ton op geicone dienst De begroting van Leiderdorp voor 1958 toont op de algemene dienst een tekort van f 205.732.55 en op de kapitaaldienst een tekort van £2.023.105.11, in welke eindcijfers de saldi van de bedrijfsbegrotingen reeds zijn verwerkt. B. en W. van Leiderdorp zeggen de raadsleden toe, in een voorwoord bij de binnenkort verschijnende begroting op de oorzaken van het tekort op de gewone dienst uitvoerig in te gaan. Aldus blijkt uit een schrijven aan de raad bij de agenda voor de tegen morgenavond 19.45 uur uitgeschreven raadsvergadering. komstig het op het verkavelingsplan :h< De agenda voor deze vergadering ver meldt o.m. de volgende punten: voor stel tot verdere verkoop van bouwgrond in het complex V. voorstel tot mede werking van de stichting van een R.-K. kleuterschool; aanbieding der begrotin gen; benoeming begrotingscommissie; voorstel inzake bezoldiging secretaris en ontvanger; voorstel tot verpachting van het jachtrecht van de zandput in de Kalkpolder; voorstel tot het doen van achterstallig onderhoud aan de wonin gen in het Van Leeuwenpark; voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening. Ter toelichting van deze punten mer ken B. en W. onder meer het volgende op. COMPLEX V WORDT IN VOORJAAR ONTSLOTEN Het bouwrijpmaken van complex V van het grondbedrijf is thans zover ge vorderd dat opnieuw tot verkoop van bouwterrein kan worden overgegaan. Aangezien in het voorjaar van 1958 ook de verbinding met de Ericalaan tot stand zal komen, waardoor het gehele complex zal worden ontsloten, kunnen ook de gronden langs de Mauritssingel spoedig worden bebouwd. Gelet op de ontwikkeling van com plex V. die in sterke mate wordt be- invloed door de ligging ten opzichte van de in aanleg zijnde rijksweg 4A. hebben B. en W. gemeend reeds nu een becijfe ring te moeten opzetten van de kosten van het bouwrijpmaken van het gehele complex, zo spoedig mogelijk te moeten doorgaan met het bouwrijpmaken van het restant en alle gronden, overeen- EINDE LITERAIR-CRITISCH TIJDSCHRIFT IN INDONESIË. Het sinds zeven jaar bestaande enige literair-critische tijdschrift, dat in Indo nesië grotendeels in de Nederlandse taal verschynt, nl. „Boekoe Baroe, het nieuwe boek", zal na verschijning van het de cembernummer ophouden te bestaan. Het tydschrift werd opgericht en stond onder hoofdredactie van de thans in Ne derland vertoevende dichter en criticus Willem Brandt, en verheugde zich daar te lande zowel in Indonesische intellec tuele als in Nederlandse kringen in grote belangstelling. Het wijdde voorna melijk aandacht aan het Nederlandse boek, maar bezat ook een in de Indone sische taal gestelde kroniek, waarin In donesische literatuur werd besproken. Het tydschrift is een uitgave van de N. V. Deli Drukkerij en Boekhandel te Medan. De staking der uitgave is een gevolg van de zeer sterk toegenomen papier- en drukprijzen in Indonesië, waardoor de uitgave financieel niet lan ger verantwoord wordt geacht. Korte vergadering In een korte openbare vergadering waarin de heer J. S. van Mameren (PvdA) als lid van de raad werd be ëdigd en geïnstalleerd en wethouder J. den Ouden door de voorzitter, bur gemeester H. L. du Boeuff, werd ge lukgewenst met zijn herstel van een ernstige ziekte, werden enkele, toch niet onbelangrijke agendapunten in snel tempo afgedaan. De voorzitter herinnerde eraan, dat de heer J. S. van Mameren na zyn raadslidmaatschap van 1948 tot 1953 thans de zetel gaat innemen van me vrouw Kramers—De Vlaming Plezier, zy had verklaard dat de voortzetting van haar werk in de raad bij de heer Van Mameren in veilige handen zou zyn. Na de gebruikelyke gelukwens en het ant woord daarop van het nieuwe raadslid, werd o.a. meegedeeld dat G.S. aan B. en W. twee ontwerp-besluiten hebben doen toekomen tot herziening van de jaarwedde-regeling voor de secretaris sen en die voor de ontvanger, met ver- I zoek hierover de raad te horen. B. en W. stellen zich voor zich met deze ont werp-besluiten te verenigen. Het ge volg van een bericht van G.S., dat de bezoldiging van de ambtenaren van de burgerlijke stand zal worden herzien, was dat aan de heer F. Slyper. ambte naar van de burgerlyke stand, een ver goeding zal worden toegekend van f 100 per jaar. De heer J. S. van Mameren werd be noemd tot lid van de commissie voor het georganiseerd overleg in de plaats van mevr. Kramers. Besloten werd over te gaan tot het nemen van rechtsmaat- j regelen tegen de heer G. A. de Graaf in verband met diens weigering tot ver- i wijdering van hokken, die hy in verband I met een nertzfokkery had opgericht op I het door hem aan de gemeente ver huurde terrein van de vuilnisstortplaats. Zonder discussie werd besloten geen gevolg te geven aan de door G.S. ge dane suggestie tot intrekking van het raadsbesluit inzake de aankoop van land aan de Hofdyck van de heer P J. Mo lenkamp. In de zaak met de Gebr. v .d. Ameele over een definitieve oplossing over al datgene wat nog verricht moet worden om de Geversstraat te verbreden en toch tevens het belang van deze firma te behartigen, zit helaas weinig schot. Een verzoek tot verlening van een tydelijke vergunning voor de bouw van een uit- neembare garage, werd unaniem afge wezen, omdat dit in stryd is met de bestaande voorschriften. Alle verdere overwegingen, waarin argumenten voor komen. die naar de mening van mr. Bergmeyer (KVP) niet alle ter zake dienen, kunnen volgens deze spreker achterwege blijven. Met deze suggestie stemden B. en W. in. De reinigingsrechten worden met in gang van 1 Januari verhoogd. De kosten voor de tweede vuilnisemmer gaan f 5,— per jaar bedragen. De wyziging van het bezoldigingsbesluit voor topfunctionaris sen gaf aanleiding tot enige discussie. De Montessori-kleuterschool krygt het aangevraagde materiaal. Aan het ver zoek van de r.-k-school Duinzicht wordt ten dele voldaan. De vernieuwing van vloeren zal het schoolbestuur echter moeten betalen. Getracht zal worden goedkeuring te krijgen op de begroting 1957. na enkele wyzigingen. De heer Blansjaar vroeg nog eens de aandacht voor volkstuinen en infor meerde naar de stand van zaken be treffende het negende bouwplan van Buitenlust. Dienaangaande konden B. en W. in het openbaar nog geen mede delingen doen. De raad ging hierna nog geruime tyd ln geheime zitting. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 okt. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg., appelen 3559; druiven 102154, peren 5672; andijvie 719; pronkbonen 54; stambonen 158169; kroten 10; Idem ge kookt 2230; rode kool 6Hl; groen» kool 10—15; witte kool 6—7; prei 10—18. spinazie 4071; spruiten A 2339; B 15 —34; tomaten A 2047; B 2036; C 20 26; uien 615; witlof 2898; per 100 et.: bloemkool A 1128; B 12; knoleelderle 10 1*5; sla A 4.50—Hl,10: B 3.00—8,30; per 100 boe: bospeen 1134; selderie 37. BARNEVELD, 24 okt. Eiervedlilng S.- B.E.; Aanrvoer 503.540 stuks. Handel vlug. Notering: eieren van 39/46 gr. f 10,10 1>1,80; eieren 50/55 gr. f 13.30—14.92; eie ren 55/60 gr. f 15.0517.12; eieren 60/64 ?r. f 17.1316.15; eieren vian 65/66 gram 18.78—19.45; alles per 100 stuks. Ooop. Veluwse Eierveillng Barneveld- Ede. Weekaauvoer 1.300.000 stuks. Handel vlug- Notering: eieren vaai 49/55 gram f 13.2515,17; eieren van 55/60 gTam I" 15,6717,10; eieren van 60/65 gram f 17,3518.68; eieren van 65/69 gram f 18,9219.71 alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 2.000.000 stulks (schatting). Handel vlug. Prijzen, eieren f 13,50—18.50; kiloprijs f 2.87. Gelders-Overysselse Vereniging van Bier handelaren: grote eieren 18.tot 18.75; 62/68 gram, kleine eieren 16.tot 17,50; 57/61 gram henne-eieren f 13.tot 14.50; 46/52 gram. Pluim veemarkt. Aanvoer pl.m. 72.000 st. Handel zeer vki0. Notering: slaohtfcippen f2.tot 2,15; slaohtkuiikens f2.202.3'5; beide per kilogram; Oude hanen f3.tot f 4,75; oude eenden 851,25; ganzen 6,50 8.50; tamme konijnen f 4.tot f 9, alles per stuk. Grote pan voer van. wild. Kalme handel bij lagere pryzen. Hazen f 6.tot f 8, konijnen f 2,tot f 3,50; fazantenhanen f 2,75 tot f 3,25; oude patrijzen f 2.25 f 2,75eenden f 2,tot r 2,50 alles per 6t. GOUDA, 24 okt. Aangevoerd 124 par tijen kaas. Eerste kwaliteit per kg f 2,29- f2,33; tweede kwaliteit f2,252,28; extra kwaliteit f2.342,69. Handel stug. KATWIJK AAN DEN RIJN, 28 Okt. Groenteveiling; waspeen A per kist 200 490; idem B per kist 140340;; idem fyn per kist 230390; bloemkool A 1626; B 1013; groene kool 10,7012.00; rode kool 57013.60; andyvie 8—18; bospeen 1436; prinsessen-bonen 21140; spruiten 2043; tomaten 2040; spinazie 2131; breekpeen per kist 70240; sjalotten 32; knolselderle 1620; kroten per kist 100 180; uien per kist 290300; sla 56 RIJNSBURG, 23 oktober. Bloemen veiling FLORA. Trosohrysunten: Horwood 4062; Golden Bouget 5064, Mosquito 3546, Shirley wit 3044; oreme 3856 rose 4054, Ohatsworth 5090; Corona 80105; S41 via 85>1110; Southdoron Pink 100125; White Hope 8090; Blanche 78 88; Ba os l>090. öounty 3238; Brlgihr Eye 2836; Normandue 40—65; Minerva 80—100; Freeela geel 105140, wit 160— 180; Blauwe Druifjes 4850 ailes per bos; Geplozen Chrysanten: Migoli 1115; W. Hope 10—12; Choco 21—24. MedaMon 24 24; W. Dl anion, t 2023: Daydream 14 16; Am. Anjers: sim rood 1620; rose 17 —21; wit 18—20; Apollo 16—19, Elisabeth 15-18; Golden Harvest 1416 a'lles per stuik; Lelie's 4048 per kelk. RIJNSBURG, 23 okt. Groenteveiling andij vie 818; rode kool 412; gele kool 812; groene kool 811; waspeen A 10 16; B 812; uien 1416 per kilo; selderi 812; peterselie 10—15; bospeen 3036: radys 810 per bos; bloemkool A 2536: B 1520; C 10Hl; knolselderie 716 per- stuik. WOERDEN. 23 okt. Najaarsveemeirikt. Aanvoer 765 runderen. Guste dieren 525 tot 850 gulden. In het voorjaar kalvende koeien 650 tot 900 gulden. Kalf stieren 400 tot 700 gulden. Beste kwaliteit boven no tering. Handel matig. aangegeven schema en de daarbij ver melde prijzen, successievelijk op aan vraag te verkopen. B. en W. stellen thans voor in prin cipe te besluiten tot verkoop van alle verkoopbare gronden gelegen in com plex V van het grondbedrijf, overeen komstig het op het verkavelingsplan aangegeven prijzenschema. WEL R.-K., GEEN OPENBARE KLEUTERS CHOOL Het kerkbestuur van de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Zoeterwoude-Hoge Rijndijk, verzocht 19 september j.l. de ingevolge de Kleuter onderwijswet vereiste medewerking voor de stichting van een school voor kleu teronderwijs. In afwachting van de bouw van een kleuterschool zullen de leerlingen voor lopig worden ondergebracht in één der lokalen van de R.-K. school voor ge woon lager onderwijs aan de Ericalaan. In de gemeente zijn thans 3 bijzon dere kleuterscholen, te weten één aan de M. P. Splinterlaan. één aan de Hoofd straat en één aan de Willem Vronken- laan. De eerste twee zijn christelijke kleuterscholen, de laatste is een neutra le kleuterschool. Noch voor, noc h na de totstandko ming van de Kleuteronderwijswet heeft B. en W. een verzoek bereikt om een openbare kleuterschool te stichten. Daar door zijn zij gesterkt in de opvatting dat in deze gemeente vooralsnog geen behoefte bestaat aan openbaar kleuter onderwijs, omdat vele kleuters, die nor maliter de openbare kleuterschool zou den bezoeken thans gelegenheid hebben de school voor neutraal kleuteronderwijs te bezoeken. Derhalve stellen B. en W. voor de ge vraagde medewerking te verlenen en niet over te gaan tot stichting van een openbare kleuterschool. KLEINE LENING Door bemiddeling van een inwoner van Leiderdorp hebben B. en W. het aanbod ontvangen tot het aangaan van een kasgeldlening ad f. 16.000 voor de tijd van 1 jaar, rentende 5% per Jaar. Het komt B. en W. voor dat deze le ning. al is het maar een betrekkelijk gering bedrag, aanvaard moet worden, omdat daardoor het debetsaldo bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten kan worden verlaagd. Dit levert de ge meente in de eerste plaats een rente voordeel op en verlicht ook de zorgen van genoemde Bank. Derhalve wordt tot aanvaarding van dit aanbod geadvi seerd. BEJAARDE DAME OVERLEDEN NA AANRIJDING (Van onze Haagse redactie) Een 75-jarige mevrouw, wonende aan de Sohimmelweg te Den Haag is gis teravond overleden tengevolge van een verkeersongeval, dat haar om 7 uur overkwam op de Gouverneurlaan te Den Haag. Zy liep zonder op of om te ky- ken van het trottoir de ryweg op. stak de vluchtheuvel over en werd op de trambaan aangereden door een perso nenauto uit Ryswijk. Zy liep een sche- delbasisfraotuur op en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot werd per G G. en G.D. overgebracht naaf het ziekenhuis aan de Zuidwal. BEURSOVERZICHT Kon. Olie vast Amsterdam, 24 oktober De beurs leeft in een tydperk van grote koersschommelingen met prettige onprettige verrassingen. Een en an der is het gevolg van de politieke spanningen in de wereld alsmede de economische structuur. Vandaag wa ren aandelen Kon. Olie in Amsterdam f7. (35 punten) hoger dan gisteren, tengevolge van de sterke koersstijging van deze aandelen in Amerika. Het is niet uitgesloten, aldus de me ning van velen op de Amsterdamse beurs, dat het disconto in Amerika zal worden verlaagd of dat het percentage van 70% voor het kopen van aandelen verlaagd zal worden. Kon. Olies waren vanmiddag rond de f 167. of een gulden boven pariteit New York. De handel was zeker niet in overeenstemming met de koerswinst, want zonder de geringe aankopen voor Parijse rekening, zou er in de oliehoek bitter weinig te doen zijn geweest. Aan delen Philips vielen wat tegen en kon den de vaste stemming van de ochtend uren. toen 245 genoteerd werd, niet be naderen. Na een opening op circa 242 zakte het fonds door de 240. op welk niveau ongeveer werd gesloten. De winst bedroeg hier ruim 4 punten. Unilevers met als hoogste koers 347, daalden tot 344 om op circa 345 te sluiten met een koerswinst van 6 punten. Aku's rustig, 1%^ hoger. KLM plus f 1.40. Scheepvaarten deden slechts op be scheiden schaal mee. Het slot bracht hier over de gehele linie goed pryshau- dende koersen. Staatsfondsen vaster voor de Staffellening door de verplichte f200.000 vraag. De belangstelling voor de woningbouwlening blijft bestaan, ook tegen oplopende koersen. Er werd van middag vooral bij opening druk gehan deld op een basis van 100%—100% tegen gisteren 100%100%. Cultures over het algemeen iets vrolijker. WISSELKOERSEN Amsterdam. 24 oktober Londen 10.62'1—10 62*4. New York 3 78%— 3.791'8. Montreal 3.93%—3.93%, Parys 89 75—89.85. Brussel 7.59%—17.60%, Frankfurt 90.12%-90.17%, Zürich 86 53% —86.58%. Zürich (vr. fr.) 88 45%— 83.48%, Stockholm 73 31%—73.36%. Ko penhagen 54.80%54 85%, Oslo 53.11% 53.16%, Milaan 60.63%—60.68%, Wenen 14.57%—14,58%. (rfcrH Oier am, in. te (rijten/ Donderdag 24 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoere koers v. heden Ned. '53 3% 83% 83% Grootboek obl. 3% 75 Ned. '47 3% (3) 79A 79A Ned. '51 3% 86 Ned. '53 (3%) 83% 83 Ned. '56 3% 83% 82% Ned. '48 3% 77% 77% Ned. '54 3% 79% 79% Ned. '55 I 3% 79% 79% Ned. '55 n 3% 81% 81% Ned. '37 3 78 78% Ned. WJB. lening 6% 100% 100% Dollarlng '47 3 87 86% Investeringscert. 3.. 88% 88% Ned. 62-64 3 87% 87% Cert. NWS 53% Indië '37 A 3 83% 84 A Grootboek '46 3 81% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34% 34% Nat. Handelsbank 86% 86% Ned. Handelmy. 145 146'% Amst. Rubber 61% 61% Deli My .en (Ver.) 61% 62 A H.VA99 98% Java Cult32% 31% Senembah 42 41B Vorstenlanden 18% 19 AX.U158 159H Berkel's Patent (v.) 174% 176 Calvé Delft cert. 275% 275% Kon Pap. v. Gelder 180 182 Hoogovens cert260 260 Mliller en Co. N.B. 303 308 Ned Kabelfabr. 245 247 Philips 236% 239% Philips pref137% 138% Unilever339% 344% Wilton Feyenoord 201 200 Blliton 2de r 200 198 Dordtse Olie gew 736% 772 Kon Petr. (f.20 161 167.50 idem (50 A f 20.—) 159.85 166.55 Holl Amer. iyn 148.145 Java China Paket 138% 139 KLM100.20 101.70 Ned Stoomv My 131 131% Kon. Paket My128% 128 Ned. Stoomv. My. 161% 162% Nievelt Goudr. cert. 168% 169 v. Ommeren cert 218 216 Kon. Rott Lloyd 136% 136% Ned Scheepv Unie 135% 134% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 84% 83% Den Haag 1937 1 3.. 76% Leiden 1947 86B R'dam '37 I-Hl 3% 86 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 90% 88 Premieleningen A'dam *53 3 90 A'dam '51 2% 76% 76 A'dam '56 I 2% 76 75 A'dam '56 n 2%82% 81% Eindhoven '54 2% 77% 77% Enschede '54 2% 73% Den Haag '52 I 2% 83% idem II 2% 83% 83% R'dam '52 12% 84% idem II 2% 81% 83% Utrecht '52 2% 84% 85 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 188 188 H.BU. eert180 180% Rott. Bank 157% 159 Twentsche Bank 160 158% Industrie Ondernemingen Albert Heyn220 220 Borneo Sum. H. My 49% 53 Ned. G. en Sp fabr 165 167% Kon. Ned. Grofsm. 95 96 Internatio 72% 74% Rott. Droogdok My 432 431 Tieleman en Dros 93/4B Ned. My Walv.vrt. 54 Spoorwegen Dell Spoorweg My 10% 10% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25% 26H Intern Nickel68 71% Anaconda 41% 44% Bethlehem Steel37% 40% Cities Service 50% 55 General Motors 3638% Kennecott81 85 Republic Steel 42% 45% Shell Oil 67% 70 Union Pacific 24 24% Un. States Steel 52% 55A Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 23/10 Edelmet Kon. AA 52% 62% Pref. w a idem 64 290 290 Holl Constrcctie 295 Ing bur. v_Bouwnyv. 119GB Int. Kunststoff. Ind. 35% 35% Leidsche Wolspinn 156 160% Sikkens Lakfabr "53 370 368 Ver Touwfabrieken 157 157 Wernink's Betonm. 67 67 Van Wyk Textiel 73 72GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7