Weer ofcyem weer mejjt de weerstand Davitamon IO Leiden heeft thans een moderne geheel automatische verkeerstafel Subliem sonatenspel duo Krebbers-Weisz Prof. De Roever verlaat Leiden voor professoraat te Amsterdam „Spelen" met treinen, trams, auto's en knipperbolïen Manifestatie van bezield en bezielend Beethoven begrip Voor opvoeding van kinderen goede sfeer scheppen! In 1955 opvolger prof. Niggli 96ste jaargang Donderdag 24 oktober 1957 Tweede blad no. 29275 Na lVz jaar bouwen l-ülllll. j Een detail van de verkeerstafel: het Station met de omgeving van het Stationsplein. (Foto L.D./Van Vliet) Morgenavond van 7 tot 9 uur Unicum op terrein verkeersonderwijs en d™dehletdlverïSSd vMra,dvèHl! Verkeer, om tenslotte de Leidse jeugd- aangepast aan Leidse verkeerssituatie'leiders,sters'zaterdagmiddag van 2 tot *""t ClIP 1' HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS a 50. 100 EN S00 DRAGÉES ÉÉN DRAGÉE PER DAG IS VOLDOENDE ORGANON - OSS 4 uur een kijkje te geven op deze ver-1 keerstafel. Dat op deze wyze voor de schooljeugd het theoretisch aan het praktisch onder wijs kan worden getoetst, achten wij van groot belang. Speelden wij in onze jeugd veel en met enthousiasme met een spoortreintje, de jeugd van tegenwoordig wordt via deze verkeerstafel wel sterk geconfron- teerd met het verkeer, temidden waar van zij leeft en werkt. Een prachtige, aan het huidige ver keer aangepaste, aanwinst voor het Ver bond voor Veilig Verkeer. Na anderhall jaar bouwen is de afdeling Leiden van het Verbond voor Veilig Verkeer en daarmede ook Leiden thans in het bezit van een moderne en geheel automatische verkeerstafel, uniek op het ter rein van het verkeersonderwijs en tot in details aangepast aan de Leidse verkeerssituatie. „Architecten en uitvoerders" waren de leden van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging voor Modelbouw, die avonden achtereen, vaak tot diep in de nacht, hun technisch vernuft en fantasie aan de opbouw van deze miniatuurstad hebben gegeven. Vooraf was echter alles op zijn verkeerstechnische mogelijkheden en puzzels uitgedacht door de hoofd-agent van Politie, de heer R. F. S. Voerman, die in de toekomst ook als instructeur zal optreden. Nieuwe Rijn en Apothekersdijk Gedempt Zoals gezegd, anderhalf jaar hebben zij er aan gebouwd en onder hun han den ontstond een stuk werk, waarop zy terecht trots kunnen zijn en dat, voor zover wij weten, nog niet eerder in ons land is gepresteerd. Kennen wij de ver- keerstableaus met rijdende treintjes en trammetjes, hier ging de fantasie veel verder. Een miniatuurstad verrees en binnen die stad komt het verkeer van alle kanten opzetten. Auto's en vracht wagens passeren de kruispunten, een militaire colonne en een begrafenisstoet trekken door „Leiden", de tram van de interlocale dienst naar Den Haag stopt bij het Stadhuis of op de Korevaar- straat. de trein rijdt over het viaduct om even later een bewaakte of onbewaakte overweg te passeren. Maar ook om de knipperbolïen bij de beschermde over steekplaatsen is gedacht, werd een com plete straatverlichting aangelegd, kwa men er lichten in de tunnels en werd zelfs een „benzine'-laadstation in de plannen opgenomen. Een „tankstation", waar de batterijen van de auto's op nieuw worden bijgeladen. Een kwestie van enkele minuten en men kan weer een half uur „draaien". Een miniatuurstad Een miniatuurstad, waarin, teneinde een goed overzicht te verkrijgen, de huizenblokken slechts door grote bruine vlakken zyn aangegeven. Enkele oriën- teringspunten treft men echter aan, zo als b.v. het Station, de yerkeerssituatie bij de Gijselaarsbank fcompleet met rood, oranje en groen aanflitsende lampjes) en op de Hogewoerdsbrug met verkeershuisje en klok, waarin een echt uurwerk is aangebracht, de monumen tale en ook al weer elektrisch verlichte lantaarn op het Stadhuisplein etc. etc. En terwijl men nog onder de indruk staat van dit technisch vernuft: vanuit één punt wordt geheel het verkeer ge regeld, rijden de brandweerauto's onder sirenegeloei uitdwars door de stad. Op dit moment wordt al het verkeer lamgelegd en wordt ruim baan gemaakt voor deze „bestrijders van het vuur". Er zijn echter nog meerdere mogelijk heden op deze met zoveel zorg en fan tasie uitgedachte verkeerstafel: een trein nadert een bewaakte of onbe waakte overweg. Knipperlichten gaan branden een waarschuwingssignaal klinktDank zij een ingenieus sys teem houdt een uit de grond tevoor schijn komende „pin" het autoverkeer automatisch tegen. Eerst als de weg vrij is, wordt dit wegverkeer een vrye doorgang gegeven. Safety first.... Bejaardensocieteit in Rehoboth UITGAANDE VAN HERVORMDE REMBRANDTWIJK Ook de hervormde Rembrandtwijk krijgt binnen kort haar bejaardenso cieteit: woensdag 6 november, 's middags om half drie, zal de wijkpredikant ds J. de Wit deze sociëteit welke wordt on dergebracht. in de grote zaal van „Reho both" aan het Rapenburg, openen. Reeds lang bestond er in de kring van deze wijkgemeente belangstelling voor de in richting van een sociëteit voor ouden van dagen. Het ligt in de bedoeling om dit bejaardencentrum, waarin voor pas sende ontspanning zal worden gezorgd iedere woensdagmiddag open te stellen. De Rembrandtwijk is de tweede her vormde wijkgemeente in onze stad in „Staalwijk" draait dit werk reeds op volle toeren die tot de inrichting van een dergelijke sociëteit overgaat. „IPHIGENIE AUF TAURIS" De originele uitvoering der „Ruhr- Fcstspiele" van Goethe's toneelspel ..Iphigenie auf Tauris" zal. onder aus piciën van de Ambassadeur der Bonds republiek Duitsland, enige voorstellin gen in Nederland geven in het kader der grote Europese tournee, die tussen sep- Eenmaal aan het „bouwen" heeft men de Nieuwe Ryn en Apothekers- djjk een toekomstbeeld? al vast maar gedempt. Een besluit van de raad en een toestemming van G.S. heeft men hiervoor maar niet afge- j wacht. Een brede verkeersweg, paral lel lopend met Breestraat en Hoge- woerd, met in het midden een ruime parkeerplaats, was het resultaat. Gelyk met de in gebruik name van deze verkeerstafel hedenmiddag om drie uur krijgt de afd. Leidep van het Verbond voor Veilig Verkeer de be schikking over een ruim en doelmatig ingericht verkeerslokaal, dat dank zij de zorgen van het gemeentebestuur is on dergebracht in de ruimten van de voor- lige Bank van Lening in de Nieuw- steeg 8. Nu deze afdeling hierover de beschik king heeft, ligt het in haar bedoeling om dit verkeerscentrum niet alleen aan te wenden tot een praktisch onderricht van de leerlingen van het lager-, voort gezet- en middelbaar onderwijs het komende jaar komen hiervoor 3500 leer lingen in aanmerking doch tevens voor alle weggebruikers: automobilisten, chauffeurs van vrachtwagens ook militaire enoude van dagen. welke laatsten vaak zo weinig op de hoogte zyn van de verkeersregels. Woonden hedenmiddag vele genodig den de officiële overdracht bij, heden avond zullen de hoofden van Leidse Onderwijsinstellingen in de gelegenheid worden gesteld zich van de werking van deze verkeerstafel op de hoogte te stellen. Eerste concert Leidse Kunstkring De naar te verwachten dit seizoen uitermate interessante concertenserie van de Leidse Kunstkring „Voor Allen" had géén waardevoller inzet kunnen vinden dan met het samengaan van twee jonge meesters op viool en piano: Her man Krebbers en Robert VVeisz, die in deze moderne eeuw gelukkig beiden nog bezield en bezielend geloven in Beethoven en elkaar in boeiend en warm-levend sonatenspel gevonden hebben! Sonatenspel stelt niet alleen de hoogste eisen aan het individu, vóór alles ook aan de gelykwaardigheid der partners, die hier volkomen op elkaar afgestemd moeten zijn en nimmer „solist met accompagnateur". Deze eerste voorwaarde ging, naarmate de avond verstreek, meer en meer in vervulling, ondanks ieders in de grond contrasterende „eigen-aard": bij Krebbers een beheerste, thans ook geestelijk, gerijpte klassieke evenwichtigheid, zonder zweem naar het sentimenteel effect, bij Weisz een temperamentvolle, vervoer rende, in de romantiek wortelende instelling. Beide musici, technisch bij voort during het sublieme benaderend of verwezenlijkend, ontwikkelden, na aanvankelijk wel domineren van de pianist, die blijkbaar nog aan de zaal moest wennen, de voor een ideale Beethoven zo noodzakelijke homogeniteit, daarby tevens getui gend van een uitgesproken stylistisch verantwoordelijkheidsgevoel. Vereniging voor Pedagogiek opent seizoen Wat is onze taak t.o.v. het geaffecteerde verwaarloosde kind? Hoe groot is de taak der ouders t.o.v. de opvoeding van het kind? Het waren deze en nog vele andere interessante onderwerpen die gisteravond in „Het Gulden Vlies" op de eerste bijeenkomst van de afdeling Leiden van de Vereniging voor Pedagogiek, door de spreker van deze avond, de heer J. van Vliet, directeur van het Observatiehuls „De Schutsluis" te Loosdreeht, bespro ken werden en tenslotte te zien waren in de flim „De paraplui", een Pro Juventutc-film van Kees Brusse. De enige bedenking, die men wel licht zou kunnen maken, is de keuze der gespeelde compositiesdeze was im mers zó overbekend, dat ieder rechtge aard muziekliefhebber ze als 't ware dromen kan. Beethovens eerste vioolsonate in D gr t. op. 12, de Frühlingssonate <in F gr. t. op. 241 en de Kreutzersonate <A gr.t. op. 47): standaardwerken der sonate literatuur. Wanneer zij echter op dergelijk hoog en edel niveau gereproduceerd worden, kan 't niet anders, of men verzoent zich met die keuze. Krebbers: puur en rein in de klare toongeving en de virtuositeit nimmer om de virtuositeit hanterend. Weisz met zijn wonderbaarlijk glanzend toucher, iedere noot de volle waarde verlenend met een steeds ..zingende" kracht. Pianistiek om de „schone toon" bij uitstek! Zodoende kwam in rijke contrastwer king een Beethovenhulde tot stand, waarin nauwelijks enig ander duo hen evenaren kan. Het ging in stijgende lyn: de van 1799 daterende eerste vioolsonate met haar pracht van variaties Beethoven was op 29 jaar alreeds een meester ge volgd door de lieflyk-melodieuze Früh lingssonate met haar als een verheven gebed opklinkend „Adagio molto expres- sivo" en daarop het in verfrissende te genstelling gehouden bondige, ritmisch zo pikante Scherzo. En na de pauze het hoogst denkbare: de vioolsonate van alle en vóór alle „gro ten": de aan de Franse violist Rudolph Kreutzer opgedragen Kreutzersonate. Wie beseft wat hier gevraagd wordt van beide comparanten, kan niet anders dan diep respect betuigen voor de con stant in een vibrerende spanning gehou den vertolking, waarin Krebbers en Tot gewoon hoogleraar in de petrologie, mineralogie en mineralo- gische kristallografie aan de Amsterdamse Universiteit is door de ge meenteraad benoemd prof. dr. W. P. de Roever, thans gewoon hoogleraar in de kristallografie, mineralogie en petrologie aan de Leidse Universiteit. Deze benoeming betekent, na bekrachtiging bij K.B. en aanvaarding, dat prof. De Roever zijn Leids hoogleraarschap beëindigt. Hij aanvaardde zijn Leidse leerstoel in 1955 als opvolger van prof. dr. E. Niggli. Spreker ging ervan uit. dat de op voeding allereerst de taak van de ouders wa6. Zij hebben er zelfs recht op. Deze taak noemde spreker veel omvattend en met vele verplichtingen. De ouders zyn echter niet in staat om deze opvoeding geheel voor eigen rekening te nemen. Zij zijn wel verplicht om deskundigen en specialisten op het gebied der opvoed kunde te hulp te roepen. Dit begint al, als men het kind naar de kleuterschool stuurt en het eindigt misschien eerst als het kind volwassen is geworden. Deze medeopvoeders of pedagogen zijn op verschillende terreinen gespeciali seerd, doch ze hebben allen gemeen, dat zij een deel van de taak der ouders op zioh nemen, zij laden daardoor boven dien een deel van de verantwoordelijk- het op zich. Zij blijven te allen itijde ver antwoording schuldig aan de ouders. De heer J. van Vliet citeerde enige gedeelten uit een boek van prof. Gun ning, die ook reeds over deze verant woordelijkheid sprak. Naast deze ver antwoording aan de ouders zijn we ook verantwoordelijk t.o.v. het kind! Krij gen wij geon beklemd gevoel, aldus spreker, als het kind ons zou vragen: Wat heb je met mijn eerzucht, mijn fantasie gedaan? Deze vragen kunnen diep in het hart van de pedagoog snijden, want men weet dat het kind recht heeft om dit te vragen. Indien wij by een bepaald facet van de opvoeding onvakkundig te werk gaan. is er kans dat het geheel krom getrokken wordt. Het is daarom zo belangrijk dat we voor de opvoeding de goede sfeer scheppen, zodat alles in goede banen zal lopen. De taak van de opvoeder is het kind te beschermen, te steunen en te leiden. Van de tegen woordige pedagoog wordt dan ook veel gevraagd. Hij zal intuïtie en inzicht in het geheel moeten bezitten. Vervolgens bracht spreker dit voorgaande i.v.m. het affectief verwaarloosd kind. In wezen is affectieve verwaarlozing als de moeder het kind, na de geboorte niet meer ac- Prof. dr. W. P. de Roever is thans veertig jaar. Hij werd geboren te Am sterdam en studeerde daar van 1934 tot 1939 geologie. In 1937 maakte hij deel uit van een geologische expeditie van de Amsterdamse Universiteit naar de Kleine Soenda-eilanden onder leiding van prof. dr. H. A. Brouwer. In 1940 bekroonde hij zijn studie met tember-november 1957 wordt gemaakt. Te Leiden wordt op vrijdag 8 novem ber a.s. een enkele voorstelling gegeven in de Schouwburg. Vijf van Duitslands grootste acteurs der na-oorlogse generatie zullen aan deze uitvoering medewerken: Maria Wimmer in de rol van Ipliigenie. Ben- no Sterzenbach als Thóas. Rolf Henni- ger als Orest. Hannes Riesenberger als Pylades en Wolfgang Golisch als Arkas. een promotie cum laude op een proef schrift getiteld ..Geological investiga tions in the Soutwestern Moetis region, Netherlands Timor". Van 1945 tot 1949 was hij geoloog bij de dienst van de mijnbouw in Neder lands Indië. In 1950 keerde hy naar zijn geboorte- en studiestad terug als lector in de mineralogie en mineralogische kristallpgrafie. In september 1955 werd hij benoemd tot gewoon hoogleraar in de kristallografie, mineralogie en petro logie aan de Leidse Universiteit. Thans, twee jaar later, verlaat hy Leiden weer om naar zyn „oude liefde de Amsterdamse Universiteit, terug te keren als gewoon hoogleraar in de pe trologie. mineralogie en mineralogische kristallografie, waardoor hij tevens de leiding krygt over een der best geoutil leerde laboratoria op zyn gebied in de wereld. Weisz volgroeid elkaar afwisselden of plastisch en in de diepste concentratie, met volle overtuigingskracht in elkaar opgingen. De criticus behoeft na zulk technisch volmaakt spel en een zodanig verinner lijkte voordracht, waarin de uitvoeren den boven zichzelf uitstegen, met zijn reserves niet meer aan bod te komen: dat zou eenvoudig belachelijk zijn! Het was een vreugde om in een eeuw van zich op velerlei gebied openbarende middelmatigheid kennis te mogen ne men van deze superioriteit en dit Beet- hovenbegrip, waarmee het duo Krebbers- Weisz zich tot de internationale „top klasse" schaart. Wat het verwonderlijk, dat spontaan opwellende, meest nadrukkelijke bij valsbetuigingen de ooncertgevers noop ten tot een toegift: het serene en „dankende" Adagio uit de zesde sonate, dat zo mogelijk, tot een bekroning van deze verheffende Beethovenavond uit groeide? Zij kunnen er zich, in bescheiden heid. op beroemen de Beethovenfak- kel hoog te doen opvlammen: veelzij- diger en indringender manifestatie, die men volledig onderging en waaraan men zich volkomen overgaf, lijkt nau welijks mogelijk. Dit duo. dat zich met héél zijn kun nen en geest op Beethoven instelde, is voor ons land een kostbaar bezit! H. Prof. dr. W. P. DE ROEVER TENTOONSTELLING PAUL SCHUITEMA. In het Prentenkabinet zal van 2 no vember tot en met 7 december a s. een tentoonstelling gehouden worden van prenten van Paul Schuitema. JURIDISCHE VOORDRACHT I In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, kandidaat notarissen. bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt woensdag 6 no vember om 7.45 uur nam. in het Acade miegebouw. prof. mr. D Goedhuis over het onderwerp: Juridische en politieke aspecten van de luchtroute over de Noordpool. cepteren wil. Men doet dan iets. wat onherstelbaar is. Het kind wordt in al zyn functies gefrustreerd. Er treden stool-nissen op in het emotionele vlak. enz. IN LIEFDE TOT HET KIND GAAN Als het kind hulpeloos ter wereld is gekomen, dan zal het ook verder geleid moeten worden, door iemand die in liefde tot het kind komt Voor vele moe ders is dit geen probleem. Zij zijn echte moeders! Helaas komen ook zeer veel andere gevallen voor. Bovendien is de voorwaarde voor elke opvoeding dat alles emotioneel beleefd wordt, anders heeft het geen opvoedende waarde. Als dit ook plaats heeft, in een nor male moeder-kind verhouding, dan komt men er zeker. Maar wordt het kind door de moeder „in de kou" gelaten, dan heeft het geen houvast meer. Zo kan men wel het kind op tijd eten geven, en hygië nisch behandelen, maar toch niet als moeder tot hem komen. Het wils- en driftleven van het kind zal dan niet in leven komen met het gevolg dat het uitgroeit tot een honger, een smachten naar liefde. Affectieve verwaarlozing is niet iets nieuws aan de horizon. Men heeft altyd dergelijke si tuaties gehad. Wel was spreker van me ning, dat deze tijd extra gunstig was voor dit verschijnsel. Hier staat echter tegen over dat men in de loop der jaren een betere kennis van de mens heeft verkregen. Was het vroeger zo dat men deze kinderen als psychopaat betitelde en behandelde, thans beziet men dit vraagstuk veel lichter, want de moge lijkheden van therapie zyn veel groter geworden. Het gestoorde kind vormt zijn eigen wereld om zich heen en dan altijd via de emotionele belevingen. Hierdoor wordt zijn ontplooiing bepaald. Zij hebben soms zeer afwijkende ge- dra gs patronen. Sommigen kruipen weg en bouwen ah.w. een muur om zich heen. Maar als de structuur is: ik wil leven, dan wordt het kind agressief. Gevolgen zijn dan bijv. het bedwateren op oudere leeftijd enz. omdat de gehele wereld vijandig is geworden. Het probleem van kinderen van onge huwde moeders werd in dit verband ook besproken. Men ging vroeger van de ver onderstelling uit. dat de moeder en het kind samen moesten blijven. Men vraagt zich nu af: is de moeder wel in staat om dit kind op te voeden? Heeft zij wel de echte liefde voor haar kind? Onze houding t.o.v. het verwaar loosde kind, besloot de heer Van Vliet, mag niet bestaan door het te straffen en steeds standjes te geven. We moeten het dieper zoeken, en daarvoor is inzicht nodig. Ter illustratie werd hierna de Pro Juventute-film „De Paraplui" van Kees Brusse, vertoond, die één dag in het leven van een jongen uit een keurig gezin laat zien. In dit gezin loopt alles volgens de regelmaat van de klok. doch het is een gezin waar het leven uit is. De leiding van deze vergadering be rustte bij de heer H. A. Vriend. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot dokter in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld: „Over de homologiestructuur van enige typen vezelruimten" de heer A. J. H. M. van de Ven. geboren te Cadier en Keer en aldaar wonende. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot dokter in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Geologie des Ida ou Zal <Maroc>" de heer G. de Koning, geboren te Buiten zorg en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doktor in de Rechts geleerdheid op proefschrift getiteld ..De Militair-Rechterlijke organisatie' de heer H. H. A. de Graaff. geboren te Am sterdam en thans wonende te Arnhem. De promotie geschiedde cum laude. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren. Jannert-Je L.. dr van S. O. BUI en J. A. O ver beek. Getrouwd: D. O. Byrne* en E. L. Demp- eey.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3