Maarschalk Rokossofsky benoemd tot bevelhebber aan Turkse grens weerbericht Bewijs van troepenconcentratie in het T ranskaokasisclie gebied Rem opgeheven op aantrekken van nieuw N.V. Kapitaal Christian Dior overleden 96ste jaargang DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 No. 29273 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie 21507 De zestigjarige Sovjetrussische maarschalk Konstantin Rokossofsky is benoemd tot opperbevelhebber van de Russische troepen in Trans-Kaukasië aan de Turkse grens, aldus deelde de BBC gisteravond mede, die dit bericht had opgevangen van een plaatselijk Russisch radiostation. Diplomatieke waarnemers in Londen zien in deze benoeming een bevestiging van de Turkse beschuldiging, dat de Sovjet-Unie troepen concentreert langs de Turkse grens. Men benoemt geen maarschalk in een grensstreek, zeggen zij, als zich daar geen aanzienlijke troe penmacht bevindt. In de laatste wereldoorlog was de in Polen geboren Rokossofsky een van de hoogste bevelhebbers in de Sovjet-Unie. Hij was de held van Stalingrad, die de Duitse veldmaarschalk Von Paulus tot overgave dwong. Na de communistische revolutie van 1917 werd hij Russisch staatsburger. Van 1949 tot november 1956 was hij Pools minister van Oorlog en opperbevelhebber van het Poolse leger. Toen Gomoelka een jaar geleden slaagde met zijn „kleine revolutie", moest Rokossofsky het veld ruimen. Hij werd toen plaatsvervangend minister van Oorlog in Moskou. Overleg van Macmillan in Washington is begonnen De Britse premier Harold Macmillan en zijn delegatie van zestien man zijn gisteren op het vliegveld van Washing ton aangekomen, waar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, ter verwelkoming aanwezig was. Gisteravond namen Macmillan en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, deel aan een diner, dat president Eisenhower zijn Britse gasten aanbood. Intussen werden besprekingen gevoerd, waarbij ter inleiding tot een algemene bestudering van internationale kwesties en de daarmee verband hou dende politieke en militaire problemen werd overgegaan. Selwyn Lloyd, die reeds in Washington vertoefde ter gele genheid van het bezoek van het Britse koninklijk paar aan Amerika, heeft ge legenheid gevonden voor Macmillans aankomst reeds een agenda te ontwer pen voor de besprekingen tussen presi- den Eisenhouwer en de Britse premier. Dat het Midden-Oosten daarbij een zeer voorname plaats inneemt, spreekt wel vanzelf. ficaïct j SPECIALIST TN' AMESSCHOENEN Prof. Bovet wint de Nobelprijs, voor geneeskunde Dit jaar is de Nobelprijs voor fysio logie en geneeskunde toegekend aan professor Daniel Bovet te Rome voor zijn ontdekkingen met betrekking tot een synthetisch produkt dat de gevol gen wegneemt van de werking van be paalde stoffen in het menselijk lichaam. Prof. Bovet is in 1907 in Neufchatel (Zwitserland) geboren. Hij is hoofd geweest van het laboratorium voor the rapeutische chemie van het instituut Pasteur en is speciaal bekend om zijn in 1940 aangevangen onderzoekingen, die leidden tot de vervolmaking van pijnstillende middelen, die hun grote betekenis voor de moderne chirurgie hebben bewezen. Sinds 1947 heeft hij de leiding van de afdeling farmacologie van het „Instituto superiore di sanita" te Rome. De nieuwe Nobel prijswinnaar is voor al bekend geworden door zijn uitvinding van de synthetische vorm van curare, het pijlgif dat de Zuidamerikaanse In dianen vroeger gebruikten. Dit middel wordt nu algemeen gebruikt als verdo vend middel bij operaties. Prof. Bovet heeft thans de Italiaanse nationaliteit. Technische herziening inkomstenbelasting (Van onze parlementaire redacteur) Minister Hofstra heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij verwacht, dat binnen enkele maanden bij de Tweede Kamer een nieuw wets ontwerp inkomstenbelasting kan worden ingediend. Dat is geen voorstel tot ver laging of verhoging van de inkomsten belasting, maar een technische herzie ning. die voor sommige personen kan leiden tot een billijker belastingheffing. Vrij zacht De Bill verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met vannacht en mor genochtend op vele plaatsen mist. Tij delijk enige motregen. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 OKTOBER Zon op: 7.24 uur; onder: 17.28 uur. Maan op: 10.08 uur; onder: 18.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.13 en 16.32 uur. 'Laagwater te 0.07 en 12.24 uur. Dit nummer bestaat oit 16 pagina's „Aardig romantisch verhaal over bootje" De politie van Istanboel heeft giste ren verklaard, dat het Turkse postbootje „Torik", dat in september in de Bos porus verdwenen is, geen belangrijke politieke documenten aan boord had. Er wordt nog steeds naar het scheepje gezocht. Dit scheepje is in het brandpunt van de belangstelling komen te staan door het verhaal van de Franse journalist Sablier, volgens hetwelk met deze boot documenten van Loy Henderson, die on langs in verband met de Syrische kwes tie Turkije bezocht, verdwenen zijn. De documenten zouden nu in Russische handen zijn, aldus Sablier. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Ankara verklaarde woens dag: „Het is een aardig romantisch verhaaltje, maar wjj missen geen diplo matieke zending". Overigens worden nooit belangrijke diplomatieke stukken met een gewone postboot meegegeven, zei hij. Syrië wijst bemiddeling van Koning Saoed af De Syrische regering heeft het be middelingsaanbod van Koning Saoed van Saoedi-Arabië ten aanzien van de spanning tussen Syrië en Turkije defi nitief van de hand gewezen en is vast besloten haar klacht tegen Turkije in de V.N. te handhaven. Volgens Radio- Cairo zou de Syrische minister van Bui tenlandse Zaken deze mededeling gis teravond aan alle Syrische diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland hebben toegezonden. De Westelijke afgevaardigden naar de V.N. overwegen een voorstel om secre taris-generaal Hammarskjöld in het Syrisch-Turkse geschil ter plaatse een onderzoek te laten instellen. Hammars kjöld zou bereid zijn deze taak op zich te nemen als de Algemene Vergadering hem dit zou opdragen. Het voorstel is uitgegaan van de Ver enigde Staten. Waarnemers geloven, dat het de weg opent naar een compromis. De Syriërs hebben echter verklaard, de vorming van een commissie van onder zoek voor te staan. De Algemene Vergadering zal het debat over het Turks-Syrische geschil vrijdagavond moeten hervatten. Men verwacht evenwel dat gepoogd zal wor den het debat uitgesteld te krijgen tot na de Turkse verkiezingen op zondag. Syrië zou zich hiertegen verzetten. Ten Westen van Lelystad is gis teren zonder toespraak en officiéél vertoon een belangrijke dijk geslo ten: de eerste verbinding tussen de dijk van Oostelijk Flevoland en de Markerwaard. Deze dijk maakt deel uit van de omsingeling van de Advertentie werkput, gebouwd waar de Houtrib sluizen i komst de scheepvaart schakel tussen ■uilen worden, in de toe- het IJ en het IJsselmeer. Er is meer fruit te verwachten Op de jaarvergadering van de groot handel in verse Zuidvruchten die van middag in het Kurhaus te Schevenin- gen is gehouden, heeft de voorzitter, de heer R. Mol, de verwachting uitge- sproken dat binnen niet al te lange tijd een belangrijke verlichting op de fruitmarkt te verwachten is door de i aanvoer van grote kwantums sinaas- appelen en ook van appelen en peren. In bijna alle produktielanden van ci- trusfruit is een redelijk goede oogst, terwijl de betalingsmogelijkheden geen belemmering voor de import behoeven te betekenen. Verwachter? we in de achterliggende jaren veelal vanaf medio november uit sluitend of in hoofdzaak Spaanse si naasappelen en iets later de jaffa's, dit seizoen zal het assortiment stellig wor den uitgebreid met Marokkaanse, Mexi caanse, Californische en Florida sinaas appelen, aldus de heer Mol. Tevens is aan de bevoegde instanties het verzoek gericht om, evenals dat in West-Duitsland het geval is, gezien de krappe fruitmarkt en als gevolg daarvan hoge fruitprijzen, tijdelijk de invoer rechten op appelen, peren en citrus bui ten werking te stellen. MODEL Karin Verrassend in ieder opzicht! Sola begrijpt de wensen van déze tijd en streeft er steeds naar, die wensen tot werkelijkheid te maken. Met ons nieuwe model „Karla" zijn wij daarin alleszins geslaagd. Zie de ranke lijn, het eenvoudige en juist daardoor zo beschaafde décor van dit door en door vlekvrije Sola Massief - één en al uw wens. Het is een bezit en een dagelijkse vreugde voor heel uw leven. Sola - voor ieders smaak, ieders beurs, tr zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt. SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST Geen woord over oktoberrevolutie Kadar had er voor gezorgd, dat in Hongarije alles rustig was Betogingen in Londen, Washington en Bern (Van onze Weense correspondent) Kadar heeft er met zijn aanhang wel voor gezorgd, dat er zich in Boedapest geen onregelmatigheden of demonstraties konden afspelen. De scholen waren geopend, maar er mocht geen enkel woord over de revolutie worden gezegd. Ook geen enkele van de vele kranten heeft ook maar een woord gewijd aan wat zich vorig jaar in Boedapest heeft afgespeeld. In de Poolse bladen werd al evenmin gewag gemaakt van 'de Hongaarse oktoberrevolutie. In Rusland zwegen Radio-Moskou en het nieuwsbureau Tass in alle talen. Minder belasting bij herkapitalisatie (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen met tegemoetkomingen op belastinggebied, waardoor ondernemingen in de vorm van een naamloze vennootschap, tot 1 januari 1959 in de gelegenheid worden gesteld maatregelen te treffen, waarmede een belemmering wordt opgehe ven voor het verkrijgen van nieuw kapitaal ter uitbreiding of modernisering van het bedrijf. Er zijn vele ondernemingen in ons land. waarvan het aandelenkapitaal slechts een gedeelte uitmaakt van het werkelijke vermogen. Dat is mogelijk doordat de in de loop van vele jaren be haalde winst niet in haar geheel is uit gekeerd. maar ten dele in het bedrijf is achtergehouden als reserve. Een aandeel in zo'n onderneming is dan meer waard dan 100 en het gevolg is. dat de koers op de effectenbeurs stijgt. Wanneer nu een onderneming met een aandelenkapitaal van bijv. een miljoen gulden en een reserve van 3 miljoen gulden, nieuw kapitaal nodig heeft, 'om een uitbreiding of de aanschaf van dure machines te bekostigen), dan kan de uitgiftekoers van die nieuwe aande len natuurlijk niet op 100 worden ge steld, want het nieuwe kapitaal zou dan meeprofiteren van de winst, die is be haald met het oude kapitaal. De oude aandeelhouders zouden daar geen ge noegen mee nemen Maar als de koers van uitgifte hoger wordt gesteld, is het voor kapitaalbezit ters niet aanlokkelijk op de lening in te schrijven. Want iemand die een aandeel van bijv. f. 1000 voor bijv. f. 2000 moet kopen, ontvangt toch maai" dividend over de nominale waarde van het aan deel (duizend gulden) en dat scheelt dus de helft. Bij een dividend van bijv. 6 zou hij dan slechts 3 rente trekken van het bedrag, dat hij voor het aan deel heeft moeten betalen. In zulke gevallen is het voor het aan trekken van nieuw kapitaal nodig de in de loop van de jaren gemaakte winst eerst onder de oude aandeelhouders te verdelen. Dan kan zonder bezwaar de koers van de nieuwe aandelen op 100 worden gesteld. Maar als die oude winst wordt ver deeld, vraagt onmiddellijk de fiscus zijn aandeel. Want winst is inkomen en daar over moet belasting worden betaald. Het gaat gewoonlijk zo, dat oude aandeel houders voor elk aandeel, dat zij bezit ten, als winstuitkering een nieuw aan deel erbij krijgen, een bonus-aandeel. Bovendien krijgen zij in contanten een aanvullend winstdividend uitgekeerd om daarmede de belasting te kunnen beta len. Het aangenomen wetsontwerp bepaalt, dat de inkomstenbelasting op het bo nus-aandeel en het aanvullend dividend niet meer zal bedragen dan 20 To. Na de herkapitalisatie zullen de reserves nog ten minste een kwart van het zuiver fiscaal vermogen moeten uitmaken. In 1951 is ook een dergelijke tijdelijke regeling voor herkapitalisatie getroffen, waarvan 740 naamloze vennootschappen gebruik hebben gemaakt, waardoor het Rijk belasting heeft ontvangen, waarop het anders nog lang had kunnen wach ten. Hij schiep de new look Geheel onverwacht is de oeroemde Franse mode-ontwerper Christian Dior aan een hartaanvall «verleden in een hotel te Montecatini, een badplaats in Noord-Italië, waarheen hij enkele da gen geleden was gekomen om rust te nemen. Dior werd te Granville in Nor- mandië geboren op 21 januari 1905. Hij was reeds op middelbare leeftijd toen hij plotseling in 1947 in de Parijse modewereld op het eerste plan kwam door het scheppen van de ,,new lood" die een einde betekende van de ge dwongen soberheid in de mode gedu rende de oorlogsjaren. Sindsdien had hij de verstokte vrijgezel in de wereld van de dames mode een gezag, zoals weinige ontwer pers dat vóór hem hadden gehad. De ..new look" werd gevolgd door de „tulp- lijn" en een reeks andere „lijnen", ge noemd naar letters van het alfabet, zo als de „y"-, de „x"-, de „h"- en de „a"-lijn. Vorig jaar lanceerde Dior de „pijllijn". Geleidelijk strekte Dior zijn activiteit ook uit tot accessoires die hij belangrijk achtte, zoals juwelen, kou sen, handschoenen en parfums. Vorige maand werden te Londen de eerste door hem ontworpen schoenen getoond. De ontwerper had met zijn betrekke lijk korte, gezette gestalte, kale hoofd en donkere kostuums met stemmige dassen meer het voorkomen van een bankier en hij had ook zeker de capaciteiten voor een dergelijk beroep. Hij was na melijk een goed zakenman, die in tal rijke landen zakelijke filialen had. De ..Christian Dior-maatschappij" werd met haar filialen in de V S.. Engeland en Zuid-Amerika dan ook een van de belangrijkste Franse ondernemingen. Twee jaar geleden had zij een omzet van ongeveer vijfig miljoen gulden per Jaar en 1200 mensen in dienst. Te Parijs bewoonde Dior een groot herenhuis, waarin zijn lievelingskleuren wijnrood en groen de boventoon voerden er. talrijke antiquiteiten, waar- Toch is toestand in Hongarije nu anders Staatsminister Marosan had de brutaliteit om zijn belofte gestand te doen door op de verschillende hoge scholen en akademies te verschijnen en vast te stellen, dat het onderwijs volkomen normaal verliep. Gisteravond ging hij in een radio toespraak nog verder en eiste dat de Oostenrijkse regering de volksdemo cratie in Hongarije zou beschouwen als een uitdrukking van de vrije volkswil. Om de wederzijdse betrekkingen te verbeteren zou Oostenrijk moeten op treden tegen de emigranten-organisa ties en het werk van Radio Vrij Europa in Oostenrijk moeten verbieden. De gehele dag patrouilleerde gisteren de zwaargewapende staatspolitie in de straten van Boedapest, vooral echter op de grote pleinen en boulevards. Verder controleerde zij de huizen, of er rouw- vaandels hingen, maar deze waren niet meer te vinden, omdat de concierges ze reeds tevoren hadden moeten afgeven. De bevolking was gewaarschuwd geen rouw te dragen, ook niet wanneer men een recent sterfgeval in de familie be treurde. Politie voor kerkhoven De politie stond voor de toegangen van de kerkhoven om een al te sterk be zoek aan de graven eventueel tegen te gaan. In Wenen hebben Hongaarse studen ten en andere vluchtelingen gisteravond een optocht gehouden. Na een avond mis te hebben bijgewoond, trokken zij onder het zingen van nationalistische liederen in de richting van het Hon gaarse gezantschap, maar zij werden daar door de politie tegengehouden. Het zelfde herhaalde zich bij het Schwar- zenberg-plein, waar de demonstranten een aanval wilden doen op het Russi sche oorlogsmunument. Ook dit plan werd verijdeld. Betogingen In talrijke andere steden, zoals Lon den, Washington en Bern. werden be togingen gehouden om uiting te geven aan gevoelens van verbondenheid met het Hongaarse volk. In Bern poogden tweehonderd Hongaarse vluchtelingen vergeefs het Hongaarse gezantschapsge bouw te bestormen. Zij wierpen stenen naar het gebouw, maar werden door de politie verspreid. In de omgeving van de Russische ambassade te Washington werd een Hongaar aangehouden, die een Molotof-cocktail in zijn bezit had. Gp een persconferentie in de Ameri kaanse hoofdstad deelde generaal Kira- ly. die tijdens de gebeurtenissen van vo rig jaar de stad Boedapest verdedigde, mee, dat het ..Nationale comité van een vrij Hongarije" net zolang een beroep op het geweten van de vrije wereld zal doen, totdat de Russen gehoor geven aan de resoluties van de V.N. en Hon garije ontruimen. onder een zilveren bad. een plaats had den gekregen. Om zich te ontspannen werkte hij wel in zijn tuin of speelde piano wt nrbij hij voorkeur had voor compo-.i'i'"? v;in Bach en Chopin. Men zei van hem, dat hij zeer bijgelovig was. Op dagen dat hij zijn collecties toonde, droeg hij altijd een takje lelietjes-van dalen in zijn knoopsgat, die in Frankrijk als gelukbrengend worden beschouwd. Minder geweld In Hongarije zelf is er na en tenge volge van de revolutie toch wel wat ver anderd. Kadar heeft ingezien, dat hij met zijn aanvankelijke Terreur niet kan doorgaan. Daarom hebben er in de laat ste tijd geen processen tegen opstande lingen plaats gehad en werden enkele doodvonnissen in gevangenisstraffen veranderd. De partij blijft zwak en wint vooral geen aanhang onder de jeugd. De boeren houden zich afzijdig en den ken er niet aan om lid van de collec tieve boerderijen te worden. De regering van haar kant durft hen er niet toe te dwingen, ook de afleveringen van land- bouwprodukten voltrekt zich zonder ge- weldmaatregelen. De voedselvoorziening in de steden is dan ook beter dan voor de opstand. De Russische soldaten zijn geheel uit het stadsbeeld verdwenen, maar men weet dat zij de kazernes vullen. In de etalages van de boekwinkels zijn Rus sische titels tot een minimum beperkt. Ook lopen er slechts weinig Russische films en kunstenaars uit de Sovjet-Unie treden slechts zelden op en dan nog al leen in de kringen van de communis tische partij. Een groot gedeelte van de nog achtergebleven goede Hongaarse schrjjvers heeft zich teruggetrokken en hnlt zich in zwijgen. Amerika beëindigt hulp aan Tito Erkenning Oost-Duitsland maakte slechte indruk De Amerika-nse regering heeft beslo ten, dat Joego-Slavië in de toekomst geen militaire of economische hulp meer zal ontvangen, zo wordt uit diplomatie ke bron vernomen. De regering is er zich namelijk van bewust, dat het Con gres zou weigeren nieuwe hulp aan Joego-Slavië te voteren, gezien de tegenwoordige buitenlandse politiek van Tito en speciaal de diplomatieke erken ning van Oost-Duitsland. De bestaande hulpovereenkomsten zullen nog uitge voerd worden, doch Joego-Slavië heeft op grond daarvan niet veel meer te verwachten. Deze opschorting van Amerikaanse hulp zou betrekking hebben op het grootste gedeelte der Amerikaanse mili taire hulpverlening, waaronder inbegre pen de levering van straaljagers. Zij zou ook gelden voor de onderhandelingen, die te Belgrado worden gevoerd over de Amerikaanse economische steun aan Joego-Slavië gedurende het lopende begrotingsjaar. De V.S. Amerikaanse u^iuuugojaai. we v.o. zouden wel onderdelen blijven leveren voor reeds verstrekte wapens. De Amerikaanse regering zou terzake reeds met Westeuropese regeringen en met name met de Britse autoriteiten, overleg hebben gepleegd. In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken legde men er de nadruk op, dat deze beslis sing thans wel noodzakelijk wordt ge acht, doch dat zij geenszins onherroe pelijk is. „Het gaat er thans om te zien welke richting Tito gaat volgen: wil hij samenwerking met het Westen of gaat hij in het Russische kielzog varen?". Aldus een in deze kringen vernomen commentaar.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1