Bonn ontsticht over verzet tegen Duitse eenheid door NAVO-politici Scheuring van Duitsland is jammerzei men in Princetownmaar keert extreem-nationalisme Uitlatingen van Nederlander Helikopter van Deelen stortte neer na explosies in de lucht Bereikte een Amerikaanse raket een rekordhoogte van 6400 km? Spierpijn Mrisrsr Boodschappen van Hammarskjöld en Munro op de „Dag der V.N." Opeenhoping van claims achter stuwdam van bestedingsbeperking 96ste Jaargang Donderdag 24 oktober 1957 Vierde blad no. 29273 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Men is in Bonn nogal ontstemd over uitlatingen, die vooraanstaande politici uit NAVO-landen zich op een (onofficiële) bijeenkomst in Princetown in de Ver. Staten hebben laten ontvallen. Het gaat daarbij om de hereniging van Duitsland, een netelige kwestie, die als een van de voornaamste punten op het programma van de Bondsregering en op dat van alle politieke partijen prijkt. Het was mis schien wat duidelijker geweest te zeggen: het ging te Princetown om het n i e t- totstandkomen van Duitslands hereniging. Want de bedoelde politieke figuren uit de NAVO-landen, hoofdzakelijk uit het Westen van Europa, hebben te kennen gegeven, dat het weliswaar betreurens waardig is, dat Duitsland in stukken is gescheurd, maar dat daardoor aan de andere kant misschien kan worden verhinderd, dat Duitsland weer de eerste viool in Europa zal gaan spelen. In een sterk, herenigd Duitsland zouden zeker weer nationale stromingen met een fel agressief karakter het hoofd opsteken en dat is geen prettig vooruitzicht voor de landen, die er omheen liggen. "171xKi_ »|1 nister, hebben recht op die streken in V lucnteimgeil W111011 het oosten. ..Onze Heimat daarginds is Duits geweest en moet weer Duits wor- t den ook!" grenslierzien i n g Een van de sprekers op de conferen tie heeft gezegd, dat nu weliswaar al sedert jaren voortdurend in de bij de NAVO aangesloten staten wordt be weerd, dat de beide delen van Duits land moeten worden herenigd, maar dat het „voor ons vermoedelijk beter zou zijn, als die hereniging niet tot stand kwam". Tal van andere deelnemers aan de conferentie waren het daarmee eens. Het spreekt vanzelf, dat men nu in Bonn het naadje van de kous wil we ten. en daarom heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Westduitse ambassade in Washington om nadere gegevens gevraagd. Het zal van de aard van die inlichtingen afhangen, hoe de Westduitse Bondsregering op die uitla tingen zal reageren. De bijeenkomst te Princetown, waar aan ca. 60 politici hebben deelgenomen, is al in juni gehouden, maar een rap port erover werd pas een paar dagen geleden door de universiteit van die stad gepubliceerd. Men had de socialis tische Bondsdagafgevaardigde Erler. die zelf in Princetwon is geweest, willen vragen of hij wat meer over de confe rentie en over de daar gevallen woor den kon vertellen, maar het toeval wilde, dat Erler juist in Zwitserland was. Thans is hy echter in de Bondsrepu bliek teruggekeerd. Erler heeft nu mee gedeeld, dat het een Nederlander is geweest, die de bewuste redevoering in Princetown heeft gehouden. Andere politici onder wie zich eveneens Neder landers bevonden, hebben de opvattin gen van bedoelde spreker, gedeeld. Dat nam overigens niet weg aldus Erler dat zij toch grote bewonderaars van Adenauer en van de door hem gevolgde politiek bleken te zijn. Geduchte mededinger Intussen hoeft men in West-Duits- land niet al te verbaasd te zijn over de in Princetown geuite opvattingen. De Westduitse Bondsrepubliek is nu al zó kort na haar ontstaan een gevaar lijke mededinger in de felle strijd op de wereldmarkt geworden en die concur rentie kan een paar jaren na de her eniging (als het' oosten zich eerst wat van de nadelige invloed van het com munistische stelsel heeft hersteld) nog veel geduchter worden. Bovendien zijn de Duitsers er ten dele ook zelf schuld aan, dat de buitenwereld op haar qui vive is en wat huiverig is geworden voor de hereniging. Want waar begint zij en waar houdt zij op? In de Bondsrepubliek wordt telkens opnieuw openlijk op grote bijeenkom sten van voormalige verdrevenen en vluchtelingen uit het oosten geëist, dat de thans in Europa bestaande grenzen moeten worden veranderd. Men heeft daarbij niet alleen de hereniging van de Bondsrepubliek met de oostzone op het oog. Neen. men verlangt met de meeste nadruk, dat de westelijke grens van Polen, die thans langs rivieren de Oder en de Neisse loopt, voorgoed verdwijnt. De streken ten oosten van die lyn moe ten ook weer Duits worden, zegt men. Dat herinnert de buitenwereld natuur lijk aan het vele geschreeuw in de eerste periode van Hitlers regime, dat ten slotte zo ontzettend veel ongeluk over het mensdom (ook over de Duitsers zelf) heeft gebracht. Inmenging, zegt Oberlander De Bondsminister voor het Vluchte- lingenwezen in Adenauers binnenkort aftredende kabinet, prof. dr. Oberlander kwam eveneens aan het woord. Hij oefende kritiek op Tito's verklaring uit en hij bestempelde deze als een inmen ging in aangelegenheden, welke hem in het geheel niet aangaan. Men is er overigens in Bonn zeer be nieuwd naar wat Tito over enkele we ken zal doen, als hij naar Moskou reist om daar aan de festiviteiten ter herin nering aan de oktober-revolutie van 1917 deel te nemen. Men verwacht, dat hij bij die gelegenheid de oostzone niet al leen de facto (feitelijk), maar ook de jure (rechtens) als een zelfstandige staat zal erkennen. Als dat zo is, doet zich voor Bonn een nieuw vraagstuk voor: zal de Westduitse Bondsregering haar houding tegenover Joego-Slavië moeten wyzigen of niet? Totdusver heeft Bonn geweigerd betrekkingen met landen te onderhouden, die het commu nistische bewind in de oostzone hebben erkend. De enige uitzondering vormt, sedert Adenauers bezoek aan Moskou, de Sovjet-Unie! Twee officieren om het leven gekomen De piloot deed nog een vergeefse sprong (Van onze correspondent) vonden waar het toestel terecht geko- I men was. Door hulpgeroep van de lui- Gistermiddag omstreeks half een is tenant-kolonel der Marechaussee^ die zoals wij nog in het kort konden tussen de wrakstukken bekneld zat, melden een helikopter van de vlieg- j werd deze plaats tenslotte ontdekt, basis Deelen, bemand met twee officie- ren. na enkele explosies midden in de Hoenderlose bossen bij hel buitencen trum „De Miggelenberg" neergestort van een hoogte van ongeveer 300 meter. Het- toestel vloog niet in brand, maar Het toestel was op een boom terecht gekomen en totaal vernield. Het staart stuk stak recht omhoog. De rotor was eraf gebroken, mogelijk reeds tijdens de werd niettemin totaal vernield. De beide vlucht. Een uitgebreid technisch onder inzittenden, de 41-.jarige kapitein-vlie- j zoek zal dit echter nog uit moeten wij- ger der Koninklijke Luchtmacht C. H. zen. Nivo uit Arnhem en de 48-jarige luite- Nadat men op de plaats van de ramp nant-kolonel H. II. Janssens uit Roer- was aangekomen, heelt men het nog in mond. van het depot der Koninklijke i leven zijnde slachtoffer, dat blijkens Mr. dr. M. Rooy hoogleraar te Amsterdam De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn vergadering van gisteren benoemd tot gewoon hoogleraar in de leer van de communicatiemiddelen, in het bijzonder van de pers, bij de faculteit der politieke en sociale we tenschappen aan de Gemeente Uni versiteit, mr. dr. M. Rooij, hoofdre dacteur van de Nieuwe Rotterdamsehe Courant. De heer Rooij volgt prof. dr. K. Baschwitz op, die onlangs zijn functie heeft neergelegd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Maarten Rooij is geboren te Rotterdam op 17 april 1906. Hij studeer de aan de Leidse Universiteit 'rechtswe tenschappen en aan de Economische Hogeschool te Rotterdam economie. Na zijn doctorale examens in beide weten schappen te hebben afgelegd, vestigde hij zich als advocaat en procureur in de Maasstad. Van 1922 tot 1933 was hij leraar Staatsinrichting aan de Gemeen telijke Handelsschool aldaar. In 1932 trad hij in dienst van de Nieuwe Rot terdamsehe Courant als redacteur bin nenland. later was hij tot 1940 secreta ris van de hoofdredactie en waarne mend hoofdredacteur. Gedurende de oorlog verliet mr. Rooij de journalistiek en werkte bij een levensverzekering maatschappij. Direct na de oorlog volgde zijn benoeming tot hoofdredac teur van de N.R.C. Op 4 juli 1956 pro moveerde hij aan de Economische Ho geschool te Rotterdam op een proef schrift. getiteld: .,Het economisch-so- ciale beeld van het dagbladbedrijf in Nederland". Prof. Rooij is ere-voorzit- ter van de Nederlandse Journalisten kring. in de wederoprichting en bloei waarvan hij - na de bevrijding - een zeer groot aandeel heeft gehad. Eindelijk succes! Na start van stratosfeer-ballou Het hoofdkwartier van de luchtmacht in Washington heeft meege deeld, dat na vier mislukkingen op 21 oktober met succes een raket van het project far-side" boven de Stille Oceaan is gelanceerd. Het hoofdkwartier wilde echter niet een bevestiging geven van berichten dat de raket een hoogte van 6400 km. had bereikt. Wel werd gezegd, dat men „uitgebreide gegevens" had verkregen. Deze waren echter nog niet uitgewerkt en vóór vrijdagmiddag zouden er geen cijfers worden bekendgemaakt. De mislukte proefnemingen hadden op 25 sep tember en in het begin van oktober plaats gevonden. De raket zou niet bedoeld zijn om als kunstmaan rondom de aarde te cir kelen. maar zij zou ten doel hebben een zo groot mogelijke hoogte te bereiken en dan naar de aarde terug te keren, terwijl haar instrumenten via de radio gegevens verstrekt aan de waarnemers op de grond. Deze instrumenten zouden drie en een half pond wegen en in de neus van de viertrapsraket zijn aan gebracht. Zou de raket inderdaad, na van 33 km. hoogte van een ballon te zijn gestart, de hoogte van 6400 km. be reikt hebben, dan zou dit een opzien barend record zijn. De Russische kunstmaan bereikte een maximum- hoogte van 900 kilometer. Ook Vanguard-projectiel De Verenigde Staten hebben voorts gisteren een „Vanguard"-raket gelan ceerd. aldus wordt uit Cape Canaveral in Florida waar het proef terrein van de Amerikaanse marine is gevestigd, gemeld. Deze raket is bestemd voor het lanceren van de Amerikaanse kunst maan. De marine maakte bekend, dat het eerste deel van de drietraipsraket de „Vanguard" tot een hoogte, van 170 kilometer heeft gebracht. De rest is Advertentie rheumatiek? Flink wrijven met Klooster balsem, die diep in het weefsel dringt. KJ<s»«»stert>alsem wrijft de pijn wegJ Marechaussee te Apeldoorn zijn by dit ongeluk om het leven gekomen. De piloot moet onmiddellijk dood zijn geweest, nadat hij nog getracht had zich op omstreeks 100 meter hoogte door een sprong uit het vliegtuig te redden. Zijn mede-inzittende heeft na de val nog ongeveer 3 kwartier geleefd, maar is toen eveneens aan zijn verwondingen bezweken. Beide slachtoffers waren ge huwd en vader van drie kinderen. enkele opmerkingen op dat ogenblik nog bij zijn volle bewustzijn moet zijn ge weest, uit het wrak getrokken. Op een meter of tien afstand lag de veronge lukte piloot. De rijks jachtopziener uit Hoenderlo, die spoedig daarna op de plaats van het ongeluk verscheen, waarschuwde telefo nisch een dokter en de vliegbasis Deelen. Hij maakte hiervoor gebruik van de te lefoon van de arts R. A. Soeters, die in de ,lh gnn I nabijheid woont, maar zelf niet aanwe- OOogetuigen vei tellen dat zich op 300 j j ,as ppn tvagisehp omstandigheid, meter hoogte in de lucht in het vliegtuig Hp, een drietal explosies voordeden al een tragische omstandigheid. Het duurde geruime tijd voor de ambu- te houden motor op gang offer reeds overieden. Hierna begon de kist echter om zijn as te draaien en stortte neer, waarby de piloot er op ongeveer 100 meter hoogte uitsprong. Een kwartier had men daar na per motor het dichte bos moeten doorkruisen eer men de plaats had ge- Van een ambulance van het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn, die ook naar de plaats van het ongeval was uitge zonden, behoefde geen gebruik te wor den gemaakt. De directe omgeving van de neergestorte helikopter werd zo spoedig mogelijk afgezet. TT ereldorganisatie bedreigd door cynisme menselijke zwakheid en belangensfeer Toewijding aan oud geloof en nieuwe instelling De voorzitter van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, Sir Leslie Munro, heeft gisteren te New York ter gelegenheid van de Dag der Verenigde Naties, die vandaag gevierd wordt, een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de volkerenorganisatie een waak zaam oog moet houden op het „gevaren- gebied" in het Midden-Oosten. Munro herinnerde ook aan „de tragische toe- Sileziërs ageren Dezer dagen zijn meer dan honderd- duizend(!) Sileziërs, die tegenwoordig in West-Duitsland wonen, te Stuttgart bij elkaar gekomen. Ze richtten er een Sile- zische „Landesversammlung", een soort landdag, op, die voortdurend contact met het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken en andere instanties in Bonn moet onderhouden. De indertijd uit Tsjecho-Slowakije gevluchte en ver jaagde Sudetenduitsers en de Duitse vluchtelingen uit het thans tot Polen behorende Pommeren, hadden tevoren ook al zulke landdagen gevormd. De voorzitter van de bond van in West- Duitsland wonende Sileziërs Schellbach, die minister voor het Vluchtelingenwezen in het Bondsland Nedersaksen is en zelf uit Opper-Silezië stamt, drong er in een openluchtbijeenkomst op aan, dat de Bondsregering in Bonn meer vóór Duitslands hereniging zal doen. Toen Tito kort geleden in Belgrado verklaarde, dat de Oder-Neisse-lijn de westelijke grens van Polen moet blijven, heeft de regering in Bonn er volgens hen niet voldoende fel op gereageerd. Schellbach drong er op aan, dat de „afdeling Oost" in het ministerie van Buitenlandse Zaken onmiddellijk met een aantal deskundigen en met een „staatssecretaris voor de gebieden van het oosten" zal worden versterkt. De Duitsers, aldus de Nedersaksische mi- Gisteravond ie op de Riuiuiriloseweg nabij Groenlo een verkeersongeval ge beurd, dat aan de 63-jarige ongehuwde landbouwer Gevenlrik uit Voor-BeDtrum het leven heeft gekost. Deze wilde zijn paard halen uit d'e weide nabij zijn wo ning aan de Ruurloseweg, doch bij het oversteken van de weg werd hij, nadat hij eerst een vrachtauto, komende uit de richting Rivurto, had laten passeren, ge grepen door een personenauto die uit de tegenovergestelde richting kwam. De heer Geverink was vrijwel op slag dood. .stand in Hongarije" en verklaarde, dat, indien het lijden in dat land nog niet verlicht is, dit niet zozeer voor verant woordelijkheid van de Verenigde Naties I is als wel van de V.N.-leden, die niet j bereid zijn hiervoor een derde wereld- oorlog te riskeren. Munro noemde voorts de terugkeer j van de rust in Egypte na de crisis in 11956 een van de voornaamste resultaten van het werk der Verenigde Naties. „Het Handvest der Verenigde Naties i geeft in deze tijd algemeen uitdrukking aan het streven naar die menselijke samenleving, die de verschillende be schavingen van de mensheid door de eeuwen heen tot stand hebben willen brengen. Het is derhalve passend, dat op de dag der Verenigde Naties mensen over de gehele wereld tezamen komen om opnieuw hun geloof in deze gemeen schappelijke doelstellingen te bekrach tigen", aldus een boodschap van secreta ris-generaal Hammarskjöld. „Maar deze dag biedt gelegenheid voor meer dan een getuigenis van ons geloof hierin. Wanneer wy naar de wereld om ons heen zien met al haar angsten en conflicten dan zouden we kunnen betwijfelen of onze hoop op vooruitgang met betrekking tot het bereiken van datgene wat wij ons ten doel hebben 530 kilometer van de kust van Flo rida in zee terechtgekomen. Een woordvoerder noemde de proef „buitengewoon geslaagd". Het was de bedoeling geweest het ap paraat tot een hoogte van slechts 60 tot 65 km. te brengen, maar in de prak tijd had het een hoogte van 175 km. bereikt. Bovendien had het na 140 se conden te zijn aangedreven een snel heid van 6.800 km. gehad, terwijl men volgens de meest optimistische schat tingen op 6.000 km. had gerekend. De eerste proef van het project „Van guard" werd op 8 december van het vorige jaar genomen. Het ging er toen om. verschillende instrumenten te be proeven. De eerste raket bereikte een snelheid van 6.400 km. per uur en een hoogte van 200 km. De tweede proef vond op 1 mei van dit jaar plaats. Deze had ten doel de techniek van de „schei ding" van de raketdelen in de verschil lende trappen te bestuderen. Voor de eerste trap werd een „Viking" gebruikt en een kleinere raket voor de tweede. Deze twee proeven waren ook met suc ces bekroond. De volgende vier proeven zullen in december worden genomen. NIEUWE UITGAVEN' Ter gelegenheid van het fcwatulfd» lus trum van de Dalftsohe Studentenbond verscheen bij de N.V. W. Gaade te Delft, „Studenten van. haver tot gort", waarl<a een twaalfbaü merendeels zeergeleerde ea hooggeleerde auCeuira schrijven over d« vele en velerlei problemen rondom d> Universiteit en studentenmaatschappij. Prof. dr. O. Bottema gewaagt in z\jt*> voorwoord van de doordachte compositie dezer uitgave, de deskundigheid der ms- de werkers en 'van hun in de tekst tot uiting komende ernst en vreugde, waar mede zij aan ditt boek hebben medege werkt. Inderdaad mag van deze welverzorgde iustrumultgaive worden getuigd, dat zij nog lang na het 60-Jarig be*taan van de D.3.B. een herinnering vormt van blij vend» waard». gesteld ook maar Iets meer gegrond is dan die van vele generaties in het ver leden. In tweeërlei opzicht minstens, meen ik, dat onze hoop inderdaad meer ge grond is en daarom is onze verantwoor delijkheid ook groter. Het geloof, dat wij deleii, is oud en in de loop der geschie denis is het keer op keer verraden. Maar wereldomvattende politieke instellingen, opgericht om zulke doeleinden te die nen, zijn nieuw. De Verenigde Naties vormen in onze handen een instrument, dat diegenen die vóór ons geleefd heb ben, niet bezaten. Dit instz-ument is onvolledig en experimenteel en het ont stond ten gevolge van uiterste noodzaak. Desalniettemin is het een betekenis volle stap in de richting van een betere organisatie van de menselijke samen leving. Wij weten bovendien, dat de on geëvenaarde wetenschappelijke vooruit gang van onze generatie de mensheid niet alleen heeft geconfronteerd met haar grootste gevaar maar tevens met haar grootste mogelijkheden. De dag der Verenigde Naties moet derhalve een dag zyn waarop wij ons opnieuw toewijden aan een oud geloof zowel als aan een nieuwe instelling, die ons kan helpen dat geloof te dienen in een tijd waarin het uiterste wordt ge- vergd. Mogen onze handelingen ertoe dienen de Verenigde Naties te bescher men tegen alle vijanden die menselijke zwakheid, cynisme en een bekrompen belangensfeer ertegen kunnen oproepen. Mogen onze pogingen er meer doeltref fend gebruik van te maken en er aldus een krachtiger instrument voor vrede en vooruitgang uit te doen ontstaan onze mogelijkheden en ons mensdom waardig zijn." Dr. Drees Jr. Selectie overheidsuitgaven is noodzaak De besparingen in Nederland zullen systematisch moeten worden vergroot om tegemoet te komen aan de verlangens de produktiecapaciteit op te voeren en dc kapitaalsuitgaven der gemeenten mogelijk te maken. Dit verklaarde gis termorgen dr. W. Drees jr.. directeur Rijksbegroting aan het slot van een be schouwing die hij in Utrecht hield voor de sectie gemeentefinanciën van het Instituut voor Bestuurswetenschappen. Vergiftiging door hoofdkaas te Barneveld Levensgevaar is inmiddels geweken De afgelopen dagen hebben zich in een aantal Barneveldse gezinnen zeer ernstige verschijnselen van vleesver giftiging voorgedaan. Er liggen nu nog ongeveer 15 personen ziek te bed. Men vermoedt, dat de oorzaak is het eten van hoofdkaas die niet deugdelijk was. Een boer in de omgeving van Barne veld had dezer dagen een varken ge slacht. Aan verschillende kennissen gaf hij, zoals in deze omgeving gebruikelijk is, een hutspotje. Hierbij bevond zich een hoeveelheid hoofdkaas. Wellicht zijn bij de bereiding van dit gerecht ondeug delijke ingrediënten toegevoegd, want het varken, waarvan de hoofdkaas af komstig was, was voor de slachting door de Barneveldse Vleeskeuringsdienst goedgekeurd. De vergiftiging werd ontdekt bij het gezin van een inwoner van Barneveld, toen diens broer op zijn bellen niet werd opengedaan. Toen hij de woning van de slachtoffers betrad trof hij ze meer dood dan levend aan. Ook in twee andere gezinnen kwamen vergiftigingsverschijnselen voor, nadat men daar van de hoofdkaas had gege ten. Een dame uit Almelo, die bij een der gezinnen op bezoek was geweest, vertoonde, toen ze 's avonds weer in haar woonplaats was, eveneens ernstige vergiftigingsverschijnselen. Uit het onderzoek naar de herkomst van het varken, is gebleken, dat de boer geen schuld treft. Hij was geheel te goeder trouw. Zijn varken was im mers voor de slachting goedgekeurd. Het levensgevaar, dat aanvankelijk by de slachtoffers aanwezig was, is in middels geweken. Prinses Anne had bij de aan- komst van haar ouders. Koningin Elizabeth en Prins Philip van En geland meer belangstelling voor dc mof van haar moeder dan voor de fotograaf. Rechts Koningin-Moe der Elisabeth. Nieuwe Justitiechefs in Amerika en West-Duitsland President Eisenhower heeft „met zeer grote spijt" gisteren het ontslag aan vaard van Herbert Brownell, de minis ter van Justitie. William Rogers, Brow- nells plaatsvervanger, wordt de nieuwe minister. Brownell heeft Eisenhower in augustus j.l. reeds te kennen gegeven, dat hij zo spoedig mogelijk zijn parti culiere juridische praktyk weer wilde opnemen. In West-Duitsland heeft de oud-mi nister van Financiën. Fritz Schaffer, toegezegd de portefeuille van Justitie in Adenauers nieuwe kabinet op zich te zullen nemen. Dr. Drees besprak de Rijksbegroting 1958 in het kader van de algemene situatie in Nederland. Hij zei niet bang te zijn voor de afzet van Nederlandse produkten in het buitenland. De afzet mogelijkheden, aldus dr. Drees, nemen toe door de voortgaande expansie in het buitenland. De afgelopen jaren, zo zei dr. Drees voorts, hebben de betekenis van een conjunctuurpolitiek zeer duidelijk doen beseffen. De begroting 1958 staat, volgens hem, in het teken van de gemeentelijke ka pitaalsuitgaven. Het tekort van de be groting is zeer laag gehouden met het doel de besparingen in Nederland geheel vrij te houden. Dr. Drees zei voorts, dat het huidige kabinet streeft, naar snelle dekking van de zgn. claims, de verlangens van groeperingen van aller- lei aard. Zo bedroeg de landbouwclaim dit jaar 200 miljoen gulden, die gedekt is kunnen worden door verhoging van de landbouwprijzen en verhoging der belas tingen. De claim voor de woningwetbouw voor 40.000 woningen is in de begroting opgenomen zonder dat het tekort wordt verhoogd. In de begroting 1958 vindt men voorts, aldus dr. Drees, bepaalde normen dié de regering noodzakelijk acht. De norm van de besparingen is zelfs met nadruk gesteld om dat het peil van deze besparingen, die in 1956 18ri van het nationale inkomen was, onvoldoende wordt geacht. Dr. Drees is van mening, dat wanneer deze begroting door de volksvertegen woordiging wordt aanvaard de beste dingsbeperking voldoende zal zijn om het monetaire evenwicht te herstellen en wellicht zal de betalingsbalans dan ook nog een overschot vertonen. Dit zal evenwel alleen kunnen worden bereikt wanneer er geen nadere voorstellen komen tot verhoging van de uitgaven waarvoor geen compensatie gevonden kan worden. Dit herstel van het mone taire evenwicht noemde dr. Drees even wel niet voldoende voor een gezonde economie, omdat dit slechts mogelijk wordt gemaakt door een aantal tijdelijke maatregelen die - niet gecontinueerd kunnen worden. Daarbij komt, aldus dr. Drees dat in de toekomst een aantal dure dingen voor de deur staan als atoomenergie, Euromarkt, Deltawerken, hoger onderwijs e.d. Dr, Drees pleitte tenslotte voor een zorgvuldige selectie vooral in de over heidsuitgaven. Een systematische aan pak acht hij noodzakelijk met terug dringing van minder essentiele dingen. Het opbouwen van claims neemt in Nederland hand over hand toe en achter de stuwdam van de bestedingsbeperking hoopt zich een groot aantal van deze claims op. Als we straks een lawine willen voorkomen dan zal men bereid moeten zijn iets te doen aan het selecte ren van de verschillende verlangens van de onderscheidene groeperingen, aldus dr. Drees.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11